Twintigste verjaardag DDR in Oost-Berljjn gevierd VOORZICHTIGE TOESPRAKEN VAN ULBRICHT EN BREZJNEV KLM VIERDE GOUDEN JUBILEUM Herdenking wijlen dr. Albert Plesman VOOR GEBAK SMIDT'S NEDERLANDSE KUSTVAARDER NA AANVARING GEZONKEN: ZES SLACHTOFFERS CHINA WIL MET MOSKOU PRATEN OVER GRENSCONFLICTEN DE KOMENDE „BLIJDE GEBEURTENIS" Geen vrij voor ambtenaren, wel voor scholen RADIO BE KOOK HET WEER Revanchisme Onschendbare grenzen Applaus voor Husak Levensgroot Europees hof verwerpt Duits beroep Aanval van „El Fatah" met raketten Beeld Kranslegging Banketbakkerij Australiër Rohan bekent brandstichting moskee Griekse gevangenen vragen hulp van rode kruis Terugtrekken Oppositie tegen politiek van Nixon PAUS ROEPT OP TOT VREDE Joden uit Polen gevlucht Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankerfag bi? abonnement! TERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs» 1 A— per kwartaal) per maand ƒ2,70 Cosae nummers 13 eent Inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 25e Jaargang No. 6086 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Temeuzen Aavertennepnjs: per mm 16 eenf; minimam per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel mêör 23 cent Kleine advertenties bi] vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk fot nm 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dlnsdag-mimmw tot 10 uur voormiddag. Een voorzichtige houding in afwachting van de vorming van een nieuw kabinet in Bonn ken merkte de toespraken, die Ul- bricht en Brezjnev hebben ge houden ter gelegenheid van de 20e verjaardag van de Oostduit- se volksrepubliek. Zij gaven te kennen dat de nieuwe Westduitse coalitie op haar daden zal wor den beoordeeld, hetgeen voor Ulbricht betekent dat ontspan ning niet mogelijk is, voordat de bestaande grenzen tussen de twee Duitslanden bij bilateraal ver drag zijn erkend. Het Oostduitse partij- en staats hoofd heeft alle volkeren van Europa opgeroepen tot een „wer kelijke daad van ontspanning", te weten erkenning van de hui dige grenzen in Europa en het sluiten van een akkoord over het afzien van gebruik van geweld. De Russische partijleider Brezj nev verklaarde dat de tijd is aan gebroken praktische maatrege len te nemen om de bijeenroe ping van een Europese veilig heidsconferentie voor te berei den. Hij constateerde dat dit ini tiatief van de landen van het Warschau-pakt goedkeurende reakties heeft ontmoet. „Wij zouden het toejuichen, als de Westduitse politiek realisti scher zou worden, maar onze strijd tegen het militairisme en het revanchisme is een principe kwestie en kan geen compromis dulden". Een succes van de democrati sche krachten in West-Duitsland noemde Brezjnev de uitslag van de verkiezingen. Dit resultaat is volgens de Sowjetleider een „af wijzing van de pogingen van de «eo-nazi's in de bondsdag te ko men". Drastisch garandeerde hij de vriendschapsbanden tussen Oost- Duitsland en de Sowj et-Unie door te zeggen dat „wie de soli diteit van onze vriendschap en de onschendbaarheid van onze grenzen op de proef zou durven stelllen, moet weten dat hij zou stoten op het vernietigende ant woord, met inzet van het totale vermogen van de strijdkrachten van de Sowj et-Unie en de hele socialistische gemeenschap". Het feit dat geen van de dele gatieleiders de Chinese kwestie heeft genoemd, zou wijzen op een nieuw klimaat, op een oprecht verlangen bij de Sowjet-Unie en haar bondgenoten om de gemoe deren te sussen. De delegatieleiders die het meeste applaus hebben gekregen van de gedisciplineerde en rijk gedecoreerde „elite" van de D.D. R., waren de Tsjechoslowaakse partijleider Husak en de Noord- vietnamese premier Pham Van Dong. De toespraak van Husak was afwisselend voorzichtig en „orthodox". Hij onthield zich van scherpe aanvallen op zijn voorgangers uit de „Praagse lente", hoewel hij hun verweet slap te zijn geweest en het verbond met de Sowjet- Unie en de andere socialistische landen te hebben verzwakt. Maar, zo verklaarde hij onder luide bijval, Tsjecho-Slowakije maakt nu weer een integrerend deel uit van het socialistische kamp en het Warschau-pakt. Pham Van Dong deelde mee, dat Noord-Vietnam trouw zal blijven aan het testament van Ho Tsji-Minh, waarin het volk wordt aangespoord te strijden „tot de Amerikaanse imperialisten vol ledig zijn overwonnen". 's Avonds hebben tienduizen den jongeren met fakkels gedefi leerd. Beschenen door de licht bundels van felle schijnwerpers marcheerde de jeugd langs de officiële tribune met hoge funk- tionarissen, onder wie Brezjnev. Levensgrote afbeeldingen van leidende figuren en ontelbare hoeveelheden vlaggen werden meegedragen. Op commando be jubelden de jongeren de „macht van arbeiders en boeren" met een drievoudig hoera. De jeugdige gelederen werden afgewisseld door fanfarekorp sen, die strijdliederen speelden. Het Europese hof in Luxem burg heeft zondag een Duits be roep verworpen, waarin werd gevraagd om opschorting van 'n beslissing der Europese commis sie inzake de Duitse heffing op ingevoerde landbouwprodukten. De Europese commissie had de bondsregering wel willen mach tigen voor bepaalde landbouw produkten een invoerstop af te kondigen, maar alle andere maatregelen verboden. Dit ver bod trof met name een eenzijdig door de Duitse regering reeds in gestelde heffing van ö'/s procent op ingevoerde landbouwproduk ten ter bescherming van de Duitse boeren tegen de gevolgen van de vlottende koers van de Duitse mark. Palestijnse verzetsstrijders, be horend tot „El Fatah", hebben gisteren twee Israëlische neder zettingen in het noordelijke Jor- daandal aangevallen, waarbij zij gebruik maakten van zware ra ketten, zo deelt het Palestijnse oppervebel mee. Er zijn enige in stallaties vernield en op ver scheidene plaatsen brak brand uit. Het Egyptische blad „Al Ach- ram" meldde dinsdag, dat 72 Egyptische bommenwerpers en jagers maandag hebben deelge nomen aan een aanval op Isra ëlische stellingen langs het Suez- kanaal. Drie Israëlische radar posten voor het geleiden van Hawk-raketten en drie raket bases zouden door de Egyptische vliegtuigen zijn vernield. Dinsdag is de KLM 50 jaar ge worden. Voor zover de dienst het toeliet heeft het personeel ter ge legenheid van dit halve eeuwfeest vrijaf gekregen. Bovendien ontvin gen alle employees voor elk vol dienstjaar een jubileumuitkering van 50 gulden. Aan de personeelsleden in het buitenland werd een herinnerings penning uitgereikt en een speciaal voor het jubileum vervaardigde schrijfset De viering werd ingezet met een bijeenkomst van enige duizenden KLM-ers in de feestelijk versièrde hangar 9 op het oude Schiphol, waar president-directeur dr. G. van der Wal een toespraak hield. Hij zwaaide de luchtvaartpioniers Fokker en Plesman lof toe en zei over Plesman, wiens echtgenote tot de aanwezigen behoorde: „Zijn geloof in het nut van de luchtvaart in de toekomst is een van de grootste factoren voor het slagen van de KLM geweest". In het in aanbouw zijnde hoofd kantoor, dat de KLM volgend jaar in Amstelveen hoopt te betrekken, bood de secretaris van de onder nemingsraad, de heer A. Steensma, de directie namens het personeel een beeld aan. Het zal te zijner tijd een plaats krijgen voor het hoofdkantoor. De voorzitter van de vereniging van Nederlandse verkeersvliegers de heer P. K. Hofstede, onthulde een muurplastiek van de kunste naar J. H. Houben, dat de maat schappij werd aangeboden door de zeven verschillende bedrijfsbonden, waarbij het personeel is aangeslo ten. Mevr. V. LuymesBuol, echtge note van ir. J. Luymes, directeur van de KLM, heeft in de bal van het gebouw een loden koker In een herdenkingssteen ingemetseld. De koker bevat alle gangbare munten uit Nederland en uit de landen, waarop de KLM vliegt, verder een oorkonde, en de voorpagina's van de vijf grote landelijke dagbladen van dinsdag. Een korte plechtigheid vond plaats bij het standbeeld van dr. Albert Plesman aan de voet van de restanten van het Hubertusduin in Den Haag, vlak bij het voor malige hoofdkantoor van de KLM. Nadat hoofdagent G. Zwaagstra van het Haagse politiemuziekkorps de „Last Post" had geblazen, kwam op een hoogte van enkele honder den meters de DC-8 die de naam Albert Plesman draagt, onder ge zagvoerder L. F. Hammond over vliegen. De kranslegging werd welhaast ongemerkt voor het publiek uitge voerd. Ze werd bijgewoond door mevrouw S. Plesmanvan Eijk, weduwe van dr. Plesman, en haar kinderen en kleinkinderen. Een /an de kleinzoons, de heer J. L. Plesman jr, is vlieger bij de KLM. Er werden o.m. kransen gelegd door de president-commissaris, dr. J. E. de Quay en de president directeur, dr. G. van der Wal en door mej. L. A. M. de Kremer, lid van de ondernemingsraad. Naast het monument stond een erebemanning opgesteld. is het adres Nieuwediepstraat 1 T»rr<euzen De verdediger tan de Austra liër Denis Michael Rohan heeft dinsdag verklaard dat zijn cliënt toegeeft brand te hebben gesticht in de El Aksa-moskee in Jeruza lem, maar dat hij op dat ogenblik geestesziek was, zodat de daad hem niet kan worden toege rekend. De 28-jarige Rohan, een scha penscheerder', had maandag bij het begin van het proces gezegd niet schuldig te zijn. Rohan geeft ook toe dat hij tien dagen tevoren al had gepro beerd de moskee in brand te steken. Waarnemers geloven, dat de gewijzigde houding van de ver dediging het proces zal bekorten. Aanvankelijk verwachtte men dat het meer dan drie weken zou duren. De verdediger, Yitzak Toenik, vroeg vrijspraak. Hij wees de passage van de, aanklacht af, waarin wordt. roken van kwaadwillige brandstichting. De verdediger verwierp ook het punt van de aanklacht, waar in van voorbedachten rade spra ke is. Hij gaf toe dat Rohan petro leum had gekocht, maar be streed dat dit was om de moskee in brand te steken. Het 8606 ton metende West duitse schip „Kariba" uit Ham burg seinde dinsdagmorgen vroeg dat hét in de monding van de Eems in aanvaring was ge weest met de Nederlandse kust vaarder „Donau" van 357 ton uit Delfzijl. De „Donau" zonk en één op varende is door de „Kariba" op gepikt. Zes opvarenden van de „Donau" werden vermist. De aanvaring geschiedde om ongeveer half vier bij dichte mist èn kalme zee. De „Gebroeders Luden", de reddingboot uit Schiermonnik oog, meldde om acht uur nog steeds op zee te zijn en nog geen spoor te hebben gevonden van de zes vermiste bemanningsleden van de „Donau". De enige over- levende van de ramp is de stuur man van de „Donau". Er werd gezocht door een heli kopter, twee reddingboten, twee loodsboten, t.w. de Nederlandse „Castor" en de Duitse „Kapitan Blanken". De coaster, die geladen was met graan, was onderweg van Appingedam naar Selby (Enge land). Maandagavond om 6 uur was men uit Delfzijl vertrokken. De geredde stuurman is de heer Klootsema, woonachtig in Duits land. De namen van de andere opvarenden van de „Donau" zijn: de 59-jarige gezagvoerder/eige naar F. Drijfhout, de 23-jarige kok L. R. Hally uit Arnhem, de 23-jarige matroos P. Westra uit Dordrecht, de matroos C. van de Berg uit Amsterdam en de stuur man de 28-jarige J. H. de Vlas en zijn 22-jarige vrouw A. de Vlas Mulder uit Drachten. Dinsdagmiddag is het zoeken gestaakt. Vijf politieke gevangenen die in de A veroffge vangents in Athene verblijven, hebben gis teren een beroep gedaan op 't internationale rode kruis, om 't kolonelsregiem er toe te bewe gen hun een betere behandeling te geven. De vijf, allen leidende figuren van de pro-communisti sche democratische Eda-partij zeggen in een verklaring aan buitenlandse persbureaus dat 4 personen die in de Averoff-ge- vangenis zitten, ernstig ziek zijn. Zij eisen dat de betreffende personen worden vrijgelaten. De verklaring is ondertekend door Leonidas Kyrkos en Pavlos Ne- feloedis, beiden voorheen verte genwoordiger van de Eda-partij in het Griekse parlement. China heeft de Sowjet-Unie voorgesteld opnieuw besprekin gen te houden om een oplossing te vinden voor de grensconflic ten tussen beide landen. Dit heeft radio-Peking dinsdag bekendge maakt. Radio-Peking citeerde een re geringsverklaring, waarin wordt gezegd dat de grensconflicten op vreedzame wijze moeten worden opgelost. „De twee landen heb ben geen enkele reden om de grensconflicten via een oorlog te beslechten". De verklaring volgt eèn week na de Chinese mededeling dat Peking de grenskwesties met de Sowjet-Unie door middel van besprekingen wil regelen. Tege lijkertijd beloofde de Sowjet- Unie in het openbaar ook voor een vreedzame oplossing te zul len ijveren. De „dooi" in de gespannen be trekkingen tussen de twee com munistische grootmachten volg- In verband met de te verwach ten blijde gebeurtenis in het ge zin van prinses Beatrix en prins Claus heeft de regering het vol gende besloten: De geboorte zal uit Den Haag bekend worden gemaakt door de rijksvoorlichtingsdienst in sa menwerking met pers, radio en televisie. Na de officiële bekendmaking zal van alle rijksgebouwen de vlag met wimpel tot zonsonder gang uithangen. Mocht de geboor te van de baby na 16 uur bekend worden gemaakt, dan zal de vol gende dag worden gevlagd. In het geval van bekendmaking op een zaterdag na 16 uur of op een zon dag, wordt op de daaropvolgen de maandag gevlagd. Aan de ambtenaren zal geen vrijaf worden gegeven. Voor de scholen geldj: a. Vindt de be kendmaking plaats hij de nieuws uitzending van zeven 's morgens, dan zullen de leerlingen dezelfde dag vrij zijn; b. Vindt de be kendmaking plaats na die nieuwsuitzending, dan hebben zij de volgende dag vrij; c. Vindt de bekendmaking plaats op een za terdag of op een zondag, dan wordt vrij gegeven op de daarop volgende maandag. de na een onverwacht bezoek van premier Kosygin aan Peking na de begrafenis van president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam. Uit betrouwbare bron in Mos kou en andere Oosteuropese hoofdsteden was vernomen, dat de Sowjet-Unie had voorgesteld wederzijds troepen van het grensgebied terug te trekken om een gewapend treffen te vermij den. In verband met de grenscon flicten heeft „China voorgesteld dat de gewapende machten van Chinese en van Russische zijde het kontakt verbreken door zich terug te trekken uit of zich te onthouden van het binnentrek ken van alle omstreden Chinees- Russische grensgebieden", aldus het persbureau. Een voorstel om tot overeen stemming te komen teneinde ver dere conflicten te vermijden is in een officiële brief op 18 septem ber aan de Russische regering gezonden. De datum voor de aan vang van de besprekingen is nu ter discussie. Voorgesteld is de besprekingen op het niveau van vice-ministers van buitenlandse zaken te houden. JERUZALEM: In dezelfde gla zen kooi, waarin eens Adolf Eichmann tegenover zijn rech ters stond, zit nu de man die kookpunt veroorzaakte in het midden-oosten: Denis Rohan, de brandstichter van de El Aksa- moskee in Jeruzalem. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEOZEN Negen leden van het Ameri kaanse congres vier republi keinen en vijf democraten hebben openlijk de oorlog in Vietnam „absurd" genoemd en hun steun toegezegd aan de or ganisatoren van de studenten betogingen, die op 15 oktober zullen worden gehouden tegen het Vietnam-beleid van de re gering. De negen congresleden hebben eveneens het presidentiële ver zoek om een „wapenstilstand van de critici" gedurende 60 dagen van de hand gewezen. Aan de andere kant hebben vier congresleden op een pers conferentie namens meer dan honderd congresleden een ont werpresolutie getoond, waarin het Vietnamese beleid van presi dent Nixon wordt gesteund- Paus Paulus heeft in een alge mene oproep gevraagd een eind te maken aan het sectarisme, het racisme en de haat die „de eeu wige bronnen voor oorlogen en onenigheden zijn". In een dokument waarin hij de rooms-katholieken vraagt het rozenkransgebed te zeggen om Maria's hulp te verkrijgen voor de vrede, zegt de paus: „Ondanks enige vooruitgang en enige hoop blijven bloedige conflicten voort duren, blijven nieuwe spannin gen ontstaan en christenen die naar hetzelfde evangelie luiste ren, staan strijdend tegenover elkaar". Waarnemers menen dat de paus hier de botsingen tussen protes tanten en katholieken in Noord- Ierland op het oog heeft. De paus zegt verder: „Wij zullen bidden voor allen die over vrede spre ken, van het nederigste dorpje tot de grootste internationale or ganisatie". Met een duidelijke verwijzing naar de tegenstellingen binnen de katholieke kerk zegt de paus nog: „Wij zullen bidden voor een klimaat van wederzijds rpspekt en vertrouwen, een klimaat van de dialoog en de goede wil". Sinds begin september komen ongeveer 250 Joodse vluchte lingen per week uit Polen in Wenen aan, heeft de algemeen directeur van de Amerikaanse hulporganisatie „Joint", Hor- witz, vrijdag meegedeeld. Ver wacht wordt dat tegen het eind van het jaar ongeveer 4000 Jo den Polen hebben verlaten. Het aantal Joodse emigranten dat sinds de oorlog van juni 1967 in -het midden-oosten uit Oost europese landen, het midden oosten en Noord-Afrika is ge- emigreerd, becijfert Horwitz op meer dan 55.000. Alleen in Roemenië worden de Joden betrekkelijk met rust gelaten, al is hun positie daar onzeker, zei hij. Sinds het voor jaar van 1967 heeft „Joint" openlijk in Roemenië kunnen werken. Er wonen daar onge veer 100.000 Joden, van wie 15.000 oud of behoeftig zijn en door „Joint" financieel zijn ge holpen. DEZELFDE TEMPERATUREN Met een zuid tot zuidwestelijke luchtstroming werd dinsdag war me en vochtige lucht naar ons land getransporteerd. Hierin kon den de temperaturen op enkele plaatsen tot 22 graden oplopen. Deze aanvoer werd in stand ge houden door een hogedrukge- bied, waarvan het centrum boven west-Rusland lag en een gebied met lage barometerstanden ten zuiden van IJsland. Om de de pressie heen werd koude lucht naar de Britse eilanden getrans porteerd waarin enkele buien voorkwamen. Het front dat de begrenzing van de koude lucht vormde strekte zich dinsdagmid dag van de Noorse kust via mid- den-Engeland naar het zeegebied ten noorden van Azoren uit. Het verplaatst zich het komende et maal naar het noordwesten maar zal het weer in ons land nauwe lijks beïnvloeden. De aanvoer van de warme lucht houdt aan zodat vandaag de middagtempe- raturen niet veel van die van dinsdag zullen verschillen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Tijdelijk meer bewolking Tijdelijk veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige wind tussen zuid en zuidwest. Ongeveer de zelfde temperaturen als giste ren. WOENSDAG 8 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.09 0.45 1.14 1.18 n.m. 12.00 12.36 1.15 1.19 DONDERDAG 9 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 0.32 12.48 Terneuzen 1.08 1.24 Hansweert 1.47 2.03 Walsoorden 1.51 2.07 ZON MAAN op onder o-p onder Okt. 8 6.52 18.02 3.11 17.07 9 6.54 18.00 4.26 17.17 10 6.56 17.58 5.42 17.27 11 6.57 17.55 7.01*4^.88 V-

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1