y0ïfl0WI „Humanae Yitae" heeft houding van artsen jegens anticonceptie nauwelijks beïnvloed COLUMBUS 25 stuks f1.40 25 FILTER CIGARETTES DE VETTE ZEEUW Donderdag 16 oktober 1§6§ Wordt Frank Sinatra gearresteerd Havenstaking in Israël Invloed Geloof Lifter omgekomen Jonge artsen Vietcong blaast schip op Fraude met onroerend goed ^As/uöuwms Uit antwoorden op een aantal vragen die in opdracht van het bestuur van de katholieke art senvereniging zijn toegevoegd aan een onderzoek dat begin dit jaar door het Nederlands insti tuut voor sociaal-sexuologisch onderzoek in Zeist is uitgevoerd onder de titel „huisarts en anti conceptie", blijkt dat de pause lijke encycliek „Humanae Vitae" weinig invloed heeft gehad op de houding van de huisartsen ten aanzien van hun eigen anticon ceptie-praktijk. Bij de steekproef waren 528 huisartsen (onder wie 159 katho lieke) betrokken. Van hen wei garden 55 aan het onderzoek mee Naar verluidt maakt op het ogenblik de Amerikaanse zanger Frank Sinatra een reis door het Caraibischegebied, zonder dat hij ervan op de hoogte is dat te gen hem een arrestatiebevel is uitgevaardigd. Een rechtbank in Trenton, ge lastte dinsdag de aanhouding en voorgeleiding van de bekende zanger na een klacht van de staatscommissie, die een onder zoek instelt naar de praktijken van de Amerikaanse onderwe reld, dat Sinatra geen gevolg heeft gegeven aan het bevel voor haar te verschijnen om gehoord te worden over beweerde contac ten met de misdaadorganisatie „Maffia". De zanger wordt op 2 november in Los Angeles ver wacht om een eregraad van de universiteit van Californië in ontvangst te nemen. In de twee belangrijkste ha vens van Israël, Haifa en Asj- dod, ligt het werk vrijwel ge heel stil als gevolg van een sta king van ongeveer 1200 arbei ders die hogere lonen en andere verbeteringen eisen. In Haifa, de grootste ihaven van het land, legden woensdag middag 800 arbeiders het werk neer. Zij verklaarden zich wel bereid aan de belangrijke citrus- uitvoer mee te werken. In Asj- dod begon 400 man koelhuisper- soneel een staking uit protest tegen een proces tegen vak bondsleiders, die niet een ge bruikelijke afkoelingspeiiode' van twee weken in acht zouden hebben genomen. Door hun ac tie konden ook 800 havenarbei ders niet werken. De havenautoriteiten hebben de regering gevraagd tussenbei de tie komen. te werken. Van de overige artsen antwoordde 91 procent, dat de encycliek geen invloed op hun houding met betrekking tot de anticonceptie heeft gehad. Hoe wel onder de katholieken meer huisartsen de mening zijn toege daan, dat de encycliek hun hour ding wel heeft beïnvloed, be treft dit toch maar 13 procent. „Wel invloed" zei 9 procent van de hervormde artsen, 12 pro cent van de gereformeerde en overige protestanten, 13 procent van de katholieken en 4 procent van de overige. Regionaal gezien blijken artsen die in het zuiden van het land zijn gevestigd, meer door de en cycliek te zijn beïnvloed na melijk 13 procent dan hun collega's in noord (6)), oost (8) en west (7). Veel groter zijn de verschillen tussen de diverse leeftijdsgroe pen. „Wel invloed" antwoordde 7 procent van de artsen in de leeftijdsgroep tot 40 jaar, even eens 7 procent in de categorie 4150 jaar, 13 procent in de groep 5160 jaar en 23 procent van de boven zestig-jarigen. Nagenoeg alle artsen die me nen dat de encycliek invloed op hun anticonceptioneel handelen heeft gehad, zeiden dat zij na het verschijnen van „Humanae Vi tae" katholieke patiënten op de inhoud van de' encycliek wijzen, maar de keuze van de anticon- ceptionele techniek aan de pa tiënt overlaten. Naar het oordeel van de huis artsen is de invloed van de en cycliek op de houding van de pa tiënten ten aanzien van de anti conceptie wel wat groter. Pro- Op de Amersfoortseweg in Apel doorn is de 33-jarige barkeeper M. L. C. Verboort dinsdagnacht om het leven gekomen. Hij zat als lif ter in de auto van de 49-jarige Apeldoorner G. B. die met grote snelheid reed en op zeker moment uit de bocht vloog en tegen een een boom belandde. De heer Ver boort was op slag dood. Hij was even tevoren in de auto gestapt, omdat hij met zijn eigen auto moeilijkheden had gekregen. De heer Verboort laat een vrouw en twee jonge kinderen achter. PARUS: \)nder wel zeer zware bewaking toont het Zuidafri- kaanse model Sandy Collins hier een ring met een diamant van 38 karaat, ter waarde van 6,5 mil joen gulden. Deze ring, en nog vele andere kostbaarheden, wa ren dinsdag te zein op de „juweel van het jaar" show in de Franse hoofdstad. centueel gezien is het aantal on der de katholieke artsen dat deze invloed heeft geconstateerd, tweemaal zo groot (26 procent) als bij de andere groeperingen. Maar meer dan driekwart van alle artsen meent dat er bij de patiënten géén invloed merkbaar is. Het bestuur van de katholieke artsenvereniging zegt in het „Ka tholiek artsenblad", dat het zich terdege bewust is van de voet angels en klemmen die in sociaal wetenschappelijk onderzoek zijn gelegen en dat het slechts de be trekkelijke waarde van een mo mentopname onderschrijft. De uit het onderzoek verkregen ge gevens bevestigen volgens het bestuur de indruk, dat de invloed van de encycliek op de artsen niet groot is geweest en dat die invloed, voor zover ze bestaat, voornamelijk onder de oudere artsen moet worden gezocht. Het effekt ervan zal voor een belangrijk deel zijn, dat men meer dan voorheen de keuze van de techniek aan de patiënt over laat. „Men krijgt de indruk", al dus het bestuur, „dat het vooral de jonge artsen zijn met wie de patiënt over de morele aspek- ten van de ovulatieremmer van gedachten zou wisselen." Kikvorsmannen van de viet cong hebben woensdagmorgen 'n door de Zuidvietnamese regering gehuurd Panamees schip met be hulp van een kleefmijn opgebla zen. Drie zeelieden en twee Viet namese havenarbeiders zijn hier bij omgekomen. De ruim 1260 ton metende „Jetley" die geladen was met bladen tin, zonk in de haven van Nha Drang op 320 km ten noord oosten van Saigon. Na een vele weken durend on derzoek heeft de Apeldoornse po litie proces-verbaal opgemaakt te gen twee makelaars en twee han delaren in onroerend goed. De mannen worden beschuldigd van het plegen van fraude op grote schaal bij het toekennen van wo ningen aan woningzoekenden. De betrokkenen zijn de makelaars C. F. R. (31), H. van het L. (32), en^ de handelaren in onroerend goed M. J. M. van B (49) en J. R. S. (31). Zij zouden gebruik hebben gemaakt van de woningnood om woningzoekenden grote bedragen te laten betalen voor het in aan merking komen van een woning. Er zouden met deze praktijken be dragen van 1000,en 1500, gemoeid zijn geweest. Voorts zou den de makelaars en handelaren BANDOL, Franse Rivièra: Een Franse oliemaatschappij gebruikt deze mini-duikboot bij haar bo demonderzoek van de zee. Deze duikboot is met een complete uitrusting voor het maken van proefboringen uitgerust. elkander ook onderling hebben be drogen en geld dat voor een un der bestemd was, in eigen zak heb ben gestopt. Drie van de betrok kenen hebben een bekentenis af gelegd. De vierde ontkent tot nu toe We Mdden d«e sigaret «eelt Cehnnbtrs durven noemen als het niet werkelijk een ontdekking was. Ook do prijs: 25 stuks 1.40 Columbus-fTRer met z'n fijne melange en rustige smaak is speciaal gecreëerd voor de vrouw. Omdat ook een vrouw recht heeft op een ontdekking. Columbus-filter 25 stuks 140

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 4