Ver. Staten in het teken van „moratoriumdag" Verhoging b.t.w.-tarieven verschuiven naar 1 jan. 1971 Aanslag op Palestijns hoofdkwartier in Beiroet President van Somalië vermoord Volgens Nixon duurt oorlog in Vietnam nog drie jaar HET WEER Nachtvergadering huis van afgevaardigden Minister Witteveen heeft a.r.-fractie nog niet overtuigd RUSTIGE NACHT Veertienjarig meisje dient klacht in bij de V.N. DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 25e Jaargang No. 6092 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. van de Sande, Terneuzen Openbaar debat Ze hebben er genoeg van Mislukt Wat heeft Hanoi gedaan in Saigon eerste demonstratie De algemene beschouwingen in de Iweede Kamer Nederlander? Zon- en Maanstanden Hoogwater Wonder Bewapening VVD: Belastingverlaging VOLGEND JAAR OORLOG IN M.-OOSTEN Anti-kolonialist Weerbericht 'rMkerlns bu abonnement: TERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. 3. van de Sande IWefoon: (0115!))—2073. Gironummer: 38150 Redactie» en Administratie-adres: Smldswa) Aoonsementspnjs i f 8,— per kwartaal? per maand f2,70 toase nummer# 18 eent. fnchiaief 4 X B T W DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 cent; minimin® per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit Mad 60 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot run. 2 nur. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Ongeveer de helft van de 435 eden van het Amerika'anse huls /an afgevaardigden zijn dinsdag nacht in vergadering bijeenge komen als inleiding tot „morato- rium"-dag, de groots opgezette demonstratie tegen de Vietnam- politlek van de regering. Het was de bedoeling dat 22 tegenstanders van het Vletnam-beleid en twee voorstanders van de politiek-Nixon tot woensdag omstreeks het mid daguur bijeen zouden blijven. Aan de vooravond van de grote betogingen gaf het Witte Huis een toespraak vrij, die president Nixon tijdens een diner van het pers bureau „Associated Press" had ge houden en waarin hij zei ervan overtuigd te zijn „dat de oorlog in Vietnam binnen drie jaar zal zijn geëindigd en dat er dan een duur zame vrede in het gebied van de Stille Oceaan tot stand zou ko men". De president zei verder zijn Vietnam-beleid niet door demon straties te kunnen en willen om buigen. De regeringspoiitiek be rust op een diepgaande studie van alle gegevens en men is op weg naar vrede, zei hij. Op 27 oktober begint de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen (waar- /an Fullbright voorzitter is) een apenhaar debat over Vietnam, dat ioor televisie en radio zal worden jitgezonden. Een week later, op 3 november, zal de president in een landelijke radio- en televisie-uit zending alle aspecten van de kwes- :'.e belichten, zo heeft het Witte rluis meegedeeld. Niemand;twijfelt er aan dat de president ernstig naar vrede ver langt, maar politieke kringen ge loven niet meer in 'n „plan-Nixon", zoals de president tijdens zijn ver kiezingscampagne zei te hebben. De organisatoren van de be toging en ook Nixons critici in het congres en anderen die tegen het Vietnam-beleid zijn, zeggen „er ge noeg van te hebben". In Vietnam sneuvelden 38.887 Amerikaanse soldaten, zeggen zij en zij voegen daaraan toe, dat er voor de Ver enigde Staten geen enkel vitaal be lang in Vietnam ligt. De republikeinen in het huis van afgevaardigden hebben dinsdag avond met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin zij hun vertrouwen uitspreken in de inspanningen van de president om een einde aan de oorlog te maken. De poging van congresleden die tegen het Vietnam-beleid van pre sident Nixon zijn de gehele nacht door te vergaderen is mislukt. Twee uur nadat de vergadering was begonnen, slaagden aanhan gers der regeringspoiitiek er in met 112 tegen 110 stemmen een motie te doen aannemen waarbij de vergadering werd verdaagd. Het comité van burgers die voorstander zijn van vrede in vei ligheid, een nieuwe organisatie onder degenen die stelling nemen in het conflict rond Vietnam, breekt in een advertent!» over »»n gehele pagina in de „New York times" een lans voor Nixons be leid. „Allen die vrede in Vietnam wensen, moeten dat aan Hanoi zeg gen", aldus het comité dat de vol gende opsomming geeft van het geen de president voor de vrede beeft gedaan: 1. Hij heeft het proces voor de repatriëring van 60.000 militai- den op gang gebracht. 2. Hij heeft het niveau van de ge vechten en de verliezen om laag gebracht. 3. Hij heeft voorrang gegeven aan vietnamisering van de oor log. 4. Hij heeft vrije verkiezingen on der internationale controle voorgesteld. WASHINGTON: Aan de voor avond van Moratorium-day, de landelijke demonstratie tegen de oorlog in Vietnam, demonstreer den enkele duizenden voor het Kapitool te Washington, waar op dat moment een motie van het huis van afgevaardigden in sym pathie met de demonstranten de nacht door te vergaderen, werd verworpen. 5. Hij heeft onderhandelingen voorgesteld over een staakt-het -vuren onder internationale controle. 6. Hij heeft verklaard dat wij na afloop van de oorlog in Zuid- Vietnam geen enkele militaire basis zullen behouden en dat we bereid zijn eik politiek be wind te aanvaarden dat het re sultaat is van vrije verkiezin gen. 7. Hij heeft aangeboden over al les te onderhandelen, behalve over het recht van het Zuid- vietnamese volk zijn eigen toe komst te bepalen. En wat heeft Hanoi gedaan om de oorlog te beëindigen „Niets". De betogingen tegen de oorlog begonnen woensdag in Saigon twaalf uur voor ze in de Ver. Sta ten werden verwacht. Een groep pacifisten nam een minuut stilte „voor de gesneuvelde Amerika nen" in acht, waarbij de Ameri kaanse ambassadeur, Ellsworth Bunker, zich aansloot. Bunker ontving een delegatie van vier pacifisten, die hem een brief voor president Nixon over handigden. Hierin wórdt de on middellijke terugtrekking van alle troepen uit Vietnam geëist. De ambassadeur zegel?, jpe de brief naar de president té zullen sturen. Hij sprak zelf de hoop uit dat er zo spoedig mogelijk vrede in Viet nam zou heersen. Terwijl de delegatie bij Bunker was, baden een 14-tal pacifisten, onder wie enkele vrouwen, voor het hek van de Amerikaanse am bassade voor de vrede. De bidden- deri, die met gebogen hoofd in een kring stonden, reageerden niet toen een man, die zich „vrijheids strijder" noemde uit de Hongaarse opstand van 1956, hen begon uit te schelden en zei dat ze doodge schoten moesten worden. De man, in burger, weigerde zijn naam te noemen. De Vietnamezen hebben zich van elke betoging onthouden. Pre sident Ngoeyen Van Thieu had er op een persconferentie aan herin nerd, dat volgens de wet elke be toging tegen de oorlog in Vietnam verboden is. De ordediensten in de Zuidvietnamese hoofdstad waren versterkt. (Zie verder pag. 2) De heer Mellema (c.h.u.) ging uitvoerig in op de verhoging van de b.t.w. Een samenvallen van de verhoging der b.t.w.-tarieven met een huurverhoging zei hij „ongelukkig" te vinden. Een der gelijk samenvallen zou wei eens ■een doorkruising kunnen beteke nen van het beleid, dat gericht is op de doorbreking van de in flatiespiraal. Omdat de fractie veel waarde hecht aan het terug dringen van de inflatie, kan zij een verschuiving van de huur verhoging naar 1 juli 1970 bil lijken. De heer Mellema gaf te kennen dat zijn voorkeur daar naast uitgaat naar een invoering van de b.t.w.-verhoging op 1 jan. 1971. Spr. noemde de correctie van de inflatie-invloed op de loon- en inkomstenbelasting een rechtvaardige zaak. Een andere zaak is het voorstel om 2/3 van deze correctie in '70 uit te voeren en de rest het jaar daarop. De motivering van de regering noemde hij zwak. De rijksvoorlichtingsdienst deelde woensdag mee: „De behandelende geneesheren verklaarden vanmorgen dat prins Constantijn een rustige nacht heeft gehad. In zijn gezondheidstoestand valt een lichte verbetering te constateren". Woensdagavond hebben de be handelende geneesheren meege deeld, dat de lichte verbetering die zich 's morgens aftekende, zich gedurende de dag heeft voortgezet. In Beiroet zijn woensdagoch tend enige gewonden gevallen in het hoofdkwartier van de „or ganisatie voor de bevrijding van Palestina", een beweging waarin vrijwel alle Palestijnse verzetsbe wegingen zijn verenigd. Terwijl in de officiële Libanese lezing al leen wordt gesproken van een „ontploffing" en een „incident", heeft het hoofd van het bureau van de organisatie, Sjafik El Hoet, verklaard dat het hoofd kwartier is getroffen door zes raketten die uit een tegenover gelegen huis waren afgeschoten. El Hoet die evenals de andere gewonden slechts lichte kwet suren heeft opgelopen, zei dat zich ZON MAAN op onder op onder Okt. 16 7.06 17.44 13.55 20.15 17 7.08 17.42 14.47 21.33 18 7.09 17.40 15.22 23.01 19 7.11 17.38 15.46 20 7.13 17.36 16.02 0.32 vier dagen geleden een man bij het hoofdkwartier had vervoegd, die zei voor de Nederlandse tele visie te werken. _Hjj verzocht toestemming om binnen en buiten het gebouw op namen te maken. Toen hem dit werd geweigerd, had hij zich naar het huis aan de overkant van de straat begeven. Een dag later had iemand opnamen gemaakt van de buitenkant van het gebouw. Toen hij er op gewezen werd, dat hij daarvoor toestemming nodig had, was hij verdwenen. Volgens DONDERDAG 16 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.27 5.03 5.42 5.46 n.m. 4.51 5.27 6.06 6.10 VRIJDAG 17 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.14 5.50 6.29 6.33 n.m. 5.47 6.23 7.02 7.0P El Hoet was de beschieting het werk van de Israëlische geheime dienst. In het tegenoverliggende ge bouw werden twee apparaten ge vonden om raketten af te schie ten. De man die de raketten zou hebben afgeschoten, woonde sinds twee weken op een etage die op dezelfde hoogte ligt als 't hoofdkwartier van de Palestijn se organisatie. Hij sprak naar verluidt met een sterk Jordaans accent. Men acht het een wonder dat er bij de beschieting geen doden zijn gevallen, gezien de zware schade die de raketten hebben aangericht. Het Libanese ministerie van binnenlandse zaken maakte later bekend dat het appartement van waar de raketten zouden zijn af geschoten, werd bewoond door een Oostenrijker die zich Achmed Raoef noemde. Hij zou woensdag ochtend het land hebben verla ten. Interpol is gewaarschuwd, aldus hei communiaué De lieer Mellema vond de krachtsverhouding in Europa tussen de NAVO- en de War- schaupactlanden ongunstig voor de NAVO-landen. De krijgs macht schiet in bewapening, reactiesnelheid en vaardigheid tekort. In de volgende kabinets periode dient te worden bezien op welke wijze dia tekortkomin gen in het apparaat kunnen wor den opgevangen. De c.h.-woordvoerder wees er met nadruk op dat de fractie wil vasthouden aan de bouw van 125.000 woningen per jaar, waar van minimaal 100.000 gesubsi dieerde woningen. Mr. Geertsema verklaarde dat de v.v.d.-fractie het liefst zou zien dat de omzetbelasting In 1970 niet wordt verhoogd en de tarieven per 1 januari 1971 zo danig worden verhoogd, dat ook het bedrag van de achterblijving bij de geraamde opbrengst er in kan worden verwerkt. De v.v.d. betreurt de bijstel ling van de inkomstenbelasting met slechts 600 miljoen gulden in plaats van 810 miljoen gulden (900 miljoen minus de 90 mil joen voor defensie, die naar 1 januari 1971 zouden moeten wor den verschoven). Bij de kabinetsformatie is een afspraak gemaakt over de neu tralisering van de progressiewer- king, die voortvloeit uit de nomi nale stijging van het nationale inkomen. Een loyale uitvoering brengt mee, dat óf wel de aan passing van de tarieven gelijke lijk over vier jaren wordt ver" spreid óf op de helft van de rit plaats vindt. Hij verzocht minis ter Witteveen de bijstelling met 600 en 300 miljoen nog eens te willen toelichten. De v.v.d. staat huiverig tegen over de plannen ten aanzien van de omzetbelasting, omdat de rust aan het prijzenfront labiel is en er volgens mr. Geertsema niet veel behoeft te gebeuren om de prijzen weer op hol te laten slaan. (Zie verder pag. 2) De president van de republiek Somalië, dr. Ali Shermarke, is woensdag volgens mededelingen van radio-Mogadisjoe doodgescho ten tijdens een bezoek aan het noorden van het land. De dader was een man in poli- tie-uniform. De moord werd ge- Een 14-jarig Australisch meis je heeft bij de V.N. een klacht in gediend over wat zij noemt de onrechtvaardige inbeslagneming door de Australische regering van land op het eiland Bougainville dat tot Australisch Nieuw-Gui- nea behoort. Fiona Osbeirne dringt er in haar verzoekschrift bij de volke ren-organisatie op aan direct stappen te doen om die inbeslag neming tegen de wil van de eilandbewoners ongedaan te ma ken. Het meisje stelt dat een mijnbouwmaatschappij koper wil winnen op een bepaald deel van het eiland en dat de Australische regering ondanks de weigering van de bevolking het land te verkopen, heeft besloten dit in beslag te nemen en aan de mijn- bouwmaatschappij te verpach ten. De Israëlische minister van defensie, generaal Mosje Dajan, gelooft dat president Nasser vol gend jaar zomer weer een oor log in ihet midden-oosten zal ontketenen wanneer tegen die tijd de Arabische doelstellingen niet door een politieke oplos sing zijn bereikt. Nasser zou hiertoe uit prestige-overwegin- gen gedwongen zijn, omdat hij de kans zou lopen uit zijn macht ontzet te worden, wanneer hij langs het Suezkanaal nog meer nederlagen zou moeten incas seren. Generaal Dajan verklaar de dit in een informeel gesprek met de veiligheidsfunctionaris sen van Israëlische nederzetitn- gen in he noordelijke gebied van het Tordaandal. pleegd in de stad Las Anod. Er is een arrestatie verricht. Dr. Sher marke, omstreeks 50 jaar oud, was president sinds 10 juni 1967. Volgens de Somalische radio werd dr. Shermarke door ver scheidene kogels getroffen. De dader is volgens latere berichten de politieman Abdoel Kadir Abdi. Hij werd na de aanslag gearres teerd. In de hoofdstad Mogadisjoe is een avondklok ingesteld. Vei ligheidstroepen partrouilleren door de straten. Dr. Shermarke, geboren in 1919 te Harardere, was een fel anti kolonialist en groot voorstander van mohammedaanse eenheid. Hij was Somalie's eerste premier van 1960 tot 1964, nadat Brits en Ita liaans Somaliland waren samen gegaan in de onafhankelijke repu bliek Somalië. In juni 1967 werd hij door het parlement verrassend tot president gekozen in de plaats van Abdoellah Osman. Dr. Shermarke nam vorige maand deel aan de Islamitische topconferentie in Rabat naar aan leiding van de brand in de El- Aksamoskee. IETS LAGERE TEMPERATUREN Een boven West-Frankrijk tot ontwikkeling gekomen gebied van hoge luchtdruk trok in de loop van woensdag naar West- Duitsland. Het veroorzaakte ir> ons land rustig najaarsweer met opnieuw boven normale tempe raturen. Tussen dit hogedrukge- bied en een lagedrukgordel van IJsland tot de Azoren staat een krachtige zuidzuidwestelijke stroming over de Britse eilan den en het noorden van de Noordzee. Hoewel het maximum bovei: Duitsland vandaag tot Polen ge vorderd zal zijn, worden in on ze omgeving slechts geringe ver schillen in luchtdruk verwacht, waardoor het weer veel gelijke nis zal vertonen met dat van woensdag. De in de nacht ge vormde mist kan zich plaatse lijk tot na de middag handha ven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. In de ochtend mist Overwegend droog weer en in de ochtend op veel plaatsen mist. Later op de dag ook enkele op klaringen. Meest zwakke wind. In het algemeen iets lagere tempe raturen

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1