Hei nieuwe Duitse kabinet beëdigd ie in Duitse oorlogsmisdadigers worden niet vrijgelaten 42-JARIGE MINISTER GENSCHER VLUCHTTE IN 1952 UIT 00ST-DUITSLAND KAMERLID VAN SCHAIK TROK ZIJN MOTIE IN VERKIEZINGEN IN OOSTELIJK FLEVOLAND CCP in Dronten even beneden de vijftig proeent HET WEER Voorgesteld Twistvraag Hanoi beschuldigt Amerika van bombardementen Stakings incidenten in Bergamo Vluchteling Raiffeisen Spaarweek 27 t/m31 oktober 30 oktober wereldspaardag 1969 Hoogwater Zon- en Maanstanden Gratie uitgesloten Zware misdaden Pijn in het Hart Vergelijking Meerderheid voor PAK Britse regerings maatregel tegen rassendiscrimi natie DOW investeert miljard mark in Stade Stakers met traangas bestookt Weerbericht tetktnammote-- T K R K g TT 28 N t>ve^«iw>Hoerf4r-dalri>et»'»- P. J. v*n de Sande Telöéiïrt^f01t50)—-S073L Girattmtmen 38150 Jtedakfcte-AdisinMfcr»tie.aAre«s Smidswal AbomwMerttepïflsi ƒ3,— per kwartaal? per maasd f 2,70 tosse rammers 15 cent, inelusiel 4% B.T.W DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 23 OKTOBER 1969 25e Jaargang No. 6097 Uitgeefster N.V. v/la Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. =a Behalve de regeringsleider Willy Brandt bestaat het nieuwe Westduitse kabinet uit de volgen de ministers: Plaatsvervangend bondskanse lier en minister van buitenland se zaken Walter Scheel (50) f.d.p.; binnenlandse zaken Hans Dietrich Genscher (42) f.d.p.; defensie: Helmut Schmidt (50) s.p.d.; economische zaken Karl Schiller (58) s.p.d.; fianciën Alex Möller (66) s.p.d.; justi tie Gerhard Jahn (42) s.p.d.; betrekkingen binnen Duitsland Egon Franke (56) s.p.d.; ver keer Georg Leber (48) s.p.d.; arbeid en sociale zaken Walter Ahrendt (44) s.p.d.; woning bouw Lauritz Lauritzen (59) s.p.d.; economische samenwer king Erhard Eppler (42) s.p.d.; wetenschappelijk onderzoek Hans Leussink (57) partijloos; voedselvoorziening Josef Ertl (44) f.d.p.; minister zonder portefeuille Horst Ehmke (42) s.p.d. De ministers hebben woens dagmorgen in de bondsdag de eed afgelegd. Voordien waren zij door kanselier Brandt voorge steld aan president Heinemann. Na de beëdiging is het kabinet in eerste vergadering bijeenge komen, o.a. voor de benoeming van staatssecretarissen. De ministèr van defensie, de 50-jarige Helmut Schmidt, is 13 jaaj- lid van de bondsdag geweest en is een agressief sprekar.- Na de dood van Fritz Erler kreeg hij de leiding van s.p.d.-fractie in Bonn. De 58-jarige Karl Schiller, minister van economische zaken, is sinds 1946 lid van de s.p.d. De charmante professor is een van de populairste Westduitse poli tici. Schiller was pas een jaar lid van het parlement toen de rege- ring-Erhard ten val kwam en de SPD na de vorming van de grote coalitie eind 1966 de tot dan toe nauwelijks op de voorgrond ge treden deskundige met zÜn hui dige ambt belastte. Hij werkte Noord-Vietnam heeft woens dag Amerika ervan beschuldigd, dat het met vliegtuigen bewoon de gebieden in de drie zuidelijke provincies van Noord-Vietnam, vlak boven de gedemilitariseerde zone, heeft gebombardeerd en beschoten. Dit was gebeurd op 14, 17 en 20 oktober j.l., aldus een bericht van het Noordvietna- mese persbureau. Het ministerie van buitenlandse zaken in Hanoi had deze „misdaden van de Ame rikaanse imperialisten" veroor deeld en een onmiddellijke stop zetting ervan geëist. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft het bericht tegenge sproken en verklaard dat het „propaganda" was. Hij verzeker de dat Amerika geen bombarde menten uitvoert op Noord-Viet nam. .V In Bergamo hebben zich ern stige incidenten voorgedaan tij dens een algemene staking van gemeentepersoneel. Deze staking die werd gesteund door de drie grote vakbonden, was gericht tegen de gestegen kosten van levensonderhoud en tegen de hoge huren van huizen die rijn toegewezen aan arbeiders van fabrieken in de omgeving van Bergamo. Ongeveer 5.000 stakers trokken onder leiding van stu denten en arbeiders met rode vlaggen op naar een cementfa briek, waar het kantoorpersoneel doorwerkte. De demonstranten drongen de fabriek binnen en richtten er grote schade aan, ter wijl ook het personeel werd ge molesteerd. De door de direktie te hulp geroepen politie wist na enige tjjti de orde te herstellen. samen met de CSU-minister van financiën Frans Josef Strauss, totdat de twistvraag over een herwaardering van de mark ont stond. Het ministerie van binnenland se zaken is toevertrouwd aan de liberaal Hans Dietrich Genscher (42 jaar), die ondanks een korte parlementaire ervaring kan bo gen op een verbazingwekkende carrière. Hij was in 1952 uit O. Duitsland naar de bondsrepubliek gevlucht. In 1956 werd hij we tenschappelijk assistent bij de li berale parlementsfractie. In 1965 werd hij parlementslid. Begin 1968 trad deze allround-politicus zo op de voorgrond dat hij tot een van de drie vice-voorzitters van de FDP werd gekozen. Minister van financiën Alex Möller (66 jaar) is tamelijk on bekend. Hij heeft een scherp ana lyserend verstand en kan briljant formuleren. Möller is directeur van een levensverzekeringsmaat schappij geweest. Op 19-jarige leeftijd is hij lid van de SPD ge worden. In 1928 werd hij het jongste lid van het Pruisische parlement. Na de machtoverna me door de nazi's heeft hij enige tijd gevangen gezeten. In 1961 werd hij lid van het Westduitse parlement. Van jong tot oud met sparen vertrouwd Ook dit jaar zullen vele spaar banken, die via hun landelijke organisatie zijn aangesloten bij het internatioanal instituut der spaarbanken (zetel sedert 1 ok tober in Genève), de wereld spaardag vieren op 30 oktober. Tijdens het eerste congres van dit internationaal instituut in 1924 te Milaan werd besloten een dag per jaar aan het sparen een feestelijk karakter te geven. I« juni 1967 heeft de voorzitter van de Nederlandse spaarbankbond ter gelegenheid van de herden king 150 jaar bondsspaarbanken op de jubileumvergadering in Amsterdam de exclusieve rech ten, welke de bondsspaarbanken hebben op de organisatie van de wereldspaardag, overgedragen aan de minister van sociale za ken, onder wiens verantwoorde lijkheid ook de bezitsvorming valt. De spaarbank voor de stad Amsterdam deelt mee dat zij iedere spaarder een geschenk zal geven en iedere nieuwe spaarder nog een extra attentie zal bewij zen. Op de 44e wereldspaardag in 1968 bedroeg het aantal in- brengposten bij deze instelling bijna 34.000. Normaal worden per dag gemiddeld 4.810 posten geboekt. Het inbrengbedrag was 3,32 miljoen vergeleken met een normaal daggemiddelde van 1,50 miljoen. R. In Haifa, de grootste haven stad van Israel, hebben zich woensdag in de woonwijken vier ontploffingen voorgedaan, waar bij in totaal een man om het leven kwam en veertien mensen werden gewond. In vier flatge bouwen op de berg Karmel in een buitenwijk van Haifa werden Ia- dingen van elk vijf kg tot explo sie gebracht, waardoor veel schade werd aangericht. In twee gevallen ontstond brand. Op straat werden vier auto's ver nield, terwijl tot in de wijde om trek ruiten sneuvelden. Drie van de ontploffingen deden zich betrekkelijk kort na elkaar in de ochtend voor. De vierde ex plosie, in de middag, maakte van een gebouw van twee verdiepin gen een puinhoop. De Israëlische politie heeft talrijke Arabieren voor ondervraging aangehouden. Inmiddels heeft het „volks- BONN: Het Westduitse parle ment heeft een nieuwe kanselier gekozen. Op de foto Willy Brandt, de enige kandidaat, na het uit brengen van zijn stem. De heer Brandt is voorzitter van de SDP in Duitsland. front voor de bevrijding van Pa lestina", dat zijn hoofdkwartier in de Jordaanse hoofdstad Am man heeft, bekend gemaakt, dat het verantwoordelijk was vóór de eerste drie explosies. De actie was bedoeld als een represaille voor de raketaanval, die op 15 oktober in Beiroet werd gepleegd op het bureau van de „organisatie voor de bevrijding van Palesti na". Bij die aanslag liepen elf personen verwondingen op. DONDERDAG 23 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.13 0.49 1.28 1.32 n.m. 12.29 1.05 1.44 1.48 VRIJDAG 24 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 0.56 1.05 1.32 1.41 2.11 2.20 2.15 2.24 ZON op onder MAAN op onder Okt. 23 07.18 17.30 16.38 04.49 24 07.20 17.28 16.49 06.12 25 07.22 17.26 17.03 07.34 Minister Folak van justitie heeft woensdag in de tweede ka mer meegedeeld dat een verde re gratieverlening aan de drie Duitse oorlogsmisdadigers niet mogelijk is. Deze zaak was nagr zijn mening niet gediend dqo£' ten verwer ping van de motieVan Schaik of door aanvaarding van die mo tie met een krappe meerderheid. Mocht de motie door de kamer worden aangenomen, dan zou hij deze niet kunnen uitvoeren. De minister van justitie vroeg zich af, of verdere debatten en discussies nog zinvol zijn. Hij vroeg mr. Van Schaik zich te be zinnen op ai dan niet handhaving van de motie. De minister wees er op. dat de zaak van „de drie in Breda" een moeilijke zaak is. Er zijn geen nieuw® argumenten aangevoerd voor gratie en het enige argu ment dat thans kan worden aan gevoerd, is de stelling dat het nu genoeg is geweest. Spr. zei dat gratie alt.ijd een individuele be slissing betreft. Er is thans geen enkele grond om een van de drie anders te behandelen dan de overige. Bijzondere omstandig heden voor gratie zijn niet aan wezig. De minister zei dat de drie in Breda de gevangenisstraf in ieder geval verdienen. Wanneer men zegt, dat levenslang te lang is, dan keert men zich tegen de hui dige wet. Concluderend stelde minister Polak vast, dat de weg van gra tie voor de drie in Breda is afge sloten. Het uitschrijven van een refe rendum over deze zaak werd door de minister niet serieus overwogen, omdat dit niet past in onze rechtsopvattingen. Een eventuele - wetswijziging zou op grote bezwaren stuiten. Spreker herinnerde aan de „enorme zwaarte" van de ge pleegde misdaden en een groot deel van de kamer en van de be volking is van oordeel dat levens lange gevangenisstraf voor de drie in Breda geen te zware straf is. „We moeten ons bij dat oor deel neerleggen", aldus minister Polak. Bij de replieken heeft mr. Van Schaik meegedeeld de dinsdag door hem ingediende motie te zullen intrekken. In deze motie werd aangedrongen op een wij ziging van het wetboek van strafrecht, daarop neerkomende dat voorwaardelijke invrijheid stelling ook voor levenslang ge straften mogelijk zou worden. De heer Van Schaik deelde mee, met pijn in het hart en zijn standpunt overigens handhavend, de motie in te trekken. Omdat hij zich daartoe in geweten ver plicht gevoelde. Hij wees er op, dat in -de kamer over deze zaak geen zuivere stemming zou zijn te verkrijgen. Hij concludeerde, dat het verschil in inzicht over de drie in Breda door alle frac ties heenloopt. Mevr. mr. SingerDekker gaf als het 'oordeel van de fractie te kennen dat het intrekken van de motie juist is te achten. Woensdag zijn in Oostelijk Fte voland verkiezingen gehouden voor een nieuwe adviesraad van het openbaar lichaam „Zuidelijke IJs- selmeerpolders" (een soort ge meenteraad voor het gebied van Dronten, deel van Oostelijk Fle voland met 11.500 inwoners). De uitslag was als volgt: stemmen zetels PAK 1565 31,3 5 CCP 2410 48,1 7 WD 680 13,6 2 GPV 50 1,0 0 Geref. conc. 297 5,9 1 PAK 1386 33,3 5 CHU/ARP 1428 34,3 5 KVP 749 18,0 2 CCP 2177 52,3 7 WD 452 10,8 1' GPV 152 3,6 0 5002 100,0 15 De vergelijkende cijfers van de raadsverkiezingen in 1967, waarbij 13 leden werden verkozen, zijn: stemmen zetels PvdA 800 19,2 3 D '66 586 14,1 2 4167 100,0 13 In Lelystad deel van Ooste lijk Flevoland met 3000 inwoners) is voor het eerst een commissie van advies van 7 leden verkozen. stemmen zetels WD 121 8,9 0 KVP 153 11,3 1 PAK 646 47,8 4 CCP 432 32,0 2 1352 100,0 De Britse regering heeft beslo ten geen zaken meer te doen met Britse ondernemingen, die zich aan rassendiscriminatie schuldig maken. In antwoord op een vraag in het parlement verklaarde de minister van financiën, Roy Jen kins, woensdag dat toekomstige contracten zodanig zullen worden opgesteld, dat zij beantwoorden aan de wet op de betrekkingen tussen de verschillende rassen uit 1968. Volgens deze wet is het o.a. verboden, dat ondernemingen werknemers discrimineren op grond van huidskleur of ras. DEN HAAG: Tijdens de behan deling van de motie-Van Schaik ontstond er rumoer op de pu blieke tribune van de tweede kamer. Er werd gedemonstreerd tegen het vrijlaten van de „drie van Breda". De demonstranten ontvouwden spandoeken op de tribune. Dow Chemical gaat de komen de vijf jaar een miljard mark in vesteren in het te Stade bij Ham burg te bouwen fabriekscomplex. Dit is bekendgemaakt door Zol- tan Merszei, president van Dow Chemical Europe tijdens een of ficiële plechtigheid waarbij in aanwezigheid van tal van Duitse autoriteiten de eerste spade in de grond is gestoken. Merszei deelde verder mede dat behalve de tweede naftakra- ker (cap. 400.000 ton) die in Ter neuzen of bij Stade zal komen, Dow over enige jaren een derde grote naftakraakinstallatie bij Stade gaat bouwen. Daar het produktieprogramma van Stade behalve ethyleen ook op chloor gebaseerde produkten zal omvatten, mag worden ver wacht dat aldaar fabrieken voor vinylchloride, ethyleenoxyde, ethyleenglycol methylchloride trichloorethyleen en andere ge chloreerde oplosmiddelen zullen worden gebouwd. Voorts bestaat de mogeijkheid dat Dow te Stade magnesium gaat vervaardigen. De politie in Milaan heeft woensdag ongeveer duizend sta kers met traangas uiteengedre ven,mnadat bij de grote chemi sche' fabriek Montedison ge vechten waren uitgebroken. De stakers wilden „werkwilligen" tegenhouden. Aanhoudend rustig weer Boven Scandinavië handhaaft zich een gebied met hoge barome terstanden, terwijl ook elders op het Westeuropese vasteland de luchtdrukverschillen klein blij ven. In de nacht vormt zich hier door ook in onze omgeving op grote schaal mist, die in de loop van de ochtend echter groten deels oplost. In deze situatie komt vandaag niet veel verandering. Er zal ech ter na het optrekken van de mist, later in de ochtend veel bewol king aanwezig zijn. waardoor het weer nevelig en vrij somber blijft. Een frontale storing, die over de Britse eilanden oostwaarts dringt zal ons land niet voor de avond bereiken, zodat de regen kansen klein zijn. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Rustig weer Overwegend droog weer met veel bewolking en in de ochtend aanvankelijk op veel plaatsen mist. Meest zwakke wind en on geveer dezelfde temperaturen als gisteren.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1