PROVINCIAAL NIEUWS Nederlandse priesters aangehouden op St. Pietersplein te Rome Zelfs bij de beroemde sherry-kuur moet je tussendoor 'kaas uit het vuistje' eten Het nieuwe havengebouw te Terneuzen Goedkoop de^winter Albert Heijn gaat zelfbedieningswarenhuizen bouwen Het eerste verrijst in Vlissingen-noord Bakkers protesteren tegen broodprijzen Voortvluchtige misdadiger gevonden Sprankelende Weense ijscocklail in sportpaleis te Antwerpen Terneuzen Eisen van de consument Aardenburg Bestemd voor vijf rijksdiensten OVERVALLER AANGEHOUDEN isesasmafiraeoBefigea DE VRIJE ZEEUW Proefalarm Woensdagmiddag werden vele Terneuzenaars opgeschrikt door de loeiende sirenes van brand weer-, politie- en ziekenauto's, die in de richting Industrieweg reden. Het bleek een proefalarm te zijn bij „Elopak", de Noorse papierfabriek, die een nieuwe meldingsinstallatie uitprobeer de. Bij deze proef was een aantal gasten van andere in Terneuzen gevestigde bedrijven. Diefstal van wasgoed Dinsdagnacht zijn in het lieuwe gedeelte van Terneuzen Jij diverse woningen diefstallen i'an aan de lijn hangend wasgoed gepleegd. De gemeentepolitie geeft ieder de raad wasgoed 's avonds binnen te halen. Horlogerie—juwelierszaak annex fotozaak geopend De Axelsestraat, die de laat ste jaren steeds vaker „de win kelstraat van nieuw-Terneuzen" wórdt genoemd, is de laatste tijd op weg om dit inderdaad te worden. De reeds gevestigde zaken vormen de eerste (stevi ge) aanloop, terwijl er opnieuw een fraaie zaak aan is toege voegd, die gisteren officieel door burgemeester Aschoff is ge opend. De heer Goethals heeft zich als horloger-juwelier gevestigd. In drie fraaie ruime etalages, die de voorbijganger onweerstaan baar aantrekken, is een keur van bekende merken uurwerken en bijouterieën geëtaleerd. Zij geven slechts een voorproefje van hetgeen binnen is te zien. Daarnaast vindt men ook fraaie collecties pleetartikelen. Een al even ruim gedeelte is ingericht als fotozaak waar men de keuze heeft uit allerlei merken foto apparaten, projectors en alles wat aan apparatuur bij de foto grafie te pas komt. De beide zaken zijn qua interieur van el kaar gescheiden, hoewel binnen men van de horlogerie/juwe lierszaak in de fotozaak kan ko men. Twee buitendeuren vor men de afzonderlijke toegang tot de beide afdelingen. Maakt het front van het pand reeds een prachtige indruk, het interieur doet er niet voor on der. Prachtige vloerbedekking, fraaie winkelinrichting en een grote keuze van artikelen, over zichtelijk en met smaak uitge stald, maken het bezoeken van leze zaak tot een genoegen. Vele relaties van de heer Goethals kwamen hun geluk wensen aanbieden en daarbij ontbraken evenmin de bloem stukken en de schriftelijke ge lukwensen. Afdeling Nederl. astmafonds Meer dan 800.000 Nederlanders lijden aan astma, chronische bron chitis of aandoeningen van de ademhalingsorganen. Dat is veertigmaal het inwoner tal van Terneuzen. Geen wonder, dat men astma de vijfde volks ziekte is gaan noemen. Het is een volksziekte, die meer leed veroor zaakt en meer blijvende gevolgen heeft dan men lange tijd heeft vermoed. In het Nederlands astmafonds werken alle organisaties op het gebied van de astmabestrijding samen. De weerklank, die het astma- vraagstuk bij het Nederlandse volk heeft gekregen, is groot. Dat komt mede door de voorlichtende hulp, die het astmafonds ondervindt van de vereniging tot steun aan het astmafonds, die nu reeds zo'n 20.000 leden telt en in meer dan 250 plaatsen afdelingen en cor respondentschappen heeft. Daar is thans de afdeling Terneuzen bij gekomen, die al vele plannen heeft, o.a. om leden te werven, voorlich ting te geven, 'n jaarlijkse collecte te organiseren, plaatselijke behoef ten te peilen en waar mogelijk hulp te bieden. Het secretariaat van de afdeling is gevestigd ten huize van de heer K. de Jong, Van Steenbergenlaan 10 te Terneuzen, tel. 011504122. Men kan zich daar aanmelden en (of) informaties krijgen. Ruilbeurs In het clubhuis „De Sluis" aan de Dijkstraat begint a.s. zaterdag weer de maandelijkse ruilbeurs. Verzamelaars kunnen er van 14 tot 16 uur terecht voor allerhande ruilartikelen zoals postzegels, luci fersmerken, sigarenbandjes, mun ten, speldjes, suikerzakjes, sleutel hangers en wat dies meer zij. Een gratis verloting maakt een bezoek nog aantrekkelijker. Zoals gewoonlijk is iedereen welkom. Najaarsvergadering „Philatelica" Op 27 oktober a.s. houdt de Terneuzense postzegelvereniging „Philatelica" haar najaarsverga dering in het gebouw van de P. Z.E.M. aan de Axelsestraat. Be halve de normale agendapunten zal er een quiz, een veiling en een verloting van duurdere zegels plaats hebben. Voorts zullen drie door de P.T. T. vervaardigde films worden vertoond over de geschiedenis van het postvervoer door de eeuwen heen, het ontwerpen en vervaardigen van postzegels, „Nederland gezien door zijn postzegels" en een geluidsfilm in kleuren over postzegels, die een beeld geven van de aktiviteiten in Nederland rond en op het wa ter. Voorleeswedstrijd Aan de voorleeswedstrijd die deze week in het kader van de kinderboekenweek in de open bare leeszaal werd gehouden voor leerlingen der lagere scho len, namen 27 kinderen deel. De 10-jarige Miriam Claes, leer linge van de vijfde klasse der r.k. school de „Zeemeeuw" alhier, kwam als eerste uit de bus. Zij las een passage voor uit „Mieke op de balletclub" en kreeg daarvoor van de jury het Albert Heijn zal in 1970 naast zijn normale supermarts drie of vier zelfbedieningswarenhuizen gaan openen, aldus de heer A. Heijn, president van de N.V., tij dens de opening van een super- mart te Voorburg. Ook zal het bedrijf de voorberei- De provinciale Gelderse bak kersbonden hebben het initia tief genomen voor een landelij ke protestvergadering over de oroodprijzen op maandag 20 ok tober in „Musis Sacrum" in Arnhem. Naar van de kant van de Ne- ierlandse bakkersbond in Den Haag wordt meegedeeld, wordt deze pvotestvergadering ge deund door alle organisaties /an werkgevers, werknemers en jakkerij -machinefabrikanten. De leiding der vergadering zal serusten bij de heer J. van Ark ait Epe, voorzitter van de pro vinciale Gelderse bakkersbond. Het woord zal worden gevoerd ioor de heren H. Wolkers uit Amsterdam, representant van de frootbakkerij, A. P. Rotte uit Middelburg, kleinbedrijf; A. Calmeijer uit Den Haag, bakke- •ij machinefabrikanten, en J. A. fedenneijer jytJÜEgfiht - vOOf-df dingen ter hand nemen tot ont plooiing van aktiviteiten elders in Europa. Deze aktiviteiten zullen onder meer liggen op het gebied van de detailhandel. Wat de zelf bedieningswarenhuizen betreft hoopt men in Nederland een ver koopoppervlakte van 15.000 vier kante meter in 1970 in gebruik te kunnen nemen. Daarnaast zullen 15 supermarts worden geopend met een totaal vloeroppervlak van 20.000 vierkante meter. De zelfbedieningswarenhuizen zullen van het type zijn, zoals deze al worden aangetroffen in de Ver enigde Staten, Frankrijk, België en Duitsland. Een dergelijk soort ver kooppunten is tot dusver in Neder land praktisch onbekend, aldus de heer Heijn. In Vlissingen-noord op een ter rein aan de grote verkeersweg VlissingenMiddelburg is de eer ste van de serie zelfbedienings warenhuizen geprojecteerd, die een vloeroppervlakte van 5.000 vier kante meter krijgt. Met de bouw zal spoedig worden begonnen en men verwacht het In het najaar van 1970 te kunnen openen. Reeds tien jaar geleden heeft Albert Heijn in Amerika de z.g. „discount stores" te vergelijken met de witte schuren in ons land bestudeerd. Vastgesteld werd dat een dergelijke verkoopvorm niet in aanmerking kwam voor Albert Heijn. Immers de A.rf.- klant was in meerderheid zeer ge steld op een groot assortiment. Het zelfbedieningswarenhuis, al dus de heer Heijn, is een nieuwe ontwikkeling in de goederendistri butie, die past in onze bedrijfs filosofie; een breed assortiment in de food- en non-food sector van hoge kwaliteit aangepast aan de eisen van de consument teeen een fa-laa&jmauIUjMJuik hoogste cijfer (7%). A.s. zaterdag zal zij in Utrecht deelnemen aan de halve landelijke finale. Daar zou zij een eerste of tweede plaats moeten behalen om op 25 oktober in Bussum aan de finale te kunnen deelnemen. Door haar overwinning te Ter neuzen kwam zij voor een jaar in het bezit van de indertijd door het gemeentebestuur be schikbaar gestelde wisselbeker. Als blijvend aandenken aan deze dag kreeg ze een boek. Huisvrouwen De Nederl. vereniging van huisvrouwen heeft het winter seizoen ingezet met een aantal activiteiten. Op de eerste avond in september hield de heer Schuurhuis een causerie over „antiek in onze woning". Het was een druk bezochte avond en enkele dames hadden, enige antieke dingen meegenomen ter keuring. De eerste excursie ging naar een schoenfabriek in Waalwijk en naar Breda, waar een kilo meter werd gewandeld. Als afronding van de reis naar Parijs in de vroege zomer ver toonde de heer De Vries deze week dia's. Veel herinneringen werden weer opgehaald. Het was een stimulans om alvast te gaan sparen voor de reis naar Engeland volgend voorjaar. „Zeeuwse Landschap" koopt binnendijk De stichting „Het Zeeuwse Landschap", die zich de be scherming van natuur- en land- schapsschoon ten doel stelt, is er weer in geslaagd haar bezit uit te breiden. Van de kerkvoogdij van de hervormde gemeente „Sint Baafskerk" te Aardenburg kon een binnendijk in de polder Be- wester Eede, benoorden St. Pie- tersdijk, nabij 't gehucht Draai- burg worden gekocht. Het gaat om een oude binnendijk langs de voormalige haven van Aar denburg, die beplant is met knotwilgen. Dergelijke boomdij- ken worden de laatste jaren steeds zeldzamer in West Zeeuws-Vlaanderen en daarom is „Het Zeeuwse Landschap" blij nu één voorbeeld in haar bezit te hebben. Het dijkgedeel- te is meer dan een kilometer lang, zodat het met de boombe groeiing een markant element in het landschap vormt. Vermeldingswaardig is dat zich in het dijklichaam de resten van 't verdronken dorp Hannekens- werve bevinden. Enige jaren geleden zijn hier door de rijks dienst voor oudheidkundig bo demonderzoek opgravingen ver richt, waarbjj beschilderde sar cofagen voor de dag kwamen. Helaas moesten de resten van het dorp weer onder de grond worden gebracht. Wellicht is er te zijner tijd een gelegenheid om weer iets zichtbaar te ma ken. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Aarden burg stelde een nieuwe veror dening op de heffing van reini gingsrechten vast. Met ingang van volgend jaar zal men af stappen van het systeem van de vuilnisemmer en overgaan op plastic zakken. Dit systeem brengt een ver hoging mee. De deelnemers moeten de zakken aanschaffen; bovendien werkte men nog met een systeem van 5 per emmer en dat was een niet meer ver antwoorde exploitatieprijs. De heer L. J. de Clerck was de enige, die zich tegen de veror dening keerde, omdat hij de kos ten te hoog vond. Hij stelde voor het bedrag te brengen op ƒ10 in plaats van ƒ14,04 voor één zak. Zijn voorstel werd niet gesteund. Voor een herdenking van de bevrijding in de Sint-Baafskerk werd ƒ450 beschikbaar gesteld. De winkeliers kregen onthef fing van het sluitingsuur in ver band met de winkelweek. De ®s.I In het havengebouw, waarvan de aanbesteding tegelijk met an dere gebouwen en dienstwoningen op dinsdag 14 oktober heeft plaats gevonden (laagste inschrijver de firma Krieckaert te Hengstdijk), zullen diverse rijksdiensten wor den gehuisvest wier taak is ge legen op het vlak van de scheep vaart op het kanaal van Terneu zen en de daarbij behorende ha vens en de Westerschelde. Deze rijksdiensten zijn: het Ne derlands loodswezen,, de rijks havendienst, de douane,, de rijks politie te water en de koninklijke marechaussee. In de kelder van het gebouw komt naast de ruimte voor cen trale verwarming een centrale rij wielberging, keuken en bergruim te. Op de begane grond komen De maquette van het nieuwe havengebouw. alle vijf genoemde rijksdiensten waaronder de loodswacht. Op de le verdieping komen tien één-per soonsslaapkamers ten behoeve van het loodswezen; tevens is op deze verdieping de kamer van de loods- commissaris. Op de 2e verdieping is de kamer van de havenmeester en van de scheepvaartregelaar, ter wijl op de 3e verdieping een uit kijkpost is gesitueerd met sein mast. Het havengebouw en ook de overige gebouwen en dienstwonin gen zijn een ontwerp van de archi tectenmaatschap C. Caspers en ir. M. Zwaagstra te 's Gravenhage. Het gebouw komt te staan op de korte middenhavendam, d.i. di- rekt ten westen van de oude zee sluis (thans hekend als midden- siuis). jg. Een mini-drama speelde zich af bij de Antwerpse galapre mière van de Wiener Eisrevue in het sportpaleis. Na een bijna drie uur durende vlekkeloze en vaak oogverblindende show van bekwame schaatsartiesten sloeg het noodlot letterlijk vier char mante ijsdanseresjes neer. Een verkeerde voetbeweging en daar gleden ze languit en in vol or naat over de door tientallen schijnwerpers overgoten dans vloer. De glimlach verstard, hun hoofdtooi scheefgezakt en de staatsiekostuums uit de plooi krabbelden de verschrikte meis- Op het Sint-Pietersplein in Rome ig de politie woensdag op getreden tegen enkele hervor mingsgezinde priesters, die pam fletten uitdeelden onder mensen, dde op weg waren naar de weke lijkse algemene audiëntie van paus Paulus. Volgens collega's van de priesters werden vier Nederlandse geestelijken aange houden. Twee werden vrijwel onmiddellijk weer vrijgelaten. De andere twee volgens Reu ter de priesters Hellenaar en heer A. J. Sierens kreeg eervol ontslag als gemeentewerkman. De wielervereniging „Er op of er onder" kreeg 100 als bijdra ge in 'n tekort. Ingewilligd werd een verzoek van de gemeente Waterlandkerkje om een derde deel bij te dragen in de kosten van een wegwijzer van de A.N. W.B. (ƒ238,71). De heer Bonte was er wel voor maar vond het een duur wegwijzertje. Het aan nemingsbedrijf Leenhouts uit Sluis kreeg grond voor de bouw van 12 premiewoningen toege wezen in plan „West". Jansen werden vastgehouden. Dg politie daarentegen zegt dat zij slechts twee^ priesters aan hield en dat er één in hechtenis was genomen. In de pamfletten die in het Frans. Nederlands, Italiaans. Engels en Duits waren gesteld, werd de economische en politieke macht van de kerk aangevallen en 'gezegd, dat „de hiërarchie zich niet op doeltref fende wijze bezighoudt met de problemen van miljoenen man nen en vrouwen, zoals de oorlog, de honger, de onderdrukking, 't onrecht en de overbevolking." De pamfletten riepen de audiëntiebezoékers op eens goed naar de pracht en praal van de St. Pietersbasiliek te kijken en dan na te gaan, „of zo'n keTk de kerk kan zijn van Jezus van Nazareth, die nergens zijn hoofd ter ruste kon leggen", De pries ters die de vlugschriften uitdeel den, namen deel aan de „kriti sche conferentie" die de bis schoppensynode begeleidt. Na mens de conferentie werd op 'n persconferentie een, verklaring uitgegeven, volgens welke de politie niet ingreep toen zondag conservatieve katholieken op het St. Pietersplein pamfletten ver- Het is een van de meest bekende diiëten ter wereld. Een 3-daags superdieet waar je -vier kilo van kunt afvallen (maar je mag het maar eens in de 6 weken doen). Kaas uit het vuistje als 'tussendoortje' hóórt erbij. Kijk maar: 8 uur een hardgekookt ei, 11 uur een ons kaas uit het vuistje, 1 uur een glas sherry en een ons biefstuk, 4 uur een ons kaas uit het vuistje, 7 uur een glas sherry en een ons biefstuk, 11 uur een hardgekookt ei. Koffie en tttee zonder suiker mag. Kijk, we staan er niet op dat de naam veranderd wordt in 'kaas uit li vuistje dieet*. Maar het is toch leuk dat je met die smakelijke gewoonte nog kunt vermageren ook. Vraag 't wel even uw arts. spreidden, waarin de vooruit strevender! fel werden aangeval len. Éen journaliste vertelde echter dat ze zondag had gezien dat twee conservatieve studen ten waren aangehouden en hun pamfletten in beslag waren ge nomen. De pamflettenverspreiders is meegedeeld dat hun een geld boete te wachten staat, daar geen vergunning was verleend voor het uitdelen der vlugschrif ten. De heer Hillenaar zou bovendien verzet tegen de politie hebben geboden. De Duitse af gevaardigden naar de priester conferentie zouden zich van het optreden van hun Nederlandse collega's hebben gedistantieerd. Na ruim tien dagen voortvluch tig te zijn geweest is de misdadi ger G. S„ die in de nacht van vrijdag op zaterdag 4 oktober j.l„ op spectaculaire wijze uit het huis van bewaring in Amsterdam wist te ontvluchten, door de Am sterdamse recherche gisteravond aangehouden en ingesloten. De voortvluchtige werd gister avond om half tien aangehouden in een auto in de 2e Helmerstraat. Een vriend van hem, de 35-jarige W. A. L. antiquair, bracht hem in zijn auto naar een ander adres. De politie had de antiquair al eni ge tijd geschaduwd. De auto werd gisteravond in de binnenstad ge signaleerd. De politie, die de achtervolging inzette, raakte de Qutn op een gegeven ogenblik kwijt, maar zag hem even later -orluiken in de 2e Helmerstraat, '"ehtbij het hoofdbureau van po litie. Bij zün arrestatie bood de 45- jarige Schutte geen verzet. Hij zat onderuit gezakt oo de bank van de auto. Hij had 38 patronen op zak, maar de politie heeft zijn pistool, die hij bij zijn onvluch- ting bij zich had en waarmee hij zijn bewakers heeft bedreigd, tot nu toe niet kunnen vinden. Behalve zijn vriend de antiqu air heeft de recherche, die het on derzoek onder leiding van hoofd inspecteur C. de Rhodes in han den had, nog 'n andere man aan gehouden in zijn woning. Het is de 59-jarige parkwachter A. K.. die ervan wordt verdacht S. bij zijn ontvluchting te hebben ge holpen. jes overeind en haastten ze Zich terug naar hun plaats in het verstoorde ijsballet. En dat ge beurde uitgerekend in de glan- zende finale terwijl een dui zendkoppig publiek zijn applaus uitstrooide. Die glijpartij op de valreep was de enige dissonant van een in kleur, klank en perfecte uitmun tende 31e aflevering der Wiener Eisrevue. Hoewel het nauwelijks mogelijk schijnt, slagen regis seur Will Petter en zijn vrouw Edith er elk jaar weer in de gereputeerde kwaliteit van het Weense kunstijsspektakel op 'n nog hoger plan te brengen. Met deze nieuwe Weense ijscocktail krijgen de nog altijd in dichte drommen toestromende liefheb bers sprankelende waar voor hun geld: uitstekende kürs van gerenommeerde vedetten als de Oostenrijkse Regine Heitzer, eens de „eeuwige" tweede ach ter onze Sjoukje Dijkstra en de acrobatisch-lenige Ronnie Mc.- Kenzie. Sex op glad ijs is niet zo zuinig belichaamd in de wel geschapen en ook nog goed rij dende Milena. Het versterkte ijsballet kreeg, pralend in verblindend mooie toiletjes, terecht menig open doekje. Gedegen vakmanschap demonstreerden ook 't duo An nette GardinerAllan Glenn. En dat alles bij meeslepende melodieën van operettekoning Robert Stolz. Het komische accent ontbreekt naast al deze glinsterende en glijdend^ luister niet. Daarvoor zorgen de ijshockey spelende chimpansees van Willy Kübler die in het vuur van het spel heel wat mensenstreken uithaal den. In samenwerking met het reisbureau Reburo in Terneu zen heeft de Z.V.T.M. bustrips tegen een speciaal tarief naar de Weense ijsrevue in Antwer pen georganiseerd. Voor Zeeuws vlamingen een gunstige gelegen heid om zonder parkeerzorgen een alleszins bezienswaardig schouwspel te bezoeken. De Eindhovense p^itie heeft op verzoek van de politie in Veld hoven de 27-jarige A. Z. uit Eind hoven gearresteerd. De man wordt ervan verdacht in Veldhoven een auto te hebben gestolen. Samen met een vriend zou hij daarmee naar het Belgische plaatsje Retie (nabij Turnhout) zijn gereden om op 7 oktober een gewapende over val te plegen op de kredietbank De buit bedroeg 170.000 Belgische francs. Naar de tweede verdachte, eveneens afkomstig uit Eindhoven, wordt door de Belgische en Duits-, politie nog gezocht. Beide ver dachten hadden de aandacht op zich gevestigd door grote verterin gen in een bar te Veldhoven.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3