GEMEENTE TERNEUZEN POLITIERECHTER TE MIDDELBURG BEURSOVERZICHT De grafsienen in de Nederlands-Hervormde Kerk le Terneuzen Het ideale weekendbroodNoordstraat 79 - Terneuzen - telefoon 3819 Belgische dames pleegden winkeldiefstallen Honden gedood Onder invloed Niet gezien. Roode kruis helpt Tunesië Vroeg op het slechte pad Forse prijsverhoging volkswagens Botsing op overweg veroorzaakte sneeuwlandschap' Loonsverhoging voor Argentijnse arbeiders Bejaarde Belg maakte amok. Indringer in paleis op de Dam GEMEENTE TERNEUZEN Nederlandse kustvaarder gestrand 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 11 oktober" 1989 Zweeds-witbrood dwarsgebakken van VAN STRIEN Met droefheid geven wij' kennis van het nog on verwacht overlijden van onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader JOZIAS OPPENEER, Weduwnaar van Neeltje Dieleman, in de ouderdom van ruim 88 jaar. Axel: W. C. Oppeneer J. L. Oppeneer-de Later A. J. van der Hooft- Oppeneer J. W. van der Hooft C. W. Oppeneer Veenendaal J. P. de Doelder- Oppeneer J. de Doelder en Kleinkinderen Axel, 10 oktober 1969. Kanaalkade 10. De begrafenis zal plaats hebben op dinsdag 14 oktober om 2 uur, vanaf het torenlokaal der Ned. herv. kerk. Burgemeester en wethouders van Terneuzen maken bekend dat het overdekt instructie-zwembad „DE HONTE" aan de Bellamystraat op maandag 13 oktober 1969 in gebruik zal worden genomen. De uren, waarop het publiek gebruik kan maken van het zwembad zijn hieronder vermeld. MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG Tevens zal gedurende de herfstvakantie, zijnde de week van 20 tot en met 24 oktober, het bad ook tijdens de schooluren voor publiekzwemmen zijn geopend. Jeugd 16.00—18.00 uur Jeugd Volwassenen 16.00—18.00 18.00—21.00 uur uur Jeugd Volwassenen 13.30—17.00 17.00—20.00 uur uur Jeugd Volwassenen— 16.00—18.00 18.00—19.00 uur uur Jeugd Volwassenen 16.00—18.00 18.00—21.00 uur uur 9.00—12.00 13.30—17.00 uur en uur 14.00—17.00 uur Twee reeds bejaarde dames uit Vilvoorde hadden zich in een groot bedrijf in Axel schuldig gemaakt aan winkeldiefstallen. Ze hadden geprobeerd enige blikjes, een fles shampo, een paar nylons en een zeem mee te pikken, maar ze wa ren betrapt. De officier, mr. Lebret, eiste duizend francs boete. De politierechter, mr. Van Solin gen, gaf de dames een flinke repri mande en veroordeelde ben tot een boete van f 50. Een tachtigjarige dame uit An- derlecht trachtte in een zelfbedie ningszaak in Hulst de begerige hand te leggen op een paar stuk ken toiletzeep. Dat kostte haar nu bij verstek f 60 boete. Een zekere mevr. J. M„ trachtte in een dergelijke zaak in Terneu zen een stuk vlees mee te nemen. Het werd duur vlees, want ze kreeg een boete van f 60. De rentmeester J. S. uit Hulst had in mei nabij Clinge een hond van een stroper gedood en een tweede hond zodanig verwond, dat hij moest worden afgemaakt. Mr. Lebret, die geen goed woord over had voor de stroperij, kon toch de handelwijze van S. niet goedkeuren. Hij eiste een boete van f 100. De raadsman mr. F. W. Adriaan- se bracht de jachtethiek in het ge ding, maar mr. Van Solingen ver oordeelde S. conform de eis. In de Noordstraat in Axel ram de J. de M. uit die plaats met zijn personenauto een andere wagen. Hij reed in kennelijke staat. De botsing was zo hevig dat de aan gereden „Simca" een winkel ern stig beschadigde. Overeenkomstig de eis luidde de uitspraak drie weken celstraf, waarvan een week voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, voorts een jaar ontzegging en onder toezicht- stelling. De vrachtautobestuurder J. de F. uit Zaamslag reed met zijn acht- tonner over de weg, maar keek blijkbaar alleen maar voor zich uit. Hij zag in elk geval, zo luidde het verweer de „Mercedes" niet, aan welke wagen hij op de voor rangskruising voorrang had moe ten verlenen. Hoogst onvoorzichtig voor een beroepsrijder, meende Nadat het Nederlandse Roode Kruis vorige week vrijdag al een grote partij medicamenten per vliegtuig naar Tunesië had ge zonden, zijn gisteren 300 dekens en 500 ampullen van een sulfa- preparaat met een KLM-toestel meegestuurd. Voorts worden op korte termijn nog 176.000 water zuiveringstabletten en een partij tyfusvaccin door de lucht ver zonden, terwijl vandaag uit Rot terdam een schip vertrekt met 2300 kartons babyvoeding. Zoals bekend betreft het hier een hulp verlening van het Rode Kruis aan de slachtoffers van de hevige stortvloeden in Tunesië, die vele tienduizenden personen dakloos hebben gemaakt. De politie in Elburg heeft tien jongelui aangehouden, die heb ben bekend te hebben ingebroken in Zwolle, Kampen, Wezep, Oos telijk Flevoland, Doornspijk en Elburg. De buit bestónd hoofdza kelijk uit geld, sigaretten, snoep goed en allerlei voorwerpen. De leeftijd van de jongens, die allen uit Elburg afkomstig zijn, va rieert van 11 tot 17 jaar. mr. Lebret. Eis en uitspraak f 200 boete en drie maanden voorwaar delijke ontzegging met twee jaar proeftijd. De prijzen van alle volkswa gens zijn voor Nederland met in gang van gisteren verhoogd met 9,4 pet. Dit heeft de 'heer M, Pon, directeur van de importfirma in ons land, bekendgemaakt op een in Amersfoort gehouden pers conferentie. Oorzaken voor deze ook door hem „fors" betitelde verhoging zijn de loonrondes in West-Duitsland van dit jaar (een algemene van elf pet. en later nog een bij Volkswagen van tien pet.), het feit dat de vier pet. exportbelasting van november 1968 nooit door Volkswagen werd doorberekend en de situa tie rond de mark. De heer Pon deelde mee dat de VW-fabriek voor de officiële ex port naar alle werelddelen prijs verhogingen heeft ingesteld., variërend van zeven tot elf pet. Wat de uitwerking van deze ver hoging zal zijn, kon hij niet zeg gen. „Dat zal wat Nederland be treft mede afhangen hoe de gul den zal reageren op de revalua tie van de mark en voorts hoe de concurrentie zich zal gedragen. Dat die concurrenten iets moeten gaan doen, is echter duidelijk," zo zei hij. Tenslotte zei de heer Pon dat het prijsbesluit is genomen voor een langere periode. „Ook al zou er op korte termijn een revalua tie van de gulden komen, dan zal dat geen consequenties voor de prijzen hebben." Het leek vrijdagochtend kort na acht uur erop dat in de om geving van een door automa tische halve bomen beveiligde overweg tussen Vorden en Zut- phen de winter was begonnen. De bietenvelden en de overweg waren bedekt met en wit kleed, dat op het eerste gezicht de in druk wekte van een plaatselijk sneeuwbuitje. Bij nadere be schouwing bleek het een synthe tisch vezel te zijn, die kort daar voor nog keurig verpakt werd vervoerd in een vrachtautocom binatie, die op de overweg te gen de dieselelektrisehe trein WinterswijkApeldoorn botste. De chauffeur heeft de gesloten overwegbomen waarschijnlijk niet gezien. Hij kwam met de schrik vrij, omdat alleen de aanhanger werd gegrepen. De machinist ontliep letterlijk en figuurlijk de dood. Nadat hij de noodrem in werking had gesteld, ontsnapte hij via de vluchtgang. Zijn cabine werd to taal ontwricht. Het treinver keer liep een uur vertraging op. TWEE STAATSLENINGEN Even voordat de beurshandel vrijdag een aanvang nam, wer den twee staatsleningen aange kondigd. Het wordt een kort lopende 7-jarige lening tegen 100 pet. èn een langlopende 25-jarigë lening tegen 98% pet. Het bedrag wordt na de inschrij vingen bekendgemaakt. De in schrijving is vastgesteld op 21 oktober, de stortingsdatum op 18 november. De beurs geeft de kortlopende lening de meeste kans van sla gen. Van buitenlandse zijde zal daarvoor belangstelling bestaan. Over het slagen van de lang lopende lening is men minder optimistisch. De staastfondsen- markt moest als gevolg van de nieuwe leningen een stapje terug doen. Het tarief voor daggeld (call money) is drastisch verlaagd van 6% tot 3% pet. De krappe geld markt heeft plotseling plaats ge- Om tegemoet te komen aan de vele eisen heeft de Argentijnse regering bekendgemaakt, dat alle arbeiders een maandelijkse loonsverhoging krijgen van 3000 peso's (ongeveer 30 gulden). Mi nister van economie José Maria Dagnino zei dat de regeling op 1 november zal ingaan en dat de lopende arbeidsovereenkomsten met ingang van 1 maart 1970 nog eens met zeven procent zullen worden verhoogd. Een 76-jarige Belg heeft don derdagavond te Aalst met een revolver geschoten op een vijf tal weduwen en twee van hen getroffen en ernstig gewond. De dames, in leeftijd variërend van 63 tot 76 jaar, keerden te rug van een bierfeest in het na burige Wieze, waar zij de oude man ontmoet, maar zijn gezel schap geweigerd hadden. De ma was ontstemd over de weigering naar Aalst terugge keerd, waar hij de weduwen met een geladen revolver op wachtte toen ook zij arriveer den. Zijn vuurwapen weigerde na twee schoten, die twee van de vrouwen troffen en vrij ernstig verwondden. Een derde wedu we raakte gewond, doordat zij in de verwarring viel. De dader kon korte tijd later worden gearresteerd. maakt voor een ruime geld markt, dit hoofdzakelijk door de aankoop van dollars door de Nederlandsche Bank tegen gul dens. Hierin speelt het vlueht- kapitaal uit West-Duitsland een grote rol. De stemming voor de interna tionale waarden viel tegen. Het publiek was met stukken aan d'e markt. Kon. Olie onderging een technische koersreactie na de vaste stemming van donderdag. Gedaan werd 159,80 tegen een voorgaand slotniveau van 161,50. Daarna zakte de koers nog iets in tot 159,40. In deze hoek viel enig aanbod voor Amerikaanse reke ning te bespeuren. AKU gaf 30 cent prijs op 118,80. Philips was 40 cent lager op 62,40. Hoogovens en Unilever waren flauw op resp. 104,60 en 110,50. Deze fondsen konden zich later iets herstellen tot resp. 105,30 en 111,30. Wallstreet sloot donderdag prijshoudend na een zwakke ope ning. KLM steeg er 2 dollar maar dit kwam er in Amsterdam niet uit. Van de cultures was HVA goed gedisponeerd. De scheepvaartsec tor onderging koersafbrokkelin- gen van 1 tot 2 punten. KZO was gemakkelijker en Heineken iets hoger. In de eerste periode waren de koersverliezen van de lokale waarden in de meerderheid. Bijenkorf-Beheer gaf 10, Hoeks Machines 11, Calvé en Riva ieder 8 punten prijs. Thomassen en Drijver daalde 3, Albert Heijn 1. Billiton-II 1 en Else vier 1,80. Dagra was flauw op 140. D.R.U. steeg 9, Naarden 8, Fokker en Ass. Rotterdam ieder 5 punten. Hagemeijer was ƒ2,50 hoger en Nat. Ned. 1,20 ofwel 12 punten. In Edy werd geen notering op gemaakt. Van de internationals verliet A.K.U. de markt op circa 119,20; Hoogovens 104,80; Philips 62,80; Unilever 111,30 en Kon. Olie op 159,20. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week was AKU deze beursweek prijshoudend, Philips, Unilever en Hoogovens gemakkelijker en Kon. Olie aan de zwakke kant. KLM onderging weinig verandering. Advieskoersen buitenlands bankpapier. Londen New York Montreal Parijs Brussel Frankfurt Stocholm Zurich Milaan Kopenhagen Oslo Wenen Lissabon Madrid 8,52 - 3,56%- 3,30 - 61,75 - 6,80 - 94,00 - 69,10 - 83,30 - 56,00 - 47,25 - 49,80 - -13,83 - 12,40 - 5,05 - - 8,67 - 3,61% - 3,35 -63,75 - 7,00 -96,50 -70,10 -84,30 -58,00 -48,25 -50,80 -14,03 -12,70 - 5,20 De zich communicatiemanager noemende 29-jarige dameskapper Mario W. is donderdagnacht aan gehouden nadat hij het paleis op de Dam in Amsterdam was binnen gedrongen. Hij was door een raam naar binnengestapt en terechtge komen in de slaapkamer van de huisbewaarder. Tijdens de worste ling die tussen beide mannen ont stond, brak de ruit van het raam. Volgens de politie spoot de kap per met een spuitbus bronskleuri ge verf in het gezicht van de huis bewaarder. W. kon met assistentie van de paleisbewaking worden overmeesterd. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Terneuzen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente secretarie van Axel ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Nederlandse Stikstof Maat schappij N.V., Industrieweg 10 te Axel, om vergunning ingevolge de Hinderwet tot het uitbreiden en wijzigen van een stikstoffa- briek door het bijplaatsen van een installatie tot het vervaardi gen van kunstmest (Ureum 5e eenheid) tot een totale produk- tie van 1450 ton per dag, op het perceel Industrieweg 10, ka dastraal bekend gemeente Axel, sectie A nummer 1148. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekend making bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen dei- vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur van Axel. Bovendien zal op woensdag 29 oktober 1969, des voormiddags 11.00 uur, in het stadhuis van Axel een openbare zitting wor den gehouden, waarbij monde ling bezwaren tegen de inwilli ging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie van Axel kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van.belangheb benden wordt erop gevestigd dat tot beroep gerechtigd zijn, de aanvrager van de vergunning en degenen die in persoon of bij ge machtigde op de bovenbedoelde openbare zitting zijn verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de open bare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn be zwaren heeft ingebracht en niet woonachtig is dn die gemeenten waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Terneuzen, 9 oktober 1969. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. C. ASCHOFF, burgemeester. A. J. VAN PAGEE, secretaris. m. De vijfde grafsteen die we vonden, was er weer een van allure. Er bevond zich een kelder onder waarin twee geraamten precies naast elkaar lagen. Waarschijnlijk hadden hier twee kisten bo ven op elkaar gestaan. Met opzet vermelden we de twee geraam ten, omdat er in de tekst van de steen slechts over één persoon werd gesproken en wel over Frangoise de Vriend. Ook de uit drukking „syne" gewesen huysvrouw" doet raar aan. Het mooi gaaf gebleven familiewapen bevond zich op de boven ste helft van de steen in een rechthoekig gedeelte. Het bestaat uit één akkoladeschild, in het midden doorsneden door golven. Bo ven de golven is het schild beladen met twee en onder de golven met één dier. Verder op het schild een helm met wrong waar boven als helmteken weer een dier voorkomt. Het geheel is rijkelijk versierd met dekkleding. (We spraken met opzet van een „dier". Uit het verdere van de tekst zal blijken dat het waar schijnlijk een das is). De tekst luidde: Hier leght begraven ende Iuffrouw Francoyse de Vriend syne gewesen huysvrouwe die stierf denXXVI Ianuar 1667 oud 63 jaeren. Het wapen is voor zover we weten niet van de familie De Vriend. Het doet in eerste instantie denken aan honden of dassen. Daar om gingen we ook in deze richting zoeken. Bij een onderzoek bleek er een juffrouw Dassevael voor te komen in het begraaf- boek van Terneuzen, die overleden was 25 januari 1667. Verder komt er in de begraafboeken van Terneuzen, Hoek en Zaamslag geen voor in die tijd. Ook een Francoyse de Vriend werd niet gevonden. Het is dus mogelijk dat genoemde Frangoyse een „Dassevael" of een vrouw van iemand uit deze familie was. Het wapen slaat volgens „Armorial Géneral de Rietstap" op de fami lie Dassevael, welke in die tijd een vooraanstaande funktie be kleedde in Terneuzen. Van ds. Biscop kwam er in tegenstelling tot de andere dominees een mooie grafsteen voor. De stenen van de predikanten Josius en de Wasier waren klein en allen van een kleine tekst voor zien. Deze daarentegen was groot en aan de bovenste helft voor zien van een cirkel, waarin drie schilden waren geplaatst. Het bovenste schild had de akkoladevorm en was enigszins versierd met een lint. De tijd waarin deze overleed, scheen van invloed geweest te zijn op de uitvoering van familiewapens. Het schild was beladen met een passer en 3 klaverbladen. Onder dit wapen was links het wapen van zijn eerste vrouw, Sophia van den Brande, ovaal uitgevoerd. In het schildhoofd kwam een leeuw voor, terwijl de rest van het schild was verdeeld in vier kwar tieren. I en IV stelden hierin waarschijnlijk voor een roos, II en III waren voorzien van een vuurbol, zinspelende op de naam. Rechts was het reeds eerder genoemde wapen van zijn tweede vrouw aangebracht, n.l. dat van Quirina Jacoba Decker. Toen ds. Biscop op 55-jarige leeftijd stierf, liet hij haar als weduwe na. Zij hertrouwde later met Abel Fèchierre, een van Axel ge boortig man. Zij. was dus niet meer in deze grafkelder begraven. De tekst op de steen luidde: Hier leyt begraven Dheer Enoch Biscop heeft in syn leven de gemeyn te alhier als predicant 26 Iaeren bedient was audt 55 Iaeren sterft den 1 en december 1691 ende syne eerste huysvrouw Iuffr Sophia van den Brande was oudt 24 laren sterft 23 en desember 1669. De steen was aangebracht op de grafkelder, die evenals dè an dere twee meter diep was. De afmetingen van de steen waren 2,25 x 1,4 m. De volgende grafsteen was weer klein en gebroken. Er bevond zich geen kelder onder. Het was het graf van een Terneuzense dominee, hetwelk met deze steen was afgedêkt. De tekst luidde: Hier leght begraven Mr. Lievinus de Wasier in syn leven dienaer des Goddelicken woords binnen deser stede die sterf denXXII Maert 1665 out ontrent 64 Iaeren. Dominee Levinus de Wasier is tweemaal gehuwd geweest. Eerst huwde hij op 26 juli 1645 te Middelburg met Johanna Dassevael, geboortig van Terneuzen. Deze overleed op 9 augustus 1654 in. het kraambed. Vier jaar later hertrouwde hij met Philippina Liens, geboortig van St. Maartensdijk. Het was in zijn tijd dat de kerk geheel nieuw is opgebouwd. Dit gebeurde in 1659. Tussen de grond die verzet was, kwam een steen voor, waarin het jaartal 1659 was gebeiteld. Deze steen zou volgens het bio grafisch woordenboek van Van der Aa, blz. 81, ingemetseld hebben gezeten in de noordgevel van de kerk. (Dit was dus aan de kant van de oude begraafplaats.) Blijkbaar was er een andere steen met de rest van 't opschrift, want in zijn geheel luidde het: G.D. 1659 19 juli. De steen is bij de laatste verbouwing gehalveerd en met het oude opschrift boven de deur van de konsistorie geplaatst. (Rechts van de aandachtswand.) Het tweede gedeelte van de steen is door de n.v. „De Hoop" in dezelfde stijl bewerkt met het opschrift „A.D." en is ingemetseld boven de deur links van ge noemde wand. Na 308 jaar ononderbroken in en onder de kerk te hebben gerust is deze steen weer een geschikte plaats toege wezen. Met de beschrijving van de steen die we het laatst opgroeven, gaan we in de volgende aflevering verder. Dit was de steen van ingenieur Andries Schraver, J. L. PLATTEEUW. Ter hoogte van de Portugese plaats Leixoes is donderdag de Nederlandse kustvaarder „Catha- rina" gestrand. Het schip, dat ge vaarlijk slagzij maakte, zou niet, kunnen worden vlotgetrokken. Alle bemanningsleden zijn on gedeerd van boord gehaald. De lading (hout en diverse appara tuur) moet als verloren-wo*dati beschouwd.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 4