Meer dan 7 miljard! RAI FFIISEWBAH K TERNEUZEN De grafstenen in de Nederlands-Hervormde Kerk te Terneuzen G.S blijven industrialisatie en havenactiviteiten stimuleren Beëindiging kernfaciliteiten voor het Sloe overwogen KERKDIENSTEN Koor de zoodag DE VRIJE ZEEUW Prioriteiten Welvaart welzijn leefklimaat Zeeuwsvlaamse kanaalzone Bus botst tegen trein; 19 doden Vier doden bij frontale botsing Verbetering Zaterdag 4 oldrit»Bf.;19ö§ In hun geleidebrief bij de pro vinciale begroting voor 1970 «eggen gedeputeerde staten dat de afgelopen twaalf maanden een aantal beslissingen met vèr strekkende gevolgen is geno men: de vestiging van het Fran se aluminiumbedrijf Péchineyin Vlissingen-Oost, de bouw van de kernenergiecentrale bij Borssele en de plaats van de vaste oever verbinding Westerschelde. „Zee land is m korte tijd van een ge bied met zekere toekomstver wachtingen veranderd in een alk* veer Baby i provincie, die niet alleen mee telt bij de nationale industriali sering, maar vooraan staat als het gaat om de levering van goedkope energie", zo schrijft het college. De medewerking van het rijk bij het stimuleren van de indus trialisatie heeft de bezorgdheid over een verminderde belang stelling voor een belangrijk deel weggenomen. Verwacht wordt, dat (mede met het oog op het spreidingsbeleid) een gerichte concentratie van de ontwikke lingsactiviteiten uitgangspunt van de regering zal blijven. Gedeputeerde staten achten het voorbarig reeds nu een beschou wing te wijden aan de verschil lende rapporten en nota's over het havenbeleid. Wèl vinden zij het nodig, dat op nationaal ni veau beslissingen worden geno men en prioriteiten worden ge steld. Daarbij zal rekening moe ten worden gehouden met de noodzaak van het tot ontplooiing brengen van de bestaande ha ven- en industrieterreinen ron dom de Westerschelde. „Er zou ons veel aan gelegen zijn, in dien men kon komen tot een ge coördineerd beleid, dat wordt gedragen door de overtuiging van alle daarbij betrokkenen. ZATERDAG 4 OKTOBER 1969 ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 19 uur H. Mis. Biervliet: 19 uur H. Mis. Clinge: 19 uur H. Mis. Hoek: H. Kruiskerk: 19 uur H. Mis. Hulst: 19 uur H. Mis. Oostburg: 19 uur H. Mis. Philippine: 19 uur H. Mis. Sas van Gent: 19.15 uur H. Mis. Sluiskil: 19 uur H. Mis. Terneuzen: Grote kerk: 19 uur H Mis. Triniteitskerk: 19.15 uur H. Mis. Westdorpe: 19 uur H. Mis. Zandstraat: 19 uur H. Mis. Zuiddorpe: 19 uur H Mis ZONDAG 5 OKTOBER 1969 NF.D. HERV. KERK Aardenburg: 11 uur Ds. T. A. C. van Drunen, van Oostburg. Axel: 8.45 en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings. Biervliet: 9.30 uur Ds. G. F. H. Kelling. Breskens: 9.30 uur Ds. Ph. J. Leen- mans. H. Avondmaal; 18.30 uur Voortzetting H.A. en dankzeg ging. Groede: 11 uur de heer Iz. Ver- duijn, van Breskens. Hoek: 9 en 10.45 uur Ds. W. J van Meeuwen (10.45 uur H. Doop) Hontenisse: 10.30 uur Mej. Ds. H. B. de Neeling. Hoofdplaat: 11 uur Ds. H. Faber, van Aardenburg. Hulst: 9 uur Mej. Ds. H. B. de Neeling. Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. D. J. Baars. H. Doop. Oostburg: 10 uur Ds. T. A. C. van Drunen. Philippine: 9 uur Geen dienst. Retranchement: 10.45 uur Ds. D. J. Baars, van Groede. Sas van Gent: 10.30 uur Ds. J. Verheul, van Axel. Schoondiike: 9 30 uur Ds. W. B. Bergsma, van Waterlandkerkje. Sint Anns ter Muiden: II uur Ds. C. Balk. Sint Kruis: 9 uur Ds. H. Faber. Sluis: 9.30 uur Mevr. H. A. Oos- terveldvan Aken, van Nieuw vliet. Sluiskil: 10.30 uur Ds. E. J. Riet veld, van Terneuzen. H. Doop. Temeuzen: Gr <rpru in os. P. A. v. d. Vlugt. H. Doop. Goede Herderkerk- 10 uur D$. J. A. Poelman. H. Doop; 19 uur Ds. E. J. Rietveld. Waterlandkerkje: 11 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendiike: 9.30 uur Ds. F. C. G. van Anrooy. Zaamslaa: 10 en 14.30 uur Ds. A. T. Deinum. Zuidzande: 10 uur Ds. J. van den Hoek. GKRF.FORMKKRDF KERK Hoek: 10 en 15 uur Kandidaat Blokland, van St. Maria Hore- beke. Temeuzen: Noordstraat: 10.30 uur Ds. L. Berger. Voorber. H. Avondmaal; 16.30 uur Ds. Zwaan, van Zaamslag Mozarthof: 9 uur Ds. L. Berger. Voorber. H. Avondmaal. GF.R'-F K' "K '«'-"„„•ns.lctl Axel: 10 en 15 uur Ds. A. Kuiper. Hoek: 10 en 14.30 uur Ds. J. v. d Wielen, van Zoutespui. Terneuzen: 10 en 15 uur Ds. K. D. van Dijk. t'HR. GEREI". KERK Zaamslag: 10 en 15 uur Ds P Sneep. GEREFORMEERDE GEMEENTE Hoek: 14 uur Leesdienst. Terneuzen (Vlooswijkstraat): 9.30 en 18 uur Ds. J. Pannekoek; 14 uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Sjm.) Temeuzen (Frans Halslaan): 10 en 15 uur Leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30, 14 en 18 uur Ds. A. de Reuver. VOLLE EVANGELIE GEMEENTE „FILADELFIA" Temeuzen (Vlooswijkstraat 61): 10 uur Samenkomst; 20.30 uur Bid stond. LEGER DES HEILS Terneuzen: 9.30 uur Bidstond; 10 en 19.30 uur Lte C. Jongejans. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 8.15, 9.30 en 11 uur H. Mis. Biervliet: 7.30 en 10.30 uur H. Mis. Clinge: 7, 8.30 en 10 uur H. Mis. Hoek: H. Kruiskerk: 9.30 uur H. Mis. Huist: 8, 10, 11.30 en 19 uur H. Mis. Oostburg: 8.30, 10.30 en 17 uur H. Mis. Philippine: 7.30 en 10 uur H. Mis; 14.30 uur Lof. Sas van Gent: 8, 9.30, 11 en 17 uur H. Mis. Sluiskil: 7.30. 9 en 10.45 uur H. Mis. Terneuzen: Grote kerk: 8 en 11.45 uur H. Mis. Triniteitskerk: 9 en 10.30 uur H. Mis. Westdorpe: 7.30 en 10 uur H. Mis. Zandstraat: 10 uur H. Mis. Zuiddorpe: 7.30 en 10 uur H. Mis. Gedeputeerde staten zijn zich bewust van de spanning, die be staat tussen welvaart en wel zijn. Zij beseffen de moeilijkhe den om de balans tussen deze twee voorwaarden voor 't leven van de mens in evenwicht te houden. Zij zijn ook van me ning, dat de ene, niet kan wor den verwaasloosd dan ten koste van de andere. De situatie in Zeeland was nog niet zo lang geleden zoda nig, dat de welvaart en het wel zijn van de Zeeuwse mens ern stig gevaar liepen. Noodzakelij ke voorzieningen konden niet worden verwezenlijkt. Er is toen geijverd voor het ombuigen van deze lijn. De aangewezen weg om dat doel te bereiken was en is het bevorderen van de industrialisatie op de plaat sen, die van nature daarvoor geschikt zijn. Na een moeizaam begin zijn er nu de tekenen van verdere mogelijkheden. De wel vaart is gestegen en achterstan- DIERENDAG „Ook bracht Hij het tot de mens, om te zien hoe hij het noemen zou." Genesis 2 19 Aan dit vers gaat de medede ling vooraf, dat God alle dieren schiep, „de dieren des velds en het gevogelte des hemels". De mens neemt wel een geheel enige plaats in. Van hem alleen lezen wij dat hij geschapen is naar het beeld van God. Dat is dus geheel uitzonderlijk. Maar dat uitzonderlijke mag voor hem geen hooghartig isole ment worden: ik heb met alles wat er buiten mij leeft niets te maken. Daarom brengt God den dieren tot hem. God stelt ze als het ware aan de mens voor: uw medeschepselen. Bij alle ver schil hebben zij één ding met u gemeen: zij komen ook uit Mijn hand. Maar daarmee jg de zaak niet afgelopen, zodat zij nu verder hun eigen weg moeten gaan, de mens en de dieren. Want de mens krijgt de opdracht om aan die dieren namen te geven. De naam maakt onderscheid tussen de soorten, de dierenwe reld is niet een grote, nameloze massa. Met mijn naam kan ik ge roepen worden en dan weet ik, dat het om mij gaat. De mens kan het dier roepen alszijn knecht. Ja, en de meningen gaan uiteen bij de vraag hoever dat knechtschap gaat. Als knecht, maar dan als vriend. Wee de knecht, die geen vriend is! U moet er de rapporten van „de Dierenbescherming" maar eens op nalezen. Dan zou de uitdruk king „beestachtig" vervangen worden door „mensachtig". (Uit: „Hij sprak en ik hoorde.") „Enkele nadelen van de in dustrialisatie zullen we niet kunnen ontgaan. Een stuk van het oude Zeeland zien we ver dwijnen, waartegenover duide lijke winstpunten staan. Wij zullen alles in het werk stellen om in samenwerking met de gemeentebesturen en de rijks instanties eventuele nadelen tot een minimum te beperken. Wij zullen de mogelijkheden tot ver dere handels-, industrie- en ha venactiviteiten blijven stimule ren omdat wij door voortgaande ontwikkelingen in onze provin cie welvaart èn welzij» nog steeds gebaat zien", aldus ged. staten. De industrialisatie is niet doel op zichzelf maar middel om te geraken tot het doel, waarop het beleid is gericht: de verbetering van het leefklimaat, of zo men wil: verbetering van het welzijn; Om ook in de toekomst over aan diep vaarwater gelegen zee havenindustrieterreinen te kun nen beschikken is een studie over de plaats van een nieuwe haven ten oosten van Borssele aan de gang. De Zevenaarhaven te Terneu zen is uitgediept tot 10 meter minus N.A.P., hetgeen een ver betering betekent. Ook voor het havenschap Terneuzen is een voorlopig bestuur gevormd. Met de werken in het kader van de infrastructuurverbete ring in de stimuleringsgebieden is in Zeeland voor 1969 een sub sidiebedrag van 5,5 miljoen gemoeid. Het betreft de eerste fase aanleg openbare los- en laadkade in Vlissingen-Oost, de eerste fase invalsweg zuid te Terneuzen, de eerste fase aanleg dubbelbaansweg rijksweg 58 nieuwe rijksbrug kanaal door Walcheren te Middelburg en verbreding en verbetering Del- tastraat-Straalweg te Zierikzee. Voor 1970 mag worden gerekend op een subsidiebedrag van ca. ƒ5 miljoen. In verband met de in den lan de wel gehoorde opvatting, dat beëindiging van de kernfacili teiten voor het Sloe moet wor den overwogen, stellen G. S. met nadruk, dat dit pas kan ge beuren als zich in Vlissingen- Oost een industriële agglomera tie van voldoende omvang heeft gevormd, waardoor een auto noom groeiproces mogelijk zal zijn. Deze situatie is nog niet bereikt en steun van de rijks overheid blijft onontbeerlijk. Negentien personen hebben het leven verloren toen vrijdag op een spoorwegovergang in het Mexi caanse Xala, bij Mexico-stad, een bus door een trein werd gegrepen Er waren 13 gewonden. 7.000.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim zeven miljard gul den. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bil de de spaarbank met volledige bankservice TERNEUZEN - WALSTRAAT 7/BEETHOVENHOF 126 AXEL SLUISKIL HOEK Noordstraat 6 Ir. C. Lelyplein 12 Julianastraat 13 BELFAST: Het rellenpeloton van de Britse troepen in Noord-Ier- land is uitgerust met nieuwe mid delen ter handhaving van de or de: wapenstokken en bescher mende vesten. Op de foto: een oefening in de nieuwe uitrusting. Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's zijn gisteren op de weg AlkmaarDen Helder onder Bergen vier personen om het leven gekomen. De bestuur der van èen Daf, dfi 76-jarige heer J. Zwart uit Velsen, wilde in een bocht in de wg een vrachtauto inhalen. Een uit de andere richting komende Gpel botste frontaal tegen de Daf. Het echtpaar J. Ph. van Laar (66 jaar) en A. M. L. van LaarSchuma cher die als passagiers meereden met de heer Zwart, kwamen eveneens om het leven. Een vier de inzittende, een dame, vond ook de dood. De bestuurder van de Opel, de heer H. van Rfegen (35) uit Schoorl, werd ernstig gewond. Naast de grafkelder van de baljuw bevond zich de kelder van een op het eerste gezicht onbekend persoon. Op de grafsteen, die deze grafkelder afdekte, stond niets te lezen in de vorm van een tekst. Er stond alleen een cirkel op, waarin een mannelijk en een vrouwelijk wapen waren afgebeeld. Het wapen was heel mooi uitgevoerd en bleek in de loop der tijden ook prachtig gaaf gebleven te zijn. Omschrijving van het wapen: Links in d,e cirkel bevindt zich een akkoladeschild, gedeeld in vier kwartieren, I en IV met vogel en II en III met lussen. Op het snijpunt der vier kwartieren een schildje met boom. Rechts in de cirkel een ovaal wapen. Het is verticaal doorsneden. Ter ene zijde (heraldisch rechts) komen drie vaten voor en ter andere zijde driemaal een golf boven elkaar. Waarom het schild „twee maal drie" stukken beladen is, heb ik niet kunnen achterhalen. De verdere versiering van het wapen bestaat uit een helm, waar op een wrong, met als helmteken de vogel herhaald die in het schild voorkomt. De vogel komt niet duidelijk uit. Wel lijkt degene, die als helmteken dienst doet, voorzien te zijn van een kruik of mand. De helm is voorzien van ketting en bedeltje. Ook de dekkleding is rijkelijk aanwezig. Onder, de twee wapenschil den bevindt zich nog een strik met twee kwasten. Om de grafsteen heen lagen kleine plavuizen tegeltjes. Dit was voor ons een aanwijzing dat er waarschijnlijk een koperen rand om de grafsteen had gelegen, waar wel een beschrijvende tekst op gestaan had. De rand is op een of andere manier verdwenen en om de vloer gelijk te houden waren er dan tegeltjes gelegd op de plaats van de rand. Op de later gevonden grafsteen van ds. Biscop kwamen we een wapen tegen van diens tweede vrouw, hetwelk gelijk was aan het mannelijke wapen van deze steen. Dominee Biscop bleek voor de tweede maal gehuwd te zijn met een zekere juffrouw Quirina Jacoba Decker. Hieruit volgde dat we in dit geval te doen hadden met een mannelijk wapen „Decker". Een belangrijke rentmeester van de grafelijkheid van Zeeland te Terneuzen in de zeventiende eeuw was Paulus Geleynsen Decker. Het kan dus bijna niet anders dan het wapen van deze persoon geweest zijn. Hoewel we het wapen van de vrouw niet nader konden identificeren, geloven we dat deze steen toebe hoorde aan Paulus Geleynsen Decker. De maat van de steen was 2,6 x 1,4 m. Aan de bovenkant van de laatstgenoemde grafsteen lag het gr: van Bartholomeus Alvares. In tegenstelling tot de vorige ste-r was deze steen, die dit graf dekte, slecht bewaard gebleven. O danks zijn dikte van 25 cm. vertoonde hij scheuren en waren t stukken uitgebroken. Deze stukken konden er later wel t-rr in worden gezet. Eerst dachten we aan een moedwillige bescha diging door de patriotten, die in 1795 in het kader van „gelijk heid en broederschap" verschillende wapens van grafstenen in den lande onleesbaar hebben gemaakt. Later bleek dat dit niet Grafsteen van Paulus Geleijnzen Decker. et geval was geweest. Het was de kwaliteit van de steen die niet tegen een lange levensduur bestand bleek te zijn. Omschrijving van het wapen: Een schild verdeeld in twaalf kwartieren, waarvan er zes be laden met ronde bollen (of schijven). Het ernaast staande vrou welijke wapen is zo slecht bewaard gebleven, dat men slechts met moeite kan zien dat er een naar (heraldisch) rechts gewend dier in het'schild voorkomt, hetwelk twee maal doorsneden is door een balk. Verder de gebruikelijke helm met dekkleden en een onleesbaar helmteken. De tekst luidde: Suplituere van de Heer Bartholomeus Alvares geleyt Hoemaecker in syn leven geweest hebbende Capiteyn van de compagnie Nederlantsche voet knechten vanden regiment van Zeelant ende Commanduvr deser Stede Nevsen. Sterft den 25 Mey Anno 1661 Ende jvffrouw Sara de Malpas syn Edl Huysvrovwe sterft den 16 Mey Anno 1655 Op de tekst die op de onderste helft van de steen stond, komt het woord „geleyt" voor. Dit moet zijn „geseyt". Dé grafkelder zelf was evenals alle andere twee meter diep. Hij was wit gepleisterd en voorzien van een zwarte bovenrand van ongeveer 20 cm. breed. Ook het later gevonden graf van ing. Schraver bleek witgepleisterd te zijn en voorzien van eenzelfde zwarte rand, terwijl dit toch zo'n dikke 150 jaar later was ge maakt. Beide personen waren in overheidsdienst geweest, zodat we de neiging hebben te veronderstellen dat er voor hen uni forme grafkelders werden gemaakt. Over de familie Alvares willen we hier niet verder uitweiden. Wie zich daarin wil verdiepen, kan beter de uitgebreide be staande werkjes hierover raadplegen. Men zal dan zien dat er heel wat geschreven is over het wel of niet afstammen van Alva. De maat van de steen was 2,6 x 1,45 m. De grafsteen van Franciscus Josius was klein van afmetingen en bovendien gebroken. Het afgebroken gedeelte bevatte geen tekst. Ook was er geen kelder onder zijn graf. Na haaks afge zaagd te zijn werd ook deze steen aan de wand bevestigd. De tekst luidde: Hier leicht begraven Mr. Franciscvs Iosius in syn leven bedienaer des Go ddelycken woorts binnen deser stede hovt 35 laren sterft den 25 Iannewarivs anno 1635. Francisdus Josius was predikant van Terneuzen geweest. Hij was op 8 februari 1626 tot predikant bevestigd door zijn voorganger ds. J. van den Brande. Bijna 9 jaren bekleedde hij 't predikambt te Terneuzen, toen een vroegtijdige dood hem uit zijn werkkring wegrukte. Hij liet behalve zijn vrouw, Anna About geheten, drié jeugdige kinderen achter. J. L PLATTEEUW. (Wordt vervolgd.) den worden ingelopen. Inrich tingen voor vrijwel alle takken van onderwijs, sporthallen, gymnastieklokalen, zwem- en instructiebaden, dorpshuizen en schouwburgen zijn op verschei dene plaatsen verrezen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2