Minister Schut over concentraties in waterweggebied wajang 87 Dr. RANDALL'S REPUTATIE BEVOLKING ZAL ER IN HET JAAR 2000 VERDUBBELD ZIJN „Tot deltagebied behoren ook de havens Amsterdam enDelfziil" V.N.-BEMIDDELAAR JARRING TERUG NAAR MOSKOU (Nog) geen oplossing voor midden-oosten nuL cent BEJAARDENTEHUIZEN EEN SOORT GETTO? Particulier initiatief op de helling zetten Pagina I DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 10 oktober 1969 De balans Water en lucht Extra-uitkering voor Westduits overheids personeel Wrede nonnen En Terneuzen?? Spaarbekkens Weggelopen 17-jarig meisje werd ernstig mishandeld Afwachten plantenmargarine Ambassadeurs Postzegels Suriname 50 jaar internationale arbeidsorganisatie Deens motorschip gezonken Eerst de financiering Tien miljoen. Verzuiling HOOFDPIJN poeders KIESPIJN poeders HOEST poeders werken GRIEP poeders verrsssend Betogers in Chicago slaags met de politie Stopteken wordt achthoekig Explosie aan boord van Britse tankers vier gewonden Verzetsstrijders actief in Uruguay De minister v>n volkshuisves ting, Ir. W. F. Schut, zegt heel erg on te zien teeen r -« verde re concentratie van activiteiten in het Waterweggebied, met na me wanneer deze met een aan zienlijke uitbreiding van het aantal arbeidsnlaatsen gepaard zou gaan. De Rotterdamse rap porten gaan hier van uit en in dien de ramingen in het rap port-Van Tilburg juist zouden zijn, zou de bevolking in het Waterweggebied tussen nu en 1990 met 75 procent toenemen. Stelt men het landelijk groei percentage van 30 procent daar naast, dan behoeft het geen be toog, dat deze consequentie van de Rotterdamse plannen duide lijk in strijd is met een der hoofdlijnen van het nationale ruimtelijke beleid, te weten 'n betere spreiding van bevolking en werkgelegenheid over ons land. De bewindsman heeft dit don derdag in Breda gezegd, waar voor de afdeling Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant van de verenging van Nederlandse gemeenten een „deltadag" werd gehouden. De minister heeft de balans opgemaakt van de huidige stand van zaken en getracht de aanwe zigen te betrekken in de pro blemen, waarvoor de regering thans staat. Ir. Schut zei, dat uit zijn uit spraken niet de conclusie moet worden getrokken dat geen ver dere uitbreiding van de zeeha venactiviteiten en zeehavenin dustrieën in het Waterwegge bied aanvaardbaar zou zijn. Van de unieke positie, die Rotterdam in de rij der nationale en inter nationale zeehavens bezit, zal ook in de toekomst profijt moe ten worden getrokken, vooral wat betreft de ontvangst van schepen met grote diepgang, de overslagcapaciteit en de grote industrieën. Zeehavenactiviteiten en indu striële ontwikkelingen, die niet aan zeer diep vaarwater en/of agglomeraties zijn gebonden, zullen in de regel naar andere havens moeten worden afge leid. Volgens de minister rijst de vraag of een verdere concen tratie van activiteiten in het Waterweggebied niet een te ernstige ingreep zal vormen in de ruimtelijks structuur en een zodanige belasting van het mi- Alle ambtenaren en beambten in dienst van de Westduitse fede rale overheid en van de deelsta ten krijgen voor dit jaar een extra-uitkering van 300 mark, dit in navolging van het gemeen- tepersoneel. De toeslag wordt gegeven in afwachting van de onderhande lingen over de salarissen voor het volgend jaar. Met de uit kering aan de ruim 650.000 amb tenaren en beambten is een be drag van een miljard mark ge moeid. De uitkering aan het ge- meentepersoneel kost ongeveer hetzelfde. Van de bijna twee miljard mark vloeit een deel via de belastingen en door de te ver wachten toeneming van de con sumptie terug in de overheids kas. Een moeder-overste en nog een non zijn uit een weeshuis in Arbus op West-Sicilië ver wijderd nadat vast was komen te staan dat zij de aan hun zor gen toevertrouwde weesjes veel te streng hadden gestraft en niet genoeg te eten hadden ge geven. In Cagliari is bekend ge maakt dat er ook onderzoeken worden ingesteld naar de toe standen in andere weeshuizen in het westen van Sicilië. Het toezicht op weeshuizen en andere tehuizen voor kinde ren is strenger geworden na het bekendworden van de schande lijke behandeling die achterlij ke kinderen hebben moeten on dergaan in een tehuis te Grot- taferta bij Rome. Deze zomer kwam aan het licht dat de kleintjes werden vastgeketend aan hun bedje, vaak werden afgeranseld en be spoten met koud water en veel te weinig eten kregen. Tien kin deren uit dit tehuis zouden aan de gevolgen van deze behan deling bezweken zijn. lieu, dat de grens van het aan vaardbare zal worden over schreden, waarbij de minister dacht aan het woonkbmaat en aan het natuurlijke milieu. Met het oog op de bescherming daar van zullen ook zonder extra im pulsen scherpe eisen moeten worden gesteld ten aanzien van de beperking van water-, bo dem- en luchtverontreiniging. De richting voor het beleid in de komende jaren is in grote lijnen bepaald. De regering wenst vast te houden aan de demarcatielijn voor de kust van Voorne en wijst een zeehaven ontwikkeling op Voorne-Putten en een zeevaartkanaal door de Hoekse waard van de hand. Anderzijds is wellicht een ge ringe uitbreiding van de Maas vlakte te overwegen teneinde in de toenemende vraag naar accommodatie voor diepsteken de schepen te voorzien, aldus ir. Schut. Niet uit het oog mag worden verloren, dat het deltagebied ook de havens van Amsterdam en Antwerpen telt, waarbij zich in een niet te verre toekomst de Eemshaven in Delfzijl zal scharen. (En Terneuzen?? red.) Sprekend over het fysische milieu van zuidwest-Nederland sprak de minister over de wa terhuishouding, daarbij optner- kend dat in toenemende mate een tussenschakeling van spaar bekkens nodig zal zijn. Naast het geprojecteerde grote spaar - bekkencomplëx in de Biesbosch zal zich voor het jaar 2000 nog de behoefte aan een tweede spaarbekken van formaat voor doen. De nieuwe industriegebieden zullen zo moeten worden gepro jecteerd, dat geen bestaande dorpen worden ingesloten. An derzijds zullen nieuwe woon kernen op voldoende afstand van de industrie moeten worden gelegd, dit laatste ook om de risico's van de technologische evolutie (explosie, brand, de fecten enz.) zo klein mogelijk te houden. Een 17-jarig Nijmeegs meisje dat drie maanden geleden van huis wegliep, omdat zij vond dat haar ouders haar niet begrepen, blijkt ernstige mishandelingen te hebben ondergaan in het gezin waar zij haar toevlucht had ge zocht. Het meisje ontmoette in juni een 22-jarige getrouwde vrouw, die naar in dienst nam als kin dermeisje. Aanvankelijk leverde dat geen moeilijkheden op, maar tien dagen geleden ontstonden ruzies, toen de vrouw en haar werkloze echtgenoot vonden dat het meisje haar werk niet goed deed. De man en de vrouw zouden haar om beurten hebben afge ranseld met een hondenketting. De man kneep haar ook de keel dicht, tot ze bewusteloos raakte, waarbij de vrouw de benen van het meisje vasthield zodat ze zich niet kon verweren. Daarna werd zij met de ketting geslagen tot ze weer bij bewustzijn kwam. Deze ernstige mishandelingen herhaalden zich dagelijks. Zater dag zag het meisje kans te ont snappen, maar de man achter haalde haar en dreef haar met vuistslagen het huis weer in. De politie kwam de mishande lingen op het spoor na een waar schuwing van een voorbijganger die hulpgeroep had gehoord. De man is ingesloten. Daar geen regeling voor de kinderen was getroffen, is de vrouw op vrije voeten gelaten. Het 17-jarig meisje, dat over het gehele lichaam sporen van grove mishandeling vertoonde, is na geneeskundige hulp terugge bracht naar haar ouderlijke wo ning De Zweedse diplomaat ew bemiddelaar van de verenigde naties voor het midden-oosten, dr. Gunnar Jarring, heeft woens dag de V.N. verlaten en is te ruggekeerd naar zijn post als Zweeds ambassadeur in Mos kou. Dit betekent dat de pogingen van de verenigde naties, tot 'n oplossing in het midden-oosten te komen, voorlopig zijn opge schort. Jarring heeft volgens kringen van het algemeen se cretariaat van de V.N. zijn mis sie als bemiddelaar niet opge geven en staat voor gesprekken met de partijen in het midden oosten ter beschikking. De Zweedse diplomaat was sinds 15 september in New York en heeft gesprekken gevoerd met de ministers van buiten landse zaken van Egypte, Jor danië en Israël. Hij heeft met z'n pogingen direkte of indirekte onderhandelingen tot stand te brengen nog geen succes ge had. Iri de onmiddellijke omgeving van Jarring viel te beluisteren, dat hij nu eerst wil afwachten of bii de beraadslagingen tussen de VN-ambassadeurs van de grote vier eind oktober een formule zal worden gevonden, op basis waarvan hij een nieu we onderhandelingsronde met de partiien kan hemnen. In april waren de bemidde lingspogingen van Jarring ook al opgeschort vóór de eerste bij eenkomsten van de VN-ambas sadeurs van Rusland, Amerika, Engeland en Frankrijk om naar een oplossing te zoeken. Deze beraadslagingen zijn geschorst, toen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie besprekingen begonnen om te proberen hun standpunten over de oplossing van het conflict nader tot elkaar te brengen. De VN-ambassadeur van de grote vier zullen hun gesprek ken waarschijnlijk tegen het eind van deze maand hervatten, in afwachting van de algemene verkiezingen in Israël op 28 oktober. „Wie moet leven van zijn aow of aww, moet het met minder doen dan de regering toelaatbaar acht als sociaal minimum voor degenen die nog werken en die daarvoor ten minste het netto-minimum loon ontvangen. Hier ligt een van de oorzaken waarom vele bejaar den de geborgenheid zoeken van het bejaardentehuis". Dit zei de voorzitter van de algemene vereni ging van instellingen voor bejaar denzorg (avib), de heer E. Koppe laar, in zijn openingsrede van de najaarsvergadering van deze ver eniging. „Het moge zo zyn dat het geen onverdeeld genoegen is vele jaren door te brengen in het eindstation van het leven, aan de andere kant is men verlost van de zorgen die Het Deens motorschip „Frida Dan" (26.767 brt.) heeft donder dagochtend voor de zuidwest kust van Groenland een ijsberg geraakt en was zinkende. Alle 32 opvarenden zijn op een ander schip overgestapt. Van 29 oktober t/m 31 decem ber zullen twee postzegels die de Surinaamse postadministratie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de internationale ar beidsorganisatie uitgeeft, ver krijgbaar zijn. Op beide postzegels is het em bleem van die organisatie afge beeld. De waarde en kleuren zijn: 10 ct, zwart en blauw-groen; 25 ct zwart en granaat-rood. De prijs per serie is in Neder landse munt 0,70. door ADELINE MCELFRISH 25) Bob zou wel gelijk hebben; het ziekenhuis was het middel punt van haar bestaan alleen had hij toen gezinspeeld op het General. Twee maanden gele den zou ze niet hebben willen geloven, dat dit kleine, primi tieve Wood Memorial al een even grote plaats in haar hart zou gaan innemen als dat mach tige General, dat met zijn elf etages 'een der modernste zie kenhuizen van het land was, en over het beste mcilische per soneel beschikte. Maar de staf van het Wood Memorial mocht er ook zijn. Er moest dus meer achter ste ken, meer nog dan het gevoel ergens thuis te zijn want ze had zich ook altijd in het Gene ral helemaal thuis gevoeld. „Nou, neem van mij aan De vrouwenstem klonk bijna hysterisch. Nu keek Adela wel om, en een vrouw met een dik rood gezicht krijste verder: „Neen, ik houd mijn mond niet meer." De ander, lang en slank, pro beerde iets in het midden te brengen. „Het interesseert me niet, wie dat is. Ik wil het dokter Randall ook wel in zijn gezicht zeggen. Ik begrijp nog nooit dat Ed Saylor. Adela duwde het boodschap- penkarretje voort, buiten ge hoorafstand. Automatisch greep ze alles wat ze nodig had, re kende af, en hielp de loopjongen, haar inkopen naar grootvaders oude Ford brengen. Wat konden mensen toch stom zijn. Nu die twee kinderen op de isolatieafdeling lagen, was de stad veiliger, dan wanneer ze thuis ziek zouden liggen. Wat had Lee anders moeten doen? Ze moeten wegsturen, omdat het immigranten waren en ze geen geld hadden? „Er is voor je opgebeld, De- lie," zei haar grootvader. Hij stond moeizaam op en hielp haar een handje met het opbergen van de inkopen. „Of je terug belt; ik heb het nummer opge schreven." 1 „Ja, goed. Geef mij dat maar,, Grootvader." Ze wilde een zwa- j re tas van hem overnemen, maar hij deed of hij het niet merkte, en trots op zijn tanende kracht liep hij voor haar uit. Glimla chend pakte Adela de lichtere tas en volgde hem. „Waar kan ik dat nummer vinden?" vroeg ze, toen ze in de keuken waren. Misschien was het Robie wel, I of Miss Hamilton. zou ze moeten invallen? De nieuwe dienst zou dadelijk beginnen, het was al bijna drie uur. „Je moet via de centrale bel len," zei haar grootvader hij gend van de inspanning. Dus interlokaal. Adela voelde een bekende pijn door haar hart steken. Bob? Of haar moeder. Ja, dat kon ook. Zelfs Bart. Waarom beefde ze zo? Als 't Bob nu eens was? Neen, dat was voorgoed voorbij, en zo'n telefoongesprek vijftienhon derd veilige kilometers tussen hen in„Dan zal ik meteen maar bellen." Ze vluchtte. Grootvader wist van Bobs bestaan niet af, en en. Toen zat ze te wachten. En na een eeuwigheid klonk Bobs bedaarde, kalmerende stem: „Met dokter Claycomb." Adela's hart bonkte met zwa re, onregelmatige slagen. „Adela?" „Ja, Bob. H-hoe gaat het met je?" Zijn stem was als een liefko zing. „Ik was er nog niet eens zeker van of je wel terug zoudt bellen." Bijna had ze weer gestotterd, maar een kort zwijgen redde haar en koel zei ze: „Waarom niet? We kennen elkaar al zo lang we zijn altiid goede vrienden geweest, nietwaar?" Vrienden. 1 rwijl haar knieën als was waren? En ze hijgde van opwinding? „Ik ben blij, dat je er zo over denkt, Adela." Ze likte even langs haar lip- Den. niet de moed vindend iets te zeggen. Dan zou ze zich on herroepelijk verraden en dat mocht niet. „Lieveling Neen, Bob, alsjeblieft, géén „lieveling" Maar ze zweeg en Bobs stem sprak verder, warm, intiem, haar als het ware beroerend: die stem waarvan zij zelf altijd lachend beweerde dat die zijn vrouwelijke patiënten totaal van de kook bracht. Wat had ze dat verschrikkelijk gevonden. Zich zelf ook, wanneer hij met de zelfde taktiek haar verweer had doen wegsmelten. „Bob. „Stil even, kindje. Ik moet vliegen en ineens wilde ik je stem horen." Net als vroeger, dacht Adela onwillekeurig. Ja. wat had hij haar nodig. Zij was belangrij ker dan wat ook de hele me dische wetenschap, zijn leven, zelfs en toch was zij dege ne, die had moeten veranderen. Zij had haar idealen moeten opgeven en zich geheel moeten verplaatsen in zijn wereld, waarin als enige maatstaven geld en maatschappelijk aanzien gol den. „Ik heb je zo gemist, Adela... ik heb je zo gemist je elke dag even te zien, want dat kon ten minste nog wel in die zeven verschrikkelijke kwellende maanden Ik kon naar je kijken, ook al was het dan van een afstand. Adela Hij zweeg even en voegde er daar na betekenisvol aan toe: „Mijn vlucht wordt afgeroepen, Adela. Ik moet naar San Francisco, voor een consult (Wordt vervolgd) men dagelijks heeft als men op zichzelf zou blijven", aldus de heer Koppelaar. „Bejaardentehuizen maar ook een heel blok bejaardenwoningen vormen in feite een soort getto van voor een belangrijk deel armlasti gen in een welvarende samen leving", zo stelde hij. Naar de overtuiging van de heer Koppelaar begint men aan het verkeerde eind, wanneer men gaat zoeken naar andere vormen van bejaardenver zorging voor nog niet geheel vali de bejaarden, zonder allereerst de problematiek van de financiering van de oude dag op een bevredi gende wijze op te lossen. De heer Koppelaar hoopte, dat men zich eens gaat bezinnen op de financiële middelen voor het tot- standbrengen van een overall- nlanning ten aanzien van de be jaardenverzorging. Hij memoreerde een recente beschouwing van de oud-minister van sociale zaken dr. Veldkamp, waarin deze een bedrag noemde van 10 miljoen, een bedrag dat slechts 1 procent uitmaakt van de tien miljard die naar zijn ver wachting over enkele jaren moeten worden uitgegeven voor de post- actieven in de Nederlandse samen leving. „Toen in de kringen van bejaardentehuizenverenigingen stemmen opgingen om te komen tot een na'ionaal instituut voor het bejaardentehuiswezen, werd nog niet gedacht aan een dergelijk kolossaal bedrag van 10 miljoen als begroting voor een dergelijk instituut. Misschien zijn wij bij het den ken over zowel de doelstellingen van het instituut als over de finan ciering toch nog te beperkt ge weest", aldus de heer Koppelaar. Wij zouden er niet voor moeten schromen de gehele structuur van het particuliere initiatief in Neder land, met name de daarin nog steeds doorwerkende verzuiling, in discussie te stellen en op de hel ling te zetten. Wellicht wordt het nationaal instituut dan breder van opzet dan wij ooit zouden hebben gedacht. Men moet zich reeds thans over de structuur gaan be zinnen aldus de heer Koppelaar. ROME: Woensdag hebben konin gin Anne-Marie en koning Kon- stantijn van Griekenland hun vorige week geboren zoon aan de vertegenwoordigers van de pers getoond tijdens een informele bijeenkomst in de tuin van hun villa. De kleine Nicholas liet zich rustig fotograferen op de schoot van zijn moeder. Verscheidene gewonden en 30 arrestaties waren het resultaat van een betoging in Chicago, die woensdagavond uitliep op een hevige botsing met de politie. Verscheidene groepen jongelui waren naar het Lincoln-park in het noorden van de stad getrok ken, waar een herdenkingsplech tigheid voor wijlen Che Guevara, de Cubaanse revolutionair, werd gehouden. Na de plechtigheid togen zij naar een 'rlMüjgelegen zakenwijk waar de ruiten van gebouwen aan diggelen 'gingen. Toen de politie met traangasgra naten tussenbeide kwam, ont brandde een felle strijd. Een 400-tal betogers, die volgens de politie behoorden tot de mili tante afdeling van de studenten organisatie S.D.S. (Students for a Democratie Society), trachtten het huis te bereiken van rechter Julius Hofmann. Deze leidt het proces tegen acht politieke akti- visten, onder wie de oprichter van de S.D.S., Thomas Hayden. De acht zijn beschuldigd van uit lokking tot straatrellen in Chi cago tijdens de democratische conventie in augustus 1968. Een groot aantal betogers, uit verscheidene delen van het land naar Chicago gekomen, droeg valhelmen. Bij hun pogingen door de linies van de politie te breken, vielen aan beide kanten gewonden. Twee personen wer den door kogels geraakt. De S.D. S. heeft een vierdaagse protest periode afgekondigd. In verband daarmee was een grote politie macht op de been gebracht. Het stopteken op het ogen blik een rode driehoek in een cirkel zal zowel in Europa als in de Ver. Staten achthoekig worden. Dit is besloten door des kundigen uit 22 landen, waar onder de V. S. en de Sowjet-Ünie, die deel uitmaken van de sub commissie voor het wegvervoer van de economische commissie voor Europa van de V. N. Donderdagmorgen is op 15 mijl ten westen van de Maasbrulboei aan boord van een Engelse tan ker brand uitgebroken als gevolg van een explosie. Een Neptune van de marineluchtvaartdienst steeg op om de plaats van de ramp te lokaliseren. Een helikop ter met aan boord een dokter en ziekenverplegers werd door de „Neptune" naar het brandende schip geloodst. De tanker is de 1592 ton meten de „Audderman" van de „Heis man Shipping Comp." De explosie ontstond in de ma chinekamer. Een der pómpkamers werd ernstig beschadigd. De bij de reddingsaktie betrok ken helikopter heeft twee ge wonden afgeleverd bij het aca demisch ziekenhuis in Leiden. Later werden de aan boord ver toevende d.okter en ziekenver pleger opgehaald. De dokter acht te het niet noodzakelijk nog meer gewonden naar het ziekenhuis te doen vervoeren. Twee andere gewonden wer den aan boord van de redding boot „Koningin Wilhelmina" naar Hoek van Holland vervoerd. De „Rudderman", uiterlijk vol komen intakt, meerde rond drie uur af aan een boei in de eerste petroleumhaven in Pernis. Ex perts zouden de schade vaststel len, die de brand aan het schip had toegebracht. De twee gewonden aan boord van de reddingboot zijn met am bulances naar Leiden overge bracht. Verzetsstrijders hebben woens dag een aanval gedaan op de plaats Pando, ongeveer 30 km ten oosten van Montevideo. Zij be roofden drie banken en bezetten het hoofdbureau van politie. Drie verzetsstrijders verloren 't leven en 15 werden gevangengenomen. Zij maken deel uit van de ex tremistische groep „Los Tupama- ros".

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2