Verhoging b.t.w. wordt uitgesteld tot 1 januari 1971 Dr. RANDALL'S REPUTATIE Moord in de Jordaan SCHRIJF MACHINE INCLUSIEF B.T.W. (165,- Geldgebrek dwong Schutte in Amsterdam te blijven Dubcek en Smrkovsky weggewerkt als kamervoorzitter Brondiiletten Belgisch- Nederlandse guerrilla- bestrijdings- oefening Verband met ontvluchte misdadiger Schutte? DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 17 oktober 1969 Middenstand getroffen Drs Schmelzer verheugd Tuinbezitters: raadpleeg nü uw hovenier. Hij is de vakman. Hij doet alles wat nodig is. Zodat uw tuin in 't voorjaar weer bloeit en geurt. Doe 't nü. Uit „de partij" „DUBBELCULTUUR" EN FRIES.... VERZENDING ZEEPOST Reactie van dr. Vondeling Spionagenet opgerold in Zuid-Korea HOND JANKTE Kantoormachinehandel A. BIESBROECK OPMERKELIJK RAZZIA'S IN BELGIE Op 22 oktober hoger beroep wegens moord Kende hij Rosielle (Vervolg van pag. 1.) De fractievoorzitter van de p.v.d.a., drs. Den Uyl, heeft donderdagavond een mede door de heren Aarden en Van Mier- lo ondertekende motie inge diend, volgens welke de wo ningbouw in drie jaar tot 140.000 zou worden verhoogd. Handhaving van de woning productie in 1970 en 1971 op 125.000 per jaar betekent dat het woningtekort niet voldoen de kan worden ingelopen en dat niet in voldoende mate krotten kunnen worden opgeruimd, al dus de motie. Drs. Den Uyl verweet de lei der van de k.v.p.-fractie de ver hoging van de woningproductie te willen uitstellen. De regering heeft het verwijt, dat de verlaging van de tarie ven van de" inkomstenbelasting wordt betaald met aantasting van essentiële voorzieningen (o.a woningbouw en bijstands uitkeringen) niet kunnen weer leggen, aldus drs. Den Uyl. Deze verlaging wordt voorts gefinan cierd door een aanzienlijke ver hoging van de b.t.w.-tarieven in 1971, hetgeen onrechtvaardig en onjuist is. De oplossing die de regering heeft voorgesteld voor het uit stel van de verhoging van de b.t.w.-tarieven tot 1 januari '71, namelijk de teruggave van om zetbelasting op voorraden ver der te verschuiven, is een slech te keus omdat zij in het bijzon der de kleine middenstand zal treffen. De c.p.n.-afgevaardigde M. Bak ker had geen goed woord over voor 't optreden van de woord voeders der regeringspartijen. De speech van premier De Jong was een vrijblijvende „bla bla". Spr. zei de motie-Den Uyl inzake de belastingen te zullen steunen, althans wanneer deze motie het leven van het kabinet zou bekorten. Voor de winter komt. Alexander Dubcek en Josef Smrkovsky zijn afgetreden als voorzitter van resp. het federale parlement en de volkskamer, zo heeft de vice-voorzitter van laatstgenoemd orgaan Josef Valo woensdagochtend bekendge maakt, toen de twee kamers van het parlement bijeenkwamen. Ook zeven andere afgevaardig den hebben hun plaats in het presidium van het parlement be schikbaar gesteld. Het zijn An- tonin Bichler, Josef Boruvka, Leopold Hofman, Viktor Knapp, Jiri Lacina, Alois Polednak en mevrouw Marie Mikova. Dalibor Hanes die algemeen wordt beschouwd als opvolger van Dubcek, is afgetreden als voorzitter van de kamer van na ties. Het partijblad Rude Pravo heeft bekendgemaakt dat mevr. SekaninovaCakritova en dr. Jan Brod uit de communistische partij zijn gestoten. Mevrouw Sekaninova was een der weinige parlementsleden die in oktober 1968 hebben gestemd tegen het verdrag inzake de stationering van Sowjet-troepen in Tsjecho- Slowakije. Dr. Brod was een der mede-opstellers van de liberale oproep van de 2000 woorden. Mevr. Sonia Pennigerova werd voorgedragen als opvolger van Smrkovsky voor het voorzitter schap van de volkskamer. Zij is assistente bij de medische facul teit van de Karei-universiteit in Praag en speelt al sinds 1945 een rol in het openbare en politieke leven, aldus Josef Korcak, voor zitter van het Tsjechische natio nale front, die haar kandidaat stelde. Mevr. Pennigerova werd later gekozen. De Slowaakse schrijver Vojtech Mihalik werd aangewe zen als voorzitter van de kamer van de naties. In een open brief hebben de Friese afdelingen van D'66 en de P.P.R. dr. Anne Vondeling voor gedragen als de nieuwe commis saris der koningin in de provin cie Friesland. oZalg bekend ver laat de huidige commissaris, mr. H. P. Lindhorst Homan, volgend jaar zijn post wegens pensione ring. In de open brief stellen de beide partijen, dat Friesland iemand nodig heeft, die qua poli tiek gewicht gelijke is van Toxopeus, die tot commis saris der koningin in Groningen is benoemd. De heer Vondeling zou ook daarom een geschikte kandidaat zijn, omdat hij posi tief ten opzichte van de dubbel- cultuur staat en hij het Fries be heerst Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: ms. „Isarstein'' 24-10 Canada: ms. „Eemstroom" 21-10 Chili: ms. „Ares" 21-10 Indonesië: ms. „Laertes" 24-10 Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms. „Tabora" 24-10 Ned. Antillen: ms „Prins der Nederlanden" 22-10 Nieuw-Zeeland: ms. „Leuve Lloyd" 24-10 Suriname: ms. „Themis" 20-10 Verenigde Staten van Amerika: ms. „Mormacstar" 21-10 ms. „Atlantic Star" 23-10 Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuid-West-Afrika: ms. „Ommenkerk" 22-10 Hoestdrank in tabletvorm.95ct De heer Harmsen schonk aan dacht aan de uitreiking van de P. C. Hooftprijs aan de schrii ver G. K. van het Reve. Naar zijn mening had deze auteur niet met lovende woorden geprezen mogen worden. Drs. Schmelzer (k.v.p.) toonde zich verheugd met de opschui ving in tijd van de b.t.w.-ver- hoging. Hij vroeg naar de be reidheid van het kabinet of mo gelijk een uitzondering voor kleine restituties aanwezig is. De leider van de v.v.d.-frac- tie, mr. Geertsema, toonde zich erkentelijk voor wat hij noemde „het offer van minister Witte- veen" de verhoging van de b.t.w.-tarieven uit te stellen. Hij dealde mee dat de v.v.d. bereid is niet verder aan te dringen op een wijziging in de verhouding tweederde-eenderde voor het toepassen van de ver laging van de tarieven van de inkomstenbelasting. De oplossing die de regering had gekozen om het dekkingste kort door uitstel van de verho ging van de b.t.w.-tarieven te compenseren, namelijk door re stitutie van de omzetbelasting op voorraden verder uit te stel len is zijns inziens de beste. Dr.-A. Vondeling, lid van de tweede kamer voor de partij van de arbeid, heeft donderdag avond gereageerd op een open brief van de Friese afdelingen van D'66. en de p.p.r. waarin de voorkeur voor de heer Von deling als toekomstig commis saris der koningin in Friesland wordt uitgesproken. De opstellers van de brief hebben'' geen contact met mij gehad. Zo verklaarde de heer Vondeling. Het bericht noemde hij een verrassing en de zaak als zodanig allerminst actueel. Op de vraag of hij een even tuele benoeming tot commissa ris der koningin in Friesland zou aanvaarden, antwoordde het kamerlid dat de beslising daar over in belangrijke mate moet liggen bij de bevolking van Friesland of hun gekozen ver tegenwoordigers in de provin ciale saten. De heer Vondeling wees erop dat in maart 1970 daarvoor verkiezingen zijn en dan, zo zei hij, word het pas werkelijk actueel. De heer Vondeling deed de suggestie om bij die verkiezin gen een experiment te onder nemen met het kenbaar maken van een voorkeur voor een com missaris der koningin. Een Noordkoreaans spionage net, dat uit 19 man bestond, is in Seoel opgerold, zo is donderdag door de Zuidkoreaanse inlichtin gendienst bekendgemaakt. Na een vuurgevecht is woensdag de chef van het spionagenet, Han Yoen'g Sik, die Zuid-Korea in het begin van deze maand is binnen gekomen, aangehouden. Bij het vuurgevecht werden twee Zuid koreaanse agenten van de inlich tingendienst gewond. Het net, waarbij o.a. enkele studenten waren aangesloten, had tot doel de verenigde revo lutionaire partij weer op te rich ten, waarvan de leider kort ge leden is geëxecuteerd. door ADELINE MCELFRISH 30) „Si, si senora Buell...." Het kereltje praatte verder in rad Spaans, waarvan Lee geen woord verstond. Hij streek het jong even over het zwarte haar. „Ja, kerel, je hebt gelijk. N.u ga ik even naar de zuster, en dan naar Manuel moet ik hem nog een boodschap van je over brengen?" De ogen van de jongen scho ten vol tranen; hij wist dat Ma nuel muchos malo was. „Dios bijstaan Het tweetalige gebied over won de tranen, die de jongen in de keel brandden. Verbluffend witte tandjes beten zich vast in een bevend onderlipje. „Si," zei Lee zacht, terwijl het kind een kruisteken maakte. Hij vluchtte. Als hij dat niet gedaan had, had hij zelf gehuild, zoals hij naderhand tegenover dokter Blanchard bekende. Blanchard knikte. „Dat' ge voel ken ik. Maar dat mogen we ons niet veroorloven. Dok toren mogen nooit laten mer ken dat ze ook gevoelens heb ben." Lee keek langs hem heen, de gang af tot aan het raam van waar men een mooi uitzicht had. Zó dachten mensen over artsen. Hoe verkeerd was dat! Hoe vaak was ook niet een deel van hem gestorven als een pa tiënt het leven verloor; hoe vaak was de hoop hoog in hem opgelaaid als een patiënt een lichte vooruitgang vertoonde? „Jammer, dat Ed Say lor het niet heeft gehoord," gromde Blanchard. „Niet, dat het veel geholpen zou hebben, maar toch... Hij gaf een nijdige ruk aan de stethoscoop, die om zijn nek ihing en vervolgde: „Af en toe, Lee, zou je denken dat de man al een bril nodig had om het puntje van zijn neus te kun nen zien." „Ik weet het niet, John. Soms vraag ik me af. De oudere man k«ek hem scherp aan. „Ik weet het ook niet. Maar als ik jou was, zou ik me gereed houden. De eerste klap is altijd een daalder waard." Lee grinnikte, „Ik zal er aan denken." „Alsjeblieft," verzocht Blan chard en ging óp weg naar zijn patiënten. Lee controleerde di verse kaarten en een uurtje la ter, voor de aanvang van het spreekuur, slokte hij haastig 'n broodje met een kop koffie naar binnen. Op net zo'n dag was De 74-jarige gewezen poppe- maker C. W, Rosielle is woens dagavond om half tien vermoord in zijn woning in de Anjelier straat in de Amsterdamse Jor daan aangetroffen. Het slachtof fer vertoonde een ernstige wond aan de linkerslaap en wonden aan de rug, die vermoedelijk met een slag- of steekwapen werden toegebracht. De recherche, die door buren werd gewaarschuwd, vond de be jaarde man op een veldbed in de voorkamer, waar hij normaal ge kleed onder enkele dekens lag. Er wordt aangenomen, dat de man in de nacht van dinsdag op woensdag om het leven is ge bracht. Commissaris Th. Sanders achtte het niet waarschijnlijk dat roof het motief voor dg moord is geweest. Het slachtoffer, was volgens de politie onbemiddeld. Buren had den de alleenwonende man, die in de buurt een zekere populari teit genoot, woensdag de hele dag al gemist. Zij kregen het ver moeden dat er iets niet in orde w-as, toen zij 's avonds de her dershond. die bij hem logeerde, voortdurend hoorden janken. De hond, waarvan de eigenaar nog niet bekend was, glipte de deur uit toen de politie' en enkele buren de woning binnengingen. Het huis werd opgeknapt, zodat de man in een vrijwel lege kamer sliep. Niets wees op een worste ling. Verondersteld wordt, dat de heer Rosielle door zijn moor denaar in zijn slaap werd ver- (met luxe tas) Geheel metalen uitvoering 1 jaar garantie Verder keuze uit diverse merken o.a. TRIUMPH - SETTLER - OLYMPIA GENTSESTRAAT 23—25 - HULST - TEL. 01140—2080 Aangesloten bijOrgaplan - Nederland Juan Alvarez door zijn vader naar het ziekenhuis gebracht.... Op de gang klonk het geklik van sierlijke, hoge hakjes. „Lee?" Vi Saylor! „Hallo, Vi, wat heb ik jou in geen eeuwen ge zien." En toch wanneer was dat diner ook weer geweestl „Dat weet ik." Ze was niet zo sprankelijk en vrolijk als an ders. Een beetje verbaasd schoof Lee een stoel voor haar bij. „Ga zitten, kind." „Neen, Lee wees maar niet bang, ik heb niets. Ik ben alleen zo vroeg omdat ik het eerst bij je binnen wilde zijn en als er dan al iemand komt vóór ik weer verdwenen ben, dan is het die hoofdpijn, waar ik al zo lang last van heb." „Hèb je dat dan?" „Natuurlijk niet." Haar heldere blauwe ogen, die zo goed pasten bij haar goud kleurig haar en iqatte teint, boorden zich in de zijne. „Lee, ik ben een bemoeial en. ik heb zo'n verschrikkelijke afkeer van bemoeialsmaar iemand heeft Ed verteld het zal Joe wel geweest zijn dat hij je sa men met Adela Morris heeft gezien." Nog voor zehet zei, wist hij wat er nu ging komen: „En Ed heeft het weer aan Helen verteld." „Net iets voor hem." Gp dat feestje ter ere van Emily O'Bryan? Vreemd, Helen had er niets over gezegd Vi knikte triest. „Ja, net iets voor hem." Haar stem weerspiegelde de vernedering, welke hii haar ook van het gezicht las de lippen, die zich opeenklemden, het ver driet in de ogen. „Ik weet na tuurlijk niet, in hoeverre hij de zaak heeft opgeschroefd. Dat is ook iets voor hem." „Waar het mij aangaat wel." Medelijdend legde hij zijn hand over de hare, die ze om de rand van zijn bureau geklemd hield. „Tob er maar niet over, Vi. Ik weet al lang, (hoe Ed over me denkt, en hij zal vast „Daar heb je geen idee van!" De woorden waren er uit eer ze besefte wat ze zi, dat kon hij wel zien aan de uitdrukking op haar gezicht net of iemand haar had geslagenVi was altijd zo beheerst. „Ik bedoel... neem me niet kwalijk, Lee, dat had ik niet moeten zeggen." „Neen," beaamde hij. „Dat had je inderdaad niet moeten doen." Vi keek hem aan niet pre cies uitdagend, maar wel tar tend. „Je zult me niet verraden, Lee, daar ben ik niet bang voor." Dat wist ze, en evengoed wist ze, dat Ed nooit een gelegenheid voorbij zou laten gaan om ie mand, die hem niet beviel, een hak te zetten. Lee wachtte zwijgend af, wat ze verder zou zeggen. „Ik wil niet beweren, dat Ed een hekel aan je heeft maar ik ben erg op je gesteld en Helen, nu ja, dat is mijn bes te vriendin." Een glimlachje, dat echter nog op gec.i stukken na op het stralende lachen van anders leek. „Ik zou het ver schrikkelijk vinden als toet door mijn al te loslippige echtgenoot tussen jullie tot eert breuk kwam." (Wordt vervolgd) rast. Een wapen werd niet ge vonden. De heer Sanders zei. dat het onderzoek uiteraard nog in het beginstadium was. Er was nog geen enkele aanleiding om iemand te verdenken. Opmerke lijk was overigens zijn mede deling, dat hij over bepaalde in formaties beschikte die zouden kunnen wijzen op enig verband tussen de moord en de ontvluch ting van de misdadiger Schutte. Zoals gemeld kon deze laatste woensdagavond in de hoofdstad worden gearresteerd. De Belgische rijkswacht en de specialë recherche hebben AMSTERDAM: De 74-jarige C. W. Roseïlle is woensdagavond vermoord in zijn woning aan de Anjelierstraat aangetroffen. Op de foto het huis van de vermoor de man met de politiewachtpost voor de deur. woensdagavond een grootscheep se actie uitgevoerd om de hand te leggen op handelaars in ver dovende middelen. Op vele plaatsen in het land, met name in Brussel, Antwerpen, Gent en Leuven, werden gehele straten- afgezet en invallen gedaan in nachtkroegen en dancings. De identiteit van alle aanwezigen werd nauwkeurig gecontroleerd- en vele personen werden ge-- fouilleerd en hun auto's onder-, zocht. Tientallen zijn voOr een nader verhoor of onderzoek op gebracht. t«5V rifrM'f. De woensdagavond gearres teerde misdadiger Gerhard Schutte (%5) heeft bij zijn ver hoor door de rijksrecherche ge zegd dat de t^ie bewakers van het huis van bewaring, die hij bij zijn on'^napping in zijn eigen cel opsloot, hem niet heb ben geholpen. Wel heeft de gearresteerde 37-jarige bewaker L. J. J. (een der drie cipiers briefjes voor Schutte naar buiten gesmok keld en gebracht naar de even eens aangehouden parkwachter K. (59). Dit heeft zich in het be gin van 'dit' jaar afgespeeld, nog vóór de berechting van Schutte door de rechtbank. De cipier zou daarvoor in de toekomst 4000 a 5000 krijgen. De bewaker J. heeft al eerder bekend dat Schutte hem geld had beloofd, als hij iets voor hem zou doen. De briefjessmok- kel kwam reeds ter sprake bij de behandeling van de doodslag op de caféhoudster Betje Sche- venhoven, waarvan Schutte wordt verdacht. Op 22 oktober moet hij hiervoor in hoger be roep terechtstaan. De pogingen die zijn gedaan om geld voor Schutte bijeen te krijgen, zodat hij naar het bui tenland kon uitwijken en daar enige tijd blijven, mislukt. Noodgedwongen is hij in Am sterdam gebleven, zo vertelde de officier van justitie mr. L. van den Berge. Schutte vertelde dat het pis tool (van plastic) en de echte patronen in een nagebootste molshoop in de tuin van het huis van bewaring nabij de lucht plaats waren begraven door een helper van buitenaf. Ook het horloge dat nodig was om de tijd van de rondes der bewa kers vast te stellen, was in de molshoop verborgen. De grote bandenlichter waar mee Schutte een tuindeur moest forceren, was hem even tevoren door een helper via een luik aangereikt. Wie zijn helpers van buiten af zijn geweest, wil Schutte niet zeggen, aldus de officier. Het kunnen familieleden of ex-ge detineerden zijn geweest. De bewerking van zijn cel deur het scherp staande slot en het niet afgesloten schaft- luikje zegt Schutte alleen te hebben uitgevoerd iri de tijd d?t. de gedetineerden zonflfer toe zicht na het luchten naar hup. cellen terugliepen. Dit laatste js tegen de voorschriften in. De oéficier van justitie, mr. J. H. Bergsma, die de moord in de Jordaan op de 74-jarige Ro sielle behandelt, acht het mo gelijk dat Schutte de vermoor de, bijgenaamd r'ooie Karei, een ouderwetse kraker in ruste, heeft gekend. In de Belgische provincie Oostr Vlaanderen zullen van 20 tot en met 22 oktober onder de naam „meetjesland" Belgisch-Nederland se guerilla-bsstrijdingsoefeningen worden gehouden waaraan van Nederlandse zijde wordt deelge nomen door het 325ste infanterie- bataljon uit Ossendrecht dat be staat uit militairen die op her halingsoefening zijn. De oefening is georganiseerd door de Neder landse territoriale bevelhebber zuid en de commandant van de Belgische binnenlandse verdedi gingsstrijdkrachten. De oefening zal bestaan uit een omvangrijke omsingelingsoperatie, gevolgd door een zuiveringsactie. „Meetjesland" omvat het gebied;, ten noorden en noordoosten van Gent tussen het kanaal van Gentli naar Terneuzen, het Leopoldkanaal en het kanaal Gent-Zeebrugge. Van Belgische zijde nemen on-j> der meer aan de oefeningen dee! de staven van het tweede militaire district en van de provincie Oost- Vlaanderen, infanterie, verken- ii ningseenheden, jagers,wielrijders! I en para-commando alsmede pant-j. sereenheden, de lichte legerlucht-! macht en eenheden van de rijks wacht.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2