De algemene beschouwingen in de Tweede Kamer Ver. Staten in het „moratoriumdag" teken van Dr. RANDALL'S REPUTATIE Sloan's Balsem Kans voor Couve de Murville bij tussentijdse verkiezingen in Frankrijk 2 DE VïtfTE ZEEUW Kiesstelsel Te optimistisch Kwade reuk Bezorgd Vervreemding Geen cent te missen Belastingdruk zwaarder dan ooit Nachtwake Ook in Parijs FIGEE MAAKT KRAAN VOOR BIETEN CAMPAGNE Rustig verloop Rouwbanden Edward Kennedy Voor onmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. „Moratorium"-dag buiten de Ver. Staten Incident bij Het Witte Huis Ongepast Belabberd Leve De Gaulle Voedsel vergiftiging in Algerië munHDRDrs HOOFDPIJN POEDERS Donderdag 15 oMoter 1§5$ (Vervolg van pag. 1) „Onder geen voorwaarde" is de v.v.d. bereid mee te werken aan een zodanige wijziging van het kiesstelsel dat Nederland in twaalf kiesdistricten wordt ver deeld en waarbij kandidatenlijs ten buiten het district niet en binnen het district wel mogen worden verbonden. Honderddui zenden stemmen zouden ver loren gaan. „Dan wordt de prijs die betaald moet worden om tot een gemakkelijker kabinetsfor matie te komen, te hoog." Spr. vroeg zich af, of thans het ogenblik voor een structurele verhoging van de AOW is aan gebroken, Nu een grote groep blijvend een te laag inkomen heeft, zou een dergelijke oplos sing de voorkeur - verdienen boven een verwijzing naar de al gemene bijstandswet, vooral als wij daarbij minder urgente voor zieningen kunnen beperken. Mr. Geertsema bepleitte af schaffing van de filmkeuring voor volwassenen, herziening van de filmkeuring voor volwas senen herziening van de porno- grafiehepalingen in het wetboek van strafrecht en een studie van door Nederland te vervullen NAVO-taken. Ondanks 't feit dat nog steeds Russische troepen in Tsjechoslo- wakije staan, lijkt de spanning In de wereld iets af te nemen en Is enig optimisme niet ongerecht vaardigd. „Wij vinden minister Witte- veen in zijn beschouwingen over 1970 en 1971 te optimistisch. Ons heeft hij nog niet kunnen over tuigen." aldus mr. Biesheuvel, de voorzitter van de a.r.p.-fractie. Deze kwam tot de conclusie, dat verhoging van de omzetbe lasting in 1970 achterwege moet blijven. Hij ging ook in op de belastingcorrectie en zei zich niet te kunnen voorstellen, dat de regering onverkort zou wil len vasthouden aan de 21-ver houding voor deze tariefcorrec tie in 1970 en in 1971. Spr. merk te in dit verband op dat, indien men de belastingcorrectie van 600,tot 450,miljoen per 1 januari 1970 zou verlagen, daarmee het dekkingsargument voor 1970 zou vervallen, waar door de verhoging van de om zetbelasting achterwege kan blij ven. De begroting van 1970 en van 1971, zo zei hij kan niet worden beoordeeld los van de belasting voornemens Voor een minister van financiën moet hier bijna sprake zijn van een boeiende uit daging, van het afleggen van een financiële meesterproef: de be groting, de rijksfinanciën, de be lastingscorrectie, de belasting verhogingen zo door de conjunc turele golven van het ogenblik te loodsen, dat zonder schade voor onze economie de kust van 1971 kan worden bereikt. Wanneer zonder averij, zo ver volgde mr. Biesheuvel, een belas tingscorrectie zou worden gerea liseerd in 't Testerende deel van deze kabinetsperiode, zouden wij dat een goede zaak vinden. In flatie immers maakt dat de be volking zwaarder wordt belast dan rngt de werkelijke stijging van de welvaart overeenkomt. Maar een belastingscorrectie, die bedoeld is als tegenwicht tegen de kunstmatige, alleen op infla tie gebaseerde kruipende belas ting, kan in een kwade reuk komen te staan, wanneer zij niet van bet begin af in een gezond beleidskader is gezet sociaal en onjunctureei gezond. Concluderend zei mr. Biesheu vel zorg te hebben over de vraag of de begroting een reëel uitzicht biedt op het doorbreken van de loon- en prijsspiraal. „Voor 1971 zal de noodzaak van blijvende dekking blijven bestaan. Wij verklaren ons be reid medewerking te verlenen aan 'n structurele dekking door een verhoging van de omzetbe lasting in 1971, die verder zal moeten gaan dan thans wordt voorgesteld. „Ik spreek de hoop uit. dat de regering onze geargumenteerde bezorgdheid wii bezien. Voorts hopen wij te bereiken dat de regering haar voorstellen in her nieuwde overweging zal nemen temeer omdat de regering dan tevens het novum van de reva luatie van de mark en de gevol gen daarvan in haar beschouwin gen kan betrekken," aldus mr. Biesheuvel. Over West-Irian zei mr. Bies heuvel dat Nederland en' Indo nesië al het mogelijke moeten doen om de economische en sociale ontwikkeling van West- Irian te versnellen en een lots verbetering van de bevolking dienen na te streven. Men zou een beroep moeten doen op de instellingen van de Verenigde Naties en de Aziatische ontwik kelingsbank om een extra-bij drage aan de ontwikkeling van West-Irian te leveren. DEN HAAG: De ministers Witte- veen en Luns luisteren aandach tig naar één van de sprekers tij dens de algemene politieke en financiële beschouwingen, dins dagmiddag in de tweede kamer. markt die het teeld vertoont van een gewone markt, maar dan na sluitingstijd. Andere problemen die drin gend aanpak behoeven, zijn de wanverhouding tussen de stij ging van het nationaal produkt en die van het besteedbaar in komen, vooral van de loontrek- kenden; de explosieve situatie óp de universiteiten en de be narder wordende positie van de gemeenten. Ernstiger vindt mr. Van Mier- lo het, dat de verstandhouding zoek is die noodzakelijk is om deze problemen op te lossen. Het afgelopen jaar is een aan tal vertrouwensbanden afge brokkeld. In de eerste plaats de vervreemding tussen overheid en consumenten als gevolg van een onbegrijpelijk prijsbeleid, vervolgens een vervreemding tussen overheid en producenten als gevolg van wederom het prijsbeleid en investeringsbe leid. Daarnaast kwam er een deuk in de verstandhouding tus sen overheid en vakbonden ngar aanleiding van de loonwet. Spr. deelde mee, dat zijn fractie zich verzet tegen 'n ver hoging van de b.t.w.-tarieven. Over de inflatiecorrectie is de fractie van D'66 tot de conclusie gekomen dat de correctie van 600 miljoen moet worden afge wezen en dat een correctie van 450 miljoèn in de gegeven om standigheden wenselijk is. Dat is conform het advies van de sociaal-economische raad met dit verschil, dat D'66 nog geen uitspraak wenst te doen over het bedrag dan in 1971 kan wor den gecorrigeerd. Hij voegde hieraan toe dat zijn fractie voor standster is van een in de wet ingebouwd automatisch correc tiesysteem, waarbij regering en parlement van jaar tot jaar moetèn beoordelen of de begro tingssituatie een niet doorgaan van de correctie vergt. Spr. vroeg of de overheid de voorgestelde 600 miljoen (voor 1970) wtl kan missen. „En dan zeggen we eigenlijk neen". Wij zend op de woningbouw, ont wikkelingshulp. onderwijs en gemeenten stelde de woordvoer der van D'66 dat de overheid geen cent kan missen. De heer A. de Goede (D'66) produceerde een aantal „oogst- eijfers" nu het oogstjaar van het kabinet is aangekondigd. Aller eerst hield hij de regering voor, dat d-e belastingdruk als nooit te voren na de oorlog is gestegen, in vier jaar van 26,2 procent naar de tophoogte in 1971 van bijna 30 procent. „Dit is in vier jaar drie keer zoveel stijging als tijdens de acht jaren die daaraan voorafgingen", aldus de heer De Goede, die als tweede oogstcijfer het begrotingstekort van tien miljard gulden noemde. Als ver gelijking stelde hij hier tegen over een afneming van tien mil jard gulden tussen 1947 en 1958, de periode waarin de partij van de arbeid regeringsverantwoor delijkheid droeg. De jaarlijkse tekorten zijn opgelopen van enkele honderden miljoenen naar drie miljard nu, vijf a tien keer zo groot als tevoren. De inflatiespiraal draait in deze kabinetsperiode op topsnel heid en de voortekenen wijzen ook voor 1970 op een woelige ontwikkeling. De goud- en deviezenreserve namen van medio 1967 af van 8971 miljoen tot 8196 miljoen nu. Als laatste oogstcijfer noemde de heer De Goede de toeneming van het aantal ambtenaren met circa 19.000 man ofwel 15 pro cent. In de vier jaren daaraan voorafgaand was dat 13.000 of 11 procent. (Vervolg van pag. 1) In de Ver. Staten was „morato rium-dag" dinsdagnacht al begon nen met nachtwaken en fakkel optochten op de terreinen van vele universiteiten en voor openbare gebouwen. Op de trappen van het Capitool in Washington stonden tientallen jonge mensen te luisteren naar het voorlezen van de namen van Ame rikaanse militairen die in Vietnam zijn gesneuveld. Rond 100 mensen hielden een nachtwake met fakkellicht op de trappen van het Newyorkse stad huis. 300 studenten van de univer siteit van de staat Colorado liepen achter een met de Amerikaanse vlag bedekte doodkist. In Cincin nati liepen circa 20 leden van de Joodse vereniging voor de vrede om een gebouw van de federale strijdkrachten, terwijl een van hen op de ramshoorn blies. Critici van deze uitingen van protest hebben verklaard dat men hiermee Hanoi in de kaart speelt. Machinefabriek Figee te Haar lem heeft een opdracht ontvan gen voor de bouw van een grij- perwagentopkraan met een hef- kracht van 5 ton bij een max. vlucht van 20 meter. De kraan die snel zal kunnen werken, zal bij de volgende bie tencampagne door de opdracht gever de verenigde coöperatieve suikerfabrieken „Dinteloord" te Stampersgat worden ingezet, al dus een communiqué van het be drijf. De Franse politie heeft woens dagmorgen ruim 150 Amerikaanse studenten weggestuurd die voor de Amerikaanse ambassade in Pa rijs een protestbetoging hielden. Al vroeg waren groepjes Ameri kanen voor het ambassadegebouw bijeengekomen. Hun aantal groei de steeds. Af en toe gingen stu denten naar de ingang van het ge bouw om verzoekschriften te overhandigen, waarin wijziging van de politiek tegenover Vietnam werd geëist. De betogingen hadden vrijwel overal een vreedzaam karakter. Tot woensdagmiddag waren slechts uit Pittsfield in Massachu setts en University Park in Penn sylvania porringen tot brandstich tingen gemeld. In New York is een oproep van burgemeester Lindsay de vlaggen halfstok te hangen en rouwban den om de arm te dragen slechts in geringe mate opgevolgd. Een kleine groep betogers bivakkeerde de hele nacht voor het stadhuis en studenten ontvingen de mensen die naar hun werk gingen, op de stations met liederen. Ook aan een oproep van oorlogsveteranen- organisaties tot automobilisten om als tegendemonstratie overdag met de lichten aan te rijden was niet in grote mate gehoor gegeven. In Washington droegen honder den zwarte rouwbanden om de arm en in veel kantoren brandden kaarsen uit protest tegen het voortduren van de oorlog. Dr. Ben jamin Spock, de bekende kinder arts en fel tegenstander van de oorlog in Vietnam, zei in een toe- spraak dat de grote Amerikaanse problemen als de armoede, de hon ger en de gezondheid worden ge negeerd omdat de oorlog te veel kost. Senator George McGovern uit Zuid-Dakota zei dat men met „mo- ratorium"-dag niet de val van de president beoogt, zoals sommigen beweren, maar dat men de last van de schouders van het volk wil nemen. In de senaat zei senator Mike Mansfield dat de aanhangers van de regeringspolitiek een „morato rium van de kritiek" wensen. „Het is tijd duidelijk te maken dat dit volk werkelijk verenigd is ver enigd achter de president niet om de oorlog te verlengen, maar om de oorlog zonder uitstel te beëin digen. Senator Edward Kennedy zei dat de Verenigde Staten moeten besluiten hun grondstrijdkrachten binnen een jaar terug te trekken, waarna de lucht- en ondersteu ningstroepen tegen eind 1972 zou den moeten zijn teruggetrokken. Het bekendmaken van een tijd schema zou de regering in Saigon dwingen politieke regelingen te treffen voor de toekomst. Het zou voorts bijdragen tot doorbreking van de impasse bij de Parijse vre desbesprekingen. „De regering- Nixon heeft wellicht een dergelijk schema in haar gedachten. Als dat zo is, zou het bekend moeten worden gemaakt". pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. In veel steden in de wereld heb ben Amerikanen en anderen die tegen het Amerikaanse Vietnam- beleid zijn woensdag bij de am bassades gedemonstreerd ter ge legenheid van „imoratorium"-dag. PARIJS Amerikaanse studen ten demonstreerden op het terrein van de ambassade terwijl binnen de Amerikaanse delegatie-leider naar het Vietnam-overleg werkte aan zijn verklaring voor de volgen de bijeenkomst van 'het vredes overleg. LONDEN Honderden Ameri kanen, onder wie de filmstèrrèn Paul Newman en Joanne Wood ward, en Engelsen marcheerden langs de Amerikaanse ambassade en tekenden een protestbrief. Een brief van 40 labourafgevaardigden waarin om vrede wordt gevraagd, is aan ambassade-functionarissen overhandigd. TOKIO In de Japanse hoofd stad overhandigden Amerikanen een protestbrief aan ambassadeur Mayer. MOSKOU De Russische nieuwsmedia melden „morato- rium"-day te steunen. Door het Russische ruimte-experiment krij gen de demonstraties echter min der aandacht dan verwacht. SYDNEY Enkele tientallen protesterende marcheerden ondér zware regenval. WENEN Ongeveer 100 Ame rikaanse studenten marcheerden naar de Amerikanse ambassade en eisen terugtrekking uit Vietnam. ADDIS-ABEBA Verscheidene honderden Ethiopische studenten hielden een demonstratie op de „Haile Selassie"-universiteit. DUBLIN (Ierland) Dertig stu denten hielden en zitstaking in het kantoor van „American Express". Bij het Witte Huis is het gis termiddag om 16.00 uur (pl. tijd) tot ongeregeldheden gekomen toen een groep regerbetogers slaags raakte met de wachtpos ten. De betogers wilden het ter rein op en er moesten verschei dene detachementen politie te hulp worden geroepen om hun dat te beletten. Een aantal beto gers is gearresteerd. Het was het eerste gewelddadige incident op „moratorium"-dag. In Frankrijk worden zondag in zes districten tussentijdse verkie zingen gehouden, waarbij een even groot aantal voormalige gaullisti sche ministers en staatssecretaris sen de kans krijgt een zetel te verwerven in de nationale ver gadering. De betrokken oud-kabinetsleden onder president De Gaulle, onder wie ex-premier Couve de Murville, moesten na de verkiezingen in de zomer van 1968 hun parlements zetel opgeven, toen zij deel gingen uitmaken van de regering. Hun plaatsen werden ingenomen door partijgenoten. Van deze plaatsver vangers hebben er onlangs vijf hun zetel beschikbaar gesteld. De zesde, die Couve in een district door ADELINE MCELFRISH Spr. toonde zich verbaasd over het recente optreden van minis ter Luns inzake West-Irian. Hij herinnerde er aan dat de minis ter een felle uitval heeft gedaan aan het adres van de Verenigde Naties en Amerika over hun houding inzake West-Irian. De opmerkingen van minister Luns aan het adres van iemand die zich niet meer kan verdedigen, noemde mr. Biesheuvel ongepast. Hij vroeg aan minister-president De Jong waarom minister Luns deze aanval deed en of het kabi net daarin was gekend. Geen al te optimistisch beeld gaf de fractieleider van D'66, mr. Van Mierlo, die sprak van een nogal belabberde monetaire situatie, een inflatie die bijna aangeboren lijkt, een kapitaal- 29) Ja, dit vond ze ook zo prettig van dit ziekenhuis <Je vriend schap die bestond tussen de patiënten en de staf. In 't Gene ral had ze ook altijd op goede voet met haar patiënten gestaan. maar hier was het toch anders. Het Wood Memorial was zo klein, dat je je vroegere patiënten steeds weer terug zag als z« bij een ziek familielid of een zieke buurvrouw op bezoek kwamen. En dan was je niet meer gewoon een willekeurige verpleegster voor ze. Dat moest ze Bob toch beslist vertéllen. Ze moest hem trouwens nog veel meer vertel len, zodat hij misschien eindelijk eens wat van haar idealen en op vattingen zou gaan begrijpen. „O. Adela, gelukkig dat je'er bent," zei zuster Ridgeton opge lucht. „Ik had al zo'n hoop dat je vroeg zou zijn want ik heb het zo druk met Mr, McVay en zus ter Anders is bezig met 'n trans fusie." De middagdienst was al even druk als de nachtdienst soms was. Misschien nog wel erger, omdat beide bezoekuren er in vielen en dé patiënten erna hele maal in de war waren. Adela ging rond met het avondeten. Mr. McVay liet haar weten dat hij zout wilde en dat hij zich liever liet wurgen dan dat hij „die rom mel" opat. Éérst zout. „Maar meneer McVay. „Haal dokter Randall, dan zal ik hem eens wat vertellen." Adela glimlachte. „Goed; maar dokter Randall heeft me anders zelf gezegd dat u pap moest héb ben Pap en „Ja, toe maar, zeg het maar gerust hoor. Pap en kindervoe- ding!"'Zijn mond trok omlaag en hij richtte een beschuldigende wijsvinger op het bord eten, dat er inderdaad niet bijzonder sma kelijk uitzag. „Wat is er, Dave?" vroeg dok ter Randall, die op de drempel stond. ,,IS' zuster Morris lastig?" Dave McVay snoof minach tend. „Ze zegt dat ik die rommel moet opeten." „Dat is ook zo." „Nou, als je maar weet, dat Dokter Randall greep de lepel en zei grinnikend tegen Adela: toch? „Gaat u maar weg. zuster, als 't moet zal ik hem voeren." Lachend liep Adela de gang op; ze hoorde hoe de woorden wisseling voortduurde. Maar ze hoefde zich geen zorgen te ma ken. Mr. McVay zou gerust zijn pap wel opeten. Dat kreeg Lee heus wel voor elkaar Ze hoorde het gelijkmatige ge zoem van de lift en fronste de wenkbrauwen. Nu deed hij het weer. Was 't niet om dol te wor den? Hij deed het natuurlijk ook, als Ed Saylpr of een van de an dere bestuursleden in het zieken huis waren. Maar als hij het moést doen, in noodgevallen, zou hij het vermoedelijk opgeven. Robie, die even naar boven kwam rennen, had een hoofdge baar in de richting van de lift schacht. „Zou je niet zweren dat het een volmaakt mechanisme is?" „Ja nu wel," gaf Adela toe. „Maar ai die andere keren. Zeg, als jij en ik en zuster Buell, wij allemaal, eens een petitie onder tekenden „Laat Lee je niet horen. En praat er verder niet over anders sta je zelf, voor je het weet, ook op een petitie. En op Ed Saylors zwarte lijst." Verbluft rammelde Adela met de sleutels van het medicijn kastje. Ze moest de drankjes en poedertjes voo,- na de maaltijd klaarmaken. Het leek er ver dacht veel op of zelfs Robie bang voor Ed Savior was. Waarom HOOFDSTUK IX Hadden ze toch maar een phy- sische therapeuth! Of het begin van een therapeutische afdeling! Zuchtend masseerden Lee's krachtige, slanke handen het magere bruine beentje, bij iedere streek maar vurig hopend dat alles weer in orde zou komen. Lee was ei- nog niet zo van over tuigd dat 't weer goed zou komen, het was nog veel te vroeg om zich aan voorspellingen in die richting te wagen. Maar de symp tomen waren snel afgezakt en spoedig, heel spoedig zou er een teken van verbetering moeten intreden als het inderdaad zo ver kwam. Randal) wist dat het kereltje zijn best deed. Al was hij dan pas zes, hij volgde alle in structies nauwgezet op en klaagde' nooit. „Moe, Juan?" vroeg Lee, na een poos. waarin ze over' allerlei dingenhadden gepraat, zoals steeds wanneer ze bezig waren. „Si." -Het lachje was niet zo verlegen meer. „Een beeeeeetjè." Lee knipoogde. „Nou, dan hou den we er voor vandaag mee op. En nu mag je niets tegen zuster Buell zeggen maar morgen gaan we.zwemmen." De donkere ogen leefden op. „Op het droge," vervolgde Lee op geheimzinnige toon. „Dat kan zuster Buell vast niet geloof je wel?" - (Wordt vervolgd.) van Parijs was opgevolgd, vond kennelijk dat hij goed zat en bleef zitten. Gelukkig voor de ex-pre mier bleek afgevaardigde Pierre Klostermann in het district Ver sailles bereid plaats te maken. Zo kreeg Couve een kans om terug te komen in het parlement. rr n De politicus die zich tot dusver hoofdzakelijk met de „grote poli tiek" heeft bezig gehouden, kan men nu in dorpscafé's zien discus siëren met middenstanders over kwesties als de watervoorziening, de woningbouw en de sociale ver zekeringen. Ondanks veel concur rentie, o.a. van de communisten, worden zijn kansen niet slecht ge acht. Zijn voornaamste tegenkan didaat is de leider van de linkse socialisten Michel Roca, die nog kandidaat voor het president schap is geweest. In het departement Moezel staat Pierre Messmer, de oud-minister van defensie, kandidaat. Hij zei maandag tot de kiezers dat hij uit trouw aan De Gaulle uit de rege ring was getreden. Edgar Faure, zijn voormalige collega van land bouw, werft in de Jura bij de Zwit serse grens om de kiezersgunst met leuzen als „leve De Gaulle". Messmer en Couve de Murville zijn de enige vooraanstaande gaul listen die oud-president De Gaulle in zijn buitenverblijf te Colombey- les-deux-Eglises heeft ontvangen. In twee dorpen in de omgeving van de Algerijnse plaats Setiff zijn tien personen van tien tot twtintig jaar overleden en 20 in ernstige toestand in ziekenhuizen opgenomen na het eten van gif tige paddestoelen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2