PROVINCIAAL NIEUWS „Eigen mensen" wel bekwaam maar niet neutraal Sojoez-7 en Sojoez-8 dinsdag middag vastgekoppeld Goedkoop de^winter GENT WENST NIEUW KANAAL NAAR TERNEUZEN Gemeenteraad van Hoek Burgerlijke stand DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Axel Breskens Hoek Doel van de Russische groepsvlucht Lasexperl menten De „6" observeert Verwarring over experiment Minister Den Toom over inbeslagname munitieschip „Adriana" te Sas van Gent 'i Middelburg Retranchement Sluiskil Vogelwaarde Woensdag 15 oktober 1969 Visie op herindeling m het stadhuis te Terneuzen vergaderden leden van het insti tuut voor bestuurswetenschappen, afdeling Zeeuws-Vlaanderen, on der voorzitterschap van de ge meentesecretaris van Axel, de heer P. G. van de Bosse. Doel van deze samenkomst, waarbij ook Zeeuws- Vlaamse burgemeesters en wet houders aanwezig waren, was een uiteenzetting over de gemeente lijke herindeling op Zuid-Beveland waarmee de komende herindeling in Zeeuws-Vlaanderen grote ge lijkenis vertoont. De burgemeester van Yerseke, mr. C. Pijl Hoogeweg, gaf een uit eenzetting over de bestuurlijke vormen van de nieuwe samen te voegen gemeenten, terwijl de ge meentesecretaris van Kloetinge, de heer J. A. Hoste, de administra tieve zijde van de kwestie belicht te. Twee matrozen gearresteerd De rijkspolitie te water heeft te Sas van Gent aan boord van hun binnenvaartschip de 20-ja- rige Duitse matroos L. H. T. D. en diens neef de 22-jarige uit Ridderkerk afkomstige A. F. D., gearresteerd. Zij worden verdacht van dief stal van een radiotransistor, een autoradio, een accu, autowiel en ruitenwissers uit autoboxen tte Hansweert. Beiden werden in 't politiebureau te Terneuzen op gesloten. Mobiele eenheid voor rode-kruiscolonne Door goede samenwerking tus sen de afdeling Terneuzen van het Roode Kruis en de bescherming bevolking in Zeeuws-Vlaanderen, waarvoor burgemeester Aschoff als voorzitter van de afdeling van het Roode Kruis de heer I. Cats- man dank bracht, heeft de Terneu- zense colonne een nieuwe mobiele eenheid gekregen. Maandagavond hield de heer Aschoff in de kantine van het po litiebureau in aanwezigheid van de bestuursleden en colonneleden een korte toespraak, waarin hij zijn voldoening hierover tot uitdruk king bracht. Met het overhandigen van de sleutels aan de goederen- beheerder, de heer W. de Poorter, droeg burgemeester Aschoff de eenheid over. Dokter A. C. S. van Breda Vriesman, die als colonnecomman dant wordt opgevolgd door dokter H. Nijsten jr., gaf een korte uit eenzetting. De mobiele eenheid kan worden gebruikt in geval van cala miteiten. De wagen herbergt 10 brancards, 10 eerstehulptassen, 25 dekens, spalken, een zuurstofappa raat, beademingsapparaat en re genjassen. Een medisch instructie team van het Roode Kruis te Den Haag was aanwezig om een aan tal instructies te geven. Kinderboekenweek 1969 Tijdens de kinderboekenweek, die vandaag begint en duurt tot en met 25 oktober, hebben in Terneuzen en Sluiskil enkele „aktiviteiten" plaats. Te Sluiskil treedt dinsdag 21 oktober in het gemeenschaps huis voor de kinderen van de lagere scholen op het poppen theater „De Kriekeputte" met „De boze slotheer". Het programma voor Terneu zen vermeldt voor woensdag 22 oktober het optreden van het poppentheater van het museum voor volkskunde te Cent in het Zuidlandtheater. Voorstellingen vinden plaats om 14, 15.30 en 17 uur. De laatste dag van de boe kenweek is er voor de leerlin gen van de lagere scholen een wandeltocht, waarvoor men zich kan laten inschrijven bij de openbare bibliotheek aan de Leeuwenlaan. Tsjechische folklore in Zuidlandtheater Vrijdag 17 oktober a.s. om 20 uur treedt in het Zuidlandtheater het Tsjechisch folkloristisch en semble Broln op. Dit ensemble, bestaande uit 36 personen, werd in 1952 opgericht en heeft voorstellingen gegeven in Polen, Engeland, Duitsland, Dene- markep en op internationale folk lore-festivals. De leiding berust bij Bohumil Smejkal. De choreogra fe is Elsika Rybnickova. Het gezelschap zal een nieuw programma brengen van muziek, dans en zang. De dansen worden gebracht in originele en rijk ge borduurde streekkostuums. De meeslepende muziek is gebaseerd op volksmelodieën en wordt niet alleen door strijkers en cymbalis- ten uitgevoerd, maar ook op na tionale instrumenten zoals doe delzakken en op muziekinstrumen ten uit de 17e eeuw. Aanbesteding De rijkswaterstaat heeft aan besteed het bouwen van zeven dienstgebouwen, waaronder een havengebouw, een werkplaats met kantoor voor de elektrici teitswerken, een garage met magazijn R.E.W.; een ketelbuis; magazijn met kantoor voor de dienstkring; werkplaats voor houtbewerking van de diénst- kring; zand- en zoutloods; vijf woningen bij de nieuwe zee- vaartsluis en drie woningen bij de nieuwe binnenvaartsluis. Er waren vier inschrijvingen. De hoogste was van P.V.B.A. de Bruyne te Wachtebeke (B.) met 3.280.000,opvolger was Sprangers bouw. en betonbedrijf te Breda met ƒ3.250.000; daarop volgde de firma gebrs. Simons te Terneuzen met 3.014.000,en de laagste inschrijver was L. J- Krieckaert te Hengstdijk voor ƒ2.922.100,—. Al deze prijzen zijn exclusief b.t.w. Overplaatsing Met ingang van 16 oktober is de wachtmeester der rijkspolitie le klasse, J. Verpoorten, over geplaatst naar Stavenisse als postcommandant. Met ingang van dezelfde datum werd hij tevens bevorderd tot opper wachtmeester. De muziekweek In het dienstencentrum „Goe- dertijd" is de muziekweek, geor ganiseerd door de werkgroep van de Z.V.Ü., van start gegaan. Tijdens de eerste avond sprak de heer Van den Berg als voor zitter een welkomstwoord tot de aanwezigen. De heer Molenaar, adjunct directeur van de Zeeuwse mu ziekschool afd. Oostburg, gaf een korte inleiding bij de te spelen nummers. Het ensemble F. v. d. Smissen (clavecimbel), Abby de Quant (dwarsfluit) en mevr. Srigetti (viool) speelden daarna zowel soli als duet-nummers. Zij kre gen een warm applaus. Aanvoer vismijn Aan de vismijn te Breskens zijn in de week van 6 t/m 10 oktober aangevoerd: 28.237 kg garnalen 1,152,68; 140 kg bot .0.16—0,23; 1023 kg schar 0,50^ 1,17; 5713 kg schol ƒ0,30 —ƒ1,00: 10.642 kg tong 3,84 6,75; 640 kg rog 0,80—1,32; 6036 kg kabeljauw ƒ0,51ƒ1,71; 194 kg wijting ƒ0,500,89; 154 kg griet ƒ1,04—ƒ2,56; 443 kg tarbot ƒ2.85ƒ6,50; 20 kg ma kreel ƒ0,65ƒ0,66; 639 kg poon ƒ0,38—ƒ0,86; 867 kg haai ƒ0,23 Voor een goede ontwikkeling van de haven van Gent is een nieuw kanaal naar de Schelde en een nieuwe sluis ten westen van Terneuzen nodig, beide toeganke lijk voor schepen tot 125.000 ton, zo meent de schepen van de Gent se haven, de heer G. van den Daele. Hij verklaarde maandag on een Dersconferentie, dat sedert de nieuwe sluis bij Terneuzen in ge bruik is genomen en Gent toegan kelijk werd voor schepen van 60.(100 ton, het internationale ver keer in de Gentse haven reeds is verviervoudigd. De investeringen waren dus wel economisch ver antwoord, zo zei hij. Van den Daele verklaarde dat er in Gent ook plannen waren ont wikkeld voor een nieuw kanaal naar de Schelde ten oosten van Terneuzen met'vertakkingen naar Gent en Antwerpen, maar. dat deze denkbeelden in de Scheldestad wa ren verworpen. 0,91; 140 kg kommeraal ƒ0,16ƒ0,50; 571 tong-schar ƒ0,491,98; 2 kg baars ƒ1,10; 10 kg spiering 0,66 en 1 ham ƒ1,51. Zeehengelwedstrijd De laatste zeehengelwedstrijd van de Westerscheldefederatie van dit seizoen wordt gehouden op zaterdag 25 oktober om half één bij de watertoren te Terneu zen. De organisatie van deze wed strijd is in handen van de hengel sportvereniging „Sport en Ge noegen" te Hoek. Er zijn aan deze internationale kamp als ge woonlijk weer fraaie prijzen ver bonden. De hoofdprijzen zijn een bromfiets, een herenrijwiel en 'n damesrijwiel. Na afloop van de wedstrijd die van belang is voor het Scheldekampioenschap, wordt de einduitslag bekendge maakt en worden de prijzen uit gereikt. Alleen de verschillende voor stellen tot begrotingswijzigin gen vormden gisteravond in de raadsvergadering van de ge- méente Hoek onderwerp van discussies. Een bedrag van ƒ5.317,75 (bijna twee gulden per inwoner) als bijdrage aan de ge meente Terneuzen in de kosten van organisatie-, huisvestings- en inpassingsadvies met het oog op de herindeling vond de heer M. de Putter nogal hoog, terwijl hij zei te twijfelen aan de waar de van het rapport, dat zal wor den samengesteld. Het rapport, waarvoor de gemeente Terneu zen opdracht gat en waarin ook Biervliet en Zaamslag moeten bijdragen, kost 60.000. De voorzitter, wethouder J. v. d. Peijl, was het met de waarde- beoordeling van de heer De Put ter niet eens. Hij betoogde dat het rapport zal worden samen gesteld door onpartijdige men-, sen. De voorzitter meende dat de „eigen mensen", in dit geval de gemeentesecretarissen wel bekwaam zijn maar geen erva ring hebben. Bovendien meen.- de de heer Van der Peijl tê moeten betwijfelen of er dan een rechtvaardige taakverdeling zou plaats hebben, ook al zou daarnaar worden gestreefd. „Voor ontslagen behoeven wij niet te vrezen", zo merkte de voorzitter op, die alle vertrou- Aanbesteding Het gemeentebestuur van Hoek heeft maandag aanbesteed de aanleg van rioleringen en be stratingen in het exploitatieplan Lovenpolder. Er kwamen zestien inschrijvingen binnen. Hoogste inschrijver was het aannemingsbedrijf Leenhouts n.v. te Sluis voor 232.900. De laagste inschrijver was het aan nemingsbedrijf M. P. Hol te Hulst met 'n bedrag van 206.080. MOSKOUDinsdag werd het Russische ruimteschip ,,Sojoez- 8" gelanceerd. De bemanning be staat uit kolonel Wladimir Shan- talov, commandant van het ruim teschip, en navigator cosmonaut Alexei Yelisev. Op de foto: Het ruimteschip tijdens de lancering. wen in de samenstellers heeft. Zij het schoorvoetend stemde de heer De Putter tenslotte voor. MEER STRAATBELASTING Een begrotingswijziging van ruim tienduizend gulden voor de inrichting van een nieuwe twee- klassige kleuterschool en een wij ziging van bijna ƒ4.500 voor de inrichting van n nog te bouwen bijzondere kleuterschool werden goedgekeurd, evenals een bedrag van 1.800 voor verbouwing van de chr. school op de Knol. Ook de begrotingswijziging van 247.693,42 ter realisering van de aanleg riolering en bestrating in de Lovenpolder werd goedge keurd. De gemeente ziet zich verplicht de straatbelasting vast te stellen op 18 procent (vroeger 12 pro cent) van de belastbare opbrengst op de gebouwde eigendommen en 5 procent (voorheen 3 pro cent) van de belastbare op brengst op de ongebouwde eigen dommen. Op de vraag van de heer Leunis zei de voorzitter dat dit jaarlijks 5 a 6.000 gulden meer zal- opbrengen. - FOUT HERSTELD De voorlopige vaststelling van de vijfjaarlijkse afrekening voor het bijzonder onderwijs kon moeilijk de goedkeuring van de heer De Putter wegdragen. Deze noemde het een onoverzichte lijke situatie, waarin de voorzit ter hem gelijk moest geven, maar die'toch meende dat de ambtena ren een pluim hebben verdiend yoor dit werk. „Het betreft een in het verle- den gemaakte fout, die nu her steld is", aldus de heer Van der Peijl. De raad verklaarde zich ook akkoord met het voorstel tot het vaststellen van straatnamen (onteend aan bloernen en bomen) in het bestemmingsplan Loven polder. Dat in Terneuzen reeds straten dezelfde namen dragen, zoals werd opgemerkt, kon de voorzitter weinig verontrusten: „Wij zijn nu nog een zelfstandi ge gemeente en wat er later ge beurt, zullen wij wel zien", i -f ZAAMSLAG Geboren: 7 sept. Annemiek, d. van P. Pijpers en A. Hoogen- doorn, Puntstr. 16. 10 sept. Be linda Diana, d. van C. A. Buijze en J. M. Verhelst, Veerstr. 9. 22 sept. Bartelina Cornelia Maria, d. van J. J. Klaassen en A. A. Staal, Dijkstr. 6. 24 sept. Anita Elizabeth Johanna, d. van J. G. A. Vantricht en J. J. Bakker, Heer Janstr. 6. 26 sept. Fijgje Maria, Maria, d. van F. de Braal en M. den Deurwaarder, Punt str. 17. Huwelijks-aangiften10 sept. Joihannis J. Steenhard, won. te Goes, en Catharina J. Florussen. 11 sept. Johan W. Oosterling, won. te Breskens, en Catharina Dieleman. 15 sept. Marinus J. Michielsen, won. te Hoek, en Leunt je M. H. van der Hage. 29 sept. Wilem F. Buijze, won. te New Westminster (Canada), en Suzanna Brandes. De hoofdconstructeur van de Russische ruimteschepen heeft aan journalisten op de lanceer basis Baikonoer meegedeeld dat het doel van de groepsvlucht is, de boordsystemen, de besturings methoden en de commando- en meetapparatuur verder te ver beteren. Er zal een tijd komen, dat grote groepen ruimteschepen voor wetenschappelijk onder zoek door de kosmos zullen vlie gen, zei hij. Huwelijksvoltrekkingen: Geen. Overleden te Terneuzen: 14 tept- Maatje de Koeijer, 79 j., awwg. van C. Herrebou» Tass meldde gisteren dat de gezamenlijke vlucht nauwkeurig volgens program verloopt. Kolo nel Sjatalow, de leider van de groepsvlucht, voerde door hand besturing met de Sojoezr8 een serie manoeuvres uit. Ook de be manning van de Sojoez-7 had van _handbesturing gebruik gemaakt. Êr werden voorts waarnemingen verricht en foto's gemaakt. Intussen verklaarde de Russi sche prof. Kasakow, expert op het gebied van het vacuumlassen dat voor de vooruitgang van de moderne techniek het lasexperi- ment in de ruimte van onschat bare betekenis is. Tot de taken van de Sojoez-6 behoort het be proeven van diverse methoden voor het lassen van'metalen met speciale technologische appara tuur in het luchtledig en bij ge wichtloosheid. Het wereldruim is ideaal voor de uitvoering van diverse technologische processen, waarvan een specialist slechts dromen kan, aldus prof. Kasa kow. Volgens hem kan men bui ten de dampkring de stralings-' energie van de zon zeer effectief gebruiken voor het voorverwar men van metalen. Met hulp van moleculaire krachten konden. daft twee VefSëhillenr1" orten metaal hecht met elka: „orden verbonden. De Sojoez-7 en de Sojoez-8 zijn dinsdagmiddag vastgekop peld. De Sojoez-6, waarvan is mee gedeeld dat dit ruimteschip niet is voorzien van het gebruikelijke voortstuwingssysteem, blijft in de nabijheid van de beide andere ruimteschepen voor „observatie". Het is niet bekend op welke af stand de Sojoez-6 zich bevindt. Radio-Moskou heeft dinsdag avond gezegd, dat de Sojoez 7 en de Sojoez 8, die tezamen vi t astronauten aan boord hebben, dicht bijeen zijn geweest en dat de bemanning foto's heeft geno men. De radio maakte geen mel ding van een koppelingsmani vre. In de loop van de dag ontstond verwarring over het koppelings experiment. Terwijl de deskun digen met spanning wachtten op het moment, dat de zich in de ruimte bevindende astronauten tot een koppeling zouden over gaan, meldde het Zuidslavische persbureau Tanjoeg dat deze kopoeling reeds een feit was. La ter zwakte het bureau zijn be richt af met een melding uit Mos kou, dat de koppeling niet offi cieel was bevestigd. Volgens Tan- joeg bestond er evenwel geen twijfel aan, dat de vorming van een „vliegend eiland" nog in de loop van deze ruimtevlucht tot stand zou komen. Het Russische persbureau Tass heeft slechts gemeld, dat de groepsgewijze vlucht van het ruimte-troika" al meer dan 24 uur heeft geduurd en dat de ze ven astronauten het -uitstekend maken. De Russische televisie vertoonde dinsdagavond een rechtstreekse uitzending uit de Sojoez-6, maar niets uit de an dere ruimteschepen. Zeehaven- en industrialisatiepolitiek Donderdagavond zal het ge west Zeeland van de p.v.d.a. door middel van een forumbij eenkomst in het Middelburgse stadhuis de zeehaven- en indus trialisatiepolitiek aan de orde stellen. Zoals bekend heeft 't bestuur van de p.v.d.a. onlangs gesteld dat de industrialisatie in Rijn mond dient te w.orden getempo-- riseerd -doof yoonje-Prrtlën' en de Hoeksche Waard .jgroën" te laten. Daarentegen zou de indus trialisatie langs .de Wester- schelde en de Eems dienen te worden bevorderd. De forumdiscussie wordt geleid door burgemeester R. Laan van Zaandam. Het forum bestaat uit prof, dr. G. Klein, lid van het partijbestuur van de p.v.d.a. de Zeeuwse gedeputeerde M J. van Poelje, het Zeeuwse statenlid P. A. Roels, de biologe mevrouw A. Vaas—van Oven uit Yerseke en het eerste kamerlid en direc teur van' het eeonomisch-techno- logisch instituut voor Zeeland, drs. M. C, Verburg. Collecte De collecte voor de reclassering bracht te Retranchement 32,47 op. Cildehuis Zaterdag-i november a.s. zal de officiële opening van het Gilde- huis te Sluiskil plaats vinden. Daarmee komt een eind aan de verbouwing van het voormalig patronaat. Er is dan, hoofdzake lijk door vrijwilligers, ruim twee jaar aan gewerkt. Sluiskil zal op de eerste november een goed ge outilleerd gebouw, dat gebruikt kan worden voor allerlei evene menten, rijker zijn. De opening vindt op die dag om 3 uur 's mid- lags plaats. Vervolgens is er een receptie en gelegenheid het ge- b°'s'Avondfim^' Pioniers en rieP leden op in iz - jurcf -ef -,n soüdariteit te zoeken naar nieuwe prv 3i amma, waarbij de Sluiskil- wegen Ook achtte r?^ Tier»- vir>v aaneeVnlkJnh zl,ch te§oed k,an, d°en het nodig meer belangstelling te aan een gebraden os aan het spit. - -6 ;V'. Verloting handbalvereniging De inbeslagneming van hét schip „Adriana" en van de lading bestaande uit van de Bundeswehf afkomstige geweermunitie, is ge: schied omdat het vereiste consent van uitvoer niet kon worden oven- gelegd. Minister Den Toom vaij defensie heeft dit de Tweede Ka mer meegedeeld in antwoord oj> vragen hierover van de kamer leden Wiebenga en Van der Spet (beiden P.S.P.). Het onderzoek van de douanerecherche aan boord van het schip had tot doel vast te stelp len, of en zo ja welke bepalingen van de vuurwapenwet en van dè in- en uitvoerwet werden overtre den. De minister heeft verder meeget deeld, inmiddels stappen te hebhen ondernomen om te voorkomen, dat in ons land opgeslagen munitie aan particulieren wordt overgedra gen. Uit het antwoord blijkt, dat de verkoop van de in de „Adriana" aanwezige munitie inmiddels on gedaan is gemaakt door de Duitse instanties. De inbeslagneming van het schip is inmiddels opgeheven. HAVENDIEFSTALLEN IN BOTTERDAM Rechercheurs van de Rotter damse rivierpolitie hebben derJ tien mannen gearresteerd (elf uit Rotterdam en twee uit Deii. Haag), die betrokken zijn ge weest bij een omvangrijke serie havendiefstallen. In de afgelopen maanden stalen de mannen voor ongeveer 130.000,aan meta len en andere goederen in het Maasstedelijk havengebied. Tien van de dertien verdachten zijn aan de officier van justitie voor geleid. eeuwwisseling tot op de dag van vandaag. De heer Jacobs stelde duidelijk, dat voor de werkne mers, nu op materieel terrein al veel is gewonnen, nog steeds de striid geldt om voledige erken ning. De voorzitter van de jubileren de afdeling, de heer E. Vink, had hierop reeds in zijn openingsrede gewezen. Hij bracht dank aan de De handbalvereniging Sluiskil heeft een loterij georganiseerd ter versteviging van de clubkas. Hoofdprijs is een grammofoon. Andere prijzen zijn een draag bare radio en waardebonnen. De trekking vindt 28 november plaats. N.K.V, vierde gouden jubileum Een druk bezochte receptie, een eucharistieviering en een feestavond in „Het Wapen van Zeeland" waren de hoogtepun ten van de herdenkingsdag bjj gelegenheid van het 50-jarig be staan van de N.K.V.-afdeling Stoppeldijk. Tijdens de officiële herdenking sprak de heer G. Jacobs, hoofd bestuurder van het N.K.V., de feestrede uit. Hij gaf een over zicht van de organisatie van de werknemers sinds de laatste tonen voor het politieke gebeu ren. Een fusie van de N.K.V.-af- delingen in de gemeente Vogel waarde zag de voorzitter als ide aal. Verder werd gesproken door wethouder W. Lambert namens de gemeente Vogelwaarde en na mens de middenstandsvereniging, door de heer C. de Cock namens de boerenbond, door pastoor C. Backx, door de heer D, de Bak ker namens „Herwonnen Levens kracht' en door mej. H. Mang- nus namens de centrale volks bank. Laatstgenoemde bood het bestuur een geschenk onder cou-< vert aan. Andere plaatselijke in stellingen en verenigingen gaven van hun belangstelling blijk door ean overdaad aan bloemen Een ander hoogtepunt vormde dé hul diging van de jubilarissen. De heer Jacobs reikte herinnerings speldjes uit aan de heren D de Bakker (50 jaar lid), E. Marin, R. van Goethem, H. Scheerders, A. Pardon, P. van Overmeeren (40- jaar lid) en M. Sanders (25 jaar lid). Tijdens het gezellig samenzijn boekte de dansgroep „Hava Na- guila" succes met..een.gevarieerd programma van volksdansen. i

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2