PROVINCIAAL NIEUWS Verdierf 'Kaas uit het knuistje' is soms een serieuze zaak. Als kinderen gebrek aan kalk hebben. LANDBOUWSCHAP DRINGT AAN OP VERSTERKING NATIONAAL LANDBOUWBELEID MINISTER POLAK HAD ZELF IEL VOOR VRIJLATING GEVOELD DE VRIJE ZEEUW Axel Aardenburg Oostburg Othene Middelburg Zaamslag I Mr. Geertsema fractievoorzitter WD Russische diplomaten in Beiroet gewond Libanezen melden zich bij de politie Coalitie- besprekingen in bondsrepubliek Spoorwegmcrteur gedood •I Groot gezin dakloos na brand invasie van filatelisten ofclóber 1969 Vergaderingen C.H.U. Met het oog op de komende statenverkiezingen belegt de coör dinatiecommissie van de Zeeuwse CHU-kamerkring een zevental re gionale vergaderingen, waar het verkiezingsprogram zal worden be handeld. Voor Zeeuws-Vlaanderen zijn die bijeenkomsten vastgesteld op donderdag 9 oktober te Oost- burg in het kerkcentrum en op maandag 20 oktober te Terneuzen in lunchroom Van Assche. In het openbare gedeelte zal het G.S.-lid de heer A. J. Kaland het CHU-programma bespreken. Voorafgaande aan de vergade ringen is er tussen 17 en 19 uur gelegenheid een gesprek te voeren met het kamerlid de heer C. F. van der Peijl, met gedeputeerde Kaland en eventueel met andere 6t*tenleden. Gerneentebode J. van de Berge nam afscheid Dinsdagavond na afloop van de raadsvergadering heeft het gemeentebestuur afscheid geno- jïi'en van de gemeentebode J. van de Berge. Voor dit afscheid was de heer Van de Berge met zijn echtgenote en zijn beide gojims op de raadszaal uitgeno digd. Burgemeester Van Dijke noem de het een bijzondere bijeen komst. De bode nam een aparte plaats in, aldus de burgemees ter. „Vandaag zijt gij er voor het laatst na ruim 30 jaar de ge meente te hebben gediend". In de raad van 13-12-'38 was er een aanbeveling van drie kan didaten van het toenmalig col lege. Geen van de drie werd benoemd. De raad kwam met een eigen kandidaat de heer J. van de Berge en deze werd be noemd. r Achteraf zal men geen spijt ad hebben van deze benoe- het was een goede keuze veest. fi- De bode was populair, aldus heer Van Dijke, want hij was tballer, korfballer, nuxzi- at, zanger en toneelspeler en laatste kwam de bode zeker pas. Jan van de Berge is ïndien een man des vredes; heeft zijn hart verspand aan et symbool van de vrede, de «toif. Voor zijn Indiensttreding bij Jle gemeente was hij kleerma ker en zo maakte hij zijn eigen uniform. In 1939 zijt gij geko men als concierge samen met taw echtgenote. Zware tijden liebt gij meegemaakt, de oorlog, de watersnood. Tot volle tevredenheid, zo besloot de burgemeester, hebt igij uw gemeente gediend, en ik spreek de hoop uit dat gij nog 'lang een inwoner van Axel mag Zijn. Heel veel dank voor alles. De heer D. J. Oggel sprak na mens de gemeente. Ook hij KANAAL TERNEUZEN-GENT SCHEEPVAARTBEWEGING van dinsdag 30 sept. (na 11 uur) tot woensdag 10 okt. (tot 11 uur) Bestemd voor Terneuzen 30 september: Janette, 13.688 b.r.t. (Noor Gepasseerd naar Gent 30 september: Hr MacMillan, 28.300 dwt (Bermuda) Elynderborg, 2150 dwt (Deen) Falco, 984 dwt (Ned.) Leeror T., 920 dwt (W.-Dld) Concorde, 560 dwt (Eng.) 1 oktober: Hove, 1150 dwt (W.-Dld) Bastion, 265 dwt (Eng.) Navigare, 830 dwt (W.-Dld) Qua Vadis, 670 dwt (Ned.) ©handragupta Yayanti, 21.635 dwt (India) Steyning, 2040 dwt (Eng.) Kathe Ahrens, 660 dwt (W.-Dld) Vertrokken van Terneuzen 39 september: Marichu, 1490 dwt (Spanje) Van Sluiskil: 30 september: Cygnus King, 1010 dwt (Noor) Gepasseerd van Gent 30 september: Emsland, 520 dwt (W.-Dld) Don Carlos, 1334 dwt (Zweed) Yanfarny, 3500 dwt (Rus) Emerald, 1850 dwt (Eng.) Breewijd, 1100 dwt (Ned.) Kenitha, 550 dwt (Deen) Jïayling, 2395 dwt (Eng.) Falco, 084 dwt (Ned.) 1 oktober: Glarentia, 36.405 dwt (Librië) WHBW&SWA :«9.6ö7 -dwt (Belg.) bracht de bode dank voor zijn vele en goede werk. Hij dankte hem namens de raad en sprak de hoop uit dat hij nog vele ge lukkige jaren zou mogen be leven. Namens b. en w. en ge meenteraad bood de heer Og gel hem een fraaie minibar aan. Mevr. Van de Berge ontving een bloemstuk. De scheidende bode dankte voor de ontvangst en de vele welgemeende woorden. Hij zei dat die dertig jaren en negen maanden niet altijd over rozen waren gegaan. Onder meerdere burgemeesters heb ik gediend en veel koffie heb ik geser veerd, aldus de bode, heel veel debatten heb ik bijgewoond, waarvan er vele op een storm in een glas water geleken. Dank aan allen voor de pret tige samenwerking en het ver trouwen dat men in mij heeft ge steld. De bode besloot met Axel een rijke toekomst toe te wensen. 25-jarig dienstjubileum Woensdagmorgen is in de Stadsherberg de wachtmeester der rijkspolitie le klasse J. J. van der Kinderen gehuldigd in verband met zijn 25-jarig dienst jubileum. Bij deze huldiging waren aan wezig majoor P. H. Borra, waar nemend districtscommandant te Middelburg; burgemeester Van Dijke, wethouder Ysebaert en verder collega's van de groep Axel en oud-collega's. De groepscommandant te Axel adjudant J. de Jong, heette al len welkom. De burgemeester prees de ju bilaris om zijn plichtsbetrach ting en bood hem het boek „De geschiedenis van Axel" aan. Ook majoor Borra schetste de heer Van dar Kinderen als een goed politieman, die zichzelf in het vak heeft weten te bekwa men. Hij bood de bekende en veloppe aan. Opperwachtmeester Middel- jans sprak de jubilaris toe als bestuurslid van de katholieke bond van politieambtenaren en bood eveneens een cadeau aan. Mevr. Van der Kinderen kreeg bloemen. Namens de collega's sprak ad judant J. de Jong. Deze zei blij te zijn wachtmeester Van der Kinderen in zijn groep te heb ben. Hij noemde hem een man waarop men kan vertrouwen. Hij bood een cadeau en bloemen aan. De jubilaris dankte allen voor de huldiging, voor de hartelijke woorden en voor de cadeau's. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Schippersknecht verdronken Woensdagmorgen is de 16- jarige C. Clarisse uit Aarden burg in de rivier de Waal te wa ter geraakt en verdronken. Hij was aan boord van het duwschip „Olivier van Noort" en zou een sloep strijken voor het aan de wal brengen van personeels leden. Daarbij is hij overboord geslagen Zwembad Het zwembad dat half septem ber werd gesloten, telde in die maand 980 bezoekers. In totaal werden in het afgelopen seizoen 52.635 baden genomen. Gemeenteraad vergaderde De gemeenteraad van Oost burg vergaderde dinsdagavond onder leiding van wnd. burge meester Van Leeuwen. Een kre diet van 444 werd verleend aan C. L. de Zutter voor verbetering van zijn woning aan de Zuidzan- desestraat. De bovenverdieping van het schoolgebouw aan de Schoolstraat wordt voor 6500 per jaar verhuurd aan het rijk. De heer H. Vis vroeg een ver gunning voor 1970 voor zijn kiosk op de markt. Het college meende de vergunning te moe ten verlenen voor een half jaar omdat de kiosk teen bouwwerk is in de zin der nieuwe woningwet. Hij komt niet voor op het bestem mingsplan. Van Dongen vroeg waarom men verwachtte, dat de kiosk niet in het bestemmings plan zal worden opgenomen. De heer J. Mijs meende, dat de kiosk aan alle eisen voldoet, een goede afsluiting van de markt vormt en aantrekkelijker is dan 'n rijdend geval of een verkoperij tussen de huizen. De voorzitter zei dat het bestemmingsplan nog in de raad komt en dat dan een be slissing kan worden genomen. Voor de tentoonstelling be vrijding Zeeland kwam 3.000 op tafel. Voor het bouwrijp maken van het bestemmingsplan „Veerhoek- polder" (tweede fase) werd 2è0.000 beschikbaar gesteld. Het plan tot verbetering van de Mr. Hennequinstraat en de aan leg van de Sint Bavogang zal 87.000 kosten. Het nieuwe be jaardentehuis op het Ledelplein krijgt 'n betegeling van 30.000. De heer C. Dekker vond dat vrij duur en de heer J. Mijs achtte hier een parkeerverbod nood zakelijk, een suggestie waarmee het college het eens was. Op 10 oktober wordt de verpleegsters flat van het nieuwe ziekenhuis geopend en dan biedt de ge meente een geschenk aan van 1500, waarbij de gedachte uit gaat naar een kunstvoorwerp. Bij de rondvraag wees de heer Van Dongen op de gewijzigde marktsituatie, waarbij uit een oogpunt van commerce en hygiëne steeds meer gebruik wordt gemaakt van rijdende marktkramen, maar dat schijnt in Oostburg op technische bezwa ren te stuiten. De voorzitter zei dat het college alle medewerking zal verlenen die gevraagd wordt. Kaartavond Aan de .zaterdagavond te Othene gehouden kaartwedstrijd namen 55 spelers deel. Er waren als gewoonlijk weer mooie prij zen te winnen. De uitslag was: 1. J. Kiel; 2. D. Otjes; 3. W. de Pooter; 4. Iz. de Jonge; 5. J. Scheele; 6. M. de Bruijne; 7. Gilles Buijze; 8. J. v. d. Velde; 9, D. Bareman; 10. C. Gioossen; 11. C, v. d. Broek; 12. H. Velleman; 13. J. Florussen; 1* C. Jansen. Het bezoek van de koningin Zoals bekend zal koningin Julia na op zaterdag 1 november een be zoek brengen aan Middelburg ter gelegenheid van de herdenking der bevrijding van Zeeland. Het voor lopige programma van die herden king ziet er als volgt uit Vrijdag 31 oktober aankomst oud strijders en ontvangst in het stadhuis te Vlissingen. Zaterdag 1 november: 10 uur kranslegging in Vlissingen en Westkapelle door de Britse deelnemers; 11 uur aankomst koningin te Mid delburg; 11.30 uur bijeenkomst in de Nieu we kerk en herdenkingsrede van prof. dr. L. de Jong; 12.15 uur ontvangst in de Abdij; 14.30 uur kranslegging bij verzets- monument op de Groenmarkt te Middelburg; 14.45 uur bezoek van de koningin aan de tentoonstelling; 17 uur vertrek van de koningin; 17.30 uur ontvangst in stadhuis te Middelburg. Veilig Verkeer In het kader van de veilig ver- keersweek heeft de afdeling Zaamslag van het verbond voor veilig verkeer enige activiteiten gepland. Zaterdag 11 oktober wordt een verkeersrit georganiseerd voor auto's in samenwerking met de ZEVAC. De start is bij het plein van de herv. school aan de Koe poortstraat. De secretaris van veilig verkeer, de heer A. Jan- se, verstrekt verdere inlichtingen, terwijl bij hem ook voor inschrij ving kan plaats vinden. De organisatoren hebben aan deze rit een eenvoudige opzet ge geven, die past in de doelstelling van veilig verkeer en waaraan iedereen kan deelnemen. In diezelfde week zal de secre taris aan de ouders van kleuter schoolleerlingen voorlichting geven over „De kleuter in het verkeer", o.a. aan de hand van dia's. Bazar De chr. geref. vrouwenvereni ging organiseert op zaterdag 4 Je zou zeggen dat het niet meer mag voorkomen. En toch zegt een onderzoek zijn er nog veel kinderen in ons land die niet genoeg zuivel krijgen. Is dat dan werkelijk zo belangrijk? Ja. Kinderen hebben kalk nodig omdat hun botten en tanden van kalk 'gemaakt worden'. In de groei vraagt hun lichaam om véél kalk, anders kè,n het gewoon geen sterke botten en tanden maken. Melk is het enige voedingsmiddel dat genoeg makkelijk opneembare kalk bevat. Genoeg melk of yoghurt drinken en kaas eten zijn dus noodzaak. (Weet u dat één pond kaas gemaakt wordt van 5 liter melk!) Zo ziet u dat kaas uit het knuistje meer is dan zomaar een hapje. Het is ernst, Gelukkig geen bittere, maar een lekkere! oktober in „De Poort" een ver koop van zelfgemaakte handwer ken en diverse spelen ten bate van de restauratie van het kerk gebouw. Men kan er terecht van 6 tot 9 uur. Vergadering Roode Kruis Op een vergadering, die het bestuur van de afdeling Zaam slag van het Ned. Roode Kruis op het gemeentehuis hield met de collectanten, die de jaarlijkse rondgang hadden verzorgd, kon burgemeester De Pree als voor zitter meedelen, dat de opbrengst van deze collecte vergeleken met vorig jaar een stijging had onder gaan tot 1452,05. Hij toonde zich over dit fraaie resultaat zeer te vreden en sprak er zijn waarde ring over uit, dat deze vrijwil- lig(st)ers zoveel moeite daaraan hadden besteed. Hij las een schrijven van het hoofdbestuur voor, waarin eveneens tot uit drukking kwam, dat Zaamslag een goed figuur slaat in de col lecteopbrengst 1969. Prettig was het voor het be stuur, dat de aanwezige collec tanten zich spontaan bereid stel den volgend jaar hun aandeel te geven. De voorzitter deelde verder mee, dat in november een leden vergadering zal worden gehou den, waar o.a. ook bestuursaan- vulling op de agenda zal worden geplaatst. De afdeling telt mo menteel 217 leden. In verband met zijn benoeming tot commissaris der koningin in Groningen heeft mr. E. H. Toxo- peus het voorzitterschap van de liberale fractie in de tweede ka mer ter beschikking gesteld, dit mede om te voorkomen dat de fractie tijdens de begrotingsbehan deling van leiding zou moeten wis selen. De fractie heeft met algemene stemmen tot voorzitter gekozen mr. W. J. Geertsema en tot vice- vooftzitter de heer R. Zegering Hadders. Mr. Toxopeus was ge durende de jaren 1959-1965 minis ter van binnenlandse zaken. Hij was lid van de tweede kamer ge durende de periode november 1956-mei 1959 en sedert 21 sep tember 1965. Mr. Toxopeus is met ingang van 16 februari 1970 benoemd tot com missaris der koningin in Gronin gen. Hij volgt mr. C. L. W. Fock op, die ingaande 1 februari met pensioen gaat. De heer Toxopeus zal met in gang van 31 oktober a.s. bedanken als lid van de tweede kamer. Wie zijn opvolger wordt, is nog niet definitief bekend. In de Libanese hoofdstad Bei roet zijn dinsdagavond twee Russische diplomaten bij een vuurgevecht in een flatwoning gewond, toen de Libanese vei ligheidsdienst binnendrong. Volgens een officiële verkla ring is één van de diplomaten ernstig gewond. Een Libanese officier en een soldaat zijn ook gewond. De twee diplomaten, de eer ste ambassadesecretaris Alexan dre Chomiakov en Vladimir Va- siliev, (hebben samengezworen met een Libanese ex-lucht machtofficier om een „mirage"- straaljager van de Libanese luchtmacht te stelen, aldus de verklaring. De ex-luchtmacht officier-vlieger, Hassan Badawi, is vijf jaar geleden wegens wan gedrag uit de militaire dienst ontslagen. Op de Russen is een chèque van 100.000 dollar ge vonden op naam van Badawi en 2500 dollar. De Libanese militaire politie had in de avond het flatgebouw omsingeld waar Russische am bassadefunctionarissen wonen. Drie Libanezen, die werden ge zocht in verband met het neer schieten dinsdag van een secreta ris van de Britse ambassade, heb ben zich gisteren bij de politie ge meld en zijn beschuldigd van po ging tot moord. De officier van justitie heeft gezegd, dat een van de mannen heeft bekend op de secretaris, Antony Bishop-Leggatt, wiens toestand thans kritiek is, te hebben geschoten. Bishop-Leggatt kreeg een koge! in het hoofd na een autoaanrijding in Beiroet. De minister van justitie, mr. Polak, heeft ia een televisie-in terview over de afwijzing van het gratieverzoek van de Duitse oorlogsmisdadigers gezegd dat het vooral om een menselijk probleem gaat en niet om een politieke kwestie. Hij zei dit in antwoord op de vraag of hij niet bang was, dat men zijn besluit na raadpleging van de fractie voorzitters in de tweede kamer zon gaan zien als een grootste gemene deler in de politiek. De minister gaf toe dat hij in deze zaak wel getwijfeld had, anders zou 'hij de kamer niet hebben geraadpleegd. Er was overigens in het ge heel geen aanleiding gratie te verlenen dan alleen het tijds verloop. Als er ooit straf ge rechtvaardigd is geweest, dan was het in deze gevajjen. .Zeer velen voelen de afschuwelijke daden die de drie mannen heb ben gepleegd, thans nog als smartelijk, aldus de minister. In antwoord op de vraag of 'n wetswijziging waardoor voor waardelijke invrijheidsstelling ook uit een levenslange gevan genisstraf mogelijk zou worden en de drie vrijgelaten zouden kunnen worden, geen gekunstel de oplossing zou zijn, antwoord de de minister dat hij dat niet zo heeft bedoeld. Als men naar die drie oorlogsmisdadigers al leen kijkt, zal men zeggen dat ze die straf verdiend hebben. Maar de andere kant is dat het ook onszelf raakt. Men moet de vraag stellen of het niet met onze zedelijke en rechtsopvat ting in strijd is, mensen vast te houden zonder enig uitzicht. Zelf had hij wel voor zo'n wet gevoeld. Er is nu een leemte ir de wet, aldus minister Polak SAIGON: Met haar zoontje op haar arm barst Phan Kim Lien, de weduwe van de van spionage verdachte, vermoorde Zuidviet- namees, bij de Amerikaanse am bassade in tranen uit. Zij was naar de ambassade gekomen om de ambassadeur Bunker, 'n brief over de dood van haar man aan te bieden nadat de aanklacht we gens moord op haar man door de „Groene Baretten" door de Ame rikaanse minister van landmacht was ingetrokken. De coalitiebesprekingen tussen de Westduitse sociaal-democra ten en de liberalen zijn in de eerste ronde snel verlopen. Na dat in de nacht van dinsdag op woensdag door commissies van beide partijen overeenstemming werd bereikt over vraagstukken van de binnenlandse en sociale Dolitiek, was gisteren de buiten landse politiek het middelpunt van de tweede ronde. Over per- onen wordt bij deze eerste ge- swekken ms> niefc Woensdagochtend tegen tien uur is tussen Acht en Best een monteur van het seinwezen van de N. S. aangereden door een trein, die onderweg was van Eindhoven naar Rotterdam. De man was op slag dood. Hij was bezig met werkzaamheden. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de brug over het Wilhelmina- kanaal. Het slachtoffer is de bijna 24- jarige A. J. van Gastel uit Kruis land (gemeente Steenbergen). Hij zou langs de spoorlijn met een aantal collega's apparatuur installeren voor het systeem van automatische treinbeïnvloeding. Daarvoor had hij een bepaald onderdeel nodig, dat hij in het relaishuis had opgehaald. Hij reed op zijn bromfiets terug naar zijn collega's, maar moest onderweg de spoorbaan pas seren. Hij koos daarvoor een niet beveiligde overweg en werd door de naderende trein verrast. Van het landbouwschap ontving het A.N.P. de volgende mede deling: „Het bestuur van het landbouw schap heeft in zijn vergadering van 1 oktober geconstateerd, dat wederom een van de grote E.E.G.- landen maatregelen heeft geno men in strijd met de afspraken. De Westduitse regering heeft ter be scherming van de eigen land- en tuinbouw tegen de gevolgen van het vriilaten van de mark-koers een heffing ingesteld op de invoer van agrarische produkten. De Nederlandse land- en tuinbouw wordt hiermee de dupe van het ontbreken van samenwerking tus sen de E.E.G.-Ianden op monetair gebied. Het landbouwschap is van mening, dat de E.E.G. spoedig maatregelen tot herstel van de vrije markt moet nemen. Op de aanstaande topconferentie van de E.E.G.-Ianden zal de samenwer king op monetair en financieel ge- Een gezin, bestaande uit vrouw, man en acht jonge kinderen, is dinsdagavond dakloos geworden doordat er een korte felle brand hun huis aan de Kerkedijk in Rotterdam-IJsselmonde vrijwel geheel vernielde. De vrouw en de kinderen de man was niet thuis konden zich in veiligheid brengen. De brand is vermoedelijk ont staan in de kelder van het huis tijdens schoonmaakwerkzaamhe- den, waarbij benzine werd ge bruikt. bied één van de hoogtepunten van de bespreking moeten zijn. Nu door de DuPse maatregelen de gemeenschappelijke landbouw markt verder uiteen is gevallen, zal dit volgens het landbouwschap tot versterking van het Neder landse landbouwbeleid moeten vieren. Als andere E.E.G.-Ianden ongestraft nationale maatregelen ter bescherming van hun landbouw kunnen treffen, wordt Nederland gedwongen dezelfde weg op te gaan. Bovendien zal bij eventuele wijziging van de koers van de Nederlandse gulden volledige com pensatie aan de Nederlandse land en tuinbouw moeten worden ge geven". Het kleine Kanaal-eiland Brecquhou heeft dinsdag een in vasie beleefd van filatelisten, die per schip en r>er hefschroefvlieg- tuig arriveerden om duizenden postzegels te kopen, die zijn uit gegeven door de miljonair Leo nard Matcham. Deze uitgifte duurde slechts een dag. Matcham is de eigenaar van 't 65 ha grote eiland met een per manente bevolking van acht man. De kortstondige uitgifte hield verband met de goedkeuring van een wetsontwerp door het Ka naal-eiland Guernsey waar onder Brecquhou ressorteert op grond waarvan het eilanden behorend tot het rechtsgebied van Guernsey, verboden werd particuliere postdiensten te on- dgftoudSB-

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3