ARAM - DE HEER DER SLANGEN TE TERNEUZEN Nobelprijs voor de vrede toegekend aan internationale arbeidsorganisatie JAARVERGADERING K.N.V.B. AFDELING ZEELAND Msrk'fcerichfen WèèMdag 22 oktober 1969 m VftlfB ZEEUW Bulgaarse coach Boskov niet spraakzaam Terdood veroordeling in Egypte Zestienjarige scholier doodgeschoten AC Milan vanavond ongewijzigd in het veld Samenhang Eerbewijs ZITTING VAN 21 OKTOBER 1969 „Ik geloof niet in God, du# kan Ik ook geen eed op zijn naam af leggen. Het is in strijd met mijn opvattingen over godsdienst", zei R. M. uit Sas van Gent dinsdag tegen de Terneuzense kanton rechter, mr. C. J. van Hees. M. was opgeroèpen als getui- gè in de zaak tegen de 31-jarige pijpfitter C. A. de D. uit Axel, die Op 25 juli op de brug bij Sas van Gent de auto van M. rechts zou hebben gepasseerd en daardoor eert aanrijding veroorzaakte. De D. ontkende dit. Volgens hém was het de schuld van M. die hèm op de brug zou hebben ingehaald en naar links had ge drukt waardoor de aanrijding was ontstaan. M., die na het- afleggen van de belofte mocht getuigen, gaf een anderè versie. „De brug was ge sloten en M. stond te praten met de bestuurster van een auto vóór hèm. Nadat de bomen weer om hoog gingen maakte hij geen aan stalten in te stappen en door te rijden. Toen ben ik hem gepas seerd en de brug opgereden. Net ovèr de brug dook De D. plotse ling rechts van me op. Hoe het mogelijk was weet ik nog steeds niet". L. P. S. uit Sas van Gent die bij M. in de auto had gezeten, be vestigde deze verklaring. Dè officier van justitie, mr. H. Sprèij, was van mening dat de getuigen betrouwbaar waren. Hij eistè tegen De D. een boete van 150 en drie maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Mr. H. Tichelman jr., de raads man, trok de betrouwbaarheid van de getuigen in twijfel. „De bestuurster van de auto waar De D. mee stond te praten, is er van overtuigd dat verdachte direkt wegrped nadat de brug weer open was voor het verkeer", voèrdè hjj aan. Hij verzocht vrij spraak voor zijn cliënt. „Ik heb niet de overtuiging dat verdachte schuldig is", zei mr. Van Hees. „Er zijn teveel vage punten in deze zaak om tot een veroordeling te komen". De kan tonrechter sprak De D. vrij. DODELIJK ONGEVAL Dé aannemer H. C. van T. uit Axel werd niet schuldig bevon den aan een dodelijk ongeval, dat 28 april had plaatsgehad tij dens een verbouwing waar Van T. mee bezig was. Wel werd hij conform de eis veroordeeld tot 50 boete wegens overtreding van de veiligheidsvoorschriften. ;Van IV had bij de verbouwing van een huis te Axel de balklaag van de vloer afgeschermd met stèigérplanken. In verband met dè werkzaamheden moesten deze wórden verwisseld waardoor de vloer korte tijd open had gelegen. De schoonvader van de opdracht gever van Van T., de heer Koe koek, was in het gat gevallen en overleden. Van T. verklaarde dat hij het slachtoffer meerdere malen had gewaarschuwd niet op de stel ling te komên omdat het te ge vaarlijk was. Deze goede raad was blijkbaar in de wind gesla gen en de héér Koekoek had zich zonder toestemming op de balk laag begeven toen de planken werden verwisseld. Niemand had hem gezien. Zowel officier als kantonrech ter waren van mening dat het ongeval Van T. niet kon worden aangerekend. Wel waren ze er van overtuigd dat de aannemer de veiligheidsvoorschriften niet precies in acht had genomen, hetgeen resulteerde in een boete van 50. „LEUGENAAR" De 63-jarige huisschilder A. L. D. uit St. Niklaas (B.) was op 21 juli de afrit van de brug bij Sluiskil afgereden. Op de krui sing met rijksweg 61 had hij geen voorrang verleend aan een be stelauto en het vrij onzacht tref fen van beide auto's was het ge volg geweest. D. geloofde nauwelijks in zijn schuld. In sappig Vlaams hield hij mr. Van Hees voor dat hij de auto al op 400 meter had zien aankomen. Hij was rustig blijven wachtèn en had de doorgang vrij gelaten. Plotseling was de be stelauto echter bovenop hem ge reden. J. M. in den B. uit Terneuzen, die de bestelwagen had bestuurd, zag het enigszins anders. „Ik zag verdachte aankomen van de af rit en dacht dat hij zou stoppen om voorrang te verlenen. Dit deed hij niet en zo ontstond de botsing". „Niet waar", zei D. „Na de aan rijding zei hij dat hij me niet had gezien". Hij wende zich tot In den B.: „Is dat niet zo?" Getuige: „Dat heb ik nooit ge- cegd". Verdachte: „Maar dan zijt ge een leugenaar". Hier greep de kantonrechter in die D. voorhield dat hij zulke dingen niet mocht zeggen. „Verschoning alstublieft", ver schuldigde deze zich. „Het was eruit voor ik er erg in had". Mr. Spreij eiste 100 boete. De raadsman van D., mr. F. W. Adriaansen, verzocht vrijspraak omdat er slechts één getuige was, in wiens voordeel het zou zijn als D. werd veroordeeld. Hij wees er op dat dè auto van verdachte bij de botsing total-loss was geraakt en D. zelf ernstig lichamelijk let sel had opgelopen. Us. Van Hees wilde hier rèke- F1 1 in 'i ning mee houden en halvéerdé dé boete. ONOVERZICHTELIJK Ingehaald in een onoverzichte lijke bocht en daarbij een aanrij ding veroorzaakt met een tegen ligger, was ten laste gelegd aan de kantoorbediende A. M. uit Domburg. Dit alles had zich 17 mei in Vogelwaarde afgespeeld. M. gaf toe dat zijn manoeuvre erg gevaarlijk was geweest. De officier eiste een forse straf: 150 boete en negen maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. „Het is mijn eerste aanrijding", verdedigde M. zich. „Ik kan mijn rijbewijs moeilijk missen". Mr. Van Hees bracht de boete terug tot 100 en de ontzegging tot zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. RAZENDE ROELAND Met een snelheid van 120 km was de 42-jarige bedrijfsleider P. N. uit Axel op 4 september door het bebouwde kommetje van de Magrette gereden. Op de zitting bleek dat hij al talloze malen was veroordeeld wegens snelheidsovertredingen. Mr. Spreij vond dat het tijd werd om er een eind aan te ma ken en eiste 200 boete en vier maanden ontzegging van de rij bevoegdheid. „Dat is een ramp", sprak ver dachte gelaten. „Ik rijd elk jaar meer dan 50.000 km. Ik heb nog nooit een ongeluk gehad. Ik smeek u, meneer de kantonrech ter, geef me alstublieft éen proef tijd van twee jaar maar neem m'n rijbewijs niet af". Hoewel mr. Van Hees niet tot tranen toe was geroerd, streek hij toch. de hand over het hart. Hij handhaafde de boete maar bracht de ontzegging terug tot zes maanden voorwaardelijk met de gevraagde proeftijd van twee jaar. „CLEMENTIE" „Ik heb al tien jaar m'n rij bewijs en ben nog nooit betrok ken geweest bij een verkeers overtreding. Ik verzoek clemen tie". Deze woorden waren van de 31-jarige ingenieur M. J. H. van de L. uit Térneuzen, die 8 september op de Guido Gezelle- straat met eèri vaart van 82 km had gèreden. Eis: 80. Uitspraak 70. De 41-jarige vertegenwoordi ger J. K. uit Sluis had zich 11 september op de Kanaalkade te Axèl een snelheid van 80 km ge permitteerd. Hij hoordé 100 tegen zich eisen, maar de kanton rechter vond 80 voldoende, STOP I De 26-jarige leraar A. L. uit Terneuzen had 20 augustu? op de Axelsestraat het stopteken van een politie-agent genegeerd. L. voerde aan dat hij de agent wel een gebaar had zien maken, maar dat dat in de verste verte niet leek op een stopteken. Daarom was hij doorgereden. Eis: 40. Uitspraak: 20. VOORRANG Bij versték werd de zaak be handeld tegen de Antwerpse caféhouder D. H., die werd ver tegenwoordigd door mr. H. Ti chelman. H. had op 24 juli op de kruising Oranjestraat-Kanaal kade te Axel geen voorrang ver leend aan een auto die over de Kanaalkade reed. Het resultaat was een aanrijding geweest. Eis: 75. Uitspraak: 60. Ook de 24-jarige handelsreizi ger H. L. uit Bergen op Zoom had het 22 juli in Hontenisse niet zo nauw genomen met de voor- rangsregels. Op de kruising met rijksweg 60 had hij geen voor rang verleend aan een fietser. L. had pech, want de fietser bleek een agent van politie te zijn. Mr. Spreij eiste 40, maar de kantonrechter halveerde de boe te. WANDELAAR De kraanmachinist H. O. M. K. uit Westdorpe was op een fiets pad bij Vogelwaarde met zijn bromfiets tegen een wandelaar gebotst, die zich rechts op het fietspad bevond. K. verklaarde dat hij de man niet had gezien omdat hij veel last had van tegen liggers die met groot licht reden. Zelf had hij dimlicht gevoerd. Eis: 25. Uitspraak: 20. IDENTIEK Vier identieke overtredingen bij de voetgangersoversteekplaats in de Veerstraat te Zaamslag waren begaan door vier Belgen. Zowel mej. N. F. E. uit Berchem als M. J. S. en D. R. D. uit Ant werpen en P. M. van G. uit Aalst waren resp. 14, 12, 13 en 16 sep tember de oversteekplaats niet voorzichtig genoeg genaderd met hun auto. Volgens getuige M. Stegeman, opperwachtmeester van de rijks politie, waren de verdachten „mensen die botweg weigèren de voet van het gaspedaal te halen als ze een voetgangersoversteek plaats naderen". Hij wees er op dat veel kinderen op dat punt oversteken en de automobilisten extra voorzichtig moeten zijn. Mr. Spreij eiste tegen S. een boete van 150 en een voorwaar-* delijke ontzegging van 3 maan den. Tegen de andere drie ver dachten vorderde hij 125 en 3 maanden voorwaardelijke ont zegging. De kantonrechter schakelde iedereen gelijk en vond f 50 pèr verdachte genoèg. 30) Met langzame passen nadert de jonge ridder z'n tegen stander. „Dwaas," zegt hij kalm, „wat kun je nog doen? Mijn lans knechten kunnen elk ogenblik naar boven komen!!" „Dit kan ik doen," schreeuwt dé ander woedend. Met enkele sprongen over de vestingmuur staat hij hoog boven Aram en met gebalde vuisten werpt hij zich op zijn belager!! Maar blik semsnel duikt Aram ineen onder de toeschietende vuist van Sam son, grijpt deze bij de pols en drukt de arm van zijn tegènstan- der met alle kracht omlaag, Sam sons lichaam beschrijft een halve boog en slaat dan met een doffe klap op de stenen „Dat was wel een bijzonder kort gevecht," mompelt Aram, terwijl hij zich over de roerloos uitgestrekte worstelaar heen- buigt. Bezorgd Ugt hij zijn hand op de hartstreek van de over wonnene. Dan klinken achter hem naderende voetstappen en de stem van hertog Crimo roept luid: „Bravo, heer Aram, dat hebt ge netjes opgeknapt!! De kerel is dood, naar ik hoop?" Een Westduitser van Egypti sche afkomst, Bahgat Joessef Hamdan, is maandag in Kaïro ter dood veroordeeld. Hij werd ervan beschuldigd, als leider van een Israëlische spionage- groep inlichtingen door te ge ven naar Israël en te proberen nieuwe spionnen in Egypte te werven. Hij was in juni gear resteerd. Het opperste militaire ge rechtshof heeft twee andere Westduitsers, die met Hamdan samenwerkten, veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Een van hen is bij verstek ge vonnist. Eén Egyptenaar kreeg 15 jaar dwangarbeid. In het Westduitse Hedwigen- koog, in de buurt van Hamburg, is in het moeras een Hollands kustzeilvaartuig gevonden. Vol gens de deskundigen is het schip tussen 1717 en 1720 öf als vulling van een dijkgat gebruikt, öf tij dens een hevige storm over de dijk geslagen. Met man en macht is men begonnen de historische vondst te bergen; na de berging zal het in het slot Gottorf in Schleswig tentoongesteld wor den. Een scholier van 16 jaar is maandag bij botsingen tussen scholieren en de politie in Qua- vaquil in Ecuador doodgescho ten. Drie scholieren en een po litieman werden gewond. De botsingen ontstonden naar aanleiding van betogingen van jongeren uit solidariteit met scholieren van een lyceum, dat een week geleden werd gesloten, omdat tijdens een scholieren défilé de Ecuadoriaanse president oneerbiedig zou zijn bejegend. HELSINKI: We wagen ons er niet aan te praten over „de lang ste", maar in Finland is de gepen sioneerde spoorwegarbeider Si gurd Romar in ieder geval re cordhouder met dit 52 cm lange sieraad. „Cruijff, dat is een vóetballer is het niet?" „De ene speler óf de anderé, wat maakt liet uit." Dr Stefan Bos kov, coach van het Bulgaarse elf tal. was bij aankomst op Zestien hoven weinig onder de indruk van het nieuws dat het Italiaanse schoenenavontuur de Ajaxspits van een plaats in het Nederlands elftal had beroofd. De urenlange vliegreis had de Bulgaar de lust ontnomen serieus in te gaan op vragen rond de wedstrijd Neder landBulgarije. „Blessures" bij de Bulgaren? Een schouderophalen was het antwoord. „Hoe komt het dat u pas één dag vóór de wedstrijd in Nederland bent aangekomen?" „Het lijkt mij ruim voldoende!" was het antwoord. Na deze uiteenzetting heês de gezette blonde Bulgaar een uit zondering vormend temidden van zijn donkere landgenoten, zich in de bus, die het gezelschap naar „Atlanta" in Rotterdam bracht. Heroe Rocco, coach van A.C. Milan, zal zijn team voor dé tweede ontmoeting om de wereld beker tegen het Argentijnse Es- tudiantes niét wijzigen. Hoewel twee van zijn sterkste aanvallers, Rivera en Sormani, geblesseerd zijn, vertelde Rocco maandag avond in de Hindoe Country Club, de verblijfplaats van de Italianen, dat beide spelers bij de aftrap in het stadion van de Boca Juniors in het veld zullen staan. „We kunnen later altijd nog wijzigingen aanbrengen", meende Rocco. Hij voegde eraan toe: „Beide spelers zijn voldoen de hersteld om hen, hoewel zij misschien nog niet in topvorm vérkereh, zonder al té veèl risi co's te kunnen opstellen. Wij zul len niets wagen om de wedstrijd te winnen, want de beker is prak tisch al in ons bezit". Risico's, zo voorspélde Rocco, zal Osvaldo Zubeldia, coach van Estudiantes, zeker nemen. „In zijn situatie zou ik hetzelfde doen". Rivera vertelde nog steeds last van zijn beenblessure te hebben, maar dat hij zeker in staat is om te spelen. Met spanning ziet hij de strijd tegemoet. „Ik houd van gigantische gevechtenen ik verwacht dat de strijd van woensdagavond dat zal worden". Estudiantes werd dinsdagavond in Buenos Aires verwacht. De Argentijnen komen uit Montevi deo, waar zij enkele dagen rust hebben gezocht. De Nobelprijs voor de vrede 1969 is toegekend aan de inter nationale arbeidsorganisatie, die in Gènève zetelt. De prijs is toe gekend door de Noorse parlemen taire commissie die met deze prijs is belast. De prijs zal op 10 decembèr in de universiteit van Oslo plechtig worden uitgereikt. Het gaat dit jaar om een bedrag van ruim 260.000 gulden. De internationale arbeidsorga nisatie (I.L.O.) is opgericht tij dens de vredesconferentie van Parijs van 1919 en heeft op 10 juni dit jaar haar 50-jarig be staan gevierd. De organisatie is nu een onderdeel v.an de V. N. en heeft tot doel de arbeidsomstan digheden in de gehele wereld te verbeteren. Bij de I.L.O. werken mer dan 700 personen. Met deze keuze uit 45 kandi daten wil de commissie volgens de woorden van voorzitter Aase Lionaess dè samenhang tussen arbeid, sociale vooruitgang en vrede onderstrepen. De jaarvergadering van de KNVB afd. Zeeland zal op zater dag 8 november te Goes worden gehouden. Naast de besprèking van dè jaarstukken staat ook de be stuursverkiezing op de agenda. De heren I. W. Bakkér, A. F. van der Pluijm en C. P. van de Velde zijn aftredend en herkiesbaar, terwijl moet worden voorzién in de vorig jaar ontstane vakature door het terugtreden van de heer J. J. den Boer. Naast het aftredende bestuurs lid C. P. van de Vélde werd kan didaat gesteld door de verenigin gen 's Heer-Arendskerke, Kloe- tinge, Oostburg, Sluis en SSV '65 de heer R. L. van Pamèlen te Oostburg. Kloetinge heeft in de vaka- ture-Den Boer kandidaat gesteld de heer A. P. Schouwenaar te Wemeldinge, welke kandidatuur wordt ondersteund door de ver enigingen Apollo '69, Brouwers haven, Goes, Hansw. Boys, HVV '24, 's H.-Arendskerke, Middel burg, Rillandia, Schone, Vlissin- gen, Wemeldinge, Wolfaartsdijk en Zeeland Sport. De aftredende leden van de commissie van beroèp, de heren M. A. Reneman, Jóh. Borrie en I. J. Havehoek (pl.verv. lid) zijn herkiesbaar. De heren A. J. C. Nordlohne en A. F. Roséndaal stellen zich hér kiesbaar als lid van de financiële commissie. De heer S. T. Eeek- hout nam als zodanig ontslag. In zijn plaats werd kandidaat ge steld de heer M. A. Slaakweg te Driewegen (bij Goes) door de vereniging SVD welke kandida tuur wordt ondersteund door Borssele, Brouwershaven, Hein- kênszand en Krabbendijke. Op de agenda staat een be stuursvoorstel waarbij maehti- fing wordt gevraagd om zo nodig e aangesloten verenigingen te verplichten ingaande het seizoen 1970-1971 één of meèr kandidaat- scheidsrechters te leveren. Hét is de negende keer, dat de prijs wordt toegekend aan een organisatie. Eerder waren o.a. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden gisteren in totaal aange voerd 3168 dieren, zijnde 200 slachtrunderen; 755 gebruiksvee; 65 vétte kalveren: 453 graskalve ren; 1493 nuchtere kalveren; 3 paarden; 3 veulens; 162 schapen of lammeren; 33 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. 5,00 ƒ5,20, lè kwal. ƒ4,10ƒ4,60, 2e kwal. 3,553,85, 3e kwal. 3,353,45; Vette kalveren: le kwal. f3.35—ƒ3,70, 2e kwal. ƒ3,10—ƒ3.25, 3e kwal. ƒ2,95— ƒ3,10; Stieren ƒ4,50—ƒ5,25; Worstkoeien 3,253,45: alles per kg. Kalf- en melkkoeien 1100 1600; Vare koeien 7251200; Vaarzen 9501125; Pinken 650900; Graskalveren 400 500; Nuchtere kalveren 100 140; Mestkalveren 210—310; Schapen 90130; Lammeren 120140; alles per stuk. Overzicht: Slachtrunderen: aan voer groter, handel kalm met prij zen als maandag; Kalf- en melk koeien: aanvoer als vorige week, rustige handel met onveranderde prijzen; Vare koeien: gewone aan voer, handel stug met stabiele prij zen; Vaarzen en pinken: aanvoer groot, handel lui, prijzen konden met moeite gehandhaafd blijven; Graskalveren: grote aanvoer, stroe ve handel en prijshoudend; Vette kalveren: aanvoer klein, handel matig en nauwelijks prijshoudend; Nuchtere kalveren: groter aanvoer, handel willig en ruim pryshoudend Schapen en lammerèn: aanvoer iets korter, kalme handel en onver anderd in prijs. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Op de aardappelbeurs werden maandag de volgénde noteringen opgemaakt: Kléi-aardappelen voor het bin nenland: Bintje 35 mm opw. 20,50 22,00; Bintje 40 mm opw. 21,0022,50; Bintje 50 mm opw. ƒ21,50ƒ22,50; Eigenhei mers 40 mm opw. 24,0027,00. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Bintje 35 mm opw. 16,00 17,00. Klei-aardappelen voor de ex port: Bintje 3550 mm 20,00 21,50; Bintje 50 mm opw. 21,50 22,50. Zand-aardappelen voor de ex port: Bintje 35 mm opw. 16,00 17,00. Voer-aardappelen 2,005,25. Stemming: binnenland en export goed prijshoudend. Prijzen (excl. omzetbelasting) vastgesteld per 100 kg af bedrijf op auto volgens kwaliteitseisen binnenland c.q. export. het internationale Rode Kruis- comité, de liga van Rode-Kruis verenigingen en de internationale kinderhulporganisatie Unicef met de vredesprijs vereerd. Verleden jaar werd de Nobel prijs voor de vrede uitgereikt aan de Franse jurist en oud-president van het hof voor de mensenrech ten van de raad van Europa, René Cassin. De direkteur van het interna tionale arbeidsbureau, David A. Morse, heeft gezegd dat de toe kenning van de Nobelprijs aan de I.L.O. een eerbewijs is „aan de eenvoudige man, aan alles wat vrede voor deze betekent, alsook aan diens bijdrage tot de vrede". David Morse zei verder dat de toekenning een aanmoediging voor de I.L.O. zal zijn voort te bouwen op de fundamenten, die zijn gelegd door 50 jaren van on vermoeide arbeid, waaraan ten volle is deelgenomen door re geringen, werkgevers en werk nemers van de hele wereld.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5