Egypte bereid tot „indirecte" vredesonderhandelingen met Israël Argentijns lijnvliegtuig via Chili gedwongen Cuba naar Nog meer kritiek op Nixons Vietnam-beleid Koningin Juliana opende in Hooge- zand een woon- en dienstencentrum Scherpste aanvallen van zijn politieke vrienden DONDERDAG 9 OKTOBER 1969 25e Jaargang No. 6087 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Drs. Schmelzer verwerpt kritiek van het N.K.V. Motie-Van Schaik nachtrust De Duitse liberale ministers Bomaanslagen in Argentinië en Brazilië Warme maaltijden Problemen Hervormingen Plan of geen plan? „Zoethoudertjes Nog steeds de zaak-Kennedy Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden tatÉtettag 19 aSatBMBHartg TEKNtÜZËN Directeur-HoofdredacteurP. J. van <ie Sande Telefoon(01150)—2073. Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adreeSmidswal Aboangueutsprije t 18.— per kwartaal} per maand JIVü losse nummert '15 eent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW Adverteüöeprijsper mm 16 eent} minima® per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer* of Adrw bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot run. 2 w». Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummet tot 10 uur voormiddag. Egypte heeft zich opnieuw be reid getoond tot indirecte vredes onderhandelingen met Israël te komen teneinde een oplossing voor de crisis in het midden-oosten te bewerkstelligen. Tijdens zijn eerste persconferen tie verklaarde de nieuwe Egypti sche regeringswoordvoerder dr. Ahmed Esmat Abdel Meguid, dat Egypte enkel tot besprekingen be reid is, als deze worden gevoerd volgens de „Rhodes-formule". Als basis zou moeten dienen de reso lutie van de veiligheidsraad van 22 november 1967. De terugtrekking van de Israëlische troepen uit be zette gebieden zou geen voor waarde voor het openen van on derhandelingen vormen. Het woord „Rhodes-formule" dat de Egyptische woordvoerder gebruikte, is een overblijfsel van de vredesonderhandelingen die reeds in 1948 tussen Joodse en Arabische vertegenwoordigers plaatsvonden op het eiland Rhodes onder voorzitterschap van VN-be- middelaar graaf Bernadotte. Deze besprekingen werden in 1949 voortgezet tussen Israëlische en Egyptische vertegenwoordigers on der leiding van de nieuwe bemid delaar Ralph Bunche en leidden tot de ondertekening van het wa penstilstandsverdrag van 24 febru ari 1949. Volgens deze formule zijn de delegaties van de strijden de partijen in twee afzonderlijke zalen gezeten, zodat er geen direct contact bestaat. De bemiddelaar van de verenigde naties is dan de enige „verbinding" tussen de par tijen. Hoewel de Israëlische regering nog niet officieel heeft gereageerd op de verklaring van de Egypti sche regeringswoordvoerder, dat de Verenigde Arabische Republiek bereid is tat indirecte vredeson derhandelingen, wordt in Israëli sche politieke kringen al wel de Egyptische interpretatie van de „Rhodos-formule" in twijfel ge trokken. Men stelt, dat tijdens de onder handelingen tussen Israël en Egyp te op Rhodos wel degelijk direkte besprekingen zijn gehouden. Dit zou met getuigen en foto's kunnen worden bewezen. Bovendien zou een dergelijke conferentie moeten leiden tot een vredesakkoord, en niet, zoals de Egyptische woordvoerder heeft ge zegd, tot toepassing van de op 22 november 1967 door de veiligheids raad aangenomen resolutie, aldus Israëlische politieke kringen, die dit als voorwaarde stellen voor Israëlische deelneming aan onder handelingen. De Israëlische premier, Golda Meir, heeft al wel in een kabinets vergadering, woensdag, tegenover de regeringsleden verklaard wat zij verstaat onder de „Rhodos- formule": „Israël is bereid tot directe onderhandelingen met de Arabieren, op welke plaats dan ook en zonder voorafgaande voor waarden. Wij hebben de missie van dr. Jarring beschouwd als be doeld om dergelijke onderhandelin gen voor te bereiden." De leider van de k.v.p.-fraktie in de tweede kamer, drs. Schmel zer, heeft er begrip voor, na alles wat er is gebeurd, dat het NKV teleurgesteld is over het kamer debat over de loonwet. Het ver baast hem dat het NKV het juist de k.v.p. kwalijk neemt voor de loonwet te hebben gestemd. Drs. Schmelzer zei dat in de KRO- rubriek „Echo" naar aanleiding van de felle kritiek die het NKV- blad „Ruim Zicht" deze week heeft geuit op de k.v.p. Twee andere christelijke par tijen, de a.r. en de c.h.u., hebben unaniem voor de loonwet ge stemd, terwijl er bij de k.v.p. nog vier tegenstemmers waren. Als er één fraktie is, die volgens drs. Schmelzer al het mogelijke heeft gedaan om aan de wensen van de vakbeweging tegemoet te komen, dan is het juist de k.v.p. geweest, onder meer door het schrappen van art. 11 en het verbeteren van art. 8 met het amendement-Van der Ploeg. „Als wü als volksvertegen woordigers van oordeel zijn, dat de regering de bevoegdheid moet hebben om in uiterste noodzaak ten behoeve van de hele Neder landse bevolking in te grijpen, in lonen of prijzen of op een ander terrein, dan zijn wij verplicht dienovereenkomstig te handelen, ongeacht de bijkomende politie ke druk". De k.v.p.-fraktie heeft in het verleden steeds haar invloed ge bruikt, als het kabinet een ver keerd gebruik van zijn bevoegd heden dreigde te maken, aldus de heer Schmelzer. Hij wilde er ook nu geen twijfel over laten be staan, dat dit beleid van de k.v.p.-fraktie zal worden voort gezet. Het tweede-kamerlid dr. T. E. E. van Schaik zal zijn motie die vrij lating van de Duitse oorlogsmisda digers in Breda beoogt, indienen bij het begin van de behandeling van de begroting van het ministerie van justitie op 21 oktober. De kamercommissie van justitie heeft besloten dat dr. Van Schaik als eerste het woord zal voeren en dat alle partijen een kwartier extra spreektijd zullen krijgen om de motie te behandelen. Zoals bekend wil dr. Van Schaik, hierin gesteund door een meerder heid van de KVP-fractie, een motie indienen volgens welke het wet boek van strafrecht moet worden gewijzigd, dat tot levenslang ver oordeelden na bijv. twintig jaar voorwaardelijk in vrijheid kunnen worden gesteld. Drie gewapende mannen heb ben zich woensdag meester ge maakt van een Argentijns lijn vliegtuig, dat met 68 inzittenden op weg was van Buenos Aires naar Miami. Kort nadat het toe stel van de „Aerolineas Argenti- nas" uit de Argentijnse hoofd stad was vertrokken, maakten zij hun wens kenbaar naar Cuba te gaan. Toen de Boeing-707 vol gens plan een tussenlanding maakte in Santiago in Chili om brandstof in te nemen, dreigden zij alle inzittenden te doden, als de Chileense autoriteiten het vertrek naar Cuba zouden ver hinderen. Sterke eenheden van de Chileense politie, die met ma chinegeweren rondom het toestel stonden opgesteld, lieten de ma chine met alle inzittenden na een oponthoud van ruim een uur on gehinderd vertrekken. De inge nomen hoeveelheid brandstof was voldoende om Cuba te bereiken. Volgens de dienstregeling moest de Boeing ook een tussenlanding in de Peruviaanse hoofdstad Li ma maken. Blijkens latere berichten is het toestel door vijf gewapende man nen gekaapt. Intussen hebben enige gewa pende Brazilianen zich van een Braziliaanse Caravelle meester gemaakt. Dit tweemotorige toe stel van de „Cruzeiro do Sul" was van Belem aan de noordkust van Brazilië op weg naar Manaus in het hart van het Amazonegebied, toen het gedwongen werd koers te zetten naar Cuba. Om brand stof in te nemen moest het een landing maken in Georgetown, de hoofdstad van Guyana. Door te dreigen met het vernietigen van het vliegtuig en de installa ties op de luchthaven, wisten de kapers brandstof los te krijgen MADRID: De Amerikaanse as tronauten Armstrong, Collins en Aldrin, die vandaag ons land zullen bezoeken, waren dinsdag in Spanje, Tijdens hun verblijf daar werden zij in het El Pardo- paleis ontvangen door generaal Franco. De drie maanreizigers zijn bezig aan een wereldomvat tende reis, die weken lang zal duren. voor de rest vsJh da tocht naar Cuba. Toen bleek dat de Caravelle Cuba niet nonstop zou kunnen bereiken, stelden de kapers de autoriteiten van het vliegveld San Juan op Portorico een soort*- gelijk ultimatum als zij met suc ces in Georgetown hadden ge daan. De Argentijnse regering heeft intursen haar vertegenwoordi ging in Bern opdracht gegeven, de Zwitserse autoriteiten te vra gen te bemiddelen bij de terug gave van de gekaapte Boeing- 707. Zwitserland behartigt in Havana de belangen van Argen tinië, sinds dit land in 1962 met Fidel Castro heeft gebroken. MONTREAL: Minister Den Toom van defensie heeft dinsdag in Montreal de eerste NF-5 in ont vangst genomen. Op de foto v.l. n.r.: minister Den Toom in de cockpit; F. R. Kearns, president van Canadair; H. Bot, Nederlands ambassadeür in Canada; staats- secretris C. Hunter die het vlieg tuig overdroeg aan Nederland namens de Canadese regering. fiTRil De Westduitse vrije democra ten zullen in een eventuee coali tieregering met de socialisten drie van de tot 15 teruggebrach te ministerportefeuilles krijgen, zo heeft Wolfgang Mischnick, voorzitter van de parlements- fraktie van de F.D.P., woensdag op een persconferentie in Bonn meegedeeld. Mischnick gaf te verstaan dat Walter Scheel vice- kanselier en minister van buiten landse zaken zal worden. Die trich Genscher zal de portefeuil le van binnenlandse zaken krij gen en Josef Ertl die van voed selvoorziening. In. Argentinië zijn woensdag acht bomaanslagen gepleegd, ge richt tegen de regering van pre sident Ongania en de Verenigde Staten. In Buenos Aires werd een Amerikaans bankfiliaal bescha digd, in de stad Rosario gebeur de dat met kantoren van drie Amerikaanse ondernemingen. Een achtjarig meisje werd ernstig gewond. Er is sprake van een ware golf bomaanslagen: 22 in de afgelopen vier dagen. In de Braziliaanse stad Sao Paulo ontplofte woensdag een bom in een lift van de universi teit bij de toeganS' naar het kan toor van de rector. Daarbij liep niemand letsel op. De betrekkingen tussen presi dent Nixon en een groeiend deel van het Amerikaanse congres en daarmee van de openbare mening over de kwestie-Viet- nam zijn de afgelopen weken slechter geworden. Nadat leden van het congres eerder weigerden een spreekpauze in acht te nemen Koningin Juliana is woens dagmorgen in Hoogezand aan gekomen voor de officiële ope ning van het woon-, wijk- en dienstcentrum „De Reensche Compagnie". Zij werd ontvan gen door de commissaris der koningin in de provincie Gro ningen, rar, Fock en diens echt genote en door het gemeente bestuur van Hoogezand- Sappe- meer. Na de begroeting aan de Troelstralaan, waar de konin gin per helikopter arriveerde, vertrok het gezelschap naar ge noemd centrum. Er volgde een bloemenhulde en een kort optreden van een koor, samengesteld uit bewoners van het bejaardencentrum. Daarna hees koningin Juliana de compagniesvlag, waarmee de officiële opening een feit was geworden. Na de koffie vertelde de heer H. Viening, voorzitter van de stichting, een en ander over ontstaan en doel van het cen trum, waarna de koningin een der flatwoningen bezichtigde, alsmede enkele afdelingen van het dienstcentrum. Uitgangspunt van de dienst verlening is steeds geweest het verstrekken van warme maal tijden aan bejaarden die daar zelf niet voor kunnen zorgen. Een goed geoutilleerde keuken heeft een capaciteit van hon derdtwintig maaltijden. Met uitzondering van zaterdag en zondag worden dagelijks 65 maaltijden bereid. „In Midwolda werd de konin gin 's middags begroet door het gemeentebestuur. Dg koningin kreeg bloemen aangeboden, ter wijl de schooljeugd een zanghul- de bracht. In het koetshuis werd een aantal vertegenwoordigers van diverse instanties voorge steld. Tijdens een lunch hebben Eijsink, resp. burgemeester van Winschoten en van Bellingwed- de, korte inleidingen gehouden over de problemen waarmee Groningen kampt. Volgens de inleiders kunnen de moeilijkheden worden opge lost door het creëren van meer werkgelegenheid en de verbin dingsmogelijkheden op het hoog ste niveau te brengen. De koningin en haar gezel schap vertrokken omstreeks 2 uur via Winschoten naar het recreatiecentrum „De Wedder- bergen". In Winschoten werd een ogenblik gestopt bij het be jaardencentrum „Renselheerdt", waar mej. S. Dinkelaar (82) hare majesteit bloemen aanbood. Even later kreeg de koningin van een aantal kleuters een Winschoterkoek aangeboden waarna de tocht werd voortge zet naar de Wedderbergen. Na een wandeling door het centrum en een bezoek aan een model woning vertrok hare majesteit drs. A. de Boer en drs. H. J. weer naar Soestdijk. om de vredesinspanningen niet in gevaar te brengen, zijn woens dag bij het congres twee resolu ties ingediend tegen de Vietnam- politiek. Senator Frank Church (demo craat ut Idaho) en senator Mark Hatfield (republikein uit Ore gon) vragen eén snellere terug trekking van de troepen uit Viet nam. Zij vrezen dat bij de hui dige omvang de Verenigde Staten nog acht of tien jaar bij de strijd betrokken blijven en menen dat het tijd is, dat het volk van Zuid- Vietnam zijn eigen lot in handen neemt. Een tijdstip noemen de senatoren niet. De overdracht op het slagveld moet ordelijk ver lopen en de veiligheid van de Amerikaanse troepen moet ge garandeerd worden. De tweede resolutie inge diend door de democraten Ha rold Hughes en Thomas Eagleton eist van de regering dat zij zich binnen twee maanden los maakt van de regering in Saigon, als deze geen vèr gaande hervor mingen invoert. De resolutie ver langt van de Zuidvietnamese re gering dat zij politieke gevange nen in vrijheid stelt, politieke partijen zonder regeringstoezicht laat werken en een plan indient voor de vorming van een voor lopige regering, waarin de voor naamste politieke partijen en godsdienstige groeperingen zijn vertegenwoordigd. Men verwacht dat de resoluties niet voor 27 oktober aan de orde zullen komen. In politieke kringen in Wash ington merkt men op dat de kri tiek op president Nixon, negen maanden nadat hij aan de macht kwam, steeds sterker is gewor den. Niemand twijfelt eraan dat de president ernstig naar een einde van de oorlog verlangt, maar het kamp van degenen die niet geloven in het bestaan van een plan om er inderdaad een eind aan te maken zoals Nixon tijdens zijn verkiezingscampagne zei te hebben wordt steeds groter. De „duiven" in de kwestie- Vietnam hebben sedert januari min of meer een „spreekpauze" in acht genomen om de president niet in de wielen te rijden, maar nu is hieraan een einde gekomen. En wat men in politieke kringen ernstiger acht, is het feit dat het Nixons politieke vrienden, de republikeinen, zijn die met de scherpste kritiek komen. Weliswaar heeft de president eerst 25.000 Amerikanen terug getrokken en worden er vóór half december nog eens 35.000 man uit Vietnam gehaald, maar de critici menen, dat dit „zoethoudertjes" zijn. Zij noemen de aantallen veel te gering. De oorlog, die „Johnsons oorlog" was, wordt dagelijks meer Nixons oorlog, zeggen zij. De „duiven" zeggen dat de president nu met zijn „be roemde plan dat hij Amerika be loofde" op tafel moet komen. De Amerikanen en de rest van de wereld zullen het op 27 ok tober kunnen horen en zien, want de debatten zullen op ver langen van voorzitter William Fulbright (democraat) van de senaatscommissie voor de buiten landse betrekkingen rechtstreeks door de televisie worden uitge zonden. Het gerechtelijk onderzoek naar het ongeluk met de door senator Kennedy bestuurde auto, waarbij Mary Jo Kopechne, de secretaresse van wijlen senator Robert Kennedy, verdronk, is opnieuw uitgesteld. De advoca ten van Edward Kennedy eisten woensdag voor het hooggerechts hof van de staat Massachusetts een niet openbaar onderzoek en de vervanging van rechter James Boyle die dit onderzoek zou lei den. De advocaten stelden dat over het lot van de senator al vóór een mogelijk definitief proces „geoor deeld" zou worden, als de pers zou worden toegelaten. Men houdt er rekening mee dat pas eind oktober de beslissing zal vallen over de vorm van het on derzoek. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Droog weer Droog, tamelijk zonnig en warm weer. Overwegend zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich ting. DONDERDAG 9 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 0.32 12.48 Terneuzen 1.08 1.24 Hansweert 1.47 2.03 Walsoorden 1.51 2.07 VRIJDAG 10 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 1.06 1.22 Terneuzen 1.42 1.58 Hansweert 2.21 2.37 Walsoorden 2.25 2.41 ZON MAAN op onder op onder Okt. 9 6.54 18.00 4.26 17.17 10 6.56 17.58 5.42 17.27 11 6.57 17.55 7.01 17.13

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1