Nasser: „Commando's de edelste elementen van Arabische strijd" HOODING TEGENOVER ISRAEL IS BESLISSEND ging naar stembus Uitslag vandaag pas bekend de „Geen olie- nationalisatie" RADIO DE K0CK PGG8ENP0HL KEUKENS PH. HAAK N.V. DUITSE MARK GEREVALUEERD Veel hoger dan verwacht werd im 9 procent) HET WEER BANKETBAKKERIJ. Gasverwarming Syrische troepen Eigen orde handhaving Israëlische waarschuwing Breuk in Vietnamese politieke alliantie Chinese beschuldiging Noor&fr.to Hw«uzai j Omsingeld Rijst met kip Pink in inkt Veel partijen Prins Constantijn getoond aan Utrechts burgemeester Bomexplosie eist slachtoffers in Amman Egypte tot Libië: Corruptie in India DE KWALITEITSKEUKEN De gulden blijft onveranderd ZATERDAG 25e Jaargang 25 OKTOBER 1969 No. 6099 Diamanten ring voor 3,5 miljoen verkocht Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. van de Sande, Terneuzen President Nasser doet opnieuw een beroep op president Helou van Libanon om te bemiddelen in de crisis tussen de Libanese troepen en de Palestijnse com mando's in dat land, zo schreef vrijdag het gezaghebbende Egyp tische blad „Al Ahram". Het is het tweede verzoek van de Egyp tische president aan zijn Liba nese collega. De Egyptische bladen brach ten onder grote koppen dat de strijd in Libanon tot nog toe aan zeker 30 mensen het leven heeft gekost en dat er tientallen ge wonden zijn. De Libanezen zou den 57 Palestijnse commando's gevangen houden. In de grote Libanese steden is sedert vrijdagochtend een uit gaansverbod voor onbepaalde duur van kracht. De autoriteiten in Beiroet hebben deze maat regel genomen om te voorkomen dat na de vrijdagse gebeden in de moskeeën opnieuw onrust zou uitbreken. Leger en politie heb ben strenge veiligheidsmaatrege len getroffen. Syrië heeft leger- en pantser eenheden samengetrokken aan de grens met Libanon. In Liba non is men ervan overtuigd dat het ditmaai niet gaat om Pales tijnse commando's maar om ge regelde troepen. Op het diplomatieke vlak heb ben Koeweit, Libië, Soedan, Al- gerië en Egypte er bij de rege ring in Beiroet op aangedrongen de commando's in Libanon de vrije hand te laten of tenminste een wapenstilstand tussen het Li banese leger en de Palestijnen te bewerktelligen. De 40 in Beiroet verschijnende dagbladen hebben besloten van daag (zaterdag) te staken uit protest tegen het in beslag nemen van drie bladen wegens de be richtgeving over de incidenten. Commando's van de „El Fatah" hebben vrijdag in een wijk voor Palestijnse vluchtelin gen in Beiroet de ordehand having op zich genomen en Liba nese veiligheidstroepen gezegd buiten de wijk te blijven. De toe gangen tot de wijk werden ver sperd. Vluchtelingenleiders zei den de politie dat zij zelf voor handhaving van de orde zouden zorgen. Kond de wijk zijn door de Li banese veiligheidstroepen con troleposten ingericht. Israel zou niet onverschillig kunnen blijven ten opzichte van de gebeurtenissen in Libanon en zal niet met de armen over elkaar blijven zitten in het geval van een wijziging van de status quo in de buurlanden, zo ver klaarde vice-premier Yigal Allon Een van de zes Zuidvietnamese politieke partijen die samen presi dent Van Thieu's politieke alliantie vormen, heeft zich uit de groep teruggetrokken. Trinh Quoc Khanh, leider van de Vietnamese sociaaldemocratische partij en een belangrijke figuur in de religieuze „hoa-hoa"-sekte, heeft de president geschreven dat de alliantie, het nationaal-sociaaldemocratiscne front, geen nuttig doel in de natio nale politiek dient en dat zijn par tij niet langer de vergaderingen zal bijwonen welke „nergens toe leiden". President Thieu vormde in mei van dit jaar het front om een hechte politieke steun voor de regering te krijgen. Het is nooit duidelijk geworden welke rol het front speelde en hoe veel macht het had. in de kibboets Quivath Brenner bij Tel Aviv. Kringen uit Allons omgeving zeiden dat Israel ge dwongen zou zijn maatregelen ter bescherming van zijn agglo meraties 'aan de Libanese grens te nemen, indien de macht in Li banon in handen van „onverant woordelijke elementen (Mf van 'n vreemde mogendheid" zou ko men. De Egyptische president be titelde de Palestijnse guerrilla strijders als „de edelste en meest oprechte elementen van de Ara bische strijd". Hij deed dat in een boodschap aan de leider van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie, Arafat, waarin hij tevens meedeelde dat tussen Egypte en Libanon contacten gaande zijn om een verslechtering van de toestand te voorkomen. Egypte vindt dat de houding van een Arabisch land in het conflict met Israel wordt bepaald door de houding van dat land jegens het Palestijnse verzet, al dus Nasser. Libanon zelf heeft de Arabi sche liga in een memorandum meegedeeld, nog steeds naar een vreedzame oplossing met de com mandostrijders te streven. Het verklaarde „dat de Libanese sol daten en Palestijnse commando's hun wapens moeten richten op de gezamenlijke vijand, Israel". Intussen heeft China er Ame rika en Rusland van beschuldigd, een „München-van-liet-midden- oost"-plan uit te broeden in een poging de gewapende strijd van het Palestijnse volk te smoren. De Amerikanen en Russen zijn belust op het olierijke en strate gisch belangrijke midden-oosten en zien zich gedwarsboomd door de Palestijnse guerrillastrijders. Vandaar dat „het Amerikaanse en het socialistische imperialis me" een onverzoenlijke haat en vijandigheid jegens hen koeste ren, aldus 't persbureau Nieuw- China. Warme Ondanks het uitgaansverbod vonden vrijdagochtend in Tripoli schermutselingen plaats tussen betogers en veiligheidstroepen. Er werd geschoten en volgens onofficiële berichten zijn er drie soldaten gedood. Volgens het 'radiostation van de commandobeweging „El Fatah" in Jordanië zijn comman do-versterkingen naar het Liba nese dorp Majdal Salem overge bracht. Het dorp werd door 3500 Libanese militairen met tahks en artillerie omsingeld. De strijd tussen de Libanese militairen en de Palestijns© commando's werd heviger. Vrijdagochtend om zes uur zijn de stembureaus in Suriname opengegaan. Voor het personeel betekende dit het begin van een zeer lange dag. Immers, kort na het sluiten der stemlokalen zou met het tellen der stemmen wor den begonnen, hetgeen zeker een uur of zeven in beslag zou nemen. Men was derhalve zo'n kleine 24 uur in touw. Direkt na het opengaan der stembureaus brachten velen hun stem uit. Na vier uur, toen de meeste bedrijven dicht gingen, was er de grootste drukte. Opvallend was het groot aan tal vrouwen, dat bij de ingangen der stemlokalen de kiezers hun laatste propaganda-injekties meegaven. De Chinese restaurants deden goede zaken. Alle partijen moes ten hun propagandisten bij de stembureaus voorzien van warm eten. Naar schatting zijn alleen in Paramaribo voor dit doel 12.000 porties „rijst kip" bereid. Vele zaken en bedrijven namen maatregelen voor het geval en kele teleurgestelden na het be kend worden van de einduitslag relletjes zouden beginnen. Rui ten werden beschermd, terwijl bij de grote bedrijven orde- en brandweerdiensten waren inge- steld. Ook de politie had de no dige maatregelen getroffen. Be halve het hoofdbureau van po litie waren in de binnenstad drie centra gevestigd, waar politie- eenheden de nacht van vrijdag op zaterdag doorbrachten. Ook de marechaussees moesten de nacht in hun kwartier door brengen. Nagenoeg alle militai ren werden uit de districten naar Paramaribo teruggebracht. Een nieuwigheidje bij deze verkiezing was het kleuren van een der vingers om dubbel stem men te voorkomen. De pink van de linkerhand moest in een potje inkt worden gedoopt. Een pro bleem deed zich voor toen een kiezer zich bij het stembureau meldde met een verband om de linkerhand. De belangrijkste groeperingen die aan deze verkiezingen deel- EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Prins Claus heeft vrijdagmor gen in het academisch zieken huis te Utrecht zijn jongste zoon, prins Constantijn, getoond aan de burgemeester van Utrecht, de heer mr. C. J. A. de Ranitz, die fungeerde _als ambtenaar van de burgerliike stand. Bij deze kor Je plechtig heid, die plaats vond in de bi bliotheek van de verloskundige kliniek, was ook het medisch team aanwezig. De baby werd binnengedragen door zuster Van der Ven. Prins Claus nam de baby van haar over en toonde hem aan de heer De Ranitz. De kinderarts mej. Kingma nam daarna het jonge prinsje weer van hem over. Tijdens dit samenzijn heeft prins Claus alle aanwezigen persoonlijk bedankt voor hun grote toewijding en zorg, die door hen tijdens de afgelopen dagen aan zijn echtgenote en hun jongste zoon zijn gegeven. In Amman, de hoofdstad van Jordanië, zijn donderdag drie leden van een commandogroep om het leven gekomen, doordat een bom die zij bij zich hadden, ontplofte. Dit is vrijdag bekend gemaakt. In totaal werden 38 leden van het commando ge wond, van wie twurif na behan deling in een ziekenhuis naar huis konden gaan. nemen, zijn de nationale partjj Suriname, het CHP-biok (be staande uit de Vatan-Hitkarie partij), aktiegroep en Sarekat Rakjat Indonesia) en het PNP- blck (samengesteld uit de pro gressieve nationale partij, de Kaum Tani Persatoean Indonesia, de progressieve Surinaamse volkspartij en de progressieve bosnegerpartij). Na middernacht Surinaamse tijd werd in Paramaribo de on officiële uitslag verwacht. Voor al de uitslagen uit de afgelegen districten zouden pas laat in de Surinaamse hoofdstad worden ontvangen. Hoofdredacteur Heykal van 't semi-officiële Egyptische blad Al Achram heeft Libië gewaar' schuwd, dat nationalisatie van de olie-industrie momenteel niet gunstig zou zijn. Libië ver keert niet in een positie waarin het de olievelden zonder hulp van buitenaf kan exploiteren, schreef Heykal, die bevriend is met president Nasser, vrijdag in zijn blad. Libië moet eerst bete re contracten met de daar ope. rerende oliemaatschappijen zien te sluiten. Een ernstig olie-con flict zou het imperialisme alleen maar een voorwendsel verschaf fen voor openlijke interventie tegen de Libische revolutie, ver klaarde Heykal. De door communisten geleide coalitieregering van de Indiase staat Kerala is vrijdag door de volksvereniging ten val ge bracht. Enkele partijen die de communistische premier tot dus ver steunden, stemden nu tegen hem bij een motie betreffende een onderzoek naar corruptie. De ministers van acht partijen die de regering vormen, be schuldigen elkaar over en weer van corruptie. Vorige week dien den zeven ministers van vier partijen hun ontslag in, nadat de premier een onderzoek had ge last tegen vier ministers die van corruptie waren beschuldigd. De premier, E. M. S. Nam- boodiripad, behoort tot de mar- xistisch-communistische partii Onder de partijen die hem on trouw zijn geworden, zijn de communistische partij India en de mohammedaanse liga. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4:151 TERNEUZEN reeds jaren internationaal bekend als Toonkamers: (hoek) EVERTSEN-NASSAUSTRAAT. Telefoon 1638 - AXEL KEUKENSPECIAALZAAK De waarde van de Duitse mark zal worden verhoogd tot 27,3224 Amerikaanse dollarcents. Thans bedraagt de waarde 25,0 cents. HELSINKI: Twee Finse archi tecten, Timo en Tuomo Suoma- lainen, ontwierpen deze in de rotsen uitgehouwen kerk, waar van alleen de ramen en de (flau we) koepel boven de grond uit steken. Het plafond bestaat uit dunne koperen draden. Het ter rein rond de kerk zal later ver anderen in een park. Foto: boven Dit betekent een revaluatie van 9,2896 procent volgens de bepalin gen van het internationale mone taire fonds. Hiertoe heeft de Westduitse re gering vrijdag besloten. De koers van de mark komt hierdoor van 4 mark per dollar op 3,66 mark per dollar. Volgens de Duitse berekenings wijze wordt de waarde van de dol lar verlaagd met 8,5 procent. Voor Duitse kopers zullen deviezen en ingevoerde goederen 8,5 procent goedkoper worden. De mark en de Duitse uitvoer zullen voor het bui tenland 9,29 procent duurder wor den. Op een persconferentie in Bonn deelde minister van economische zaken Schiller mee dat de nieuwe koers van de mark maandag 27 oktober van kracht zal worden. Er 'zullen afwijkingen mogelijk zijn van 3 pfennig naar boven en naar beneden. Schiller zei dat de beslissing in gelijktijdig overleg met het monetaire comité van de Europese gemeenschap is genomen. De ministers van economische za ken en financiën zijn direct op de hoogte gesteld. Het internationale monetaire fonds is eveneens in kennis gesteld van de beslissing. Schiller zei er niet aan te twijfe len dat het IMF zijn goedkeuring aan de lang verwachte Duitse stap zal geven. De Nederlandse regering heeft kennis genomen van de Duitse maatregel tot revaluatie van de mark en besloten de pariteit van de Nederlandse gulden ten op zichte van de dollar n i e t te wij zigen. Minister Witteveen van finan ciën gaf als commentaar: de Duitse maatregel juist te vinden in het licht van de internationale monetaire situatie. Het percen tage is iets hoger dan werd ver wacht maar niet veel. De mi nister'wijst er verder op dat voor wat Nederland betreft de situatie anders is dan in 1961, hetgeen mede aanleiding was voor het be sluit om de gulden niet te reva lueren. De gevolgen van de Duit se revaluatie voor Nederland zul len, naar het oordeel van de mi nister Witteveen, beperkt zijn, mede omdat sinds kort de Duitse uitvoerheffing aan de grens is vervallen. JVankering bij abettmemejrt: TERNEUZÏN Direkteur-Hoofdredakteur: P. J. van de Sande Teïefooni (01150)—2073. Gironummer: 38150 Redaktie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs: 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4%' B.T.W. Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. DE VRIJE ZEEUW HAIFA: Arabische guerrilla's hebben donderdag een bom laten ontploffen bij een flatgebouw in Haifa. De explosie veroorzaakte een grote schade. Er vielen één dode en verschillende gewonden te betreuren. Op de foto zoekt een man naar slachtoffers, die mogelijk nog door de puinhopen zijn bedolven. Op een veiling in New York is donderdag een diamanten ring verkocht voor een onge kend hoog bedrag van 1.050.000 dollar (3.698.000 gulden). Bieders, die zelden de ac teur Richard Burton te verte genwoordigen, hadden een mil joen dollar geboden voor de 69,42 karaat diamanten ring, maar zij werden met 50.000 dol lar overtroefd door Newyorkse juweliers, aan wie de ring nu toebehoort. Dezelfde temperaturen In de vrij droge en onstabiele lucht welke zich vrijdag boven ons land bevond, ontwikkelden zich op diverse plaatsen buien, waarvan sommige vergezeld gin gen van hagel. Veel regen viel er echter niet. Het station dat de meeste neerslag meldde was Leeuwarden waar 5 mm werd af getapt. Boven Ierland bevond zich vrij dagavond een rug van hoge luchtdruk. Deze trekt naar het oosten en wordt gevolgd door een frontensysteem dat bij een de pressie behoort, waarvan het cen trum in het zeegebied tussen Groenland en IJsland ligt. Deze rug van hoge luchtdruk bereikte in de nacht van vrijdag op zater dag ons land. De bewolking was dan ook aanvankelijk vrij gering. Later zal de bewolking toenemen en kan hieruit enige regen vallen. D© wind die tijdens het voorbij trekken van de rug tijdelijk min der sterk is, neemt later weer toe en krimpt hierbij van west naar zuidwest. De temperaturen on dergaan slechts weinig verande ring. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Toenemende bewolking Half tot zwaar bewolkt met mogelijk plaatselijk enige regen. Matige aan de kust tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZATERDAG 25 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 1.32 1.38 Terneuzen 2.08 2.14 Hansweert 2.47 2.53 Walsoorden 2.51 2.57 ZONDAG 26 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 2.05 2.12 Terneuzen 2.41 2.48 Hansweert 3.20 3.27 Walsoorden 3.24 3.31 MAANDAG 27 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 2.38 2.47 Terneuzen 3.14 3.23 Hansweert 3.53 4.02 Walsoorden 3.57 4.06 ZON MAAN op onder op onder Okt. 25 07.22 17.26 17.03 07.34 26 07.24 17.24 17.20 08.57 27 07.25 17.22 17.44 10.18

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1