PROVINCIAAL NIEUWS Sloan's Liniment VOOR GEBAK SMIDT'S BURGERLIJKE STAND Loop der bevolking Lezers, die schrijven „Liberalen plegen politieke zelfmoord" GROENE KRUIS WACHT OP FINANCIERINGSMAATREGELEN VAN DE OVERHEID Eind 1968 waren 1.625.000 gezinnen aangesloten Terneuzen Banketbakkerij Axel Aardenburg Agenda Middelburg Sluis Sintjansteen Zaamslag Voor onmiddellijke verlichting De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. Canadese oud-strijders in Bergen op Zoom Bij verkeers ongeluk 23 doden „Waar is dat voor Minister Strauss: Juwelendiefstal in Londen Israëlisch toestel neergeschoten Weekenddiensten BIJ DE „Allesomvattend" verbond Engeland blijft Nigeria wapens leveren Nieuwe opleiding Regionaal Egyptische doelen aangevallen Zaterdag 4 oktober 1969 DE VRIJE ZEEUW Burgemeester opent nationale verkeersweek De nationale verkeersweek van het verbond voor veilig ver keer zal a.s. maandag (6 okto ber) in het verrijdbare scholen complex aan de Bachlaan om 16 u. door burgemeester Aschoff officieel worden geopend. Gedu rende de volgende week zullen alle bezoekers van Terneuzen, Jie via de invalswegen de ge- ■neente binnenkomen, een groot aantal affiches bemerken waar- nee het thema van bet veilig verkeer „Help de kleuter in het verkeer" onder de aandacht ■vordt gebracht. In zijn kwaliteit van vice-voor- dtter van het verbond zal de in specteur-korpschef van de ge meentepolitie, de heer E. Hu- bregtsen, 'n uiteenzetting geven over de zojuist verschenen dia serie betreffende Jiet speciale onderwerp. Verder staan een op stel- en een fotowedstrijd op het programma van de activiteiten van de plaatselijke afdeling. Voorts stelt garage Kerckhaert te Terneuzen ieder in de ge legenheid deel te nemen aan de veilig-verkeers controle-actie. Ieder kan zijn voertuig dan gra tis laten nazien op alle veilig- heidspunten, een maatregel die vanzelfsprekend door veilig ver keer wordt gesteund. Ver. voor openb. onderwijs Een dezer dagen hield de ver eniging voor openbaar onderwijs te Terneuzen de jaarlijkse alge mene vergadering. Onder voor zitterschap van de heer H. J. Balk werd het huishoudelijk ge deelte vlot afgewerkt. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de heer C. de Groot met het voorzitterschap werd be last, terwijl verder de dames Mikkers en Roodenburg met de heren Engler, Maas en Balk deel zullen uitmaken van het bestuur. De voorzitter dankte de aftre dende bestuursleden mievr. C. van der Meulen en de heer H. H. Kole voor het vele werk, door hen voor de vereniging verricht. Na de pauze hield mej. Jurry van het gew. arbeidsbureau een is het adres Nlenwediepstraat 1 "0I Terneuzen lezing met als onderwerp „Wat gebeurt er met uw kind na de lagere school." Uit de talrijke vragen welke ie inleidster te beantwoorden kreeg, bleek dat velen er be hoefte aan hadden wat meer over dit onderwerp te weten. Jubileum Voor de heer K. J. Gans te Axel was het donderdag 2 okto ber 25 jaar geleden, dat hij. in dienst trad bij de Zeeuws- Vlaams» tramwegmaatschappij. Dit zilveren jubileum ontging zijn kennissen en vrienden niet. De gehele dag door liep dan ook bezoek in en uit en vele bloe men waren in zijn woning aan wezig. De direkteur, vergezeld van de chef technische exploitatie, be trad in de loop van de morgen de woning om hem geluk te wensen met zijn zilveren feest en sprak daarbij ook voor de toe komst het beste voor de jubilaris en zijn gezin uit. Het was voor de heer Gans 'n aangename verrassing, dat hij 'n enveloppe met inhoud in ont vangst mocht nemen, terwijl aan zijn echtgenote een bloemstuk werd uitgereikt. De heer Gang dankte hartelijk voor de hem gebrachte hulde en voor het blijk van waardering. Later op de middag ontving de jubilaris bezoek van een com missie, die hem namens het per soneel kwam gelukwensen en hem een geschenk aanbood. Het wag voor de familie Gans ieen prachtige dag, die lange tijd in hun herinnering zal blijven voortleven Jubilarissen Donderdag 9 oktober a.s*zul len twee ambtenaren van de centrale douanepost Axel hun 25-jarig dienstjubileum vieren. Het zijn hoofdassistent A. Ver schelden en assistent-A A. C. van der Heijden. Beiden zullen dit jubileum thuis vieren, waar van 11 tot 12 uur gelegenheid zal zijn tot feliciteren. Vara-show In het cultureel centrum „De Halle" heeft de VARA-radio don derdagavond een show-program- ma in de serie Pop-eye voor de jeugd opgenomen. Deze show betekende voor Zeeland de eerste stereofonische opname, die een speciale appara tuur en 2 opnametechnici vereist. Voor een perfekte organisatie had radio- en t.v. Gerrit de Jonge N.V. gezorgd. Jammer was het dat de belangstelling voor deze mooie showavond van de zijde van de jeugd onder de verwach ting bleef. Het programma werd gepre senteerd door Herman Stok. Top artiesten waren Marva Hodge, Julio B. Eyson, Haerts of Soul en Casey's Funky Eight. Voorts werkten aan dit radioprogramma mee een achttal leden tellend or kest, waarbij Dick de Winter voor de produktie zorgde. Vóór de pauze werden de band opnamen gemaakt. Na de pauze volgde de zaalshow. Dit showprogramma zal woensdag 22 oktober 's avonds om 9 uur te beluisteren zijn via de Hilversumse zender 1 of 2. Succes voor slager Plasschaert Bij de vorige week in Antwer pen gehouden slagerstentoon stelling heeft de Axelse slager A. Plasschaert een goed resultaat bereikt. Er waren op deze tentoonstel ling ruim 3700 inzendingen van vlees, vleeswaren en worsten. Slager Plasschaert wist met zijn 7 inzendingen, in de worstmake rij 3 maal een le en 3 maal een 2e prijs te behalen. Herdenking bevrijding Op 19 oktober is het 25 jaar geleden dat Aardenburg door de geallieerden werd bevrijd. In verband hiermee is er op vrijdag 17 oktober 'n herdenkingsdienst in de Sint-Baafskerk. Deze samenkomst zal worden opge luisterd door het zangkoor uit Sint Jansteen. Ds. G. C. van Rooyen, tijdens de bevrijdings dagen herv. predikant in Aar denburg, zal ook aanwezig zijn. Spoedeisende raadszitting De gemeenteraad van Aarden burg besloot donderdagavond tijdens een spoedeisende zitting een geldlening aan te gaan van 540.000 nominaal met de bank van Ned. gemeenten. Dit bedrag wordt nodig geacht voor d,e aan leg van de weg van de wijk Sint- Kruis naar Waterlandkerkje. Van de provincie zal 'n bijdrage worden ontvangen van 90 de vorm van een 10-jarige an nuïteit. Burgemeester Van Ber- ckel was verheugd over deze mogelijkheid, waardoor een lang gekoesterde wens in vervulling gaat. Niet alleen voor Sint Kruis maar voof de gehele gemeente is dit een uitkomst. Wel meende hij de leden te moeten waarschu wen. dat dit besluit een zware last voor het gemeentelijk bud get betekent. Daar het zich laat aanzien, dat de geldlening niet direct nodig zal zijn (de weg moet nog wor den aanbesteed, de voorbereidin gen voor de aanleg moeten nog wórden getroffen en de winter maanden staan voor de deur), werd het college gemachtigd het geld of een gedeelte daarvan op de voordeligste wijze als kasgeld uit te zietten. AXEL Hnwelijksaagiften. 2 sept.: Adriaan C. Keuskamp, won. te 's-Gravenhage, 23 j., en Corrie C. Wieland, 24 j. 3 sept. Eric M. F. de Paepe, won te Zelzate (B.), 23 j., en Elisabeth W. M. Lan- gerak, 21 j. 9 sept. Jan A. Ver doorn, won. te Terneuzen, 20 j., en Annie M. A. Leclou, 21 j. 22 sept. Hermanus P. J. Tijssen, won. te Terneuzen, 23 j., en In- grid C. M. Vioen, 19 j. 24 sept. Willy de Caluwé, won. te Sas van Gent, 23 j., en Maria L. A. van den Bos, 21 j. 30 sept. Abra ham van Bendegem, 23 j., en Jacoba M. de Dreu, 22 j. Huwelijksvoltrekkingen 5 sept. Josephus J. P. Buijs- rogge, won. te Sint Gillis Waas (B.), 26 j., en Jacomina Diele- man, 22 j. 12 sept. Gustaaf R. van der Bijl, won. te Rijswijk (Z.-H.), 26 j., en Pieternella D. Hamelink, 19 j. 19 sept. Jacobus de Bok, won. te Hoek, 22 j. en Leontina M. de Danschutter, 21 j. 26 sept. Marinus van Lange- velde, 22 j. en Johanna Schip pers, 21 j.; Etiën Th. R. Tiele- man, 24 j., en Johanna Ch. Es- selbrugge, 22 j. Geboren: 7 sept. Willem Ja cob, z. van Jan van Cadsand en Leïjntje Verstraten, de Savor- riin Lohmanlaan 6. 12 sept. Pie ternella Leyda, d. van Dirk M. vaïi Liere en Levina E. den Dek ker, Troelstralaan 1. 17 sept. Christian, z. van Jan F. den Doelder en Jacomina M. Bolle- man, Gen. Meijerstr. 17b. 18 sept. Cornelia Neeltje, d. van Jacob A. Wieles en Adriana Ko- lijn, Nieuwstr. 10. Overleden: 2 sept. Marinus van Alten, 74 j., echtg. van Geer- truida Verpoorte. 5 sept. Maria R, de Schepper, 20 j„ echtg. van Rudy A. M. Geerards. HOEK Geboren: 2 sept. Jacomina Catharina, d. van Pieter de Jon ge en Catharina J. M. de Jager, E 45. 3 sept. Arie Comelis, z. van Johan A. Zwart en Cornelia G. P. van Tilburg, Koudepolder- str. 16. 4 sept. Martin, z. van Jo han Stolk en Maria L. A. Del- laert, Azaleastr. 18 (geb. te Ter neuzen). 5 sept. Dirk Johannes, z. van Johannes van Wasbeek en Johanna K. ten Veen, Tulp- str. 28. 8 sept. Pieter Johannes, z. van Tonis J. Stoel en Maria W, de Bruine, B 11. 13 sept. Monique Maria, d. van Antho- nie J. Broodman en Emma L. M. de Guesquirière, Crocusstr. 8. 20 sept. Cornelia Helena, d. van Anthonie A. Klaasen en Janna J. van den Berge, E 43b (geb. te Terneuzen). 25 sept. Jo hanna Cornelia, d. van Marinus de Graaf en Catharina A. van Tatenhove, Langestr. 43 (geb. te Terneuzen). 26 sept. Johannes Jacobus, z. van Mels Wolfert en Jacomina F. Riemens, Crocus str. 13. 27 sept. Francina, d. van Willem Hamelink en Janna van Tatenhove, F 13. 29 sept. Lenn, z. van Cornelis M. Nieuwenhui- ze en Gerarda M. F. Hamer- linck, Noordstr. 5 (geb. te Ter neuzen). Huwelijksaangiften: 3 sept. Ch. A. van der Slikke, 24 j., won. te Schoondijke, en Janne tje Lantsheer, 21 j. 4 sept. Jere- mias M. Smallegang, 22 j., won. te Terneuzen, en Elizabeth M. Meeusen, 21 j. 12 sept. Roger I. L. Temmerman, 23 j., won. te Sint Laureins (B.), en Anna M. C. Schilperoordt, 22 j. 16 sept. Hubregt N. Moerman, 22 j., en Maria C. Maes, 20 j., won. te Burcht (B.); Johan van Digge len, 19 j., won. te Terneuzen, en Magdalena M. Herrebout, 18 j. Huwelijksvoltrekkingen: 26 sept. Ch. A. van der Slik ke, 24 j., en Jannetje Lantsheer, 22 j. Overleden: Geen. HOEK In de maand september heb ben zich in deze gemeente ge vestigd: W. J. Capello en gezin, Irisstr. 19, van Terneuzen; F. J. Dorsteen, Irisstr. 37, van Voor burg; L. M. de Danschutter, Wilhelminastr. 15, van Axel; W. J. Rouw en gezin, Rozenlaan 2, van Terneuzen; Pieter de Boer en gezin, Irisstr. 21, van Sluis. In dezelfde periode zijn ver trokken: W. A. McWilliams, recr. Braakman, naar Terneu zen; W. van Vugt, Julianastr. 17, naar Halsteren; H. H. Conen en gezin, Wilhelminastr. 15, naar New Haven (U.S.A.); P. L. J. C. Hamelink, Rozenlaan 9, naar Axel; H. de Braai en gezin, B 60, naar Terneuzen; Th. Dikmans en echtg., C 57, naar Terneuzen; J. Lantsheer, Dr. Leenhoutsstr. 33, naar Schoondijke; P. Ver- berkmoes en gezin, Margrietstr. 3, naar Terneuzen. ZATERDAG 4 OKTOBER Terneuzen; Luxor-Theater, 8 uur: „Pas op je tellen". Zuidersportpark, 4 uur: Tern. BoysNoad '32. ZONDAG 5 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Gungala, de maagd van de jungle"; 5 en 8 uur: „Pas op je tellen". MAANDAG 6 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Gungala, de maagd van de jungle". DINSDAG 6 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Gungala, de maagd van de jungle". KANAAL TERNEUZEN-GENT SCHEEPVAARTBEWEGING van donderdag 2 okt. (na 11 u.) tot vrijdag 3 okt. (tot 11 uur. Bestemd voor Terneuzen: Gevo Bulk, 1300 dwt (Noor) Bestemd voor Gent: Susanne Fritzen, 16.019 dwt (W.-Dld) Falco, 984 dwt (Ned.) Regent Falcon, 18.025 dwt (Eng.) Alte Fahr, 600 dwt (O-Dld) Santa Maria, 500 b.r.t. W.-Dld) Trihill, 700 dwt (Ned. Triumph, 539 dwt (Ned.) Anne Marie Palm, 729 dwt (W.Dld) Bencol, 209 dwt (Eng) Don Juan, 1334 dwt (Zweed) Unden, 1577 dwt Ned.) Falco, 984 dwt (Ned.) Mertola, 670 dwt (Ned. Vertrokken van Terneuzen: Opole, 3062 dwt (Pool) Gepasseerd naar Gent Navicare, 830 dwt (W.-Dld) Leerort, 920 dwt (W.-Dld) Frans Holm, 530 dwt (W.-Dld) Quo Vadis, 670 dwt (Ned). Alexis, 940 dwt (W.-Dld) Navahermos A., 1250 dwt (Sp.) Aspera, 460 dwt (Ned.) Steyning, 2040 dwt (Eng.) Falco, 984 dwt (Ned.) Madjoe, 632 dwt (Ned.) Chamdragupta-J ayanti, Noorse herdenking landing Walcheren De commissaris der koningin mr. J. van Aartsen en zijn echt genote zullen in Bergen (Noor wegen) op 4 en 5 oktober als officiële Nederlandse gasten aan wezig zijn bij de plechtigheden ter herdenking van het feit, dat 25 jaar geleden Noorse comman do's op Walcheren landden. Zij zijn uitgenodigd door de organisatie van Noorse oud-com mando's, die met de leden in Bergen 'n reünie houden. De af gelopen 25 jaar zijn vertegen woordigers van de Noorse ex- commando's verschillende keren naar Walcheren gekomen om daar deel te nemen aan herden kingsplechtigheden. Vijf jaar ge leden hielden zij hun laatste re- unie in Trondheim. De heer en mevrouw' Van Aartsen zullen op 4 oktober aanzitten aan een ban ket in de Hakonshallen t® Ber gen. Tot de gasten zullen o.m. behoren de Noorse minister van defensie, de heer O. Grieg Tide- mand, de burgemeester van Ber gen de heer Ragnar Juell Mor- ken, en luitenant-kolonel J. van Woerden, commandant van de opleidingsschool voor comman do's te Roosendaal. Aan het ban ket zal mr. Van Aartsen een toe spraak houden, waarin hij de dank van het Zeeuwse volk en met name van de bewoners van Walcheren voor het Noorse aan deel in de bevrijding tot uitdruk king zal brengen. De volgende dag, 5 oktober, zullen delegaties kransen leggen op de Britse en Noorse ere begraafplaatsen in Bergen. Na mens Zeeland zal de commissaris een krans leggen. Vergadering plattelandsvrouwen In café „Wilhelmina" vond een bijeenkomst plaats van óe afd. Sluis van de Ned. bond van plattelandsvrouwen. Mevr. J. de HulluVerplanke kon een groot aantal dames welkom heten. Zij wees op mogelijkheid tot het vol gen van verschillende cursussen van de bond, al dan niet in samenwerking met andere ver enigingen zoals 'de Z.V.U., waar mee een cursus maatschappijleer wordt georganiseerd in Oost burg. Besloten werd op een nader vast te stellen tijdstip een reis te maken naar een textiel bedrijf in Hulst. Na het huishou delijk gedeelte volgde een crea tief gedeelte, n.l. knippen, scheu ren en plakken. Mevr. E. Mars manKlein uit Sluis liet de dames allerlei fraaie figuren knippen. De voorzitster bracht haar hiervoor dank. Doctoraal examen Aan de katholieke universiteit te Nijmegen is geslaagd voor het doctoraal examen biologie mej. E. M. J. Verhelst te St. Jansteen. Vandaag bazar in >,De Poort" Zoals wij reeds in ons blad van donderdag hebben gemeld, orga niseert de chr. geref.~ vrouwen vereniging vandaag (zaterdag 4 oktober) een bazar ten bate van de restauratie van het' kerkge bouw. Abusievelijk schreven wij dat men vanmiddag in „De Poort" terecht kon van 6 tot 9 uur. Wij vestigen er op verzoek gaarne de aandacht op. dat de bazar reeds om 2 uur opengaat en dat „De Poort" voor belang stellende bezoekers (sters) open blijft tot vanavond 9 uur. Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnenspit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. Vrijdagmiddag werden in Ber gen op Zoom 24 oud-strijders van het 21e1 Canadese Food- guardregiment uit Ontario of ficieel op het stadhuis ontvan gen. Het gezelschap stond onder leiding van mr. G. F. Bradwin uit Aruwa in de provincie On tario. Burgemeester drs L. J. M. van de Laar sprak zijn waardering uit voor de bevrijding door de Canadezen, 25 jaar geleden, van de stad. Aan alle oud-strijders werd een grote legpenning aan geboden van de stad Bergen op Zoom. Na deze plechtigheid begaf het gezelschap zich naar de Ca nadese militaire begraafplaats, waar door lady Polloix een bloemstuk bij het gedenkteken werd geplaatst. Na de toespraak van mr. Brad win heeft de commandant van het Middleton Hope-regiment luitenant Clarck, aan de burge meester een herinneringsboek van het regiment aangeboden, waarbij hij de burgemeester het insigne als erelid van het regi ment opspelde. Bij een botsing tussen een tjokvolle bus en een vrachtauto zijn donderdag op een verkeers weg ten noorden van Lima (Pe ru) 23 mensen om het leven ge komen. Bij het ongeluk liepen voorts vijftien mensen zware Als er op de een of andere dag van de volgende week een dame bij u aanbelt met een bus,bij zich en vraagt of u iets wilt geven aan de Zeeuwse collecte, zult u in de eerste plaats zuchten: „Al wéér een collecte", om vervolgens de vraag te stellen aan de collec- trice: „Wat is dat eigenlijk, die Zeeuwse collecte?" Om op die vraag nu vast een antwoord te geven dienen deze regels. De Zeeuwse collecte wordt ge organiseerd door de federatie van vrouwelijke vrijwillige hulp verlening, afdeling Zeeland, kortweg genoemd de V.V.H. en wordt in heel Zeeland gehouden. De collecte heeft de volgende doeleinden: le. 18 van de plaatselijke op brengst is bestemd voor plaatselijk maatschappelijk werk. (Vorig jaar b.v. is deze 18% in Terneuzen bestemd geworden voor een bijdrage in de kosten voor de aan schaf van een geluidsinstal latie voor de bejaardenso ciëteit). 2e. Er worden vakantieweken voor jongere en oudere ge handicapten georganiseerd en 3e. Ook vakantieweken voor bejaarden en 4e. Gaat er een gedeelte naar 't Anjerfonds Zeeland. Door dit fonds worden o.m. bijdragen verleend t.b.v. harmonie-, fanfare- en jeugdcorpsen, muziek- en zangverenigin gen, jeugdwerk en gehandi capte padvinders, amateurs toneel, vormingswerk en de openbare bibliotheken. Hopelijk heeft bovenstaand stukje de gewenste uitwerking en zullen de komende week onze collectrices met een blij gezicht, na een bescheiden of flinke gift, uw deur weer de rug toedraaien. J. ASCHOFF—STIERMAN, presidente fed. voor vrouwe lijke vrijwillige hulpverle ning, afd. Terneuzen. Drie gewapende bandieten hebben vrijdagmorgen in Lon den bij de weduwe van een im- pressario, mevrouw Kathryn Miller, juwelen ter waarde van meer dan 860.000 gulden buit ge maakt, De gangsters waren erin geslaagd het huis, dat in de def tige wijk Mayfair ligt, binnen te komen door zich uit te geven als de schilders die reeds enige dagen bezig waren het huis op te knappen. Eenmaal binnen dwon gen zij het kamermeisje van me vrouw Miller op de grond te gaan liggen en terwijl één de rest van het personeel in bedwang hield, drongen de andere gang sters de kamer van de weduwe binnen, die nog op bed lag. Na dat zij zich hadden meester ge maakt van de juwielen die op het nachtkastje lagen, dreigden de bandieten 't personeel te doden als mevr. Miller hun niet de sleu tels van de brandkast gaf. De gangsters verlieten de woning door de tuin en vluchtten in een gereedstaande bestelauto. De politie heeft de bandieten nog niet opgespoord, wel de auto die zij hadden gebruikt. Er lagen nog 'n stuk of wat vergeten juwelen in. Egyptisch luchtafweergeschut heeft vrijdag een Israëlische straaljager van het type „sky- hawk" neergeschoten. Dit heeft radio Cairo bekendgemaakt. In het bericht wordt een militaire woordvoerder geciteerd, die zegt dat verscheidene Israëlische toe stellen een aanval wilden uitvoe ren op Egyptische stellingen in de omgeving van Zaafarana en Port Tewfik. Het getroffen toe stel zou brandend zijn neerge stort op de oostelijke oever van de golf van Suez. ARTS: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P. J. Nijsten, Willem de Zwijgerlaan 17, tel. 01150 2324. WIJKZUSTER: Wieekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. E. C. Vogelaar, v. Steenbergenlaan 67, tel 01150 3360, APOTHEEK: Apotheek geopend: A. J. Klaas- sen, Noordstraat 54 tel. 01150 2090. TANDARTS: Op zaterdag van 1010.30 u. en 1818.30 u. zondag van 12 12.30 uur wordt de praktijk der tandartsen waargenomen door tandarts A H v. d. Lee Walstr. 2 te Axel, tel. 01155—1686. SLUISKIL HOEK EN PHILIPPINE Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Hoekert, Sas v. Gent, tel. 01158—1987 (b.g.g. 01157—435). AXEL ARTS: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. Boor Noordstr. 8, tel. 01155—1666. TANDARTS: Weekeinddienst tandarts A, H. v. d. Lee. (Zie voor adres en praktijkuren onder Terneuzen), DIERENARTS Van zaterdagmiddag 12 uur tot praktijk der dierenartsen in Axel, zondagnacht 12 uur wordt de Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts C. J. Cysouw, Stationsstr 10 te Axel, tel. 01155—1488. De Westduitse minister van financiën, Franz Josef Strauss, die ook leider is van de Beierse vleugel van de christen-demo craten, heeft de liberalen ge waarschuwd dat, als zij vasthou den aan hun plannen om met de sociaal-democraten een coalitie te vormen, zij politieke zelf moord plegen. Strauss zei in een vraaggesprek met het blad „Bild- zeitung", dat hij de vrije demo craten had aangeboden samen te gaan, waardoor hun politieke voortbestaan in de volgende tien jaar zou zijn gewaarborgd. „Wij hebben de vrije democraten een ernstig aanbod gedaan en wij ho pen dat zij het pad zullen verla ten dat naar hun ondergang leidt", aldus Strauss. Het aanbod van de christen democraten voor samenwerking met de liberalen kwam enige uren nadat leidende politici van de S.D.P. en F.D.P. overeenstem ming hadden bereikt over een coalitie. Het aanbod werd gedaan door de voorzitter van de C.D.U., bondskanselier Kiesinger. Deze had de voorzitter van de libera len, Walter Scheel, dinsdag reeds een „allesomvattend ver bond voor de jaren zeventig" aangeboden. De vrije democra ten hebben hierop niet gerea geerd en hun overleg met de sociaal-democraten voortgezet. 21.635 dwt (India) verwondingen qp. Premier Wilson heeft meege deeld dat Engeland wapens aan Nigeria zal blijven leveren, on danks de bezwaren die de la- bourpartij daartegen heeft ge uit. Hij is ervan overtuigd dat de regeringspolitiek in deze juist is. „Het is benauwend dat wij niets weten van de financie ringsmogelijkheden voor de toe komst. Dat leidt tot een onmo gelijke situatie. Op tal van ter reinen is men bezig met plan ning op korte en lange termijn, de overheid vraagt er zeil om. Maar elke planning zal in ver band moeten staan met de fi nancieringsmogelijkheden e» als de overheid om planning vraagt kan ze over die mogelijkheden niet zwijgen. Als ze dat wel doet, is elke planning er een in de ruimte." Dat verklaarde de voorzitter van de algemene Nederlandse vereniging „Het Groene Kruis", mr. J. W. van Gelder, gisteren bij de opening van de groene kruisdag in Tilburg. De personeelssituatie bij de kruisverenigingen is volgens mr. Van Gelder evenmin gunstig. Hij zei dat de gesubsidieerde salarissen veelal te laag zijn. Het groene kruis heeft tenge volge daarvan een tekort van 32 artsen, bijna drie per provin cie. Herhaald aandringen bij de rijksoverheid op verhoging van de subsidiabele salarissen voor deze functionarissen is tot nu toe zonder resultaat gebleven. Mr. Van Gelder deelde mee, dat eind 1968 bijna 1.625.600 ge zinnen lid waren van het groe ne kruis, 32.000 meer dan een jaar daarvóór. De totale contri butie die van 1966 op 1967 steeg van 17,6 tot 18,6 miljoen, liep vorig jaar op tot 20.3 miljoen, gemiddeld 12,50 per gezin (1967: ƒ11,75). Mr. Van Gelder zei dat de oude opleidingen van wijkver pleegsters binnenkort verdwij nen. Voor de nieuwe opleiding zijn relatief weinig aanmeldin gen. Deze wordt gespreid inge voerd om te voorkomen, dat er een hiaat in het aanbod van wijkverpleegsters ontstaat. Er zal toch enige tijd sprake zijn van een vermindering van het aanbod (omdat de nieuwe cur sus langer duurt), maar volgens mr. Van Gelder kan dat worden ondervangen door gehuwde wijkverpleegsters en ziekenver- zorgsters in te schakelen. Over de wensen voor de toe komst zei mr. Van Gelder, dat er provinciale gezondheidsvoor- lichters en -opvoeders zullen moeten worden aangesteld. Ook willen de kruisverenigingen meer diëtisten inschakelen voor dieetvoorlichting aan bejaarden. Een andere wens is een hetere tandheelkundige voorlichting op consultatiesbureaus Voor kleu ters. Mr. Van Gelder pleitta voor samenwerking tussen de proviiflf ciale afdelingen en een nauwere samenwerking binnen de pro vincies. Daartoe is het nodig, dat de plaatselijke kruisvereni gingen duidelijk kunnen zien welke mogelijkheden er voor hen zijn, ook al zou de verpleeg kundige zorg in groter verband worden georganiseerd en uit een regionale organisatie worden ge regeld. In dat geval zou de wijk verpleegster dus niet meer in dienst zijn van de plaatselijke kruisverenigingen. In dit verband haalde mr. Van Gelder enkele uitspraken aan van prof. Muntendam, die een paar jaar geleden stelde, dat er voor de plaatselijke organisaties belangrijke activiteiten over blijven, namelijk het bevorde ren van de algemene gezond heidszorg en van de gezondheid van bepaalde bevolkingsgroe pen, de bestrijding van volks ziekten en de bevordering van de algemene preventie, de be vordering van de revalidatie en het ontwikkelen van een des kundige gezondheidsvoorlich ting en -opvoeding. Zelf noem de mr. Van Gelder als alterna tieven het bieden van indivi duele sociale hulp aan patiën ten en het meewerken aan de verkrijging van financiële mid delen uit particuliere bron. Israëlische straalbommenwer- pers hebben vrijdag Egyptisch# doelen aangevallen in de zuidelijke sector van het Suezkanaal en langs de westelijke oever van de golf van Suez. Dit is meegedeeld door een militaire woordvoerder in Tel Aviv.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3