IN PROEFSCHRIFT BELICHT BEGONIA'S en u VOOR Niet overdrijven of overhaasten bij woninginrichting Gfoot percentage zou willen trouwen bloeiend in zomer en winter van de week mentaliteitsverandering de bladbegonia hoe ruiger, hoe beter zuurkoolschotel met appel en casseleh rib, 'TT* DE VtUfjK ZEETTW O# iMNto Nederlandse vrijgezel len tussen de dertig en vijftig jaar zijn niet uit vrije keus ongehuwd geble ven. Van de vrouwen had 79 graag getrouwdiwillen zijn en by de mannen bedroeg dit percentage nog altijd 60. Deze en vele andere gegevens zijn naar voren gekomen uit een sociolo gisch - onderzoek dat mevrouw J. de iong—Gierveld heeft ingesteld naar de levensomstandigheden van onge- huwden. Jarenlang heeft zij zich met de Nederlandse vrijgezel beziggehou den en tenslotte heeft zij haar bevin dingen verwerkt in een proefschrift, waarmee zij kortgeleden aan de vrije universiteit te Amsterdam tot doctor in de sociale wetenschappen promo veerde. Eéh van haar stellingen luid de: „De nadruk die op het huwelijk wordt gelegd als de levensbestem ming die op het huwelijk wordt gelegd •Is de levensbestemming van man en vrouw is eenzijdig, onbarmhartig en dus on-ehristelijk". VOORAL ongehuwde MANNEN ZIJN ONTEVREDEN Mevrouw De Jong laat in haar proef schrift duidelijk uitkomen, dat het beeld van de vrijgezel als de vrolijke vrijbuiter berust op allerlei vooroor delen en geenszins correspondeert met de werkelijkheid. Natuurlijk zal de vrijgezel over het algemeen meer uitgaan dan de gehuwde, want ten slotte zal hij (zij) zijn contacten bui len de deur moeten zoeken. Maar dat wil nog allerminst zeggen dat de vrij gezel er maar op los leeft. Zestig procent van de ongehuw de mannen in de leeftijdsgroep van SO tot 50 jaar zou zelfs graag ge trouwd willen zijn. Bij de vrouwen ligt dit percentage nog aanzienlijk hoger (79). Mevrouw De Jong heeft de in druk gekregen dat voor de ongehuw de staat nog ste(eds geen positieve plaats wordt ingeruimd in onze maat schappij. Het is waarachtig niet alleen de minister van financiën, die middels de hoge, uit de bezettingstijd stam mende vrijgezellenbelasting (de „strafklasse") de ongehuwden discri mineert. In brede kring wordt de „alleen staande" nog steeds beschouwd als een zonderling, en het gevolg hiervan is dat de ongehuwde zichzelf gaat zien zoals de gehuwde hem ziet en in derdaad het gevoel krijgt dat zijn le ven „onaf" is zolang hij niet in de huwelijksboot is gestapt. 38 EENZAAM Uit het onderzoek is gebleken, dat ongehuwde mannen zich hèt meest geïsoleerd voelen. Onder hen treft men velen aan, die in het leven zijn teleurgesteld en daarom chronisch ontevreden zijn. „Het beeld van de ongehuwde man als vrolijke vrijbui ter is onjuist" fconcludeert mevrouw De Jong in een van haar stellingen. De ongehuwde vrouwen blijken over het algemeen positiever te zijn ingesteld dan de ongehuwde niannen, maar in vergelijking tot de gehuwde vrouwen treft men onder hen ook meer ontevreden en teleurgestelden aan. Eenzaamheid is een probleem, dat tall.oze vrijgezellen uit ervaring kénnen. Niet minder dan 38 van de door mevrouw Dei Jong en haar weten schappelijk team ondervraagde vrij gezellen voelde zjóh min of meer een zaam. Dat Is des te opvallender, om dat ongehuwden over het algemeen meer deelnemén sian het verenigings leven dan gehuwden en omdat Zelfs de zich eenzaem voelende vrijgezel len verschillende' personen konden noemen, met wié zij regelmatig con tacten hebben. Het vrijgezellenprobleem is om vangrijker dan men misschien zou virondèrstëllen. Liefst tien procent van dè leeftijdsklasse tussen 30 en 55 jaar is ongehuwd. Mevrouw De Jong 'hémen er In haar proefschrift op, dat de geïsoleerde positie, waarin vele ongehuwden zich bevinden, mede wordt bepaald door de houding, die de ongehuwden tegenover de gemid delde vrijgezel aannemen. Onwaar- dgring van het instituut huwelijk is de voornaamste oorzaak van deze hou ding. Vooral ongehuwde vrouwen worden vaak als „muurbloempjes" be schouwd, die de boot definitief heb ben gemist. Mevrouw De Jong pleit tenslotte "Voof enkele maatregelen die de le venssituatie van de ongehuwden kun nen verbeteren. Zo zal dé woonsitua tie voor ongehuwden verbeterd dié nen tè worden. Op het ogenblik woont «en groot deel van de Nederlandse vrijgezellen op kamers, wéar zij, voor al in de grote ètèden, vaak door de vérhuurders Worden uitgebuit en wei nig vrijheid genieten. Ook zou er een einde moeten ko men aejn de financiële discriminatie van de ongehuwden door verminde ring van de vrijgezellenbelasting, die nu vooral op de groep ongehuwden benéden de veertig zwaar drukt. Win kels, postkantoren en banken zouden wat hun opéningstijden betreft veel meer rékening dienèn te houden met hèt feit, dat er in Nederland vele tien duizenden ongehuwden zijn, die over dag vaak geen tijd hebben om bood schappen tè doen. Voorts pleit mevrouw De Jong voor het oprichten vën zogenaamde ser vicebureaus (niet te verwarren met dè deels bonafide, deels malafide huwe lijksbureaus), waar ongehuwden met hun problemen terecht kunnen. Deze bureaus zouden ook moeten beschik ken over vaste krachten, die de on gehuwde ingeval van ziekte bij kun nen staan. De Amsterdamse sociolo ge, die destijds als ongehuwde aan haar proefschrift begon, méént ook, dat het beleid ten aanzien van onge huwden zich teveel op de vrouwèn richt, hoewel gebleken is dat juist de ongehuwde mannen dikwijls het meest met zichzelf in de knoop zitten. En wat vooral nodig is, is een men taliteitsverandering aan te kweken, waardoor ongehuwden tot een juiste beleving én aanvaarding van hun on gehuwde staat kunnen komen en dè gehuwdèn de vrijgezel niet langer zien als een zonderling of outcast. I Twèe bèganiasoorten zijn ér, die in de zomermaanden bloèien en daar na afgelost worden door de struik begonia, die in i de wintermaanden bloeit. Het zijn alle dankbare plantjes, met veel bloemen. Als we in mei knollen In de tuin uitzetten, ie het aar dig enkele-hangbegonia's aan de vij verrand of in eert tuinvaas te poten en er een. paar als kamerplant in bloempotten te dóen. LANGE BL.OEJTIJP De .knolbegoniè is éen krachtige verschijning met haar grove blad en grote enkele of dubbele bloemen, die gekarteld kunnen zijn. Waar de andere begonia's hoofdzakelijk 's winters bloeien, valt de bloei van deze plant in de zomer. Ze kan tot ver in het najaar aanhouden en prachtig aanslui ten bij de bloei van de struikbegonia. In het najaar zullen tenslotte de bla deren afsterven én begint de rusttijd Gedurende de bloeitijd geven we bij voorkeur 's avonds van tijd tot tijd mest (vloei- of-kunstmest). In de winter, als alle bladeren en stengels afgestorven zijn, moeten de potten geheel droog wprden gehou den. We plaatsen ze op een vorstvrije plaats; dit mag gerüst een donker hoekje zijn. In april halen we de pot- 'ten weer tevoorschijn, en verwijderen we de oude aarde. Ue knollen die niet - dé tuin ingaan, krijgén dan 'n plaatsje in'kleinere potjes, die gevuld moeten worden met vette tuinaarde, turfmolm en oude mest. Hierna krijgen ze een warm plaatsje, b.v. op de schoorsteen of radiator en wachten we de groei af. Zodra de plantjes uitspruiten, krijgen ze een plaatsje op een vensterbank op het noorden of noordoosten want ze zijn niet goed bestand tegen de felle zon. In het begin geven we matig water. Zodra ze flink aan de groei zijn, geven we meer water en af en .toe mest en een lichte plaats; krijgt zij deze, dan zal ze tegen de zomër in volle bloei staan. De bladbegonia is een echte iiêf- bebbersplant. Oorspronkelijk greèn van blad, met zilveren rand, kan ze thans gekocht worden in de fraaiste kleurencombinaties. 's Zomers groeit de plant snel en stelt dan natuurlijk prijs op veel vocht en eens in de veertien dagen kunstmest. Ook deze plant verkiest een licht plekje, maar is evenmin bestand te- In de wintermaanden is het wel een beetje een zorgenkindje, omdat de wijze vgn begieten van zeer groot be lang is. Er dient gezorgd te worden voor niet uitdrogen van de potklult, waar tegenover staat, dat we de juis te hoeveelheid water blijven geve", maar vooral geen mest. Zij moet in het vole licht in een verwarmde ba nier sta«n. Deze plant kan vermenig vuldigd worden door het nemen van een bladstek. We nemen hiervoor een volwassen blad, snijden de nerven hiervan op verschiléndé plaatsen in. Dit „beschadigde" blad léggen we vervolgens op een pot of kistje, ge vuld met turfmolm én zand, dat met een verstuiver vochtig gehouden wordt. Het kistje of de pot wordt af gedekt met glas. Op de wonden zul len na korte tijd jonge plantjes ont staan, die zodra zij geworteld zijn, opgepot kunnen worden in een meng sel van gelijke delen bladaarde, oude mest, turfmolm en zand. Het is een aardig werkje. gén de felle zonnestralen, dus is ook voor haar een plaatsje op het noor den of noordoosten zeer aén te beve- I- Een Warme pels a-oor de koud ste dagen. moet «r wel lang; en slank voor zijn. Oorspronkelijk behing de mens zich met cJieréhhuiden als verslering en als bescherming tegen de kou. In de loop der tijden werden de dierenvellen tot ■kleding verwerkt, kleding die Steeds geraffineerder en duurder werd. 'Dé prijs vén de huidige bontman tels, wordt niét alleen bepaald door de exclusiviteit van de soort bont, maar ■Jseker ook door de modieuze verwer king ervan. Want ook in de bontsec- tof is de mode èen zeer grote rol gaan sp'elen. De bontmantels van weleer, de statige statusjas, is zo langzamer hand vervangen door zeer modieuze bontkleding. Zo zijn er voor de ko mende winter heerlijk warme overalls of hansoppen, om zó maar gezellig i/v huis te dragen, van allerlei soorten bont. Verwende jonge vrouwen dra gen daar dan een driekwart panter- jasje bij als ze in haar auto stappen. Bont wordt ook vaak met leer ge combineerd. Heel chic, met een jeug dig accent, in bijvoorbeeld een cos- tuum dat uit een halflange perslaner jas met wit leren revers, knopen en zakgarnpring en witte leren rok be staat. Maximantels van bont hebben soms kunstig verwerkte ritssluitingen in de rok, zodat zo'n jas gemakkelijk In een mini-mantel omgetoverd kan worden doof hét onderste stuk van het rokge- deèlté er af te ritsen. Beeldschoon en zeer exclusief is 'n mantelcoètuum mét bijpassende muts, van dwars verwerkte nerts, een cos- tuum, bestemd voor jonge slanke vrouwen. Het is zeer modieus om bont In dwarsstrepen te verwerken, 's Avonds hullen we ons in lange bont- caps of we dragen een tot de knie reikende driekante bontehawl. Deze „omslagdoeken" van bont dreigen de bontstola te verdringen. Persianer, tijger en ocelot beloven de grote mode te worden, wat niet wil zeggen dat alle andere bontsoorten uit de gratie zijn. Bijgaande foto toont ons een ont werp van de Italiaan Fabiani, een maxi-mantel van wolfsbont. Het is een zware hooggesloten mantel voor da meest koude dagen van de winter. Voor deze jas van wilde-beesten-bont geldt kennelijk hoe ruiger en wilder, hoe beter. In de taille een brede, leren cein tuur, die de jas behaaglijk om het lichaam houdt. Elegant is deze jas geenszins, maar hij is ongetwijfeld heerlijk warm en praktisch. Maar na tuurlijk kan alleen een lange, slanke vrouw zich veroorloven zich in zo'n jas te hullen. Bruine laarzen en een bruin wollen shawl, die om het hoofd geslagen wordt, vervolmaken het geheel. OOK COMBINATIES Geheel anders is het ontwerp van Clara Centinaro, een bewerkte miwk jas in zeer vlot model. Dit mini bontjasje, met zijden cein tuur en half-hoge col, is vlot en ge kleed. Wie het jasje kiest om haar garderobe aan te vullen, let niet op de warmtefactor, die bij het dragen van bont zo'n grote rol speelt, maar zuiver op het modieuze effect. Een dure jas voor een dure vrouw. Naast dit alles kwamen de ontwer pers nog met overgooiers van bont, jurken van bont en ceintuurs, laarzen, rokken en tassen van ocelot of een andere bontsoort. Er worden ook com binaties verzonnen met andere mate rialen als stof, leer en plastic. Bont wordt verder als garnering ge bracht. Maximantels van stof worden vaak rijkelijk met bont gegarneerd en ook mantelcostuums hebben bontkra gen en bontmanchetten. Dat bont ook toegepast wordt als voering is niet nieuw. Naast stoffen jassen met zo'n voering zijn er ook suède bontgevoer de mantels, en, uiterst chic, leren jas jes met een bontvoering. Zuurkool, een echte wintergroente, kunnen we tegenwoordig in vele va riaties kopen: los uitgewogen, maar ook hygiënisch verpakt In plastic zak ken. Wijnzuurkool is wel iets duurder, maar bijzonder smakelijk; maar het is goedkoper om zelf een scheutje wijn door de zuurkool te doen. Zuurkool is gezond, omdat het een belangrijke vitamine C bron is, rijk aan melkzuur, kalk, fosfor en ijzer. Maak zuurkool ook eens op een an- cjère manier klaar (zie onder het vyeek- menu). ZONDAG: kop bouillon; biefstuk tar taar, bloemkool, patates frites, fruitsla met sourcream. MAANDAG: champignonomelette, rijst, tomatensaus, sla; warme broodpudding. DINSDAG: siavink, witte kool met kerriesaus, aardappelpuree; vlë- flip. WOENSDAG: zuurkoolschotel met appel en varkenslapjes; beschuit met bessesap. DONDERDAG: gevulde uien met ge hakt, macaroni; hangop met peer. VRIJDAG: gegratineerde prei met kaassaus," vissticks, aardappel puree; druiven. ZATERDAG; bami goreng; gébradèn appels met vanillevla. /'.v r Leg onderin een vuurvaste schaal een laag zuurkool, hierop éen in schij ven gesneden éppek .een lepel ge raspte oude kaas en hierop ,twee stukken gerookte casafler rib. Leg hierop een gehakte ui met een uit geknepen teentje knoflook. Hierover weer een laag zuurkool, schijven ap pel, het geheel afgedekt met een laag je geraèpte kaas. Giet vervolgens zo veel appelsap over hét gerécht, dat het voor 2/3 onderstaat. Doe een dek sel op de vuurvaste' schaal en plaats deze gedurende öriqeveèr 11/2 uur in een matig, verwèrmde oven. Qêef er aérdèppelpuFee bij: ZUURKOOLSALADE Snijd 200 gram zuurkool een beetje fijn, meng er een, rauw gesnipperd uitje door ert twee fijngesneden appe len. Vermeng "alle" ingrediënten met 1 busje sourcream. Of onze woonkamer na e*n tuin kamer la óf een kanier van flatjè- drie-hoog, We streven er altijd naar die kamér zo gezellig mogelijk in 'te richten, evenals d« rest van het huis. Er zijn aitijd mensen die best iets meer kunnen uitgeven maar het ér eenvoudig niet voor over hebben. Vloerbedekking «venwel mag je niet te goedkoop kiezen. Varder hangt het af van de grootte van ons gezin en hoe oud de kinderen zijn, welke soort tapijt en welke soort meubelen we kiezen. Hoe we leven en wonen spreekt bij de keus ook een woordje mee, We denken hierbij bijvoorbeeld aan dansavondjes, meer of minder vaak visite ontvangen en mlaschien nog thuia biljartspelen of iets derge lijks. In de meeste moderne huizen zien we één grote woonkamer met aparte eet- en zithoek. De meubelen worden in. zo'n kamer dagelijks intensief ge bruikt, dus hebben de bekledingsstóf- fen en ook de tapijten daar veei te lijden. Informeer daarom bij het kie zen naar de gebruiksduur van de ver schillende artikelen. Realiseer u dat bijvoorbeeld het opnieuw overtrek ken van een bankstel tegenwoordig bijna evenveel kost als de nieuwprijs. OVEWERESKEN Met overleg te werk gaan is dus éen eerste vereiste en bét is goed te weten dat gr ook modeller: zijn ihet losse, gestoffeerde kussens, die een handige buisvróuw eventueel zelf wei van niguwe overtrekken kan voorzien. Een lange levensduur heeft natuur lek een echt leren bank of fauteuil. De uitgaaf hiervoor is wel groot, maar op de lange duur is zo'n bank of stoel, in verhouding tot niet stof overtrokken banken vaak van nieuwe bekledingsstof moeten wor- leiig ta noe- dgn voorzien, haast voordeli men. Sterk zijn ook de weefsels van pplya- midevezels, zo heeft de dralonmeu- gemakkelijk reinigen, is kleurecht én heeft êen grote slijtvastheid. We richten ons huis ook praktisch in, om het Onderhoud zoveel mogelijk te beperken, We kunnen hierbij gebruik maken van de vele nieuwe techni sche mogelijkheden, die ook op het gebied van woninginrichting te vin den zijn, Zo'n praktisch modern inte rieur kan exclüsièf zijn, koStbaar of eenvoudig mooi, want een modern in terieur betekent zeker niet een in richting met een wat nuchtere, mis- schièn z»lfs zakelijke of ongezellige sfeer. OVERLADEN In de tweede helft van de vorige eeuw zette men de kamers zo vol mo gelijk en de wanden hingen van on der tot boven vol met Schilderijen. Éen reactie hierop kon niet uitblijven en allés wat overbodig en niet „eer lijk" was. werd weggedaan. In de twintiger jaren mocht zelfs geen schilderij meer aan de wand hangen. Op het ogenblik is het zo, dat er vele mogelijkheden zijn, omdat men heeft ingezien dat niet alle mensen gelijk zijn en dat de mogelijkheden er dus moeten zijn dat ieder mens een in richting bij elkaar kan brengen die heni of haar het beste ligt. Elk inte rieur heeft zo zijn eigen sfeer. En juist nu is op meubelgebied zoveel te koop. Wié geïnteresseerd is in nieuwe meu belen moet weten dat er een nieuwe, echt leren Sacco fauteuil is. Niet al leen nieuw, maat ook zeer aantrek kelijk en werkelijk het summum van comfort om heel gemakkelijk te zit ten. De leren „zetel" vormt zich namelijk helemaal naar degene die er op of „in" zit. Minder gemakkelijk is de pouffe voor wat oudere mensen, omdat het vrij moeilijk is om er uit op te staan als de leden ietwat stijf worden. STEREO Voor wie er van houdt is er tegen woordig een stereobank met inge bouwde bar en pick-up, met daarbij nog ruimte voor boeken aan de ach terkant, De zitting van de bank is uit- trekbaar en biedt slaapruimte aan twee personen. Een „blokkendoos"-interieur is even eens een nieuwtje. Dit interieur geeft vele mogelijkheden, het is een „jong" interieur en zeker ook geschikt v00r tienerkamers. Natuurlijk is elk nieuwtje op meubel- gebied geen blijvertje, omdat 't in de praktijk toch niet voldoende blijkt te bevallen. Wie serieus naar praktische dingen zoekt doet goed de modieuze nieuwtjes wat kritisch te beloken, wint in sommige gevallen zijn ver beterde. bestaande ideeën aantrekke- ljjekr om te bezitten.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 7