Weekend retour Dr. RANDALL S REPUTATIE STAKING VAN POLITIE EN BRANDWEER IN MONTREAL Taxichauffeurs betoogden uit solidariteit dagretourf 1.- BOEDDHISTEN VRAGEN BEMIDDELING AAN FRANKRIJK, INDIA EN ZWEDEN DE VRIJE ZEEUW Donderdag 9 oktober 1909 Overvallen De werving van Marokkaanse werkkrachten Herinnering aan Barendrechtse brug Ze zagen hun kans. Weer aan het werk Voor Babyl&li Uitbreiding huurders bescherming voordelig uit met NS Krotopruiming I1I8P1S Amerika moet betalen Agenda De ondergang van de „Donau" Handel in marken op Londense wisselmarkt stopgezet West-Duitsland schort in- en uitvoer- maatregelen op Taxi-piraten Dinsdagavond vielen in Mon treal een dode en vier gewonden bij onlusten voor een gebouw van een vervoersonderneming, dat door een 200 taxichauffeurs werd bestormd, aldus meldt het Cana dese persbureau „Presse Cana- dienne". De taxichauffeurs hadden be sloten door de straten van Mom treal te trekken ten teken van solidariteit met de politie en brandweer van de stad, die sinds dinsdagochtend staakten. Maar de betoging leidde al gauw tot gewelddadigheden voor het gebouw van de onder neming „Murray Hill Limousi ne", die de exclusieve rechten heeft op het vervoer tussen Mon treal en de luchthaven Dorval. De bonden van taxichauffeurs in Montreal betwisten dit monopo lie. Eenheden van de Canadese strijdkrachten, geconcentreerd op de basis Valcartier bij Quebëc, zijn per vliegtuig naar Montreal gezonden. Montreal, de grootste stad van Canada, was ten prooi aan in brekers, getuige het feit dat dins dag minstens 19 overvallen zijn gepleegd en tien bankroven. Tijdens een rumoerige bijeen komst hadden 2500 politieman nen besloten te staken. Zij eisen hogere salarissen. Vele brand weerlieden, die ook verwikkeld zijn in een loongeschil met de ge meentelijke autoriteiten, hebben zich bjj de politiemannen aange sloten. Onmiddellijk na het stakings- besluit heeft de premier van de provincie van Quebec, Jean- Jacques Bertrand, de politie macht van Quebecs hoofdstad onder het bevel van de provin ciale politie gesteld. Ongeveer 800 man van de provinciale po litie werden naar Montreal ge- Nu de spanning op de arbeids markt vooral in het Waterweg gebied weer toeneemt, kijken de ondernemers met nog grote re gretigheid naar wervingskan sen in het buitenland. Voor het grote tekort aan metaalarbei ders ziet het hoofd van de Ne derlandse wervingscommissie in Marokko gunstige mogelijkhe den in dit land. Marokko be schikt over werkloze metaal mensen met een opleiding, maar die niet kunnen bogen op ver dere opleiding in de industrie of op ervaring. Deze werkne mers zijn te vinden in de leef tijdsgroep tussen 21 en 26 jaar. Wat de bouw betreft is in Marokko een ruim aanbod van timmerlieden en metselaars met ervaring in woningbouw (hoogbouw), maar zonder school se opleiding. Het aanbod van ongeschoolde vrouwelijke ar beidskrachten is zeer ruim, maar slechts een gering aantal spreekt Frans. Ongeschoolde mannelijke ar beidskrachten zijn er eveneens in ruime mate beschikbaar. Na toezending van de wervings- aanvraag aan Marokko kunnen ongeschoolden binnen veertien dagen in Nederland worden verwacht. De wervingskosten bedragen, afhankelijk van de wijze van vervoer, 350 tot 400 gulden per arbeidskracht. Om de herinneringen aan de Barendrechtse brug levend te hou den zal een monument worden op gericht op het terrein van het recreatieschap „Oude Maas" in de gemeente Barendrecht. Het rech- tersteunstuk van het hefgedeelte ter lengte van 8 k 10 meter zal verhuizen naar het recreatieter rein. Daar zal het op een sokkel worden geplaatst. Het betreffende stuk staal, dat enkele tonnen weegt, is door de gemeente Baren drecht gekocht van de sloper, Frank Rijsdijk uit Hendrik-Ido- Ambacht. De gedenksteen, die aan de Barendrechtse kant van de brug is geplaatst, zal verhuizen naar het streekmuseum in Heinenoord. Het bord „Brug direct verlaten als sirene loeit" bevindt zich inmiddels in het gemeentehuis van Baren drecht. De sloopwerkzaamheden zijn zo goed als afgerond. De ste nen pijlers in het water zullen op een later tijdstip worden verwij derd. zonden om het niet-stakende per soneel van de 3700 man grote po litiemacht te versterken. De taxichauffeurs, die reeds jaren protesteren tegen het mo nopolie van „Murray Hill", maakten gebruik van de afwezig heid van een ordedienst om de installaties en garages van de gehate onderneming aan te val len. Ruiten werden ingegooid en verscheidene auto's werden in brand gestoken. Er is zelfs ge schoten tussen bewakers van de onderneming en betogers. Er zou hierbij een dode gevallen zijn, maar dit bericht werd niet beves tigd. Verder zijn er verscheidene gewonden. De 3700 politiemannen en 2400 brandweerlieden van Montreal hebben 's nachts besloten met direkte ingang het werk te her vatten. Zij gaven daarmee tevens gehoor aan een noodwet die het parlement aanvaardde en waar bij de stakers met strenge straf fen werden gedreigd, als zij niet aan het werk gingen. POEDER- CREME - OLIE -ZEEP Zonder hoofdelijke stemming is de eerste kamer akkoord gegaan met het voorstel tot uitbreiding van de huurdersbescherming in de geliberaliseerde gebieden. Dit ontwerp van wet, ingediend door de socialistische kamerleden Van den Doel en Wierenga, brengt de termijn van uitstel van ontrui ming van twee jaar op drie en geldt zowel woningen als be drijfsruimten. Van de zijde der kamer be stond veel waardering voor dit initiatief-wetsontwerp. Voorzit ter De Niet sprak aan het adres van de beide initiatiefnemers een woord van gelukwens. Minister Schut van volkshuis vesting woonde de behandeling van dit wetsontwerp in de senaat bij, evenals zijn ambtgenoot van justitie, prof. mr. Polak. Zaterdag heen. zondag terug. Extra voordelig. Gezien de studies die door 't ministerie van volkshuisvesting worden verricht, kan nog niet worden gezegd of een bijzondere wet op de krötopruiming wen selijk is, aldus heeft de minister van volkshuisvesting ir. W. F. Sqhut, op vragen van het twee de-kamerlid drs. H. van den Doel (P.v.d.A.) meegedeeld. Drs. van den Doel meende dat een dergelijke wet, op grond waarvan in aan te wijzen sa- neringsgebieden speciale over- heidsfaciliteiten zouden kunnen worden verleend, voor de krot- opruiming van belang zou kun nen zijn. Op het ministerie worden ver schillende vraagstukken die met krotopruiming verband houden, bestudeerd. Van de uitkomst van deze studie hangt het af, welke voorzieningen ter aanvul ling van de reeds bestaande re gelingen moeten worden getrof fen, aldus ir. Schut. LONDEN: De Aga Khan, geeste lijk leider van 20 miljoen Isma- elische Mohammedanen in 32 verschillende landen, heeft aan gekondigd dat hij zal trouwen met een Engelse, Sarah Frances Croker Poole. Hier een foto van het paar. Men verwacht dat het huwelijk eind dezer maand zal worden voltrokken. 2^ mmm Een Vietnamese delegatie van neutralistische boeddhisten heeft in Parijs een beroep gedaan op Frankrijk, India en Zweden om tussenbeide te komen teneinde de oorlog in Vietnam te beëin digen en zuidoost Azië te neu traliseren. De oproep werd gedaan door de leider van de delegatie, de boeddhistische monnik Nhat Hanh. Hij gaf de hoofdlijnen van een programma van vijf punten, waarin Washington en Saigon om een eenzijdig staakt- het-vuren werd gevraagd. Verder omvat het programma de vrijlating van gevangenen „vredesadvocaten" in Zuid- Vietnam en de vestiging van 'n voorlopige neutrale regering, waarin alle partijen zitting heb ben. De voorlopige regering zou moeten zorgen voor de terug trekking van alle Amerikaanse en buitenlandse troepen en de ontwapening aan beide zij den van de Vietnamese strijdkrachten, die moeten wor den ingeschakeld bij herstel werkzaamheden en de voedsel- produktie. De regering zou ver der veiligheidstroepen in stand moeten houden voor de handha ving van de openbare orde. Aan de Verenigde Staten zou een vergoeding moeten worden gevraagd voor de geleden oor logsschade. Voor het herstel moet buitenlandse hulp worden aanvaard. Tenslotte zou de voorlopige regering volgens de ze boeddhisten nieuwe verkie zingen moeten uitschrijven. I|lll!lllllllll!ll|[||||||||||||||j||llilll)l!llll!ll!l!lll!lll!IIIIIIIIIIII!l!l!l!llllllllllllllllllllllllll|l|l!lll DONDERDAG 9 OKTOBER TERNEUZEN: Geref. Gemeente Vlooswijkstraat: 19.30 uur spreekt ds. M. van Beek voor de M-Buma- zending. door ADELINE MCELFRISH 24) Maar er stak toch iets achter, en mrs. Scott Welbewust zette hij zich over zijn onrust heen. De geluiden van de operatiekamer, Blan- chards rustige stem deden zijn zenuwen tot bedaren komen. Hoe lang was hij nu al bezig? Hij wist het niet, eigenlijk wist hij het nooit. Als hij over de operatietafel gebogen stond, was tijd van geen belang meer. Het voortschrijden van de uren werd alleen aangegeven door de di verse instrumenten welke wer den gebruikt, het vorderen van de ingreep. Hij dacht zelfs niet eens aan Helen de vrouw. Soms plaagde ze hem er mee. „Lieve schat, moet je me nu echt beschouwen als een soort machine? Je kunt me toch af en toe wel eens aankijken?" Waar om vond hij het toch zo ver velend, als Helen zoiets zei? „Dubbel 0 zei hij, waarmee hij aangaf welke dikte draad hij wilde gebruiken. Onmiddellijk reikte Helen het hem aan. De wond werd nu gesloten, de operatie, de laatste van deze ochtend, was nu afgelopen. En gelukkig maar. dacht Lee; hij moest nodig even naar die kin deren van Alvarez toe. Allebei kinderverlamming; de laboratoriumproef van miss Ben son was nog eens bevestigd door de patholog van het grote stads ziekenhuis van St. Vincent. Wat moesten ze beginnen als er een epidemie uitbrak? Met die twee kleine emigrantjes was de iso latie-afdeling van het Wood Me morial eigenlijk al vol. Lee ging nog even meg naar de kamer van mrs. Scott, onder wijl al weer piekerend over een mogelijke polio-epidemie. Weer liep hij op de toestand vooruit, maar hij moest wel.... Ande ren zouden het ook doen. Hij hoorde Jane O'Bryan al de spreekbuis van Ed Saylor. Mrs. O'Bryan scheen altijd voor stads- omroepster te moeten spelen en dat was de enige reden, waar om Ed de vriendschap aanhield. „Telefoon voor u, dokter," zei zuster Ridgeton. Hij nam de hoorn van haar aan. „Dokter Randall? Kunt u in de loop van de dag even langs komen? Mike is wat verkou den." Ann Owen gaf hem nog enkele details en Lee zuchtte. Dit kon het begin wel eens zijn. Natuurlijk was er alle kans dat het kind inderdaad „wat verkouden" was maar de moeder zou niet eerder gerust zijn dan wanneer hij het kind had onderzocht. En hijzelf? Hij zou ook nergens zijn hoofd bij kunnen houden. Maar het was gelukkig geen polio, evenmin als in het geval van Riley Davis, wiens moeder boudweg beweerde dat zij beter wist wat er aan d- hand was, zijn eigen moeder immers, dan de dokter. En ook het braken en ijlen van kleine Rudolphjes betekende niets bijzonders. „Mazelen," zei Lee laconiek,, na een blik op de smalle, witte ge zichtjes, waarop een zee van kleine, rode vlekjes verscheen. „Gelukkig!" Mevrouw Ru dolph slaakte een zucht van ver lichting en de tranen schoten haar in de ogen. Onderweg naar huis was Lee de Rudolphs nog dankbaar voor het feit dat ze het Mexicaanse gezin geen verwijten hadden gemaakt. Sommige mensen de den waarachtig, of die stakkers expres in Woodbine ziek waren geworden. Juan Alvarez was van de boer derij, waar hij een week zou werken, regelrecht naar Wood bine gereden, en niet naar St. Vincent. Heel veel Woodbiners waren nu de mening toegedaan, dat dokter Randall ze had moe ten doorsturen. St. Vincent was tenslotte de hoofdstad en wat moesten zfj met zo'n stelletje zieke Mexicanen? Tja.. Lee dacht er lang en breed over na en hij kon maar één verklaring vinden: de on uitgesproken angst in zeven paar donkere ogen, op zeven zongebruinde gezichten. Mis schien had hij niet met het hele gezin te maken maar met 2 leden ervan ongetwijfeld wel, en als Ed Saylor of een ander hem er over zou aanspreken, nu, dan zouden ze de wind van voren krijgen. „Nou, ik vind anders De rest verstond Adela niet, maar dat was ook van geen be lang. Ze hadden het over de kleine Alvarezjes. De hele stad had het er op het ogenblik over. Over de Alvarezjes, en polio en over het feit dat dokter Ran dall ze per se in het Wood Me morial had willen opnemen, terwijl er praktisch geen isola tieruimte was. Adela pakte een pond boter en een stuk kaas; had ze het maar niet gehoord! Ze had de afgelopen dagen over bijna niets hoi^n praten en hoewel de som bere voorspellingen, die door de stad hadden gegonsd als 'n dreigende zwerm wespen, tot dusvere niet waren bewaarheid, werd er toch ieder moment 'n volslagen polio-epidemie ver wacht. Dat Lee en dokter Blanchard het vorige voorjaar tientallen kinderen met Salk-vaccine had den ingespoten telde niet meer mee, evenmin werd er nog over gerept dat er geen nieuwe ge vallen waren gesignaleerd. Na tuurlijk, het was nog te vroeg om te kuiinen zeggen of de Al varezjes een epidemie hadden ontketend Dat besefte Ade la maar al te goed. Achter zich hoorde ze nog steeds de boze vrouwenstem, doch ze wilde niet omkijken. Het zou haar trouwens niet helpen, hier in Woodbine kende ze nog prak tisch geen sterveling, behalve dan haar collega's en patiënten. (Wordt vervolgd) De 42-jarige J. Klootsema, de geredde stuurman van het Ne derlandse kustvaartschip „Do nau", dat na een aanvaring met het Westduitse schip „Kariba" in de monding van de Eems is vergaan, heeft in een interview verklaard dat de „Donau" na de aanvaring omgeslagen en zeer snel gezonken is. De ge zagvoerder/eigenaar F. Drijf hout was weinige seconden vóór de aanvaring naar het ach terschip gelopen om de beman ning te waarschuwen. De heer Klootsema werd volgens zijn eigen woorden „onder water getrokken, omdat hij verstrikt geraakt was in antennedraad. Hij kon zich bevrijden en weer boven water komen. Vet drijft, merkte hij ironisch op (de heer Klootsema weegt 121 kilo). Zijn horloge, dat waarschijnlijk in het water defect was geraakt, bleek nadat hij boven water was gekomen, op 03.17 uur te staan. De hoop op het terugvin den van nog meer overlevenden is opgegeven. Waarschijnlijk werd de rest van de bemanning met het schip in de diepte ge trokken. Twee duikers van het Hamburgse bergingsschip „Ad- Ier" onderzochten gisteren de „Donau" die in 20 meter diep water ligt. Volgens hun opgave kan nog niet worden vastgesteld aan welke zijde de kustvaarder beschadigd is. Woensdagmiddag is de handel in Duitse marken op de Londen se wisselmarkt stopgezet, toen bekend werd dat het Westduitse kabinet had besloten tot opschor ting van de uitvoerheffing en de invoersubsidie van beide 4 pet tot 1 december, daar men eerst wilde zien welke gevolgen dit besluit zal hebben. In Londen werd de mark tot het bekendworden van het besluit verhandeld tegen 3,745 per dollar. Op de foto: de Nederlandse kust vaarder „Donau", die dinsdag morgen in aanvaring is gekomen met het Duitse schip „Kariba", De „Donau" zonk; slechts de stuurman kon worden gered. Zes opvarenden worden nog vermist. De Westduitse regering heeft woensdag besloten de export belasting van vier procent en de verlaging van de invoerrech te van eveneens vier procent (vorig jaar november ingesteld om een revaluatie van de mark te voorkomen) op te schorten tot 1 december. Minister Schiller deelde later mee dat de opschorting van kracht zal worden -één dag na goedkeuring door de E.E.G.- autoriteiten. Hij zei dat al corn- tact met de Europese commis sie was opgenomen en dat het overleg waarschijnlijk binnen 48 uur zal plaatsvinden. De politie 'in LjoefiFjana in het noord-westen vaft Slavië heeft drie Bulgaren ge arresteerd, die zaterdagavond een taxi bestelden in Belgrado en de chauffeur met een pistool dwongen hen naar de Italiaan se grens, een afstand van 550 km. te rijden, aldus een kran tenbericht. De Bulgaren stapten evenwei bij Ljoebljana uit de taxi toen deze geen benzine meer had. Zij kregen een lift met een an dere auto. De gedupeerde taxi-chauffeur' had inmiddels de politie ge waarschuwd, die de Bulgaren kon arresteren voordat zij hüri bestemming hadden bereikt. JERUZALEM: De Australiër Ro han luistert naar de verklaringen van een getuige tijdens het pro ces dat tegen hem aangespannen is naar aanleiding van de brand stichting in de El Aksa-moskee.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2