Gecompliceerde aanvaring op Nieuwe Waterweg Vraagstukken rond Russische ruimtevluchten Couve de Murville kreeg geen meerderheid Zondag 26 oktober herstemming Siafraaas vliegtuig gooide bommen In Athene zeven bommen tot ontploffing gebracht Volgens .Newsday' volgend jaar 300.000 soldaten terug uit Vietnam HET WEER HEBBEü ZICH ONVERWACHTE MOEILIJKHEDEN VOORGEDAAN Leden van „Fl Fatah" tot levenslang veroordeeld Zware brand in haven van Durban Het enige moeilijkheden Verkeers opstopping Opnieuw bomaanslagen EXCELSIOR Twee schepen in aanvaring bij Ameland Aanslag op Ierse elektrische centrale Brazilië voert de doodstraf in Kisten met chemicaliën „Perija" wordt gelicht Vijf boeddhistische monniken doodgeschoten Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden MAANDAG/DINSDAG 20/21 OKTOBER 1969 25e Taargang No. 6095 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Toch I De Sowjet-Unie heeft zaterdag dj Sojoez-8 laatste bemande ruim tevoertuig dat nog om de aarde cirkelde, laten landen en ver klaard dat d- kosmonauten van de Sojoez-6, 7 en 8 hun program ma volledig hebben uitgevoerd. Waarnemers zijn echter van me ning dat zich onverwachte moei lijkheden hebben voorgedaan waardoor de koppeling van de Sojoez-7 en de Sojoez-8 gevolgd door het aan elkaar lassen van deze ruimtevoertuigen niet is door gegaan. De Sojoez-8 met de veteranen kolonel Vladimir Sjatalov en dr. Alexei Yelisejev landde in de om geving van de Aziatische miinstad Karaganda, waar de zusterschepen donderdag en vrijdag aan de grond kwamen. De Sojoez-8 landde een week nadat het ruimte-experiment begon met de lancering van de Sojoez-6 waarvan de bemanning tijdens de ruimtevlucht lasexperi- menten uitvoerde. De Sojoez-7 en de Sojoez-8 had den volgens gezaghebbende krin gen in ide Sowjet-Unie en weste lijke deskundigen moeten koppelen om daarna aan elkaar gelast te worden, maar zij zijn in feite «ooit dichter dan 500 meter bij elkaar geweest. Vlak na de landing zei een ver slaggever zaterdag dat het vlucht- programma toch geheel is uitge vierd? Oud-ruimtevaarder Niko- lajev vertelde de televisiekijkers dat de zeven kosmonauten „alle Een Israëlische krijgsraad heeft zondag vier jonge Arabische guer rillastrijders tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Twee van hen zouden in communistisch China zijn opgeleid. Zij waren lid van de beweging „El Fatah". Tij dens het proces gaven zij toe, het door Israël bezette gebied van Jor danië te zijn binnengekomen met de bedoeling sabotage te plegen. Een hevige brand in de haven van de Zuidafrikaanse stad Dur ban heeft zeker vijf pakhuizen in de as gelegd, terwijl ook een olie tank werd verwoest. Er deden zich verscheidene ontploffingen voor. Het blussingswerk werd gehinderd, doordat er een onbekend gas vrij kwam, dat eenzelfde werking ver toonde als traangas. Of er slachtoffers zijn gevallen was niet direct bekend. De schade wordt geschat op verscheidene mil joenen dollars. opgedragen taken volledig hadden volbracht", macr in tegenstelling tot de Amerikanen maken de Rus sen hun programma nooit tevoren bekend waardoor niet kan worden vastgesteld, of er moeilijkheden zijn geweest. Ook het Russische volk had vol gens waarnemers iets verwacht, dat meer spectaculair zou zijn geweest. Het enige belangrijke nieuwe was het lassen op af standbediening in een cabine-ap partement waar de druk was weggenomen. Nieuw voor de Russen was ook het totstandbrenffen tijdens de nacht van een verbinding van het grondstation met de Sojoez-8 via een varend volgstation en com municatie-satelliet. De plaats waar het schip zich bevond is niet bekend gemaakt. Het was de „Vladimir Komarov", genoemd Het Russische partijblad Praw- da heeft zondag in een artikel over de vlucht van de soyoez-ruimte- vaartuigen laten doorschemeren dat er toch iets mis moet zijn ge gaan. De onderdirecteur van de vluchtcontrole, wiens naam niet werd genoemd, had volgens het blad gezegd dat tijdens de vlucht zich „onvoorziene omstandig heden" hadden voorgedaan. Ruimtevaarder Sjatalov. boord- commandant van de Soyoez-8, heeft in een ander verslag gezegd: „Er zijn natuurlijk moeilijkheden geweest, maar daaraan hebben wij kalm het hoofd geboden". De onderdirecteur zei dat de zeven ruimtevaarders meer dan dertig manoeuvres hebben uitge voerd, waarvan enige van de aarde werden geleid. Tijdens de manoeu vres deden zich zoals altijd onvoór- ziene situaties voor, nieuw voor de ruimtevaarders en de vluchtleiding Oud-premier Couve de Murville, die zondag bij tussentijdse verkie zingen voor Saint Cloud (Parijs) kandidaat was, heeft bij de eerste verkiezingsronde geen absolute meerderheid kunnen behalen. Zon dag 26 oktober zal opnieuw wor den gestemd. De overige vijf kandidaten zijn in deze eerste ronde gekozen. Het zijn Jean Chamant (onafhankelijk republikein), oud-minister van transport Pierre Dumas (gaullis- Een Nigeriaanse regerings woordvoerder heeft zaterdag op een persconferentie verklaard, dat een Biafraans vliegtuig met rode-kruistekens een aanval heeft gedaan op een markt in Egwuachi. Tien mensen werden gedood. Hij zei de juiste datum van deze aanval niet te weten, maar hij wist zeker, dat „het re- bellen-viegtuig beschilderd was met een rood kruis en werd be stuurd door blanke huurlingen". De Nigeriaanse regering zou bij het Zwitserse internationale rode kruis een klacht indienen over het incident. Vrijwel gelijktijdig zijn zater dagmorgen in het centrum van Athene enige hommen ontploft. Twee mensen werden licht ge wond, ruiten gingen aan scher ven en er werd wat meubilair beschadigd. Een bom ontplofte op het „plein van de grondwet" en ver nielde ruiten van het gebouw van de nationale bank. Twee andere explodeerden honderd meter verder in een straat, waar premier Papadopoelos een half uur later zou passeren op weg naar het vliegveld. Het gebied werd direct door de politie afgezet en de premier werd op zijn rit geëscorteerd door een rij politiewagens, ter wijl honderden politiemannen langs de route stonden. Ondergrondse verzetsorgani saties hebben journalisten tele fonisch laten weten, dat zij ver antwoordelijk zijn voor de aan slagen. Gesproken werd van „een generale reDetitie voor 28 oktober, wanneer Griekenland het begin van de oorlog van '40 herdenkt". De bomexplasiesj bijtcjjton ook verkeersopstoppingen teweeg. Ze beschadigden stroomdraden waardoor de trolleybussen tot stilstand kwamen. Elders in de Griekse hoofd stad ontploften nog drie bom men bij een politiebureau en het bureau van de vreemdelin genpolitie. Om half tien plaatselijke tijd waren zeven bommen ontploft waarbij vijf lichtgewonden vie len. De politie had strenge vei ligheidsmaatregelen genomen. Er zijn enkele arrestaties ver richt. Een beweging zich noemende „beschermers van het publiek" heeft telefonisch aan de Atheen- se dagbladen gezegd dat zij 100 bewapende mannen op straat heeft gestuurd met de strikte orders iedereen ter plaatse te doden, die wordt gesnapt bij het plaatsen van bommen die ge richt zijn tegen „weerloze bur gers". In de Griekse hoofdstad zijn van daag (maandag) opnieuw twee zelfgemaakte bommen ontploft. De bommen ontploften in een dure villawijk en richtten schade aan. Er vielen geen slachtoffers. ten), Edgar Faure (partijloos); Pierre Messmer (gaullist), oud minister van voorlichting, Le Treule (gaullist). Dumas werd in het kiesdistrict Savoy met 18.255 van de 29.659 gekozen, Jean Chamant behaalde 66,42 procent in het kiesdistrict Yonne ten zuiden van Parijs. Hij behaalde 21.289 van de 32.049 stemmen. Joel le Theule kreeg in het kiesdistrict Le Mans een meer derheid van 64,26 procent, n.l. 20.432 van de 31.795 stemmen. Edgar Faure behaalde 72,7 procent van de uitgebrachte stemmen, 24.932 van de 35.617, in Boubs. Pierre Messmer, kandidaat in het kiesdistrict Moezel, verkreeg 79,76 procent, 28.114 van de 35.248 uit gebrachte stemmen. Couve de Murville behaalde 40,95 procent van de uitgebrachte stemmen; zijn voornaamste legen- stander, Michel Rocard, 20,9 pro cent. President Nixon {leeft volgens het Amerikaanse blad „News- day" het ministerie van defen sie verzocht, de terugtrekking volgend jaar van 300.000 Ame rikaanse militairen uit Zuid- Vietnam voor te bereiden. Ni xon zal volgens „Newsday'dat zegt zijn inlichtingen uit zeer goede bron te hebben, dit plan in zijn aangekondigde televi sietoespraak van 3 november be kendmaken. Hij zou dit besluit al tien dagen geleden hebben genomen. Alle gevechtseenheden op 2 na zouden worden teruggetrok ken. Er zouden dan nog 150.000 tot 200.000 Amerikanen in Vietnam blijven, hoofdzakelijk behorend tot de luchtmacht en ondersteuningstro<v>en, aldus „Newsday", waarvan Bill Mo- yers, oud-perschef van het wit te huis directeur is. Het witte huis heeft gewei gerd commentaar te geven op het bericht in „Newsday". Maandagochtend om half zes zijn in dichte mist ten noorden van Ameland een Grieks en een Deens schip met eikaar in aanva ring gekomen. Het Griekse schip, de 2.180 ton metende „Seabreeze", is in zinkende toestand op volle kracht naar het noordelijke strand van Ameland gestoomd om zich daar vast te zetten. Het ande re schip, de Deense kustvaarder ..Costas" (299 ton) heeft wel scha de opgelopen, maar zou op eigen kracht de haven van Rotterdam kunnen bereiken. Het zicht was vanochtend niet meer dan 50 meter. Twee red dingsboten, éin van de firma Breusing en één van de gebr. Luden uit Oostmahorn, voeren naar de beide schepen. Ook twee sleep- In de Ierse plaats Ballyshannon op zes km van de grens met Noord-Ierland is zondagavond een aanslag gepleegd op een elektri sche centrale, zo heeft een politie woordvoerder in Belfast bekendge maakt. Nabij het gebouw, dat slechts lichteschade heeft opge lopen, vond men een man die ern stige brandwonden vertoonde. Hij zou afkomstig zijn uit Noord-Ier land. In de nieuwe grondwet van Brazilië is de mogelijkheid op genomen de doodstraf uit te spreken over personen die zich aan ondermijning van de staat schuldig maken.. Met de ver lenging van de presidentiële, ambtstermijn ven vier naar viif jaar is dit de belangrijkste wij ziging in de door de militai re junta afgekondigde grond wet. boten hebben geseind assistentie te zullen verlenen. Het zijn de Duitse sleper „Dantzig" en de „Holland" van rederij Doeksen op Terschelling. Enkele ruimen van het Griekse schip staan onder wa ter. Drie zeeschepen zijn vrijdag avond Iaat op de Nieuwe Water weg bij Schiedam met elkaar in aanvaring gekomen waarbij de 2370 brt metende Venezuelaanse „Perya" bij de waterlijn aan bak boordzijde een scheur ter lengte van ruim twintig meter opliep. Dit schip, gedeeltelijk met che mische stoffen geladen, zonk snel, maar kon juist voor de werf van de Nieuwe Waterweg aan de grond worden gezet, zodat de vaargeul vrij bleef. Ernstig beschadigd werd ook het Nederlandse stoomschip „Ouwerkerk" van de V.N.S., welk schip op weg was naar de werf van Wiiton-Feiienoord voor een reparatie. De eveneens uitgaande 9000 ton metende „Anvers" uit Antwerpen, die met de „Perya" het meest in aanvaring kwam, kon nabij de scheepswerf Hensen op de boeien worden gelegd'. Het ongeluk gebeurde, toen de „Perya" uit de Eemhaven kwam en de Waterweg opvoer. De „Perya" werd vanaf de brug tot de voormast opengereten. Tenein de gevaar van kapseizen te voor komen werden kabelverbindingen met de wal gemaakt. Aan boord van dit schip bevonden zich zes tien mensen, waarvan de meesten aan wal werden gezet. De „Ouwerkerk" stoomde door naar de werf en de „Anvers" kon de boeien bereiken. Vijf sleepbo ten snelden toe om de „Perya" hulp te verlenen bij het aan de kant duwen. Bovendeks van de De gedeeltaelijk gezonken Perya „Perya" bevond zich een aantal kisten met chemicaliën, die te wa ter raakten. Toen enkele kisten aan boord van schepen van de ha venpolitie werden genomen, be gonnen ze te ontbranden. Men wist het gevaar spoedig te bezwe ren Dokter De Graaf van de keuringsdienst stelde een onder zoek naar de aard van de lading van de „Perya" in, waarbij bleek dat die voor een deel uit metyl chloride bestond hetgeen niet een direct gevaar opleverde. Later werden twee pompboten en twee drijvende bokken naar de „Perya" gedirigeerd. De „Ouwer kerk" was uit de Waalhaven ge komen. Voor alle zekerheid werd op de werf een ambulance gereed- I gehouden. Daar bevond zich ook j de burgemeester van Schiedam, de I heer H. Roelfsema. Zaterdag en zondag zijn vier drijvende bokken gearriveerd bij het nabij Schiedam gezonken mo torschip „Perya". Daartoe behoort ook de 400 tons bok „Bonnemeer" die sinds een week in de vaart is en nu aan het eerste grote karwei zal deelnemen. Er moet een moei lijk stuk werk worden verricht om het geladen schip te lichten. Dui kers hebben een aantal staaldraden rond het schip getrokken. Dank zij de zware verbindingen die van het schip met de wal zijn gemaakt, is het niet verder gaan overhellen. Wanneer de grote scheur die in de bakboordwand van het schip is gemaakt, boven water zal zijn, wordt eerst een deel van de lading gelost. Van ,der Taks bergingsbe drijf zal door pompen trachten het schip drijvende te krijgen. ue passagierenae be manningsleden van de „XJSS Yorktown" en zijn escortevaar tuig, die de onverwacht vertrek kende schepen niet meer konden halen, zijn voorlopig onderge bracht in de Van Gent-kazerne te Rotterdam, waar zij de tijd zoekbrengen met o.a. kaarten, zoals op de foto. Vorige week zijn in een pa gode in de Zuidvietnamese kuststad Phan Rang vijf boed dhistische monniken doodge schoten, zo hebben zaterdag' boeddhistische kringen meege deeld. Volgens hen gebeurde dat bij vergissing door Zuidkoreaan- se militairen, maar een Kore aanse woordvoerder gaf de schuld aan vietcongstrijders. WEINIG VERANDERING Het afgelopen weekeinde be vond ons land zich tussen een. hogedrukgebied boven west-Rus land en een depressie boven de golf van Biscaje. Tussen beide druksystemen heerste een zwak ke zuidoostelijke stroming. In de hiermee aangevoerde lucht wer den de middagtemperaturen, dankzij de zon, 17 tot 20 graden. In de langer wordende nachten daalt het kwik echter flink, in de nacht van zondag op maandag werd dicht bij de grond op het vliegveld Twente en minimum temperatuur van één graad on der het vriespunt .geregistreerd. Door de afkoeling ontstond op vele plaatsen mist, die zich zon dag in het noorden van het land vrijwel de gehele dag wist te handhaven, daar werden de mid dagtemperaturen dan ook niet hoger dan 10 tot 14 graden. In de geschetste drukverdeling komt het komende etmaal weinig ver andering. Het blijft dan ook p de meeste plaatsen droog weer met in de nacht en ochtend' op vele plaat sen mist, die hier en daar hard nekkig kan zijn. Waar de mist oplost, zal de temperatuur weel waarden bereiken, die hoog zijn voor de tijd van het jaar. Medegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond. Tijdelijk mist Overwegend droog weer. Van avond en vannacht vorming van mist, maar morgenmiddag op vele plaatsen zonnig. Weinig wind en ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. DINSDAG 21 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.33 11.09 11.48 11.52 n.m. 11.15 11.51 12.30 12.34 WOENSDAG 22 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 11.40 0.58 12.16 1.37 12.55 1.41 12.59 ZON MAAN op onder op onder Okt. 21 07.15 17.34 16.16 02.01 22 07.17 17.32 16.27 03.26 23 07.18- 17.30 16.38 04.49 24 07.20 17.28 16.49 06.12 25 07.22 17.26 17.03 07.34 Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Direkteur-Hoofdredakteur: P. J. van de Sande Telefoon: f01150)2073. Gironummer: 38150 Red^fctie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs: f 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 15 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. naar de kosmonaut die in de eer ste Sojoez omkwam, toen het ruimteschip bij de landing te pletter sloeg.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1