biefstuk met champignons Stellingen van Libanese leger aangevallen Geen revaluatie gulden EILAND WIGHT WILLY BRANDT WIL BETERE BETREKKINGEN MET 00ST-EIR0PA VER. STATEN EN RUSLAND GAAN IN HELSINKI PRATEN OVER AFREMMING KERNBEWAPENING Couve de Murville verslagen door socialist Rocard GEVANGENIS0PR0ER OP HET Uitgaansverbod blijft van kracht HET WEER MAANDAG/DINSDAG 27/28 OKTOBER 1969 25e Jaargang No. 6100 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Temeuzen Artsenstaking in Frankrijk Israëlische aanval op buitenwijken van Amman Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Bomaanslag in Saloniki Griepepidemie Australisch Nieuw-Guinea In 1968 afgebroken Staking bij General Electric een goed stuk vfces hoort erbij Politïe in Kenya schoot op menigte Vrijwilligers Grens nog niet afgebakend Steun van Nasser Israëlische luchtaanvallen bij Suezkanaal Landeigenaars schoten op boeren Frankering bij abonnement: TEËNEUZEN Direkteur-Hoofdredakteur: P. J. van de Sande Telefoon: (01150)2073. Gironummer: 38150 Redaktie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent, Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In de vergadering van EEG- ministers heeft minister van fi nanciën dr. H. J. Witteveen me degedeeld dat de gulden niet zal worden gerevalueerd en dat Nederland blijft bij zijn verkla ring over handhaving van de pariteit van de gulden van vrij dag j.l. Minister Witteveen bracht naar voren dat een reva luatie om effect te sorteren ten minste vier procent dient te be dragen. Nederland gaat er niet toe over, ofschoon het van Ne derlands gezichtspunt uit ge zien meent dat de revaluatie van de Duitse mark te hoog is uitgevallen, zo merkte hij op. De artsen verbonden aan de psychiatrische inrichtingen in Frankrijk hebben besloten tot een staking over te gaan, die „totaal en van onbepaalde duur" zal zijn. Dit is maandag in een communiqué meegedeeld. De behandeling van de patiënten is volgens de artsen verzekerd. Israëlische vliegtuigen hebben zaterdagochtend aanvallen uit gevoerd op de buitenwijken van Amman, aldus berichten uit de Jordaanse hoofdstad. Er deden zich verscheidene ontploffingen voor. Waarnemers in Amman zien in de Israëlische actie een ver geldingsmaatregel na de golf van bomontploffingen in Haifa. Zoals bekend hadden twee com mandogroepen in Amman de verantwoordelijkheid voor de aanslagen opgeëist. Israëlische vliegtuigen voeren van tijd tot tijd verkennings vluchten boven Amman uit, maar dit was de eerste aanval in het gebied van de hoofdstad dit jaar. Een Israëlische militaire woordvoerder zei dat Israëlische vliegtuigen een basis van Ara bische guerrillastriiders in Jor danië hadden aangevallen. RUSTIG WEER Na het voorbijtrekken van enke le zwakke oceaanstoringen, waar bij in ons land 1 tot 3 millimeter regen viel, is de luchtdruk boven West-Europa flink gaan stijgen. Het centrum van een krachtig hogedrukgebied met een waarde van bijna 1040 milibar lag maan dagmorgen boven west-Frankrijk. Tussen dit druksysteem en een diepe depressie in de omgeving van Spitsbergen staat boven het noordelijk deel van de oceaan een krachtige westelijke luchtstroming, waarmee vrij zachte, maar vochti ge. lucht naar West-Europa wordt getransporteerd. Morgen zal het hogedrukgebied boven het Alpengebied aankomen en het zal het weer bij ons blijven beheersen. Naast wolkenvelden en hier en daar mist in de nacht en ochtend worden ook opklaringen verwacht met temperaturen aan houdend boven normaal voor de tijd van het jaar. van het KNMI tot dinsdagavond. ZACHT Zacht en overwegend droog weer met wolkenvelden, maar ook opklaringen en voornamelijk in de nacht en ochtend hier en daar mist. Weinig wind. DINSDAG 28 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 3.14 3.24 Terneuzen 3.50 4.00 Hansweert 4.29 4.39 Walsoorden 4.33 4.43 WOENSDAG 29 OKTOBER v.m. n.m. rreskens 3.50 4.05 Terneuzen 4.26 4.41 Hansweert 5.05 5.20 Walsoorden 5.09 5.24 ZON MAAN op onder op onder Okt. 28 07.27 17.20 18.17 11.33 29 07.29 17.18 19.02 12.38 30 07.31 17.16 20.00 13.28 31 07.33 17.14 21.08 14.05 Zaterdagavond is een bom ontploft in de nabijheid van een militaire club in Saloniki, waar premier George Papadopoulos en regent luitenant-generaal George Ziotakis de nacht door brachten. Er werd niemand ge wond. Beiden waren naar deze Noordgriekse stad gekomen om er zondag de viering bij te wo nen va» de bevrijding van Sa loniki van de Turken in 1913. Een woordvoerder van de politie in Athene heeft zaterdag mee gedeeld dat dinsdag zes man nen en een vrouw terecht zul len staan in verband met recen te bomaanslagen in de Griekse hoofdstad, waarbij zes voet gangers werden gewond en het verkeer stil kwam te liggen. Als zij schuldig worden bevon den, kunnen zij levenslange ge vangenisstraf worden veroor deeld. Meer dan 150 gedetineerden in de streng bewaakte gevangenis Parkhurst op het Engelse eiland Wight zijn vrijdagnacht in opstand gekomen. Er werden bij de ge vechten twaalf bewakers en 30 tot 40 gevangenen gewond. Over het hele eiland was de noodtoestand afgekondigd. Het Engelse ministerie van bin nenlandse zaken deelde mee, dat ongeveer 200 ingeslotenen in een ruimte bijeenwaren, toen de onge regeldheden uitbraken. Het gevan genispersoneel en alle beschik bare politie van het eiland werd gealarmeerd. De strengst beveiligde vleugel, waarin de gevaarlijkste misdadi gers worden vastgehouden, was niet bij de opstand betrokken. Na een uur waren de ongeregeldheden bedwongen. De politie had gevan geniscomplex omsingeld. In Parkhurst zitten behalve en kele treinrovers ook moordenaars, onder wie Reginald Kray, die en kele maanden geleden wegens dub bele moord tot levenslang werd veroordeeld. Ook de 63-jarige Rus- risische spion Peter Kroger, die vrijdag met zijn vrouw naar Polen is gevlogen, heeft in deze gevan genis gezeten. Al enige tijd geleden waren er geruchten, dat na de vrijlating van Kroger nieuwe onlusten in Park hurst konden worden verwacht. Hij schijnt voor veel medegevangenen een soort vaderfiguur te zijn ge weest. Helen en Peter Kroger wa ren tot twintig jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het door geven van marinegeheimen naar Moskou. Zij ziin vrijgelaten in rhil voor de Britse lector Gerald Brooks, die in de Sowjet-Unie was vastgezet wegens het verspreiden van anti-Russische propaganda De Ver. Staten en de Sowjet- Unie zijn overeengekomen op 17 november in Helsinki besprekin gen te beginnen over het vraag stuk van de beheersing der kern bewapening. De besprekingen hebben een voorbereidend karak ter en zijn bedoeld om de agenda BONN: De Westduitse bondskan selier Willy Brandt en zijn mi nister van buitenlandse zaken Walter Scheel hebben zaterdag in Bonn Europese vraagstukken besproken met minister Luns. Tijdens dit onderhoud overhan digde minister Luns de bonds kanselier de eretekenen behoren de bij het grootkruis in de orde van Oranje-Nassau, een onder scheiding die koningin Juliana Brandt reeds tijdens zijn ambts termijn als minister van buiten landse zaken verleend had. Willy Brandt, de nieuwe bonds kanselier van West-Duitsland, heeft in een vraaggesprek met het Hamburgse zondagsblad „Welt am Sonntag" verklaard dat zijn coali tieregering van socialisten en libe ralen zo snel mogelijk tot betere betrekkingen met Polen wil komen, die dan zouden moeten leiden tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen. Brandt liet ook doorschemeren dat de nieuwe Westduitse rege ring binnen korte termijn het ver drag tegen de verspreiding van kernwapens zal tekenen. Zoals be kend hebben de Sowjet-Unie en andere landen van het oostelijke blok daar on aangedrongen. De bondskanselier zei dat War schau,'mede gezien de verklaring die de Poolse minister van buiten landse zaken, Stefan Jedrychowski, tien dagen geleden heeft afgelegd, belangstelling blijkt te hebben voor betere betrekkingen met Bonn. Jedrychowski heeft voor de Poolse televisie gezegd dat Polen bereid is met West-Duitsland over alle vraagstukken te onderhandelen ondanks de traditionele geschil punten tussen beide landen. Ook wij willen betere betrekkingen, aldus Brandt, en wij zullen probe ren zo spoedig mogelijk tot een gesprek met Warschau te komen. Vanochtend zijn 147.000 arbei ders van General Electric in de Ver. Staten in staking gegaan. Er is geen overeenstemming bereikt over een nieuw arbeidscontract. De onderneming heeft de loon eisen van de vakbonden afgewe zen, alsook hun voorstel tot arbi trage. General Electric heeft in de V.S. 310.000 man in dienst en heeft ook fabrieken in Canada en andere landen. Tot dusver zijn bijna 1700 mensen overleden als gevolg van de griepepidemie die Au stralisch Nieuw-Guinea teistert. Dit heeft het hoofd van de ge zondheidsdienst in Port Mores by, dr. Scragg, zaterdag meege deeld. Bij een tussentijdse verkiezing om een parlementszetel in Versail les is ex-premier Maurice Couve de Murville zondag verslagen. Zijn tegenstander, de secretaris van de uiterst linkse verenigde socialisti- tische partij (PSU) Michel Rocard kreeg 15.275 stemmen en Couve de Murville 13.093. Couve stond kan didaat voor de gaullistische UDR. Waarnemers zijn van mening dat de politieke carrière van Couve de Murville door deze uitslag is ge broken. Men meent uit het resul taat te kunnen aflezen dat er bij de jongeren en de mensen die een vrij beroep uitoefenen het grootste deel van de kiezers in het betrokken kiesdistrict nogal wat verzet bestaat tegen het hui dige gaullisme. De verkiezing van zondag was de tweede. De eerste ronde bleef onbeslist. Couve de Murville kreeg toen 10.225 stemmen ofwel 40 per cent van het totaal uitgebrachte aantal stemmen Rocard kreeg toen maar 5.116 stemmen in de eerste ronde. Zijn overwinning in de tweede is te danken aan de steun die hij kreeg van alle overige kan didaten die na de eerste ronde uitgeschakeld waren of zich terug trokken. De communisten blijken de instructie van hun partij om Rocard te stemmen te hebben opgevolgd. UTRECHT: Prins Claus heeft vrijdagmorgen zijn derde zoon, prins Constantijn, getoond aan de ambtenaar van de burgerlijke stand, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht. pens. Een woordvoerder heeft ge zegd, dat de Russische ambassa deur in Washington, Dobrynin, op 't Witte Huis president Nixon heeft meegedeeld, dat de Sowjet- Unie bereid is besprekingen over kernbewapening te beginnen. De Sowjet-Unie had het tijdstip 17 november voorgesteld. President Nixon heeft Gerard C. Smith benoemd tot hoofd van de Amerikaanse delegatie naar Helsinki. Deze is hoofd van het Amerikaanse bureau voor bewa peningscontrole en ontwapening. De V. S. en de Sowjet-Unie &hebben - zich reeds jarenlang uitgesproken voor het beginsel van besprekingen over beperking van strategische wapens. Zij stonden op het punt een tijdstip voor de besprekingen in augustus 1968 bekend te maken, toen pre sident Johnson de onderhande lingen afbrak na de invasie van Warschaupactlanden in Tsjecho- Slowakije. lekker eten tips Biefstuk op z'n nest! fijne doperwtjes Opdienen met champignons en (riten in de schaaf, op de biefstuk en Of gewoon met brood. uit te werken en andere proce dures. In kringen van het Witte Huis is gezegd, dat president Nixon tevreden is, dat met de poging om de toenemende kernbewape ningswedloop tussen de twee supermogelijkheden af te remmen tenminste een begin wordt ge maakt. De besprekingen over deze kwestie, waarnaar de V. S. sinds begin 1967 hebben gestreefd, zul len gaan over offensieve en over defensieve strategische kernwa- Vijf mensen zijn zaterdag ge dood en 48 gewond in Kisoemoe, toen ongeregeldheden uitbraken tijdens een bezoek aan de stad van de Keniase president, Djomo Ken- jatta, aldus eèn mededeling van de politie. Volgens een in Nairobi ontvan gen bericht uit Kisoemoe, 270 km ten noordwesten van Nairobi, zou op een gegeven ogenblik het es corte van de president het vuur hebben geopend. Het schieten door het politie- escorte geschiedde toen hij Kisoe moe uitreed naar Nakoeroe, 140 km ten oosten van Kisoemoe, na dat hi} in Kisoemoe een met Rus sische hulp gebouwd ziekenhuis had geopend en een redevoering had gehouden. De presidentiële stoet reed langs hagen mensen, die langs de weg stonden. Gewapende elementen hebben zaterdagavond in het zuidoosten van Libanon een grootscheepse aanval uitgevoerd op stellingen van het Libanese leger. De aan vallers gebruikten kanonnen, ra ketten en mortieren. Onder de regeringstroepen vielen een dode en twee gewonden, onder de aan vallers twee doden en acht gewon den. Dit is zondagochtend officieel in Beiroet bekendgemaakt. De gevechten speelden zich af in het gebied van Hasbani op een tiental kilometers van de Syrische grens. Het leger had eerst een aan val op een militaire post te Soek el-Khyam afgeslagen en moeten verhinderen dat de aanvallers de dorpen Khyam Naba en El Saki binnendrongen. Intussen heeft de Libanese mi nister van binnenlandse zaken, Osseiran, verklaard dat het uit gaansverbod in de grote steden van kracht blijft zolang de toe stand dat vereist. Overigens wordt het in diverse wijken van Beiroet met de naleving van het verbod niet zo nauw genomen. Verscheidene mohammedaanse wijken van Beiroet zijn van de rest van de hoofdstad afgesloten. Mid den op de straat liggen stapels grote stenen en autowrakken. Jon gelui, getooid met het hoofddeksel van Arabische guerrilla's, houden auto's aan en controleren de in zittenden. Op een aantal kruispun ten zijn versterkingen van zand zakken opgericht, waarachter man nen met de mitrailleur in aanslag de wacht houden. In de wijk Sabra, waar veel Pa- lestijnen wonen, had de correspon dent van het Franse persbureau AFP op het kantoor van „El Fatah" een gesprek met de men sen die wapens uitreikten en zich bezig hielden met de inschrijving van vrijwilligers. „Wij zijn hier om te verhinderen, dat de Libanese regering haar agressie tegen de vluchtelingen en de guerrilla's voortzet", zeiden ze. De guerrillastrijders van de Pa lestijnse verzetsorganisatie El Fa tah, die vrijdagnacht Libanon zijn binnengedrongen en daar drie dor pen bezetten, hebben deze nog steeds in hun macht. De dorpen liggen in een moeilijk toegankelijk bergachtig gebied. De grens tussen Libanon en Syrië is nog steeds niet overal afgebakend. De grens werd in 1920 vastgesteld toen Frankrijk, dat Syrië als mandaatgebied toe gewezen had gekregen, de staat Libanon stichtte ten koste van Syrië. Het gebied is te woest en afge legen om effectief verdedigd te kunnen worden door het kleine Libanese leger. Waarnemers zijn echter van mening dat de Libane se troepen, wier vuurkracht groter is dan die van de guerrillastrijders, elke poging van Palestijnse com mando-eenheden om via de Snalla Bkaa-vallei naar het hart van Libanon door te stoten, zullen kun nen afslaan. Een afgezant van president Nasser van Egypte en le Syri sche president Noereddin al- Atassi hebben zondagavond in Damascus vier uur gesproken over de toestand in Libanon. Zij waren het er over eens dat het verzet van de Palestijnse com mando's moet worden gesteund en dat deze hun activiteit in elk Arabisch land in vrijheid moe ten kunnen uitoefenen. Israëlische straalbommenwer- pers hebben zaterdagavond luchtaanvallen gedaan op Egyp tische doelen in de centrale sec tor van het Suezkanaal. Het was de tweede aanval binnen twaalf uur. De eerste aanval vond plaats bij het noordelijke deel van het kanaal. Dit is mee gedeeld door een militaire woordvoerder in Tel Aviv, die eraan toevoegde dat alle Isra ëlische toestellen op hun basis waren teruggekeerd. In de tijd tussen beide Isra ëlische aanvallen hebben Egyp tische, toestellen getracht doelen aan te vallen bij het Bittermeer en ten noorden van El Kantara. Hierbij is één der Egyptische vliegtuigen neergeschoten. In totaal zijn sinds de oorlog van juni 1967 55 Egyptische toestel len omlaaggehaald, aldus de woordvoerder. Ten zuiden van het Suezka naal heeft zaterdag een vuurge vecht tussen Israëliërs en Egyp- tenaren plaatsgevonden. De Egyptenaren waren het gevecht begonnen met een aanval met tanks, zware artillerie en raket ten op Israëlische stellingen. Volgens een woordvoerder in Caïro had de Egyptische beschie ting van zware branden ver oorzaakt in de Israëlische mu nitiedepots en bunkers. In Oemarpoer Diara in de Indiase staat Bihar zijn vrijdag nacht bij ernstige onlusten vijf tien mensen om het leven ge komen en zestien gewond. Landeigenaren hebben gescho ten op boeren, die hun grond hadden bezet. De politie heeft 740 mensen gearresteerd.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1