Russischeinlichtingenschip door Zuidvietnamezen beschoten MUL Tweede Kamer verwierp alle moties Kerncentrale voor vijf wetenschappelijke experimenten KLEINE PRINS GAAT GOED VOORUIT Amerikaans machtsvertoon de Gasverwarming IN PARIJS WERD WEER GEPRAAT RADIO DE KOCK Kleine DEMONSTRATIES IN INDIA HET WEER BANKETBAKKERIJ Israël stuurde Russische tanks naar Engeland ZATERDAG 18 OKTOBER 1969 25e jaargang No. 6094 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Staking in Saint-Nazaire Nachtelijk slot algemene beschouwingen N.V. DE HOOP AFD. KEUKENS TERNEUZEN ZELFMOORD VOOR DE VREDE Op 19 november landen er weer mensen op de maan Geen gevaar „Sneeuwman" Lange wandeling Boormonsters MISLUKTE BANKOVERVAL IN EINDHOVEN Handgranaat ontploft in Gaza T s jechoslowaken mogen ook niet naar Zuid-Slavië Bevelhebber Nigerfaanse luchtmacht verongelukt Weerbericht Zon- en Maanstanden Hoogwater hankering bij abonnement: TERNEUZEN Direkteur-Hoofdredakteur: P. J. van de Sande Telefoon: (01150)2073. Gironummer: 38150 Hedaktie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs: 8,per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een Zuidviétnamese patrouille boot heeft een Russisch „inlich tingenschip" beschoten dat in de Zuidvietnamese territoriale wa teren kwam. Volgens Zuidvietna mese militaire zegslieden opende de patrouilleboot het vuur op 't Russische schip, nadat het enkele waarschuwingsschoten had ge lost. Het Russische schip, dat zich volgens de Zuidvietnamezen binnen de 12-mijlszone bevond, voer door en de patrouilleboot schoot vervolgens op het schip. De granaten veroorzaakten brand op het Russische schip dat kans zag zijn achtervolger van zich af te schudden en te verdwijnen in volle zee. EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN De geneesheren deelden vrijdag morgen mee dat het herstel van prinses Beatrix goed verloopt Zij is donderdag naar de couveuse ge lopen om haar zoon te zien. Prins Constantijn had wederom een goede nacht gehad. Zijn ge zondheidstoestand is zoveel ver beterd, dat van nu af met één communiqué per dag kan worden volstaan", aldus de rijksvoorlich tingsdienst De Zuidvietnamese marine heeft nog geen officiële medede ling gedaan van het gebeurde. Volgens zegslieden van het Ame rikaanse militaire commando in Zuid-Vietnam waren er geen Amerikaanse schepen bij betrok ken. Niettemin had de Ameri kaanse ambassadeur in Saigon Ellsworth Bunker een onderhoud met de Zuidvietnamese president Ngoeyen Van Thieu. Van welin gelichte zijde wordt vernomen dat het incident het voornaamste gespreksonderwerp was. Het Russische „spionageschip" zou om 14 uur plaatelijke tijd (07.00 uur onze tijd) in de Zuid- Het Amerikaanse -standpunt in zake de Pariise vredesbesorekingen blijft ongewijzigd. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken in Washington meegedeeld, nadat eerder in Pariis de delegatieleider Henry Cabot Lodge een Noordvietnamees voor stel had verworpen om directe onderhandelingen met „de voor lopige revolutionaire regering" (vietcong) te beginnen over een oplossing van de Vietnamese kwes tie. Lodge had geantwoord dat de Verenigde Staien altiici oefeid zijn tot privê-onderhandelingen waarbii alle partiien betrokken zijn. Hij zei voorts dat de tegenpartij steeds had geweigerd in overleg te tre den met de regering in Saigon, die „de rechtmatige regering" is zon der welke in Zuid-Vietnam niets concreets kan gebeuren. Amerikaanse functionarissen hebben duidelijk laten uitkomen dat zij bereid zijn met Hanoi over militaire zaken te praten maar dat zij bij overleg met het Zuidviet namese „bevrijdingsfront" de re gering in Saigon niet willen pas seren. Warme Chinese zee zijn aahgetroffen op 560 km ten noordoosten van Sai gon ter hoogte van de stad Choe Lai. Noordstraat 107 TERNEUZEN Drie-en-dertig Amerikaanse oorlogsschepen, waaronder drie vliegtuigmoederschepen, liggen in de vlootbasis Yokosuka bij Tokio voor anker. Een militaire woordvoerder van de Verenig de Staten heeft vrijdag gewei gerd commentaar te geven op deze ongewoon sterke concen tratie. De laatste keer dat een der gelijke hoeveelheid oorlogsbo dems in Yokosuka gemeerd lag. was in april van dit jaar, toen een Amerikaans verkennings vliegtuig was neergeschoten door Noord-Koreanen. Ongeveer 125.000 metaalarbei ders hebben de richtlijnen van de drie grote Franse vakbonden op gevolgd en zijn donderdag in sta king gegaan. Zij zouden een ver gadering bijwonen en protest- Iel. 01150-4.455 |marsen houden. De oorzaak van de staking is ongerustheid over de toekomst voor de werknemers. De Tweede Kamer heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in d,e kleine uurtjes een eind ge maakt aan de algemene beschou wingen. Het is allemaal met een sisser afgelopen en in roerende eensgezindheid hebben de rege ringspartijen zich schouder aan schouder geschaard om de aan vallen der oppositie af te slaan. Na het afleggen van een groot aantal stemverklaringen over de moties werden deze moties alle verworpen. De motie-Den Uyl om de loon- en inkomstenbelasting niet te verlagen kreeg de stemmen van de p.v.d.a., de p.s.p. en de groep- Aarden. De tweede motie-Den Uyl om in 1970 een vakantiebijslag van zes procent in te voeren voor al len die een AOW- of AWW-pen- sioen ontvangen en om in een periode van ten hoogste vijf jaar het gehuwdenpensioen van de AOW tot het peil van het netto minimumloon op te trekken en de overige AOW- en AWW-pen- sioenen evenredig te verhogen werd 'gesteund door p.v.d.a., D'66, p.s.p., c.p.n. en groep-Aar- den. De derde motie-Den Uyl waar in de regering werd verzocht de woningbouwproduktie in drie jaar op te voeren tot 140.000, kreeg de stemmen van p.v.d.a., D'66, p.s.p., c.p.n.. boerenpartij en groep-Aarden. Een motie van drs. Aarden die beoogde met ingang van augus tus 1970 onderwijs en vorming gedurende ten minste één dag per week onder werktijd voor alle werkende jongeren van vijf tien jaar mogelijk te maken, kreeg de stemmen van p.v.d.a., D'66, groep-Aarden, p.s.p. en c.p.n, De motie van drs. Wiebenga waarin de regering werd ge vraagd de uitvoer van oorlogs materiaal in de ruimste zin des woords naar staten die feitelijk in oorlog zijn, te verbieden, kreeg de stemmen van p.s.p. en c.p.n. en de p.v.d.a-afgevaardigden De Voogd en Franssen. De tweede motie-Wiebenga volgens welke volgend jaar ten minste 135.000 woinngen moeten worden gebouwd, werd gesteund door de p.v.d.a. met uitzondering van dr. Vondeling en drs. Neder- horst. en door ds p.s.p. en de c.p.n. De motie, ingediend door de heer De Goede volgens welke de tarieven van de inkomstenbelas ting in 1970 niet met 600 maar met 450 miljoen gulden moeten worden verlaagd, kreeg de stem men van D'66 en p.s.p. Ook voor naar Stationsweg 4 HtttMr.» TERNEUZEN! CHEWS LANDING, New Jersey: Joan Fox (17) en haar vriend Craig Badiali (19). Twee Amerikaanse jongelui, de 17-jarige Craig Badiali en de even oude Joan Fox, hebben don derdag in Blackwood (New Jer sey) zelfmoord gepleegd door de uitlaatgassen van hun auto naar binnen te laten lopen. Zij hebben 24 briefjes aan ouders en vrien den achtergelaten waarin zij zeg gen voor de zaak van de vrede te zijn gestorven. Het Britse ministerie van de fensie heeft ontkend dat Israël Russische tanks naar Engeland zou hebben gezonden, zoals de Daily Express" donderdag had geschreven. Volgens dit blad ging het om vier „T-62"-tanks, die door de Israëliërs op 9 september tijdens hun overval op de Egyp tische kant van de golf van Suez waren buitgemaakt. Deze tanks zijn vorige week in Marchwood bij Southampton aangekomen en bevinden zich nu in de Schotse plaats Kirkcudbright, waar het Britse leger zijn tanks beproeft, schreef het blad. De T-62 is een Wanneer de ruimtevaarders van de Apollo-12 In november hun eerste maanwandeling gaan ondernemen, is een van hup eerste handelingen het in bedrijf stellen van een kerncentrale, die de elektrische energie moet leve ren voor de vijf wetenscliapne- lijke experimenten, aldus de Amerikaanse voorlichtingsdienst. De energiebron van de «.„n- trale is een staaf plutonium-228, die wordt vervoerd in een gra fieten vat. De staaf wordt on geveer 800 graden Celsius heet, wanneer zij uit het vat wordt gehaald, maar is in het grafiet onschadelijk. De ruimtevaarders hebben het laden van de reac tor herhaaldelijk geoefend. Op de maan moet het vat uit het landingsvaartuig met een touw op de bodem worden neergela ten en daarna worden gedragen naar een punt 300 meter ten westen van het vaartuig, waar de centrale in het midden van een cirkel van instrumenten staat opgesteld. Met een lange tang moet Conrad de staaf uit het vat overbrengen in de met Jood afgeschermde generator. Dat nag vüf tot tien «erandro duren, maar Conrad heeft het al vlugger gedaan. Joe Roberts van het bemande- ruimtevaartcentrum in Houston zegt dat de handeling geen ge vaar oplevert voor de ruimte vaarders. De tang wordt niet heet en de mannen zijn tegen ra dio-actieve stralingen beschermd in hun pakken. De generator moet elektriciteit leveren voor de „alsep"-instru- menten: een registrator van de zonnewind, een seismometer, 'n magnetometer, een ionendetec tor voor het registreren en een instrument voor het peilen van ontsnappend gas en van de slij tage van de materialen die de ruimtevaarders op de maan achterlaten. Verwacht wordt dat de kern centrale de instrumenten twee jaar lang zal kunnen voeden. Via radiozenders zal de aarde dan meer te weten kunnen ko men over de leeftijd, geschiede nis en huidige samenstelling van de maan. Chemische batte rijen houden het zo lang niet vol en zonnecellen hebben geen nut omdat de maannacht twee weken duurt. Wanneer de maanlander „in trepid" van de Apollo-12 op 19 november de maan nadert, zul len de ruimtevaarders zich oriënteren op een samenstel van kraters en bulten in het midden van de „oceaan van de stormen" die samen lijken op 'n „sneeuw man". Conrad en Bean zullen landen vlak bij die formatie. In een van de ondiepe kraters staat een surveyor, die zij wil len opzoeken. De mannen blij ven 32 uur op de maan en zul len tweemaal drie en een half uur gaan „wandelen". Hun werkprogramma is zo bezet dat de mannen op hun mouwen verkorte lijsten dragen, waarop staat wat zij nu weel moeten doen en hoe het moet. Op hun wandeling naar de sur veyor, die in april 1967 is ge lanceerd, nemen de ruimtevaar ders knijptangen mee om stuk ken van de surveyor af te ha len, Die zullen mee naar de aar de worden genomen waar dan bekeken kan worden wat ervan aardse materialen na lang ver blijf op de maan terecht is ge komen. Voorts worden stukken glas isolatie, de gepolijste alumi nium draagbuis van de televi siecamera, de t.v.-spiegel en de acht kilo wegende televisie zelf van het apparaat gesloopt. De wandeling naar de surveyor kan wel een kilometer lang zijn. De ruimtevaarders zullen bij na 60 kilo zorgvuldig uitgeko zen maanstenen en boormon sters meenemen. Van hun be zoek aan de maan zullen kleu rentelevisieuitzendingen wor den verzorgd, maar het opstij gen voor de terugkeer naar het moederschip kan niet worden getoond. Trouwens, meer dan de helft van de tijd zullen de ruimte vaarders zich buiten het beeld van de tv-camera moeten be geven, al zullen zij er zoveel mogelijk rekening mee houden dat op de aarde mensen naar hen kijken. tank met een 115 mm kanon, die al twee jaar bij de Russische strijdkrachten in gebruik is, met name in Oost-Duitsland. Het voornaamste doel van de Israëli sche overval was destijds het be machtigen van deze tanks, om De procuratiehouder van de Nederlandse kredietbank aan de Dommelstraat in Eindhoven, de 55-jarige H. J. Everaards, is vrij dagmorgen in de bank het slacht offer geworden van een overi gens mislukte overval. Hij ver weerde zich zodanig, dat de da der die tussen 20 en 25 jaar oud was, ijlings de vlucht nam. De procuratiehouder opent el ke morgen om half acht op het Raiffeisenplein een achterdeur van het bankgebouw, die hij voor andere personeelsleden laat openstaan. Hijzelf begeeft zich daarna iedere morgen met een zwarte koffer naar het hoofdpost kantoor om daar post etc. te gaan halen. Vrijdagmorgen maakte een indringer gebruik van de open staande achterdeur om binnen te komen. Bij de terugkomst van de procuratiehouder werd hij in de balieruimte achter de hoofdtoe gangsdeur door de indringer met een hard voorwerp op het hoofd geslagen. De man viel op de grond maar kwam meteen weer overeind. Er ontstond een korte worsteling die eindigde met de overhaaste vlucht van de aanval ler, die geen tijd had om iets te stelen. Het slachtoffer had enkele hoofdwonden opgelopen die in 't ziekenhuis werden verzorgd. Van de dader ontbreekt elk spoor. Een Arabische vrouw is ge dood en twee personen zijn ge wond door een handgranaat die donderdag op het marktplein van Rafah in het zuiden van de strook van Gaza naar een politie-pa- trouille werd geworpen. Dit neeft de politie vrijdag meegedeeld. Onder de gewonden is een Ara bische politieman, die in de pa trouillewagen zat. De ander is 'n meisje uit Rafah. De handgra- naatwérper is ontkomen deze tegen hun eigen tanks en de Britse „chief-tans", die Israël wil kopen, te beproeven. De overval moest de Russen duide lijk maken dat zij hun nieuwste modellen wapens niet aan de Egyptenaren kunnen toevertrou wen, zonder het risico te lopen dat deze in vreemde handen val len. De T 62-exemplaren zullen nauwkeurig worden onderzocht door Britse en Israëlische des kundigen om een vergelijking met eigen materieel te kunnen maken, aldus de „Daily Express". Het Tsjechoslowaakse minis terie van binnenlandse zaken heeft onthuld, dat de nieuwe be palingen die vrijwel alle particu liere reizen naar het westen ver bieden, ook van toepassing zijn op Zuid-Slavië. In een tien kilometer lange stoet hebben vrijdag ongeveer honderdduizend inwoners van de Pendsjaab een mars naar Tsjandigarh gehouden om kracht bij te zetten aan de eis, dat deze door Le Corbusier ont worpen stad bij de Pendsjaab wordt gevoegd. Zwaar bewapen de politietroepen en legereen heden stonden paraat om zo no dig in te grijpen, maar de beto ging had een vreedzaam ver loop. De demonstranten hoofd zakelijk getulbande sikhs waren hun tocht begonnen in een nabijgelegen dorp. In de omstreden stad overhandigden zij een petitie aan de commissa ris, die Tsjandigarh namens de centrale overheid van India be stuurt. De moeilijkheden zijn ont staan, toen in 1966 de streken van de Pendsjaab waar het hin- di wordt gesproken, werden sa mengevoegd in een aparte staat Harjana. Tsjandigarn werd toen hoofdplaats van zowel Harjana als van de rest van de Pends jaab. Beide staten maken sinds dien aanspraak op de stad. Kolonel Sjittoe Alao, bevel hebber van de Nigeriaanse lucht macht, is woensdag om het leven gekomen. Een vliegtuig, dat hij zelf bestuurde, had geen brand stof meer en maakte een nood landing op een voetbalveld. Dit kostte kolonel Alao het leven, aldus is officieel in Lagos be kendgemaakt. Kolonel Alao maakte een in- spektievlucht langs installaties van de Nigeriaanse luchtmacht. Nadat hij uit Benin naar Enoe- goe was vertrokken, kreeg hij met slecht weer te kampen. Ko lonel Alao, die alleen in zijn toe- ste zat, maakte de noodlanding tussen Benin en Enoegoe. FRAAI HERFSTWEER Ook donderdag was een hoge- drukgebied, waarvan het cen trum boven Polen lag, het be langrijkste druksysteem boven West-Europa. Het was dan ook rustig weer waarbij op vele plaat sen mist ontstond. In gebieden waar deze mist niet oploste wer den middagtemperaturen van omstreeks 10 graden gemeten. Op plaatsen waar de mist verdween medegedeeld door het K.N.ïil.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Droog en zonnig Droog en zonnig weer. Over wegend matige wind uit oostelij ke richtingen. Iets lagere mid dagtemperaturen dan gisteren. I en waar de zon scheen liepen de temperaturen tot omstreeks 20 graden op. Ook in ons land, waar de mist in de ochtenduren reeds het veld ruimde werden plaatse lijk middagtemperaturen van 21 graden bereikt. Voor vandaag wordt slechts weinig verandering verwacht in het weerbeeld zodat het opnieuw op vele plaatsen fraai herfstweer zal zijn. ZATERDAG 18 OKTOBER ZON op onder Okt. 18 7.09 17.40 19 7.11 17.38 20 7.13 17.36 MAAN op onder 15.22 23.01 15.46 16.02 0.32 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.15 6.51 7.30 7.34 n.m. 7.01 7.37 8.16 8.20 ZONDAG 19 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.32 8.08 8.47 8.51 n.m. 8.27 9.03 9.42 9.46 MAANDAG 20 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 9.06 9.57 9.42 10.33 10.21 11.11 10.25 11.15

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1