„Ontwikkelingshulp is geen weggegooid geld" SKODA De grafstenen in de Nederlands-Hervormde kerk te Terneuzen hor de zondag Sloan's Liniment Ondanks fouten is het totale beeld positief KERKDIENSTEN Weekenddiensten DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 18 oktober 1989 Wereldvrede wacht nog even- de nieuwe komt! Mislukking Toename bevolking Door vrachtauto gegrepen Inbraak bij juwelier JONGEN IN ZAND GESTIKT Voor onmiddellijke verlichting De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. Ongelukken tijdens mist in Duitsland 1 „Vele mensen menen dat een belangrijk deel van het geld dat voor buitenlandse hulp wordt be steed, niet de bestemming be reikt. „Dit is volkomen ten onrechte," zei ir. A. H. Boerma, de Neder landse directeur-generaal van de F.A.O. (voedsel- en landbouwor ganisatie van de Verenigde Na ties) gisteren tijdens een voor dracht op de vergadering van het instituut voor de tropen in Am sterdam. Er zijn op het gebied van bui tenlandse hulp fouten gemaakt, maar dit neemt niet weg, dat het totale beeld positief uitvalt". Het tweede ontwikkelingsde cennium van de Verenigde Na ties, dat officieel op 1 januari 1971 begint, biedt, aldus spreker, de mogelijkheid te tonen dat wij de economische en sociale pro blemen van onze tijd ernstig op vatten. „Het biedt tevens de mogelijk heid onze beste krachten in te zetten voor een zaak, die in be langrijke mate zal kunnen bij dragen tot het behoud van de we reldvrede. Het doel is door een intensiever internationale samen werking, zowel op wereld als op regionaal niveau en door het mo biliseren van alle beschikbare hulpbronnen in de betreffende gebieden een belangrijke verho- -{-zet maar plus achter stoda ZATERDAG 1$ OKTOBER 1969 ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 19 uur H. Mis. Biervliet: 19 uur H. Mis. Clinge: 19 uur H. Mis. Hoek: H. Kruiskerk: 19 uur H. Mis. Hulst: 19 uur H. Mis Oostburg: 19 uur H. Mis. Philippine: 19 uur H. Mis. Sas van Gent: 19.15 uur H. Mis. Sluiskil: 19 uur H. Mis. Terneuzen: Grote kerk: 19 uur H. Mis. Triniteitskerk: 19.15 uur H. Mis. Westdorpe: 19 uur H. Mis. Zandstraat: 19 uur H. Mis. Züiddorpe: 19 uur H. Mis ZONDAG 19 OKTOBER 1969 MED. HERV. KERK Aardenburg: 10.30 uur Ds. H. Faber. H. Avondmaal. Axel: 8.45 en 10.30 uur Ds. J. Ver heul. Bierv'iet: 9.30 uur Ds. G. F. H. Kelling. BresKpns: 9.30 uur Ds. Ph. J. Leen- mans. Cadzand: 9.30 uur Ds. J. van den Hoek, van Zuidzande. Groede: 9.30 uur Ds. D. J. Baars. Hoek: 9 uur Ds. E. J. Rietveld, van Terneuzen; 10.45 uur Eerw. Heer I. Verduijn, van Breskens. Hontenisse: 10.30 uur Mej. Ds. H. B. de Neeling 19 uur Mej. Ds, H. B. de Nee ling. Streekjeugddienst. Hoofdplaat: 11 uur Ds. G. F. H. Kelling, van Biervliet. Hulst: 9 uur Mei Ds H. B. de Neeling. Nieuwvliet: 11 uur Ds. D. J. Baars. Oostburg: 9.30 uur Ds. P. A. E. Brinkman, van Schoondijke. Philippine: 9 uur Geen dienst. Retranchement: 10.45 uur Ds. Ph. J. Leenmans, van Breskens. Sas van Gent: 10.30 uur Ds. E. J. Rietveld, van Terneuzen. Schoondijke: 11 uur Ds P. A. L. Brinkman. H. Avondmaal. St Anna ter Muiden: 11 uur Mevr. A. H. Oosterveldvan Aken, van Nieuwvliet. St. Kruis: 9 uur Ds. H. Faber. H. Avondmaal. Sluis: 9.30 uur Mevr. A. H. Ooster veldvan Aken, van Nieuwvliet. Sluiskil: 10.30 uur Ds. P. J. Pen- nings, van Axel. Terneuzen: Gm»» kerk: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. H. Avondmaal. Goede Herderkerk: 10 uur Ds. J. A. Poelman. H. Avondmaal; 19 uur Ds. J. A. Poelman H. Avondmaal. „Scheldeoord": 15 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. H. Avondmaal. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds. F. C. G. van Anrooy. Zaamslag: 10 uur H. Avondmaal; 14.30 uur Ds. A. T. Deinum. Dankzegging H. Avondmaal. 16 uur H. Avondmaal „Rust oord". Zuidzande: 11 uur Ds. J. van den Hoek. GEREFORMEERDE KERK Terneuzen: Noordstraat: 10.30 uur Ds. Zwaan, van Zaamslag; 16.30 uur Ds. L. Berger. Mozarthof: 9 uur Ds. Zwaan. Gl.RKE K'-U's VVrUgemankt) Axel: 10 en 15 uur Ds. A. Kuiper. Hoek: 10 en 14 uur Ds. Ohmann, van Dokkum. Terneuzen: ln 30 en 15.00 uur Ds. K. D. van Dijk. Zoutespui: 10 en 14.30 uur Ds. J. v. d. Wielen. GHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 en 14.30 uur Ds. P. Sneep. GEREFORMEERDE GEMEENTE Hoek: 9.30 en 14 uur Leesdienst. Terneuzen (Vlooswijkstraat): 9.30, 14 en 18 uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Axel: 14 uur Leesdienst; 19 uur Student Koster van Yerseke. In de Herv. kerk. Terneuzen (Frans Halslaan): 10 en 15 uur Student Koster, van Yerseke. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30, 14 en 18 uur Ds. A. de Reuver. VOLLE EVANGELIE GEMEENTE „FILADELFIA" Terneuzen (Vlooswijkstraat 61): 10 uur Samenkomst; 20.30 uur Bid stond. LEGER DES HEILS Terneuzen: 9.30 uur Bidstond; 10 en 17 uur Brigadier H. Aulman. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 8.15, 9.30 en 11 uur H. Mis. Biervliet: 7.30 en 10.30 uur H. Mis. Clinge: 7, 8.30 en 10 uur H. Mis. Hoek: H. Kruiskerk: 9.30 uur H. Mis. Hulst: 8, 10, 11.30 en 19 uur H. Mis. Oostburg: 8.30, 10.30 en 17 uur H. Mis. Philippine: 7.30 en 10 uur H. Mis; 14.30 uur Lof. Sas van Gent: 8, 9.30, 11 en 17 uur H. Mis. Sluiskil: 7.30. 9 en 10.45 uur H. Mis. Terneuzen: Grote kerk: 8 en 11.45 uur H. Mis. Triniteitskerk: 9 en 10.30 uur H. Mis. Westdorpe: 7.30 en 10 uur H. Mis. Zandstraat: 10 uur H. Mis. Züiddorpe: 7.30 en 10 uur H. Mis. ging van de economische groei in de ontwikkelingslanden tot stand te brengen. Een stijging in het bruto na tionale inkomen van ten minste zes procent per jaar wordt als bereikbaar beschouwd en waar schijnlijk zal dit streefcijfer in 1970 door de algemene vergade ring van de Verenigde Naties worden vastgesteld. Dat percen tage impliceert een jaarlijkse groei van de agrarische produk- tie in de ontwikkelingslanden van ongeveer 4 procent per jaar in het volgende decennium. Dit cijfer bedroeg voor de periode 1955 tot 1965 ongeveer 2,6 tot 2,7 procent. FEESTDAG „Gaat met loflied zijn poorten binnen." Psalm 100 4 Rustdag-feestdag, zo is de echte zondag. Allereerst door onze kerkgang. De deuren van Gods huis staan open voor een ieder, die binnen wil komen. Een toegangsbewijs is hier niet nodig. Feest, want hier wordt de blijdste boodschap gebracht. „God was in Christus de wereld met Zichzelf verzoenende, door hun overtreding hun niet toe te rekenen." Persoonlijk vertaald betekent dit: God roept mij naar Zijn huis, opdat ik het met de anderen zal horen: Ik heb u lief. Als dat geen feest is Daarom zeg toch nooit: ik moet gaan. Is dat niet een nare uit drukking: zijn godsdienstplich ten vervullen? Niet ik moet, maar ik mag gaan. Feestdag, verder, voor het ge zin. Gezinsreünie, voorzover noodzakelijke arbeid die he laas! niet verhindert. Van hoeveel belang is dit! De commu nisten wisten wel wat zij deden, toen zij. door de arbeidsver deling, de gezinsreünie onmoge lijk maakten. Ouders, denkt toch vooral aan het grote belang voor uw kinde ren, om van de zondag een feest dag te maken. Dat kan met 'keel bescheiden middelen en voor uw kinderen is het een eeuwig- heidsbelang. En verderU verlangt toch niet van mij, dat ik een aan tal voorschriften ga geven: dat wèl en dat niet. Alles mag, waar voor men God met een eerlijk hart kan danken. (Uit: ,Hij sprak en ik hoorde'.) POEDER-CREME-OUE-ZEEP WAT MlJNHARDT MAAKT IS GOED „Is de landbouw in de ontwik kelingslanden tot deze kracht prestatie, een jaarlijkse toena me van gemiddeld 4 procent, in staat?", zo vervolgde de heer Boerma. „Ik meen deze vraag bevestigend te kunnen beant woorden. In brede kringen is men geneigd het eerste ontwik kelingsdecennium af te schrij ven ais een mislukking. Voor wat de landbouw betreft ben ik het met deze opvatting niet eens. Ik ben van mening, dat er belangrijke positieve factoren zijn. Deze zijn van dien aard, dat wij bij de F.A.O. de toe komst van de landbouw in de wereld met een voorzichtig op timisme tegemoet zien. De mid delen, welke ons ten dienste staan en welke grotendeels het gevolg zijn van de technische vooruitgang en het wetenschap pelijk onderzoek, moeten effec tief aangewend kunnen worden om een blijvende verbetering tot stand te brengen". Als wij enkele resultaten na der bezien, kan geconstateerd worden, dat de landbouwpro- duktie in de voornaamste ont wikkelingsgebieden in de jaren zestig vrijwel gelijke tred heeft kunnen houden met de bevol kingstoename. De produktie per hoofd van de bevolking is even wel niet hoger dan 10 jaar ge leden. Dit resultaat steekt scherp af tegen de 15 procent, waar mee in dezelfde periode de land- bouwproduktie per hoofd van de bevolking in de „industrielan den" is toegenomen. In feite is de totale landbouwproduktie in de ontwikkelingslanden met vrijwel hetzelfde percentage ge stegen als in de industrielan den, maar de veel snellere toe name van de bevolking heeft nagenoeg de gehele produktie- verhoging geneutraliseerd. Het eindresultaat is geweest, dat er redelijke vooruitgang in de totale landbouwproduktie heeft plaats gehad, maar dat de gemiddelde voedselproduktie per hoofd vaiRde bevolking niet noemenswaard is toegenomen. Donderdagmiddag werd op de Waalbandijk te Zulichem, ge meente Brakel, de 64-jarige heer L. Schriever met zijn fiets door een vrachtauto gegrepen op slag gedood. TERNEUZEN ARTS: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargeno men door dokter H. J van Herk, Bellamystr. 117. tel. 01150—4000. WIJKZUSTER: Weekeinddienst Groene en Wit-Gele Kruis: zr. Leenhouts, Van Steenbergen], 68, tel. 3360. APOTHEEK: Apotheek geopend: A. J. Klaassen Noordstr. 54, tel. 2090. TANDARTS: Op zaterdag van 1010.30 u. en 1818.30 u. en zondag van 1212.30 u, wordt de praktijk der tandartsen waargenomen door tandarfs J. v. d. Burgh, Canadalaan 1, Sas van Gent, tel. 01158—1317. SLUISKIL, HOEK EN PHILIPPINE WIJKZUSTER: Weekeinddienst Groen® en Wit-Gele Kruis: zr. Bouwens te Hoek, tel .01154—274. AXEL ARTS: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artens waargeno men door dokter K. Boor, Noordstr. 8, tel. 011551666.. TANDARTS: Weekeinddienst tandarts J. v. d Burgh (zie verder onder Ter neuzen). DIERENARTS Van zaterdagmiddag 12 u. tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts C J. Cysouw, Stationsstr. 10, Axel, tel. 01155—1488. Bij de juwelier H. Schaus in Vaassen (gemeente Epe) is vrij dagmorgen in alle vroegte voor enkele tienduizenden guldens aan sieraden en andere kost baarheden buitgemaakt. De eta lage en een groot deel van de winkel werden leeg geplunderd. De inbraak werd omstreeks acht uur ontdekt door de eige naar van de winkel, die de rol luiken wilde ophalen. Vrijdagmiddag is de negenja rige G. H. Hogeweg uit Aalten door verstikking om het leven gekomen. De jongen speelde met twee vriendjes bij een zandaf- graving, waar het drietal een hol had gegraven. Het hol zakte in een toen de knaap erin was ge kropen. Na een vergeefse red dingspoging door de twee vriend jes alarmeerden zij voorbijgan gers, die het slachtoffertje na een kwartier vonden. De levensgees ten bleken toen echter geweken. Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. NEW YORK: De New York Mets zijn honkbalkampioen van de Verenigde Staten geworden en de bevolking van New York kon het nauwelijks verwerken. Op de foto: enthousiast kantoorperso neel zorgde door héél New York voor een spontane papierregep,, waardoor andere vrolijke New Yorkers hun weg naar huis moesf ten banen (onder). Door de dichte mist in ver schillende delen van West- Duitsland zijn donderdagnacht een aantal verkeersongelukken: gebeurd, waarbij vier mensen om het leven zijn gekoSMsn eri, verscheidene ernstig gewónd. Bij een verkeersongetuteefft--dik-r ke mist op de autoweg Würz-- burg-Keulen kwamen vier men sen om het leven en raakten" twee ernstig gewond. Vijftien mensen raakten gewond toen op het station van Bremen een per-, sonentrein bij het binnenkomen op een stilstaande' lokomotiëi reed. Het vliegveld van Frank furt was sinds donderdagavond, gesloten. IV. De laatste grafkelder met steen die we vonden, was van inge nieur Andries Schraver. Hij dateerde uit 1827, De steen had als afmetingen 2,6 x 1,35 meter en was alleen voorzien van een tekst. De wapens werden in die tijd niet meer toegepast op de grafstenen. De tekst op de steen luidde: „Hier ligt begraven de Weledel Gestrenge Heer Andries Schraver in leven gepensioneerd Hoofdingenieur by het Koninklijk Nederlandsch Corps Ingenieurs van de Waterstaat Lid van het Zeeuwsch genootschap der Wetenschappen te Middelburg geboren te Brouwershaven in Zeeland den 27 February 1754 en overleden te Terneuzen den 17 Juni 1827 in den ouderdom van 73 jaren 3 maanden en 30 dagen.' Zouden de minuten en sekonden er nog bij hebben gestaan, dan had men kunnen spreken van een volledige omschrijving. Hoewel deze persoon hoofdingenieur was, is er weinig over hem gepubliceerd. Daarom zullen wij iets meer over hem schrijven. Van Andries Schraver willen we enkele bijzonderheden aanstip pen, die waard zijn aan de vergetelheid te worden ontrukt. Hij was van' Zeeuwse afkomst en bezat een edelmoedig karakter. Bij het doen van zijn zaken handelde hij steeds zonder omwegen te maken en ging zodoende altijd recht op zijn doel af. Omdat hij I weloverwogen werkte, werd hij door velen gerespekteerd. Het was op 27 februari 1754 dat hij te Brouwershaven het levens licht aanschouwde als zoon van gewone burgers. Hij bekwaamde zich ondanks tegenslagen in de waterbouwkunde tot een hoogte die gelijk te stellen was met de capaciteiten van de bekende Leeghwater. Reeds vroeg had hij zijn moeder verloren. Zijn vader ging een tweede huwelijk aan, maar hierin vond de jonge Schraver geen moeder terug. Indien zijn toenmalige onderwijzer, de heer Barend Hokke van Zonnemaire, zich niet over hem had' ontfermd, zou er van de jongen niet veel terecht zijn gekomen. De schoolmeester zorgde ervoor dat de leergierigheid en vlug heid van zijn leerling benut werden. Deze had echter thuis niet de minste medewerking en daardoor kwam het dat hij op veer tienjarige leeftijd de ouderlijke woning verliet en een zelfstan dig leven trachtte te leiden. Hij kwam te Zierikzee terecht, mon sterde aan op de koopvaarder „Blijkzigt" en werd door de kapi- \vtx 1 >Hrr i r Grafsteen win dominee Biseop. iin Nicolaas Lette als kajuitsjongen aangesteld. Evenals de schoolmeester was het ook de kapitein spoedig op gevallen, dat de jongen wel meer zou kunnen bereiken. Omdet hij geen kinderen had, liet hij de jongen van kleren en verdere uitrusting voorzien. Een ogenblik dacht de kapitein in hem bedrogen te zijn. De knaap had zich namelijk als weeskind aan gemeld en nu kwam zijn vader hem terugvorderen. De jongen kreeg van de kapitein gedaan dat ihij aan boord mocht blijven. Hij rechtvaardigde zich door de volgende woorden: „Eigenlijk ben ik een wees, daar mijn vader geen vader voor mij is en om dat zijn vrouw mijn moeder niet wil wezen." Andries werd door de kapitein in de stuurkunst onderwezen. Later, na een ontmoeting in de buurt van Lissabon met een eskader van de Russische vloot onder bevel van vice-admiraal Kinsbergen, werd hij kadet bij de Russische marine'. In deze betrekking maakte hij op 7 juli 1770 de beroemde Russische zee slag onder Orloff mee tegen de Turken bij Tschesmé. Het mari neleven beviel hem niet en hij kwam terug bij zijn oude baas. Onder de Engelse kust brak hij zijn borstbeen bij een schipbrèuk. Het duurde lang eer'dat genezen was. Na dit voorval zou hij als tweede stuurman met een schip naar Suriname gaan. Door onvoorziene omstandigheden vertrok bet- schip zonder hem. Dit was het behoud van zijn leven omdat h'°t schip met man en muis is vergaan. Misschien sloeg hem de schrik om het hart toen hij dit hoorde. In ieder geval, hij zag voorgoed van het zeeleven af. Andries Schraver begon aan een andere levensfase. -Hjj leerde" metselen en werd metselaarsbaas op 22-jarige leeftijd. Hij be-, studeerde het maken van sluizen en maakte daarvoor bereke ningen. Over de schermhoofden in het kanaal Zijpe maakte hij een opstel. Hierin zette hij de begane fouten uiteen. Door de kundigheid waarmee hij het stuk had opgesteld kwam hij in de gelegenheid opzichter der admiraliteitsgebouwen aan het Zijpe te worden in het jaar 1788. In 1795 begon de Napoleontische tijd voor ons en werd hij repré sentant voor Zeeland. In 1796 werd hij adjunkt-kommies der- zeewerken van Schouwen, eerst toen liet hij zijn betrekking als metselaar geheel los. Nog weer later werd hij inspekteur en commissaris-inspekteur bij de Zeeuwse waterstaat. Zo klom hij steeds hogerop en werd ook steeds meer als deskundige erkend. In deel I van de nieuwe verhandelingen van het Zeeuws Ge'-'" nootschap te Middelburg uit 1807 zijn twee verhandelingen van hem afgedrukt, een uit 1799 en een uit 1804. Ze handelen over het krammatten in het algemeen en de afwatering van Walcheren. Na de overstroming van 1808 ontving hij van de koning een gratifikatie van 1000 voor zijn prestaties. Hij dichtte 46 dijk doorbraken. - In 1811 ontbood men hem naar Parijs. Napoleon riep zijn hulp in voor een groot ontwerp na de Engelse landing in Walcheren. Hier ontving hij de rang ingenieur en chef bij het keizerlijk corps van -bruggen en wegen. Bij zijn verblijf te Parijs kreeg de keizer toevallig de passer in handen waarmee de heer Schraver tekende. In deze passer stond een Engelse inskriptie. Hij had hem gekregen van een Engels ingenieur tijdens diens verblijf' op het eiland Walcheren in 1809. Napoleon zei nadat hij dit ge-1 zien had: „Ha, de Engelsen zijn uw vrienden." MaarSchraver antwoordde: „In de kunst ken ik geen vriend of vijand en maak geen onderscheid tussen natiën." Met dit antwoord nam de keizer genoegen, de Zeeuwen reeds enigszins kennende. Na'de Franse tijd werd Schraver ingenieur in Nederlandse dienst. Hij bleef lit tot 1824. J. L. PLATTEEUW.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2