NUL De gevolgen van revaluatie voor Nederland Militairen spelen eerste viool in Amerikaanse buitenlandse politiek Nog meer „zuiveringen in Tsjecho-Slowakye F.D.P. VORMT COALITIE MET S.P.D. saucijzebroodjes BANKETBAKKERIJ, Weer gewapende roofoverval in Amsterdam S.E.R. ADVISEERT OVER GENEESKUNDIGE DIENSTEN DIJ DEEINDIGING OVEREENKOMSTEN RADIO DE KOCK HET WEER Senator fulbright: ZATERDAG 4 OKTOBER 1969 25e Jaargang No. 6084 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Temeuzen de Gasverwarming Prijzen zullen stijgen Agrarische produkten Honoraria rr Burgemeester in Cisjordanië gearresteerd WERVELSTORM OVER FORMOSA In ruil. Instorting in Duitse mijn Bureaucratie Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden In natura Raad van Europa wil uitgebreide economische gemeenschap IN BEIROET NEERGESCHOTEN BRIT OVERLEDEN Geen wapens voor Israël DE VRIJE ZEEUW -W0»v; hetesM «V KKW. Advwretrnepnyaper (ma ie eentj wmwipHm per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel mééi 23 cent Kleine advertenties bi] vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adreff bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot om. 2 nas. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. BONN: De Westduitse S.P.D. en de F.D.P. zijn het eens geworden ■over de vorming van een rege ring voor de bondsrepubliek. Op de foto heffen v.l.n.r. minister van economische zaken Karl SchillerS.D.P.-leider Willy Brandt en F.D.P.-leider Walter Scheel een glas champagne op dit succes. De fractie van de F.D.P. in de ■leuwe bondsdag heeft vrijdagmid dag de tussen de onderhandelings- eommissies van de F.D.P. en S. P.D. gesloten overeenkomsten goedgekeurd. Dit betekent tevens, dat de huidige minister van bui tenlandse zaken, die socialist Willy Brandt, tot bondskanselier zal wor den gekozen. De „twee partijvoorzitters, Scheel en Brandt, zijn om 18.30 uur door bondspresident Heine- mann ontvangen. Brandt heeft verklaard, dat van de kant van de C.D.U. is ge tracht de vrije democraten met financiële beloften te bewegen een kanselierschap van Brandt te verhinderen. In de C.D.U./C.S.U. zjjn er blijkbaar lieden, die me nen dat in de bondsrepubliek al les, ook stemmen, bij de kanse liersverkiezing te koop is, aldus Brandt. Scheel verklaarde op een pers conferentie, dat hij de verkiezing van Brandt tot bondskanselier als vaststaand beschouwt. De F. D.P. heeft geen „buitensporige voorstellingen" inzake de minis tersposten die deze partij zou kunnen bezetten. Onderhandeld wordt over het ministerie van landbouw, dat van buitenlandse zaken en van binnenlandse zaken en van wetenschappelijk onder zoek. EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 78 TERNEUZEN Warme IffMUZM De ministerraad heeft vrijdag de gevolgen van de zwevende wisselkoers van de Duitse mark onder ogen gezien en zijn stand punt bepaald voor de vergade ring van de ministerraad van de E.E.G. maandag a,s. te Luxem burg. Het hoofd van de Neder landse permanente vertegen woordiging bij de Europese ge meenschappen te Brussel, de heer D. P. Spierenburg, was bij dit punt in de vergadering van de ministerraad aanwezig om de meest recente inlichtingen te verschaffen. Minister Witteveen heeft mee gedeeld, dat de gulden niet zal meegaan, wanneer de mark wordt gerevalueerd. Bij de vo rige revaluatie gebeurde dit wel, zoals men zich zal herinneren, maar de situatie is nu anders, zette de minister uiteen. Toen verkeerden beide landen in de situatie, dat zij een groot over schot op hun betalingsbalans hadden, maar thans is dit alleen bij de bondsrepubliek het geval. Het Nederlandse betalingsba lansoverschot is nu aan de klei ne kant. Bovendien zijn in Ne derland de kosten de laatste tijd sterk gestegen. Een revaluatie van de mark sal volgens minister Witteveen voor Nederland geen voordelige zaak zijn. Dit staat in tegenstel ling met het standpunt van de Belgen, die er voor hun land voordeel van verwachten. Onze uitvoer naar West-Dnitsland zal waarschijnlijk kunnen stijgen ais gevolg van een revaluatie, maar onze invoer zal duurder wor den en dat kan gevolgen heb ben voor het niveau van de consumptieprijzen. In het alge meen ziet minister Witteveen slechts een ongustig effect van een Duitse revaluatie voor Ne derland. Minister Lardinois van land bouw heeft voor de t.v. mede gedeeld, dat het kabinet er niets voor voelt een revaluatie van de mark te volgen. Wat de vergadering van de ministerraad van de E.E.G. be treft kon de minister niet mede delen, welk standpunt de Ne derlandse delegatie zal innemen. De delegaties van andere lan den zouden met deze voorwe tenschap hun voordeel kunnen doen. Hij kon wel zeggen dat noch de voorstellen van de Duitse delegatie noch die van de Europese commissie voor Nederland erg aantrekkelijk zullen zijn. De invoerstop voor agrarische prcöükten, die de commissie de bondsrepubliek wil toestaan, vmdt minister Lar dinois een gevaarlijke zaak, omdat de bondsregering die in voerstop naar eigen inzicht zal mogen toepassen. Dit handelen naar eigen inzicht vindt minis ter Lardinois een te zwaar wa pen. Men kan zo'n' invoerstop dan voor ieder willekeurig pro> dukt,togEassetr/ Twee ongeveer 23-jarige man nen hebben vrijdagmiddag kort na vier uur een mislukte po ging gedaan de botergroothan- del P. Hartog op de Brouwers gracht in Amsterdam te bero ven. Terwijl de ene man bij de deuropening bleef staan, stapte de ander het kantoortje binnen en vroeg de eigenaar om geld. Hij dreigde hierbij vermoedelijk met een gaspistool. De groot handelaar antwoordde dat hij hem moest teleurstellen, omdat het geld de dag tevoren was weggebracht. Inmiddels was ook de tweede overvaller naderbij gekomen, waardoor de groot handelaar zich nog meer be dreigd voelde. Hij greep een kantoorboek en sloeg daarmee naar de gewapende man, die toen een bijtende stof in het ge zicht spoot. Daarna namen de overvallers de vlucht, de groot handelaar met tranende ogen achterlatend. De sociaal-economische raad acht het gewenst dat in de zie kenfondswet een voorziening wordt getroffen voor de situa tie, dat bij het eindigen vaneen lopende overeenkomst tussen ziekenfonds en personen of in stellingen die geneeskundige diensten aan de verzekerden verschaffen, het overleg tussen partijen nog niet tot overeen stemming over 'n nieuwe over eenkomst heeft geleid. De raad is van oordeel dat de voorziening erop moet zijn ge richt het verstrekkingspakket te handhaven max-imaal 'n jaar tussen beëindiging van de oude overeenkomst en het begin van een nieuwe. De ziekenfondsen zouden gedurende die termijn gehouden zijn de honoraria van de beëindigde overeenkomst te betalen. De ziekenfondswet bevat al een bepaling, waarbij de minis ter kan vaststellen dat de ver zekerden aanspraak hebben op een uitkering in geld, als de ziekenfondsen in de onmogelijk heid verkeren op aanvaardbare voorwaarden overeenkomsten af te sluiten met een voldoende Noordstraat 107 Tel. 01150-1'45E TERNEUZEN Senator Fulbright, voorzitter van^ de commissie voor buiten landse betrekkingen van de Ame rikaanse senaat, heeft verklaard, dat de luchtmacht van plan is geweest haar sterkte in Spanje te vergroten, zonder dat het minis terie van buitenlandse zaken daarvan op de hoogte was. Volgens de senator gebeurde dit ondanks de recente tegen stellingen tussen beide landen over dfe continuering van het Het centrale comité van de Slo waakse communistische partij heeft ^donderdag tot een vér gaan de zuivering in staat en partij be sloten. Uit een vrijdag verschenen communiqué blijkt, dat negen leden uit het centrale comité zijn gestoten. Vier leden van het par- De Israëlische politie heeft vrij dagmorgen Nadin Zaroe, burge meester van Ramallah in het door Israël bezette Jordaanse gebied, gearresteerd. Hij is ervan beschul digd rechtstreeks te hebben deel genomen aan vijandige activiteiten en steun te hebben verleend aan terroristen bij hun acties tegen het nüMMra bewind. tijpresidium hebben hun funktïes verloren. Onder hen is ook de voormalige vice-premier Samuel Faltan. Er zijn 24 leden tot het centrale comité toegelaten, die „ten onrech te tijdens het partijcongres waren beschuldigd". Tot hen behoort Vasil Bilak, lid van het presidium van de Tsjechoslowaakse commu nistische partij. Het blad van deze partij, de „Rude Pravo", heeft zich vrijdag uitgesproken voor een consequen te strijd tegen de rechtse krach ten in het land. Daarom moeten partij, staatsapparaat, massamedia, massa-organisaties, economische organen, wetenschap, onderwijs inrichtingen, cultuur en uitgeve rijen van deze elementen worden gezuiverd. Volgens het blad wordt door de nederlaag van de rechtse krachten een „gunstige politieke sfeer voor de oplossing van de economische vraagstukken" ge schapen. ten van het eiland heeft verbro ken. Volgens de eerste berichten Formosa is voor de tweede zijn twee mensen gedood en wor maal in een week tijds door een den er zestien vermist. De wind- wervelstorm getroffen. De „Flos- 1 kracht van „Flossie" is niet zo sie", de tweede, heeft vrijdag hoog, 80 km per uur, maar heeft overstromingen en landverschui- twaalf uur onafgebroken ge vingen veroorzaakt die de ver- stortregend, waardoor de over- bindingen in het noorden en oos- stromingen zijn ontstaan. verdrag dat de aanwezigheid van Amerikaanse bases in Spanje re gelt. Fulbright noemde dit op nieuw een bewijs van het feit, dat de militairen de eerste viool spelen bij het voeren van de bui tenlandse politiek der Verenigde Staten. Hij onthulde de tekst van een brief van het ministerie van de fensie in Washington waaruit blijkt, dat de luchtmacht eerder dit jaar het voornemen had 72 supersone F-4 „phantom"-straal- jagers in Spanje te stationeren ter vervanging van 54 oudere en tragere F-100 toestellen. In een brief staat dat dit aantal was te ruggebracht tot 54 stuks, nadat de Spaanse regering tegen de voorgenomen uitbreiding be zwaar had gemaakt. De democratische senator, heeft zich gedurende de Amerikaans- Spaanse onderhandelingen een Door een mijninstorting zijn donderdagmiddag in de Emil Em- scher-mijn in de Westduitse plaats Essen-Altenessen negen mijnwer kers op een diepte van 650 meter ingesloten geraakt. Na acht uur zijn reddingsploegen er in geslaagd kontakt te krijgen met vijf van de ingesloten mijnwerkers. Zij vertel den dat zij in de nabijheid een col lega hadden gevonden, maar deze was dood. Drie anderen zaten op gesloten in een lager gedeelte van dezelfde galerij. Over hun lot is nog niets bekend. Men verwacht dat het verscheidene dagen zal du ren, voordat de vijf kompels gered zullen worden. Zij hebben de be schikking over een ruimte, van on geveer 40 m2 en krijgen via een waterbuis voedsel en medikamen- ten. Acht mijnwerkers die ook op de galerij werkzaam waren; wis ten na de instorting te ontsnap pen. fel tegenstander van de Ameri kaanse militaire aanwezigheid in Spanje getoond, zeggende dat deze in feite een militaire ver plichting aan het Franco-regime betekent. In juni is de overeen komst voor twee jaar vernieuwd, waarvoor Spanje in ruil militai re bijstand ter waarde van vijftig miljoen dollar ontvangt. Het feit, dat het „state depart ment" eerst twee maanden na ondertekening van de nieuwe akkoorden kennis kreeg van de MEER ZON Een hogedrukgebied waarvan de kern vrijdagavond voor de in gang van het Kanaal lag, trekt langzaam verder naar het noord oosten, in de richting van ons land. Als gevolg daarvan zullen de winden krimpen naar zuid west en zwak tot matig zijn. In de drogere lucht die naar onze omgeving wordt getrans porteerd zullen meer zonnige pe rioden voorkomen, bij droog weer. De temperaturen zullen weer iets hoger worden dan vrijdag. Op de oceaan is de de pressie-activiteit weer toegeno men, maar op het weer in onze omgeving heeft dit geen in vloed. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige wind krimpend naar zuidwest. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. uitbreiding, welke het „Penta gon" van zins was geweest, brengt een geknoei en bureau cratie aan het licht, die bewijzen dat er een ernstig defect in het mechanisme van de Amerikaan se buitenlandse politiek bestaat, aldus Fulbright. Het state department is steeds beschouwd als de instantie, die verantwoordelijk is voor buiten landse aangelegenheden. Maar, zo zegt Fulbright, door de her haaldelijke incidenten, groot en klein, van de militairen bij het voeren van onze buitenlandse politiek een onvermijdelijk produkt van het bezitten van ba ses en militaire missies overal over de aardbol ben ik er niet langer zeker van, dat het minis terie van buitenlandse zaken ge heel en al verantwoordelijk moet worden gesteld. ZATERDAG 4 OKTOBER v.m n.m. Breskens 7.38 8.12 Terneuzen 8.14 8.48 Hansweert 8.53 9.27 Walsoorden 8.57 9.31 ZONDAG 5 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n m. 8.57 9.31 9.33 10.07 10.12 10.46 10.16 10.50 MAANDAG 6 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.10 10.46 11.25 11.29 n.m. 10.48 11.24 12.03 12.07 ZON op onder MAAN op ondei aantal medewerkers. De S.E.R. meent dat de minister dan ook de bevoegdheid moet hebben de honoraria vast te stellen, die de medewerkers ten hoogste in rekening mogen brengen aan de ziekenfondsverzekerden. De raad meent verder dat, als de minister krachtens de zie kenfondswet het systeem van verstrekkingen „in natura" ver laat, hij de honoraria definitiei moet vaststellen, die aan de me dewerkers zijn verschuldigd over de periode tussen het ein de van de oude overeenkomst §n het begin van het restitutie- St6lS6l. De S.E.R. acht de voorstellen tot beperking van de vrijheid dergenen die medische diensten verlenen, niet ongerechtvaar digd in het licht van de ver sterking van hun onderhande lingspositie. De raad meent dai de wijzigingen van de zieken fondswet de vrijheid van be roepsuitoefening onverlet laten, omdat zij niet de eigen verant woordelijkheid van de mede werkers beperken voor de wij ze waarop ze hun taak vervul len. Okt. 4 06.45 5 06.47 18.11 18.09 23.25 16.05 16.28 De assemblee van de raad van Europa heeft de volgens haar noodzakelijk te bereiken resulta ten op de E.E.G.-topconferentie in Den Haag in een resolutie vastgelegd. De zes moeten daar een intentieverklaring bereiken over de toekomstige ontwikke ling en uitbreiding van de ge meenschap. Ze moeten een alge mene strategie vaststellen met 'n prioriteitenlijst voor de politieke en economische onderhandelin gen, die in het verschiet liggen en ze moeten een datum vaststel len voor het begin van de onder handelingen. In een rapport, dat door de Noorse afgevaardigde Petersen namens de economische commis sie aan de assemblee is uitge bracht, wordt de te volgen stra tegie nader uitgewerkt. De on derhandelingen moeten beginnen met Groot-Brittannië. De essen tie van de onderhandelingen moet zijn het bereiken van over eenstemming over het economi sche doel dat de uitgebreide ge meenschap voor ogen staat. Er moet een tijdschema komen voor het bereiken van dat doel. Voor zover mogelijk moet over de de tails van de toekomstige ontwik keling van de gemeenschap bin nen 'n uitgebreide E.E.G. onder handeld worden en wel op basis van de procedures, die voorzien zijn in het verdrag van Rome. De uitgebreide gemeenschap moet dan verder met andere Europese staten gaan onderhan delen over associatie. Er zou bijv. een vrijhandelszone kunnen ont staan met gemeenschappelijke instellingen voor de ontwikkelde landen in Noord- en Centraal- Europa. Voor de landen in ont wikkeling in Zuid-Europa zou den associatie-overeenkomsten gemaakt kunnen worden op basis van die, welke bestaan voor Griekenland en Turkije. De dinsdag in Beiroet door een automobilist neergeschoten func tionaris van de Britse ambassade in Libanon, Anthony Bishop Leggatt, is vrijdag in een zieken huis aan zijn verwondingen over leden zonder bij kennis te zijn gekomen. Na de schietpartij, die ontstond na een aanrijding, zijn drie mannen gearresteerd. Een van hen heeft bekend de Brit te hebben neergeschoten. Premier Golda Meir van Is raël heeft donderdag op een persconferentie in Los Angeles verklaard, dat president Nixon haar tijdens het overleg in Washington geen „rechtstreekse en concrete" toezegging voor wa penleveranties aan haar lana heeft gedaan. Weliswaar had Nixon veel begrip getoond voor de problemen van Israël, maar, aldus mevr. Meir, „ik kan niet zeggen dat ik met een volle tas naar huis ga".

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1