Dr. RANDALL'S REPUTATIE Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! STAATSSECRETARIS Dr. KRUISINGA OVER HET VERBOD VAN CYCLAMATEN (V@R6IL Geen revaluatie van de gulden ONDERZOEK NAAR DE BESTUURSCRISIS IN GORINCHEM GEVOLGEN VAN DE GROTE FUSIE BINNEN DE NEDERLANDSE SCHEEPVAARTUNIE Poging tot doodslag rM hsJÊBËÊ® s DE VRIJE ZEEUW Woensdag 29 oktober 1969 Suikerzieken pos1 fa „Europese" ambtenaren demonstreerden voor behoud Euratom Minister Luns: Geen uitroeiing van Indianen Minister Witteveen in Tweede Kamer: Bevolkingsaanwas in Amerika TREKKINGEN STAATSLOTERIJ OP T. V. Nederlandse veezendingen naar Kenya Door biok beton gedood Ver. Staten moeten Wheelus ontruimen Ongezouten Handgranaat ontploft; kaostsin zeer ernstig gewond Staatssecretaris dr. Kruislnga heeft in een brief aan de tweede kamer gegevens verstrekt over het verbod van cyclamaten in eet- en drinkwaren tnet ingang van 1 januari. Er zal van worden uitgegaan dat stoffen, waarvan een kankerver wekkende werking bij proefdieren is aangetroffen, uit het voedings middelenpakket dienen te worden geweerd. Ten opzichte van omliggende landen neemt Nederland wat be treft het gebruik van cyclamaat in het levensmiddelenpakket een rela tief gunstige positie in, doordat cyclamaat hier niet is toegelaten voor gebruik in limonades en soft- drinks. Nogmaals wijst dr. Kruisinga er op, dat er geen aanwijzingen zijn dat cyclamaat kankerverwekkend is bij de mens. Maatregelen, die thans worden getroffen om cycla maat uit eet- en drinkwaren te weren, worden gezien als een voorzorgsmaatregel. Over de vraag of het nodig zal zijn zoetstoftabletten die cycla maat bevatten, beschikbaar te houden voor suikerzieken of ande re patiënten heeft de staatssecreta ris zich gewend tot de gezond heidsraad. Voorts deelt dr. Kruisinga mee dat in West-Duitsland en België wordt overwogen het voorbeeld van Engeland te volgen, waar is besloten de toepassing van cycla maten in eet- en drinkwaren voor een bepaalde periode geheel te verbieden, een maatregel die ook daar niet direct van kracht zal worden, maar over enige maanden. Behoud van Uw tanden Een duizendtal Europese amb tenaren heeft dinsdagmorgen voor het gebouw van de Europese mi nisterraad in Luxemburg betoogd voor het behoud van Euratom en meer in het algemeen voor de on afhankelijkheid van d? Europese ambtelijke stand. Met autobussen waren delega ties uit de Euratom-centra in Pet ten, Mol, Karlsruhe en Ipspra en ook honderden personeelsleden van de Europese commissie uit Brussel naar Luxemburg gekomen, waar de ministerraad onder leiding van minister Dè Block pogingen deed Euratom te redden met een compromis voor een driejaren- program voor wetenschappelijk onderzoek. Tientallen Luxemburgse politie mannen hadden in de vroegte reeds strategische punten rond en in het centrum van de Kirschbefg betrokken om te kunnen ingrijpen, als zich ongeregeldheden zouden voordoen. Om half elf arriveerden de be-1 togers, voorafgegaan door met rouwfloersen omhangen vlaggen van de zes landen, voor het ge bouw waar bloemen werden ge legd bij de gedenkplaat van Ro bert Schumann, de vader van de eerste Europese gemeenschan van de „zes", de E.G.K.S. De betogers hadden zich voor zien van borden met spandoeken met leuzen als: „De Block blok keert ons", „De gemeenschap sta pelt wel ranzige boter op, maar ontslaat onderzoekers", „De tech nici op straat geeft Europa geen baat" en „Geef ook een slacht- premie voor technici net als voor koeien". Tegen het middaguur overhan digde een delegatie van de beto gers een resolutie met verlangens inzake salarissen, het behoud van ae Euratom-centra en het behoud van de onafhankelijkheid van de Europese ambtenaren aan minister De Block. Naar de mening van minister Luns zijn voorshands geen ter men aanwezig voor protesten in verband met de politiek van de regering van Brazilië ten op zichte van de Indianenbevolking. Minister Luns heeft dit aan de tweede kamer meegedeeld in antwoord op vragen van de k.v.p.-kamerleden Westerterp en Kleisterlee, De van verschillende zijden ontvangen inlichtingen, zo zegt de bewindsman, leveren geen grond op voor de mening dat de Braziliaanse regering een de structieve politiek ten opzichte van de Indianenbevolking voert. De aangelegenheid blijft wel de volle aandacht van de regering houden, waarbij zij zich voort durend op de hoogte laat stellen. In het antwoord wijst minister Luns op een verklaring van de minister van binnenlandse zaken van Brazilië, waarin wordt ge zegd dat het beleid van de Bra ziliaanse regering is gericht op de bescherming en behartiging van de belangen van de India nen, wier aantal naar Braziliaan se schatting ongeveer 50.000 be draagt. Het bedrijven van wreed heden tegen deze bevolkings groep wordt, zo luidt de verkla- ïm*. streng gestraft. De Duitse maatregel om de pariteit van de mark te wijzigen door een revaluatie met 9,29 pro cent heeft een van onze grootste problemen, de prijsontwikkeling, moeilijker oplosbaar gemaakt. Minister Witteveen heeft dit dinsdag in de tweede kamer mee gedeeld. De regering zo merkte minister Witteveen op, is ver heugd zowel over het revalueren van de mark als over de beëindi ging van de tijdelijke periode van een fluctuerende koers van de mark. Deze twee stappen zul len, aldus de minister, een gun stig effect heben op de algemene internationale situatie, op de E.E.G. en op de Duitse economie. De minister, die herhaalde dat de gulden niet zal worden gere valueerd, hield de kamer de overwegingen voor die de rege ring tot deze beslissing hebben gebracht. Daarin wees hij er op, dat het centraal planbureau ten behoeve van de besluitvorming in het kabinet de gevolgen van een theoretische Nederlandse re valuatie van 5 procent heeft ge calculeerd. Hiervan zou een af koelende werking op onze econo mie uitgaan: de produktie zou met 0,6 dalen en de werkloosheid zou in het jaar volgend op de revaluatie 13.000 man hoger lig gen. Deze afkoeling zou gepaard gaan met een achteruitgang van de betalingsbalans op lopende rekening, namelijk met rond 400 miljoen gulden. Dit zou ongun stige voorwaarden scheppen voor een op binnenlands even wicht gericht beleid. Minister Witteveen deelde mee dat over de rèvaluatie regelmatig contact is geweest met, België. Van de toename van de be volking van de Verenigde Staten in de jaren 19601968 kan naar schatting 35 tot 45 procent wor den toegeschreven aan het ter wereld komen van niet gewenste kinderen. Tot deze, conclusie is dr. Charles Westhoff van het bu reau yan onderzoek van bevol kingsvraagstukken van de uni versiteit van Princeton gekomen. Hij sprak dinsdag op een jaar lijkse bijeenkomst in New York, gewijd aan wereldbevolkings problemen. Staatssecretaris Grapperhaus van financiën is bereid alle me dewerking te verlenen aan het uitzenden via de televisie van de trekkingen van de staatslote rij. Hij heeft dit de tweede ka mer meegedeeld in antwoord op vragen van het ch-kamerlid mr. W. Scholten. Naar de mening van dit kamerlid zou publikatie van de prijswinnende loten door middel van de televisie mede kunnen leiden tot afremming van de deelname aan buiten landse kasspelen. De staatssecretaris wijst er op, dat de trekkingen van de staatsloterij steeds openbaar zijn.Djt houdt in, zo zegt hij, dat deze ook door de televisie kunnen worden uitgezonden. Hij is bereid te onderzoeken of van die zijde belangstelling voor uitzending bestaat. Daarbij kan tevens worden bezien in hoe- is een van de belangrijkste pun- verre het gewenst is het tijd stip van de trekking naar de avonduren te verplaatsen. In opdracht Van het ministerie van buitenlandse zaken heeft het Rotterdamse luchtvaart-make laarskantoor „Aercontacts" gis teren in een CL-44 vrachtvlieg tuig 60 Nederlandse kalveren naar Nairobi, de hoofdstad van Kenya, verzonden. In het kader van de ontwikke- lings-samenwerking met Kenya zal in het dorp Naivasha een on- derzoek-laboratorium worden ingericht ten behoeve van een af deling melkveehouderij als on derdeel van het nationaal insti tuut van landbouw- en veeteelt- onderzoek. Deze hulp maakt deel uit van een 4-jarenplan, dat beoogt het moderniseren en ontwikkelen van de landbouw en veeteelt in Kenya. Hiervoor heeft Nederland een bedrag van drie miljoen uit getrokken, waaruit het zenden van 7 adviseurs, de opleiding en het transport van vee en mate riaal zal worden bekostigd. Naar het ministerie meedeelde In een loods van het bouwbe drijf Novio-magum in Nijmegen is maandagmiddag een 1350 kilo gram wegend blok gegoten be ton gekanteld en terechtgekomen op het 43-jarige personeelslid L. van Ewijk uit Nijmegen. De zwaargewonde man overleed tij dens het transport naar het zie kenhuis. ten van dit project de taak van de adviseurs, die de veeteelt deskundigen van Kenya moeten opleiden. Van zijn kant stelt Kenya grond en gebouwen beschikbaar. Het 4-jarenplan is reeds enige maanden geleden van start ge gaan met besprekingen. Zaterdag zal nog een transport volgen van 50 drachtige vaarzen, 2 stierkal veren, 1 stier en 4 rammen. Het betreft hier zwart-bont stam boekvee. BELGRADO: Prins Bernhard, die een privé-bezoek aan Joegosla vië brengt, is maandagavond door president Tito ontvangen. Hier twee beelden van prins en pre sident. T ïW/*-: x door ADELINE MCELFRISH 38) Maar dat noodweer was wèl ovér Woodbine gekomen en ze had geprobeerd Bob uit te leg gen dat ze dokter Randall en Miss Hamilton toch niet in de steek kon laten. Er waren normaal eigenlijk al niet voldoende verpleegsters, maar nu was het helemaal ver schrikkelijk. „Neen, Bob, ik mag, ik kan geen vrij vragen," had ze gisteren nog eens weèr betoogd, toen hij kwam aandra gen met het voorstel naar St. Vincent te gaan. „Mag niet kan niet je wilt niet." „Als je het zo wilt uitdruk ken „Maar verdorie nog aan toe, Adela!" was hij uitgevallen. „Je gelooft toch zeker niet dat ik het hele weekend met je grootvader wil zitten praten over de slag van Tenessee? Of wil toekijken hoe die dokter Randall als een verliefde school jongen om je heen draait?" Adela had hem ongelovig aangekeken, net zo ongelovig als ze nu in de spiegel keek. Lee verliefd op haar? Weineen hij ging immers trouwen met Helen Anders Hy.... Weineen. Lee Randall wist niet eens dat ze bestond, althans niet als de vrouw Adela Morris. In zijn ogen was ze enkel en alleen verpleegster, een goede, bekwame verpleegster, op wie hij altijd kon rekenen: in de operatiekamer, voor extra waak- dienst. Adela Morris, de vrouw? Neen, die kende hij niet eens, Bob moest zich vergissen. Eén keer had de briljante dok ter Claycomb eens een foutieve diagnose gesteld „Delie?" „Ja, grootvader, kom maar binnen!" Glimlachend draaide Adela zich om. „En, hoe vind je me?" Hij zei niets; Adela zag een waas over zijn ogen trekken. Toen kwam hij naar haar toe. „Je bent precies je grootmoeder, Delie zei hij schor. „Je bent precies mijn andere Delie Zijn stem brak en Adela sloeg troostend haar armen om hem heen. Ze had kunnen huilen. Wat was hij mager geworden. „Grootvadertje. Ze kuste hem op de rimpelige wangen. Iets lievers had je niet kunnen zeggen." Tersluiks veegde hij zich over de ogen. „Zo sentimenteel ben ik anders niet, Delie." „Dat weet ik toch wel." „Maar jou daar te zien staan in die witte jurk, en met haar broche en haar oorbellen Hij had zijn houding hervon den, en nu waren zijn ogen wa zig van lieve herinneringen. „Ik wilde je even over iets spreken, Delie? Heb je wel een minuut je tijd?" „Natuurlijk." Wat verbaasd ging ze op het krukje voor de toilettafel zitten. Het zou toch niet over Bob gaan ook al mocht grootvader hem niet? Hoe ze dat zo zeker wist kon ze niet zeggen, maar de weten schap sneed haar door het hart. „DelieBedford Morris strompelde naar het raam, vlug ger dan anders, nu de hevige augustushitte zijn rheumatiek wat verdreef. Hij stond even uit te kijken. Waarnaar de ap pelboom, die half ontworteld was? Het vogelbadje, dat ver verst moest worden? Of keek hij nergens naar? Na een hele poos draaide hij zich om en vroeg: „Delie, heeft Ed Saylor al met je gepraat?" „Neen. Is hij dat dan van plan?" „Waarschijnlijk wel." Haar grootvader dacht even na, neerkijkend op de neuzen van zijn schoenen; dat deed Lee soms ook als hij ergens over tobde. „Ik ben in de stad ge weest, Delie, wat gepraat hier en daar." Ze glimlachte. Hij had gezel lig zitten praten met zijn oude vrienden natuurlijkmet Wayne, de smid, de „enige in heel de omgeving", zoals groot vader haar had verteld. Ze wachtte geduldig af. Haar grootvader haastte zich nooit als hij over zijn problemen wil de spreken, „Jim Haley vertelde Libië heeft de V.S. laten weten dat zij hun luchtmachtbasis Whee lus ten oosten van Tripoli uiterlijk tegen 24 december 1970 moeten ontruimen. Dit meldt het Egypti sche persbureau voor het midden oosten. Libië zou eenzelfde mededeling aan Engeland voorbereiden betref fende de ontruiming van de Britse basis te El-Adem. „Hef, ligt in de lijn der ver wachtingen, dat voorlopig van 'n acuut gevaar van onbestuurbaar heid geen sprake zal zijn". Mi nister Beernink van binnen landse zaken heeft dit gisteren De fusie van een aantal rede rijen binnen de Nederl. scheep vaartunie zaj gevolgen met z'ctl meebrengen, die in kort bestek op het volgende neerkomen: 1. De hoofdzetel van de Nederl. scheepvaartunie zal in Rijswijk komen In het nieuwe kantoor van de V.N.S. worden de raad van bestuur en enkele stafafde lingen gehuisvest. 2 Op het gebied van de lijn- vaart zullen er twee grote werk maatschappijen komen, n.l. het me," hernam hij eindelijk, „dat Hank O'Bryan hem al een keer of wat heeft benaderd over dat stuk grasland, dat aan dat stuk grond van mij grenst. Hij wil het kopen, maar Jim voelt er niet voor, net zo min als ik, en nu heeft Ed Saylor eens ge praat en de anderen Ik ben benieuwd, Delie". Ja, net iets voor Ed Saylor. en ze realiseerde zich meteen dat ze nu net zo dacht als Robie Wayne zou doen. Ze schudde het hoofd. „Dat heeft hij nog niet gedaan, grootvader, en hij kan het maar beter laten ook." Keek hij werkelijk opgelucht? „Jim Haley zegt, dathij met geld schermt of het niets is bedragen van dertig, veertig gulden per vierkante meter, eii dat land is nog geen Waar schuwend hief hij zijn rechter wijsvinger. „Er broeit wat, De lie, let maar eens op: er broeit wat." De buitensocieteit, wgar ze waren uitgenodigd door dokter en mevrouw Billings, lag een eind buiten Sint Vincent. Het sociëteitsgebouw op zichzelf was geheel aangepast gan de omgeving en bood uitzicht over de glooiende heuvels, de kleine dalen, en, volgens Helen An ders over zeker een half miljoen zoek geraakte golfballen. „En daar zijn er zeker honderddui zend van. mij bij," had ze ge- zegd. „Golf jij ook, Adela?" Adela had ontkennend 't hoofd geschud en Helen had in wan hoop de armen geheven: „Lee en jij ik moet het jullie dus allebei leren." (Wordt vervolgd.) van Hongkong uit bestuurde lijnennet van de K.J.C.P.L. ener zijds en de gecombineerde en volledig geïntegreerde lijnbedrij- ven van de V.N.S. en Lloyd- lijnen anderzijds. De naam van laatstgenoemde werkmaatschap pij is nog niet bekend. Wel is be sloten, dat zij -uiteindelijk in Rot terdam zal worden gevestigd. 3. In Amsterdam zullen de tank- en trampvaartactiviteiten, zoals die thans door de verschil lende deelhebbers in de scheep vaartunie afzonderlijk worden uitgeoefend, worden geconcen treerd. De plannen die de maatschap pij „Nederland" koesterde voor de viering van haar honderdjarig bestaan, worden door de fusie doorkruist. Daarom is besloten het karakter van.de viering in tern te houden waarbij de ge pensioneerden niét worden ver geten. De directie realiseert zich dat er talrijke zaken aan de orde komen, die de belangen van het personeel rakèn. Zij zal overleg plegen met dé vertegenwoordi gers van het personeel in alle geledingen. Wegenspoeing tot doodslag is in zijn woning aangehouden de 18-jarige Amsterdamse glazenwas ser R. de M, De jongeman zou maandagnacht on de Nieuwendiik met ziin auto ziin ingereden on de 25-iarice tegelzetter H..M. den Oude en de even oude serveerster I.. HendriV- sen. De slachtoffers, die oo het trottoir liepen, werden tegen een rpuur gesmakt en ernstig gewond. De tegelzetter moest met twee ge broken onderbenen in een zieken huis worden opgenomen. De ser veerster, die een been brak, werd na behandeling naar huis ver voerd. Volgens de politie hadden de mannen in een café ruzie gekregen waarna het op straat tot een vechtpartij was gekomen. De heer Den Oude was na afloop weer naar binnen gegaan. Toen hij na sluitingstijd met de serveerster het café verliet, reed de verdachte met grote snelheid op hen in. in de tweede kamer meegedeeld; toen hij een v-eri^armgelégde over de bestuurserisiskin .de ge meente Gorinchem '-*■ -O De - minister zei. -dat in de komende weken een diepgaand onderzoek zal worden ingesteld naar de achtergronden van de conflicten in hèt bestuur dezer gemeente. Met dit onderzoek zullen enkele maanden gemoeid zijn. Minister Beernink sprak het vertrouwen uit, dat--alle par tijen in Gorkum zich bewust zul len zijn van het feit, dat dit onderzoek in een rustige sfeer moet verlopen. Hij hoopte dat alle partijen daaraan zullen meewerken, opdat, 'n rechtvaar dig oordeel mogelijk'zal zijn. De minister noemde het •alge meen bekend,, dat burgemeester Van Rappard „een scherp oog heeft voor watlii.i als'misstarideh meent te moeten kwalificeren en dat hij gewend is ongezouten ziin mening kenbaar té maken":' Vaak geschiedt dit in bewoordin gen, die anderen irriteren, waar door conflictsituaties als die; waarvoor wij ons thans geplaatst zien, ontstaan". Naar de mening van minister Beernink'moet het gebeurde in de raadsvergadering van maandag 13 oktober niet worden gezien als een op zichzelf staand feit, maar als de druppel die de emmer deed overlopen. Met het onderzoek haar de be-, stuurscrisis is belast mr. H, A. M. T. Kolfschoten, de vroegere but-, gemeester van Den Haag en o.m.' oud-voorzitter van da vereniging van Nederlandse gemeenten eri van het genootschap van burger meesters". Minister' Beernink' eindigde zijn verklaring met het. uitspré-; ken van de hoop, dat de operatie en het herstel van burgemeester" Van Rappard een voorspoedig verloop zullen hebben De 40-jarige kapitein R At Fokker uit Putte is s.isterochtend on het garriijsopn^sehiëitprréip .in Breda zeer ernstig gewond ge-, raakt, toen een op scherp gestel-, de handgranaat vlak' voor hem ontplolte. De kapitein was als commandant van een groep re- cruten van de artillerie-oplei dingscentrum bezig één van de recruten onderricht te geven. De soldaten gooiden gisteren =voor de eerste maal met scherpe grana ten. Vermoedelijk heeft dé be wuste recruut de granaat- uit ziin hand laten vallen. Hetprojectiel kwam vlak voor de voeten van de kapitein terecht, die niet tij dig meer dekking kon zoeken. Hij kreeg een scherf in zijn" borst en moest direct naar het.. Lauren- tiusziekenhuis in Breda worden vervoerd. De koninklijke mare--' chaussee stelt een onderzoek naar het gebeurde in.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2