Indonesische schouder klopjes voor minister Luns Luchtpiraterij is misdadig Amerikaanse astronauten worden door koningin Juliana ontvangen Roofoverval op spaarbank te Amsterdam De komende coalitie van SDPenFDP Verkeersvliegers zeggen: Het woord is nu aan de Ver. Naties Minister De Block geeft toestemming voor garantiekrediet aan Verolme HET WEER Loonpolitieke adviescommissie staat op springen Mishandeling van vrouwelijke gevangenen VRIJDAG 3 OKTOBER 1969 25e Jaargang No. 6083 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneüzen Buit 6.000 gulden MIJNWERKERS INGESLOTEN ISRAËLISCHE LUCHTMACHT WEER IN ACTIE Franse PTT-staking een mislukking Malik prees Nederland Duitse spion gearresteerd Machteloos Staking Breed onderzoek Ervaringen Capsule Hoogwater Weerbericht Duitse ambassaderaad pleegt zelfmoord in Moskou Zon- en Maanstanden Aardbeving in gebied van San Francisco Fnttikerteg 65/ abotmemenC: TERNEÜZEN Directeur-Hoofdredacteurp. J. ran <Je Saade Telefoon: (01150)—2073. Gironumftier: 38150 Redactie, en Admlnietretkhadree c Sntfdiwsl Abonnementsprijs* ƒ8.— per kwartaal; per maand f2,70 tosse nummers 15 cent Inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 18 cent; mitifmun per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel taétn 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of Adrea bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot am. 2 our Voor het gecomb. maandag/dinsdag-eummei tot 10 uur voormiddag. Donderdagmiddag omstreeks half drie is op het hijkantoor van de spaarbank voor de stad Amsterdam aan de Admiraal de Ruyterweg een gewapende roof overval geoleegd op een kassier. De overvaller bedreigde de kas sier met een wapen, mogelijk een afgezaagd geweer, dat hij onder zijn jas droeg. De overvaller zou een Nederlander zijn. De man kwam het bijkantoor binnen, waar op dat moment vier cliënten stonden. Hij bedreigde een lokettist en zei dat hij geld moest hebben. Deze antwoordde dat hij geen geld had. Op de vraag van de overvaller wie dan wel, reageerde de lokettist met de mededeling dat dit de kas sier was. Deze kwam aan 't loket en gaf de overvaller wat geld, zoals ge meld een bedrag van ongeveer 6000 gulden. De man maakte zich met het geld uit de voeten. Een woordvoerder van de spaarbank deelde later mede, dat er 6000 was buitgemaakt. De overvaller vluchtte lopend in de richting van de Hoofdweg en ver dween daarna spoorloos. De mo gelijkheid bestaat dat hij in een gereedstaande auto is gestapt. Ook over de aard van het wapen bestaat geen zekerheid. Volgens de politie staat alleen vast, dat de ongeveer 40-jarige overvaller dreigde met iets dat op een vuur wapen leek. Door een mijninstorting zijn donderdagmiddag in de Emil Emscher-mijn in de Westduitse plaats Essen-Altenessen negen mijnwerkers op 650 meter diep te ingesloten geraakt. Tot 's avonds was men er niet in ge slaagd contact met hen te krij gen. Na acht uur gelukte het met vijf van de ingeslotenen in tele fonisch contact te komen. Eén mijnwerker is zeker gedood en over het lot van de drie overigen tast men in het duister. Israëlische jachtbommenwer pers hebben donderdag Jordaan se legerstellingen in het noor den van de Jordaanvallei en Egyptische militaire doelen langs het Suez-kanaal aangevallen. Volgens een militaire woord voerder in Tel Aviv was de aan val op de Jordaanse stellingen aan de rivier de Yarmoek ge last, nadat Israëlische posten ten zuiden van Asj dot Yaacov gedurende een half uur onder mortiervuur hadden gelegen. Israëlische tanks beantwoord- den het vuur waarna de lucht macht in actie kwam. Aan het Suezkanaal werden omstreeks het middaguur en twee uur later luchtaanvallen uitgevoerd na Egyptische agres sie in het gebied, aldus de woordvoerder. Alle toestellen keerden behouden op hun bases terug. De Indonesische diplomaat dr. Soedjarwo Tjondronegoro heeft in New York gezegd, dat de Neder landse minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, woensdag op In donesisch verzoek een wijziging heeft aangebracht in het aan West- Irian gewijde deel van zijn rede in de algemene vergadering van de verenigde naties. Minister Luns was van plan om te zeggen, dat er bij het Neder landse volk twijfel bestaat over het stelsel dat werd gekozen om de mening van de Papoea's te leren kennen en ook over de ma nier waarop dat was gebeuld. In feite heeft minister Luns ge zegd dat er in Nederland enige twijfel is gerezen over het stelsel van de daad van „vrije keuze". Hij laste ook nog in dat de secretaris- De sociaal-democraten van de Westduitse minister Willy Brandt hebben woensdagavond over ve le politieke zaken overeenstem ming bereikt met de vrije demo cratische partij in hun pogingen een nieuwe coalitieregering te vormen. De sociaal-democrati sche minister van economische zaken Karl Schiller, die duide lijk optimistisch was, zei na af loop van de tweede ronde van de onderhandelingen dat alle be langrijke politieke problemen waren besproken. Een lid van de onderhande lingscommissie van de F.D.P., Willy Weyer, zei tijdens de pau ze dat er nog moeilijkheden wa ren. „We hebben geen eenvoudi ge stemmachine, maar we zullen al onze leden persoonlijk moeten overtuigen", en hij voegde er aan toe: „Als de resultaten goed zijn twijfel ik er niet aan of we zullen als één team in de coalitie treden." Toch wordt nog oppo sitie uit de F.D.P. tegen een coa litie met de S.P.D. verwacht. Een van de conservatieven, de vroegere voorzitter Erich Mende, zei in een interview in het Duitse blad „Bildzeitung" dat hij voor het kanselierschap niet op Willy Brandt zal stemmen. Slechts tien procent van het personeel bij de Franse poste rijen heeft donderdag gehoor ge geven aan een oproep van linkse vakbonden om het werk voor vierentwintig uur neer te leggen. Bij enkele Parijse postkantoren lag het percentage iets hoger. De staking maakt deel uit van een reeks,- waartoe de bonden op roepen ter ondersteuning van salariseisen en eisen voor betere arbeidsvoorwaarden. generaal van de verenigde naties de uitslag al had gegeven. Volgers art. 28 van de overeenkomst van New York van 1962 moeten beide partijen zich aan de uitslag hou den. Dr. Soedjarwo, de speciale as sistent voor West-Irianzaken van de Indonesische minister van bui tenlandse zaken Adam Malik, toonde zich na de speech verheugd over de wijzigingen. Het is goed, zo zei hij, dat Nederland heeft in gezien dat de tekst gewijzigd moest worden. Minister Malik heeft zich woens dag, toen hij na minister Luns het woord voerde, prijzend ove< Ne derland uitgelaten. Malik zei in zijn rede verheugd te zijn dat de Indonesische regering de mede werking en de hulp geniet van de Nederlandse regering bij de verde re ontwikkeling van West-Irian. De Indonesische minister herhaal de dat de uitslag van de „daad van vrije keuze" niet te herroepen valt. Een 30-jarige onderofficier uit Rosenheim, wiens naam niet be kend is gemaakt, is onder ver denking van spionage voor Oost- Duitsland in München gearres teerd. Ook zijn echtgenote is om dezelfde reden aangehouden. De onderofficier was gestationeerd bij de bergpioniers in Degern- dor am Inn. Er zouden micro films bij hem zijn aangetroffen. De gearresteerde is de 30-ja- rige Ekhardt Konopka uit Ro senheim, zo deelde een woord voerder van het Westduitse le ger mee. Hij werd al lange tijd door de contra-spionage in het oog gehouden. Zijn arrestatie volgde nadat een inwoner van Rosenheim, die in een spionage- zaak verwikkeld was, de politie daarvan in kennis stelde. „Reeds te lang heeft de zwam van de luchtpiraterij zich onge stoord kunnen ontwikkelen in het moeras van internationale naijver, achterdocht en politiek gekonkel", aldus het hoofdre dactionele commentaar in het officiële orgaan van de vereni ging van Nederlandse verkeers vliegers, gepaamd „Op de Bok". Naar bekend neemt 'het euvel van de luchtpiraterij hand over hand toe. Ook de Nederlandse verkeersvliegers maken zich ernstige zorgen. Inmiddels is de kwestie van de luchtpiraterij op de agenda van de verenigde na ties geplaatst. In zijn commentaar vervolgt de hoofdredacteur: Met lede ogen hebben de vlie gers, die zich beroepshalve ver antwoordelijk voelen voor de veiligheid van het luchtverkeer, jarenlang machteloos toegezien hoe de voor internationaal recht verantwoordelijke instanties, door onderling wantrouwen angstig geworden om zich er gens op vast te leggen, de ont wikkeling van een algemeen in ternationaal luchtrecht, zoals wij dat ook bij de scheepvaart ken nen, hebben getraineerd. De na jarenlang kibbelen in 1963 te Tokio opgestelde fegels ten aan zien van misdae® aan boord van vliegtuigen op internationale vluchten zijn nog slechts door een kwart van de staten van de wereld ondertekend en 't heeft lang geduurd, voordat men met de grootste moeite 12 staten be reid had gevonden het stuk te bekrachtigen (onder deze staten bevindt zich ook Nederland). Het blad noemt het verheu gend, dat de „Ifalpa" (de inter nationale overkoepelende orga nisatie van nationale vliegers verenigingen) thans een vuist heeft gemaakt „om door pressie te pogen af te dwingen wat door laksheid en door gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef der bevoegde instanties is nagela ten". Naar bekend dreigt de „Ifal pa" met een wereldomspannen- De minister van economische zaken heeft aan de nationale in vesteringsbank en de heer Verol me bericht dat de staat zich ga rant zal stellen voor rente en af lossing op een krediet van ƒ25 miljoen aan het Verolme-concern ter overbrugging van de huidige liquiditeitsspanningen. Deze span ningen vormden een bedreiging van de werkgelegenheid bij de tot het concern behorende bedrijven. De minister heeft tot deze ga rantie besloten, nadat de heer Verolme zich met alle hem door de minister gestelde voorwaarden had verenigd. Aan de verlening van het overbruggingskrediet zijn zodanige bevoegdheden voor de minister verbonden, dat voldoende waarborgen zijn verkregen voor de vervulling van deze voorwaarden, zo deelt het ministerie van econo mische zaken mede. De heer Verolme heeft aan de voorzitter van het college voor de scheepsbouw, de heer mr. B. Bies heuvel en de directeur van de stichting Nederlandse scheeps- bouwindustrie, de heer prof. mr. H. Lnagman verzocht in de kortst mogelijke tijd een onderzoek in te stellen naar de positie en de toe komst van het Verolmeconcern. Bij dit verzoek heeft de minister zich aangesloten. De heren Biesheuvel en Lang- man hebben positief gereageerd on het tot hen gerichte verzoek. Hun onderzoek zal omvatten: de proteststaking van alle ver keersvliegers voor de duur van een etmaal. Zij willen nu eerst de behandeling van de kwestie door de V. N. afwachten. Zoals eerder gemeld zullende Amerikaanse astronauten Arm strong, Aldrin en Collins op 9 oktober een bezoek aan Neder land brengen, waarbij zij de in de zuidhal van het RAI-gebouw in Amsterdam ingerichte ten toonstelling „maanvaart 69" zul len openen. De drie astronau ten komen met hun eigen vlieg tuig en in gezelschap van Ame rikaanse journalisten, de pers en de televisie om 10 uur op de 9e oktober op Schiphol aan. Zij zullen nog op het platform in auto's stappen en in snelle vaart naar het paleis op de Dam ver trekken, waar om kwart voor elf de koningin in aanwezigheid van de minister-president en minister Veringa de astronauten zal ontvangen. Rond half twaalf verlaat het Amerikaanse gezelschap het pa leis en gaat dan als gasten van het gemeentebestuur van Am sterdam in gezelschap van bur gemeester Samkalden met een rondvaartboot via de Amstel en het Amstelkanaal naar het RAI- gebouw. Daar zal in de congreszaal een korte film van hun ervarin gen worden getoond, waarbij Armstrong, Aldrin en Collins commentaar zullen geven, waar na er een 'half uur gelegenheid zal zijn tot het stellen van vra gen. Voor deze bijeenkomst zijn vooral mensen uitgenodigd, die iets met ruimtevaart te maken hebben. Rond één uur gaat het gezelschap naar de zuidhal, waar een expositie is ingericht. Op deze tentoonstelling is te zien de originele Apollo-8 cap sule waarin kolonel Borman en zijn metgezellen rond de maan hebben gecirkeld. Deze tentoon stelling zal tot 19 oktober blij ven. De drie astronauten zullen maar korte tijd in de zuidhal blijven, want om half twee zijn ze weer op Schiphol, vaar mi nister-president De Jong hun een lunch aanbiedt en om half drie vertrekken zij met het ge hele gezelschap uit Nederland. MADISON, Wisconsin: Pastoor James Groppi ontmoette weer stand van de Nationale Garde toen hij met een groep jonge mensen demonstreerde voor de welzijnszorg. De hulp van de Garde werd ingeroepen toen de demonstranten de vergaderruim ten van het Staatscapitool 10 uren bezet hielden. Zij hielden de demonstranten tegen met de bajonet op het geweer. VRIJDAG 3 OKTOBER Breskens Terneüzen Hansweert Walsoorden ZATER Breskens Terneüzen Hansweert Walsoorden v.m. n m. 6.32 6.57 7.08 7 33 7.47 8.12 7.51 8.16 KTOBER v.m. n.m 7.38 8.12 8.14 8.48 8.53 9.27 8.57 IETS HOGERE TEMPERATUREN Op de noordflank van een ho- gedrukgebied dat zich uitstrekt van het zeegebied tussen de Brit se eilanden en de Azoren naar Frankrijk en het Alpengebied stroomt vandaag met meest mati ge westelijke tot zuidwestelijke winden zachte en vochtige lucht verder West-Europa binnen. Hierin komt in het algemeen veel bewolking voor. waaruit plaatse lijk wat regen of motregen kan vallen, voornamelijk in het noor den van het land. De middagtem- peraturen zullen in het algemeen hogere waarden bereiken dan donderdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Plaatselijk regen Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of mot regen. Overwegend matige wind tussen zuidwest en west. In het algemeen iets hogere middagtem- 9.31peraturen dan donderdag. In een aanval van depressie heeft de 47-jarige Duitse am bassaderaad dr. Rudolf Stelzer gisteren in Moskou zelfmoord gepleegd. De man stortte zich vanaf de tiende verdieping van een huis, dat uitsluitend door Duits ambassadepersoneel wordt bewoond, naar beneden. Pas een week geleden was Stelzer vanuit parijs naar Moskou overgeplaatst Hij laat een vrouw en drie kin deren achter. ZON •r onder op Okt. 3 06.44 18.14 22.14 4 06.45 18.11 23.25 5 06.47 18.09 MAAN uniifei 15.34 16.05 16.28 te verwachten resultaten van onderhanden opdrachten en de bezettingsresultaten van het concern in de eerstkomende jaren zowel in Rotterdam als in Amsterdam; 2. de personeelssituatie van het concern en de te verwachten ontwikkelingen, alsmede de in. vloed daarvan op de rentabili teit op langere termijn; 3. de bedrijfsvoering binnen hel concern; 4. de problematiek rondom het thans in aanbouw zijnde nieuw bouw- en reparatiedok; 5. de continuïteit van het concern, in het bijzonder de aspecten van liquiditeit en van de ver betering der vermogensverhou dingen; 6. de wenselijke structuur van de leiding en van de zeggenschap in het concern, zomede de wijze waarop het nodige inzicht ten aanzien van de jaarstukken moet worden gerealiseerd. Twee leden van de loonpoli tieke adviescommissie drs. D. Roemers en J. Middelhuis over wegen ontslag te nemen van de loonnolitieke adviescommissie als de loonwet van minister Rool- vink ook door de eerste kamer wordt aangenomen, aldus ver luidde gisteravond on het N.V.V.- -ongres in Amsterdam. De heer Roemers is oud-voorzitter yan 't N.V.V. en de heer Midde'huis ex- voorzitter van het N.K.V. Zij zouden hun mandaat even tueel beschikbaar willen stellen omdat N.V.V. en N.K.V. uit hel loonDolitieke overleg hebben te ruggetrokken en een vertrou wensbasis is vervallen. Vice- voorzitter van het N.V.V. de heer A. de Boon reageerde spon taan. ..Ik hoop dat Roemers en Middelhuis na hun overwegen een verstandig besluit zullen ne men". Afgezien van dit besluit, heeft de heer De Boon toch al veel kri tiek op de L.A.C. Met name nam hij het een lid van de advies commissie kwalijk, dat hij de mi nister heeft geadviseerd de c.a.o. voor het streekvervoer onver bindend te verklaren, terwijl de betrokken man notabene presi dent-commissaris van een auto busbedrijf en dus belanghebben de is. De vietcong-afgevaardigde bij de Parijse vredesonderhandelin gen, madame Nguyen Thi Binh. heeft donderdag gezegd, dal vrouwelijke gevangenen in een gevangenis bij Saigon „onder worpen worden aan afschuwe lijke martelingen en verkach- ting". Zij zei, dat zij juist bericht had ontvangen dat 1400 vrouwelijke gevangenen in de Thu Doc-ge- vangenis uitgehongerd worden en te lijden hebben onder gebrek aan medische zorg. Madame Nguyen Thi Binh zei dat het aan tal sterfgevallen als gevolg van marteling, uithongering en ge brek aan medische zorg dagelijks toeneemt.- Zij deed een scherpe aanval op de Amerikaanse en Zuidvietna- mese regeringen die, zoals zij zei, trachten hun „misdaden" tegen de gevangenen te verbergen. Het gebied van San Francis co is woensdagavond getroffen door een aardbeving die dertig seconden duurde. De telefoon verbindingen rond de stad zijn korte tijd buiten werking ge weest. De beving was veel ster ker dan die welke zich gewoon lijk verscheidene keren per jaar in San Francisco voordoen. Zo als bekend werd San Francisco in 1906 door een aardbeving en brand verwoest. Er blijken zich twee bevingen te hebben voorgedaan. De eerste besteek een gebied van ruim 160 km. langs de kust, lopend van San José naar Santa Rosa. De tweede kwam 80 minuten na de eerste. Vele gebouwen in San Francisco trilden en de politie, brandweer en kranten werden j overstelpt door telefoontjes.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1