Belangrijk nieuws van de Postgiro e girobetaalkaart celijkste manier etalen de gegarandeerde girobetaalkaart wordt de makkelijkste manier van betalen Dr. RANDALL'S REPUTATIE Bejaarde vrouw op afschuwe- lijke wijze door dronken aanrander mishandeld POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Voorzitter „Men beschouwt ons als afgedankt" Auto reed in op f 75.090 voor het „Prinses Beatrixfonds" Maandag 6/dinsdag 7 oktober 1969 DE VRIJE ZEEUW s Gevaarlijke figuur betaalkaart 1 pas j P0D Aardappelmesje Agenda LIJKJE VAN BABY GEVONDEN Amsterdam en de sluiting van Kromhout- motorenfabriek Haarlemmer i.v.m. mishandeling en roof aangehouden .lll-TT' f postgiro garantie tot 100 gulden 9234567 TH G LUCASSEN 8 STATIONSSTRAAT 33 LOOWÖÜDB 9999 postrek<?V3Z 5-év. F/ttrta fór/ioeg - te J? In/O Me P99r van.. ff i.> njeijcreuken de nieuwe girobetaalkaart sSSi. postgiro TH G LUCASSEN posttekeöingntjminfiT <££34 567 de giropas 20 girobetaalkaarten per zending Als u behoort tot de daartoe in aanmerking komende rekeninghouders ontvangt u 20 girobetaalkaarten en een giropas. Als u 18 kaarten gebruikt hebt ontvangt u automatisch 20 nieuwe. U kunt dus nooit plotseling zonder girobetaalkaarten zitten. Voor u zijn aan girobetaalkaarten en giropas geen kosten verbonden. Extra giropas voor echtgenote Om het voor echtparen mogelijk te maken," dat zowei man ais vrouw (of ander familielid) afzonderlijk gebruik kunnen maken van de girobetaalkaarten, kan desgewenst ook een giropas voor de echtgenote (en andere gemachtigden) worden verstrekt Betalen met de normale blauwe overschrijvingsKaart Tot nu toe was het in bepaalde gevallen reeds mogelijk de gewone blauwe overschrijvingskaart te gebruiken in plaats van kontant geld. De introduktie van de girobetaalkaart sluit deze veel toegepaste wijze van betaling niet uit. De blauwe overschrijvingskaart kan in overleg met uw winkelier dan ook als betaalmiddel gebruikt blijven. Echter zonder def 100,- garantie. De kascheques blijven ook gehandhaafd, omdat de girobetaalkaart niet voor het opnemen van kontant geld wordt gebruikt Hoe men de nieuwe girobetaalkaarten krijgt Elke voor girobetaalkaarten in aanmerking komende postrekeninghouder ontvangt bericht van de Postgiro. Met de verzending van de aanvraag- kaarten wordt een dezer dagen begonnen. De aanschrijving moet in etappes gebeuren, verdeeld overhet laatste kwartaal 1969 en het eerste kwartaal 1970, omdat anders stagnatie in de behandeling van de aanvragen kan optreden. van en voor ons allemaal De ontwikkeling vgn de laatste jaren wijst er duideltjx op: betalen met kontant geld wordt steeds minder gebruikelijk. En dat niet alleen omdat veel kontant geld in huis of in de portemonnaie hebben riskant kan zijn. Maar ook omdat giraal betalen in het gebruik nog een paar andere voordelen biedt. (Minder romDsiomp, handige dagafschriften, automatische overschrijving etc.) Nieuwe service aan rekeninghouders Partikufiere rekeninghouders van de Postgiro die bewezen hebben een juist gebruik van hun postrekening te maken kunnen binnenkort de beschikking krijgen over zogenaamde girobetaalkaarten. Dit betekent voor hen een nieuwe, veilige manier van betalen zonder kontant geld. Bij de girobetaalkaarten hoort namelijk een op naam gestelde giropas Overal waar deze giropas naast de girobetaalkaart wordt getoond, is men er zeker van dat de betaling veilig kan worden geaccepteerd. Gegarandeerd tot f100,- Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro gegarandeerd tot een bedrag van maximaal f 100,--. leder bedrijf, of dit nu een warenhuis, een restaurant, een vervoersonderneming, de bakker of de kruidenier is, zal de girobetaal kaart zonder enig bezwaar kunnen accepteren omdat men er zeker van is, dat het bedrag inderdaad wordt ontvangen. Bijna iedere leverancier is rekeninghouder Een extra voordeel voor de leverancier is ook, dat hij rekeninghouder is bij dezelfde instelling als de betaler. Hij hoeft dus niet te inkasseren via allerlei kanalen, maar eenvoudig met één kleine handeling: het opzenden van de girobetaalkaarten naar het girokantoor. Zonder onnodig uitstel heef! hij dan binnen enkele dagen het geld op zijn rekening. 20 girobetaalkaarten per zending Als u behoort tot de daartoe in aanmerking komende rekeninghouders ontvangt u 20 girobetaalkaarten en een giropas. Als u 18 kaarten gebruikt hebt ontvangt u automatisch 20 nieuwe. U kunt dus nooit plotseling zonder girobetaalkaarten zitten. Voor u zijn aan girobetaalkaarten en giropas geen kosten verbonden. Extra giropas voor echtgenote Om het voor echtparen mogelijk te maken," dat zowel man ais vrouw (of ander familielid) afzonderlijk gebruik kunnen maken van de girobetaalkaarten, kan desgewenst ook een giropas voor de echtgenote (en andere gemachtigden) worden verstrekt Betalen met de normale blauwe overschrijvingskaart Tot nu toe was het in bepaalde gevallen reeds mogelijk de gewone blauwe overschrijvingskaart te gebruiken in plaats van kontant geld. De introduktie van de girobetaalkaart sluit deze veel toegepaste wijze van betaling niet uit. De blauwe overschrijvingskaart kan in overleg met uw winkelier dan ook als betaalmiddel gebruikt blijven. Echter zonder def 100,- garantie. De kascheques blijven ook gehandhaafd, omdat de girobetaalkaart niet voor het opnemen van kontant geld wordt gebruikt Hoe men de nieuwe girobetaalkaarten krijgt Elke voor girobetaalkaarten in aanmerking komende postrekeninghouder ontvangt bericht van de Postgiro. Met de verzending van de aanvraag- kaarten wordt een dezer dagen begonnen. De aanschrijving moet in etappes gebeuren, verdeeld overhet laatste kwartaal 1969 en het eerste kwartaal 1970, omdat anders stagnatie in de behandeling van de aanvragen kan ODtreden. door ADELINE MCELFRISH De 71-jarige weduwe T. T. V.-D. uit 'n hofjeswoning aan de Falck- straat in Den Haag is op afschu welijke wijze mishandeld. De politie heeft zaterdag de da der, de 36-jarige gehuwde D. B., zonder beroep, een vluchtige ken nis uit de omgeving van de be jaarde vrouw, gearresteerd. De vrouw, die met een mes was ge stoken en een week lang zonder hulp en met hevige pijnen in haar woninkje lag, is in een ziekenhuis opgenomen. Zij is buiten levens gevaar. Bij het eerste verhoor heeft de vrouw verklaard dat D. B. vorige week dronken haar woning bin nendrong. De man eiste geld, stompte haar linkeroog dicht, trok haar de weinige nachtkledij van het lijf en dreigde haar te zullen doodslaan. Vervolgens zou hij de vrouw met een mattenklopper tot bloe dens toe hebben geslagen. In de voorkamer haalde de man een kast overhoop. Hij vond geen geld, Hij keerde terug met een schaar, knip te een deel van de haren van de vrouw af en dreigde haar de ogen uit te steken. Zij verkeerde in grote angst, schreeuwde en smeekte om ge nade. De man haalde een aard appelmesje, en stak haar daarmee, waarna hij haar onder het uiten van bedreigingen aan haar haren van het bed sleepte en op de grond gooide. Het mesje is in het ziekenhuis verwijderd. „We zullen de wapens moeten scherpen en de strijdbijl weer op graven, zodat we klaar wakker zijn om onze idealen te realiseren", zei de heer J. Verhagen als voorzitter van de algemene bondi van bejaar den op de in Arnhem gehouden algemener (vergadering. Veel kritiek had de heer Ver hagen op dé regering, die weinig doet voor de bejaarden. Hij be treurde het dat de a.o.w. nog niet is gekoppeld aan het prijsindex cijfer en dat er nog steeds geen vakantietoeslag wordt uitgekeerd. De bejaarden zijn achterop ge raakt. Wij moeten als volwaardige burgers van dit land de minister onze noodsituatie onder ogen brengen, aldus de heer Verhagen, die de bejaarde mensen als de slachtoffers zag van de regerings- politiek: „Als minst draagkrach- tigen worden zij als afgedankt be schouwd, maar hebben zij dan geen verdiensten gehad bij de weder opbouw van ons land na de oor log?" Volgens de heer Verhagen moet het inkomen van een gepensio neerde zeker 70 van het mini muminkomen zijn plus vakantie toeslag. Hij kondigde nog aan, dat de bond die het komend jaar een kwart eeuw besta i, speciale aan dacht zal schenken aan de verwer kelijking van het betere inkomen. Hiermee zullen we de weg effenen voor toekomstige a.o.w.'ers, zodat zij met minder angst de 65-jarige leeftijd tegemoet zullen zien, zo besloot de heer Verhagen. In de buurt van de Franse stad Metz is zaterdag een auto inge reden op een groep kinderen die op een schoolbus stond te wach ten. Drie kinderen werden gedood, 18 gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens mist. De kinderen, tussen 11 en 13 jaar, stonden aan de kant van de weg, toen de auto op hen af kwam razen. Enkele kinderen hebben schedel fracturen opgelopen. De automo bilist is gearresteerd. Het is een 18-jarige jongen, die de dag te voren uit de gevangenis was ont slagen en de auto bleek te hebben gestolen. Het ongeluk deed zich voor in het plaatsje Hambach. Iim™™»i»uiillllilllllll!l]lllllll!ll!l!lllll!lllllllll!:'!!!lltlllllll!lllllll!lllllllll!lllllllllll|i MAANDAG 6 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Gungala, de maagd van de jungle". DINSDAG 6 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Gungala, de maagd van de jungle". l!l:HIIII!l]ll!ll!Hlilllil!lllllill[llllllllllllllil!llllllililll|l!llilllll|l!l!llll!lllllllllll!lll!ll D. B. kwam later nog eens bij de vrouw terug. Ze lag op bed en had tot dan hulpeloos in haar wo ninkje gelegen. De man was nu nuchter. Hij pakte het emmertje, dat de vrouw had gebruikt om bloed op te vangen en maakte het leeg in het toilet. Ook legde hij de spullen weer in de kast in de voor kamer. Hij vroeg de vrouw hem niet te verraden. De man zette een fles water bij het bed van de vrouw, die uit angst voor nog meer pijnen weigerde, dat B. het mes uit haar lichaam trok. Pas vrijdagavond kwam een zoon de vrouw opzoeken. Hij licht te de geneeskundige dienst en de politie in. Al die tiid had de vrouw geen eten of drinken gehad en geen hulp kunnen halen. D. B. staat bij de politie bekend wegens twee gevallen van mishan deling, beide keren met een mes. Hij wordt in zijn omgeving ge vreesd. De politie beschouwt hem als een gevaarlijke figuur. Prins Claus heeft zaterdagmid dag in Haarlem op het terrein van HFC in de vorm van een chèque een bedrag van 75.000 gulden in ontvangst genomen van de voet- baljeugd van Nederland. Het be drag is bestemd voor het „Prinses Beatrixfonds" (poliobestrijding). Ai tien jaar lang voetballen de pupillen van 10 tot 12 jaar van de bij de K.N.V.B. aangesloten af delingen in toernooien, waarvan de organisatie berust bij de „Zwa- luwen-jeugdactie polio". Voor deelname aan deze toernooien be talen de jongelui een kwartje. In de loop der jaren werden reeds grote bedragen verzameld. Zo kon vorig jaar een chèque van ruim 50.000 gulden worden overhan digd. Met de aanbieding van de chèque van 75.000 werd de actie 1969 afgesloten. Prins Claus woonde de tweede helft van de wedstrijd oud-Zwa luwen tegen oud-Amsterdam bij, die de hoofdstedelingen met 21 wonnen. Hierna volgde een wedstrijd van pupillen uit Haarlem tegen die uit de omstreken van deze stad. Prins Claus verrichtte de aftrap. In de pauze volgde de aanbie ding van de chèque door het voet ballertje Patrick Mol. Prins Claus overhandigde de chèque aan mr. Klaasesz, commissaris van de ko ningen in Zuid-Holland, in diens kwaliteit van voorzitter van het „Prinses Beatrixfonds". De politie van Bellingwolde stelt een uitgebreid onderzoek in naar de herkomst van het lijkje van een pasgeboren baby, dat za terdag door een werkman werd gevonden in het Rhederveld bij Bellingwode. Het lijkje zat in een tas. Men vermoedt dat het een knidje betreft van een Duitse vrouw, omdat een inwoner van Rhederveld enige dagen tevoren een Duitse personenauto in de buurt gesignaleerd. B. en W. van Amsterdam betwij felen of de economie van Amster dam ernstige schade zal ondervin den van het sluiten van de Krom- hout-motorenfabriek, omdat Krom hout in de totale industriële bedrij vigheid slechts een bescheiden plaats inneemt en niet tot de groei- krachtige bedrijven kan worden ge rekend. Dit antwoorden B. en W. op vragen van het raadslid Matte- man (pvda) naar aanleiding van de voorgenomen sluiting waardoor 350 werknemers voor ontslag in aanmerking komen. B. en W. be treuren de sluiting. Een aantal werknemers zal in een z.g. service- ploeg werkzaam blijven dan wel desgewenst elders in het VMF- concern geplaatst kunnen worden. De plaatsingsmogelijkheden van technische arbeidskrachten worden gunstig beoordeeld. De plaatsing van werknemers uit oudere leef tijdsgroepen zal wat betreft de ad ministratieve beambten meer moei lijkheden opleveren. Een gemengde commissie van werkgevers en werknemers zal nagaan welke maatregelen kunnen worden geno men. Intussen hebben enige bedrijven, die een tekort aan arbeidskrachten hebben, reeds verzoeken ingediend tot het verkrijgen van dit perso neel. B. en W. overwegen maatregelen om het vestigingsklimaat te ver beteren en reeds gevestigde indus trieën te behouden. 21 Meteen weerklonk er een an der geluid rustig en ritmisch. Ja, nu deed hij het weer wei- Zuchtend schudde Adela het hoofd. Het was dokter Randall, die naar boven kwam! „Goeden- morgen dokter!" „Heb je dat ellendige ding ook gehoord?" Ze knikte. „Ik was even be neden bij het kindje van Wells." Na een kort zwijgen hernam hij: „Hoe is het met M. Find- ley?" „Ze heeft tamelijk goed ge slapen." Lee Randall bleef een hele poos roerloos staan; zijn grij ze ogen rustten op heur haar, en hij stond zo vlakbij, dat ze hem gemakkelijk over het hoofd had kunnen strijken. Maar hij scheen in een andere wereld te vertoeven. Ze wist, dat dit ook inderdaad zo was. „Geluk kig," verzuchtte hij eindelijk, en draaide zich meteen om. Maar zijn tred was lang zo veer krachtig niet ais anders. Zuster Elbery had gelijk gehad....het brak je het hart. Wrevelig liep Lee over de gang. Wat was er toch met hem aan de hand? Kon Adela Mor ris het helpen, dat die gebaar de, knappe dokter Emanuel Wood vanavond uit zijn verle den was getreden en hem se dertdien gezelschap had ge zelschap had gehouden bij alles wat hij deed? Hij had niet zo abrupt mogen weglopen. Of be ter nog: hij had helemaal niet naar boven moeten gaan. Het voorschrijven van dat slaap middel was het enige, wat hij kon doen, en dat was bijtijds gebeurd. Én ais Adela hem no dig had gehad, had ze stellig wel gebeld. Maar iets had hem er eenvou dig toe gedwongen, zijn over grootvader, vreesde hij. Waar om was die in vredesnaam toch geen gewone, eerlijke arts geweest? Die mogelijkheid had er in gezeten, uit zijn car rière in het leger was over duidelijk gebleken dat hij beslist begaafd was, en een goed chi rurg. Waarom had hij zich toch vernederd tot al die me dische humburg? De gedachte alleen gaf Lee een bittere smaak in de mond en hij liep naar het kantoortje van de telefoniste of hij nu zelf die charmante, in een wijde cape gehulde figuur was die hem steeds achtervolgde. Hoe wist hij, hoe kon hij weten dat ook hij Hij mocht er niet aldoor aan denken, en alsof dat hielp, stapte hij uit de cirkel van het licht bij de ziekenhuisingang. Ja, wat mankeerde hem toch? Had hij ze ooit teleurgesteld, die mensen, die hem zo blinde lings vertrouwden? Neen en het zou nooit zo ver komen ook. En toch Grimmig, heftig, haalde hij een sigaret uit het verkreukel de pakje en inhaleerde gretig. En toch. En toch.Het was een voortdurende bedrei ging. Ook hij had zijn zwakke pun ten. Ze lagen niet bepaald aan de oppervlakte, maar hoe kon hij met zekerheid weten, dat ze op een kwaad moment toch niet boven zouden komen, en dat hij iemand, een van zijn patiënten, zou verraden? Met een boog smeet hij de nog bran dende sigaret weg die sissend doofde in het natte gras. Ten slotte vielen erfelijke eigen schappen nooit weg te cijferen. Wat een kwellingen had hij doorstaan, als op de universi teit de erfelijkheidskwesties aan de orde waren; als er druk over werd gediscussieerd, zon der dat er iemand vermoedde hoe een levend voorbeeld er van in hun kring was opgeno men. Hij had getracht, zichzelf in te praten, dat het eenvoudig niet kon gebeuren. Neen, zo iets kon hem niet overkomen en als de verleiding er toch was, wel, dan zou hij er tegen vechten. Maar.... kon hij dat? Zou hij het werkelijk doen? Terwijl hij daar nog over liep te piekeren hoorde hij heel in de verte het aanzwellend ge loei van een sirene. Met een paar passen was hij weer bin nen. „Bernice!" „Een ernstig ongeluk, dok ter," riep Bernice gejaagd, terwijl ze de ene verbinding na de andere tot stand bracht. „Vijf gewonden, van wie twee zwaar. Ik waarschuw zuster Benson al." Lee knikte. „Licht Blanchard ook in. Ik zoek zuster Buell wel." Én Adela, bedacht hij, terwijl hij wegrende. Robie moest dan maar de wacht over beide afdelingen zo lang voor haar rekening nemen. Vijf, van wie twee zwaar Zou Sergeant Hervey hebben gebeld? Hij zag zuster Buell de kin afdeling uit komen. „Zuster Het spookbeeld van dokter Emanuel Wood was verdwenen, zoals steeds, wanneer de achter kleinzoon nodig was om een mensenleven te redden. HOOFDSTUK VII Wyman zou nu wel ongeveer bezig zijn met het onderzoek van het kindje van Wells. Mis schien gebruikte hij de fluo- roscoop om de werking van dat kleine, ongezonde hartje te controleren. Of misschien was hij wel reeds bezig met de bloedproeven (Wordt vervolgd) De Haarlemse politie heeit vrijdagmiddag de 26-jarige T, van B. Keukenknecht in een plaatselijk restaiurant, aange houden. De man wordt verdacht van zware mishandeling van een vrouw, gevolgd door roof. De echtgenoot van het slachtoffer dhr. B. had 's ochtends toen h'; naar zijn werk ging de voor deur van zijn woning open la ten staan. Verdachte, die bij de politie bekend staat als gluur der en darvoor reeds enige von nissen achter de rug heeft, was door de geopende deur naar binnen gegaan. In de woning zag hij de vrouw met een zoontje op bed liggen. Mogelijk in pa niek geraakt sloeg hij haar met een beeldje op het hoofd om vervolgens met een bedrag van 25 gulden uit het geldkistje te verdwijnen. Na eerst naar ziin werk te zijn gelopen keerde de man bij de vrouw terug om de toegebrachte wonden met 'n washandje te reinigen. Weer buitengekomen vertelde hij een agent, gehoord te hebben dat er op het bewuste adres een vrouw ziek was en hulp nodig had. De politie stelde een onder zoek in en trof de vrouw ge wond op bed aan. Dij werd naar een ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is momenteel gunstig. Het door de politie in gestelde onderzoek leidde naar het spoor van B., die inmiddels heeft bekend.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3