enu Voor Kookboeken HOLTHAUS toont ons WERELDDIERENDAG 4 OKTOBER 1969 Maak een foto van uw trouwe huisgenoot U kunt niet alles weten van de week Zaterdag 4 oktober 1969 DE VRIJE ZEEUW 9 Boekhandel Van de Sande Haal planten binnen Winterconfectie De confectiecreaties van Dick Nolt- haus zijn niet alleen bedoeld voor de jonge vrouw, maar ook voor de oudere. .Oudere vrouw?" Holthaus schudt zijn hoofd en lacht er wat om. „Mode heeft niets met leeftijd te maken en ook niets met maten", zegt hij. Als hij ons er op attent maakt dat zijn ontwerpen, wellicht enige centimeters verlengd, en wat kleur betreft aange past aan de teint van de draagster, net zo geschikt zijn voor de maten 38, als voor de maten 46, dan kunnen we dat onmiddellijk onderschrijven. Wij zijn komen kijken naar zijn twenty-seven collectie voor het win terseizoen 1969-1970, de designercol lectie, die hij naast zijn couturemodel- len uitbrengt en die in Nederland be halve in de Van Baerlestraat te Am sterdam en de Hengelose zaak, ook In verschillende andere goede mode zaken verkrijgbaar is. De prijzen van deze modellen variëren ongeveer van 100 tot 300 gulden, met uitzondering van mantels met heel kostbare bont kragen. Het zijn mooie kleren met allure en distinctie, vaak vrolijk en jeugdig en altijd zeer correct. VEEL STIKSELS Holthaus toonde pantalon-ensem bles, maar dan echt vrouwelijke, met lange jasjes, lang rugsplit en buiten gewoon sjiek. Soms hebben de jas jes revers, soms zijn ze hoog geslo ten. Als garnering zien we bont, ver scheidene rijen stiksels aan de on derkant van jasjes, opgestikte zakken, tussengestikte ceintuurs of lakcein tuurs. Zo is „Kabaja" de naam van een grijs Shetland pak met lang, hoog gesloten jasje, dat aan de onderkant vijf rijen versierende stiksels heeft. Snoezig is ook een broekpak van im- primé fluweel in de kleuren bruin en geel, met bijpassende katoenen bloes in het zelfde dessin. Bijzonder mooi en gekleed is een ensemble bestaande uit een zwart broekpak met zwarte mouwloze tu niek. Zo'n tuniek kan bovendien ook als jurkje worden gedragen. Lange tunieken zijn zeer gunstig voor menig figuur, zelfs voor hen, die eigenlijk geen pantalon meer droegen. Vooral met zijn jassen van een na drukkelijke, geraffineerde eenvoud, toonde Holthaus ons zeker zijn mees terschap. BETTY TEELING. Tn De foto toont ons model „Paille", een kobaltblauwe mantel met beverkraag en bevermanchetten. De lage inge- crusteerde t aille wordt extra bena drukt door een donkere lakceintuur. De rok is klokkend aangezet. Dat is ook het. geval bij het andere model, „Zazi", een grijze mantel van wollen crêpe, klassiek jeugdig van lijn, met als blikvangers verticale steekzakken met kleppen en een dubbele rij kno pen. AVONDKLEDING Voor feestelijke winteravonden showde Holthaus ons broekpakken, maar dan van zuivere Indiase zijde, de pantalons hebben dan wijde pijpen. Maar voor wie niet van deze wat op vallende avondkleding houdt zijn er, naast deze pakken, dan nog brokaat jurkjes en, typisch voor 1969, de lan ge feestelijke chemisiers, eveneens van Indische zijde. Zwart, bruin, rood, alle tinten grijs en beige en combinaties daarvan zijn de belangrijkste kleuren die Holthaus heeft gekozen. De meest verwerkte materialen zijn wollen jersey, trijp, Shetland, wollen gabardine, tweed en Indische zijde. Holthaus wees ons er op, dat hij lange vesten bij pantalons en over jersey jurken laat dragen. Zulke ves ten zijn van stof of jersey en ook van slangenleer of lakleer. „Tropez" heet de combinatie van composé jersey japon met lang vest van wollen stof, uitgevoerd in een groengrijze kleur, de zelfde kleur en het zelfde materiaal van „Bavard", het lange vest en de rok met een com posé jersey bloes. MANTELS De mantels zijn lang en sluik, met variaties op de redingote, met daar naast korte, uitlopende mantels met lage tailles en klokkende rokken. Prachtig is een jas van grijze Shet land met bontkraag van Toscaans lam en leren ceintuur, die met een rits ge sloten wordt. Apart is zeker een ge heel verticaal geplooide mantel, ter wijl voor een milde najaarsdag een mouwloze jas met rok en jersey blouse-met-shawl, heel aantrekkelijk is. „Caraco' 'is de naam van een man tel gemaakt van trijp en „Fonda" noemde Holthaus de jas van bruine twill met laaggeplaatste zwarte lak ceintuur. In oktober komen de eerste be- waarappels op de markt. De appel- oogst zal dit jaar niet bijzonder groot zijn, maar de stand van de diverse rassen is echter beter dan vorig jaar. Met name de goudreinetten waren toen numeriek in de minderheid. Medio oktober zullen we deze appels weer kunnen kopen en de oogst be looft goed te worden. James Grieve kunnen we tot half oktober nog krij gen. Dit is een geschikte appel voor een heerlijke appeltaart, maar ook de wat rinsige goudreinet zal daar later in het najaar ook heel goed voor kun nen dienen. Het recept hiervoor vindt u onder het weekmenu. ZONDAG: kippesoep; wilde eend met sinaasappelsaus, frites; cho coladevla met kirsch, noten. MAANDAG: champignonomelette, sla, aardappelen; wentelteefjes. DINSDAG: rode bietjes, gebakken aardappelen, slavink; kwark of Bulgaarse yoghurt met druiven. WOENSDAG: rolpens met appel, V aardappelen, appelmoes; schuim- omelette. DONDERDAG: Koolraap, runderlap, aardappelpuree; yoghurt met stukjes peer. VRIJDAG: Deense visschotel; appel- pannekoekjes. ZATERDAG: bami goreng; vla-flip. Gedurende de zomermaanden hebben we verscheidene bloemen naar buiten kunnen brengen; het verblijf in de vrije natuur heeft ze deze lange warme zomer veel goed gedaan, maar nu is de tijd aange broken ze weer naar binnen te ha len. Het K.N.M.I. laat zijn waar schuwende stem al horen: Vermoe delijk nachtvorst bij opklarende he mel." OVERHOUDEN VEREIST VEEL ZORG HET ORANJEBOOMPJE is een van de plantjes die gedurende de zomermaanden een plaatsje in de vrije natuur waarderen. De critus sinensis is door haar gedrongen groeiwijze uitstekend geschikt voor de kamer. Uiterlijk midden okto ber wordt zij binnen gehaald. Het plantje is gesteld op een lichte plaats waar wij het geregeld blij ven gieten met lauw water, doch niet zo rijkelijk als 's zomers, anders zullen de bladeren spoedig gee) worden. In het voorjaar zullen zich de bloemen vertonen, gevolgd door aantrekkelijke vruchten. Met de be mesting beginnen we niet voor eind april of .begin mei, waarna de tijd weer is aangebroken om haar naar buiten te brengen. Is geen tuin be schikbaar, dan plaatsen we haar in een koele kamer, waar zij eventueel pok kan profiteren -van frisse lucht. Kunnen we haar wel buiten plaat sen, dan doen we dit op een bescha duwd plekje, waar rijkelijk water gegeven wordt en eens in de 14 da gen kunstmest. Verpotten om de 2 jaar, in een mengsel van 3 delen bladgrond, 2 delen mestgrond en 1 deel rivier zand. DE AZALEA INDICA DE AZALEA INDICA is een der dankbaarste planten voor de huis kamer! Deze plant, die zeer gesteld is op buitenverblijf, dient nu hoog nodig naar binnen gehaald. Men hêeft reeds, toen de plant in de tuin stond, de knopvorming kunnen ga deslaan, dus dat belooft heel wat voor de wintermaanden. Het is met deze plant zo gesteld, dat wie haar in bloeiende staat in huis krijgt, weinig moeite heeft haar tijdens de bloei verder te verzorgen, maar het overhouden van de plant is niet zo gemakkelijk DEENSE VISSCHOTEL 2 moten kabeljauw, 50 g boter, 100 g bluefoitkaas, sap van een halve citroen, peterselie. Beboter een vuurvaste schotel en leg hierin de ongezouten, gewassen moten kabeljèuw. Smelt de boter en laat op een laag vuurtje hierin de fijn gemaakte bluefort smelten. Voeg het citroensap toe (afproeven op zout; vanwege de hartige kaas is zout vaak overbodig). Schep de saus over de vis en plaats deze gedurende onge veer 15 minuten in een voorverwarm de oven. Garneren met partjes citroen en peterselie. APPELTAART 250 g zelfrijzend bakmeel, 250 9 boter, 180 g basterdsuiker, 2 eierdooiers, geraspte citroen schil, iy2 pond appelen, 100 g amandelen, 50 g rozijnen. Kneed bloem, suiker, boter, eier- Jooiers en citroenrasp tot een geheel sn druk dit uit in een beboterde springvorm. Druk stevig de in vieren gesneden geschilde appelen op regel matige afstand. Leg hiertussen de ge pelde amandelen en strooi de rozijnen erover. Bak de taart in ongeveer 45 minuten in een matig hete oven gaar. Hebben we haar bloeiend gekre gen, dan dienen we zorg te dragen voor geregeld regenwater (op ka mertemperatuur) geven en eens per week een onderdompeling in een emmer lauw water. Bemerken we naast sommige bloemknoppen licht groene scheutjes, de z.g. „diefjes" dan zullen we deze zo spoedig mo gelijk moeten verwijderen, want het zijn ware voedseldieven. Boven dien heeft dit nijpen nog het voor deel dat er later uit een genepen scheur twee nieuwe knoppen worden gevormd. Uitgebloeide bloemen ver wijderen we direct, evenals de vruchtbeginselen. NA DE BLOEI NA DE BLOEI gaat de azalea naar een koel vertrek, waar we minder water geven, maar we zorgen er voor dat de potkluit niet uitdroogt. Als we geen tuin hebben laten we haar hier de hele zomer staan, maar dan liefst voor een open raam. Beschikken we wel over een tuin, dan verhuist deze plant half mei naar buiten, naar een zonnig plek je. Bij droog weer dient deze plant 's morgens en 's avonds besproeid te worden en dienen we eens per 14 dagen kunstmest toe. Dit werkje houden we vol tot be gin oktober, de tijd waarop de plant naar binnen moet verhuizen, waar we haar in een koele kamer in het licht plaatsen en waar de bloem- vorming verder wordt afgewacht.. Geregeld blijven sproeien zal de knopvorming bevorderen. Zodra de knoppen beginnen te werken, houden we met spuiten op en gaat de plant naar de warme kamer, echter zover mogelijk van de verwarming ver wijderd. Is de plant uit de pot gegroeid, dan verplanten we haar bij voorkeur na de bloei in een mengsel van grove bladaarde, turfmolm, grof zand en wat oude mest. De Japanse azalea geven we de zelfde behandeling. Hoewel de plant er teer uitziet, is zij in feite even goed, zo niet gemakkelijker, om over te houden, als de azalea indica. Aardappelen bevatten 's zomers onge veer vijf maal zoveel vitamine C als in het voorjaar en behoren daardoor tot onze beste vitamine C-bronnen in dit jaargetijde. Het Is niet nadelig voor de voedings waarde om doorregen vlees lang te stoven. Aangezien vlees-kooknat en jus toch niet weggegooid wor den, gaan mineralen en vitamines, die er tijdens de verwarming in oplossen, niet verloren. testen van kauwgom in kledingstuk ken kunnen worden weggeborsteld met warm water. De vlek schoon maken met tetra. Sterk geworden roomboter is geschikt te maken voor keukengebruik, door haar gedurende enkele mi nuten op te koken met een stukje appel en een niet te grote ui. Blauwe ballpointvlekken op terlenka kleding kunnen worden verwijderd met tetra. Blijven wrijven tot de vloeistof droog is. Als u geelgeworden bloemkool kookt met een weinig melk, zal deze groente weer prachtig wit op tafel komen. Vlekjes op nappaleren jasjes kunnen worden verwijderd niet een sopje van goede huishoudzeep. Verdere behandeling met nappalederolie. Vuile pianotoetsen kunt u reinigen met verdunde spiritus. Als er een wedstrijd zou worden uitgeschreven voor het meest foto genieke dier, dan zou de hoofdprijs waarschijnlijk gaan naar de huiskat. Bijgaande fotoserie is een ode aan een van de meest verbreide huisdie ren in de wereld. Het is misschien wel goed de aandacht eens te richten op het huisdier en in wijder verband op de dieren in het algemeen. Men kan de beschaving van een volk afmeten aan de wijze, waarop men zijn dieren behandelt. Liefde voor de naaste vindt zijn verlengstuk in de liefde tot het dier, iets wat wij ook terug vinden in de bijbelspreuk: „Noch uw os, noch uw ezel zullen arbeid ver richten op de sabbath". Wij hebben immers verantwoordelijkheid voor het hulpeloze dier? De moderne maatschappij raakt steeds meer doordrongen van deze idee van verantwoordelijkheid en zij tracht in een aangepaste wetgeving voor de rechten van het dier althans een minimum te formuleren. Misschien is het een goede ge dachte om op Werelddierendag eens een foto van een trouwe hond of wijze kat te maken. Zij vormen in onze ver- techniseerde maatschappij één der laatste relaties die de mens met de levende natuur onderhoudt. Èen foto kan de herinnering aan goede mo menten met trouwe huisgenoten levend houden. I

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 9