Felle kritiek van fractieleider P.v.d.A SMiors Constaniijn Chrisfof Frederik Aschwin Overval op N.S.-haite in Rotterdam Amerikanen verwachten winteroffensief Derde zoon van prinses Beatrix heet: HET WEER Moties tegen b.t.w. en hoger pensioen bejaarden VOOR GEBAK RADIO DE KOCK Weinig kans op vrede in Vietnam Russische troepen in Tsj.-Slowakije vijandig bejegend TOESTAND PRINS CONSTANTIJN GING NIET VOORUIT WOENSDAG 15 OKTOBER 1969 25e Jaargang x No. 6091 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Temeuzen Het jaarlijkse begrotingsdebat in de Tweede Kamer „Bijsteller Prijzenfront Vakantiebijslag bejaarden Achterhoede Ongerustheid Bezwaren van drs Schmelzer Banketbakkerij Dubbel uitstel Pensioenen „Machtsvertoon" Prins Claus deed aangifte van de geboorte Geschenk Koninklijke onderscheiding voor Grey MISLUKTE ROOFOVERVAL IN ROTTERDAM Arabische guerillastrijders veroordeeld Gevechtspauze Hoogwater Stationair Zon- en Maanstanden Egyptische raketaanval Weerbericht «nksrinit tw abonnementIÈÜNf üZEN bi-cteur-HtiofdredacteuiP. 1 van de Sande éetefoon: («1150)—2073. Gironummer 38186 «tetoeti*. «m AdmWstrsHe-adrasSmktawai VuwnemenUDrlja t H per kwartaal; per maand f2,70 '•"w mwimar» 18 emt. bmhirief 4 X B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 eent; miniimm per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen bandela- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adret bureau van dit Mad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot tun. 3 uur. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. „Wij vinden dat het financieel - economisch beleid van het kabi net faalt. Het faalt voorname lijk waar het geldt de sociaal- zwakken en de democratisering. Het beleid is onduidelijk, aarze lend of negatief'. Met deze woorden gaf drs. J. M. den Uyl, de voorzitter van de p.v.d.».-fractie, zijn visie op het optreden van het kabinet- De Jong. Hij was de eerste spre ker in een lange reeks, die deze week aan het woord zullen ko men bij de politieke en finan ciële beschouwingen. Drs. Den Uyl diende twee mo ties in, waarvan één betrekking heeft op de b.t.w.-omzetbelas- ting en de tweede op de finan ciële positie van bejaarden, we duwen en wezen. De opstelling van het kabinet, zo zei hij, getuigt meer van het streven in de samenleving op komende stromingen naar groter gelijkwaardigheid te kanaliseren en. af te leiden dan naar het be wust hervormen van bestaande strukturen. Drs. Den Uyl uitte felk^ kri tiek op minister Witteveen (fi nanciën), een „kunstenaar in het bijstellen", zei hij. De minster van financiën verhoogt niets, hij verlaagt niets, hij stelt alleen maar bij. Tarieven, tekorten, begrotings beelden, alles wordt door hem „bijgesteld". „Een vir tuoos van het kaliber-Witte- veen bloost er nauwelijks van", zo merkte de heer Den Uyl op. De belastingverlaging wordt volgens spr. betaald met aan tasting van een groot aantal no dige voorzieningen op de ter reinen van krotopruiming, het openbaar vervoer, de gemeente- financiën en de verzorging van bejaarden. „Heel de ritselende presentatie van de belasting operatie kan niet verhullen dat de belastingverlaging op basis 39701971 wordt gefinancierd met een verhoging van de b.t.w. met 300 miljoen". Bij het doorgaan van de be lastingverlaging tekent zich de onvermijdelijkheid van een ver dere verhoging van de b.t.w. dan het kabinet het voorstelt reeds af. Tegen dat soort verla ging van de inkomstenbelasting hebben wij ons van het begin af verzet, omdat ze de inkomens verhoudingen nog schever trekt das ze al zijn, aldus spr. De heer Den Uyl constateerde dat het prijzenfront allerminst tot rust is gekomen en dat het kabinet de prij3spiraal in wer king heeft gezet. Gemeten aan de normen van een redelijk uit gavenbeleid, een rechtvaardige inkomensverdeling en een bij drage aan het doorbreken van dé prijs-loonspiraal is de verla ging'van de inkomstenbelasting niet te verdedigen. Spr. somde een zestal punten op. die volgens hem nodig zijn; Geen verlaging inkomstenbe lasting; geen verhoging b.t.w. in 1970: gebruik een deel van de 600 miljoen voor verlichting van de nood van de gemeenten; prioriteit aan financieringsmid delen voor wonigbouw; hogere successierechten en vermogens belasting; verlaging van de de fensie-uitgaven; enkele voorzie ningen als soldijverhoging, vor ming van de werkende jeugd en meer hulp voor de regio. Hij uitte ook kritiek op minis ter Beernink (binnenlandse za ken), „bekend om zijn diepzin nige wijze van argumenteren", en op minister Luns, „die zitten blijft als zijn Nieuw-Guinea- politiek mislukt en als die mis lukking zeven jaren later weer eens op de proppen komt, in de Pilatusrol vlucht". Vervolgens diende de heer Den Uyl zijn moties in. In de tweede motie nodigt hij de regering uit te bevorderen dat; 1. In 1979 een vakantiebijslag van 6 wordt ingevoerd voor al degenen die 'n a.o.w.- «f a.w.w.-pensieen genieten. 2. In een periode van ten hoog ste 5 jaar het gehuwdenpen sioen van de a.o.w. tot het peil van het netto minimum loon wordt verhoogd en 3e overige a.o.w.- en a.w.w.- pensioenen evenredig worden verhoogd. Drs. H. Wiebenga, voorzitter van de p.s.p.-fractie, constateer de dat het aantal mislukkingen in het beleid van het kabinet-De Jong zo groot is, „omdat het bij voortduring geen voor- maar achterhoedebeleid is. Spr. noemde als voorbeelden het zich opstellen achter de Amerikaanse oorlogvoering in Vietnam en het ontoereikende politiek beleid inzake Biafra. Hij vroeg de regering al het moge lijke te doen tot verwijdering van Griekenland uit de raad van Europa. Drs. Wiebenga noemde het be drag voor ontwikkelingshulp veel te laag. In een kort tijds bestek zou een opvoering tot 2 procent van het nationaal in komen voorgeschreven zijn. Het tempo van krotopruiming en stadssanering gaat niet ver genoeg. Hij drong er op aan het woningbouwprogramma te her zien overeenkomstig de stand punten die de nationale woning raad heeft neergelegd in het ver langen tot opvoering van 't aan tal te bouwen woningen tot 135.000. Prijzen, lonen en belastingen vormen een voortdurende bron van ongerustheid. Het prijsbe leid is onder de talrijke voorbeel den van slecht beleid wel het meest schreeuwende. Het S.E.R.- adviesover de inflatiebestrijding wordt door de regering op een hoofdpunt, te weten de niet-ver- hoging van de b.t.w. in de wind geslagen. Terzake van de sociale minimumeisen is de p.s.p. van mening dat AOW- en AYVW-uit- keringen dienen te worden op getrokken tot het peil van het minimumloon ten laste van de algemene middelen. De k.v.p.-fractie maakt tegen de invoeringsdatum van 1 juli van de b.t.w.-aanpassing „over wegende bezwaren". De fractie acht het tot stand brengen van nog twee aanpassingen „onwen selijk". Tot deze uitspraken kwam drs. Schmelzer, voorzitter van de k.v.p.-fractie. Hij vroeg de regering met nadruk in deze kabinetsperiode nog slechts met is het adres Nïeuwediepstraat 1 Ternenzen één aanpassing der b.t.w.-tarie- ven te komen en deze niet op 1 juli 1970 maar op 1 januari 1971 te doen ingaan. De heer Schmelzer conclu deerde dat de toetsing van het kabinetsbeleid een positieve tussenbalans te zien heeft ge geven. Spr. zei te vertrouwtm dat de regering gevolg zal willen ge ven aan het beroèp tot uitstel van de b.t.w.-aanpassing tot '71. De daarvoor ontbrekende hon derd miljoen gulden zouden ge dekt kunnen worden door een verschuiving van de belasting verlaging. Er is een krachtiger aanpak nodig bij de ruimtelijke ontwik keling van zuidwest-Nederland. Deze aanpak noemde hij nood zakelijk op straffe van het in de toekomst niet meer leefbaar zijn van grote delen van ons land. Spr. ging vervolgens in op de „tekortkomingen", die de fvo- ningvoorziening kenmerken. De fractie meent dat het probleem van krotopruiming en sanering het belangrijkste vraagstuk op het terrein van de volkshuisves ting moet zijn. De realisering van 125.000 huizen blijft de fractie zien als een voorwaarde voor medewerking aan t volks huisvestingsbeleid. Spr. vroeg of er mogelijkhe den zijn om op korte termijn te komen tot een regeling van het pensioenvraagstuk. In het slot van zijn betoog noemde de heer Schmelzer het verontrustend dat er wat be treft ontwikkelingssamenwer king een sfeer van matheid be staat. De k.v.p.-farctievoorzitter zou zijn steun verlenen aan het Ne derlandse beleid op dit terrein en benadrukte dat ons land een stimulerende rol kan en moet spelen. De communistische fractie- voorziter M. Bakker kritiseerde o.a. het buitenlandse beleid. De uitwerking van dit beleid is gelegen in de defensiebegroting, die hij twee miljard gulden te hoog vindt. „De theorieën van minister Den Toom monden uit in een verhoogd militarisme en een verhoogd machtvertoon en dat alles onder de naam crisis beheersing". De b.t.w.-verhoging noemde de heer Bakker 'n onaanvaard bare zaak, Spr. voelt meer voor een belastingverlaging van mid dengroepen, vrijgezellen en de gehuwde werkende vrouw. Dit kabinet voert een politiek van de blikkerende tanden, al dus spr. Het jaar negenenzestig wordt getekend door veelvuldig verzet tegen dit gedoe: lonen, studenten, b.t.w., belastingver hoging. „Het democratische ver zet van de studenten is uiterst vruchtdragend. Ik bepleit am nestie voor de maagdenhuistu denten en géén vervolging van de studenten aan de vrije uni versiteit en in Utrecht". De derde zoon van prinses Beatrix en prins Claus heeft de volgende namen gekregen: Constantijn Christof Frederik Aschwin. Zijn roepnaam is Constantijn. Prins Claus heeft dinsdagmor gen aangifte gedaan van de ge boorte van zijn derde kind. Bur gemeester De Ranitz, die als ambtenaar van de burgerlijke stand fungeerde, was hiervoor naar het ziekenhuis gekomen. Getuigen waren de vice-presi dent van de raad van state, dr. L. J. M. Beel, en minister-presi dent P. J. S. de Jong. Het was een eenvoudige plechtigheid. Toespraken werden niet gehou den. Nadat prins Claus aan de bur gemeester de namen van zijn zoon: Constantijn Christof Fre- Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEÜZEN Koningin Elizabeth heeft de Britse journalist Anthony Grey, die enige dagen geleden door Peking werd vrijgelaten, be noemd tot officier in de orde van 't Britse imperium (O.B.E.) Twè Duits sprekende mannen, waarvan een in het bezit was van een pistool, hebben dinsdagoch- De Rotterdamse recherche is op zoek naar een man en een vrouw, die dinsdagavond hebben gepro beerd een bejaarde sigarenwinke lier aan de Zaagmolendrift in de Maasstad met' ether te bedwelmen om hem te beroven. De overval had geen succes, omdat de sigaren winkelier, de 74-jarige J. de Mey, met een vuistslag op het gezicht de man op de vlucht deed slaan. De vrouw vluchtte mee. De heer De Mey stond achter de toonbank van zijn kleine win kel, toen de man en de vrouw, on geveer 30 en 20 jaar oud, binnen kwamen. Zonder iets te zeggen, drukte de man een In ether ge drenkte zakdoek onder de neus van de sigarenwinkelier. Deze rea geerde met een vuistslag. Voorbij gangers hebben nog een achtervol ging ingezet, maar de twee wisten in een auto te ontkomen. tend omstreeks vijf uur een overval gepleegd op de halte Rotterdam-zuid van de Neder landse spoorwegen en ongeveer 1350 gulden geroofd. Het tweetal dwong de heer J. Markus, de lo- kettist die net tevoren als eerste en enige het stationskantoor bin nen was gegaan, de brandkast open te maken. Onder bedreiging voldeed hij aan het bevel. Ter wijl een van de rovers de heer Marcus onder schot hield, greep de ander vijf geldkistjes uit de brandkast. Volgens de N.S. zijn de overvallers „amateurs" omdat ze toevallig aanwezige envelop pen met geld en rollen kleingeld over het hoofd hebben gezien. Uit getuigenverklaringen is gebleken dat twee mannen, die nylonkousen over hun gezicht Een krijgsraad in Ramallah op de door Israël bezette westelijke oever van de Jordaan heeft dins dag twee Arabische guerillastrij ders veroordeeld, een tot levens lang, de andere tot 20 jaar. Volgens het Cambodjaanse staatshoofd prins Sihanouk is er slechts een kleine kans dat de kwestie-Vietn'am in de nabije toekomst zal worden opgelost. De prins zei dit in een radio interview van de B.B.C.: „Ik wil niet pessimistisch zijn, maar ik zie geen reden om optimistisch te zijn." Tijdens zijn verblijf in Hanoi bij de begrafenis van president Ho Tsji Minh was hij er nog meer van overtuigd geraakt, dat de Vietnamese communisten geen compromis kennen bij hun eis dat alle Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam moeten worden teruggetrokken. Volgens de prins hadden de Vietnamese communisten hem de schriftelijke verzekering ge geven, die was ondertekend door de Noordvietnamese ambassa deur in Phnompenh, dat alle communistische troepen uit zijn land zouden worden terugge trokken na de oorlog. De vietcong en het Noordviet namese leger houden waar schijnlijk hun troepen in reserve om een winter-lente-offensief voor te bereiden, zo menen voor aanstaande Amerikaanse mili taire kringen in Saigon. Zij nemen aan dat dit één van de hoofdoorzaken is voor de hui dige gevechtspauze, waarbij het aantal slachtoffers aan Ameri kaanse zijde het laagste peil heeft bereikt sinds drie jaar. Maar het is ook mogelijk dat de vietcong en de Noordvietna- mezen de politieke ontwikkelin gen in Washington en bij de vre desbesprekingen in Parijs af wachten, aldus deze kringen. De guerrilla-acties in Zuid- Vietnam zijn de laatste twee we ken aanzienlijk verminderd en ook de infiltratie uit Noord-Viet nam is veel lager dan werd ver wacht. hadden getrokken, de hal van 't station binnenkwamen en met 'n pistool van de 48-jarige loketbe diende Markus eisten dat deze de brandkast zou openen. Zij verdwenen in een naast het station op een parkeerterrein staande auto. Op weg naar de auto verloren de mannen één geldkistje, dat geen geld bevat te. De in Tsjecbo-SIowakije geleger de Russische troepen worden nog steeds door de plaatselijke bevol king vijandig bejegend. Dit schrijft de opperbevelhebber van deze troepen, kolonel-generaal A. M. Maiorow, in het Russische leger- blad „Rode Ster" van dinsdag. De sterkte van de Russische troepen wordt geschat op 70.000 man. Generaal Maiorow schrijft dat de manschappen die onder zijn bevel staan, „vaak in verschillende graden de. uitdagende activiteiten ervaren van de anti-socialistische krachten". De communistische par tij onder leiding van dr. Gustav Husak heeft, aldus de generaal, veel gedaan om de toestand in het land „te consolideren en te nor maliseren", „maar de krachten die •vijandig tegenover het socialisme staan, zijn nog steeds werkzaam, soms openlijk, soms bedekt". De generaal onthulde verder: „In de eerste maanden (na de invasie van augustus 1968) moesten wij vele moeilijkheden te boven komen en dat moeten wij nu nog steeds". Deze moeilijkheden hadden te ma ken met de huisvesting van de troepen, het scheppen van normale leef- en werkomstandigheden, het oefenen van onze troepen en het bevoorraden van de bases", aldus generaal Maiorow. WOENSDAG 15 OKTOBER Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.47 4.23 5.02 5.06 n.m. 4.05 4.41 5.20 5.24 DONDERDAG 16 OKTOBER Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.27 5.03 5.42 5.46 n.m. 4.51 5.27 6.06 6.10 derik Aschwin bekend had ge maakt, werden deze door burge meester De Ranitz in het geboor teregister ingeschreven, dat daar na werd getekend door de burge meester, door prins Claus en door de getuigen. Na de akte te heb ben voorgelezen, bood de burge meester namens de stad Utrecht een geschenk aan, een zilveren baby-kapstel. Bij de aangifte, die in de ka mer van prof. Haspels plaats vond, waren verder aanwezig het medisch team, prof. dr. A. A. Haspels, dr. W. P. Plate, dr. J. Drukker en G. M. M. Nijhuis ca de voorzitter van de stichting „academisch ziekenhuis", te Utrecht, prof. dr. I. A. Diepen horst. Burgemeester De Ranitz ver telde na afloop, gevraagd of het jonge prinsje naar koning Con stantijn van Griekenland is ver noemd, dat de namen Constantijn en Christof door prinses Beatrix en prins Claus zijn gekozen om dat ze het „mooie" namen von den. Prins Constantijn heeft een on rustige nacht gehad. De vooruit gang, die zich maandag- aftekende, heeft zich niet voortgezet. Prof. dr. J. L. de Bruijne, hoofd van de afdeling „pasgeborenen" van het „Wilhelminagasthuis" te Amsterdam, is sinds zondagmor gen bij de behandeling betrokken. Het herstel van prinses Beatrix vordert goed, aldus is dinsdag medegedeeld door de rijksvoor lichtingsdienst. Nadat de R.V.D. had meege deeld, dat het herstel van prins Constantijn zich niet had voort gezet, heeft minister-president De Jong dinsdagmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat „er op het ogenblik een stationaire toe stand is, die nog wel enkele dagen kan duren". De R.V.D. kon geen nadere mededelingen verstrekken. Ook op de vraag, of de toestand al dan niet zorgwekkend is, had de R.V.D. geen antwoord. In de gezondheidstoestand van prins Constantijn was dinsdag avond geen verandering gekomen, zo werd door prof. Haspels, prof. De Bruijne en dr. Drukker mede gedeeld. ZON MAAN op onder op onder Okt 15 16 17 18 19 20 7.04 7.06 7.08 7.09 7.11 7.13 17.47 17.44 17.42 17.40 17.38 17.36 12.44 13.55 14.47 15.22 15.46 16.02 19.16 20.15 21.33 23.01 0.32 VOORSCHOTEN: Ter herinne ring aan de geboorte van het 3e prinsje heeft de Koninklijke Be geer in Voorschoten een penning geslagen met de 5 portretten van het prinselijk gezin. De randtekst luidt: Zich in het geluk van een ander verheugen, is er deel aan hebben. Op de keerzijde staat het persoonlijk wapen van de nieuwe prins. Het ontwerp is van de me- daïlleur Willem Vis, Een Egyptische commando groep is dinsdagmorgen 't Suez- kanaal overgestoken en heeft met Russische katoesjaraketten een aanval gedaan op een Is raëlische stelling ten oosten van Kabrit. Hierbij zijn zware ver liezen toegebracht aan infante rie- en tankeenheden van de vijand. Dit is dinsdag meege deeld door een militaire woord voerder in Cairo. De comman dogroep heeft ook mijnen ge legd onder Israëlische voertui gen, die werden vernietigd en waarvan de bemanningen wer den gedood. De Egyptenaren zijn allen behouden op hun ba sis teruggekeerd, aldus Cairo. ZONNIGE PERIODEN Een zwak koufront passeerde dinsdag ons land, waarbij hier en daar wat lichte regen viel. De zwakke tot matige wind ruimde hierbij van zuidelijke naar zuidwestelijke richting. Achter het front steeg de luchtdruk boven West-Europa vrij aanzienlijk, zodat een rug van hoge druk van Spanje naar oost-Engeland tot ontwikkeling kwam. Deze rug breidt zich naar het oosten uit en zal vandaag het weer in onze omgeving bepalen. In de met zwakke tot matige zuid tot zuidwestelijke wind aange voerde lucht zullen flinke zon nige perioden voorkomen, waar bij de temperaturen ongeveer de zelfde waarden zullen bereiken als gisteren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot hedenavond. Zonnig Op de meeste plaatsen droog en vrij zonnig weer. Zwakke wind tussen zuid en zuidwest. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1