Op 12 en 26 november dubbele strijd P0NTIAC Jan van Beveren niei in doel legen Bulgarije Lauwersmeer wordt visparadijs A.C. Milan zal zich waar moeten maken Treytel in voorlopig Nederlands elftal i Bliie gezichten, fijne horloges P0NTIAC TIJD JUISTE TIJD Voetballers staken vnjaag iï OKtober iaotf DE VRIJE ZEEUW 5 Roma thuis sterk Newcastle United dreigt met boycot Niet beter dan P.S.V. Vrees voor blessures Milan technisch beter Verdere loting Geen noodmaatregelen voor Duitse appelen Eddy Treytel (of Piet Schrijvers) plaatsvervanger WEINIG MOGELIJKHEDEN VOOR VOETBALLERS IN ITALIË En Moulijn Reservoir niet groot Controle nodig op import steriele'-artikelen Inkomensgrenzen bejaarden- ziekenfonds verzekering Strijd tegen verdovende middelen Gevangenisstraf voor brandstichter Zestien miljoen gulden voor 83 schilderijen Het is wei frappant, dat de beide Nederlandse ploegen die in de strijd om de Europese be kers uitkomen tegen een Ita liaanse tegenstander hebben ge loot. Daarbij valt Feijenoord wel van het ene in het andere uiter ste: in de eerste ronde tegen het zeer zwakke K.R. Reijkiavik en nu tegen 't waarschijnlijk sterk ste team van Europa, A.C. Mi lan. Met A.S. Roma als tegen stander heeft P.S.V. een ploeg getroffen met een zwakke aan- valslinie en een verdediging, die op Europees niveau niet boven de middelmaat uit komt. Voor Feijenoord vrezen we uitscha keling en P.S.V. kan, als het net zo glanzend speelt als tegen Rapid Wien, de derde ronde be reiken. Hét is voor de Eindhovenaren te hopen, dat omstreeks 12 no vember de ziekenboeg is ont ruimd. Want Rapid Wien speel de hard, maar dat kunnen ze in Italië ook. Vooral 't op Europees niveau vrij onervaren P.S.V. zal moeten oppassen voor het zoge naamde „catenaccio"-spel van het onder leiding van de be faamde coach Hellenio Herrera staande A.S. Roma. Het „catenaccio" is een zeer sterk op de verdediging inge steld speltype, waarbij in de eerste plaats doelpunten worden voorkomen. Het is in het Itali aanse prof-voetbal zeer „in" en vandaar, dat ook de Italiaanse topclubs als A.C. Milan, Inter- nazionale en Florentina met een gemiddelde van minder dan 2 doelpunten per wedstrijd spe len. Ploegen als Ajax en Feijen oord plegen gemiddeld 3 a 31i doelpunt per wedstrijd te sco ren. In de hoogste klasse van het Italiaanse prof-voetbal wordt door elke club het „catenaccio" toegepaste iBgj de topclubs is het wat meer geperfectioneerd, vooral, oirw'j een wat grotere technische bekwaamheid van de spelers. Ruimte krijgt een aan valler niet. Vaak wordt met twee spitsspelers gespeeld en teruggetrokken buitenspelers, zodat een soort 1-4-3-2 opstel ling ontstaat. De 1 is de „libe ro". ofwel vrije verdediger of „ausputzer"'. Trainer Kurt Linder van P. S. V. heeft al gezegd, dat hij blii is, dat de eerste wedstrijd in Home wordt gespeeld. Daar zal A.S. Roma moeten aanvallen. De Romeinen speelden in de eerste ronde tegen Ards uit Noord- Ierland en speelden uit met 0 0 gelijk en wonnen thuis met 31. In de Italiaanse competitie werden tot nu toe beide thuis wedstrijden tegen Brescia met 1—0 en Internazionale met 21 gewonnen. Daarentegen gingen de uitwedstrijden tegen Bari (10) en Verona 2—0) verloren. De wedstrijd tegen Brescia werd door Roma gewonnen, omdat een verdediger van Brescia in eigen doel schoot. Roma is een zeer middelmati ge ploeg in de Italiaanse com petitie. maar thuis bijzonder moeilijk te kloppen. Toch werd de zege op Inter verrassend ge noemd. Maar als Roma in staat is Inter te bedwingen kan P. S. V. op een zeer warme ontvangst Newcastle United, houder van de jaarbeursstedenbeker, zal bij de Engelse leagueclubs aandrin gen op een boycot van het jaar- beursstedentoernooi, als de or ganisatie van dit evenement wordt overgenomen door de Uefa. Newcastle wil tijdens een buitengewone vergadering van de league op 7 november te Lon- dén met een dergelijk voorstel ter tafel komen. De Britten vrezen, dat de clubs hun mede zeggenschap in de organisatie zullen veriezen, als het toernooi onder de supervisie van de Uefa komt. Bovendien bestaat de kans dat de deelnemende clubs een gedeelte van de recette moeten afstaan. In de reglementen van de Britse Football Association staat: „Clubs mogen in geen en kele competitie uitkomen, tenzij zij toestemming hebben van het bestuur". In feite wenst Newcastle, dat in de tweede ronde tegen Oporto uit Portugal heeft geloot, geen interventie in de huidige organi satie van het iaarbeurstoernooi. rekenen in Italië. De Eindhove naren zullen moeten oppassen niet teveel aan te vallen en vooral niet massaal, want de Italiaanse clubs zijn er meesters in om dan met snelle uitvallen gevaarlijk te worden. Wil P.S.V. verder komen in de Europacupwedstrijd voor beker winnaars, dan zal het in Rome hooguit met één doelpunt ver schil mogen verliezen en dan liever met 21 of 3—2 dan.l0, omdat doelpunten in uitwed strijden bij gelijk doelsaldo dub bel tellen. Als Roma thuis wint zal het, hoe klein de voorsprong ook is, in Eindhoven volkomen verde digen. En dan is het heel moei lijk om tegen het „cateaccio" te scoren. Toch zien we wel moge lijkheden voor P.S.V., want het in een Europacuptoernooi debu terende Roma zal objectief be schouwd niet sterker zijn dan de Eindhovenaren. Feijenoord krijgt het tegen de winnaar van de Europacup 1969 A.C. Milan wel heel zwaar. Hoe sterk Milan is heeft Ajax dit jaar in de finale ondervon den. Coach Nereo Rocco rekent op winst en algemeen is men in Milan blij met de loting tegen Feijenoord. De zorgen bij Milan liggen op een ander vlak. Na het vertrek van de fameuze rechtsbuiten de Zweed Kurt Hamrin (36) is de schutterij ver zwakt, omdat aankoop Nestor Combin vanaf het begin van de competitie geblesseerd is. Bovendien moet Milan naast de wedstrijden voor de compe titie op 4 en 21 november zijn prominente spelers afstaan aan het Italiaanse nationale team voor wedstrijden tegen Wales en Oost-Duitsland in de voor ronde voor het wereldkampioen schap. Vooral de wedstriid te gen de Oostduitsers is belang rijk en dat kan een keihard duel worden. Rocco vreest daarom blessures meer dan overver moeidheid omdat zijn profs in een uitstekende conditie ver keren. Trainer Ernst Happel van Feijenoord heeft al verklaard, dat hij zeker niet constant zal laten aanvallen, ook niet als de Rotterdammers met een kleine nederlaag in het San Sirostadion worden geconfronteerd. „Je kunt Milan hoogstens van uit een gesloten verdediging be strijden", zegt hij. De Milanezen plegen de tegenstanders te laten komen en hen op hun verdedi ging te laten stuk lopen om dan met snelle acties vooral via Pra- ti te scoren Waarschijnlijk is tegen Milbn een konsekwente mandekking plus een extra verdediger de beste speelwijze. Technisch zijn de spelers van A.C. Milan onge- NIJMEGEN: De Nijmeegse stu denten hebben besloten de aula van de universiteit voor onbe paalde tijd te bezetten met ingang van gisteren. President-curator prof. Van Melsen heeft een uit nodiging tot discussie afgewezen op grond van de nog niet geslo ten termijn om amendementen in te dienen op het democratise ringsplan. Op de foto: prof. Van Melsen in gesprek met enkele studenten tijdens de eerder ge houden sit-in. twijfeld beter dan die van Feijenoord. Persoonlijke duels zullen de Rotterdammers dus veelal verliezen. Door fel op de bal te zitten kan het de Mila nezen moeilijk worden gemaakt hun spel te spelen. De bestrijdingswijze van Mi lan is dus de speelwijze die de ploeg zelf toepast en daarin zal het waarschijnlijk bekwamer zijn dan Feijenoord. Wanhopen is echter niet nodig, want Milan zal zich tegen onze landgenoten waar moeten maken. En Feijen oord en Ajax b"he>""i --t v'i- feld tot de sterke Europese clubs. Niemand zal het de Rotter dammers aanrekenen als zij door Milan worde" u'teeschn- keld, maar voor de Italianen geldt het omgekeerde. Een interessant aspect hieroij is, dat mocht Feijenoord zich plaatsen voor de kwart-finale, het landskampioenschap van de competitie 1969'70 zeer waar schijnlijk al voor Ajax is. Maar wordt Feijenoord uitgeschakeld, dan gaan deze twee grootmach ten uit het vaderlandse voetbal een interessante strijd uitvech ten. Vooralsnog menen we dat Feijenoord tegen Milan als een outsider moet worden gezien. Maar het is traditie, dat in haast elke ronde van de Europacup- strijd wel een verrassing is te noteren. De loting voor de tweede ron de van de Europacuptoernooien is verder als volgt, waarbij we met een 1 de eerstgenoemde club favoriet achten en met een 2 de tweede Landskampioenen: Dynamo Kiew (Rusl.)Florentina (Ital.) 2; Leeds United (Eng.)—Ferenc- varos (Hon.) 1; Vorwarts Berlin (O.Dld)Rode Ster (Joego-Sl.) 2; Spartak Trnava (Tsj.-Sl.) Galatasaray (Turk.) 1; Celtic (Schotl.)Benfica (Port.) 1; Le- gia Warschau (Polen)St. Etien- ne (Fr.) 1; Standaard Luik (B.) Real Madrid (Sp.) 2. Bekerwinnaars: Olympique Marseille (Fr.)Dynamo Zagreb (Joego-Sl.) 2; I.F.K, Norrköping (Zw.)Schalke '04 (W.-Dld) 2; Gornik Zabre (PolenGlasgow Rangers (Schotl.) 2; Göztepe Iz mir (Turk.)—Cardiff City (Wa les) 2; Maagdenburg (O.-Dld) Academica Coimbra (Port.) 1; Lierse S.K. (B.)Manchester City (Eng.) 2; Levski Sofia (Bul garije): F.C. St. Gallen (Zwitser land) 1. De Europese commissie heeft 'n Duits verzoek afgewezen om bij zondere maatregelen te mogen treffen wegens een crisissituatie op de Duitse markt voor hand appelen. De bondsregering had ge vraagd om speciale maatregelen op grond van artikel 226 van het E.E.G.-verdrag. De Europese com missie meent echter dat men eerst de normale regels van de E.E.G.- fruitverordening moet toepassen, dat wil zeeven te grote voorraden uit de markt nemen en doordraai en ofwel ter beschikking stellen van speciale groepen consulen ten, zoals bejaarden of ziekenhui zen. Pas als de normale procedure bij te grote aanvoer op de markt on voldoende zou blijken te zijn, kan men volgens de Europese commis sie aan andere noodmaatregelen gaan denken. Het voorlopig Nederlands elf tal, dat vanavond in het Dieck manstadion te Enschede ec oefenwedstrijd soeelt tegen d Westduitse Bundesligaclub Bo russia Dortmund, is als volg' samengesteld: Doel: Treytel (Feijenoord); Achter: Suurbier (Ajax), Isr?' (Feijenoord), Eijkenbroek (Sparta) en Strik (PSV); Midden: Rijnders (Ajax) e Veenstra (PSV);, Voor: Wery (Feijenoord), Va Dijk (Ajax). Van Hanegen en Moulijn (beiden Feijen oord). Wisselspelers: Romijn (Feijen oord), Drost (FC Twente), Jan sen (Feijenoord), v. d. Kuylen (PSV) en Van Beveren (Sparta). Over de blessure van Van Beveren zei de bondscoach: „Ik heb nog geen advies van medi sche zijde over de aard van zijr verwonding ontvangen. Als hij niet in staat blijkt te zijn om te spelen, zal ik Schrijvers aan de groep toevoegen. De naam van deze doelman heb ik ook aan de UEFA opgegeven". profectus f 106,— met datum; profectus 1127,— I doublé 1115,-, doublé f 115,- goud lunette 1136,- goud 1174,- chroom 159,50 Het Nederlands elftal zal woensdagavond a.s. tegen Bulga rije spelen met een debutant- doelverdediger. Jan van Beve- De reis van Joban Cruyff heeft de vraag centraal gesteld wat de mogelijkheden zijn van buiten landse voetballers in Italië. Die mogelijkheden zijn op dit mo ment gering. De Italiaanse wet verbiedt de clubs tot 1972 buiten landse spelers aan te trekken. Op de vraag of Cruyff onder handelingen hééft gevoerd met Fiorentina over een eventueel contract met de Italiaanse kam pioen, antwoordde de president van deze club, de heer Monta- nari'ontkennend. Montanari her innerde slechts aan het verbod van de Italiaanse wet over het aantrekken van buitenlanders. De betaalde voetballers in Uru guay hebben besloten het ko mende weekeinde te staken. Hiermee willen de profs protes teren tegen de weigering van de nationale bond de voetbal)ersor- ganisatie een bedrag van 60 mil joen pesos (ongeveer 900.000 gul- jden) beschikbaar te stellen voor I „sociaal werk". Verder eisen de beroepsspelers dat zii 12 maanden betaald wor den. Tot nu toe verdienen de profs alleen tijdens het seizoen. De voetbalgemoederen in Uru guay zijn verhit sinds de Uru- guezen er niet in slaagden zich te plaatsen voor het toernooi om het wereldkampioenschap in Mexico. ren, blessure aan de rechter schouder, kan niet meedoen en in zijn plaats zal een keuze worden gemaakt tussen Eddie Treytel en Piet Schrijvers (Waar is Van Zoghei gebleven? Red.). Donderdag is Van Beveren naar Amersfoort gegaan voor een me disch onderzoek en daar bleek dat de blessure van dien aard is, dat hij noch in de oefenwedstrijd tegen Borussia Dortmund noch in de interlandwedstrijd zou kun nen spelen. Daarmee is de tweede „vaste" speler uit de kernploeg geval len. De mogelijkheid dat deze on gelukkige reeks wordt voortge zet, is niet uitgesloten. De trai ning van donderdagmorgen in Deventer werd uitgesteld tot de middag in verband met de dich te mist, die schadelijk voor de conditie was. De blessure-epi demie had al eerder Epi Drost getroffen en ook Coen Moulijn en Rinus Israel. De twee Feijen- oorders hebben last van hun en kel en hadden daarom ook de training van woensdag al voor tijdig beëindigd. Het rapport over Israel is het gunstigst; zijn verwonding zal op tijd zijn genezen. Rond Moulijn zijn de zorgen van Kessler wat groter. Kessler zei: „Vrijdagavond zal ik beslissen of er nog anderen aan de kernploeg moeten worden toegevoegd". „Het reservoir waai de bondscoach uit kan putten, bestaat nog slechts uit drie man, namelijk Jan Klijnjan, Theo van Duivenbode en Gerrie Mühren, nu hij Schrijvers en Van der Kuylen al naar de echte groep heeft overgebracht. Van der Kuylen (22 jaar, tien interlands) zei: „Het was een verrassing voor mij. Ik wist niet eens dat ik bij de groep van 22 zat. Mijn vrouw had al gezegd dat ik er wel weer bij zou komen, omdat ik beter speel dan vorig seizoen, maar zo snel had ik het niet verwacht". De Nederlandse markt wordt o 't* ogenblik overstroomd met ogenaamde „steriele" disposa ls, „weggooi-artikelen" voor ebruik in ziekenhuizen en me- 'sche praktijken, zoals injectie- aalden, spuiten e.d. In omlig- ende landen zijn wettelijke epalingen van kracht met be dekking tot de import van deze 'tikelen. Aangezien dat in Ne erland niet het geval is, is het 'evaar groot, dat de artikelen ie niet aan de eisen van die .ndere landen voldoen, hier te- ■scht komen. Dr. J. H. Bekker, directeur -an het rijksinstituut voor de volksgezondheid, zei dit giste ren in een lezing op de tentoon stelling „Medica" in Utrecht. ,De tranen lopen je langs de wangen als je de verpakking van sommige van deze geïm porteerde disposables ziet", voegde hij hieraan toe. In de toekomstige wet op de medi- -che hulpmiddelen zullen voor schriften worden opgenomen met betrekking tot de steriliteit en de verpakking. Dr. Bekker sprak over de taak en functie van de overheid ten aanzien van de steriliteit. Het rijksinstituut controleert ont smettingsovens en test op ver zoek van ziekenhuizen, impor teurs en fabrikanten ook auto claven (steriliseerketels). Er zijn nqg geen wettelijke eisen met bétrekking tot de steriliteit, maar de overheid geeft adviezen en kan bij calamiteiten altijd een onderzoek gelasten. Appa- ratuur-sterilisatie door middel van bestaling moet door de over heid worden goedgekeurd. Dat gebeurt alleen als de appara tuur voldoet aan de in de kern energiewet ten aanzien van de stralingsveiligheid gestelde voor waarden. Deze apparatuur wordt ook regelmatig gecontroleerd door de overheid. Als gevolg van de verhoging van de pensioenbedragen inge volge de algemene ouderdomswet zullen met ingang van 1 augus tus 1969 ook de toelatingsgrens en de premie-inkomensgrenzen van de bejaardenziekenfondsver zekering worden opgetrokken. Binnenkort is de publikatie te verwachten van een koninklijk besluit, waarbij de toelatings grens met ingang van 1 aug. 1969 wordt verhoogd van 7.268 tot 7.364. De premie-inkomens grenzen van 5.574 en 6.584 worden verhoogd tot 5.670 on derscheidenlijk 6.680. Van 1 augustus 1969 af zal het volgende premietarief gelden: Inkomen: ƒ5.670 (premie ƒ3,28 per week); ƒ5.671 - ƒ6.680 (pre mie ƒ6,56 per week); 6.681 - ƒ7.364 (premie ƒ9,84 per week). Hoe snel de verzoeting van de in mei afgesloten Lauwerszee zich heeft ontwikkeld, is duide lijk gebleken tijdens een in de afgelopen week, onder leiding van ir. F. H. Kolb van de af deling sport- en beroepsbinnen visserij van de directie visserijen in Utrecht, gehouden inventari satie-onderzoek in de 2000 ha grote volledig „zoete" plas. Deze „driedaagse expeditie" werd ondernomen op verzoek van de overkoepelende visorga nisaties in de noordelijke provin cies. Het rapport, dat te zijner tijd door de groep onderzoekers zal worden uitgebracht, schijnt al bij voorbaat gunstig te worden. Uit de vangsten met o.a. een kuilnet is gebleken, dat de popu latie van zoetwatervis nu al ex treem goed is te noemen. Be halve veel bot, spiering en vooral krabben, bevinden er zich vijf maanden na d© definitieve af sluiting van de Lauwerszee reeds bijzonder veel jonge snoekbaars- jes, baarzen en brasem in het meer. Deze zijn vermoedelijk via de Friese en Groningse uitwate ringssluizen in resp. Dokkumer- nieuwezijlen en Zoutkamp mas saal naar het Lauwersmeer ge trokken. Men verwacht, dat er zich in de komende jaren een nog veel grotere verscheidenheid aan zoetwatervissen zal manifes teren. Ir. Kolb is zelfs' van mening dat er al in de zomer van 1971 met succes op maatse snoekbaars gehengeld kan wor den. De afmeting van dit jonge grut bedraagt thans ongeveer 15 centimeter. Het Lauwersmeer, zo vervolgt ir. Kolb, zaj daarom veranderen in een waar vispara dijs. Hij ziet in het Lauwersmeer dan ook 'n ideaal water om forel uit te zetten, zoals dat twee jaar geleden op experimentele basis, doch met succes in het Veerse Meer is geschied. Dit gunstige toekomstbeeld impliceert nu al min of meer, dat binnenkort het De Mexicaanse luchtmacht be dient zich thans van brandbom men ter vernietiging van plan tages, waarvan de oogst bestemd is voor de vervaardiging van verdovende middelen. Woensdag hebben het Mexi caanse leger en de luchtmacht 16 velden met in totaal 4 miljoen papavers en marihuana-planten met vlammenwerpers en brand bommen vernietigd. Er zijn acht arrestaties verricht. initiatief zal worden genomen uit de overkoepelende Visorgani saties van hengelsportverenigin gen in Friesland, Groningen en Drente een interprovinciale commissie te vormen. De 24-jarige landarbeider J. M. M. uit Nieuwkoop heeft zich voor de Haagse rechtbank te ver antwoorden gehad wegens opzet telijke brandstichting. Omdat hij ruzie had met zijn werkgever, had hij op de boerderij een hooi berg in brand gestoken. Ook een tweede hooiberg ging in vlam men op. In totaal werd voor 90.000 schade aangericht door de brandstichting. Verdachte bleek verminderd toerekeningsvatbaar. De officier van justitie wilde daarom vol staan met een eis van tien maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest. De recht bank veroordeelde de verdachte tot zeven maanden waarvan een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van het voorarrest. Op een kunstveiling in New York hebben 83 impressionisti sche en moderne schilderijen in het geheel 4.423.250 dollar (bijna 16 miljoen gulden) opgebracht. Zeven schilderijen, waaronder drie Renoirs, uit de verzameling van wijlen de heer en mevrouw Grover A. Magnin, brachten 1.952.000 dollar op. Twee Renoire uit de Magnin-verzameling brachten 885.000 dollar op. Een „gouache" en een pastel van Degas werden geveild voor 550.000 dollar.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5