Directeur Bundesbank verwacht spoedig een nieuwe vaste koers voor de mark Weer een schandaal in het Amerikaanse leger België en Italië kregen uitstel invoering b.t.w. MUL Zes doden bij treinbotsing in België PREMIES SOCIALE VERZEKERINGEN VOOR 1970 Inkomensgrens verhoogd van ƒ16.200 tot ƒ17.450 Prinses Beatrix in ziekenhuis opgenomen RADIO DE KOCK HET WEER ZATERDAG 11 OKTOBER 1969 25e Jaargang No. 6089 Uitgeefster N.V. v'/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Onmisbaar Tas met 285.000 door twee mannen geroofd Ingreep Revaluatie 6,5 procent Generaal „dekte" diefstallen van 350.000 dollar per jaar BANKETBAKKERIJ Decoratie Villa Wapens Overval op nutsspaarbank in Utrecht: buit circa 10.000 Belgngstelling van de jeugd voor ruimtevaart Opheffing fiscale grenzen op 1 januari 1974 Vraaggesprek premier De «long de Gasverwarming Humphrey tevreden met Nixons Vietnambeleid Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden -rïOKenriR.D0 anonnemenl:'TERNEÜZETC i/irrcieur-wiorareaacietnr: r.'a. van de Sana»] «eiefoon: (0lisoj—zurS. Gironummer: 38150? Kttiiactie. en «.oministratie-adreaSmidswal: Abonnementsorijs4 f8 per kwartaal; per maan3 f 2,70 Losse mnrnners 15 cent, inclusief 4 5ff B.T.W/ DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 eent; minhmnv per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres Bureau van dit blad 50 cent set hoging. Inzending advertenties uiterlijk tot am. 2 our. Voor het gecomb. maandag/<Snedagmunner tot 10 uur voormiddag. De president van de BundeS' bank, Karl Blessing, heeft vrijdag verklaard dat er spoedig een nieu we vaste koers voor de mark zal komen. Hij sprak op een bijeen komst van coöperatieve kredietüv stellingen in Mainz. „Maar hoe gunstig de invloed daarvan ook zal zijn, het zal vooral op de toe komstige economische en mone taire lijn aankomen. Van geïmpor teerde inflatie zullen we overi gens wel voor lange tijd ver schoond blijven", zo zei Blessing. Naar zijn mening ziin de voor uitzichten voor een blijvende sta biliteit van de waarde van het geld in de bondsrepubliek veel beter ge worden, al blijven binnenlands in flatoire tendenties de druk van kosten en prijzen grote moei lijkheden veroorzaken. Een verbé tering verwacht Blessing, ais na de Vaststelling van een nieuwe mark- pariteit het Duitsland binnenge stroomde buitenlandse geld weer zal afvloeien. Het vrijlaten van de wisselkoers van de mark was volgens Blessing het resultaat van een „reeks mis grepen" en een ten slotte min of meer onhoudbaar geworden toe stand. Door eerder te handelen hadden we ons veel ellende kunnen besparen, zo meende hij. De presi dent van de Bundesbank sprak zich opnieuw uit voor het systeem van vaste wisselkoersen. Volgens hem is dat voor de wereldhandel en voor de gemeenschappelijke markt onmisbaar. De wisselkoer sen mogen naar zijn mening niet De diefstal van de tas met 285.000 donderdag uit een auto van Slavenburgs bank in Am sterdam, blijkt te zijn gezien door een 20-jarige Haarlemse studen te. Het meisje vertelde de recher che dat, terwijl de twee banklo- pers op het Raamplein de lekke "band verwisselden, een man de tas uit de auto pakte. Vrijwel zeker is hij achterop een door een tweede man bestuurde motor ge stapt. Het onderzoek heeft uitge wezen, dat de band was lek ge stoken. De politie veronderstelt dat de auto door de twee mannen is gevolgd en dat een van hen de band met een scherp voorwerp heeft bewerkt, toen de banklo- pers voor een van de verkeers lichten moesten stoppen. Volgens de politie is het vrij wel zeker dat meer mensen de diefstal hebben gezien. worden gebruikt als instrumenten van de handelspolitiek of de con- junctuurpolitiek. Blessing zei tot voor kort van mening te zijn geweest, dat de zieke en niet de gezonde aan een ingreep moet worden onderworpen om een einde te maken aan beta lingsbalansmoeilijkheden en mone taire onevenwichtigheid. Inmiddels is hem gebleken dat de gezonde zich slechts kan be schermen, als hij zich „met een wisselkoerswijziging Iaat inenten tegen de inflatiebacil van anderen". Andere landen zijn volgens Bles sing niet voldoende bereid zich aan strenge anti-inflatiemaatrege- len te onderwerpen. Blessing verklaarde ook dat West-Duitslands deelgenoten in het internationale monetaire fonds begrip hebben getoond voor het vrijlaten van de markkoers, omdat ze ervan overtuigd zijn dat het een tijdelijke maatregel is en weten, dat het voornaamste doel ervan is schadelijk verkeer van speculatief kapitaal te voorkomen. De mark zal volgens de mone taire deskundige van het West duitse ministerie van economische zaken, dr. Wilhelm Hankel, met tenminste 6 y2 procent worden ge devalueerd. Hij acht een terugkeer naar de oude pariteit uitgesloten. Dat blijkt ook uit een voorwaarde die de Europese monetaire com missie heeft gesteld bij de goed keuring van de Westduitse beslui ten over uitvoerbelasting en kor ting op de invoerrechten. De voor waarde is dat de Westduitse rege ring de tendentie naar een even wichtige koers van de mark blijft steunen. Volgens Hankel is de regering hieraan gebonden. Ze is volgens hem ook verplicht de reva luatie zo snel mogelijk tot stand te brengen. In het Amerikaanse leger is 'n schandaal ontdekt, waarbij indi rect betrokken is de voormalige stafchef van de landstrijdkrach ten, generaal Johnson, en recht streeks de voormalige bevelheb ber van de Amerikaanse militaire politie, generaal Carl Turner. Een commissie van onderzoek van de senaat heeft een „maffia" van vier onderofficieren ontdekt, die zich sinds 1967 heeft schuldig gemaakt aan een aantal oplichte rijen in West-Duitsland en in Vietnam. Deze onderofficieren hadden automaten voor militai ren in het gebied van Augsburg geledigd en meer dan 350.000 dol lar per jaar gestolen. Toen zij naar Vietnam waren overge plaatst, stalen zij als raven in manschappen- en officiersver- blijven. Hun „verdiensten" deponeer- Warme MmttiflO IBWBIZBl De minister van sociale zaken heeft voor 'n aanta] sociale ver zekeringswetten de premies vastgesteld voor het jaar 1970. Voor bet volgend jaar zullen de hieronder genoemde premieper centages gelden. 1970 1969 A.O.W. 9,1 9.1 A.W.W. 1,5 1,5 Kinderbijslagwet 2 2,3 Bijzondere ziektekosten 1,2 1 Werknemers verzekeringen: kinderbijslagwet loontrekkenden 3,3 3,2 arbeidsongeschikt heidsverzekering 5,3 5,1 werkloosheidsverz. 0,8 0,8 Het premiepercentage voör de verplichte ziekenfondsverzeke ring kan nog niet worden vast gesteld. De minister wacht hier over op een advies van de zie- l$agfon<israad. Verwacht mag worden, dat--dit perce»jöge,ge&n. afwijking van betekenis zal ver tonen (thans 7% Loon- en inkomensgrenzen a. Binnenkort kan de publikatie van een koninklijk besluit worden verwacht tot ver hoging van het bedrag, waar over ingevolge de algemene ouderdomswet, de weduwen- en wezenwet, de kinderbij slagwet, de wet bijzondere ziektekosten en de kinderbij slagwet voor loontrekkenden maximaal premie wordt ge heven. Deze premie-inkomensgrens, welke thans 16.200,be draagt wordt verhoogd tot 17.450,—. b. Voor die berekening van de premie ingevolge de wet op de arbeidsongeschiktheids verzekering, de ziektewet en de werkloosheidswet zal het maximum dagloon voor het jaar 1970 89,bedragen. Voor .1969 was dit 83,—, den zij onder valse namen op Zwitserse en Duitse banken. Zij waren er ook in geslaagd de or ganisatie van vermakelijkheden in het leger aan zich te trekken, waarbij zij zich door dankbare artiesten- -flinke „fooien" lieten welgevallen. De onderofficieren deden zich naar buiten voor als model-mili- tadren. Ret hoofd van de bende was de 25-jarige sergeant-ma joor William Wooldridge, die door generaal Johnson is gede coreerd met de „distinguished service medal" wegens „buiten gewone verdiensten". Het ministerie van defensie heeft bekendgemaakt dat gene raal William Westmoreland, de huidige stafchef van het landle ger, de decoraties van generaal Turner en sergeant Wooldridge heeft doen verwijderen. Wooldridge installeerde zich eind 1967 in een villa die hij in Saigon had gekocht. Later zat hij in Hongkong de eerste vergade ring voor van de vier mannen, waarbij de organisatie werd be sproken van een „zakelijke" on derneming, de „maredem", een samentrekking van gedeelten van namen van echtgenoten van de mannen: Marian, Edith en Emi ly. De „maredem" verkocht goe deren van dubieuze oorsprong aan messes en militaire clubs in Dutisland en Vietnam. Wanneer het leger pogingen deed om een onderzoek naar de activiteit van de bende in te stellen, ondervond men tegenkanting van generaal Turner en naar het schijnt ook van generaal Johnson. Het schandaal van de „maffia in kaki" gaat echter nog veel ver der. Generaal Turner wordt er bovendien van beschuldigd, hon derden wapens van allerlei soort, die door de politie van Chicago en Kansas City tijdens razzia's en betogingen in beslag waren genomen, in zijn bezit te krijgen, „voor het legermuseum en voor mijn collectie". Later werden deze wapens ver kocht. De generaal, die in 1968 met pensioen is gegaan en daar na een hoge functie bij het mi nisterie van justitie verkreeg, werd op 2 september, toen ver denking tegen hem was gerezen, op staande voet ontslagen. Toen ging het nog niet eens om de pas later ontdekte handel in wapens, maar om het feit dat hij een groep onderofficieren, die hadden ge knoeid, had gedekt. Volgens de New York Times zijn de door Turner verkochte wapens aan Haïti geleverd Prinses Beatrix is vrijdagavond in gezelschap van prins Claus in het academisch ziekenhuis te Utrecht aangekomen. De artsen, die prof. Haspels bij de bevalling terzijde zullen staan, waren nog niet opgeroepen, zo deelt de R.V.D. mee. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4355 TERNEUZEN De nutsspaarbank in de Jan van Scorelstraat in Utrecht is gisteren beroofd door een man, die de chef van het kantoor, de heer P. A. G. Geyskes, onder be dreiging met een klein pistool dwong hem geld te geven. De heer Geyskes gaf hem enkele pakjes bankbiljetten. De Utrechtse politie is direkt een intensieve speuraktie begon nen. De overvaller was ongeveer 30 jaar oud en 1,75 m lang. Toen de man de bank binnen stapte, vroeg de lokettiste, mej. G. van der Lee (21) uit Baam- brugge: „Kan ik u helpen?" „Nee", zei de man, „ik moet me neer hebben", wijzend-op de kas sier. De heer Geyskes (31) liep naar het loket, waarop de man hem een pistool onder de neus hield met de mededeling: „Ik moet geld hebben". Zodra hij de buit (acht a tienduizend gulden) in zijn colbertjasje had gestopt, verdween hij. De nutsspaarbank heeft geen alarminstallatie. De politie moest telefonisch worden gewaarschuwd. De officier van justitie, mr. F. G. Wüstenberg, is na de overval naar de bank gegaan om zich per soonlijk van het gebeurde en de situatie ter plaatse op de hoogte te stellen, De belangstelling voor de ruimtevaarttentoonstelling die deze week in de RAI in Amster dam wordt gehouden, is bijzonder groot. Sinds de opening die don derdag in het bijzijn van de drie maanvaarders is verricht, heb ben reeds 12.000 mensen de ex positie bezocht. Opvallend daar bij is de interesse van de jeugd, die tot nu toe het merendeel van het bezoekersaantal uitmaakt. Het Europees parlement is donderdag in Straatsburg in hoofdzaak akkoord gegaan met een richtlijn van de Europese commissie waarbij België en Italië wordt toegestaan de b.t.w. op een later tijdstip in te voe ren. België heeft een jaar uit stel gekregen. Een krappe meer derheid amendeerde de richt lijn in die zin, dat Italië ander half jaar uitstel krijgt. Italianen van alle fracties steunden het amendement, maar het kon het alleen maar halen omdat ook de christen-democra tische fractie zich erachter stel de. De woordvoerder van deze fractie, de Nederlander drs. Westerterp, verklaarde dat als volgt: In Italië, zo zei hij, berust de fiscale wetgeving op een an dere mentaliteit dan in de an dere lid-staten. Als we dat land langer uitstel geven, ziet 't wel licht kans zich niet alleen voor te bereiden op invoering van de b.t.w., maar ook om zijn gehele fiscaliteit in de pas te brengen met die van de andere E.E.G.- staten. VOORWAARDEN Zijn fractie wilde de Italianen de langere voorbereidingstijd slechts op twee voorwaarden geven, namelijk dat dit land niet opnieuw het beginsel van de b.t.w. in het geding zal bren gen en dat het zekerheid geeft, dat het op I juli 1972 aan zijn verplichtingen zal voldoen. België >en Italië krijgen hun uitstel niet voor niets. Voor waarden zijn dat deze staten bij invoering van de b.t.w. meteen de kleinhandel binnen het toe passingsgebied van deze belas ting brengen; dat ze na 1 okto ber van dit jaar de percentages van de compenserende belas ting bij invoer en de teruggave bij uitvoer niet meer verhogen en na 1 januari 1970 deze per centages verminderen. Deze voorwaarden zijn gesteld om de opheffing van de fiscale gren zen op 1 januari 1974 te verge makkelijken, BEGRIP Jean Rey heeft geschetst hoe hij de belastingharmonisatie zich Minister-president De Jong zal dinsdagmorgen 14 oktober van 9 tot 9.30 uur via de radio op Hil versum I een aantal vragen be antwoorden, die hem door de parlementaire redakteur van de NOS worden gesteld naar aan leiding van de begrotingsdebat ten, die dezelfde dag in de twee de kamer beginnen. In dit vraag gesprek komen onderwerpen aan de orde, zoals „prinsjesdag", de troonrede en de miljoenennota en de reakties daarop; verder het samenspel tussen regering en parlement, de presentatie van het regeringsbeleid en het over leg met Suriname en de Antillen over het koninkrijksstatuut. De minister-president zal ook ingaan op een aantal aktuele zaken, zo als zijn laatste interventie tijdens de loondebatten in de kamer, zijn voorgenomen reis met minis ter Luns naar Roemenië en de moeilijke financiële positie van de gemeenten. ziet ontwikkelen. De volgende etappe zal zijn de harmonisatie van de rentevoet en daarna ko men er voorstellen om op 1 jan. 1974 de fiscale grenzen uit te schakelen. Drs. Westerterp heeft begrip getoond voor het Belgische be sluit de b.t.w. nog niet in te voe ren, omdat het land een hoog conjunctuur kent en de druk op de prijzen bij invoering van de b.t.w. hoog zou zijn geweest. Ook in Nederland, zo zei hij, is de pressie op het prijspeil sterker geweest dan iemand had kunnen voorzien. De Nederlan der heeft de Belgische minister van financiën, baron Snoy et d'Oppuers, die in Straatsburg aanwezig was, gevraagd of Bel gië kan garanderen, dat de in Beneluxverband gemaakte af spraak om de binnengrenzen te slechten, niet in het gedrang zal komen. Hij heeft daarop geen antwoord gekregen. EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN RUSTIG WEER Een hogedrukgebied, dat zich van de Balkan tot de Britse eilan den uitstrekt, veroorzaakte vrij dag in Frankrijk fraai en warm nazomerweer met middagtempe- raturen van ongeveer 25 graden. In ons land. zuid-Engeland en in Duitsland veroorzaakte het in de nacht van donderdag op vrijdag en in de ochtend op uitgebreide schaal mist. Het hogedrukgebied verandert maar weinig van plaats. Vandaag wordt dan ook droog en zonnig weer verwacht, maar in de och tend zal op vele plaatsen aanvan kelijk mist voorkomen bij wei nig wind zullen de temperaturen ongeveer dezelfde waarden berei ken als vrijdag. A'DAM: Tijdens hun bezoek aan Nederland hebben de Ameri kaanse astronauten ih het RAI- gebouw een bezoek aan de ruim tevaarttentoonstelling gebracht. Op de foto poseren de astronau ten Collins (I.), Armstrong (m.) en Aldrin (r.) voor een Apollo- cabine. De Amerikaanse oud-vice- president H. Humphrey (demo craat) heeft gezegd te geloven dat president Nixon in de kwes- tie-Vietnam op de goede weg is. Na een ontmoeting met de presi dent zei Humphrey dat Nixon de tijd moet worden gegeven zijn politiek inzake Vietnam uit te werken. Humphrey hoopt dat het komende openbare debat in de senaatscommissie voor de bui tenlandse betrekkingen geen partij-karakter zal hebben. Hum phrey noemde het gesprek met zijn republikeinse tegenstander in de presidentsverkiezingen van vorig jaar constructief en vriend schappelijk. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Rustig weer Droog en zonnig weer, maar in. de ochtend aanvankelijk op veel plaatsen mist. Weinig wind. On geveer dezelfde temperaturen ais gisteren. ZATERDAG 11 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.36 2.12 2.51 2.55 n ju. 1.52 2.28 3.07 3.11 ZONDAG 12 OKTOBER Breskens v.m. 2.07 n.m. 2.21 Terneuzen 2.43 2.58 Hansweert 3.22 3.37 Walsoorden 3.26 3.41 MAANDAG 13 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 2.37 2.53 Terneuzen 3.13 3.29 Hansweert 3.52 4.08 Walsoorden 3.56 4.12 Okt. 11 12 13 14 15 ZON op onder MAAN op onder 6.57 06.57 07.01 07.03 07.04 17.55 17.53 17.51 17.49 17.47 7.01 08.24 09.51 11.19 12.44 17.38 17.51 18.10 18.36 19.16 Een botsing tussen de internatio nale trein van Parijs naar Keulen en een goederentrein heeft vrijdag ochtend nabij Namen in België zes doden en verscheidene gewonden geëist. De internationale trein reed omstreeks elf uur in dichte mist bij het verlaten van een tunnel te Sclaigneaux van achteren in op een goederentrein, die op hetzelfde spoor reed. De locomotief van de D-trein ontspoorde, gleed van de spoordijk en kwam tegen een huis tot stilstand. De beide Belgische treinbestuurders kwamen om het leven, evenals vier reizigers in de voorste wagon. Voorts werden nog vijf passagiers min of meer ernstig gewond, terwijl velen lichtere kneuzingen opliepen. De schok van de botsing was zo groot, dat het wrak van de achter ste wagen van de goederentrein over de locomotief van de D-trein heen op de voorste wagon van deze trein terechtkwam. Naar deze wagon sloeg ook een brand over, die in de diesellocomotief ontstond. 4

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1