Prinses Beatrix schonk het leven aan welgeschapen zoon varkenshaasjes met pruimen Egypte niet bereid tot directe onderhandelingen Doden bij heftige onlusten in Belfast BABY ZATERDAGMIDDAG IN COUVEUSE OPGENOMEN Toestand was „niet onbevredigend" Minister Riad: „Israël heeft zich geisoleerd Husak: „In ongenade gevallen partijleiders niet naar het abattoir" PRESIDENT NIXON ONTSLAAT „GEHATE" GENERAAL Ministerszoon onder de betogers Compagnie parachutisten naar Noord-lerland electra HET WEER ƒ8,— per kwartaal; per maand f2,70 Cone nummer» 15 cent inclusief 4 B.T.W. MAANDAG/DINSDAG 13/14 OKTOBER 1969 25e Jaargang No. 6090 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van cle Sande, Terneuzen Dinsdag aangifte Artsen tevreden Weinig drukte een goed stuk vfeeshoort erbij Vierde in lijn van opvolging In Curasao Israëlische vliegtuigen bestoken Egyptische doelen Wereldopinie Komplot Benzinebommen Razernij Bevorderd Miljoenen deelnemers? Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden CraakMtag W abonnement: TERNEUZE, Directeur-Hoofdredacteur: P. 3. van de Sande Telefoon: (01150)—-2073. Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs t por mm io cent; nnmtmmi per advertentie f2,40, exclusief 4% B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Bileven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent owThcfling. Inzending advertenties uiterlijk tot «i m, 2 on, Voor hel gecomb. maandag/dtaedeg-mmme tot 10 uur voormiddag. De rijksvoorlichtingsdienst deel de zaterdagmorgen meeHeden op 11 oktober 1969 heeft prinses Bea trix in het academisch ziekenhuis te Utrecht hèt leven geschonken aan een flinke welgeschapen zoon. De bevalling, die langs operatie ve weg heeft plaats gevonden, is geheel naar wens verlopen. De toestand van moeder en kind is goed. Zondag werd officieel medege deeld Prof. Haspels en dr. Druk ker verklaarden hedenmorgen dat de gezondheidstoestand van prin ses Beatrix goed is. In de loop van zaterdag, enkele uren na de geboorte, werd het wenseliik geacht de baby van prin ses Beatrix tijdelijk in de couveuse op te nemen wegens enigszins be- moellükte ademhaling. De toestand van de jonge prins is niet onbevredigend. Prins Claus zal op dinsdag 14 oktober des morgens om 10 uur in het stadhuis te Utrecht aangifte doen van de geboorte van zijn der de zoon. Als ambtenaar van de burger lijke stand zal de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, optreden. Ais getuigen zijn wederom aan gezocht de vice-president van de raad van state, dr. L. J. M. Beel, en de minister-president, de heer P. J. S. de Jong. Volgens traditie zal prins Claus zijn zoon aan de ambtenaar van de burgerlijke stand tonen in aanwe zigheid van de beide getuigen. Dit zal plaatsvinden in het acade misch ziekenhuis, voorafgaande aan de geboorte-aangifte in het stadhuis. Prof. Haspels en dr. Drukker hebben vanmorgen (maandag) medegedeeld, dat nrinses Beatrix het goed maakt. De jonge orins heeft een goede nacht gehad. Zh' zijn over de voortgang van zijn herstel tevreden. In verband met de gezondheidstoestand van zijn zoon zal prins Claus de gang van zaken in verband met de a,an- gifte vereenvoudigen. Dit bete kent. dat burgemeester De Ranitz dinsdag als ambtenaar van de burgerlijke stand naar het zie kenhuis zal komen, waar prins Claus in aanwezigheid van de ge tuigen aangifte zal doen van de geboorte van zijn derde zoon. Daar de baby nog in de couveuse zal liggen, zal bet vertonen aan de ambtenaar van de burgerlijke stand op een later tijdstip ge schieden. V„n publieke belangstelling bij és poort van het ziekenhuis was zaterdag nauwelijks sprake. Buiten de poort stonden ongeveer 20 men sen en op het ziekenhuisterrein liepen tien patiënten in ochtend jassen nieuwsgierig rond te kijken in de hoop een glimpje op te van gen van de koningin. Koningin Juliana, die tijdens de bevalling van haar oudste dochter in het ziekenhuis was, vertrok om half elf. De hofauto werd bij het verlaten van het ziekenhuisterrein omstuwd door ongeveer 50 jonge ren. In en om Utrecht werd minder druk gevlagd dan bij de geboor ten van Willem-Alexander en Fri- so. Het waren vrijwel uitsluitend de openbare gebouwen en kantoren die het nationale dundoek voor de dag hadden gehaald. Tegen één uur stonden bi} het ziekenhuis enige tientallen mensen te kijken naar de links van de. ingang gele gen koninklijke kraamkamer. Het is dezelfde kamer waar prinses Beatrix verbleef na de geboorte van haar beide andere kinderen. lekker eten tips Varkenshaasjes open snijden Licht zouten, snuifje peper, en deze met de pruimen vullen. Daarna braden, V Het jonge prinsje is de vierde in de lijn van troonsopvolging. Eerste is prinses Beatrix, tweede prins Willem-Alexander en derde prins Johan Friso. Het gewicht van de derde zoon van het prinselijk paar bedroeg 3240 gram. Zijn lengte was 49,5 cm. I Zaterdag verscheen in een extra editie van de Curagaose courant de navolgende bekendmaking van koningin Juliana 11 oktober 1969 Mijn dochter Beatrix heeft hedenmorgen het leven geschonken aan een zoon. Ik kondig dat hierbij aan mede na mens de ouders van de jong ge.- borene wier grote dankbaarheid en vreugde wij delen. JULIANA. De extra-editie verscheen in een rood-wit-blauwe omlijsting. UTRECHT: Deze foto van het pasgeboren prinsje werd zater dagochtend door prins Claus ge maakt. „Israël volhardt in het eisen van directe onderhandelingen met de Arabieren om zijn voorwaar den te kunnen dicteren. Israël eist in feite de capitulatie van de Ara bieren. Wij hebben al verscheide ne malen verklaard dat recht streekse onderhandelingen over gave zouden betekenen en dat kun nen wij niet accepteren". Dit ver klaarde de Egyptische minister van buitenlandse zaken Riad bij zijn terugkeer in Cairo uit New York, waar hij de algemene vergadering der verenigde naties heeft bijge woond. Volgens hem moeten de contac ten worden gelegd via VN-bemid- delaar Gunnar Jarring, opdat de resolutie van de veiligheidsraad van 22 november 1967 ten uitvoer kan worden gelegd. De houding van de Verenigde Staten met be- Israëlische straalvliegtuigen hebben zondag Egyptische mili taire doelen op de westkust van de golf van Suez aangevallen, zo heeft een Israëlische militaire woordvoerder bekend gemaakt. Alle toestellen waren behouden teruggekeerd. trekking tot hun voortdurende steun aan Israël was niet gewij zigd. De Amerikaanse regering had „zelfs geweigerd haar standpunt te omschrijven ten aanzien van de veiligheidsraadsresolutie, die zij eerst had goedgekeurd". De Sow- iet-Unie probeert de Amerikanen te overtuigen van de noodzaak van toepassing van de resolutie en terugtrekking van Israël uit de be zette gebieden, aldus Riad. De Egyptische minister zei dat Israël zich door zün expansienoli- t.iek en ziin weigering de resolutie van de veiligheidsraad uit te voe ren heeft geïsoleerd. Uit gesprekken met tientallen ministers en delegatieleiders was hem gebleken, dat zich een grote verandering had voltrokken in de wereldopinie. Alle pogingen van Israël om zijn houding in de ver enigde naties te rechtvaardigen waren, naar Riad zei, mislukt. Israël had geweigerd samen te werken met Gunnar Jarring „en praktisch een einde gemaakt aan zijn missie". Intussen heeft het volksfront voor de bevrijding van Palestina de „formule van Rhodos", door Egyp te als mogelijkheid geopperd voor indirecte onderhandelingen met Israël, officieel verworpen. De twee- of vierzijdige bespre kingen, het bezoek van mevrouw Golda Meir aan de Verenigde Sta ten Bn nu de aanvaarding van de formule van Rhodos voor onder handelingen met Israël vormen de verschillende fasen van een com plot dat uitschakeling van het Pa lestijnse vraagstuk beoogt", aldus een in de Jordaanse hoofdstad Amman uitgegeven communiqué. Het front roept de andere Pales tijnse verzetsorganisaties op tot „een gezamenlijke actie tegen deze praktijken". Bij hevige onlusten in Belfast zijn zaterdagavond en -nacht drie doden gevallen, een politieagent en twee burgers. Voor het eerst sinds hun komst naar Ulster openden Britse troepen het vuur op demon stranten, nadat uit een woedende menigte protestanten schoten wa ren gelost. In een urenlang vuur gevecht Hepen eenentwintig Britse militairen, vier politiemannen en minstens 22 burgers kogelwonden op. De onlusten waren uitgebroken, toen circa tweeduizend protestan ten, woedend over het besluit van de regering tot ontwapening van de politie en ontbinding van de bij de katholieken gehate hulppolitie in het district Snank'il Road op wilden trekken naar een katholie ke buurt. Ze stuitten op enkeie honderden politiemannen en Britse militairen, waarna ze barricaden opwierpen. Toen de ordetroepen de protes tanten wilden verspreiden, werden ze beschoten. Aanvankelijk werd gereageerd met traangas en char ges .met de wapenstok, maar toen een regen van benzinebommen, flessen en straatstenen op hen neerdaalde en sluipschutters van de daken begonnen te schieten, schoten de Britse militairen terug. De menigte was inmiddels aange groeid tot circa drieduizend men sen en de gewelddaden breidden zich uit naar andere delen van de stad, waarbij autobussen en per sonenwagens werden omgegooid en op vele plaatsen brand werd gesticht. Een protestantse geestelijke zei dat de betogers in volslagen razer nij verkeerden. „We staan mach teloos", waren zijn woorden. De ordetroepen, voerden pantserwa gens aan om de nieuwe barricaden te doorbreken en legden prikkel draadversperringen rond woon blokken van katholieken. Ambu lances reden af en aan. Het waren de zwaarste onlusten sinds die van- augustus, die tot de komst van meer dan zesduizend man Britse troeoen leidden. „Ik weet namens iedere fatsoenlijke burger te spreken als ik deze bru te moord veroordeel", zei premier Chichests'r-Clark over de dood van de politieman. De politie heeft geen vuurwapens gebruikt. In zijn slotrede op de Lijeen- komst van het centrale comi té van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft par tijleider Husak de ultraconser vatieven ervoor gewaarschuwd, dat de Tsjechoslowaakse partij „geen abattoir is om in onge nade gevallen liberalen te slach ten." De rede van Husak is zater dag in extenso gepubliceerd door het partijblad „Rude Pra- vo." Husak hield een krachtig pleidooi voor een eerlijke be handeling van de hervormings- BELFAST: Een Britse militair kijkt door een verrekijker, staan de tussen de wrakken van omge gooide en vernielde auto's. Beeld van de nieuwe ongeregeldheden de zich dit weekeinde in Belfast hebben voorgedaan. gezinden en veroordeelde Ihet eventuele gebruik van terreur methoden. Maar hij kantte zich ook met kracht tegen de voor malige partijleiding onder Dub- cek. Hij noemde deze partijlei ders „kleinburgerlijk" en men sen zonder echte marxistische opvattingen. Zoals bekend heeft Husak onder het stalinistische bewind in Tsjecho-Slowakije negen jaar gevangen gezeten. 0LGA DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER President Nixon heeft de 76- laria-p luitenant-generaal Lewis R. Hershev ontheven van zijn "ost van hoofd van de recrute- ringsdi.enst. Hij zal de omstre den generaal als adviseur aan houden. Generaal Hershey is «■egens ziin „orthodoxe" opvat tingen over de ditnstnlicht zeer gehaat bij degenen die tegen de oorlog in Vietnam ageren. Zijn ontslag, dat half -februari zal ingaan, wordt gezien als 'n verzoeningspoging van het wit te huis met het oog on de voor woensdag a.s. voor het gehele land aangekondigde demonstra ties tegen de oorlog in Vietnam. Woordvoerder Ziegler van het witte huis verklaarde, dat over enkele dagen de opvolger voor de generaal zal worden aange wezen. Dit zal waarschijnliik een burger zijn, die door Her shey zal worden ingewerkt. Hershey staat sinds 1941 aan het hoofd van de recruterings- dienst. Hij krijgt nu de volle dige generaalsrang en zal de president gaan adviseren bij de overgang naar een nieuw re- cruteringsstelsel. Wat dit laat ste betreft zal er voortaan wor den geloot onder de negentien jarigen, mits het congres zich met de plannen verenigt. De leiders van de groot scheepse betoging tegen de oor log in Vietnam verwachten dat miljoenen Amerikanen de da gelijks routine zullen onderbre ken om zich woensdag aan te sluiten bil de actie. Wie in ie der geval meedoet, is John Laird, de 21-jarige zoon van de minister van defensie. John, student aan de universiteit van Wisconsin, zei dat hij zijn be sluit met zijn vader had hespro- ken. Deze had gezegd dat ieder gerechtigd was zijn mening ken baar te maken, zolang dat ge beurde met kennis van. zaken en langs vreedzame en legale wg. PLAATSELIJK EEN BUI Het centrum van een hoge- drukgebied verplaatste zich zon dag van de Noordzee over Dene marken en Polen naar west- Rusland, terwijl een depressie van het zeegebied tussen Portu gal en de Azoren noordwaarts trok. De kern van de depressie lag maandagmorgen ongeveer 800 km ten westen van Schot land. Boven onze omgeving stond in de ochtend een zuidelijke stro ming, waarmee vochtige lucht werd aangevoerd. In deze lucht kwam hier en daar mist voor en viel plaatselijk ook wat motregen. Het komende etmaal blijft ons land onder invloed van de de pressie op de oceaan. Daarbij houdt de aanvoer van vochtige lucht uit het zuiden aan en be staat er kans op plaatselijk een bui. Geldig van hedenavond tot dins dagavond. Dezelfde temperaturen Veranderlijke bewolking en plaatselijk een bui. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot- matige zuidelijke wind en ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. DINSDAG 14 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 3.10 3.27 Terneuzen 3.36 3.53 Hansweert 4.15 4.32 Walsoorden 4.19 4.36 WOENSDAG 15 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 3.47 4.05 Terneuzen 4.23 4.41 Hansweert 5.02 5.20 Walsoorden 5.06 5.24 ZON MAAN op onder op onder Okt. 14 07.03 17.49 11.19 18.36 15 07.04 17.47 12.44 19.16 14 7.03 17.49 11.19 18.36 15 7.04 17.47 12.44 19.16 16 7.06 17.44 13.55 20.15 17 7.08 17.42 14.47 21.33 18 7.09 17.40 15.22 23.01 19 7.11 17.38 15.46 20 7.13 17.36 16.02 0.32

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1