„Correctie loon- en Inkomsten belasting moet doorgaan" Socialistische regeringscoalitie verliest meerderheid in Israëlisch parlement Felle kritiek van CDU op regeringsverklaring van Willy Brandt Israëlische leger blaast 200 huizen op Minister Witteveen in de Tweede Kamer: België zal niet revalueren EL Jongen ontvoerd in Rome Ernstige Jordaanse beschuldiging: HET WEER DONDERDAG 30 OKTOBER 1969 25e Jaargang No. 6002 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Voor de gek gehouden Tekorten even groot Metrotarieven Moties maken geen kans „Nieuwe en oude" communisten GEVECHTEN IN LIBANON Oppositie waarschuwt Geladen sfeer ZWITSERSE MOORDENARES ONTSNAPT Hoogwater Telegram aan Rode Kruis Leugens? Weerbericht Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Direkteur-Hoofdredakteur: P. J. van de Sande Telefoon: (01150)2073. Gironummer: 38150 Redaktie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs: 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 «ent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. „CORRECTIE loon- en inkom stenbelasting moet doorgaan". De regering houdt vast aan haar voorstel tot correctie van »e loon- en inkomstenbelasting in 1970, waarover enkele weken geleden tijdens de algemene be schouwingen in de tweede ka mer moeilijkheden zijn ontstaan met de anti-revolutionaire frac tieleider mr. B. Biesheuvel. Minister Witteveen van finan ciën liet gisteren in de tweede kamer weten dat „er reen spra ke van kan zijn dat deze cor rectie niet doorgaat". De bewindsman stelde na drukkelijk, dat de positie van de gemeentefinanciën minder somber is dan ze lijkt, al doen zich hier en daar problemen voor. Ernstig bezwaar tekende de bewindsman aan tegen de op- .Premier Gaston Eyskens van België heeft dinsdagavond mee gedeeld dat zijn regering heeft besloten de Belgische franc niet te revalueren. De premier zei na afloop van een kabinetszitting dat de Bel gische regering de strijd tegen een oververhitting van de econo mie zal voortzetten. Er is een werkgroep ingesteld die zorgvul dig moet nagaan wat de gevol gen van de revaluatie van de mark voor de Belgische handel zijn. BOEKAREST: Tijdens hun be zoek aan Boekarest brachten premier De Jong en minister Luns het protocol danig in de war na afloop van de 3% uur du rende besprekingen, door te voet naar de Nederlandse ambassade te wandelen, in plaats van ge bruik te maken van de officiële auto's vatting, als zouden de grote ge meenten zich voor de gek ge houden voelen, zoals de socialis tische afgevaardigde drs Frans- sen het had voorgesteld. „Dat zou eerder op de regering van toepassing kunnen zijn. Na 2 jaar van diepgaand onderzoek om in samenwerking met de gemeenten tot een sanering te komen is de regering teleurge steld. Zij is met enkele belang rijke maatregelen gekomen. Twee maal is in deze kabinets periode tot sanering van het fonds overgegaan, waarvoor tweemaal driehonderd miljoen nodig was en waaruit belang rijke belastingverhogingen voortvloeien". „De regering heeft gestreefd naar opheffing van de tekorten. Desondanks zijn deze nog even groot. Van de zijde van de gro te gemeenten heeft de regering nooit iets zien komen. Een dui delijke bijdrage van hun kant heeft ontbroken", aldus dr. Wit teveen, die nader inging op de aangekondigde 55 miljoen gul den steun aan de grote gemeen ten. Door een extra oekenning van 25 miljoen gulden aan het gemeentefonds zal de last, die over de kleine gemeenten wordt omgeslagen, geen 55 maar S0 miljoen bedragen. Toch blijven er problemen. In dit verband dacht de minis ter aan de onderwijssector, waar de grote gemeenten maar al te graag een voorhoedeposi tie blijven innemen. Ook het openbaar vervoer blijft een zor genkind, al moet een afgerond beeld nog worden voltooid. Minister Witteveen wees op de metro-tarieven in Rotterdam. Deze zijn, zo had hij uit een kranteninterview met de direc teur van het Rotterdamse ver voersbedrijf, de heer Van Leeu wen, begrepen de helft lager de harde matras I met alle comfort 1 van een zachte.. dan in Duitsland. Dat leidt na tuurlijk tot vergroting van het tekort, vond hij. De moties die de oppositie heeft ingediend en waarvan de tweede een motie van wantrou wen is voor het beleid van minis ter Beernink, zullen het niet ha len. De heer Schakel verkondig de weliswaar de mening dat de situatie van de gemeentefinan ciën „niet zo rooskleurig is als de ministers Witteveen en Beer nink hadden doen gelsven", maar hij had geen behoefte aan de mo ties. Ook de K.V.P.-afgevaardig- de Kolfschoten wees de moties af. Minister Witteveen zei dat hij niet in staat was aan te geven op welke wijze de grote gemeenten hun tekorten kunnen opheffen. Toch meende hij dat dit mogelijk moet zijn, waarbij hij opnieuw wees op de voorhoedepositie in het onderwijs van deze gemeen ten, die niet uit tekorten gefinan cierd kan worden. Van groot be lang achtte hij het dat de ge meenten met een meerjarenbe groting op de proppen komen. Over begroting en moties wordt vandaag gestemd. De huidige regeringscoalitie in het Israëlische parlement heeft bij de verkiezingen van dinsdag de absolute meerderheid ver loren. Maar wat ook de uitslag zal worden, premier mevrouw Golda, Meir heeft reeds vóór de verkiezingen duidelijk gemaakt, dat zij de nationale coalitierege ring, waarin alle grote partijen zitting hebben ,zal blijven leiden. Uit de tot dusver binnenge komen uitslagen blijkt, dat de socialistische partijen, waarvan de „Israëlische arbeiderspartij" (Mapai) de grootste is. die van de 120 zetels in de „knesset" er 58 heeft. Vóór de verkiezingen had deze combinatie er 63. De voornaamste tegenstander van de socialistische alliantie, de partijcombinatie het „liberale blok" (Gachal), waartoe de Che- roeth-beweging behoort, heeft op het ogenblik 27 zetels tegen 23 voorheen. De derde partij in grootte blijft de „nationaal-reli- gieuze partij", die samen met de twee orthodoxe judaistische par tijen haar 17 zetels heeft behou den. Een winst van twee zetels wist de „staatslijst" van oud-premier David Ben-Goerion te boeken, die nu met vermoedelijk drie zetels in de knesset komt. De oude „Israëlische communisti sche partij" (Maki) heeft haar ene zetel behouden. De „nieuwe communisten" (Rakah), die zich van de Maki hebben afgeschei den, komen van drie op vier ze tels. Deze pro-Russische commu nisten hebben hun zetelwinst on getwijfeld te danken aan 't gro tere aantal Arabische kiezers. De twee Arabische partijen, die min of meer gelieerd zijn met de Ma pai, hebben zich met vier zetels weten te handhaven. De beide extremistische groeperingen het rechtse „groot-Israel" en de linkse „vredeslijst", hebben geen zetel weten te veroveren on danks de actieve verkiezings campagne die zij hebben gevoerd. Ongeveer tachtig procent van de ingeschreven kiezers heeft de tocht naar de stembus gemaakt. De zoon van een rijke land eigenaar uit Rome is een week geleden ontvoerd. De politie heeft de ontvoering woensdag pas be kendgemaakt. Over de identiteit van de jonge man is niets mee gedeeld. De politie zou op het spoor zijn van de ontvoerders, die van de ouders van de jon gen een hoge losprijs hebben ge vraagd. Bij de Amerikaanse universi teit in Beiroet hebben zich woens dagmiddag hevige gevechten voorgedaan tussen Palestijnse gezinde studenten en andere stu denten die de universiteit in wil den gaan. Vijf studenten werden gewond. In Rachaya in het zui den van Libanon hebben com mando's met raketten Libanese militairen aangevallen die het dorp verdedigen, Reiner Barzel, de leider van de christen-democratische bonds dagfractie, heeft woensdag in het Westduitse parlement felle kri tiek uitgeoefend op de regerings- politiek die door kanselier Brandt is uitgestippeld. Barzel zei dat het door Brandt ontvouwde regeringsprogram 'n- vrijblijvend karakter heeft en doorspekt is met beloften die nogal gemakkelijk zijn gedaan. Het zou beter zijn geweest als de regering in plaats van 'n „op gewekte entree te maken" had aangedrongen op inspanningen, want <ïeze zijn noodzakelijk, wil de bondsrepubliek bij de tijd blij ven. In verband met Brandts belof ten inzake binnenlandse hervor mingen, vroeg Barzel welke be oordeling van de situatie en wel ke financiële plannen hieraan ten grondslag lagen. „Ik ben bang dat deze politiek van beloften die zo gemakkelijk kan worden ontvouwd, ons uiteindelijk duur zal komen te staan." Barzel waarschuwde Brandt, dat hij te maken heeft niet een oppositiepartij die, na 20 jaar aan het bewind te zijn geweest, weet wat wèl en niet mogelijk is. De nieuwe kanselier, aldus Bar zel, heeft zijn ambt aanvaard in een tijd van volledige werkge legenheid, een krachtige valuta en een stabiele financiële huis houding. Voorts was Frankrijk bezig zijn Europese politiek meër af te stemmen op die van de bondsrepubliek en was Oost- Duitsland begonnen zijn starre houding tegenover Bonn te wij zigen. Barzel stemde in met het be sluit van Brandt om besprekin gen met Polen te beginnen, maar waarschuwde de nieuwe bonds kanselier ervoor dat hij zonder medewerking van de oppositie op dit punt niets zou bereiken. Barzel vroeg zich verder af hoe Brandt zijn verklaring over de erkenning van het bestaan van twee Duitse staten in over eenstemming kan brengen met zijn vasthouden aan het recht van alle Duitsers zelf hun toe komst te bepalen. Er ontstond een geladen sfeer in de bondsdag, toen bondskan selier Brandt de leider van de Beierse CSU. Franz Josef Strauss, aanviel. Brandt eiste een verklaring van de Beierse CSU, Franz Josef Strauss, aanviel. Brandt eiste een verklaring van Strauss of hij al dan inet achter het artikel staat, gepubliceerd door de „Bayernkurier", het blad van de C.S.U., waarin wordt ge sproken van de uitverkoop van de nationale belangen door de sociaal-„democraten". De kanselier verweet Strauss, die minister van financiën is ge weest, „onnodig getalm" met de opwaardering van de mark uit „nationalistische overwegingen" en "kleinering" van de sociaal democratische politici tijdens z'n bezoek aan de V.S. Barzel ver dedigde de niet aanwezige Strauss tegen wat hij noemde „kwaadwillige belastering" van zijn partijgenoot en vroeg om schorsing van de vergadering. Dit verzoek werd met 242 tegen 219 stemmen verworpen. Josette Bauer, een 33-jarige Zwitserse moordenares, die in 1967 in Miami tot zeven jaar werd veroordeeld wegens het smokke len van heroïne ter waarde van meer dan een miljoen dollar, is uit de gevangenis ontsnapt. Ze blijkt met twee andere vrouwen 19 dagen geleden uit de vrou wengevangenis in Alderson (West-Virginia) te zijn verdwe nen. Functionarissen van de ge vangenis hebben geen verklaring gegeven van het feit dat de ont snapping nu pas bekend is ge maakt. In 1964 ontsnapte me vrouw Bauer uit een gevangenis in Genève waar ze een gevange nisstraf uitzat wegens het hel pen van haar echtgenoot bij het vermoorden van haar vader. Me vrouw Bauer zou na beëindiging van haar celstraf in Alderson aan Zwitserland worden uitgeleverd. Haar man zit daar zijn straf van 15 jaar uit. DONDERDAG 30 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.30 5.06 5.45 5.49 n.m. 4.46 5.22 6.01 6.05 VRIJDAG 31 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.13 5.49 6.28 6.32 n.m. 5.31 6.07 6.46 6.50 Het Israëlische leger heeft meer dan 200 huizen opgeblazen in de bezette stad Halhoel. Hier door zijn meer dan 2000 mensen dakloos geworden. Dit is woens dag bericht door Jordaanse bla den. Dit nieuws kwam 11a een Israëlische bekendmaking, dat zaterdag in deze stad 18 huizen waren opgeblazen nadat een Is raëlische officier werd gedood en twee soldaten gewond bij 'n aan val van Arabische guerrilla's. De verwoestingen in Halboel, 27 km ten zuiden van Jeruzalem, zijn volgens waarnemers de hevigste Israëlische vergeldings maatregelen sinds de westelijke oever van de Jordaan tijdens de zesdaagse oorlog van 1967 werd bezet. Van Jordaanse zijde is meegedeeld dat bij de aanval van de Arabische guerrilla's twaalf Israëlische officieren en soldaten, onder wie de waarnemend mili taire gouverneur van het district Hebron, om het leven zün ge komen. Na de aanval zou de minister van defensie. Mosje Dajan, een bezoek aan Halboel hebben ge bracht. Hij zou de inwoners heb ben gezegd dat, als zij op de wes telijke oever wensten te blijven, zij naar een kamp in de woestijn bij Bersjeba moesten gaan. An ders zouden zij worden overge bracht naar de oostelijke oever. Volgens de Jordaanse bladen zou ook premier Golda Meir in de stad zijn geweest. Zij zou hebben aangekondigd dat na de verkie zingen in Israel alle huizen van de stad zouden worden opgebla zen De Palestijnse „rode halve maan" (de mohammedaanse rode-kruisorganisatie) heeft een telegram naar het internationale rode kruis gezonden, waarin wordt gezegd: „Israëlische bezet tingsautoriteiten hebben op 26 oktober de meeste huizen van Halboel nabij Hebron verwoest en hebben honderden mensen dakloos gemaakt. Stel a.u.b. een onderzoek in en zend ons hulp." Een Israëlische militaire woordvoerder in Jeruzalem heeft woensdag de berichten in de Jordaanse pers over verwoestin gen in Halboel „pure fantasie, 'n hoop leugens en complete non sens" genoemd. Volgens de woordvoerder waren niet meer dan achttien huizen opgeblazen na een aanval van Arabische guerrilla's op een Israëlische pa trouille. Van deze achttien hui zen waren er slechts vijf of zes bewoond. BONN: De Westduitse kanselier, Willy Brandt, tijdens het afleg gen van zijn regeringsverklaring in het parlement. Achter hem zit de Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Walter Scheel. ENKELE BUIEN Tussen een depressie boven Scandinavië en een gebied met hoge barometerstanden ten zuid westen van Ierland stroomt ta melijk onstabiele lucht naar on ze omgeving. De voorste be grenzing van deze lucht had woensdagavond de noordzijde van de Alpen bereikt en strekte zich vandaar naar Zuid-Polen uit, waar het plaatselijk regen bracht. De kern van het hogedrukge- bied wordt heden voor de in gang van het Engelse Kanaal verwacht. Hierdoor blijft ons land in een westelijke tot noord westelijke stroming, waarin naast opklaringen ook enkele buien zullen voorkomen. De temperaturen zullen in het al gemeen iets lager worden dan woensdag. medegedeeld door het K.N.M.l'. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Opklaringen Opklaringen, maar plaatselijk ook een enkele bui. Matige tot krachtige wind tussen noordwest en west. In het algemeen iets la gere temperaturen dan gisteren. ZON op onder Okt. 30 07.31 17.16 31 07.33 17.14 MAAN op onder 20.00 21.08 13.28 14.05 l

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1