Aanvaring tijdens mist op de Noordzee Speculaties op Westduitse „ministerbeurs" Jean Rey in het geweer tegen geldspeculatie Twee schepen in brand, geen slachtoffers arbeiders besloten tot nieuwe staking Geheime besprekingen ener Karl Schiller behoudt economische zaken Uitbreiding gemeenschap nodig voor grotere stabiliteit HET WEER MAANDAG/DINSDAG 6/7 OKTOBER 1969 25e Jaargang No. 6085 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Temeuzen Achterstand GebSiast Radar aan boord DE OVERSTROMINGEN OP FORMOSA PERFOLATEX DUITSE MIJNWERKERS BEVRIJD WEER ONRUST IN BELFAST Busongeluk in Zuid-Slavië Walter Scheel buitenlandse zaken EERSTE SNEEUW IN DE V.S. Gevolgen voor Nederland Economische macht van de V.S. Experts Klankbord GEVAARLIJKE MISDADIGER IN AMSTERDAM ONTSNAPT Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden frankertng bi? abonnement: TER NEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. 3. van de Sande Telefoon(01150)—2073. Gironummer: 38150 Redactie» en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs i ƒ8.— per kwartaal: oer maand ƒ2,70 Uosse nummers 15 cent. inclusief 4 X B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 eent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adret, bureau van dit blad 80 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot ojn. 2 uur. Voor bet gecomb. maandag/dinadag-nummer tot 10 uur voormiddag. De wachtsman van het licht schip „Texel" is zondagochtend hevig geschrokken, toen hij om streeks tien uur een schip uit de mist het zicht was ongeveer 50 meter zag opdoemen en rake lings langs de „Texel" zag varen. Het schip verdween weer in de mist en toen even later een hevige klap weergalmde, wist de wacht van de „Texel" dat de voorbij varende boot tocli een slachtoffer had gevonden. Inderdaad kwamen korte tijd later enige bootjes in zicht met op varenden van wat bleek de „Ruhr- stein" te zijn, een 2 760 brt me tende boot van de Norddeutsche Lloyd. De „Ruhrstein" had bij de aanvaring een groot gat in de bak boordzijde opgelopen, „waarin een auto kon binnenrijden" en was in brand geraakt. In totaal arriveer den met de reddingbootjes van hun eigen schip 24 man. Zes man wer den door een kleine Duitse tanker uit zee opgepikt en de overige zes opvarenden werden weer door een De circa 2000 Oostgroningse strokartonarbeiders zijn vandaag opnieuw voor 24 uur in staking. Dat werd zaterdagmiddag in een druk bezochte vergadering in Oude-Pekela besloten. Namens het actiecomité bracht stakingsleider Fré Meis uit Groningen verslag uit van de gebeurtenissen van af gelopen week. De vakbonden had den voorgesteld de 24-uursstaking bij de „Union" van 21 september te betalen. De directies van de ne gen strokartonfabrieken willen die dag ook uitbetalen, maar ze stel len als voorwaarde dat er in de toekomst niet meer zal worden gestaakt. De bijna 700 vergaderende ar beiders wezen deze voorstellen van de hand. Het actiecomité stelde toen voor opnieuw 24 uur in sta king te gaan. Dit voorstel werd unaniem aangenomen. Het CPN-statenlid Meis liet we ten dat de werknemers van de kartonnagefabriek „Sparreboom" in Nieuwe-Pekela, die onder een andere c.a.o. vallen-maar vorige week ook staakten, nog zullen be palen wat ze gaan doen, Stakingsleider Meis heeft het nog eens duidelijk gesteld. De werknemers in de kartonindustrie willen de achterstand van jaren op tafel zien. Zoals bekend wordt er een loonsverhoging gevraagd van 25 tot 30 gulden per week. Dat er nu wordt gestaakt, aldus Meis, on danks de lopende c.a.o., vindt zijn oorzaak in het feit dat deze c.a.o. door de vakbonden en de werk gevers is opgesteld. De arbeiders hebben geen enkele inspraak ge had. Was de stem van de werk nemers gehoord, dan zouden zij met de nu lopende c.a.o. nimmer akkoord zijn gegaan. Op 13 okto ber zal een nieuwe c.a.o. aan de werknemers in de kartojiindustrie word$fflj9t!Borgelegd. NOORDZEE: Het Duitse vracht schip „Ruhrfstein" is gistermor- ggen, in dichte mist, in de buurt van het lichtschip Texel, in aan varing gekomen met het Griekse schip „Martha". Op de foto, op de achtergrond de „Martha", met 'n beschadigde voorsteven. Op de voorgrond een van de schepen die te hulp snelden. ander schip, de „Colonia" gevon den. Zij werden allen aan boord ge bracht van de „Bodenstein", een 5.827 brt metend schip, eveneens van de Norddeutsche Lloyd, Later bracht men de kapitein en negen bemanningsleden weer aan boord van de „Ruhrstein" om tè helpen bij het blussingswerk, dat inmid dels ter hand was genomen door twee sleepboten, de „Holland" van de rederij' Doeksen en de „Hector" van Wijsmuller. Inmiddels werd gezocht naar het andere schip, dat bij de aanvaring was betrokken geweest. Dit schip, de Griek „Martha" (4.958 brt) van de rederij International Develop ment Corporation Ltd, werd ten slotte gevonden door een „Neptu ne" van het marinevliegkamp Val kenburg, die meldde dat van deze boot het voorschip in brand stond. Twee marineschepen voeren uit en het is deze schepen, het fregat „Vos" en de sleepboot „Westgat" in de loop van de dag gelukt de brand aan boord van de „Martha" te blussen. Van de „Martha" was de neus flink gehavend. Met' een snelheid van twee knopen, heel voorzichtig en onder geleide van de marinesleepboot „Westgat" kon de „Martha" in hef begin van de avond de reis naar IJmuiden aan vaarden. Het schip zou bij de A.D.M. in Amsterdam worden ge repareerd. De brand op de „Ruhrstein" was tegen middernacht nog niet ge blust, maar in de loop van de avond was men wel zo ver gevor derd, dat begonnen kon worden het schip naar de rede van Den Helder te slepen om daar het blus singswerk voort te zetten. De „Bo- Het Amerikaanse blad „Free Press" publiceerde zondag een ar tikel, waarin wordt gezegd dat de Amerikanse regering in het ge heim besprekingen voert met Ha noi teneinde een definitieve oplos sing voor het Vietnamconflict te bespoedigen. Het Witte Huis heeft geweigerd commentaar op het ge rucht te geven. Woordvoerder Ronald Ziegler verklaarde in Key Biscane, waar Nixon het weekeinde doorbrengt: „Wij hebben alle ontwikkelingen in het conflict altijd aandachtig be studeerd en dat doen we nu ook nog. Op deze geruchten kunnen wij echter geen commentaar ge ven". In het artikel van „Free Press" wordt geen plaats van onderhan deling genoemd, maar het is vol gens het bericht zeker dat het niet Parijs is. denstein" ging met een aantal op varenden van de „Ruhrstein" up weg naar IJmuiden om hen daar aan wal te zetten. De „Runrstein" zal, als de brand is geblust en het schip nog voldoende zeewaardig is, koers zetten naar de Eems. De oorzaak van de aanvaring is onbekend. Er was wel een vrij dikke mist, maar beide schepen waren uitgerust met radar. Het aantal doden bij de ern stige overstromingen op Formosa was zondag gestegen tot 47. Achtentwintig mensen worden nog vermist. De schade wordt op miljoenen guldens geschat. Tien duizenden mensen zijn dakloos. Het gewas in het noorden en het oosten is nagenoeg geheel ver woest. De overstromingen zijn 't gevolg van dagenlange zware regenval, die zich voordeed na de passage van de orkaan „Flossie". Taipeh staat bijna geheel onder water en in sommige wijken ste ken nog slechts de daken vatVide huizen boven het water uit. Zon dag was m enmet man en macht bezig het vliegveld van de stad weer bruikbaar te maken om de aanvoer van reddingsmateriaal te vergemakkelijken. matras super aktiverende nachtrust De vijf mijnwerkers die sinds donderdag op 650 meter diepte in een mijn in Essen ingesloten heb ben gezeten, zijn zondagavond bevrijd. Over het lot van de drie vermisten is nog niets bekend. De hoop hen nog levend te vin den is gering. Bekend is dat in de gang waar de vijf opgesloten zaten, één mijnwerker door val lend gesteente om het leven is gekomen. De vijf geredden zijn Josef Wollbrink (42), Franz Diogo (21), Arthur Kostbar (46), Heinz Büttner (20) en Günteer Schu- machr (41). De vijf, die drie dagen geen eten hadden gehad, waren vol gens een eerste geneeskundig on derzoek in goede conditie. Na een kort gesprek met journalisten zijn de geredden naar een ziekenhuis gebracht, waar zij ook hun fami lie zouden ontmoeten. In de Noordierse hoofdstad Belfast is het zaterdagavond weer onrustig geweest. Na incidenten tussen een groep katholieke jon geren en Britse soldaten bij de ,,Albert"-brug in de havenwijk kwam het na middernacht tot ge vechten tussen de politie en tweehondeerd protstantse beto gers in de oostelijke wijken van de stad. De politie gebruikte traangas terwijl zij met stenen en flessen werd bekogeld. De beto gers vezamelden zich daarna in de Ravenhillstraat in de nabij heid van de nieuwe kerk van pre dikant Ian Paisley, waarop de politie weer optrad en de voor naamste straten schoon veegde. In het oosten van de stad bij Woodstock kwam het tot gevech ten tussen jonge protestanten en Britse militairen. Tegen één uur in de nacht verzocht predikant Paisley de betogers naar huis te gaan. Twee Britse soldaten zijn door flessen en stenen gewond. Een derde is gewond door een kogel. Een 30-jarige betoger is aangehouden. Bij een ernstig autobus-ongeluk in Zuid-Slavië zijn zondag 14 men sen om het leven gekomen en 24 gewond. Volgens het Zuidslavische pers bureau Tanjoeg is de bus tussen de steden Kriva Feja en Bosilegrad in een ravijn gestort. Na de koortsachtige coalitie onderhandelingen van de afgelopen week heeft officieel Bonn zich thans een denkpauze opgelegd. De fracties van de S.P.D. en de F.D.P. zijn het eens geworden over de grondbeginselen van een rege ringsprogram en de speculaties zijn nu meer dan ooit doorspekt met overwegingen ten aanzien van personen. Sinds de verdeling van de ka binetszetels min of meer is vast gelegd, stijgen de koersen op de „ministersbeurs" met sprongen Op de vraag wie op welke zete! komt te zitten wisselen namen van bekende politici af met „geheime tips" over nieuwkomers. Het staat wel vast dat onder bondskanselier Willy Brandt de stoel van het .ministerie van bui tenlandse zaken zal worden bezet door de voorzitter van de coali tiepartner Walter Scheel en dat Karl Schiller ook in de toekomst zal waken over de conjunctuur, de stabiliteit van de valuta. Het mi nisterie voor, sociale zaken, een kind van de coalitie-onderhande lingen, zal worden toegewezen aan Kate Strobel. Josef Ertl (F.D.P.) heeft tot nu toe geweigerd te zeggen dat hij als minister voor de voedselvoor ziening het domein van Hermann Höcherl zal overnemen en daar mee de opvolger van zijn schoon vader Wilhelm Niklas wordt. Grote delen van de Verenigde Staten zijn zaterdag en zondag onder een dikke laag sneeuw be dekt na de vroegste sneeuwval sinds meer dan 25 jaar. De zwaarste sneeuwval werd ge meld uit de staten Wyoming, Colorado en Montana. waar de sneeuw op sommige plaatsen 60 cm dik ligt. Enkele kleine vlieg velden zijn gesloten. Jean Rey, de voorzitter van de Europese commissie, heeft zater dag in Straatsburg een volstrekt onaanvaardbaar laten horen over de sterke toeneming van kapitaal bewegingen, die louter en alleen veroorzaakt worden door specu latie. Pariteiten moeten worden vastgesteld door regeringen en presidenten van de centrale ban ken. Het moet onmogelijk zijn, dat speculanten er zo'n grote Invloed op hebben als in de laatste jaren duidelijk is geworden. Rey sprak in het monetaire de bat van de gezamenlijke vergade ring van de assemblee van de raad van Europa en het Europese parlement. Hij legde er de nadruk op dat de gevolgen van specula ties in wereldverband onaanvaard baar zijn, maar in de landen van de gemeenschap zelfs onmogelijk. Alles wat is opgebouwd, met name het gemeenschappelijk landbouw beleid, wordt er volledig door in gevaar gebracht. Rey gaf voor de huidige situatie twee remedies, n.l. versterking van de economi sche solidariteit en monetaire sa menwerking en verder uitbreiding van de gemeenschappen. Om het eerste te bereiken heeft het Fran se commissielid Barré zijn bekende plan ontworpen. Vóór het eind van het jaar kan dit plan functioneren, aldus Rey. Uitbreiding van de ge meenschappen zal nodig zijn om' een bredere basis te verkrijgen, die grotere stabiliteit zal mee brengen. De Nederlandse socialist lr. H. Vredeling heeft vooral de nadruk gelegd op de gevolgen van wissel koersmanoeuvres voor de kleine landen in de E.E.G. Speciaal een revaluatie van de mark zal Tegel- recht zijn invloed hebben op de Nederlandse loonpolitieke moge lijkheden, zo betoogde hij. Ir. Vredeling wees er op dat in Duitsland de keus zich in wezen beperkte tussen revaluatie of een loonsverhoging van 10 tot 15 pro cent. Nu eigenlijk al gekozen is voor revaluatie (door aanvaarding van het systeem van zwevende wisselkoersen), is de vakbeweging machteloos gemaakt. Voor Neder land heeft dat grote gevolgen. De helft van onze export gaat naar Duitsland en feitelijk kan men stellen dat Nederland meer dan van zijn nationale inkomen in Duitsland verdient. De ontwikke lingen in Duitsland houden dan ook een regelrechte beperking van de loonpolitieke mogelijkheden in Nederland in. Ir. Vredeling heeft ook het uit blijven van de integratie van de Europese politieke partijen gekri tiseerd. Dit manco steekt schril af tegen het verschijnsel, dat de eco nomische krachten in onze samen leving (door fusies over de gren zen heen) zich in snel tempo inte greren. Hij stelde dat dit verschijn sel grote problemen vöor de de mocratie zal opleveren. Hoe de economische krachten integreren, maakte hij duidelijk met voorbeelden. Van het bruto nationaal produkt van de wester se wereld, maar zonder de Ver. enigde Staten, wordt 35 ver vaardigd door Amerikaanse doch termaatschappijen en -filialen. Een zesde deel van de Europese pro- duktie aan elektronica komt uit Amerikaanse vestigingen. In de V. S. zelf, aldus ir. Vrede ling, vallen deze integratie en concentratieverschijnseien onder de anti-trustwetgeving, maar in het Europa van de „zes" is zo'n wetgeving nog onvolmaakt. De Nederlander stelde dat een Britse toetreding tot de E.E.G. met name ook op het punt van de democrati sering veel voor Europa kan be tekenen Niklas was een van de eerste mi nisters van voedselvoorziening in de bondsrepubliek. Vermoedelijk zal het ministerie van binnenlandse zaken worden ?e1eid door Hans Dietrich Gen- scher, de plaatsvervanger van Wal ter Scheel in de partijleiding van de F.D.P. Er wordt over gesDroken dat het ministerie van arbeid naar de S.P.D.-expert professor Ernst Schellenberg zal gaan en het mi nisterie van defensie naar de hui dige fractievoorzitter van de S.P.D., Helmut Schmidt, als Schmidt tenminste niet van plan :s ae leiding van de fractie te be houden. Verder is het zo goed als zeker dat Alex Möller, de S.P.D.- expert van financiën, in de toe- komsj: zal waken over de staats financiën en de belastingen. George Leber zal het ministerie van verkeer blijven bezetten. Horst Ehmke, enkele maanden paleden op het ministerie van jus titie gekomen na de verkiezing van Heinemann tot bondspresident, heeft uitzicht op een functie als ..klankbord" van de politiek van Bonn. Hij zou als minister zonder portefeuille hoofd worden van het kantoor van de bondskanselier. Voor het nog jonge ministerie van wetenschappelijk onderzoek staan twee personen kandidaat: de liberale socialoog Ralf Dahren- dorf en de sociaal-democratische staatssecretaris van het ministerie van economische zaken, Klaus von Dohnanyi. Zaterdagnacht is de 45-jarige G. S. uit het Amsterdamse huis van bewaring aan het Kleine Gartman-olantsoen ontsnapt. De man wordt door de politie als een gevaarlijke misdadiger beschouwd, die niet voor geweld op zij gaat. Hij is in het bezit van een vuur wapen waarmee hij tijdens zijn vlucht een bewaker heeft bedreigd. De politie verdenkt hem o.a. van de moord op tante Betje uit de Halvemaansteeg in 1956, die door hem in een auto zou zijn meege lokt. Ondanks een speuractie in de duinen is het stoffelijk overschot van het slachtoffer nimmer gevon den. Zodra de melding van de ont snapping op het hoofdbureau bin nenkwam, is een intensieve op sporingsactie begonnen, tot dusver zonder resultaat. Op de foto zoeken politieagenten met getrokken pistool in het Von delpark naar deze van moord veredacht ontsnapte. Gerard Schutte, Het dodencijfer als gevolg van de aardbeving, die woens dag in Peru plaatsvond, stijgt nog steeds. Volgens de laatste berichten zijn bij de aardschok ken 54 mensen om het leven gekomen. TIJDELIJK MEER BEWOLKING Gedurende het weekeinde heeft het weer in ons land geheel onder invloed gestaan van een krachtig en omvangrijk gebied van hoge luchtdruk waarvan het zwaarte punt zich boven midden- en oost- Europa bevindt. Een noordelijke uitloper van dit hogedrukgebied reikt tot aan noord-Scandinavië. Zuidoostelijke winden verdreven de vochtige lucht waarin ons land zich zaterdag bevond en voerden drogere lucht aan waarin vrijwel geen bewolking voorkwam. Zondag liepen de temperaturen bij zonnig weer op tot 18 a 21 graden. In Frankrijk werd het op de meeste plaatsen zelfs 21 tot 25 graden. Boven de Britse eilan den bevindt zich een weinig actief frontensysteem waarvan verwacht wordt dat het het komende et maal in oostelijke richting over ons land zal trekken en tijdelijk meer bewolking zal veroorzaken. medegedeeld door het K.N.M.Ï. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond HIER EN DAAR MIST Op de meeste plaatsen droog en nevelig weer met tijdelijk meer be wolking, maar enkele zonnige pe rioden. Hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit zuid tot zuidwest. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. DINSDAG 7 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.17 11.53 1.03 1.07 n.m. 11.48 12.32 12.36 WOENSDAG 8 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 0.09 12.00 0.45 12.36 1.14 1.15 1.18 1.19 ZON MAAN op onder op onder Okt. 6 6.49 18.07 0.40 16.40 7 6.50 18.04 1.55 16.57 8 6.52 18.02 3.11 17.07

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1