Gratieverzoek van Duitse oorlogsmisdadigers afgewezen Het vraagstuk ,centen of procenten' Jan Marko over betrekkingen met West-Duitsland Halve inkomens in bedrijfsleven vallen niet onder C.A.0. MODEVAKSCHOOL IDA DE LEEUW VAH REES Woessdag 1 oktober 1969 DE VRIJE ZEEUW Minister Polak pleegde overleg met kamerfracties Schietpartij in Dallas Geen nieuwe feiten Doodstraf werd gewijzigd Brand in papier- opslagplaats te Utrecht Europese resolutie over Russische intellectuelen Geen proces tegen „groene baretten" Klandestiene uitzending in China Protestanten demonstreerden Moeras Ghana weer onder burgerlijk bewind Een jaar voor verkrachting van serveerster Nederlandse jongeman in Antwerpen veroordeeld Geen Amerikanen meer rond Saigon De arbiedsonrust in Italië Maximumloon Vraag en aanbod JAN BAPTISTE DOOMS Jzn., GEOPEND KNIPPEN en NAAIEN voor eigen gebruik COUPEUSE en COUPEUSELERARES De minister van justitie, mr. Polak, heeft de gratieverzoeken van de Duitse oorlogsmisdadi gers Aus der Fünten, Fischer en Kotalla afgewezen. De minister heeft dit dinsdag meegedeeld in een brief aan de voorzitter van de tweede kamer. De minister heeft voorts mee gedeeld dat het kabinet heeft besloten geen wetsontwerp in te dienen, dat ten doel heeft het mogelijk te maken dat levens lang gestraften na 20 jaar voor waardelijk in vrijheid worden gesteld. Uit vertrouwelijk overleg met voorzitters van de fracties in de tweede kamer was de minister gebleken, dat bij een groot aan tal leden diepgevoelde bezwa ren bestonden tegen een wets voorstel, dat ook voor de drie Maandagavond is er een schiet partij geweest in Dallas, die een dode en vijf gewonden heeft ge- eist. De schietpartij ontstond toen de politie een man wilde arreste ren in de negerwijk van Dallas, die zich verschanst had op een bovenverdieping' van een ge bouw. De politie maakte gebruik van traangas. De man kwam te voorschijn en werd neergescho ten. Drie politiemannen en twee vrouwen onder de menigte van 300 toeschouwers werden door kogels gewond. De politie kwam de verschan ste schutter, een neger, arreste ren nadat een andere neger, die zei dat er op hem was gescho ten en dat hij gewond was, de hulp van de politie had ingeroe pen. oorlogsmisdadigers voorwaarde lijke invrijheidstelling mogelijk zou maken. In zijn brief zegt de minister dat de onderzoeken, gedaan naar aanleiding van elk van deze gratieverzoeken, ten aanzien van geen van de drie veroor deelden zodanige feiten of om standigheden aan het licht heb ben gebracht, dat thans de ver lichting van de straf zou zijn te rechtvaardigen. Bij de beoordeling mocht ook niet buiten beschouwing blij ven dat het gaat om delicten ten aanzien waarvan geen straf, ook niet levenslange gevange nisstraf, enigermate evenredig kan zijn aan hetgeen is misdre ven. In de brief van de minister wordt gezegd dat na afwijzing van de gratieverzoeken alleen een aanvulling van art. 15 van het wetboek van strafrecht, waardoor voorwaardelijke in vrijheidstelling ook uit een levenslange gevangenisstraf mo gelijk zou worden, tlhans de weg naar beëindiging van de straf tenuitvoerlegging van de drie Duitsers zóu kunnen openen. Het kabinet meent echter niet te moeten overgaan tot indie ning van zo'n wetsontwerp. Zo als bekend is indertijd de dood straf voor Aus der Fünten, Fischer en Kotalla gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. Reeds op 23 oktober 1964 heeft de toenmalige minister van jus titie, mr. Scholten, gratieverzoe ken van de drie oorlogsmisda digers afgewezen. In het daarop volgende jaar dienden de drie Duitsers andermaal gratiever zoeken in. In 'n opslagruimte van Scher- pcnzeel's papiergroothandel aan de Vaartserijnstraat in Utrecht is maandag brand uitgebroken. Het vuur woedde in het oude gedeelte van het complex en in een ruimte die een maand gele den in gebruik was genomen. Er lag in totaal zo'n 450 ton pa pier opgeslagen. Op het moment dat de brand uitbrak, waren er nog tien werk nemers in de loods aanwezig. De vlammen sloegen op een gegeven ogenblik vijftien meter hoog, terwijl de rookontwikke ling enorm was. Het oude deel van de opslag plaats liep veel brand- en wa terschade op. Van het nieuwe gedeelte is het dak ingestort. De muren vertonen, voor zover ze nog overeind staan, grote scheu ren. Een vrachtauto die vlak bij de gebouwen was geparkeerd, is in vlammen opgegaan. De brand was om half zeven bedwongen. De nablussing duur de de gehele nacht. De schade bedraagt volgens de eerste ra mingen 700.000 gulden. Twintig woningen lungs de achterzijde van het bedrijf zijn door de aan wezigheid van brandmuren be- veiligd gebleven. Het vuur werd met vijftien stralen bestreden. Ook het personeel van de fir ma was bij de bestrijding van het vuur actief. De n.v. is tot een bedrag van 1,4 miljoen gul den verzekerd. Op de foto: de bluswerk zaamheden. De Tsjechoklowaakse minister van buitenlandse zaken Jan Mar ko heeft dinsdag tijdens de alge mene vergadering van de Verenig de Naties enkele voorwaarden op gesomd, waaraan West-Duitsland zal moeten voldoen om tot een normalisering in de betrekkingen met Tsjecho-Slowaijke te komen. Deze normalisering, waartoe volgens Marko zijn land bereid is, zou pas kunnen beginnen als de „revanchistische tendenzen" in de bondsrepubliek worden uitgewist, als de overeenkomst van Mün- chen van 1938 van nul en gener waarde wordt verklaard en als Bonn erkent dat er ook een twee de Duitsland bestaat. Waarnemers zien in de rede van Marko een bekentenis van trouw aan de landen van het oostblok. Niemand zou Tsjech-Slowakije van de samenwerking met de Sowjet- Unie en de andere socialistische landen kunnen afbrengen, omdat in het Warschau-pact de garantie voor de veiligheid van het land ligt opgesloten. Marko verklaarde dat er pogin gen zijn ondernomen om het Tje- choslowaakse volk tegen de rege ring op te zetten. Het volk zou echter met overgrote meerderheid deze anti-socialistische provoca ties hebben teruggewezen. Hi} leg de er de nadruk op dat zijn land niet wenst, dat het „Tsjechoslo- waaks vraagstuk" nog eens door de V.N. zal worden behandeld. Er zou namelijk geen „Tsjechoslo- waaks vraagstuk bestaan. De ge beurtenissen in Tsjecho-SiowaWje zouden een binnenlandse aangele genheid zijn De raadgevende vergadering van de raad van Europa is dins dag in Straatsburg akkoord ge gaan met een door de Neder landse socialist Goedhart voor gestelde resolutie die bedoeld is om 55 Russische intelectuelen die een brief schreven naar de V. N.-commissie voor de men senrechten, een hart onder de riem te steken. In de resolutie wordt de leden van de assem blee gevraagd in hun nationale parlementen aandacht voor deze zaak te vragen, zodat de diver se regeringen geactiveerd zullen worden om de Russische brief onder de aandacht van de V. N.- assemblee te brengen. De reso lutie dringt er verder op aan dat pogingen in het werk wor den gesteld om een nieuw ap paraat in het leven te roepen, dat mededelingen aan de V. N.- commissie voor de mensenrech ten kan behandelen. Dit omdat de assemblee onderkende dat de V. N.-commissie vrijwel machteloos is. De zes officieren van de Ame rikaanse bijzondere strijdkrach ten, die waren beschuldigd van moord op een Vietnamees, zijn dinsdagmorgen in vrijheid ge steld, nadat enige uren tevoren het „Pentagon" had meegedeeld dat zij niet gerechtelijk worden vervolgd. Zij hbben de basis Long Binh. waar het hoofdkwartier van eht Amerikaanse leger in Zuid-Viet- nam is gevestigd, verlaten en zijn onmiddellijk overgebracht naar hun basis op Nha Trang, het hoofdkwartier van de vijfde groep „groene baretten", dat vroeger onder commando stond van Robert Rheault, een van de verdachten. Vandaag zullen zij naar de Verenigde Staten vlie gen. De weduwe van de vermoor de Vietnamees heeft verklaard een beroep te zullen doen op 't Zuidvietnamese ministerie van justitie of desnoods op president Thieu of president Nixon om tus senkomst in deze zaak. Een klandestien radiostation dat zich „De stem van het be vrijdingsleger" noemde, heeft dinsdag op bijna dezelfde fre quentie als radio-Peking het Chinese volk opgeroepen tot omverwerping van de Chinese regering. Het station speelde het Chinese nationale volkslied en de mars der vrijwilligers. De uitzending duurde ongeveer een kwartier. Radio-Peking werd er gedeeltelijk door gestoord tij dens een uitzending ter gelegen heid van de Chinese nationale dag. I In Praag is officieel bekendge maakt dat de voormalige leider van de Tsjechoslowaakse com munistische partij Alexander Dubcek (rechts) zijn partij en parlementsfunkties heeft verlo ren. Snrrkovsky (61), Dubcek's naaste medewerker, is uit het centrale comité gestoten. Ook zijn andere funkties heeft hij verloren. Ongeveer duizend protstantse betogers hebben zich dinsdag middag verzameld voor het Noordierse parlementsgebouw, een uur voordat premier James Chichester-Clark het „stormont" een hervorm 'ngsDrogramm a zou voorleggen. De demnstranten be toogden voor „bescherming van de grondwet" en voor handha ving van de hulopolitie. De protestanten verbrandden de „Union Jack". De politie troffen maatregelen om de de monstratie in de hand te kunnen houden. Er werden honderd Brit se militairen gereed gehouden om eventueel te kannen ingrij pen. In discussies over de loonstruc- tuur in ons land is de laatste jaren de kwestie van centen of procenten aan de orde geweest. De ambtelijke werkgroep die het resultaat van haar studie nu als bijlage van de miljoenennota Tegen het einde van de middag was het aantal demonstranten voor het parlementsgebouw aange groeid tot ongeveer 4000. De pro testantse dominee Paisley, die had opgeroepen tot een opkomst van 100.000 demonstranten, verzamel de 50 betogers om in het gebouw met parlementsleden te praten. De politie, die werd geholpen door Britse militairen, stond niet toe dat meer mensen tegelijk het par lementsgebouw binnengingen. In de vergaderzaal luisterden de leden van het parlement naar een uiteenzetting van de premier over de hervormingsplannen. Hij zei o. m.: „Nu hebben we de gelegen heid opnieuw te beginnen. Het is een lange strijd om uit het moeras te komen". Ghana is dinsdag officieel naar burgerlijk bestuur teruggekeerd na drie en een half jaar een mi litair bewind te hebben gehad. De voorzitter van de zes leden tel lende nationale bevrijdingsraad maakte via de radio bekend dat de proclamatie van twee dagen na de staatsgreep van 24 februa ri 1966 waarbij president Kwa- me Nkroemah was afgezet, is in getrokken. De nationale bevrij dingsraad zal vandaag de macht overdragen aan de nieuwe rege ring. van premier dr Kofj Busia. De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 19-jarige ijzer snijder Ronald W. wegens ver krachting van een 17-jarige ser veerster in mei j.l. op de Mer- wedekanaaldijk in Diemen en de 25-jarige chauffeur Willem M. wegens medeplichtigheid resp. veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf met aftrek en acht maanden met aftrek. De recht bank sprak de Amsterdammers yrij van verkrachting van een 19-jarige scholiere op dezelfde plek in april j.l. De officier van justitie had tegen ieder vier jaar geëist. De Antwerpse rechtbank heeft de 18-jarige N. B. uit Hilversum veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf en 2.000 francs boete wegens diefstallen in Ant werpen en elders in België. B. was in juli met een jongere vriend ontsnapt uit een opvoe dingsgesticht in Nederland, waar na het tweetal een trektocht met diefstallen, o.a. van auto's, dooi de Nederlandse zuidelijke pro vinciën en noord-België maakte, tot zij in de buurt van Antwer pen tegen de lamp liepen. De medeplichtigheid van B. is aan de Nederlandse kinderrech ter uitgeleverd. De laatste Amerikaanse sol daten zijn dezer dagen terugge trokken uit de verdedigingszone rond de Zuidvietnamese hoofd stad Saigon. De drie miljoen in woners tellende stad is voor haar verdediging nu geheel aan gewezen op ongeveer 50 batal jons Zuidvietnamese militairen die in drie gordels om Saigon liggen. Slechts in de stad be vinden zich nog twee bataljons Amerikaanse militaire politie die yolgens officiële mededelin gen Amerikaanse militaire en burgerlijke instellingen bewa ken. Eind vorig jaar werd een be gin gemaakt met de geleidelijke vervanging van Amerikanen door Zuidvietnamezen bij de verdediging van de hoofdstad. De 2000 gemeentelijke perso neelsleden van Parma zijn in staking gegaan omdat zij uitbe taling wensen van de extra toe wijzingen die de autoriteiten hun schuldig zouden zijn. Het verkeer liep in de war, er werd in het wilde weg geparkeerd en patiënten van een psychiatrische inrichting moesten door nabij gelegen restauranis worden ge voed omdat het personeel staak te. In Napels blokkeerden onge veer 3000 arbeiders van een staatsstaalfabriek een spoorlijn en hielden het verkeer epige uren lang tegen. Zij willen ho ger loon en betere arbeidsvoor- •vaarden. onder de titel „nota over de in komensverdeling" het licht heeft doen zien. merkt daarover op, dat het ging om de vraag, of ten behoeve van de nivellering loonsverhogingen in gelijke no minale bedragen voor iedereen dienden te worden gegeven in plaats van de gebruikelijke pro centuele toeneming ten opzichte van het geldende loon. Tussen 1959 en 1963 is de eerstgenoemde methode enkele malen toegepast. Recentelijk is deze kwestie ter sprake gekomen in het overleg over de ambtena- rensalarisssen, waaiHij dient te worden opgemerkt, aldus de nota, dat de meningen uiteen lopen. De werkgroep zegt dat de hogere inkomens in het bedrijfs leven niet onder een collectieve arbeidsovereenkomst of andere loonregeling vallen. Dit begrenst op dit punt de mogelijkheden tot nivellering van de lonen, daar de voor deze nivellering belangrijk ste groep buiten beschouwing blijft. Dit laatste is o.m. de reden dat sinds kort meer nadruk wordt gelegd op de wenselijk heid alle werknemerscatego rieën, vooral ook de hogere func tionarissen, onder een collec tieve arbeidsovereenkomst of loonregeling te brengen, De gedachte is geopperd dat ook voor de hoogste functies in het bedrijfsleven een normering van het inkomen zou gaan gel den Daarbij is o.m. aan 'n maxi- mum-loóninkomen gedacht. Er zijn daaraan verscheidene problemen verbonden aldus de werkgroep. De indeling in sala risschalen zal moeilijk zijn om dat de variatie naar inhoud van de functie groter is. Verder zal bij een dergelijke indeling de mogelijkheid openblijven om be paalde personen, die naar het oordeel van de betreffende on derneming daarvoor in aanmer king komen, in hogere schalen in te delen. Daarnaast kan de be loning van deze functionarissen worden beïnvloed buiten de for mele regelingen om, bijv. bekle den van verscheidene functies en verschaffen van emoumenten. Verder zal een maximumloon aanleiding kunnen geven tot emigratie of tot minder hard werken, zo meent de werkgroep. Het is op dit punt en ook bij andere aspecten van de loon- structuur, dat het beleid reke ning moet houden met de feite lijke vraag- en aanbodverhou dingen op de arbeidsmarkt. Dit geldt zowel voor de'overheid, ook in haar beleid ten aanzien van de ambtenarensalarissen, als voor de vakbeweging, aldus de werkgroep. Nog geheel onverwachts is van ons heengegaan mijn innig geliefde Man, mijn lieve Pleegvader. Opa, Broer, Zwager en Oom. in de ouderdom van 80 jaar. A. C. J. DOOMS—MICHIELSEN J. KOUDENBURG—JONKMAN C. J. KOUDENBURG Rintje en Verloofde An ja Familie DOOMS Familie MICHIELSEN Terneuzen, 30 september 1969. N. J. Hartestraat 7. De teraardebestelling zal plaats hebben op vrijdag 3 oktober a.s. des namiddags te 1,30 uur, na voor afgaande rouwdienst in de Kapel van „Bachten Dieke", aanvangende te 1 uur, AXELSESTRAAT 62 TERNEUZEN Opgave van nieuwe leerlingen voor de cursus is thans weer mogelijk. Aan de school: van 912 uur en 13.3018 uur Telefonisch tussen 1213 uur en na 18 uur. Telefoon 01150-2181 Op het atelier is het mogelijk te laten knippen en naaien. Ook uw adrês voor BRUIDSJURKEN en GELEGENHEIDSKLEDING Coupeuselerares Mevr. LANTSHEER, Mad. Curiestraat 7, Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5