Maanvaarders brachten bliksembezoek aan Nederland morgen heerlijk kalfsgehakt Koningin ontving astronauten in paleis op de Dam Premier De Jong bood zilveren tafelvogels aan GRIEKENLAND IN DECEMBER UIT DE RAAD VAN EUROPA? LABOURPARTIJ WINT VERLOREN AANHANG TERUG HET WEER VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 25e Jaargang No, 6088 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen „Koninklijke" ontvangst Handtekeningen Cadeaus voor koningin Drankje Triomftocht Fazant Nieuw tijdperk Veiligheid Protocol in de war Naar Brussel Egyptische verkenningstocht in de Sinai Spectaculair een goed stuk vlees hoort erbij Banklopers missen tas met 285.000 Minister Den Toom biedt Canada hulp aan Spaanse vloateenheid teruggetrokken Discriminatie Bij NASA gaat weer een man weg Mislukte staatsgreep in Boeroendi Zweden verloor Amerikaanse order Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankertne bil abonnementI ER NEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J van de Sande iWefoon (01150)2073 Gironummer: 3815< Redactie- en Admlnlstratie-adresSmidswa) Abonnementsprijs f 8 pet kwartaal; Der maand f 2,70 Cosse nummers 15 cent Inclusief 4 X B.T.W DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; 'dShirmm per advertentie f2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertervties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bi] vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of Adrer bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot njn. 2 our. Voor hét gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De drie maanvaarders, Neil Armstrong, Edwin Aldrin en Michael Collins, zijn donderdag morgen om tien uur in een pre sidentieel vliegtuig uit Parijs op Schiphol geland. Zij werden daar verwelkomd door de Ame rikaanse ambassadeur, de heer J. William Middendorf; premier De Jong; minister Veringa; de bur gemeester van de Haarlemmer meer mr. F. Th. Dijckmeester, en nog vele andere genodigden. De maanreizigers bevinden zich met hun echtgenoten op een rondreis over de gehele wereld, waarbij zij aan 23 landen een bliksembezoek brengen. De reis is op 29 september in Mexico be gonnen. Amsterdam was de acht ste pleisterplaats op deze tour nee die vermoeiender is dan de tocht naar de maan. De ontvangst op Schiphol mag „koninklijk" worden genoemd. Voor vrijwel niemand is 't weg gelegd om op het platform uit te stappen en te voet naar het Vip centrum te wandalen. De nor male weg leidt via de aviobrug en door de pier. Op het nieuwe Schiphol is slechts koningin Juliana na een officieel bezoek aan !n ander land bij haar terug keer dezelfde eer te beurt geval len. Omstuwd door fotografen, politie ep. andere bewakers wan delde het hele gezelschap naar 't Vip-centrum, waar tien minuten werden uitgetrokken voor een koele drank. Daarna stapten de maanvaar ders in een open Amerikaanse personenauto. Hun vrouwen volgden in een tweede eveneens open wagen en voorafgegaan door een groot aantal motor agenten, begon de tocht naar Amsterdam. Het gezelschap kwam tien mi nuten te vroeg op de Dam aan. Dit was leuk voor de circa 1500 mensen die achter de dranghek ken voor het paleis stonden, want nu hadden de drie ruimtevaar ders een minuut of acht de tijd om zich met het publiek te be moeien. Vriendelijk lachend schudden zij honderden handen van grote mensen, tieners en kleine kinderen en deelden zij handtekeningen uit. Het was een spontane en ge zellige ontmoeting tussen de nieuwsgierige Amsterdammers en de drie maanreizigers. Eén van de politiemotoragenten, die de stoet van Schiphol af had be geleid, maakte van de gelegen heid gebruik de drie ruimtevaar ders te vragen op de witte man chet van zijn motorhandschoe nen hun naam te schrijven, wat zij graag deden. Gedurende deze begroeting bleven de drie echtgenoten van de ruimtevaarders stilletjes in de auto, die hen naar de Dam had gebracht. Zij spelen in dit stuk duidelijk een achtergrondrol. Om precies kwart vóór elf ging het Amerikaanse gezelschap het paleis binnen terwijl het publiek buiten hun een ware ovatie bracht. In de Mozes- en Aaronkamer werden zij door de koningin ont vangen. Bij deze ontvangst waren ook prinses Irene, prinses Mar griet en prins Claus aanwezig. Vijf minuten later verscheen de ietwat verlate nrins Bernhard, die zich snel bij het gezelschap aansloot. Na het gebruik van een kop koffie in besloten kring begaf de koninklijke familie zich met hun gastep naar de burgerzaal. Hier bood Neil Amstrong de koningin twse geschenken aan. Het ene was een copy van de plaquette, getekend door president Nixon, die de astronauten op de maan hebben achtergelaten, het andere een microfilm van metaal, waar op de boodschappen staan van praktisch alle staatshoofden ter wereld, ter gelegenheid van de eerste landing op de maan. Ook koningin Juliana heeft destijds 'h boodschap aan de astronauten meegegeven. Tot slot kreeg de koningin een foto van de maan landing. Daarna ontstond een le vendig gesprek over de ervarin gen van de astronauten op de maan. f? ff Terwijl de prinsessen zich on derhielden met de echtgenoten van de maanvaarders, hadden de koningin, prins Bernhard en prins Claus een gesprek over het verloop van de maanreis. Op de vraag van de koningin of Collins zich niet eenzaam had gevoeld in zijn rondjes om de maan. terwijl zijn collega's de maanbodem be traden, antwoordde Collins: „Nee majesteit, het was lekker rustig; je behoefde tenminste niet te pra ten." Daarna trok het gezelschap zich terug in de Mozes- en Aaron kamer „voor een drankje" met welke woorden prins Bernhard de astronauten uitnodigde. Om half twaalf zijn de astronau ten van het paleis vertrokken naar het Rokin, waar zij in een rondvaartboot stapten. Even vóór hun vertrek verschenen zij en het koninklijke gezelschap op het balkon. Hier werden zij door de belangstellenden op de Dam toe gejuicht. De verschijning op het balkon duurde slechts kort. De boottocht, die de astronauten als gasten van burgemeester en mevrouw Samkalden en het ge meentebestuur van Amsterdam maakten, is een triomftocht ge worden. Aan het Rokin, waar het gezelschap aan boord van de rondvaartboot „President John F. Kennedy" stapte, stonden dui zenden mensen opgesteld. Overal langs de route, de Am- stel, Amstelkanaal en Boerenwe- tering stonden de mensen bij honderden langs de kant of op de bruggen. Velen gooiden boeket ten bloemen in de boot en kaart jes waarop stond „Hulde aan de astronauten". Aan boord bood burgemeester Samkalden hun ieder een speld je van de stad Amsterdam aan, versierd met diamanten en hij legde Armstrong. Aldrin en Col lins de betekenis'van 't Andreas kruis uit. St. Andreas was de hei lige van de zeevaart, waartoe burgemeester Samkalden nu ook de ruimtevaarders wilde reke nen. Op hun beurt boden de astro nauten de burgemeester een kleu renfoto aan van de „LM" op de maan, keurig ingelijst en voorzien van hun handtekeningen. Even vóór half één arriveerde het gezelschap in het RAI-ge- bouw, waar als gastheer de minis ter-president optrad, die begon met een welkomstwoord uit te spreken. i „Met ingehouden adem heeft 't Nederlandse volk elke minuut van uw grote avontuur gevolgd. De reis met de Apollo-11 mar keert een hoogtepunt in de ge schiedenis van de mensheid. Het succes ervan is mede te danken aan het gehele Amerikaanse volk dat uw reis door de ruimte mo gelijk maakte." Met deze woorden verwelkomde premier De Jong de drie maan vaarders Hij besloot zijn rede met het uitspreken van de dank voor het bezoek van Armstrong, Aidrin en Collins. Deze dank werd onder streept met de overhandiging van een cadeau: voor ieder een zilveren tafelvogel, een fazant. Ruim 1500 genodigden beleef den in de grote zaal van de RAI opnieuw de maanreis. Tijdens een korte film gaven de drie maanreizigers commentaar op de historische vlucht. De toeschouwers beleefden de start en de nadering van de maan en ondergingen weer de spanning van de riskante maan landing. Duidelijk was te zien hoe Armstrong een krater ontweek om even later dg sloep in een wolk van stof op de maanbodem te kunnen neerzetten. Collins noemde de terugkeer naar de aarde geen eindpunt. Het is het begin van een nieuw tijd perk, zo zei hij. Een tiental mi nuten werd de genodigden de ge legenheid gegeven vragen te stel len. Apollo-13 zal in een lagere baan om de maan gaan cirkelen. Ditspaart brandstof uit voor de maansloep, vertelde Armstrong. „We kunnen echter niet al te laag want de juiste hoogte van de maanbergen is nog onbekend." De opening van de tentoonstel ling „Maanvaart 1969" is een an ti-climax geworden. Het plan was geweest dat b'ij het betreden van de zuidhal de heer Collins een laars zou hebben aangetrokken en daarmee een voetafdruk in klei zou hebben gemaakt. Deze voetafdruk zou dan gebakken zijn en als een soort herinnering aan de eerste stap op de maan zijn bewaard. Dit ging echter niet door. De chef van de Amerikaan se veiligheidsdienst had deze han deling verboden, zoals hij trou wens ook geen toestemming gaf voor het aanbieden van bloemen door drie Amerikaanse meisjes. Zo men ziet zijn de veiligheids voorschriften die de astronauten omgeven, heel scherp. Bij de capsule van de Apollo-8 nam de TV-verslaggever Henk Terlingen hun een kort interview af voor de TV en van dat moment was de tentoonstelling voor het publiek geopend. Toen de astronauten na het in terview met Henk Terlingen een korte rondgang over de expositie maakten, werden ze zó omstuwd door oen grote menigte, dat van bezichtigen weinig terechtkwam. Ze werden naar buiten geleid, tel kens lastig gevallen door hand tekeningenjagers. Eenmaal bui ten werd de wachtende menigte zó óenthousiast, dat de astronau ten nauwelijks de gelegenheid Oud-staatssecretaris van bui tenlandse zaken, mr. M. van der .Stoel, gelooft dat de raad van Europa in december zal beslui ten Griekenland uit de raad te verwijderen. Dan zal een rap port ter tafel liggen van de commissie die zich heeft ver diept in de vraag, of in Grieken land via de kolonelsregering de mensenrechten worden geschon den. Mr. Van der Stoel stelde in zijn lezing voor studenten van de katholieke hogeschool te Tilburg, dat het evident is dat de Griekse dictators het statuut van de raad van Europa aan hun laars lappen. De westelijke lan den dienen er ook aan bij te dragen dat in Griekenland de democratie hersteld wordt. Via de NAVO kunnen zij sterke druk uitoefenen maar dat ge beurt niet, omdat de Verenig de Staten bevreesd zijn voor de invloed van de Sowjet-Unie in dat deel van het Middellandse- Zeegebied. De Amerikanen wil len de NAVO-basis in Grieken land niet in gevaar brengen. Het gevaar van een nieuwe ver schrikkelijke burgeroorlog in Griekenland is echter niet denk beeldig. En wat kan men dan met die basis beginnen, aldus mr. Van der Stoel. Hij meent dat de wijze waarop de Verenig de Staten zich opstellen in de Griekse kwestie, van essentieel belang is voor de oplossing er van. Ook stelde hij dat de Eu ropese economische gemeenschap er verstandig aan zal doen de as sociatie van Griekenland met de „zes" op te schorten. kregen in hun auto's plaats te ne men. Het was nogal een chaotische toestand, waar de andere gasten die naar Schiphol zouden gaan, het slachtoffer van werden. De opstelling van de auto's moest worden veranderd, waardoor het hele protocol in de war liep. Aan de lunch., waaraan vele tientallen genodigden hadden aangezeten, kwam om drie uur een einde. De gasten begaven zich te voet over het platfc<m naar de grotg Boeine-707 die daar sinds de aanbomsf had 'staan wachten. Bij de trap namén de astronau ten afscheid van hun gastheren, waarna zij in hét toestel ver dwenen. De gezagvoerder sloeg de vier straalmotoren aan met zoveel Amerikaanse voortvarend heid, dat de verkeersleider hem over de radio ter bescherming van de op het platform staande „uitwuivers" moest aanmanen niet zoveel „power" te gebrui ken. Om kwart ove.-' drie taxiede de machine naar s baan. Arm strong, Aldrin en Collins begon nen aan hun 9e' bliksembezoek, Brussel. Verschillende Egyptische leger eenheden zijn in de nacht van woensdag op donderdag het Suez- kanaal overgestoken en hebben op de oostelijke oever van het kanaal verscheidene verkenningstochten gehouden. Dit heeft een militaire woordvoerder in Cairo bekendge maakt. De Egyptische troepen zijn diep de Sinai ingetrokken om Israëli sche waüenopslagplaatsen en an dere stellingen op te sporen. Met uitzondering van twee soldaten zouden de Esyótenaren na hun op dracht te hebben uitgevoerd op hun bases aan de westelijke oever van het kanaal ziin teruggekeerd Een militaire woordvoerder in Tel Aviv maakte later bekend dat tijdens een botsing met Israëlische troepen ten zuiden van het meer Timsah in de omgeving van het Suez-kanaal twee Egyptische mili tairen werden gedood. De twee Egyptenaren waren het kanaal overgestoken. Aan Israëlische zijde werden geen verliezen geleden. Later werd in Cairo bekendge maakt dat aan de actie in de Sinai ongeveer 250 Egyptische militairen hebben deelgenomen. De woord voerder beschreef de actie als „een van de succesvolste acties wat be treft omvang en planning". Hij zei dat de Egyptenaren van zonson dergang tot middernacht binnen de Israëlische stellingen vertoefden zonder dat ze werden ontdekt. ,.De Israëli's kwamen er pas achter toen de operatie al lang achter de rug was". De actie zou alle informaties hebben opgeleverd betreffende de sterkte en ligging van de Israëli sche troepen langs het Suez- kanaal. Waarnemers menen dat de actie de meest spectaculaire is van de Egyptische troepen sinds de Juni- oorlog van 1967. vul paprika's (rnmm!) met koken in tomatensaus. Opdienen met aardappelen. sr" Twee banklopers van Slaven- burgs bank in Amsterdam heb ben bij de politie aangifte ge daan, dat uit de auto waarmee zij naar de bank op de Keizers gracht op weg warén, een'actë- tas met 285.000,— is gestolen. De employees hadden het geld opgehaald bij de Nederland- sche Bank op het Frederiks- plein. Toen zij in de Marnix- straat bij het Raamplein redèn, kreeg de auto (een volkswagen'' een lekke band, waardoor zij genoodzaakt waren te stoppen en het wiel te verwisselen. Na dat dit was gebeurd, ontdekten de mannen dat de actetas was verdwenen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De minister van defensie, de heer W. den Toom, heeft tijdens zijn bezoek aan Canada aan z'n Canadese ambtgenoot Cadieux het aanbod gedaan om, als Ca nada ertoe zou overgaan een gedeelte van zijn in West-Eu ropa gelegerde strijdkrachten terug te trekken, voor squadrons van de Canadese luchtmacht de verzorgende taak te laten uit voeren door de luchtmacht. Als bij de vermindering van Canadese troepen in West-Eu ropa n.l. ook delen van de Ca nadese luchtmacht zijn betrok ken, zal de verzorgende taak voor de resterende Canadese squadrons erg duur worden. Het gaat hierbij om onderhoud van de straalmotoren en van elek tronische apparatuur van de Canadese CF104-vliegtuigen. De minister zei desgevraagd dat Canada nog geen besluit heeft genomen ook Canadese CF-5- vliegtuigen in West-Europa te stationeren. Een vloot Spaanse oorlogs schepen die dinsdagavond bij Gi braltar voor anker ging, is giste ren weer weggegaan. De vloot bestond uit de kruiser Canarias, de grootste van de Spaanse ma rine; het vliegdekschip Dedalo en vier torpedoboten. Zoals bekend is Spanje verbol gen over het feit dat Engeland Gibraltar niet wil overdragen, een maatregel die ook door de Verenigde Naties was aanbevo len. Engeland zegt echter dat het niets wil ondernemen tegen de zin van de bevolking van Gibral tar die herhaaldelijk heeft ge zegd Brits te willen blijven. Later werd bekend dat Enge land bij Spanje een protest had ingediend tegen de aanwezigheid van Spaanse oorlogsschepen in wateren die door Londen als Brits worden bestempeld. WINSCHOTEN: H. M. de konin gin heeft woensdag een rondrit door oost-Groningen gemaakt. Tijdens haar bezoek aan Win schoten kreeg zij een mooie lap jesteckel aangeboden voor de kleinkinderen. Ten behoeve van de fotografen pakte de koningin het knuffelbeest even uit. De Iabourpartij van premier Wilson heeft blijkens twee on derzoeken naar de openbare mening haar achterstand in po pulariteit op de conservatieven van Edward Heath voor het grootste deel ingelopen. Volgens de verrassende uitslagen van de peilingen in opdracht van de „Evening Standard" en de „Daily Telegraph" liggen de socialisten nog slechts 4 pet achter tegen 18 pet twee maanden geleden. Dit nieuws kwam op de ope ningsdag van een vierdaags con gres van de conservatieven in Brighton. Partijleider Heath waarschuwde al direkt op een bijeenkomst met plaatselijke voorzitters dat men de uitslagen van dergelijke onderzoeken niet al te ernstig moest nemen. Ook de nationale voorzitter, Barber, had een dergelijke waarschuwing laten horen. Intussen hebben de conserva tieven op hun eerste congresdag met grote meerderheid een reso lutie aangenomen tegen discrimi natie op religieuze of andere gronden. Zij deden dit, nadat oud-minister Hogg, woordvoer der op het gebied van de binnen landse politiek had gepleit voor steun aan de hervormingspogin gen van de Noordierse regering. Dit bewind van de met de con servatieven verbonden unionis tische partij van premier Chi- chester-Clark streeft naar sociale en economische hervormingen, die zowel voor de protestantse meerderheid als de r.-k. minder heid aanvaardbaar zijn. Hogg die juist was teruggen keerd van een bezoek van drie dagen aan Noord-Ierland, ver telde dat er onder de unionisten een strijd gaande is, waarbij de neiging bestaat een ieder die li berale denkbeelden heeft, een verrader" te noemen. Dr. Eugene Shoemaker, een van de voornaamste leiders van de geologische dienst van het Apolloprogramma, heeft ge zegd dat hij na de vlucht van de Apollo-13 in het voorjaar van 1970 de NASA wil verla ten. Zoals het merendeel van zijn voorgangers geeft Shoema ker als reden op dat de NASA te veel de nadruk legt op „de spectaculaire effecten van de ruimtevaart" en daardoor het wetenschappelijk onderzoek verwaarloost. „De NASA leert ons in feite alleen de mens in de ruimte te gebruiken. Als wij geen voordeel kunnen be halen uit het zenden van een mens naar de maan, hebben we ook geen enkele reden hem naar Mars te sturen." aldus Shoemaker. De president van Boeroendi, Micombero. heeft verklaard dat een groep militairen en burgers getracht hebben de regering om ver te werpen. Micombeo, die sprak op een vergadering van politieke leiders, zei dat ver scheidene personen zijn gearres teerd en berecht zullen worden. Hij noemde geen datum waarop de poging tot een staatsgreep heeft plaatsgevonden. Op 30 sep tember deden al geruchten over een mislukte staatsgreep in Boe roendi de ronde. Naar verluidt is de toestand overal in het land rustig. Het Zweedse mijnbedrijf Sto- ra Kopparberg heeft een order tot een bedrag van ruim 120 miljoen gulden van een Ame rikaanse onderneming verloren, omdat Zweden hulp verleent aan Noord-Vietnam. De naam van de Amerikaanse onderneming is niet meegedeeld, evenmin om welke goederen het ging. Zonnig en warm weer Luchtdrukstijgingen boven de Britse eilanden hebben een ver binding tot stand gebracht tussen een hogedrukgebied, dat al enke le dagen het weer in een groot deet van west-Europa beheerst en een ander gebied met hoge baro meterstanden boven de oceaan ten zuidwesten van IJsland. Hierdoor beperkt de depressie activiteit rich grotendeels tot noord-Europa en het zeegebied ten westen van de golf van Bis kaje. In onze omgeving zijn de lucht- drukvei'schillen gering. Een zwakke tot matige wind blijft vandaag warme lucht aanvoeren, waarin niet veel bewolking voor komt. Er wordt dan ook droog, zonnig en warm weer verwacht, maar in de ochtend kan plaatse lijk mist voorkomen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zonnig en warm Droog, zonnig en warm weer, maar in de ochtend aanvankelijk op vele plaatsen mist. Zwakke tot matige zuidelijke wind. VRIJDAG 10 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.06 1.42 2.21 2.25 n.m. 1.22 1.58 2.37 2.41 ZATERDAG 11 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.36 2.12 2.51 2.55 n.m. 1.52 2.28 3.07 3.11 ZON MAAN op onder op onder Okt. 10 6.56 17.58 5.42 17.27 11 6.57 17.55 7.01 17.38 12 06.57 17.53 08.24 17.51 13 07.01 17.51 09.51 18.10 14 07.03 17.49 11.19 18.36 15 07,04 17.47 12.44 19.16

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1