PROVINCIAAL NIEUWS Verdierf geld KAMER VAN KOOPHANDEL OVER BELGISCHE B.T.W. Brief aan minister van financiën ZIIIDLANDTHEATER GAAT ZATERDAG VAN START Reeds zes voorstellingen uitverkocht VERSLAG VAN E.E.G. SPREEKT VAN EEN VOORTDURENDE HAUSSEPERIODE Kamerlid stelt vragen over „free publicity" voor Philips INDIA HERDENKT 100e GED00RTEDAG VAN GANDHI Kerkelijke luchtbrug Diafra kostte al 25 levens DE VRIJE ZEEUW Terneuzen BIJ DE SRAR Biervliet Cadzand Sluis IJzendijke Haal ëe prachtige Meuren van de herfst ia hols. Dat kan nvu Want ze zijn er weer Chrysanten. Prachtige najaarsbloemen. Neem een bos mee. Mounties Agenda Overweldigend" Voor elf mille aan elektronische apparatuur gestolen Bittere strijd Tegen arts vier maanden geëist wegens abortus Vrijdag 3 oMot>er 1969 S Zilveren jubileum Op 9 oktober a.s. zal de heer F. Kayser te Terneuzen, in dienst bij het staatsbedrijf der P.T.T. en werkzaam bij de tech nische dienst (afdeling telefonie) te Terneuzen, zijn 25-jarig ambtsjubileum herdenken. Kinderfeest uitgesteld Aanvankelijk lag het in de be doeling van de leiding van ,,'t Kotje" om a.s. zaterdag ter ge legenheid van de huisdierenshow die door de dierenbescherming in het voormalige veilinggebouw wordt georganiseerd, in 't patro naat een kinderkermis te hou den. Deze kermis kan op 4 okto ber geen doorgang vinden maar wel over 14 dagen op zaterdag 18 oktober a.s. De kinderen (van 612 jaar) die op de show voor hun huisdier een certificaat heb ben gekregen, hebben vrije toe gang tot deze kermis. Er zullen films worden vertoond en zij zul len aan verschillende spelen kunnen deelnemen. Postzegelveiling De in mei opgerichte Dow- postzegelvereniging „De Post- jager" organiseert op dinsdag 7 oktober 's avonds om half acht in café „De Vriendschap" te Terneuzen de grootste postzegel veiling, die ooit in Zeeuws- Vlaanderen werd gehouden. Er zal voor een totale waarde van ongeveer achtduizend gulden aan postzegels van de Neder landse overzeese gebiedsdelen en nagenoeg de complete serie Nederlandse zegels van de eerste uitgave af aanwezig zijn. De ge hele partij zegels wordt onder verdeeld in 529 kavels. De inzet - prijzen bedragen ongeveer 50 .procent van de cataloguswaarde. De veiling is ook voor niet-leden toegankelijk. Jan Mertens voor N.K.V.-centrales De voorzitter van het Neder lands katholiek vakverbond (NKV), de heer Jan Mertens, zal a.s. zaterdagmorgen in hotel „Rotterdam" te Terneuzen spre ien over: „Waarheen met ons N.K.V." De voorzitter spreekt ter gelegenheid van de distrikts- vergadering van de plaatselijke NKV-centrales voor de leden en adviserende leden van de dis- trictsraad. Behalve de gewone agenda punten worden groepsbesprekin gen gehouden. Er zal gelegen heid worden gegeven tot discus sie met de inleider. Gemeenteraad De gemeenteraad van Biervliet heeft besloten aan het gemeente- personeel een duurtetoeslag uit te keren van 140. Een subsidieverzoek van de stichting „Omloop van Zeeuws- Vlaanderen" werd afgewezen. Aan Leenhouts' aannemings bedrijf te Sluis werd 4750 m2 grond verkocht voor ƒ22,50 per m2 voor de bouw van 16 premie woningen. Aan ieen 16-tal inwoners wer den de blot» eigendommen ver kocht van in erfpacht uitgegeven grond met een totale waarde van 15.791,25. Tijdens de rondvraag bracht de heer De Krijger de sportvel den ter sprake. Naar hem was gebleken zouden er geen papier bakken aanwezig zijn. Er is nu ook een mogelijkheid dat er con sumpties worden gekocht, met name chips. De lege zakken wor den dan maar op het veld ge gooid, betgeen een rommelige in druk maakt. Wnd. burgemeester Claeijs zat deze zaak in het col lege bekijken. Gemeentebode met pensioen Tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis van Biervliet werd afscheid genomen van de gemeentebode C. v. Haneghem. Deze gaat de dienst verlaten we gens het bereiken van de 65- jarige leeftijd. Wnd. burgemeester Claeijs schetste de loopbaan van de heer Van Haneghem die in 1924 op 20- jarige leeftijd werd benoemd op een wedde van f 100 per jaar. In 1926 volgde ook de benoeming tot gemeentelijk aanplakker met 10 per jaar. In 1944 werd hij benoemd tot schoonkouder met ƒ200 per jaar. waarna ook nog 'n benoeming volgde tot schoon- houder van de openbare school. In 1954 werd hij bovendien huurophaler van de gemeente woningen waarvoor hij 0,12 per week ontving per woning. 45 jaar hebt u in Biervliet ge diend en hebt veel bestuurders zien gaan en komen. U bent ook bij veel huwelijksvoltrekkingen aanwezig geweest en hebt daar dikwijls de zenuwen van de amb tenaar van de burgerlijke stand weggenomen. Gedurende 25 jaar hebt u met uw vrouw het gemeentehuis onderhouden. Ook bent u de ge meenteontvanger dikwijls be hulpzaam geweest bij hiet rond brengen van de aanslagen en u wist de mensen die niet op tijd betaalden, te vinden. „Ik dank u voor alles wat u De kamer van koophandel en fabrieken in Zeeuws-Vlaanderen heeft deze week het volgende schrijven gezonden aan de minis ter van financiën. „Onze Kamer heeft de eer ter kennis van uwe excellentie te brengen dat zij het in hoge mate betreurt dat de Belgische rege ring besloten heeft de invoering van de b.t.w. uit te stellen tot 1 januari 1971 ondanks de E.E.G.-afspraken dat uiterlijk 1 januari 1970 de invoering van KANAAL TERNEUZEN-GENT SCHEEPVAARTBEWEGING van woensdag 1 okt. (na 11 u.) tot donderdag 2 okt. (tot 11 u.) Bestemd voor Terneuzen B.alder, 1047 dwt (Deen) Ópole, 3062 dwt (Pool) Vbor Sluiskil ..Frans Holm, 522 dwt (W.-Dld) Bestemd voor Gent: Madjoë, 632 dwt (Ned.) •Paul, 1100 dwt (W.-Dld) Falco, 984 dwt (Ned.) Edison, 800 dwt (Ned.) Prosna, 820 dwt (Pool) Alexis, 940 dwt (W.-Dld) Ilse Wulff, 1171 dwt (W.-Dld) Polaris, 450 dwt (Ned.) Antilope, 830 dwt (W.-Dld) Susanne Fritzen, 16.019 dwt (W.-Dld) Vertrokken van Terneuzen Balder, 1047 dwt (Deen) Gepasseerd van Gent Saturn, 2125 dwt (W.-Dld) Catharina, 250 dwt (Eng.) Bastion, 265 dwt (Eng.) Gasselte, 310 dwt (Ned.) Irtyshles, 3607 dwt (Rus) Falco, 984 dwt (Ned.) Concorde, 560 dwt (Eng.) Lancing, 2045 dwt (Eng.) Hektos, 2404 dwt (Fin) Tolmi, 9850 dwt (Lib.) Flynderhorg, 3158 dwt (Deen) deze wet in alle lid-staten een feit moet zijn. Door het bedrijfsleven in ons gebied wordt het als een nadeel gevoeld dat in ons land de b.t.w. is ingevoerd terwijl deze wet in België nog niet van toepassing is. Het prijsverschil dat zal voort vloeien uit een overheidsmaat regel op het gebied van de om zetbelasting en accijnzen, kan bezwaarlijk worden gezien als 'n normaal concurrentieverschijn- sel en dient krachtig van de hand te worden gewezen. Met name de detailhandel en het horecawezen in ons gebied zullen door dat besluit tot uitstel van de invoering van de b.t.w. worden getroffen. Wij menen dat, nu er grote be langen van het bedrijfsleven in de grensgebieden op het spel staan, het op de weg van onze regering ligt al haar invloed aan te wenden om te trachten de Belgische regering te bewegen tot het nakomen van de in de E.E.G. gemaakte afspraken; Mocht een beroep op de Bel gische regering onverhoopt niet het gewenste resultaat geven dan willen wij in overweging geven, in het belang van het be drijfsleven langs de Belgische grens, aan uw voornemen tot verhoging van de b.t.w.-tarieven geen gevolg te geven. Verder zou naar onze mening de moge lijkheid geopend dienen te wor den aan Belgische kopers de b.t.w. te restitueren waardoor de discriminatoire prijsverschillen tussen België en Nederland zou den verdwijnen. Wij doen een dringend beroep op Uwe Excellentie om te bevor deren dat de Belgische regering op haar besluit zal terugkomen zodat de b.t.w. toch op 1 januari 1970 zal worden ingevoerd. Zou de Belgische regering niet bereid zijn zich te houden aan de E.E.G.-afspraken. dan willen wij er op aandringen door het nemen van passende maatregelen de daaruit voor het bedrijfsleven voortvloeiende nadelige gevol gen op te heffen." Tot zo ver het schrijven van de kjwaeï KSO voor de gemeente hebt gedaan en ik bied u als dank een scheer- apparaat aan." Voor mevr. Van Haneghem was er een schemer lamp. Oud-burgemeester Kostense roemde de betrouwbaarheid waarmede Van Haneghem altijd zijn werk heeft vervuld en hij dankte hem voor de samenwer king. Aan het slot dankte de heer Van Haneghem voor de cadeaus en woorden tot hem gericht. Men bleef nog enige tijd gezellig bij- Experimenteel weekend Op 29 en 30 november a.s. wordt in het oecumenisch vor mingscentrum „Hedenesse" (ge bouw „De open hof") een expe rimenteel weekend georgani seerd voor jongvolwassenen (van 18 tot 30 jaar). Van zaterdagmid dag half twee tot zondagavond half zeven wordt een vol pro gramma afgewerkt. Dr. L. Lam- brechts van de sociale schooi m Gent, zal een inleiding houden over „zee en asfalt". Verder is er muziek, film en „beleven". Jubileum De heer A. Th. van Kruffssen, wachtmeester le klasse bij de rijkspolitie was op 1 oktober 25 iaar werkzaam als politieman. De heer Van Kruijssen staat thans reeds 16% jaar te Sluis. Voor die tijd was hij o.m. poli tieman in de gemeente Honte- Voorman gemeentewerken ten grave gedragen Woensdagmorgen is de heer J. Martens, voorman van ge meentewerken sedert 1954, ten grave gedragen door personeel van gemeentewerken. Nadat in de r.k. kerk een uitvaartdienst was opgedragen, werd hij op de r.k. begraafplaats ter aarde be steld. Achter de baar zagen r.-e de voltallige raad en alle ge- meentepersoneel. Kransen en bloemen bedekten de baar. De belangstelling in de kerk zowel ils op de begraafplaats was -eer groot. De overledene be- -eikte de leeftijd van 55 jaar. Hij laat vrouw en zeven kinde ren achter. Toneel De toneelgroep van de EHBO heeft in studie genomen 't blij spel in drie bedrijven van Max Andrea „Hoogheid uw kameel staat klaar". Het ligt in de be doeling dat de uitvoering in de eerste helft van november zal worden gegeven. Oriëntatierit De plaatselijke V.V.V. houdt 11 oktober de jaarlijkse oriëntatie- rit onder auspiciën van de W.Z. A. De lengte van de rit is onge veer 60 km en de gemiddelde snelheid is vastgesteld op 30 km per uur. De prijsuitreiking vindt plaats in hotel „Het Hof van Koophandel" nadat een toe lichting door de uitzetters is ge geven. pP Chiysanten brengen sfeer! «Ss Na de officiële ingebruikne ming door minister Klompé krijgt 't Terneuzense Zuidland- theater nog twee openingen te verwerken. Vanavond is de teugd aan de beurt die 'n koek je van Rotterdams souldeeg krijgt opgediend door „The Free" en morgen gaat dan het eerste speelseizoen van start met de „Zirkusprinzess" door de hoofdstadoperette. Van de zes tien abonnementsvoorstellingen die dit seizoen op het program ma staan, zijn er al zes prak tisch uitverkocht. Dat zijn 't optreden van Fons Jansen op 7 oktober, de klucht ..Potasch en Perlemoer in tex tiel" (6 november), het toneel stuk „Er zit een haar in mijn soep" (14 november), het optre den van Ramses Shaffy en Lies- beth List (7 januari), het caba ret „Tingel Tangel" (16 febru ari) en de operette „lm weissen Rössl" die 30 maart te zien is. Los van de abonnementsvoor stellingen staat het ontreden van de „Mounties" donderdag 9 ok tober met hun „Everybody hap py", evenals het cabaret „Frus- trooiing" van Jules de Corte dat zaterdag de elfde de schouw burg aandoet. Volgende week vrijdag wordt van zeven tot twaalf uur des avonds „open huis" gegeven. Iedereen kan dan de schouw burg komen bekijken. Zaterdag 11 oktober biedt het programma behalve Jules de Corte twee matinees voor de jeugd door het gezelschap Coos van de Velde uit Amersfoort. iiiiiinuiiiiiniiiiiiiuiinmii! ZATERDAG 4 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Pas op je tellen". Zuidersportpark, 4 uur: Tern. BoysNoad '32. ZONDAG 5 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Gungala, de maagd van de jungle"; 5 en 8 uur; „Pas op je tellen".* MAANDAG 6 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Gungala, de maagd van de jungle". DINSDAG 6 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Gungala, de maagd van de jungle". lllll De heer Aart Janszen, amb tenaar voor culturele zaken van Terneuzen, noemt de belangstel ling „overweldigend". De abonnementen zijn ver spreid via de Terneuzense per soneelsverenigingen, die vol gens de heer Janszen ruim drie kwart van de Terneuzense be volking bereiken. Hij vindt het jammer dat 't resterende kwart en de rest van Zeeuws-Vlaan deren daardoor de meest popu laire programmapunten zal moe ten missen, maar er zal naar worden gestreefd extra pro gramma's van de uitverkochte voorstellingen in te lassen. Men kan zich nu in ieder ge val nog op tien voorstellingen abonneren. Een abonnee betaalt vier gulden per voorstelling mits hij voor minimaal vier ver schillende programma's bestelt. Losse kaarten kosten ƒ6,50. ST. PATRICK'S ISLAND, bij Ierland: Een luchtopname van St. Patrick's Island, waar een Lon- dense commune 48.000 dollar voor geboden heeft om er in rust te kunnen leven. Een Ierse belan gengroep heeft echter een hoger bod gedaan om de communele den te weren. Het jongste verslag van de Europese commissie over con junctuurenquêtes (in de maan den februari tot en met juni) hij het bedrijfsleven in de E.E.G. constateert, dat de gemeenschap als geheel een uitgesproken hausseperiode beleeft. De expansie van de binnen landse vraag wordt in iedere lid staat aangevuld met impulsen, die uitgaan van het handelsver keer tussen de zes onderling. De produktie vertoonde de afgelo pen maanden een hoog groeitem po, terwijl de reeds goed gevulde orderportefeuilles nog in omvang toenamen. Eind juni beschouw de 41% van de ondernemers hun ordervoorraad als „groter dan normaal", tegen 33% eind maart. De bezettingsgraad van de ptroduktiecapacitedt is aanzien lijk gestegen en de voorraden eindprodukten zijn opnieuw verkleind. De spanningen op het gebied van de verkoopprij zen namen toe. Een groot aan tal ondernemers dacht de ko mende maanden tot prijsverho gingen over te gaan. Hoewel de produktieverwach- tingen, hoofdzakelijk als gevolg Het kamerlid Visser van P'lfi heeft minister Klompé van '1 vragen gesteld over het cow^- taar, uitgesproken tijdens de woensdagavond gespeelde voetba1- wedstrijd PSVRapid Wien, wel ke wedstrijd via de televisie werd uitgezonden. In een toelichting zegt het ka merlid, dat hij geenszins de inte griteit van de commentator in twij fel te trekken. Door het regelma tig gebruik bij dit soort reportages van uitdrukkingen als „Philips sportvereniging", het „Philips- sportpark", de „Philips-harmonie", de „Philips-lichtinstallaties", etc. verkrijgt dit bedrijf op uren van zeer grote kijkdichtheid een gigan tische „free publicity", aldus de vragensteller. Naar zijn mening dreigt dit de bestaande reclameregels „tot een wassen neus" te maken. De heer Visser wijst er op, dat dit effect nog wordt versterkt doordat er b!j EMMlMgexers d« laatst* *Ud een teneur is te spreken van „sport club" Feijenoord en „Philips"- sportvereniging, waar men vroe ger sprak van Feijenoord en PSV. De situatie maakt naar de mening van de heer Visser een bezinning over de houdbaarheid van de hui dige reclameregels gewenst. Het kamerlid vraagt minister Klompé, te doen nagaan hoe vaak en in welke woordcombinatie het woord „Philips" is gebruikt tijdens de bedoelde reportage. Ook vraagt hij, of de minister mogelijkheden ziet dat bij volgende reportages van wedstrijden van PSV de gel dende reclamevoorschriften naar de geest redelijk worden nageko men en zo neen, welke consquen- ties dit zou hebben ten aanzien van die reclamevoorschriften in het algemeen? Een 32-jarige Italiaanse mu sicus heeft bij de politie aangif te gedaan, dat dinsdagnacht uit zjin auto elektronische appara tuur voor muziekinhtrumenten, luidsprekerkasten. kleding en andere persoonlijke eigendom men ter waarde van 11.000, zijn gestolen. De auto stond ge parkeerd op het Raamplein in India heeft donderdag de hon derdste geboortedag herdacht van Mahatma Gandhi, de revolutionai re asceet die zijn land door middel van «»oweid'o -aar de onaf- kelijkheid heeft geleld. Premier Indira Gandhi en presi dent Giri zaten met gekruiste be nen op de grond bij de duizenden Indiërs die kort na het aanbreken van de dag in gebed zaten verzon ken bij het monument, dat is op "ericht bij de rievier de Jumna op de plaats waar de mahatma de „grote ziel" werd gecremeerd nadat hij door een fanatieke hin doe op 30 januari 1948 was ver moord. Rondom het monument, dat was bezaaid met rozenbladen en jas mijn, zaten duizend vrijwilligers reeds vier dagen onafgebroken te spinnen om op deze wijze de cam pagne van Gandhi te herdenken om door het vervaardigen van eigen gesponnen kleding een einde te maken aan de Britse overheer- aina. Deze kledinz was eens het symbool van de beweging voor de vriiheid. Khan Abdoel Shaffar Khan, da 80-jarige mohammedaanse „Gan dhi uit het grensgebied", die de onafhankelijkheidsbeweging in het noordwesten van het land heeft geleid, werd toegejuicht toen hij zich voegde bij de mensen in het gebed, die teksten zegden uit de heilige boeken van de hindoe's, mohammedanen, het christendom, de sikhs, de parsie's en de boed dhisten. De bittere herinnering aan de recente botsingen tussen hindoe's en mohammedanen in Ahmedabad gaven iets schrijnends aan de eed, die is afgelegd door duizenden in het gehele land om zich in te zet ten voor de eensgezindheid tussen mohammedanen en hindoe's. In de loop van de dag zijn vier aan Gandhi gewijde herdenkings zegels „uitgegeven. President Giri zei, dat deze postzegels de bood schap van Gandhi voor goodwill en beter begrip tussen alle naties moeten doen herleven. van seizoenfactoren, iets minder hoog gespannen waren, behiel den zij een dynamisch karakter: eind mei verwachtte 97% van de ondernemers dat de ontwikkeling in hetzelfde tempo zal doorzetten. Tenslotte hielden de onderne mers voor de naaste toekomst rekening met een verdere per soneelsuitbreiding. Over het ge heel ziet het ernaar uit dat de bedrijvigheid de komende maan den zeer druk zal blijven, aldus het verslag. Met de dood van de uit vijf koppen bestaande bemanning van de stratofreighter van „Joint Church Aid" die onlangs vlak voor de landing oP het vliegveld Uli in Biafra neerstortte, is het aantal personen dat in het kader van de (nachtelijke) kerkelijke luchtbrug om het leven kwam, tot 25 gestegen. De afdeling Nederland van „Joint Church Aid" heeft meege deeld, dat het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk nog niet is afgesloten, maar dat vaststaat, dat geen militaire actie in het spel is geweest. Het totale aantal vluchten van de kerkelijke hulporganisaties heeft inmiddels de 3500 over schreden. Hoewel de hoeveel heid voedsel en medicijnen die elke nacht wordt overgevlogen niet voldoende is, betekent het voortbestaan van deze luchtbrug voor honderdduizenden Biafra- nen toch 't verschil tussen leven en dood •Inmiddels heeft ook een aantal Oosteuropese kerken bijgedra gen aan de vele tonnen goederen die voor deze operatie nodig zijn. Joint Church Aid Nederland, waarin de stichting oecumeni sche hulp en „Mensen in Nood" samenwerken, beraadt zich' mo menteel op de vraag hoe Nederland zijn bijdragen kan voortzetten aan het instandhou den van de luchtbrug, die grote bedragen vergt. Vier maanden gevangenisstraf luidde gisteren de eis van de of ficier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen de 44-jarige arts K. S. B. uit Rotterdam we gens het plegen van abortus op een meisje uit Delft. Tegen het echtpaar in wiens woning het feit werd gepleegd, eiste de offi cier zowel voor de man als voor de vrouw een geldboete van 3.000 gulden of honderd dagen hechtenis. De arts ontkende te hebben geweten dat het meisje zwanger was. Hij zou haar alleen hebben onderzocht, maar het meisje zelf verklaarde dat de arts daarbij een soort pen had gebruikt. De officier wees erop, dat handelingen als door ver dachte verrricht reeds de moge lijkheid geven tot verstoring van zwangerschap. Plegen van abor tus geldt nog steeds als oen ern stig strafbaar feit, aldus de offi cier, die rekening wilde houden met de omstandigheid, dat deze zaak voor de arts ernstige gevol gen kan hebben. Om die reden wilde hü geen zwaardere straf eisen. De raadsman was van mening dat de tenlastelegging niet be wezen was en betoogde dat over het plegen van abortus anders wordt gedacht dan een aantal jaren geleden. Hij concludeerde tot vrijspraak subsidiair clemen tie. De rechtbank zal op 16 oktober yonius Rijzen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3