Verhoging b.t.w. wordt uitgesteld tot I jan. 1971 betalen Twee Ierse katholieken op uitnodiging in Nederland Tsjechoslowaakse parlement keurde regeringsverklaring goed Moet bedrijfsleven het gelag Minister-president De Jong in de Tweede Kamer: HET WEER Prins Constaniijn wederom vooruitgegaan VRIJDAG 17 OKTOBER 1969 25e Jaargang No. 6093 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Temeuzen Verdraagzaam Jongeren Het Scheldebekken De b.t.w. Slag om de arm? Offer Overbodig West-I rian Zon- en Maanstanden Een oplossing? Hoogwater Weerbericht De ziekte van prins Constantijn "lan'^fsrinu -m abonnement: iiir» i !"(ir-HonfrirertacteiaP. J. van de Sande ielefoon (01130)2073. Gironummer38150 Redactie- en Administratie-adresSmidswai Abonnementsprijs t 8.— per kwartaal; per maand ƒ3,70 Comc nummers 15 cent, inclusief 4 X B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 cent; minimus» per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bi] vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adrer bureau van dit Mad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot njn. 2 uur. Voor bef gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Minister-president De Jong heeft gisteren in de tweede ka mer, toen hij sprak over buiten parlementaire acties, gesteld dat de regering als hoedster van het algemeen belang „nimmer ac ties kan dulden die de grenzen van de wet overschrijden en anti-parlementaire vormen aan nemen". De premier verklaarde buiten parlementaire actie „in begin sel" geenszins onverenigbaar te vinden met de parlementaire democratie. Echter, zo vervolgde hij, de moeilijkheden liggen bij de vormen die de acties aanne men. Vaak gaat het om minderheden binnen de agerende groepen, die het democratisch beginsel ge weld aandoen en misbruik ma ken van de verdraagzaamheid van onze democratische samen leving. De bestrijding hiervan moet niet komen van de over heid alleen. „Het moeten in de eerste plaats de maatschappelijke groe peringen zelf zijn die de grens van het geoorloofde handhaven en het onjuiste afwijzen. Als de gemeenschap zich niet verzet tegen misbruik van de verdraagzaamheid, aanvaardt zij haar eigen achteruitgang en maakt zij het de centrale en ge meentelijke overheid heel moei lijk haar taak te vervullen. De opdracht van de overheid kan alleen goed tot haar recht komen als element van de ge zamenlijke wil tot handhaving BEIROET: De "kantoren van de Palestijnse Bevrijdings organisa tie in Beiroet zijn woensdag ge troffen door een serie hevige ont ploffingen, waarhij minstens tien mensen gewond werden. Er bleef geen ruit meer in de sponningen, terwijl de schade binnen aanzien lijk was. en verdediging van onze leef wijze", zo zei de minister-presi dent. Premier De Jong wees er ver der op dat de regering in deze „wending der tijden" de funda mentele vernieuwing tegemoet treedt „met een open oog en 'n open hart". De regering en de staten-generaal worden gecon fronteerd met een optelsom van wensen. Onze welvaart is zeer sterk gestegen maar onze mid delen blijven tegenover zoveel wensen beperkt. „Voor regering en staten-ge neraal zal de komende jaren niet minder waar worden, dat regeren kiezen is". Uitvoerig sprak de premier over de mogelijkheid tot vor ming van de werkende jonge ren en over de inspraak van studenten. „Wanneer het moge lijk is de motieven van de jon geren te doorgronden moet het ook mogelijk zijn „een weg naar hun hart en verstand te vin den'". Het ligt in de bedoeling een conferentie te beleggen met de organisaties van alle betrokke nen, in het bijzonder met de or ganisaties van de werkende jon geren teneinde inzicht te ver krijgen in hun opvattingen. De minister-president zegde toe dat het wetsontwerp tot her ziening van de bestuursstruc tuur van de universiteiten en hogescholen eerst zal worden ingediend, nadat de kamer in de gelegenheid is geweest de nota van de ministers Veringa en Lardinois te behandelen. De snelle groei van de zeeha venindustrieën, vooral in petro chemische sector, roept vragen op die verstrekkende beleidsbe slissingen eisen. Deze liggen volgens de premier onder meer op hej; vlak van de nationale economie, de industriële expan sie, de werkgelegenheid, het woonmilieu, de milieuhygiëne en de waterhuishouding. Het regeringsbeleid is vooral gericht op een versterkte groei in het zuidelijk deel van liet deltagebied; het Scheldebekken. In het Nieuwe Waterweggebied zal nog een zekere expansie plaats moeten vinden, maar deze dient kritisch te worden bezien ter verzekering van het leef- en woonklimaat. Daarom zal de verdere expansie hier beperkt moeten blijven tot op- en over slag; vestigingen die liggen aan zéér diep vaarwater en vesti gingen die absoluut gebonden zijn aan de industriële agglo meratie Botlek-Europoort. Het meest gevoelige punt in de regeringsvoorstellen is verho ging van de omzetbelastingta rieven per 1 juli 1970. De rege ring heeft de bezwaren ernstig onder ogen gezien en alles in het werk gesteld om die verho ging zodanig op te bouwen, dat de invloed ervan op de kosten van levensonderhoud zo gering mogelijk zou zijn. Uit nagenoeg alle beschou wingen is komen vast te staan, dat ongerustheid bestaat om trent de gevaren die een omzet belastingverhoging in 1970 kan meebrengen. Van vele kanten-is bepleit een uitstel van de ver hoging tot 1 januari 1971. Ook het georganiseerde bedrijfsleven is die mening toegedaan. De regering is daarom bereid de verhoging van de omzetbe lasting uit te stellen tot 1 jan. 1971. De bewindsman zei het oordeel van de kamer zwaar te laten wegen. „Daar wij grote waarde hechten aan vruchtbaar overleg met de staten-generaal en ook aan een goed klimaat met de betrekkingen met het bedrijfsleven, is de regering tot dit besluit gekomen". Een belangrijk element vormt hierbij voor de regering, dat verscheidene fractievoorzitters onomwonden hebben toegezegd mee te zullen werken aan een verhoring van de omzetbelas ting ner T januari 1971, die zo wel de Toerir„nomen verhoging ner 1 juli 1970 zal omvatten als de dekring van de eventueel tegenvallende structurele op brengst van de omzetbelasting in riri totaliteit. De dekking van de als gevolg van deze maatregel wegvallende 100 miljoen meent de regering te vinden door een verdere ver schuiving van de teruggave van omzetbelasting op voorraden, hoewel zij zich bewust is van het offer, dat daarmee van het bedrijfsleven wordt gevraagd. Verschuiving van een groter deel van de inflatiecorrectie van de loon- en inkomstenbelasting houdt in een vermindering van de groei van het reële besteed bare inkomen. Immers van de toeneming van dat inkomen met 2,5 procent vloeit 1,1 procent dat wil zeggen bijna de heUt, voort uit de voorgenomen infla tiecorrectie met 600 miljoen in 1970. Het verwijt van de heer Den Uyl als zou de inflatiecor rectie ten koste gaan van tal van voorzieningen, deed de be windsman erop wijzen dat het voor 1970 op de gemeentefonds begroting uitgetrokken bedrag 25 procent hoger ligt dan in '67, ondanks de invoering van de algemene wet bijzondere ziek tekosten in 1968, die op jaarba sis een verlaging van de ge meentelijke uitgaven betekende van 475 miljoen. Moeilijk lijkt dan ook vol te houden, dat er ten behoeve van de gemeenten weinig of niets gebeurt. De heer De Jong deelde de kamer mee, dat aan het centraal planbureau zal worden gevraagd een onderzoek in te stellen naar de gevolgen ven een opvoering van het woningbouwprogram- NEW YORK: Vier van de vele duizenden Amerikanen die woensdag Moratorium-day protesteerden tegen de oorlog in Vietnam. Links een Amerikaanse marinier op de schouders van mede-demonstranten, rechts een meisje dat het „Ban-de-bom"- teken op haar buik toont. ma met drie a vierduizend wo ningen per jaar tot een totaal van 135.000 tot 140.000 wonin gen. De motie-Den Uyl, waarin de regering wordt gevraagd om in voering van een vakantiebijslag van 6 procent op de a.o.w.- of a.w.w.-pensioenen, noemde de minister-president overbodig. Het resultaat van de volks raadpleging in West-Irian kan niet ongedaan worden gemaakt. Dit neemt niet weg dat de re gering zich bewust is van de twijfel, die is gerezen over de wijze waarop Indonesië heeft gemeend de voU.:i'aadplegjng ten uitvoer te moeten leggen. Ten aanzien van het optreden van minister Luns in New York deelde de minister-president mee, dat er tevoren geen voeling met het kabinet is geweest. Dat de verenigde naties zich van hun beste zijde hebben doen kennen, is een feit, maar dat een overleden of vermoorde staatsman niet later op zijn be- leidsdaden zou mogen worden beoordeeld, zou ik willen ont kennen, aldus premier De Jong. Hij verklaarde het eens te zijn met mr. Biesheuvel dat thans minder van belang is het verleden dan wel de toekomst en met name de samenwerking tussen Nederland en Indonesië in West-Irian in het belang van het Papoeavolk. Met voldoening mag worden geconstateerd, dat de Indonesi sche regering bereid is veel aan dacht te schenken aan de toe komstige ontwikkeling van West-Irian. Nederland en Indonesië wer ken momenteel concrete voor stellen uit ten behoeve van de Aziatische ontwikkelingsbank voor de creatie van een speciaal fonds voor West-Irian. (Zie verder pag. 2) ZON op onder MAAN op onder ZATERDAG Okt. 17 7.08 17.42 14.47 21.33 Breskens 18 7.09 17.40 15.22 23.01 Terneuzen 19 7.11 17.38 15.46 Hansweert 20 7.13 17.36 16.02 0.32 Walsoorden Met een toestej van de B.E.A. is donderdagmorgen reverend Ambrose Macauly uit Belfast op Schiphol aangekomen. Hij werd verwelkom door een afvaardi ging van de kerkeraad der her vormde gemeente in Amsterdam, die aan de r.k. bisschop van Bel fast een uitnodiging had gezon den om twee katholieke ver tegenwoordigers naar Nederland te sturen. De bisschop weest naast reve rend- Macauly tevens aan de jurist Thomas Conaty. die later op de dag arriveerde. Doei van de uitnodiging was, aldus de kerkeraad, de katho lieke afgevaardigden uit Noord- Ierland te laten zien hoe het met de verhoudingen tussen katho lieken en protestanten in Neder land is gesteld. De voorzitter van deze raad, dr. G. Hartdorf. deelde desgevraagd mede dat hij zich met het uit nodigen van beide Ieren wil af zetten tegen de extremistische activiteiten van ds. Paisley en wil tonen hoe een vreedzame co- existentie zoals in ons land, mogelijk is. De 35-jarige reverend Macauly vertelde dat hij in de toekomst een oplossing voor het probleem ziet. „Het Britse gouvernement zal moeten ingrijpen, Paisley zal zijn extremisme moeten laten varen en er zal gelijkheid van VRIJDAG 17 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.14 5.50 6.29 6.33 n.m. 5.47 6.23 7.02 7.06 v.m. n.m. 6.15 7.01 6.51 7.37 7.30 8.16 7.34 8.20 burgerrechten moeten zijn. Slechts dan is vreedzaam naast elkaar leven van protestanten en katholieken mogelijk," aldus Macauly. De priester, die doctor in de geschiedenis is aan de universi teit van Belfast, waar 34 procent van de 6600 studenten katholiek is, zal met Conaty besprekingen voeren in de „open deur" aan de Heiligeweg en op het Begijnhof in Amsterdam, met ds. E. Hagen en pater Veelenturf in de Bijl- merstad en met de bisschop van Haarlem. In de Amsterdamse St. Thomas van Acquino-kerk zul len ze van gedachten wisselen FRAAI HERFSTWEER Ook donderdag werd het weer in ons land beheerst door een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven Polen lag. De mist die zich in de nacht van woensdag op donderdag ge vormd had en die voornamelijk in het oosten van het land tot in de ochtend bleef hangen loste te gen de middag op waarna het in vrijwel het hele land zonnig werd. De middagtemperaturen liepen dan ook flink op, waarbij in het zuiden van het land plaatselijk waarden van 20 graden bereikt werden. Ook vandaag zal het eerder ge noemde hogedrukgebied zijn in vloed tot over onze omgeving uit strekken. Nadat de mist, die zich in de nacht op enkele plaatsen gevormd heeft, zal zijn opgetrokken, wordt het opnieuw een zonnige dag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot hedenavond. Droog en zonnig Droog, zonnig en vrij warm weer, maar in de ochtend plaat selijk mist. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. met deskundigen over de nete lige kwestie. Zondag zullen de gasten een dienst bijwonen in de Wester- kerk. In de loop van zondag avond zullen zij naar Belfast terugkeren. De jurist Conaty is naar later werd gemeld niet in Nederland gearriveerd. Hij blijkt ziek te zijn. In zijn plaats heeft de bis schop van Belfast James Fitz- patrick naar ons land gestuurd. De Ier, kwam pas om 13.20 uur op Schiphol aan. omdat hij moeilijk heden met zijn paspoort had. De rijksvoorlichtingsdienst maak te donderdagmorgen bekend dat de geneesheren hadden meege deeld dat prins Constantijn een goede nacht had gehad. Zijn ge zondheidstoestand was wederom vooruitgegaan. De behandelende geneesheren hebben donderdagavond laten we ten, dat een duidelijke maar lang zaam verlopende herstelfase is in getreden, die nog enkele dagen zal duren, aldus de rijksvoorlichtings dienst. Desgevraagd deelde de R.V.D. mede, dat de ademhalingsstoornis van prins Constantijn niet het ge volg is van de narcose. Nadat de prins geboren was, heeft hij enkele uren normaal adem gehaald en ge huild. Overigens staat de oorzaak van de ziekte, waaraan de prins op het ogenblik lijdt, de hyalinemembra- nenziekte bij voldragen kinderen, wetenschappelijk nog niet vast. Het Tsjechoslowaakse parle ment heeft gisteren de regerings verklaring van premier Oldrich Cernik goedgekeurd waarin deze ,een consequentie van het staatsapparaat van alle rechts- gerichte en opportunistische ele menten „aangekondigde". Ter wijl woensdag bij de opening 244 afgevaardigden van de volkska mer en 121 van de kamer van de nationaliteiten aanwezig wa ren, was de opkomst donderdag slechts respectievelijk 191 en 84. Een verklaring voor de afwezig heid van een zo groot aantal volksvertegenwoordigers was van officiële zijde nie; te krijgen. Geen der bekende hervormings politici nam aan de debatten deel en president Svoboda was tegen het gebruik niet aanwezig. Ook Alexander Dubcek en Josef Smrkovsky, die na hun hoge pos ten te hebben verloren nóg wel zijn gehandhaafd als afgevaar digden, schitterden door afwezig heid. In zijn regeringsverklaring noemde Cernik het één van de belangrijkste opgaven het machtsapparaat van de staat te versterken. Hij legde de nadruk op de verbondenheid met het socialistische kamp en vooral met de Sowjet-Unie. De komende da gen zal een partij- en regerings delegatie naar de Sowjet-Unie reizen om „een nieuwe hoeksteen te leggen in de geschiedenis van de traditionele vriendschap tus sen beide staten". Cernik voegde hieraan toe dat zijn regering ook met de westelijke buurlanden vreedzame betrekkingen wil on derhouden. Waarnemers noemen het van bijzonder belang dat het parle ment de zittingsperioden van het feedrale en de nationale parle menten en de leden van de recht banken tot 31 december 1971 heeft verlengd. Dat betekent dat de verkiezingen die reeds dit jaar hadden moeten worden gehou den twee jaar zijn uitgesteld. Een tweede uitzonderingswet, waarvan de inhoud nog niet be kend is, zal volgens ingelichte kringen de wetgevende lichamen praktisch de mogelijkheid bieden elke ongewenste afgevaardigde weg. te werken. Op grond van de nieuwe uit zonderingswet verloren gisteren zeven Tsjechoslowaakse afge vaardigden hun mandaat. Vol gens het persbureau „Ceteka" zijn het Jansuburt, Jiri Pelikan, Frantisek Vodsion, dr. Frantisek Kriegel, generaal Vaclav Prchlik, mevrouw Gertrude Sekaninova- Cakrtova en mevrouw Bozena Fukova.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1