Minister Klompé (CRM) opende Zuidlandtheater GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG Herindeling werpt schaduwen vooruit „Moge het een trefpunt voor de gehele streek wantdiesmaakt nu eenmaal anders dan andere Maandag/dinsdag 29/30 september 1969 DE VRIJE ZEEUW Welvaart en welzijn Er was een ramp nodig. Cultuurwisseling Ballet Vreedzame demonstratie 1PP K 1 Bewondering Hongersnood in Blaf ra Zeven mensen verbrand Speelterrein te Othene —Aia— Zowel burgemeester Aschoff van Terneuzen, die het welkomstwoord sprak, als de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, hebben zaterdagavond bij de officiële ope ning van de nieuwe schouwburg, bet „Zuidlandtheater", de hoop uitgesproken dat dit fraaie en uit stekend geoutilleerde culturele centrum een trefpunt voor alle lagen van de bevolking uit Terneu zen en de verre omtrek zal mogen zijn. Zaterdagavond half acht. Vele genodigden arriveren om de ope ning bij te wonen. De Temeuzense harmonie met het majorettenpele- ton komen aangemarcheerd. Ten slotte leidt burgemeester Aschoff zijn gasten binnen, minister Klom pé en de commissaris der koningin mr. J. van Aartsen. Burgemeester Aschoff richt het woord tot zijn toehoorders, wethouders, raads leden van. Terneuzen en hun echt genotes, geestelijke overheden, oud-burgemeester Teilegen, een groot aantal Zeeuwse burgemees ters, leden van het provinciaal be stuur, vertegenwoordigers van Zeeuwse culturele instellingen, van plaatselijke verenigingen en bedrijven. De burgemeester spreekt zijn dank uit aan allen die aan de tot standkoming van de nieuwe schouwburg hebben biigedragen. Hij memoreert in het kort de wor dingsgeschiedenis: het -principebe sluit van de raad in 1962, hef- be sluit van de raad tot in het leven roepen van een stichting in 1965' (raming 1,3 milioen). Od 17 okto ber 1966 is de bouwvergunning binnen en op 16 februari 1967 wordt aan Van Vliet en Van Duist de opdracht verstrekt. Op 3 anril d.a.v. wordt de eerste paal gesla gen, op 6 mei 1968 is het hoogste punt bereikt. De burgemeester noemde de samenwerking met de rijksscholengemeenschap, waarvan de schouwburg deel uitmaakt, een succes. Hij wijst erop dat het co mité „schouwburg Terneuzen" van particulieren, bedrijven en indus trieën een bedrag van 50.000 heeft ontvangen, dat het ministerie van cultuur drie ton beschikbaar stelde en het provinciaal bestuur van Zeeland 125.000 gulden. Burgemeester Aschoff vestigde de aandacht van de minister öd het feit dat Terneuzen en de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone aan het begin van een nieuwe ontwik keling staan, waardoor deze streek een steeds belangrijker bijdrage aan de sociaal-economische ont wikkeling van Nederland gaat leve ren. De burgemeester wees er op dat nog te vaak onderscheid wordt gemaakt tussen welvaart en wel- ziin. Hij zei er van overtuigd te zijn dat men niet van echte wel vaart kan spreken, als daarin hef welzijn (de leefbaarheid van een streek) niet is begrepen. „Wij pro beren het in dit theater en dat wij daaraan al eerder iets hebben ge daan, moge blijken uit de onlangs geopende sportvelden te Sluiskil, het instructiebad dat binnenkort wordt geopend, de in aanbouw zijnde scholen, de uitbreiding (wel licht met een discotheek) van de bibliotheek, de werkplaats voor de geestelijk mindervaliden, het re creatieplan Otheense kreek en een „oud gebouw" dat binnenkort zal worden aangekocht om het be- jaardenwerk uit te breiden. „Wij hopen een klimaat te scheppen, waarin het goed is te leven", aldus de burgemeester. Hij wees er ten slotte op dat hierin een goed sa menspel tussen overheid en bevol king nodig zal zijn. Dat gaat in Terneuzen vrij goed en wij vinden het een voorrecht samen te kun nen werken in dienst van het be langrijkste schepsel op deze aar de, de mens. Ik hoop dat dit thea ter hiertoe zal bijdragen, zo be sloot burgemeester Aschoff. In de jongste geschiedenis van Zeeland kan men lezen dat de ver bindingen met overig Nederland slecht waren en er was een ramp nodig om hierin verandering te brengen, zo begon minister Klom pé haar openingstoespraak. Zij memoreerde de ontwikkelingsge schiedenis van het kanaal Gent Terneuzen en zei te menen dat de namen van deze twee steden bij elkaar horen als die van Castor en Pollux. Gezien de belangrijke industrieën, die hier de laatste ja ren zijn .verrezen, meende de mi nister te kannen veronderstellen dat Terneuzen („knooppunt" in het wereldverkeer) een goede toe komst tegemoet gaat. Ook minis ter Klompé was van mening dat welvaart en welziin dienen samen te gaan, al was zij het niet geheel eens met burgemeester Aschoff van haar oordeel moet welzijn voorop staan. Uit een „interparle mentaire brief" las dr. Klompé een passage voor waarin stond ver meld, dat in Zeeland een traditio nele belangstelling voor het toneel bestaat en dat Temeuzen vier toneelverenigingen heeft. In deze brief (van de stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk) wordt gezegd dat met „be trekkelijk geringe kosten" (f 1,6 miljoen gulden voor het Zuidland theater, red.) een oplossing zou kunnen worden gevonden. De minister zei tenslotte dat dit theater niet alleen bestemd is om te zien en te horen, hoewel dit geen passieve kunstbeoefening moet zijn, maar vooral om zelf te doen, omdat eigen creativiteit zeer belangrijk is. Ook minister Klom pé zei te hopen dat het Zuidland theater een trefpunt voor alle men sen zal blijken te ziin, waarna zii het gebouw voor officieel geopend verklaarde. „Dank voor de wijze waarop u het theater hebt geopend", zei burgemeester Aschoff tot de mi nister en droeg vervolgens met een handdruk het gebouw ia be heer over aan de heer F. Berbers, voorzitter van de stichting „Ter- neuzense schouwburg". In zijn dankwoord zei de heer Berbers dat het beter is van een theater dan van een schouwburg te spreken. Hij zei dat het bestuur veel zal moeten doen om de gang naar dit gebouw aantrekkelijk te maken en hij meende een moge lijkheid te zien om ook van de kunstuitingen van onze zuiderbu ren te kunnen profiteren. „Mis schien zit er een kans op cultuur- uitwisseling in", zo constateerde de voorzitter. De heer Berbers vond dat met de accomodatie veler lei mogelijkheden aanwezig zijn. Hij zei zich ervan bewust te zijn dat ook de jeugd een ruime kans moet worden geboden. De ama teurskunst zal 'n belangrijke plaats moeten innemen. Teneinde aan te tonen dat het Temeuzense ge meentebestuur veel voor de cultu rele ontwikkeling van de stad doet, noemde de heer Berbers enkele frappante bedragen, die jaarlijks voor het jeugdwerk, de sportbe oefening, de vrijetijdsbesteding, het bibliotheekwezen enz. beschik baar worden gesteld. De bezoekers werden vervolgens geconfronteerd met een vorm van Minister Klompé krijgt de tradi tionele bloemen van Tonny As choff en Christel Berbers. De minister neemt tussen de commissaris der koningin en de burgemeester rustig kennis van de „eisen" der demonstranten. kunst, die in Terneuzen nog niet veel is getoond: ballet. In ieder geval mag het de stichting tot een eer worden gerekend, dat het kans heeft gezien het Nederlands dans theater naar Terneuzen te laten komen, maar bovendien dat in het programma was opgenomen de landelijke première van de choreo grafe Kathy Gosschalk in decors en kostuums van Jan van der Wal. Tevoren werden opgevoerd „me taforen" en solo for voice I van de choreograaf Hans van Manen. De waardering van de zijde der bezoekers uitte zich in een lang durig applaus en fraaie bloemen manden voor de uitvoerenden. Nu zal de vraag moeten worden beantwoord of deze vorm van kunstuiting („het gezelschap heeft grote belangstelling voor de vorm en vernieuwingen van onze tijd, zonder de traditie te verwaarlo zen") in Terneuzen en omgeving voldoende bewonderaars zal vin den om een herhaling verantwoord te doen zijn. Wij hebben de indruk dat, hoewel men er wat onwennig tegenover stond, bij regelmatige herhaling meer belangstelling zal worden gewekt. Borden met opschriften als „Wij eisen beslissingsrecht op eigen terrein", „Wij eisen inspraak in 't totale kultuurbeleid", „Leve Marga Klompé, B.B.K. Zeeland" staken een beetje uitdagend boven de hoofden van de vele belangstellen mijn volgende pakje is weer den aan de ingang van het „Zuid landtheater" uit. Dezelfde actie groep B(ond) B(eeldende) K(unste- naars) gaf een pamflet uit om erop te wijzen dat de leden „naar hier waren gekomen om een aan tal grieven naar voren te bren gen". Er werd verder bezwaar ge maakt tegen een opening die ge paard ging met een voorstelling gericht op „image building" voor een door de overheid geselecteerd publiek. „Overheidsgelden zijn ge meenschapsgelden", zo werd ge zegd. Dat betekent dat de gemeen schap in al zijn geledingen in spraak dient te hebben in het be nutten van het gebouw en de daar toe te creëren ruimten. „Wat de beeldende kunst betreft hadden wij inspraak moeten hebben in de to tale planning, zodat een ruimte, geschikt voor exposities, zou zijn ontstaan". „Bammengooiers zijn wij niet, maar wij gaan door met de strijd voor een werkelijk levende kui tuur", aldus de demonstranten. Alle gasten, die de officiële ope ning hebben bijgewoond, waren vol bewondering over de functio nele en smaakvolle indeling en in richting van het gebouw. Inder daad kan beter van een theater dan van een schouwburg worden gesproken en men kan dan ook rustig aannemen, dat de gelukwen sen, die het gemeentebestuur en het stichtingsbestuur in ontvangst mochten nemen, van harte ge meend waren. Verscheidene malen werd daarbij tot uitdrukking ge bracht dat dit nieuwe gebouw niet alleen een aanwinst is voor Ter neuzen, al is men het over de vormgeving aan de buitenkant niet altiid eens, maar men hoopt van harte dat men er naast de vele voorstellingen elkaar zal kunnen ontmpeten. Tot nu toe was daar toe in Terneuzen weinig gelegen heid. Het biiwonen van een goede voorstelling in een aangepaste stijl volle omgeving is heel wat anders dan in een gebouw waarin men de regen oo het dak hoort kletteren en waarin men pauzeert en elkaar ontmoet in een ruimte waarin men od elkanders tenen staat te trappen (dit laatste dan in werkelijk letter lijke zink HoDelijk, en deze wens werd vele malen gehoord, zal het Zuidlandtheater een plaats worden waar alle lagen van de bevolkmg zich thuis zullen voelen. Het stichtingsbestuur dat voor de programmakeuze zal moeten zorgen, wacht geen gemakkelijke taak, waarvan het zelf ten volle overtuigd is. In enkele gebieden van Biafra is het aantal doden als gevolg van de hongersnood vijfmaal zo hoog geworden als vóór het sta ken van de luchtbrug van het in ternationale rode kruis. Dit heeft een woordvoerder van de wereld raad van kerken, ds. Egemba Igwe, in de Baifraanse plaats Or- loe verklaard. In dorpen ten noorden van Oemoeahia waren deze maand gemiddeld 50 men sen per dag gestorven, tegen circa tien in maart van dit jaar. In de vergadering van de ge meenteraad te Zaamslag komt morgen (dinsdag 30 september) 'n voorstel van B. en W. aan de orde tot het verlenen van een krediet in verband met het vra gen van deskundig advies be treffende de secretarie-organi satie van de nieuwe gemeente Terneuzen. Het is een hele mond vol en het betekent dat de ge meenten bijtijds maatregelen willen nemen om de problemen, die verbonden zijn aan de ad ministratie van een grotere ge meente, onder de ogen te zien. Zaamslag is, naar wij menen, de eerste gemeente waar deze zaak aan de orde wordt gesteld. Toen er een redelijke zeker heid bestond dat de nieuwe ge meente Terneuzen zou worden gevormd uit de op te heffen ge meenten Biervliet, Hoek, Ter neuzen en Zaamslag, is er op initiatief van het gemeentebe stuur van Terneuzen een bij eenkomst geweest om overleg te plegen over de organisatie van de secretarie en de overige diensten van de nieuw te vor men gemeente Terneuzen. Het is van groot belang dat het bestuur van meer af aan wordt bijgestaan door een goed georganiseerd en efficiënt werkend ambtelijk apparaat. Uiteraard dient de raad van de nieuwe gemeente de daartoe strekkende besluiten te nemen. Het is echter noodzakelijk reeds thans de voorbereidingen te treffen. Omdat geen der gemeenten ervaring heeft met de organisa tie van een secretarie enz. in een gemeente van circa 30.000 inwoners, werd besloten advies te vragen van het centraal ad viesbureau voor organisatie, documentaire, registratuur en personeelsbeheer van de Ver- In de nacht van zaterdag op zondag zijn bij Altenahr in het Westduitse distrikt Ahrweiler twee auto's frontaal tegen elkaar gereden en in brand gevlogen. Zeven jonge mannen kwamen in de vlammen om. Merkwaardiger wijs heeft een achtste inzittende van een van de twee wagens het ongeluk overleefd. Het is een 24-jarige jongen, die slechts lichte verwondingen heeft opge lopen. eniging van Nederlandse ge meenten. Het ligt in de bedoe ling advies te vragen aangaande de meest gewenste structuur van het nieuwe Terneuzen en de taakverdeling binnen die struc tuur en de inpassing van de be schikbaar komende ambtenaren. Namens het bestuur zal er een onderhoud plaats hebben met elke ambtenaar teneinde hem op grond van voorkeur, aanleg en bekwaamheid in het ambte lijk apparaat van de nieuwe ge meente een plaats toe te ken nen. Verder zal in verband met de bouw van het nieuwe stadhuis ook de huisvesting^ worden be keken. De kosten van het onderzoek zullen wat de secretarie betreft ƒ35.000 tot ƒ40 000 bedragen; wat de dienst gemeentewerken betreft ƒ10.000 tot ƒ12.000 en wat de huisvesting aangaat ƒ5000 tot ƒ6000. Totaal ƒ58.000 of 2 per inwoner. Voor Zaamslag komt dit neer op een bedrag van ±r 6200. Hoewel het geen bedrag be treft, menen B. en W. te moeten voorstellen daarvoor een bedrag van 6200 te voteren. Met de heer G. Dees is onder handeld over de huur van een perceel grond voor een speelter rein te Othene. Benodigd is on geveer 4000 m2. Hiermede zou een bedrag zijn gemoeid van 600. De vraagprijs van de heer Dees Was 1000. Deze heeft la ter de huur verlaagd tot 700 per jaar. De bedoeling is dan dat de thans in gebruik zijnde volkstuintjes grotendeels ver dwijnen. De huurovereenkomst wordt aangegaan voor een tijdvak van 5 jaren. De huurprijs moet om de 3 jaren kunnen worden her zien. Rond het terrein wordt 'n omheining geplaatst door en op kosten van de gemeente. Het voetbalveld wordt aangelegd rond de Otheensedreef. De volkstuintjes zijn tot 31 december verhuurd, zodat de huur per 1 januari 1970 ingaat. Na deze datum kan worden be gonnen met de omheining, het planten van houtgewas, het schoonmaken van de volkstuin tjes en in het voorjaar met in zaaien. Verder zal overleg worden gepleegd met de bewoners van Othene om op het terrein speel toestellen te plaatsen. De be doeling is om tot een speeltuin vereniging te komen en zelf deze winter toestellen te ma ken. Voor het in orde brengen van het terrein moet worden gere kend op een bedrag van 5500. De jaarlijkse exploitatiekosten worden geraamd op 2500. B. en W. vragen het oordeel i van de gemeenteraad of op bo venstaande basis verder kan worden gewerkt. De heer Dees is niet tot ver koop bereid. Bovendien zou dit naar de mening van het college geen verlichting van kosten ge ven i

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3