^ITlini en maxi HERFST IN DE TUIN SCdometero CTYlen kindermode VOOR VROUW Heesters en zwarte bessen DE VRIJE ZEEUW 5 Ukunt niet alles weten ULTRA-MINI MAXI-JURKEN van de week Zaterdag 11 oktober 1969 Een doorkijkje voor modebewuste kleine meisjes werd getoond op eén modeshow in Londen. Justin (r.) is kennelijk bang dat model Yasmin kou zal vattea Hijzelf draagt een al even modieus pak. Kool kunt U het beste bewaren, In dien U ze met stronk en al uit de grond trekt. De rotte bladeren verwijderen en ze omgekeerd aan een touw ophangen. De kool moet de muur niet raken. Goede honing kristalleert, minder goede niet. Uw vuilnisemmer kunt u desinfecte ren, door er papier in te verbran den. Het schoonhouden van een schoor steen komt voor rekening van da huurder, indien geen overeen komst terzake is getroffen bij de aanvang van de huur. Klemmende deuren smeert u in met zachte zeep. fren hardnekkige vlek op rieten meu belen behandelt U met mentolspi- rittis. Gezeefde as is een zeer goed „in- strooimiddel" in kippenhokken. Het houdt tévens ongedierte bui ten de deur. Hebt U last van uiensmaak na het eten van stamppot, eet wat rauwe peterselie na. Pierre Cardin bracht, samen met medewerker Olivier, een collectie van groot allure, een collectie waarin aan alles aan dacht is besteed. Lang en kort gaan naast elkaar, maar ook samen. Heel smalle potloodstreep mantels zijn lang, evenals de New Look mantels met lang bovenstuk en lage klokrok. Voor zijn japonnen verwerkt Cardin veel jersey, omdat jer sey, zo zegt hij zelf de vrouw zoveel vrijheid van beweging geeft. En inderdaad hebben zijn rechte, toch vrij ruime jer sey japonnen een bijzondere gratie, terwijl ze bovendien functioneel zijn, zeker thuis. Maar wie, ondanks het gra cieuze, liever korte kleding draagt, of wie al die lange, vaak wijde rokken te lastig vindt, kiest uit de mooie collectie de minirokjes. Bijvoorbeeld de kleine uitlopende jurkjes of de heuprokjes, corrypleet met brede ceintuurs en metaal-ver sieringen. DE GRONDSOORT Beschikken we uitsluitend over zanderige grond, dan is het aan te bevelen in het gemaakte gat eerst een emmer water te gieten, op veen- en kleigrond is dat niet nodig en is aantrappen al voldoende. Nu is het met het oog op het ver planten vrijwel steeds nodig, de plant wat te snoeien, opdat de verhouding van plant en wortels niet in het ge drang komt. Wat mest om de struik is zeer goed. En voor de vorst èn voor de droogte. Ook put de struik hieruit weer voedsel. Dorre takjes vewijderen we natuurlijk eveneens, ze ontsieren de plant maar en belem meren het licht. ZWARTE BESSEN Menig huisvrouw schenkt graag op feest- en zondagen een glaasje zwar te bessen op jenever. We moeten er dus voor zorgen, dat onze planten het zo goed mogelijk doen, opdat het fruit dragen tot het maximum wordt opge voerd. Men heeft nodig krachtige planten met jonge loten. Met het snoeien moet u hier dus om denken. Oude takken, d.w.z. hout van ongeveer 3 4 jaar, moeten we verwijderen, zodat het jonge hout des te meer kracht kan putten uit het voedsel. Bessen komen er vrijwel toch niet aan de oude tak ken en al mochten er wat bessen komen, dan zijn ze meestal klein. We halen dus al het oude hout er uit. Ook deze plant moet, om goed te kunnen gedijen, kunnen beschikken over licht, lucht en zon. Zitten er te veel jonge loten in de plant, dan moe ten we derhalve ook hieraan onze aandacht schenken en er wat uit snoeien, zodat de takken niet te dicht op elkaar komen te zitten. Een plant, die niet voldoende licht krijgt, zal niet gemakkelijk bloemknoppen kunnen vormen. DENK AAN DE MEST Zorg voor goede tuinaarde. Mest kunnen we zelf ook maken door alie mogelijke planten- en keukenafval te bewaren, of liever op een hoop te leggen achter in de tuin op een be schaduwd plekje. Mest van konijnen, duiven, kippen, enz. mengen we daar ook door. Men verkrijgt er een goede organische mest door. Een compost- hoop moet 'n paar keer per jaar wor den omgegooid. Tenslotte nog de opmerking, dat zwarte bessen snel groeien. Het is in verband hiermee aan te bevelen de plant in 2 of 3 jaar geheel te verjon gen door snoei. Speciaal raden wij u aan de „rood- knop" of de „wellington XXX" of ae „silvergieters zwarte" te planten. Deze laatste soort is speciaal voor zware grond. Deze bessoorten zijn over het algemeen vroegriipend, zoet van smaak, hebben lange trossen en grote bessen. Het najaar is de tijd voor het ver planten van heesters; vroeg in het najaar is zelfs nog beter. Zodra het blad geel begint te worden, gaan we aan de arbeid. Teneinde de plant zo min mogelijk uit de aarde te houden, maken we vooraf het plantgat klaar op de plaats waar we de plant ge dacht hebben. Zorg er daarbij voor, dat u niet te dicht bij een schutting komt, want dan loopt u de kans dat de plant voorover begint te groeien en dat is geen prettig gezicht. Voor bomen geldt, dat deze 2 me ter van een erfscheiding moeten staan, wilt u later onenigheid metof gewettigd ingrijpen van de buren voorkomen. Steek in een cirkel om boompje of heester de wortels door, zodat u straks een kluit met wortels kunt op lichten en niet alle wortels uit de aar de lostrekt. De plant moet direct na het overzetten nog voedsel kunnen betrekken, dus een zekere reserve meekrijgen. Mini is deze winter vaak ultra-mini bij Pierre Cardin, maar dat kan om dat daar lange, wollen kousen bij ge dragen zullen worden. Zuiver zijden cocktail mini-jurkjes hebben lange mouwen en de modellen zijn zeer simpel en zonder enige twijfel haute couture. In zijn collectie combineert Cardin ook mini met lang, een compromis, dat lang misschien een kans van sla gen geeft. Zo heeft een maxi-mantel van gladde witte wollen stof, een brede band langs de zoom van in rib bels gestikte zwarte vinyl. Col, man chetten en pas langs het voorpand zijn eveneens van zwarte, doorge stikte vinyl. Vanuit de taille heeft de jas geen sluiting, hij valt dus open. Het mini rokje dat bij deze jas gedragen wordt, is van de zelfde witte stof en heeft een versierend stiksel langs de zoom. Donkere' kousen en een kapje van vinyl completeren het geheel. Een van de foto's toont ons nog twee maxi-japonnen, „colle-aux-corps", in jersey. Het zijn effen, uiterst eenvou dige, enkelvrije jurken, recht en slank, met als enige garnering brede leren, op de heup hangende ceintuurs met opvallende sluiting. De verticaal geplaatste steekzakjes zijn zeker niet bedoeld om er wat in te stoppen of om er met de handen in te „hangen", want dat verstoort ongetwijfeld het gracieuse effect van deze japonnen. Bijpassend zijn de kleine jersey kap jes. Bij de maxi-rokken brengt Cardin de ouderwetse bottines van onze over grootmoeders. Ze worden, evenals toen, met knoopjes of vetertjes tot over de enkels vastgemaakt, en het enige verschil van toen en nu is dat de oma's van onze moeders de schoen tjes verborgen onder haar lange rok ken droegen en dat wij ze heel koket zullen tonen omdat maxi toch altijd nog dertig centimeter boven de grond betekent. Deze grappige laars-schoentjes met dikke hakken tot ongeveer zeven centimeter hoogte, en met wat spit sere neus dan we in jaren gewend geweest zijn, vervangen, of althans verdringen, de hoge laarzen, want naast deze bottines, die niet iedereen onmiddellijk zal willen dragen, staan de sportieve schoenen met flinke hakken en de stoere molières voor deze winter hoog genoteerd. Bij de foto's: Een geslaagde mini-maxi combinatie met openvallende sluiting aan de lange mantel. Overgrootmoeders laarsjes doen liet goed bij dc nieuwe lange mantels van Pierre Cardin. De auto's van nu zijn niet te verge lijken met de automobielen van toen. Dat is bekend. De waggelende schicht met de waxinelampen en de houten banken onderscheidt zich in alles van de gestroomlijnde en komfortabele zelfbewegers van vandaag. Een sportcoupé met rammelende en uitstekende spatborden, met een flap perend windscherm en een hand-uit klapbare richtingaanwijzer kunnen wij in deze tijd misschien alleen verwach ten van een slecht geïnformeerde doe- het-zelver. Evenmin zullen wij onze limousine be sturen met het hoofd ferm omsloten door een vliegerspet-met stofbril, diep weggedoken in volumineuze bontman tels. Dat hoeft nu niet meer en dat kan niet meer. De autosport heeft zich ont wikkeld tot een algemene en moderne bezigheid en daarbij is ook de automode meegegaan. Auto's zijn er voor ieder een, en de automode óók. Er zijn zelfs tallozen, die geen auto hebben en die toch aan deze oorspronkèlijke auto mode meedoen. Denk maar aan de sportieve, driekwart mantel. Iedereen spreekt van autocoat. De handschoe nen met de bekende knokkelgaatjes worden tegenwoordig niet meer alleen door autorally-rijders gedragen, een meneer die zijn hond uitlaat vindt het niet vreemd als hij zijn handen tegen de eerste herfstkoude beschermt met autohandschoenen. Een meest frappant voorbeeld van de opneming van de Het wordt nu weer tijd voor de echte wintergroenten, zoals witlof, spruitjes en prei. Vooral deze laatste soort is waardevol, vanwege zijn hoge gehalte aan mineralen. Prei kan op talrijke manieren verwerkt worden. Gegratineerde prei is een heerlijk ge recht, vooral in combinatie met een mals runderlapje en versgekookte aardappelen. ZONDAG: vermicellisoep; lever in rode wijnsaus, rijst, komkommer sla; crêpes Suzette. MAANDAG: ham met bananen, spaghetti, witlofsla; yoghurt met geraspte appel. DINSDAG: saucijsjes, bloemkool, aardappelen; chocoladevla met sinaasappel. WOENSDAG: erwtensoep met prei, knolselderij, varkensvlees; hang op. DONDERDAG: gegratineerde prei, runderlappen, gebakken aardap pelen; vanillevla met stoofpeer- tjes. VRIJDAG: bloemkoolsoep; harde eie ren met kerriesaus, macaroni, sla. ZATERDAG: Bonerinos; fruit. automode in de vrije-tijds-kleedgewoon- ten in de laatste tijd is de variatie op de overall van autocoureurs. Deze in het Engels genoemde „jumpsuit" wordt (tot nog toe vooral in het buitenland, maar bij ons begint het nu ook te ko men) door meer en meer mannen, in het kader van de unisex tevens bij vrouwen en kinderen, gedragen in plaats van de bekende weekeild-kom- binatle van pantalon-met-trui. Ook in de kindermode Is de invloed van de autosport te zien. Misschien rijdt de knaap op deze foto af en toe in een skelter, of misschien is hij een ouderwetse zeepkister, maar in dit autopak van draion jersey komt deze jonge sportleveltng aardig voor de dag. En mocht hij alleen maar in een boom willen klimmen of een robbertje vech ten met een ludiek vriendje, dan zal zijn kleding ook geen belemmering voor hem behoeven te zijn. Want moe ders die draion kennen vinden veel meer goed wat hun zoon doet. Of het nu het stof is van de kilometers op de skelterbaan of de modder van de vechtpartij, een eenvoudige was- behandeling is voldoende om dit spor tieve jongenspak er weer als nieuw te laten uitzien. En dat is in onze tijd van glimmen en glanzen, naar het schijnt, erg belang rijk. HAM MET BANANEN 4 plakken ham, 2 theelepels mos terd, 4 bananen, 2 lepels boter. 2 lepels tomatenketchup, 50 gram geraspte oude kaas, peterselie, tomaat. Besmeer de plakken ham dun met mosterd en wikkel de gepelde bana nen hierin. Bak vervolgens de bana nen ongeveer 15 minuten in de boter. Houd ze warm door de schotel op een asbestplaatje te zetten. Druppel er wat tomatenketchup op en strooi er de geraspte kaas over. Geef er kleine harde broodjes bij. BONERINOS Reken per persoon 1 geroosterde boterham. Bestrijk deze met mosterd. Strooi hier klein gesnipperde ui overheen, leg er bonen uit blik (eventueel met tomatensap) op en een plakje kaas met twee plakjes bacon overheen. Plaats deze bonerinos even onder de grill.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5