Nederland bezorgd over West-lrian Zaak-„groene baretten" nog niet van de baan Minister Luns in de vergadering van de Lester Pearson wil ingrijpende wijziging van steun onderontwikkelde landen Mao Tse-Toeng woonde feestelijkheden en parade bij Europese commissie bereid tot b.t.w. uitstel aan België en Italië HET WEER B. P. doet enorme olievondst in Alaska DONDERDAG 2 OKTOBER 1969 25e Jaargang No. 6082 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Temeuzen Luchtpi raten Midden-oosten Niet-inmenging STRAUSS IS NIET ERG OP BRANDT GESTELD DUBCEK ZAL ZELF ONTSLAG INDIENEN Omvangrijke postdiefstal in België Zoon voor koningin Anne Marie Oorlog" NASSER GAAT VOORUIT Hoogwater Zon- en Maanstanden 25 jaar salaris Nixon gaf persoonlijke toestemming niet te getuigen Weerbericht Gezond Veel Poolse Joden in Denemarken tóemwiealfl VSftlV&ttSSM Dtr»eteui*HöofdredactearP. 9. van ito Santo Tatefoon: (01150)—2073. Gironummer: 88180 Redactie» en Admtototratto-adw i Smidiwal Abonnementsprfja i &i~ per kwartaal] per maand f%70 Losse nummers 18 cent fnehtsfef 4 X B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 18 eenu miatmuai per advertentie f2,40, exclusief 4% B.T.W; Rubriek „Kleine Advertenties" («een handels, advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bi] vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adiw bureau van dit Mad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot tun. 3 uu» Voor bet gecomb. maandag/dSnsdag-aunsi&es tot 10 uur voormiddag. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr, Luns, heeft in de algemene vergade ring van de verenigde naties gezegd dat het Nederlandse volk twijfelt aan het stelsel, dat de Indonesische regering heeft ge kozen voor de raadpleging van de Papoea's en aan de wijze waarop het werd toegepast. Hij zei mededeling hiervan in de assemblee als zijn plicht te be schouwen, hoewel de officiële rapporten van de „daad van vrije keuze" in West-lrian nog niet beschikbaar zijn. Voor de toekomst hoopt de Nederlandse regering „dat de Indonesische regering in nauwe samenwerking met haar vrien den en wij rekenen ons daar bij het eiland tot ontwikke ling zal brengen, terwijl zij daarbij rekening houdt met de eigen aard van de bevolking. De minister zei dat in de ko mende weken de algemene ver gadering zal worden geroepen dit punt, dat van onmiddellijk belang is voor Nederland, in behandeling te nemen. Thans was het niet zijn bedoeling er lang bii stil te staan. Minister Luns deelde mee dat de Nederlandse regering heeft besloten te verzoeken om het kapen van verkeersvliegtuigen als een dringende zaak op de agenda te plaatsen. De Neder landse regering heeft daarvoor twee motieven. In de eerste plaats moeten de verenigde na ties maatregelen aanbevelen voor de veiligheid van 't lucht verkeer en de levens van lucht reizigers. In de tweede plaats dienen er stappen te worden genomen dat de daders van die daden niet langer vrij uitgaan. Over de oorlog in Nigeria zei minister Luns dat, ofschoon Ne derland de wens van de Afri kaanse landen een oolossing van het conflict te vinden zonder in menging van buiten begrijpt, de Nederlandse regering het nog steeds betreurt, dat de zaak niet op de agenda van de verenigde naties staat. Eerder in zijn rede had minister Luns gezegd dat er voor de toekomst misschien een sprankje hoop is. In dat licht wilde de Nederlandse re gering de resolutie zien, die door de topconferentie van de orga nisatie voor Afrikaanse eenheid is aangenomen met betrekking tot het conflict. Sinds de vorige zitting is de toestand in het midden-oosten slechter geworden, aldus de mi nister. Niet alleen om het grote gevaar voor de vrede, dat ver bonden is aan de huidige ge spannen situatië, heeft Neder land actieve belangstelling. Het is ook en niet minder om ons diep medeleven met het Joodse volk dat tijdens de tweede wereldoorlog zo wreed werd gedecimeerd, en om onze vriendschapsbanden met de Arabische landen, banden die al vele eeuwen bestaan en berus ten op bewondering voor hur unieke cultuur en trotse tradi ties". De minister zei over een Euro pese veiligheidsconferentie, zo als is voorgesteld door de Fins regering, dat de Nederlands regering zo'n conferentie wi" bevorderen en wil deelnemer aan de beraadslagingen, zodr er aanwijzingen zijn dat eer zekere mate van succes verze kerd is. Sprekend over Tsjecho-Slo- wakije in dit verband zei minis ter Luns dat de Sowjet-Unie. met woord en daad duidelijk heeft gemaakt dat zij zich niet gebonden acht aan één van de fundamentele beginselen van 't internationale recht, namelijk het beginsel van niet-inmenging in binnenlandse aangelegenhe den en eerbied voor de soeve reiniteit van andere landen. De Westduitse minister van financiën, Franz Josef Strauss, heeft woensdag gezegd dat een socialistisch-liberale coalitiere gering onder Willy Brandt het land onherstelbare schade kan berokkenen door haar aanpak van de buitenlandse politiek. In een artikel op de voorpagina van zijn weekblad „Bayernkurier" vroeg Strauss zich tevens af, waarom de christen-democraten en zijn eigen Beierse christelijk- sociale unie (die volgens hem bij de parlementsverkiezingen een duidelijk mandaat van de kiezers hadden gekregen) in de oppositie :ouden moeten gaan. De sociaal-democraten en libe ralen, die momenteel in onder handeling zijn over de vorming van een coalitie, staan beide een meer open houding jegens Oost- Europa en speciaal de Sowjet- Unie en Oost-Duitsland voor. Volgens Strauss zou een rege ring-Brandt gemakkelijk posities kunnen opgeven „ten nadele van ons vaderland", die nimmer meer kunnen worden herkregen. „In die zin kan de schade van zelfs maar een kort experiment met de verenigde linkse tendens onher stelbaar zijn", aldus Strauss. Alexander Dubcek, bij besluit van het centrale partijcomité ontheven van het voorzitterschap van de federale Tsjechoslowaak- se assemblee, zal zelf op de ko mende bijeenkomst van het par lement zijn ontslag als zodanig indienen. Dit is woensdag uit goede bron in Praag vernomen. Voorts is vernomen dat het centrale comité dit jaar nog twee maal bijeenkomt. Eén vergadering zal worden gewijd aan econo mische problemen, de andere aan drie kwesties; n.l. voorbereiding van het veertiende partijcongres, een rapport over rehabilitaties en vernieuwing van de lidmaat schapskaarten der partijleden. Een onderzoek naar een om vangrijke diefstal uit postzakken, die in augustus j.l. in een Rus sels sorteercentrum werd ge pleegd, heeft deze week geleid tot de arrestatie van een 20-jarige en een 25-jarige technicus van de posterijen. De gerechtelijke politie heeft in Brussel bekendgemaakt, dat het tweetal niet alleen deze dief stal met een buit van circa 400.000 gulden heeft bekend maar ook een diefstal in april die 60.000 gulden opleverde. Lester Pearson, voormalig Ca nadees minister en Nobeloriiswin- naar voor de vrede, heeft de bii het internatioale monetaire fonds en de wereldbank aangesloten lan den voorgesteld de voorwaarden voor economische steun aan de onderontwikkelde landen volledie -e wijzigen ten einde een versnel de stroom van geldmiddelen van de rijke landen naar de arme lan den tot stand te brengen. Pearson heeft in augustus 1968 opdracht gekregen van McNamara, presi- Koningin Anne Marie van Griekenland heeft gisteren in ballingschap in Rome het leven geschonken aan een zoon. Moeder en kind maken het uitstekend, aldus een woordvoerder van de Griekse koninklijke familie. Het is het derde kind van de 23-ja- rige koningin en van koning Con stanten. Het echtpaar heeft nu twee zoons en een dochter. dent van de wereldbank, om deze studie te maken. In ziin rapport komt hij tot de volgende conclusies; De interna- f'onale samenwerking is er on- danks al haar onvolmaaktheden de afgelopen 20 jaar in geslaagd een belangrijke economische ontwik* keling op gang te brengen. Men heeft thans het kritieke punt be* reikt, dat de stroom van kredie* ten en investeringen als gevolg van de onverschilligheid van de schenkende landen het gevaar loopt te verminderen, terwijl de ontvangende landen in een sta* dium verkeren waarbij zij meer zouden kunnen gebruiken. Het rapport bevat een aantal aanbevelingen om een opleving van de samenwerking op meer in» ternationale basis te bewerkstelli* gen. Pearson raadt vooral aan bin* nen de ontwikkelingsprogramma's maer aandacht te schenken aait de overbevolking. Hij stelt voor een „bevolkingscommissariaat" in het leven to roepen dat alle Inter* nationale aktiviteiten op het gebied van de geboortebeperking moet coördineren. De Chinese partijvoorzitter Mao Tse-Toeng heeft woensdag op het Tien An Men-plein in Peking de parade gadegeslagen ter gelegen heid van de 20e verjaardag van de Chinese volksrepubliek, zo meldt radio-Peking. De 75-jarige leider geniet volgens de radio een uit stekende gezondheid. Mao was in gezelschap van vice-voorzitter Lin Piao, premier Tsjoe En-Lai en de leden van de vaste commissie van het politieke partijbureau Kang Sjen en Tsjen Po-Tae. Lin Piao, die als opvolger van Mao is aangewezen, spoorde in een toespraak het volk aan eens gezind de proletarische voor schriften van Mao op te volgen en de culturele revolutie tot een goed einde te brengen. „Wij moeten ons nog hechter verenigen rond het centrale par- LONG BINH, Vietnam: Deze „Groene Baretten" geven uiting aan hun vreugde, nadat zij ver nomen hadden, dat het leger de beschudiging, dat zij een Vietna mese burger zouden hebben ver moord, teruggetrokken had. De foto is bij de barakken genomen, waar zij ondergebracht waren in afwachting van het proces. Volgens berichten in de Egyp tische pers gaat de gezondheids toestand van president Nasser goed vooruit. Voor een algeheel herstel van zijn griepaanval zal hij een dezer dagen voor een week naar Alexandrië aan de Middel landse Zee gaan. De Europese commissie is be reid aan België en Italië een uit stel van een jaar te verlenen voor invoering van de b.t.w., de belas ting over de toegevoegde waarde. De ministerraad van de E.E.G. had in 1967 als uiterste datum voor invoering van de b.t.w. 1 januari 1970 vastgesteld, maar België en Italië hebben uitstel gevraagd; België een jaar om conjuncturele en budgettaire re denen, Italië twee jaar wegens een algehele fiscale hervorming. De Europese commissie heeft nu een ontwerp-richtlijn uitge werkt, die door de ministerraad zal moeten worden goedgekeurd en waarbij de invoeringsdatum een jaar wordt opgeschoven. Herinnerend aan het verlangen de omzetbelasting uit te schake len als mogelijke factor van con currentievervalsing wil de Euro pese commissie tevens verbieden dat na 1 oktober tarieven voor teruggave van belasting bij uit voer worden verhoogd en tevens laten vaststellen dat ze met in gang van 1 januari 1970 moeten worden verlaagd. De commissie brengt in haar ontwerp voor een nieuwe richt lijn tevens tot uiting, dat met in gang van 1 januari 1971 in de zes gemeenschapslanden ook de de tailhandel onder de b.t.w. moet zijn gebracht en dat de lidstaten voorts zo spoedig mogelijk maat regelen zullen treffen om een stelsel van twee tariefklassen voor de b.t.w. in te voeren. Tenslotte wenst de commissie dat de harmonisatie van de be lastingen in de E.E.G. en met na me de afschaffing van uitvoer restituties op 1 januari 1971 hun beslag zullen krijgen. De zaak van de „groene ba tten'' is nog niet van de baan. baandag had de Amerikaanse minister voor het leger, Stanley R. Recor, meegedeeld dat er geen proces zou worden gevoerd tegen de zes Amerikaanse mi- 'itairen van de speciale troepen, die ervan werden beschuldigd op 20 juni .de vermeende Zuid vietnamese dubbelspion Thai Khac Tsjoeyen te hebben dood geschoten. Woensdag heeft de weduwe van de Vietnamees, mevrouw Phan Kim Lien, de: Zuidvietnamese regering ge vraagd een onderzoek in testel len naar de „verdwijning" van haar echtgenoot. Als zij geen genoegdoening krijgt, wil zij de DONDERDAG 2 OKTOBER Breskens Temeuzen Hansweert Walsoordei v.m n m 5.37 5.55 6.13 6.31 6.52 7.10 6.56 7.14 VRIJDAG 3 OKTOBER Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m ri m. 6.32 6.57 7.08 7 33 7.47 8.12 7.51 8.16 ZON MAAN op under op ondei Okt. 2 06.42 18.16 21.12 14.50 3 06.44 18.14 22.14 15.34 4 06.45 18.11 23.25 16.05 5 06.47 18.09 16.28 zaak voor de verenigde naties brengen. Van de Amerikaanse regering verlangt zij een schadeloosstel ling voor haar en haar kinde ren, die gelijk zou moeten zijn aan wat haar man in de komen de twintig jaar voor zijn werk voor de Zuidvietnamese en Amerikaanse regeringen zou 'rebben ontvangen. Tsjoe Yer had een maandsalaris van on geveer 520 gulden. Mevrouw Tsjoe Yen had dins dag gedreigd terug te kerer naar Noord-Vietnam, waar zr geboren is. Gisteren zei ze dit niet te zullen doen. „Ik zei dat omdat ik boos was, maar wij zijn het noorden ontvlucht om dat wij het communisme haten. Ik wil niet teruggaan". De Zuidvietnamese minister van justitie heeft de Ameri kaanse militaire autoriteiten om alle documenten van de zaak van de „groene baretten" ver zocht. Een Zuidvietnamese re geringswoordvoerder heeft ge zegd, dat dit de eerste maal is dat de regering van Saigon zich in deze kwestie mengt. President Nixon heeft het be sluit van de inlichtingendienst, het „CIA", niet te getuigen in een proces wegens moord tegen zes leden van de speciale troe pen persoonlijk goedgekeurd. Dit heeft een woordvoerder van het Witte Huis meegedeeld. In Washington hadden in stij gende mate geruchten de rond' gedaan dat het besluit de zaal wegens moord op een Zuidviet namese vermeende dubbelspion in te trekken op het hoogste ni veau was genomen. ZONNIGE PERIODEN Een depressie, die zich woens- gavond boven de Oostzee be- /ond trekt in oostelijke richting verder, terwijl een frontensys teem behorend bij een diepe ooeaandepressie die zich uitstrekt van Ierland naar het noordwes ten. Voorafgegaan door een rug van hogedruk, die aanvankelijk tot zonnige perioden in onze omge ving aanleiding geeft trekt een storing langs dit front naar het zuidoosten. Wolkenvelden, hier mee samenhangend, bereiken in de loop van de dag van het wes ten uit ons land, later gevolgd door regen. De wind zal op de nadering van deze storing krim pen naar zuid tot zuidoost en meest matig zijn. De middagtem- peraturen zullen daarbij onge veer dezelfde waarden bereiken als woensdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Toenemende bewolking. Aanvankelijk perioden met zon, later vanuit het westen toenemen de bewolking gevolgd door regen. Overwegend matige wind uit zui delijke richtingen en ongeveer de zelfde middagtemperaturen als gis-! teren. Woordvoerder Ronald Ziegler van het Witte Huis zei dat CIA- directeur Richard Helms het be sluit had genomen en dat presi dent Nixon 't had goedgekeurd. De CIA had op zijn beurt mi nister Recor in kennis gesteld van het besluit, maar Ziegler zei niet te weten of het CIA ook had gezegd dat de president het besluit had goedgekeurd. De zes leden van de „groene baretten" tegen wie tenlaste leggingen waren ingediend kwa men gisteren uit Zuid-Vietnam op de luchtmachtbasis Travis bij San Francisco aan. Na hur verlof van 30 dagen zullen zij riders te werk worden gesteld. Een officier van wie wordt ver ondersteld dat hij tegen had moeten getuigen, is ook op de basis aangekomen. tiicomité met aan het hoofd voor zitter Mao en de door de partij uitgeoefende centrale leiding ver sterken. Wij moeten ons socialis tische vaderland nog machtiger en welvarender maken en onze na tionale verdediging verder ver stekken", aldus Lin Piao, die de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie ervan beschuldigde het aan te leggen op een oorlog tegen China. Engelse diplomaten hebben tele fonisch uit Peking bevestigd, dat Mao Tse-Toeng er gezond uitzag, toen hij de toejuichingen van de duizenden voorbijtrekkenden in ontvangst nam. Bij de parade over het „plein van de hemelse vrede" lag volgens deze diploma ten het accent op de verworven* heden in de industrie en de land bouw. Er was geen militaire parade als zodanig, hoewel aan de optocht door leger en militie werd deel genomen. Tijdens het défilé werden bee!« tenissen van Mao meegedragen. De boeren droegen gebundelde oogstprodukten, scholieren liepen langs de tribune met duizenden ballonnen en leden van de rode garde zwaaiden met het rode boekje. Boven de voorbijtrekken den wapperden honderden rodai vlaggen. Iedere week komen ongeveer honderd Joodse vluchtelingen uit Polen Denemarken binnen. Aan enkele honderden is reeds politiek asiel verleend. Dit is woensdag meegedeeld door een woordvoerder van de Deense politie. Het hoofd van de vreemdelin gendienst van de politie, Ole Stevens, heeft in antwoord op vragen van verslaggevers ge zegd, dat de vluchtelingen reeds enige tijd het land binnenko men, maar dat dit niet bekend was gemaakt, omdat het anders moeilijk zou worden voor de Polen die him land wilden ver laten. De zaak was wereldkun dig gemaakt door een Deense krant, die ihad beweerd dat de vluchtelingen van hun bezittin gen werden beroofd en onge veer 5000 zloty's (ruim 730 gul den) voor een uitreisvisum moe ten betalen. De vluchtelingen zijn tijdelijk ondergebracht in een drijvend hotel in da haven van Kopagfcagen. Het bekende Amerikaanse ex pertisebureau Degolyer en Mae- naughton heeft naar British Pe~ troleummij. Nederland meldt ge gevens bestudeerd, die door B.P. Oil Corporation werden ver strekt omtrent acht aangeboorde bronnen op haar concessiegebie den in de omgeving van Prud- hoe Bay. Het expertisebureau heeft ge rapporteerd dat naar schatting in deze concessiegebieden van B.P. een aardolie-reserve van 700 miljoen ton aanwezig zal zijn. De olie is gevonden op een diepte van 2.591 meter. De grootste olievondst ooit ge daan in Noord-Amerika was die in het oostelijke deel van Texas in het jaar 1930. De opbrengst van dat olieveld bedroeg 714 miljoen ton ruwe olie. Verwacht wordt dat, als alle cijfers binnen zijn, de „Alaska- vondst" die van Texas zal over treffen. B.P. verricht thans meerdere boringen op andere plaatsen in dat gebied. De hoeveelheid aangeboorde olie is voldoende om in de totale energieconsumptie van aardolie- produkten in Nederland tot het jaar 2000 te voorzien. f V.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1