Dr. RANDALL'S REPUTATIE Tweede rapport van de staatscommissie Cals/Donner Samenopreis? Neem een 2-pluskaart! De P.v.d.A., burgemeester Thomassen en de havenpolitiek Zweedse sociaal-democraten hebben een nieuwe leider Sloan's Balsem Geen onderscheid naar godsdienst of levensovertuiging ANDERE WETHOUDER VOOR HAVEHAANGELEGENHEDEN? Olof Palme volgt Erlander op Extra woningen voor de ontwikkelings kernen DE VRIJE ZEEUW Alle mensen zijn voor de wet gelijk Grondrechten Elke Nederlander benoembaar Processieverbod verdwijnt Recht tot betoging Koninklijk huis Minister president een dag onbeperkt reizen 2 personen 30.- 3 personen f 35.- 4 personen f 40.- 5 personen f45.- voordelig uit met NS Kiesgebieden Achttien jaar Vier jaar voor doodslag op kind Geen conflict Wrijving De jongste premier Vooronmiddellijke verlichting De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. Populair Zweedse socialisten tegen afschaffing monarchie Starfi^Hter-order voor industrie Australische oor»0s5+'«»oartij over Vietnam HOOFDPIJN TOEDERS Donderdag 2 oktober 1908 lijk huis en de leden van de sta- ten-generaal. De staatscommis sie is van oordeel, dat de rege ling van de uitkeringen aan de koning en aan andere leden van het koninklijk huis aan de wet gever kan worden overgelaten. De staatscommissie van ad vies inzake de grondwet en de kieswet heeft aan minister Beernink van binnenlandse za ken haar tweede rapport uitge bracht. Het rapport is woens dag toegezonden aan de leden van de tweede kamer. De rege ring zal het beraad over de voorstellen van de staatscom missie (in de wandeling de com- missie-Cals/Donner geheten) af ronden, nu het rapport in zijn geheel is uitgebracht. Vervol gens zal zij de kamer op de hoogte brengen van haar voor lopig standpunt omtrent hoofd punten van het beleid. In het rapport gaat de staats commissie in op de klassieke grondrechten, het inkomen van de kroon en de geldelijke voor zieningen ten behoeve van de leden der staten-generaal, op het kiesrecht en het parlemen taire stelsel en tenslotte op de procedure van grondwetsher ziening. De reeks grondrechtsbepalin gen, die de commissie voorstelt, opent met een artikel inhouden de, dat ieder die zich in Neder land bevindt, gelijke bescher ming van persoon en goed wordt verleend, zonder onder scheid naar godsdienst, levens overtuiging, ras en geslacht. Deze bepaling kom reeds in de grondwet voor, maar zonder de toevoeging dat onderscheid naar godsdienst enz. verboden is. Da commissie stelt voor te be palen, dat uitlevering van Ne derlanders slechts kan geschie den krachtens verdrag. In het voorgestelde artikel 3 wordt bepaald, dat alle Neder landers op gelijke voet in open bare dienst benoembaar zijn. In bet bestaande grondwetsartikel is in plaats van „openbare dienst" het woord landsbedie ning vermeld. De staatscommissie geeft aan ..openbare dienst" de voorkeur om buiten twijfel te stellen dat het voorschrift op alle openba re lichamen doelt. Nieuw is het door de commissie voorgestelde artikel 4, waarin het actief en passief kiesrecht als een grond recht worden geformuleerd. In het ontwerp van dé com missie wordt naast de gods dienstvrijheid tevens de vrij heid van levensovertuiging ge garandeerd. Ook is de princi piële vrijheid tot het houden van openbare godsdienstoefe ningen buiten gebouwen en be sloten plaatsen in het ontwerp neergelegd. Hiermee zal het processieverbod uit de grondwet verdwijnen. De staatscommissie heeft van de materie van het onderwijsartikel de vrijheid van onderwijs afgesplitst. De vrij heid van onderwijs wil de com missie geregeld zien onder de grondrechten. In de voorstellen is de bepa- ling1, handelend over de vrijheid van meningsuiting, ruimer op gezet dan het drukpersartikel m de bestaande grondwet. De commissie is van mening, zo blijkt uit 't rapport, dat de toe spitsing op het gedrukte woord niet meer in overeenstemming «s met de realiteit van de hui dige tijd. Naast de drukpers zijn radio en televisie naar voren gekomen in het communicatie patroon. De staatscommissie Cals/Don ner stelt voor om naast 't recht van vereniging en vergadering ook het recht van betoging on der de grondrechten op te ne men De commissie overweegt hierbij dat de betoging voor hen, die geen toegang hebben tot de drukpers of andere com municatiemedia, de enige moge lijkheid vormt om zich politiek te uiten. Een drietal leden heeft er ernstig bezwaar tegen dat 't recht tot betoging in de grond wet wordt vastgelegd. In het tweede de<* besteedt de commissie aandacht aan de grondwettelijke financiële rege lingen met betrekking tot de konintf. leden van het konink- De grondwet dient te volstaan met een opdracht aan de wet gever deze uitkeringen te rege len. De wet die de uitkeringen aan de koning en aan leden van het koninklijk h-iis regelt, dient tevens te voorzien in een auto matische aanpassing van deze uitkeringen. In het derde deel gaat de staatscommissie in op de ver groting van de invloed van de kiezer op de regeringsvorming Profiteer ervan. Neem een pasfoto mee! en op de' verkiezing van de tweede kamer. In'grote meerderheid wijst de commissie 't voorstel tot recht streekse verkiezing van de mi nister-president af. De veran dering in de positie van het par lement die van dit stelsel een gevolg zijn, ontmoette in de commissie overwegende bezwa ren. Het parlementaire stelsel zou hierdoor worden aangetast. De commissie aanvaardt in meerderheid het voorstel om het land in een aantal afzonderlijke kiesgebieden te verdelen en een desbetreffende bepaling in de grondwet op te nemen. De Commissie denkt zich een kiesstelsel, als door de meerder heid voorgestaan, als volgt in: a. er worden twaalf kiesgebie den gevormd, waarbij zoveel mogelijk de grenzen van 0» huidige kieskringen worden gevolgd en een te grote va riatie in de aantallen te ver delen zetels in elk kiesge- bied wordt vermeden; b. de verdeling van de restze tels vindt plaats naar de re gel van de grootste gemid delden; c. binnen de kiesgebieden kun nen de lijsten van verschil lende partijen worden ver bonden; lijstverbindingen dienen een landelijk karak ter te hebben. Naar de mening van de com missie verdient eenzelfde leef tijdsminimum voor zowel het actief als het passief kiesrecht de voorkeur. In de commissie wordt verschillend geoordeeld over de wenselijkheid en over de omvang van een verlaging van de leeftijden voor het actief en het passief kiesrecht. Toch is overeenstemming bereikt over een voorstel, inhoudend dat deze leeftijden worden gelijkgesteld en dat zij gelijk zullen zijn aan de bij de wet geregelde leeftijd voor de algemene meerderjarig heid, doch dat zij niet lager mo wn zijn dan achttien jaar. De commissie acht een bepaling hierover in de grondwet op haar plaats. WOLSELEY, Zuid-Afrika: Een ernstige aardschok trof de Zuid- afrikaanse zuidkust tussen Kaap stad en Durban. Op de foto een moeder met haar zes dochters tussen de bezittingen, welke zij uit haar vernield huis heeft kun nen redden. Tenminste 10 men sen verloren het leven bij deze aardbeving. Wegens doodslag op een vier jarig jongetje en 'n geruime tijd tevoren gepleegde zware mishan deling op dit kind heeft de Am sterdamse rechtbank de 25-jarige Robin de J. uit de hoofdstad ver oordeeld tot vier jaar gevange nisstraf met aftrek. Deze straf en terbeschikkingstelling van de regering was geëist. De fatale mishandeling waaraan het knaap je, een „voorkind" van De J.'s vrouw, was bezweken, had zich in april afgespeeld toen De J. het jongetje in zijn bedje wilde gooien en het op de grond was gevallen. De man, die 'laarzen droeg, had het kind tegen hoofd en lichaam geschopt. Het gewest Rotterdam van de partij van de arbeid stelt zich volledig achter de nota „zee- havenproblematiek", zoals die kort geleden is uitgebracht door het hoofdbestuur van deze par tij. De Rotterdamse afdeling zal de nota, voor zover het de Wa terweg-problematiek betreft, ge heel overnemen in haar pro gramma voor de gemeenteraads verkiezingen. Zoals Lekend komt het partij bestuur van de P.v.d.A. in de nota tot de conclusie, dat in het Waterweggebied plannen die 'n sterke expansie beogen, niet moeten worden gerealiseerd, zo lang er in Nederland geen spra ke is van een nationaal haven- beleid. Deze stellingneming, heeft als logische consequentie dat Voorne-Putten een agra- risehrecreatief woongebied moet blijven, dat de omvang van de Maasvlakte aan zodanige gren zen wordt gebonden dat het karakter van Voorne-Putten on aangetast blijft en dat er geen grote industriële ontwikkeling in de Hoekse Waard zal mogen plaatsvinden. Volgens drs. J. Lems. fractie leider van de socialisten in de Rotterdamse gemeenteraad, zal een en ander in de toekomst een duidelijke weerslag hebben op de houding van de P.v.d.A.- fractie in de Maasstedelijke ge meenteraad. „Wij willen dat de raad geen voorstellen die een sterke expansie beogen, - in be handeling gaat nemen alvorens een advies van hoger bestuur besehikbaar is", aldus drs. Lems. Hij liet nadrukkelijk weten dat binnen de partij geen con flict bestaat over het havenbe- leid van burgemeester Thomas sen. Hij meende dat de zeeha vennota en de onlangs versche nen beleidsnota van burgemees ter Thomassen gelijke visies be vatten voor wat het de proble matiek rond Voorne-Putten en de Maasvlakte betreft. Hij zag wel een wezenlijk verschil tus sen Thomassen en de partij in zake de problematiek van in dustrievestiging in de Hoeksche Waard. Wjj mogen best verschil van mening hebben met partijgenoot Thomassen. Het is onjuist als gesuggereerd wordt dat er ruzie is", aldus drs. Lems. De voor zitter van de afdeling Rotter dam van de partij van de ar beid, C. Roozemond, voegde daaraan toe dat de P.v.d.A.-no- ta en de beleidsnota van burge meester Thomassen geen ernsti ge wrijvingspunten bevatten. Noch de heer Lems noch de lieer Roozemond lieten zich uit over de vraae of het noodzake lijk is dat burgemeester Tho massen de havenportefeuille in het college van b. en w. over draagt. „Dat is een zaak voor na de verkiezingen. Wij vinden wel dat dan iedere werhouders- zetel weer vrij moet komen. Door het beheren van de haven portefeuille is het wel zo, dat de burgemeester voor een man van zestig jaar overbelast is", zo werd gezegd. De Zweedse minister van on derwijs, Olof Palme, is woensdag benoemd tot voorzitter van de sociaal-democratische partij in Zweden. Hij volgt Tage Erlander op, die om gezondheidsredenen deze functie heeft neergelegd. De functie van voorzitter van de sociaal-democratische partij is gekoppeld aan die van pre mier. Palme (42) wordt daarom automatisch op 14 oktober pre mier. De verkiezing van Palme op het congres van de sociaal-demo cratische partij geschiedde bij acclamatie, nadat de minister van financiën, Gunnar Strang, die de enige tegenkandidaat was, geweigerd had een benoeming te aanvaarden. Palme, die de jongste premier wordt die Zweden ooit heeft ge had, zal opdracht krijgen een nieuwe regering te vormen na dat het huidige kabinet op 9 ok tober zijn ontslag zal hebben aangeboden. De toekomstige premier Olof Palme heeft de reputatie een ra dicale socialist en de scherpzin nigste geest in het kabinet te zijn. Buiten Zweden is hij bekend ge worden om zijn vastberaden ah- ti-Amerikaanse standpunt in de kwestie-Vietnam. Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De'minister van volkshuisves ting heeft na overleg met de mi nister van economische zaken aan een aantal provinciale be sturen woningwetwoningen met rijksleningen ten behoeve van ontwikkelingskernen extra toe gewezen. Deze toewijzing uit 't contingent, dat bij de medio sep tember bekend gemaakte verde ling voor 1970 over de provincies centraal in reserve wordt gehou den, js als volgt: x- a> o 5? S-g *■<- a> o >~i O 3 1 3 ui (t> o c 3 O- P Hij werd in 1927 in Stockholm geboren als zoon van eén rijke zakenman. Tijdens zijn rechten studie bracht hij een jaar door aan het Kenyon College in Gam- bier in de Amerikaanse staat Ohio. In zijn Amerikaanse perio de is hij socialist geworden. Als studentenleider bezocht hij zuidoost-Azië, Singapore, Indo nesië en Tsjecho-Slowakije. In 1963 werd hij lid van de re gering als minister zonder porte feuille, in het bijzonder belast met onderwijs, buitenlandse hulp en culturele vraagstukken. Twee jaar later volgde zijn benoeming tot minister van verkeer, in wel ke functie hij ook verantwoorde lijk was voor radio en televisie. In 1967 werd hij minister van on derwijs. De jongensachtig*uitziende premier is zeer geliefd bij de jonge kiezers. Groningen 120 24 144 Friesland 120 42 162 Drenthe 90 24 114 Overijssel 60 6 66 Noord-Holland 60 12 72 Zeeland 60 18 78 Noord-Brabant 90 24 114 Limburg 30 12 42 Het aantal gesubsi'Meerde par ticuliere woningen dat in 1970 in de ontwikkelingskernen in uit voerig kan worden pmiomen, zal nadab worden bepaald. 18) Adela gaf haar een klapje op haar bibsje. „Dat weet ik wel, kind. Maar het gaat wel tekeer, hè?" Susie knikte; in haar grote ogen lag nog steeds een vleugje angst te lezen. „Ik moet nu weer weg. Susie." Adela stond op. „We hebben beneden een ernstige patiënt, en dokter Randall heeft me nodig. Zeghoor eensvoegde ze er snel aan toe, toen ze zag hoe het onderlipje alweer ver dacht bègon te trillen „waarom tel je eigenlijk die wagens niet even? Dan kun jij me straks zeg gen hoeveel het er waren ik heb geen tijd om te tellen!" „Ik heb het je immers wel voorspeld?" vroeg Robie Wayne, en ze deed niet eens moeite een een geweldige geeuw te verber gen. „Met zulk weer, met zes spoedgevallen en met meer van dergelijke klusjes schijnt er al tijd ook nog een baby geboren te worden." Adela glimlachte. De Langley's hadden temidden van het nood weer een nek aan nek race met de ooievaar gehouden en ze door ADELINE MCELFRISH hadden gewonnen ook nog! In Robie'g baby-afdeling lag een kleine Jane vrolijk te kraaien in haar wiegje. „Die arme dokter Randall zal wel ongeveer dood zijn." „Nu ja, dan had hij ook maar niet moeten gaan fuiven bij die Saylors," zei Robie onhartelijk. „Dat is wel zo, maar „Ja, wat maar....? Dat zijn vrienden van Helen, niet van hem." „Je schijnt wel een verschrik kelijke hekel aan haar te heb ben." „Dat heb je goed bekeken," zei Robie hartgrondig. Zwijgend liepen ze verder; zelfs het ritselen van hun geste ven schorten klon}c matter dan anders, net of ook die moe wa ren. Woodbine was bezig te ont waken; de hele wereld zag er schoon en fris uit, de atmosfeer was aanzienlijk opgeklaard. Eindelijk zei Robie: „En weet je waarom?" Ze wachtte niet eens tot Adela ant woord gaf. „Omdat ze niet van hem houdt. Ze houdt alleen van het vooruitzicht, mevrouw Ran dall te wolden. met alles wat daar aan verbonden is." Het koperrode hoofdje had zich om gedraaid, opvallend blauwe ogen boorden zich uitdagend in die van Adela: „Ja-a, dat geloof jij niet, ik zie het aan je gezicht. Je denkt dat ik jaloers ben, maar dat is echt niet waar. Ze wordt nooit een ge schikte vrouw voor hem, hij heeft iemand nodig die in de ver pleging is gegaan uit roeping zo als jij bijvoorbeeld." Adèla ging niet op die laatste opmerking in. „Wil je daarmee zeggen dat Helen geen roeping hééft?" Robie Wayne schudde heftig 't hoofd. „Ik weet wel wat je nu denkt: ze is een goede verpleeg ster en daarom moet ze het mooi vinden. Ja en neen. Voor haar is de verpleging meer.meer. „Een middel om in haar on derhoud te voorzien, óf „Zoiets." Robie wuifde naar een jonge tje, dat aan de overkant voorbij fietste. „Ik moet zulke dingen eigenlijk niet zeggen Maar Adela, ik word er altijd zo woe dend over!" Adela kende dat gevoel; zij had het ook gehad, waar het Bob be trof. Maar het had nooit iets uit gehaald. Misschien ook weer wel. het was maar hoe je het bekeek. Ze had hun verloving verbroken, gelukkig al maanden voor de dood van tante Sarah, zodat haar moeder noch Bob kon beweren dat ze voor hem op de vlucht sloeg, dat ze niet langer in het General durfde blijven, omdat ze hem daar, elke dag zou zien. Ze hadden het natuurlijk wèl gezegd en wie weet hadden ze nog gelijk gehad ook; Bob kon zo vasthoudend zijn.. „Neem vanavond nu eens," vervolgde Robie. „Ze heeft hem ijskoud alleen naar het zieken huis laten "Jtbmen. Misschien ben ik wel onredelijk. maar zij wist toch ook dat het een spoedgeval betrof en dat we haar hulp best konden gebruiken. Maar neen, hoor! Net als laatst, toen Miss Hamilton hemel en aarde heeft bewogen om iemand te krijgen die bij -Jack Mc.Gauley kon wa ken Robie struikelde nu over haar eigen woorden. „Ze heeft Helen ook opgebeld, we tend dat die de volgende dag vrij had. Maar Helen had er geen zin in, zei dat ze. niet kon. Ja, stel je voor. Maar toen Lee haar vertel de dat jij waakte, nu, toen was ze er a]s de kippen bij. Dus trek je conclusies maar." HOOFDSTUK VI Het. congres van de Zweeds" sociaal-democratische reaerines- partij heeft zich met grote meer derheid uitgesproken tegen af schaffing van de monarchie bij de komende troonswisseling. Jn 1971 volgt de dan 25-jarige kroonprins Carl Gustaaf zijn 86-jarige groot vader koning Gustaaf Adolf OP De aftredende Zweedse premier Tage Erlander stelde als compro mis een verdere beperking van $!e macht van de koning voor. Voort aan zou niet meer het staatshoofd de minister-president móeten aan wijzen, maar de parlementsvoor zitter. Erlander noemde als grond voor afwiiz'ng van de republikein se staatsvorm, dat een te grooi deel van het Zweedse volk vopr de monarchie is. De sociaal-démö- craten zouden, wanneer ze zich voor afschaffing uitspraken, bij de eerstkomende verkiezingen in Het najaar van 1970 veel stemmen verliezen, zei hij. Het Westduitse ministerie van defensie heeft de firma Messèf- schmitt-Boelkow-Blohm in Mün- chen een order verstrekt voor de bouw van 50 starfighters voor èe Westduitse luchtmacht en mari ne. Naar de firma meedeelt, be loopt de waarde van de order 161 milioen mark. Begin 1970 zullen de eerste starfighters gereed zijn en daar na zullen per maand .drie toestel len worden afgeleverd. Onder een labourregering :r> Australië zouden alle Australi sche troepen in juni 1970 uit Vietnam zi.in teruggetrokken, zo heeft de leider van de Australi sche labourpartij, Gough Witlam, woensdag in een verkiezingsrede voor televisie en radio verklaard Robie Wayne had Adela een keer een forse, kalende man aan gewezen. „Kijk, daar heb je Hank O'Bryan zijn vrouw p.- ?r~ zit in het bestuur!" Maar wat P-e r -15™8™ kwam die meneer O'Bryan hier Van dlt 3aar word«T nu doen? Verbaasd zag ze hen S a?"?®1}';* uitstappen; de jonge vrouw, die v- ,onSeveer 8.500 met hem meereed, wachtte'niet "tairen in Vietnam gelegerd, tot hij haar hielp. Adela zag een <Li flits van gebruinde benen, een petticoat met vee] kant, en toen stond ze nieuwsgierig om zich heen te kijken miJnHRRDT'S Nl«t« (Wordt vervolad.) werken verrassend V

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2