Dr. RANDALL S REPUTATIE KATHOLIEK VAKVERBOND WERKT NIET MEE AAN CENTRAAL LOONOVERLEG GEEN OVEREENSTEMMING IN OVERLEGORGAAN VAKCENTRALES OVER LOONWET De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! HOGERE RENTEVERGOEDINGEN BIJ RIJKSPOSTSPAARBANK Ambulance- reddingswagen voor A. N. W. B. DE VRIJE ZEEUW Wpoirondilion«tffln Nederland moet West-Duitsland niet volgen in revaluatie Politieman die meisje aanreed wordt vervolgd Kind overreden Treinongeluk in Japan Niet onaanvaardbaar Derde mammoettanker van Shell in de vaart Wpasfai VHIabrand in Laren Dubbele moord in Chicago Woensdag 1 oktober 1969 Het verbondsbestuur van het Nederlands katholiek vakver- hond heeft besloten niet meer mee te werken aan het centraal loonpolitiek overleg in de so ciaal-economische raad en in de stichting van de arbeid en met de regering, voor zover hieruit normen bij de toepassing van ar- Het verbond van Nederlandse andernemingen (V.N.O.) is van mening dat Nederland West- Duitsland niet moet volgen in de revaluatie, die het feitelijke resultaat is van het vrijgeven van de koers van de Duitse mark. In vergelijking met de omstan digheden in 1961, toen Neder land ih navolging van West- Duitsland revalueerde, is een aantal wijzigingen opgetreden, die een dergelijke stap op dit moment zeer ongewenst maken. In de eerste plaats is de con currentiepositie van Nederland sedertdien minder sterk, het geen geïllustreerd wordt door de ontwikkeling van de loonkos ten, die in Nederland meer ge stegen zijn dan in alle andere E.E.G.-landen, behalve Frank rijk. In de tweede plaats zijn sinds 1961 in een aantal bedrijfstak ken structurele bedrijfstakken en bedrijven met weinig of geen winst werken voor de export markt. Ook het algemene beeld van de betalingsbalans is niet van dien aard, dat een revaluatie verantwoord zou zijn. Een revaluatie van de gulden zou onder deze omstandigheden ongustige gevolgen hebben, zo wel voor de uitvoer van goe deren als voor de export van diensten, in het bijzonder die van de vervoerssector, aldus de vereniging van Nederlandse on dernemingen. De 21-jarige agent van de Rijswijkse gemeentepolitie T. de H. zal worden vervolgd naar aanleiding van de aanrijding, die hij op een kruispunt veroorzaak te, toen hij op 16 mei met een snelheid van 80 kilometer reed. De politieman is gedagvaard op 23 oktober voor de Haagse kan tonrechter te verschijnen. Hem wordt overtreding ten laste ge legd van de artikelen 25 van de wegenverkeerswet en artikel 40 van het reglement verkeersre gels en -tekens. Het ene verbiedt de weggebruiker zich zo te ge dragen, dat de vrijheid van het verkeer zonder noodzaak wordt belemmerd of de veiligheid in gevaar wordt gebracht. Het an dere schrijft bet gedrag van weggebruikers voor bij kruisin gen of splitsingen van wegen. Bij de aanrijding werd de 11- jarige Sandra de Bruin ernstig gewond. Zij stak via een zebra pad de weg over. De politieman zat ia zijn dienstauto een auto mobilist achterna, die de maxi mumsnelheid had overschreden. De zesjarige Hendrik van der Walle uit Hardinxveld-Giessen- dam is gisteren om het leven ge komen, toen hij van het trottoir, waarop hij met een vriendje liep, plotseling de rijweg opliep en door een aankomende auto werd gegrepen. De jongen over- "d ter plaatse aan zijn verwon- "i en. tikel 8 van de loonwet zou kun nen hanteren. Het verbondsbestuur kwam tot dit besluit na een vergadering die vijf uur duurde. Volgens een woordvoerder van het N.K.V. is over het besluit niet gestemd. Het Nederlands Katholiek Vak verbond heeft besloten ook niet meer mee te werken aan het centraal loonoverleg. Dit maak te voorzitter Mertens (rechts) maandagavond bekend, vóór het overlegorgaan van de drie vak centrales in Utrecht bijeen kwam. Op de foto v.Ln.r. de he ren Lanser (CNV), Kloos (NYY) en Mertens (NKV). In het district Sjizoeoka in midden-Japan is dinsdag een fo rensentrein in botsing gekomen met een goederentrein. Ongeveer negentig mensen werden gewond. De drie vakcentrales zijn maan dagavond tijdens de vergadering van 't overlegorgaan in Utrecht niet tot overeenstemming geko men over de consequenties, die moeten worden getrokken uit de aanvaarding van de loonwet door de tweede kamer. De standpunten van N.V.V. en N.K.V. bleken dicht bij elkaar te liggen. Beide zien af van medewer king aan het loonpolitieke over leg, maar 't C.N.V. wil, al heeft het overwegende bezwaren te gen artikel 8 van de loonwet, wel aan dit overleg in de S.E.R. en de stichting van de arbeid blijven deelnemen. N.V.V. en N.K.V. hebben be sloten samen bij de eerste ka mer aan te dringen op verwer ping van de loonwet. De heer A. H. Kloos, voorzit ter van het overlegorgaan en van het N.V.V., zei na afloop van de vergadering, dat hij het uitblijven van een gemeenschap pelijk standpunt beschouwt als een stap terug, maar dat er in geen geval uit moet worden af geleid, dat er een breuk is ont staan tussen de drie vakcentra les. „Er blijven tal van gemeen schappelijke doelstellingen over voor een verdere samenwer king", zo zei hij. De voorzitter van het C.N.V., de heer J. Lanser, acht de loon wet niet onaanvaardbaar. Gelet op de wijzigingen die in de wet zijn aangebracht, aldus de heer Lanser, wil het C.N.V. daar zijn medewerking niet aan onthou den. Volgens hem kan men zich af vragen wat er overblijft, als de loonwet wordt verworpen. In dat geval blijft het buitenge woon besluit arbeidsverhoudin gen van kracht, dat de minister de gelegenheid biedt om c.a.o.'s onverbindend te verklaren. Dinsdagmorgen is in Japan het tankschip "„Marpessa", draag vermogen circa 207.000 ton, op geleverd aan Shell Tankers N.V. en door de directeur, de heer D. Rodenburg, overgenomen. De „Marpessa", de derde mammoet tanker van Shell, is gebouwd op de werf van Ishikawajima-Hari- ma Heavy Industries te Yokoha ma. Het schip is uitgerust met 'n turbine-installatie met een ver mogen van 28.000 a.p.k. bij 85 omwentelingen per minuut. De dienstsnelheid bedraagt 16 mijl per uur. De „Marpessa" zal Yokohama binnenkort "verlaten en onder commando van kapitein E. J. Stapper via de Perzische golf naar Europoort varen. Shell Tankers N.V. beheert nu 54 schepen met een totaal draag vermogen van ruim 2,5 miljoen ton. De afmetingen van het schip zijn: lengte over alles 325,35 m; breedte op spanten 47,16 m; hol te tot bovendek 24,50 m; diep gang op zomermerk 18,96 m. Behoud van Uw tander» VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden gisteren in totaal aange voerd 2988 dieren, zijnde 175 slachtrunderen; 646 gebruiksvee; 100 vette kalveren: 449 graskalve ren; 1309 nuchtere kalveren; 24 biggen; 4 paarden; 4 veulens; 237 schapen of 1s>mrrwp"' hokken of geiten De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. f5,10 f 5.30. Ie kwal. f 4 25—f 4.75, 2e kwal. f3 60—f 3 95. 3e kwal. ƒ3.45ƒ3.55: Vette kalveren: le kwa! f3 50f3.85. 2e kwal. f 3.25—ƒ3.40 3p f3.10—ƒ3,25; Stieren f 4.50f 5.25: Wors'koei- en f 2 45f 3.60: alles per kg. Kalf- en melkkoeien ƒ1100 f1575: Vare koeien f 725— f 1225: Vaarzen f950f1125: Pinken 650fgno- O raskalveren f400 f.500: Nuchtere kalveren f 110 f145; Mestkab'eren f250 f345: Schapen f 85—f 120: Lam meren 120f MO: alles per st.uk. Overzicht: Slachtrunderen- aan voer "roter. handel stug met wij zen als maandag: Kalf- en melk koeien: nr'mer aanvoer. wi1!>°e hondel en nriishoudend: Vare koei en: gewone aanvoer, haw'ei c|p. nend. nriizen onveranderd: Vaarzen en pinken: aanvoer groter, leven dige handel met stabiele priizen; Graskalveren: aanvoer groot, han- rel stroef, prijzen gedrukt; Vette kalveren: kleiner aanvoer, matige handel en lager in prijs: Nuchtere kalveren: aanvoer korter, handel rustig en lager in prijs; Schapen lammeren: ruimer aanvoer, handel redelijk en prijshoudend. Aan de Vredelaan in Laren is dinsdagmiddag een grote villa gro tendeels door brand verwoest. Ver moedelijk is bij het afbranden van verf door een schilder een oude en rotte balk aan het gloeien ge gaan, waardoor in korte tijd het rieten dak en de houten opbouw in brand stonden. De zolder en de eerste verdieping brandden nage noeg geheel uit, terwijl op de be gane grond grote waterschade ont stond. Een groot deel van een aan tal kostbaarheden in de villa heeft men kunnen redden. De bewoners, de familie H. M. Fóks, waren niet aanwezig. Zij bleken met vakan tie. De schade die d-oor vuur en water is aangericht, wordt op ze ker twee ton geschat. De „Esso Cambria", het tot mi toe grootste in Nederland ge bouwde schip, heeft maandag een suksesvolle proefvaart ge maakt op de Nieuwe Waterweg. Op de foto: de Esso Cambria passeert een slechts in vergelij king klein vrachtschip. itli 'X.' SPAARBANK SERIE* EN VOLGI m 999-123 Lw spaarrekening is bekend o' "•ene- cn volgnummer. VcrmeU IS op de formulieren voer inleg cn brieven, die u aan de Centrale de Rijkspostspaarbank zendt. De STAAT naarhorgt de \oll> tlwr de Rijkspostspaarbank v tmgen haar door oj krachtens 1 (Art. 9 van de Posistoarbo HHS 1 IVO» Au i- ren 2300 vestig cpn Op ds posuanto'en fcunt.u de '«Ie dag terecht, t :n a«nt3i daarvan s zelfs.ook op vtijdagevond o< de plaatselijke koopavond geopend. Voc-r do postagentscnappên geiden aperte openingstijRèf). Met ingang van 1 oktober is het mogelijk bij de rijkspost spaarbank een beleggingsreke ning met een opzeggingstermijn van 24 maanden te openen. De andere- volgens het .wjizigings- besluit per 1 oktober ingaande maatregelen betreffen een ver hoging van de rente van de 12- maandsrekëning, een verhoging van de maximumbedragen waar over rente wordt vergoed en 'n De politie van Chicago heeft een intensieve speurtocht inge steld naar de moordenaar van de dertigjarige predikant van de methodistenkerk Bruce Johnson en zijn eveneens dertigjarige vrouw Eugenia, wier lichamen overdekt met messteken in hun woning in het noordelijk stads deel van Chicago werden aan getroffen. Resultaten heeft die speurtocht nog niet opgeleverd. De lijken van de slachtoffers werden ongeveer tien tot twaalf uren na de moord door een post bode gevonden, nadat deze voor de woning een van de vier jaar oude tweelingzoons in pyjama had aangetroffen, almaar hui lend: „Mama en papa willen niet met me praten". De handen en voeten van de jongen waren overdekt met bloed. Het lijk van de predikant werd levenloos in een stoel- gevonden. Met een groot slagersmes, dat later werd terug gevonden, was het 18 maal in de borst en in de maag gestoken. Volgens de politie was het lichaam van de vrouw 14 maal in de borst en vijfmaal in de rug gestoken en was het daarna over goten met een fles kokende olie. Behalve het tweelingbroertje dat voor het huis gaan zitten, hadden ook de andere kinderen van 't echtpaar geen schramme tje opgelopen. Toen de politie het huis binnendrong, lagen zij te slapen. Het motief voor de moord is onbekend." >x*W» 17) Bernice zei: „Hij is vast nog niet thuis; dan moet ik hem maar even bellen bij Saylor daar zou den ze vanavond naar toe gaan." „Ja, doe dat maar," zei Adela. „En bel mij even terug." Snel vulde ze een ijszak en een kan. en repte zich terug naar haar patiënt, die nu ook begreep dat er iets aan de hand was. Uit zijn ogen sprak angst, in zijn ge zicht waren diepe voren getrok ken. „Er is wat met me zuster!" „Ja, dat geloof ik ook," zei Adela; ze sprak echter rustig en opgewekt. „Eerst die ijszak maar even." Dokter Randall zou we] throm- boplastine gebruiken, of mis schien calcium chloride, en hem daarna een transfusie geven De telefoon rinkelde en terwijl Adela hem aannam kwam zuster Buell met de lift naar boven. „Tweede, zuid." „Ja, Adela, Lee hier. Wat is er?" Snel zette ze het hem uiteen. „Die ijszak is prima. Meet zijn bloeddruk op. Ik kom dadelijk naar het sifikenhuis." door ADELINE MCELFRISH De bloeddruk, die onheilspel lend laag was steeds witter wordende lippen de komst van dokter Randall een in jectie een transfusie en later nog eenDaarmee was alle bloedvoorraad van dit type uit geput. „Laat Bernice even de lijst van donors raadplegen," zei dok ter Randall. Adela knikte greep de telefoon en zag dat Susie An drews had gebeld. Arm kind die was natuurlijk'bang voor het onweer. „Ja, zuster Morris?" Adela gaf Lee's verzoek door en zag dat het tijd was om an dermaal met de medicijnen rond te gaan. Ze deed het heel snel en was binnen enkele minuten terug in de kamer van Mr. Fer guson. Dokter Randall had net een bloedproef genomen. „Ik ga naar het lab ben zo terug." Weer heamoglobine natuur lijk. Adela knikte. Het kwam haar voor dat hun patiënt veel zwakker was gewor den, dat hij in dat ogenblikje dat ze weg geweest was, aan kracht had ingeboet. Hy hield de ogen gesloten, zijn ademhaling kwam met horten en stoten. Buiten raasde het onweer, er verliep bijna geen tijd tussen bliksem en donder. Grootvader had gelijk gehad. Weer ging ze haar patiënten langs, sussend, ramen sluitend, gordijnen dicht trekkend. „Wat een weer!" zêi Mr. Clen- denning. „Vreselijk. wat een klap pen, hè?" Ze moest schreeuwen om zich verstaanbaar te kunnen maken, „Die is hier vlakbij ingesla gen," merkte hij op. Het leek er veel op Zou -het ziekenhuis eigenlijk over een noodagregaat beschik ken? In het General hadden ze dat wel, en dat werd automatisch ingeschakeld als het gewone elektrische net geen stroom meer gaf. Als hier het licht eens uitviel. al die patiënten, dok ter Randall in het lab. En Mr. FergusonBezorgd boog ze zich over hem heen. Als die thromboplastine niet vlug werk te, dan. Ze belde naar beneden. „Bernice, hebben we eigenlijk wel een noodagregaat?" „Nou en of. een gammel geval, maar we hebben er een. Wat een weer, hè?" Adela beaamde het en verbrak de verbinding. Een gammel noodagregaat, een lift, die het „meestal wel" deed Waarom bleef een arts als dok ter Randall in vredesnaam hier hangen? In een ziekenhuis als 't Generaj of desnoods in een klei ner zou hij het veel beter hebben dan hier; daar zou hij op tijd worden betaald en niet, „van de herfst, als we de oogst binnen hebben." Maar misschien wilde hij niet anders. En daarmee bande ze dokter Randall uit' haar gedachten, en toen hij even later weer uit het laboratorium kwam dat even eens op de tweede etage lag, liep zij weer van kamer tot kamer, telkens weet- knikkend, dat het vreselijk weer was. Sommige patiënten genoten ervan, gezel- lig-griezelend, anderen waren bang met name Susie Andrews, die haar hoofd onder haar kus sens had gestopt. „Maar dat helpt ook al niet!" jammerde het kind. „Dat, weet ik, liefje." Adela ging op de rand van het bed zit ten. „Weet je, wat mijn vader me altijd vertelde?" „N-neen?" „Dat de donder niets anders is dan het rommelen van de aard appelwagens van Onze Lieve Heer, die alle arme kinderen van de wereld langs gaat." Adela til de het kussen een eindje op. „Zeg, je wilt toch niet dat an dere kindéren honger lijden al leen maar omdat jij bang bent voor onweer?" Er kwam' een nadenkende, vra gende uitdrukking op het kin dergezicht. „Ja, maar ik ben ook niet di rect bang, Dela!" JWordt vervolgd.) verdubbeling van hel "bedrag dal zonder voorafgaande aanvraag kan worden opgenomen. Over de tegoedeA, op de 24- maandsrekeningeri" zal een rente van 7 worden Vergoed. Hfet minimumbedrag voor deze re kening is .gesteld op ƒ5000. Als de opzeggingstermijn niet in acht wordt genomen, wordt een korting in rekening gebracht van 2',2 van het opgenomen bedrag. De voor de 12-maandsrekenin- gen geldende rente wordt ge bracht van 5V2 op 6 Het maximumbedrag waarover de rijkspostspaarbank rente ver goedt, wordt voor wat de spaar rekeningen betreft verhoogd van 20.000 tot 50.000 en voor de beleggingsrekcningen van 50.000 gulden tot 100.000. Het bedrag dtzonder voor afgaande aanvraag op gewone spaarrekeningen kan worden op genomen. is sedert 1 januari '67 gesteld op ƒ2000 per 4 weken. Dit v gebracht op ƒ4000. Ter gelegenheid van het 15ft-ja- rig bestaan van de „Independant Order of Odd Fellows" heeft de Nederlands-Belgische jurisdictie van deze organisatie, die driedui zend leden omvat, de A.N.W.B. *n ambu'ance-reddinnswenen geschon ken. De wagen, die dinsdagmiddag door de grootmeester van de juris dictie, J. Janssen, aan de hoofd- d-'recteur van de A.N.W.B.. A. Blankert. werd aangeboden, kan drie patiënten tegelijk vervoerën. Bovendien :s de auto uitgerust met aDparatuur_om met een minimum aan risico voor de inzittenden in ongeveer drie minuten het dak van "en verongelukte auto te verwij deren. Daar men de auto het Neder- '-ndse volk aanbieden, heeft -• -i-rpnHp organisatie gc- ~»oend dit het heste te realiseren ''oor d° auto -an de A.N.W.B. te cevpn. die d" redd:n"s\vaopn zal "ationeren bii het wegenwachtsta- t'nn nf. 'o "t-lWaasbracht. Maatre den ziin enomen nndat het ge hele etmaal A.N.W.B.-personëel "ot-handen is om a's; volwaa 'l'g '""stuurde te kunnen fungeren.!. De hoofdd'rertpur ynt1 a.N. W.B. merkte op met deze wagen -vh niet op het gebied van de par ticuliere ziekenvervoerder te be geven.'Er zal dan ook niet onder 6" jstaande tarieven worden ge- vprkt en bovendien zal de op brengst van dit vervoer het roode kruis ten goede komen, aldus hoofddirecteur Blankert.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2