Willy Brandt legde regeringsverklaring af Rusland zal Tsjecho-Slowakije helpen 20 doden en 400 gewonden Botsingen in Pisa tussen links en rechts SAMENWERKING ERKENNING VAN MèT, MAAR GEEN OOST-DUITSLAND RADIO DE KOCK Ruwe olie, ijzererts en katoen In Londen ontvoerde baby terecht Palestijnse verzetsorganisatie deed aanval op oud kasteel AMERIKAANSE TROEPENSTERKTE IN VIETNAM BENEDEN HALF MILJOEN Speculaties over komende rede van Nixon Na de aardbeving in Joego-Slavië: HET WEER WOENSDAG 29 OKTOBER 1969 25e Jaargang No. 6101 Uitgeefster N.V. v/li Fa. P. J. van cle Sande, Terneuzen Status van Berlijn Democratie Gesprek met Moskou en Warschau Te beloofd Poolse reaktie „Broederlanden" Kruisvaarders Rode Kruis helpt Weerbericht Zon- en Maanstanden Mijnramp in Duisburg Hoogwater Nieuw offensief? „Seniele intellectuelen". Rellen in Rome tankering bij abonnement: TÏRNEÜZSS BJrekteur-Hoofdredakteurt P. J. van de Sande Telefoon: (01150)2073. Gironummer: 33150 Rsdaktie- en Administratie-adres: Smidswal V Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs.' per mjj 16 cent; minimum per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen haniels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties-iïj vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dmsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een week na zijn verkiezing tot kanselier heeft Willy Brandt dinsdag in een volledig bezette bondsdag in zijn regeringsver klaring gezegd, dat de bonds regering met haar bondgenoten zal streven naar een „gelijktij dige en weloverwogen beper king van de bewapening en ver mindering van de strijdkrach ten in oost en west". Een Europese veiligheidscon ferentie zou volgens Brandt na een zorgvuldige voorbereiding een belangrijke etappe kunnen zijn op de weg naar grotere vei ligheid bij een kleinere bewa pening en naar een toenadering tussen Oost- en West-Europa. Brandt sprak zich uit voor een grotere deelname van de bonds republiek aan het werk van de V. N. en andere internationale organisaties. Sprekend over de Duitsland- politiek van zijn regering bood Brandt de ministerraad van Oost-Duitslqpd nieuwe bespre kingen op regeringsniveau aan met het doel te geraken tot een- bij verdrag geregelde samen werking. „Een volkenrechtelijke erkenning van de DDR kan niet in aanmerking komen", aldus Brandt. De bondskanselier kondigde aan, dat zijn regering de drie westelijke geallieerden zal ver zoeken de besprekingen met de Sowjet-Unie over Berlijn voort te zetten. „De status van de on der verantwoordelijkheid van de vier grote mogendheden staande stad Berlijn moet on aangetast blijven". De kanse lier verklaarde, dat de regering eën verdere ontwikkeling van de handelsbetrekkingen met de DDR voor wenselijk hield. Willy Brandt begon zijn re geringsverklaring met de woor den: „Wij zijn vastbesloten te streven naar de veiligheid van de bondsrepubliek en de samen hang van de Duitse natie: de vrede te behouden, de vrijheids rechten en de welvaart van ons volk uit te breiden en ons land zo te ontwikkelen dat zijn be tekenis in de wereld van mor gen wordt erkend". Over de binnenlandse politiek zei de kanselier, dat zijn rege ring de democratie in West- Duitsland wil versterken. Hij kondigde een wetsont werp aan, waarbij het actieve kiesrecht zal worden verlaagd van 21 tot 18 jaar en het passie ve van 25 tot 21 jaar. De bondsregering zal op kor te termijn een reeks beslissin gen nemen, die haar voornemen om de tot dusver gevoerde po litiek voort te zetten, duidelijk moeten maken. 1. Bonn zal. oo de topconferen tie in Den Haag ernaar stre ven, dat een begin wordt ge maakt met doeltreffende maatregelen ter verdieping en uitbreiding van de Euro pese economische gemeen schap en voor een versterkte politieke samenwerking. 2. De bondsregering zal 't aan bod van de Verenigde Staten aanvaarden om de Westduit- se industrie te laten deelne men aan bepaalde onderde len van het onderzoek van de ruimte. 3. Zij zal actief deelnemen aan liet werk van de door de NAVO-raad ingestelde com missie voor de vraagstukken van de moderne maatschap pij. 4. Zij zal een Russische nota over het afzien van geweld beantwoorden en een datum voorstellen voor de bespre kingen in Moskou, waartoe de Sowjet-Unie het initiatief heeft genomen. 5. Bonn zal aan de Poolse re gering een voorstel tot her vatting van het gesprek zen den, waarmee een antwoord wordt gegeven op de uitla tingen van de Poolse partij leider Gomulka van 17 mei j.l. 6. De bondsregering zal 't ver drag over de niet-verbreiding van kernwapens onderteke nen. zodra de gevraagde op helderingen zijn gegeven. In de regeringsverklaring van Willy Brandt wordt volgens zijn voorganger Kiesinger te veel beloofd. In een eerste reactie noemde Kiesinger de passage over de Duitsland-politiek het meest bedenkelijk. De leider van de CDU/CSU- fractie, Raimer Barzel, noemde het ongebruikelijk, dat de nieu we regering Polen een aanbod wil doen zonder eerst het par lement op de hoogte te stellen. Verder vond hij het van slechte stijl getuigen, dat Brandt geen dankwoorden aan zijn voorgan ger had gewijd. Het laatste deel van de verklaring over de de mocratie in West-Duitsland is, aldus Barzel. voor de CDU/ CSU „onduldbaar" en grenst bijna aan een belediging. De liberale nartij heeft haar tevredenheid over de verkla ring van Brandt uitgesproken. „Met tevredenheid heeft de fractie van de FDP ervan ken nis genomen, dat talrijke eisen van de vrije democraten door deze regering zijn verwezen lijkt", aldus de leider van deze fractie. Wolfgang Mischnick, Het Poolse blad „Zycie Wars- zawy" heeft dinsdag geschre ven, dat de Westduitse bereid heid om politieke besprekingen met Polen te beginnen moet worden beschouwd als een stap voorwaarts door de coalit!e'-e- gering van Brandt. Het com mentaar was geschreven, voor dat Brandt zijn verklaring in de bondsdag had afgelegd, maar was gebaseerd op ;n ededelingen die door officiële kringen in Bonn waren afgelegd. De Duit se correspondent van het blad m Bonn schrijft echter dat de Duitse bereidheid om. bespre kingen- te beginnen niet gelijk is aan een bereidheid om het Poolse standpunt ten aanzien van de na-oorlogse Oder-Weis- segrens tussen Polen en Duits land te aanvaarden. De erkenning' door de bonds regering van het bestaan van twee Duitse staten wordt door het Poolse blad een stap in de goede richting genoemd. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De Sovjet-Unie zal de uitvoer van grondstoffen naar Tsjecho- Slowakije vergroten om het her stel van de Tsjechoslowaakse economie te bevorderen. Dit is dinsdag in Praag bekendge maakt in een communiqué over het negendaagse bezoek van 'n delegatie aan Rusland. Volgens het communiqué heb ben de Russen toegestemd in de levering van grotere hoeveel heden ruwe olie, ijzererts en katoen. De Sovjet-Unie zal we tenschappelijke en chemische hulp verlenen en de uitrusting leveren voor de bouw van nieu we kernenergiecentrales. Het communiqué kondigt beraad slagingen aan over het econo misch beleid en coördinatie van de plannen. Op basis van de historische ervaringen legt de Tsjechoslo waakse partij de nadruk op de consolidatie van de vriendschap met de Sovjet-Unie als een in tegraal onderdeel van het socia listische patriotisme van de Tsjechoslowaakse naties. Beide landen willen de gezamenlijke activiteiten en de vriendschap vergroten .tussen het Tsjecho- Maandagavond waren er in de door een aardbeving getroffen Bosnische stad Banja Luka meer dan twintig doden geborgen. Ook het ziekenhuis van Banja Luka werd getroffen. De 1300 pa tiënten zijn in noodverblijven en legertenten aan de rand van de stad ondergebracht. Ook het ge- De drie weken oude Jason Den ham die de vorige week in er-n voorstad van Londen we-d ont voerd, is terecht. Maandagavond kreeg de politie een anoniem tele foontje dat haar oo het juiste spoor bracht. De baby werd ge vonden in een huis te Wokingham in Berkshire. Het kind dat niets mankeerde, verbleef daar onder de hoede van een vrouw die door de politie is aangehouden. Jason Denham werd de vorige week uit zijn wagen gehaald die voor een supermarkt stond,-waar zijri moeder boodschappen deed. ïn Beiroet is vernomen dat guer rillastrijders van de Palestijnse verzetsorganisatie „Al Fatah" gis ternacht hun stellingen in de heu vels aan de voet van de berg Her men hebben verlaten en het plaatsje Ratsjija hebben aangeval len. Volgens onbevestigde berich ten zijn bij het gevecht drie guer rillastrijders gesneuveld en vier gewond geraakt. In Beiroet ia de toestand weer normaal. De meeste scholen zijn weer open. Het uitgaansverbod is echter nog niet helemaal opge heven. Het Libanese ministerie van binnenlandse zaken heeft Ia- ten weten dat het in de rest van het land met uitzondering dan van de grensstrook tusens Libanon en Syrië waar de guerrillastrijders opereren, ook rustig is. Inmiddels is Abdel Monem al- R<fai, vice-premier en minister van buitenlandse zaken van Jordanië, in Beiroet aangekomen. Hij had een boodschap van koning Hoes sein bij zich voor president Heloe van Libanon. Rifai verklaarde bij aankomst.op^tësieh &O-SÜB wat het resultaat betreft van de po gingen om de crisis in Libanon tot een oplossing te brengen. Na afloop van zijn onderhoud met president Heloe zei Rifai dat koning Hoessein niet had aange boden te bemiddelen in het ge schil tussen de Libanese regering en de guerrillastrijders. Hij ont kende dat de verhouding tussen de Libanese regering en de Ara bische commando-eenheden over eenkomst vertoonde met de be trekkingen tussen de Jordaanse regering en de guerrillastrijders. De Jordaanse regering en de guer rillastrijders beogen hetzelfde, zo zei hij. De aanval, die de guerrillastrij ders hebben gedaan op het Liba nese plaatsje Ratsjiia, schijnt de verovering van een kasteel uit de tijd van de kruisvaarders ten doel te hebben gehad. Uit dit kasteel kan de bevoorradingsroute van Syrië naar zuidelijk Libanon, wor- denbebeerst. bied Laktash ten noorden van Ban ja Luka is zwaar getroffen. Vijf dorpen in dat gebied zouden 80 procent van alle woningen hebben verloren. Er is een dringende op roep uitgegaan voor dekens en tenten. In sommige streken werden scholen en fabrieken ontruimd. In Joego-Slavië wordt op grote schaal hulp- verleend aan de ge bieden, die door de aardbeving zijn getroffen. Eenheden van leger en politie bevinden zich in Banja Luka. De elektriciteits- en water voorziening is uitgevallen. D AN J ALU KA (Joegoslavië): Redders en bergers zoeken in het puin van een ingestort huis naar mogelijke slachtoffers: 15 men sen zouden om het leven zijn ge komen en meer dan 200 gewond bij een zware aardbeving, die de stad Banja Luka heeft getroffen. Er zouden ruim 400 gewonden zijn. Reddingsploegen zetten het zoeken in de puinhopen voort. Er heerst grote verwarring in de ver woeste stad. Het Nederlandse Roode Kruis heeft besloten zo spoedig mogelijk per vliegtuig 500 dekens naar Zuid-Slavië te sturen ten behoeve van de slachtoffers van de aard bevingen in Banja Luka. Voorts zuilen op korte termijn 1400 kar tons babyvoeding voor hetzelfde doel worden verscheept. In af wachting vna een eventueel Zuid- slavisch verzoek om hulp houdt het Roode Kruis zich gereed de nood naar vermogen te helpen lenigen. Bijdragen kunnen worden gestort op giro 22000 van het Nederl. Roode Kruis. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enkele buien Enkele opklaringen met enke le buien Matige aan de kust tij delijk krachtige noordwestelijke wind. Iets lagere middagtempera- turen. ZON MAAN op onder oo onder Okt. 29 07.29 17.18 19.02 12.38 30 07.31 17.16 20.00 13.28 31 07.33 17.14 21.08 14.05 Slowaakse leger en de Russische troepen, die „tijdelijk" in Tsje cho-Slowakije zijn gelegerd. Verder wordt verklaard dat „iedere communistische partij tegenover het volk van haar land verantwoordelijk is voor haar activiteiten en een inter nationale verantwoordelijkheid draagt tegenover de landen van de socialistische gemeenschap en de internationale communis tische en arbeidersbeweging". Volgens het'communiqué werd Tsjecho-Slowakije tijdens het bewind van Dubcek bedreigd door revisionistische tendenzen en binnenlandse anti-socialisti sche krachten, die de communis tische partij probeerden te ver nietigen,. „De Tsjechoslowaakse delegatie waardeert de actie van de vijf socialistische „"broeder landen" in de kritieke dagen van 1968 als een daad van inter nationale solidariteit die heeft bijgedragen tot het versperren van de weg voor anti-socialisti sche en contra-revolutionaire krachten", aldus het communi qué. Het stoffelijk overschot van twee van de vier mijnwerkers die maandag door een instorting in de mijn „Rossenray" in Duisburg werden getroffen, is dinsdag om hoog gebracht. Volgens de direk- tie van de mijn is er weinig hoop, dat de beide andere kompels, die zich op een diepte van 850 meter bevinden, nog gered zullen wor den. Het zoeken zou nog 24 uur duren. WOENSDAG 29 OKTOBER rreskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 3.50 4.05 4.26 4.41 5.05 5.20 5.09 5.24 DONDERDAG 30 OKTOBER v.m. n.m Breskens 4.30 4.46 Terneuzen 5.06 5.22 Hansweert 5.45 6.01 Walsoorden 5.49 6.05 De Amerikaanse troepensterk te in Vietnam is tot beneden het half miljoen gedaald. Sedert vo rige week donderdag bevinden zich nog 497.000 Amerikaanse soldaten in Vietnam, hetgeen het laagste aantal is sedert het grote „tet"-offensief van de vietcong begin 1968. Tot half december zal de Amerikaanse troepensterkte nog verder worden verminderd tot 484.000. De Amerikaanse president werkte het afgelopen weekeinde op het regeringslandgoed in Camp David in Maryland aan zijn Vietnamrede waarin hij op 3 no vember alle aspecten van de Vietnam-politiek zal belichten. Aan de geruchten dat presi dent Nixon de terugtrekking van nog meer soldaten in het voor uitzicht zal stellen, nieuw voed sel gegeven door berichten uit de Saigon, volgens welke president Ngoejen Van Thieu zou hebben gezegd, dat de Amerikaanse sol daten binnen twee jaar uit zijn land kunnen verdwijnen. Tot nog ENKELE BUIEN. Dinsdag stond het weer in ons land nog onder invloed van een hogedrukgebied. Het centrum hier van bevond zich boven de Ar dennen. Ondanks het feit dat er vrij veel bewolking was stegen de middagtemperaturen toch nog tot 16 graden. In de ochtenduren was er op de meeste plaatsen slechts weinig wind maar in de loop van de dag ging het meer waaien. De oorzaak hiervan was dat een lage drukgebied waarvan het centrum tussen IJsland en Noorwegen lag zijn invloed naar West-Europa uit breide. Het front van deze de pressie bevond zich dinsdagavond over Schotland. Het verplaatste zich snel naar het oosten en zal hedenmorgen onze kust reeds be reiken. Achter dit front stroomt koude onstabiele lucht over ons land waarin zich enkele buien kun nen ontwikkelen. De wind zal hierbij uit noordwestelijke richting waaien. De middagtemperaturen zullen dan ook lager zijn dan de afgelopen dagen. toe had mëh zSeft ïwSafgöft steSéS: tegen een algehele terugtrekking van Amerikanen verklaard. Men houdt in Vietnam ook re kening metr-een nieuw vietcong- offensief ondanks de gevechts pauze die nu aan de fronten heerst. Volgens militaire kringen zou uit de uitlatingen van een krijgsgevangene en uit gevonden documenten blijken, dat de viet cong tussen 15 en 20 november een offensief wil inzetten om de regering in Saigon te forceren, akkoord te gaan met een coalitie- bewind waarvan ook het natio nale „bevrijdingsfront" deel uit maakt. In de Verenigde Staten zorg den verschillende gebeurtenissen voor vaak tegenstrijdige gissin gen. De president zei vlak vóór „moratorium-dag" zich niet door betogingen te laten beïnvloeden en vice-president Spiro Agnew zei 'n dag na de betogingen dat zij het werk waren van „seniele zich intellectuelen noemende" tegen standers. Hubert Humphrey (demoeraat) en andere politici hebben ervoor gepleit de president de tijd te geven. Zij zeiden dat Nixon „op de goede weg" naar de vrede is. Een felle „duif" als William Ful- bright verschoof zelfs na een be zoek aan Nixon een openbaar debat over de kwestie-Vietnam tot na 3 november, als Nixon zal spreken. De gissingen over het geen hij dan zal zeggen, variëren van een oproep tot steun aan de regeringspolitiek zonder dat hij nadere stappen aankondigt, tot het bekendmaken van een tijd schema voor een terugtrekking uit Vietnam. Men speculeert in de pers over een staakt-het-vuren waarbij de Amerikanen slechts zouden schieten indien zij worden aan gevallen. Meer dan honderden gewon den en 42 arrestanten, ziedaar de balans van hevige botsingen die zich maandagavond hebben voor gedaan tussen linkse en rechtse demonstranten in de Italiaanse stad Pisa. Aan deze straatgevechten was zondagavond een schermutseling tussen neo-fascisten en Moa-ge- zinde communisten voorafgegaan. Toen maandagmorgen ongeveer 2000 demonstranten het gebouw van de neo-fasctistische Italiaan se sociale beweging (M.S.I.) wil den bestormen, kwam het tot in cidenten die de gehele dag heb ben voortgeduurd. Brandende auto's, ingegooide ra men en opengebroken straten wa ren 's avonds de getuigen van deze uitbarsting van politieke hartstochten. Voor een 22-jarige student was de opwinding te veel. Met een hartinfarct werd hij dood naar een ziekenhuis gebracht. In Rome hebben zich dinsdag botsingen voorgedaan luwen po litie en linkse studenten, die de monstreerden tegen het politie optreden tégen studenten maan dagavond in Pisa, waarna een student dood werd aangetroffen. Tegelijkerijd bevestigde de minis ter van binnenlandse zaken in de senaat 'het besluit van de rege ring om de orde te handhaven. 200 studenten in Rome hadden 'n vergadering belegd over de ge beurtenissen in Pisa en trokken daarna de straat op met span doeken, waarop leuzen tegen de politie. De moeilijkheden ont stonden toen de politie probeerde de spandoeken uit de handen van de studenten te rukken. Deze hebben aangekondigd dat zij in het centrum van Rome zouden deelnemen aan een nationale msnifesiatieivan houwwskhgïs, j I

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1