Zetelwinst voor Duitse socialisten (SPD) Nixon wil eind maken aan Vietnamese oorlog gevulde spekschnitzels Demonstratie in Belfast met traangas uiteengedreven [i] Wil GERINGE TERUGGANG VAN KIESINGERS CDU Liberale FDP de grote verliezer DUBCEK EN SMRKOVSKY VERLIEZEN PARTIJFUNCTIES Nieuw kabinet onder leiding van Cernik Maandagochtendnel P.T.T redelijk succes HET WEER MAANDAG/DINSDAG 29/30 SEPTEMBER 1969 25e Jaargang No. 6080 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Catastrofaal Coalitie Uit het parlement Moordproces tegen „groene baretten" Nieuwe regering Twee partijen Schipbreuk De einduitslag Pluspunten Eigen leiders lekker eten tips ingoed stuk vlees hoort erbij Gewonden Westduits vakbondsgebouw beschoten EXCELSIOR Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden fwnksring bi? abonnement: TERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. I. van de Sand® Telefoon: (01150)—207S. Gironummer: 38150 Redactie- en AdmlnlstratJe-adreaSmldiwa! Abonnementsprijs /R— per kwartaal; per maand 2,70 Cosse nummers 18 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; tamtnra® per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 33 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 80 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot run. 2 mm Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Aan de Westduitse politieke horizon tekent zich na de zon dag gehouden parlementsver kiezingen de mogelijkheid van een regeringscoalitie van so ciaal-democraten (SPD) met de vrije democraten (FDP) af, niet tegenstaande de christen-demo craten (CDU/CSU) weer de sterkste partij zijn geworden. Na een spectaculaire wedren met de socialisten veroverde de CDU/CSU tenslotte 46,1 pro cent van alle stemmen. Bij de algemene verkiezingen van 1965 bedroeg haar stemmenpercenta ge 47,6. Het aantal CDU/CSU- zetels liep van 245 terug naar 242. De socialistische rivalen over schreden voor de eerste maal de langzamerhand magisch gewor den 40 procentgrens en klommen van hun in 1965 behaalde 39,3 naar 42,7 procent, waardoor zij hun zetelaantal in de bondsdag zagen stijgen van 202 naar 224. De „bestorming" van de bonds dag door de rechtse NSD is door de kiezers afgeslagen. Hoewel zij in de afgelopen vier weken de propagandatrom luider dan ooit roerden, zagen zij met 4,3 procent geen kans de parle- mentsveste binnen te rukken, aangezien daarvoor vijf procent van het aantal uitgebrachte stemmen nodig was. De liberale vrije democraten (FDP) moesten met de terug gang van hun stemmenpercen tage van 9.5 naar 8,5 een catas trofale nederlaag incasseren. Zij bleven echter nog sterk genoeg om eventueel met de socialisten 'n coalitie te vormen. Hun zetel aantal bedraagt nu 30 tegen 49 in 1965. Tezamen beschikken SPD en FDP nu over twaalf zetels meer dan de CDU/CSU in het nieu we parlement. SPD-leider en minister van buitenlandse zaken Willy Brandt liet de liberalen nog vóór mid- In Praag is zondag officieel bekendgemaakt dat de voorma lige leider van de Tsjechoslor waakse communistische partij, Alexander Dubcek, zijn zetel in het partijpresidium en zijn func ties van voorzitter en lid van het federale parlement heeft verloren. Met nog zes man Is Smrkovsky, Dubceks naaste medewerker, uit het centrale comité gestoten. Hij is ook geen voorzitter van de volkskamer en afgevaardigde in het parlement meer. Het centra le comité heeft voorts besloten 19 leden van het comité op hun eigen vierzoek te ontslaan. Drie partijfunctionarissen generaal Vaclav Prchlik, het voormalige lid van het partij- secretariaat Vaclav Slavik en de secretaris van de communisti sche partij in Zuid-Moravië A. Cerny zijn uit de partij ge stoten. Dubcek blijft lid van het cen trale comité. Wat de parlements- De Amerikaanse legerleiding in Saigon heeft zaterdag bijzon derheden vrijgegeven over de beschuldigingen inzake moord met voorbedachten rade, die zijn ingebracht tegen zes officieren van de „speciale troepen" ofwel „groene baretten" in Vietnam. Daaruit blijkt dat het slacht offer, de Vietnamees Thai Khac Tsjoejen, die als dubbelagent zou zijn opgetreden, eerst met een morfine-injektie was verdoofd, alvorens hij met een pistool werd doodgeschoten. De moord is omstreek de 20e juni gepleegd in of nabij de kust stad Nha Trang, waar het hoofd kwartier van de „groene baret ten" is gevestigd. De drie kapiteins Brumley, Marasco (die het dodelijke schot zou hebben gelost) en Williams zullen, naar het zich laat aanzien, op 20 oktober voor de krijgsraad moeten verschijnen. Het proces tegen kolonel Rheault, voorma lig bevelhebber van de „groene baretten", en de majoors Crew en Middleton wordt op een later tijdstip gehouden. Alle zes worden beschudigd van moord en samenzwering tot moord. Er zijn nog een adjudant en een sergeant bij het geval be- taokStea, Hun zaak wordt voor- lopipïsngehouden. functies van Zubcek en Smfkov- sky betreft zegt het centrale co mité in zijn communiqué dat de communistische afgevaardigden hen beiden moeten verwijderen uit het parlement. Het centrale comité heeft voorts het bureau van de partij voor de Tsjechische districten gereorganiseerd. Als lid van dit bureau zijn ontslagen premier Cernik, de voorzitter van de Tsjechische nationale raad Cisar en nog vier functionarissen. Door de besluiten van het centrale comité zijn vrijwel alle hervormingsgezinde politici uit de partijleiding en regering ver dwenen. Utra-conservatieve figuren zijn in de partijtop en regering teruggekeerd. De meesten zoals Drahomir Kolder, Antonin Ka- pek en Oldrich Svestka vervul den belangrijke functies onder het bewind van Novotny. Premier Oldrich Cernik heeft zondag de samenstelling van de nieuwe federale regering van zijn land bekendgemaakt. Hier uit blijkt dat vier vooraanstaan de politici hun ministersfunctie verloren hebben. Het zijn mi nister van financiën Bohumil Sucharda, de vice-premiers Sa muel Faltan en Vaclav Vales, minister van buitenlandse han del Jan Tabacek en minister voor ordening Vlasak. Minister van buitenlandse za ken blijft Jan Marko. Ook mi nister van binnenlandse zaken Jan Pelnar is gehandhaafd. Ar beid en sociale zaken blijft in handen van Midhael Stancel. dernacht weten, dat hij wel voor besprekingen over een coalitie voelde. Volgens uitlatingen van FDP- leider Walter Scheel zijn intus sen ook van de kant van de CDU/CSU officieuze contacten met zijn partij opgenomen. De voorzitter van de CDU-fractie in de bondsdag, Rainer Barzel, verklaarde: „In elk geval hebben de CDU en de CSU een duidelijke leidingsop dracht". Deze opdracht geeft z.i. de christen-democraten 't recht het initiatief voor coalitieonder-' handelingen te nemen. Bondskanselier Kiesinger wil de over de vorming van een toekomstige coalitie niets zeg gen. De politieke doelmatighe den zijn volgens hem doorslag gevend. Voor het geval het tot een grote coalitie zou komen, dient deze naar de mening van de bondskanselier het voorge stelde meerdebheidskiesstelsel te verwezenlijken. De verkiezingsuitslag heeft de tendens tot een tweepartijen- systeem in de Duitse hondsre publiek nog duidelijker dan vroeger versterkt, nu de extre me krachten van links en rechts zijn teruggeslagen en de libera len op het nippertje aan ver dwijning uit het parlement zijn ontkomen. De uiterst linkse „Aktion fin- den demokratischen Fortschritt" (A.D.F.), waarin de nieuwe Duit- sé communistische partij en de demonstratieve buitenparlemen taire oppositie (A.P.O.) meemar- cheerden, haalde slechts 0,6 pro cent tegen 1,3 procent van haar geestverwante voorgangster (D. F.jy.) in 1965. De nederlaag van de N.P.D. is zowel in de bondsrepubliek als in het buitenland met tevreden heid begroet. In Londen zei men dat door de schipbreuk van de rechtse radicalen het gevaar van een verslechtering van de betrek kingen tussen oost en west in Europa, die men bij een intrede van de N.P.D. in het parlement had voorzien, uit de weg is ge ruimd. Ook in Moskou toonde men zich erover voldaan, dat het neonazisme in West-Duitsland een slag is toegebracht. In Washington verzekerde men in Russische diplomatieke krin gen, dat de Sowj et-Unie het S.P. D.-program inzake de „oost-poli tiek" ernstig in overweging wil nemen. Men betreurde het hier dat de socialisten geen duidelijke regeringsmeerderheid hebben behaald. 1969 1965 SPD 42,7 pet 39,3 pet CDU/CSU 46,1 pet 47,6 pet FDP 5,8 pet 9,5 pet NPD 4,3 pet 2 pet ADF 0,6 pet 0 pet EP 0,2 pet 0 pet GPD 0,1 pet 0 pet Opkomst 86,8 pet 86,8 pet AANTAL ZETELS CDU/CSU SPD FDP - 1965 1969 245 242 202 224 49 30 President Nix0n heeft op een persconferentie gezegd te willen trachten^ de oorlog in Vietnam nog vóór het einde van 1970 of vóór begin 1971 te beëindigen. Daarom verzette hij zich tegen de voorstellen voor een concreet plan tot terugtrekking van alle Amerikaanse eenheden uit Viet nam. De president gaf toe. dat zijn pogingen om een einde te maken aan de oorlog niet zoveel succes hebben gehad als hij had gewild, maar de regering had wel be reikt, dat de stemming in de we reld was omgeslagen. Als pluspunten somde Nixon op de aftocht van 60.000 man Amerikaanse troepen met 15 december als sluitingsdatum en het afzien van het oproepen van 50.000 man voor de militaire dienst tot het einde van dit jaar. Het grootste pluspunt was naar Nixons mening, dat de infiltratie uit Noord-Vietnam met twee derde was verminderd en dat de verliezen van de Amerikanen met een derde waren vermin derd. Nixon legde er de nadruk op, dat hij hoopte, de oorlog vóór bet einde van 1970 te kunnen beëin digen, zonder zich aan een vast omlijnd terugtrekkingsplan te binden, maar Hanoi zou in de Amerikaanse houding geen reden moeten zien om in Parijs het been stijf te houden. Nixon zou wensen, dat hij gro tere steun in de V.S. kreeg voor zijn Vietnamese beleid. Dit zou voor Hanoi een aansporing zijn tot onderhandelen. Hij zou zich in elk geval niet laten beïnvloe den door betogingen op univer siteiten. Het enige waarover niet te onderhandeleh valt, is volgens Nixon het recht van de bevolking van Zuid-Vietnam, zijn eigen leiders te kiezen zonder welke inmenging' ook van buiten af. Als de V.S. zich aan deze lijn houden en als het land deze lijn zou steunen, zou de vijand ge dwongen zijn te onderhandelen in plaats van af te wachten. Iu dat geval zou de oorlog vóór het eind van 1970 afgelopen kunnen zijn. Neem magere speklappen Braden. en snijd deze open. Opdienen met boerenkool Vullen met kaas of ham. of Brussels lof. Het is in de nacht van zaterdag op zondag weer onrustig geweest in Belfast, de hoofdstad van Noord-Ierland. De ongeregeldheden tussen ka tholieken en protestanten begon nen kort na middernacht, enkele uren nadat tweeduizend protes tantse „ultra's" op een bijeenkomst de eed hadden afgelegd om de grondwet van Ulster te bescher men. In de katholieke straat Coales Street, dicht bij de „bestandslijn" tussen de katholieke wijk Falls Road en de protestantse wijk Shankill, raakten drie huizen in brand nadat met molotowcocktails was gegooid. Enige honderden ka tholieken trokken daarna op naar de protestantse wijk. Britse mili tairen en Noordierse politie wisten de demonstranten met traangas uiteen te drijven. Korte tijd later moest weer van traangasgranaten gebruik worden gemaakt', toen een groep van on geveer 300 jongelui met stenen en brandbommen een aanval deden op bet politiebureau in Hasting Street aan de katholieke zijde van de „bestandslijn". Acht Britse mi litairen en een aantal politieman nen en burgers raakten gewond. Tot de mensen die in een zieken huis moesten worden opgenomen, behoorden ook de militante pro testantse leider John McKeague, voorzitter van het defensiecomité in Shankill. Een vijftienjarige jon gen werd met een kogelwond aan het been naar een ziekenhuis ge bracht. Volgens de politie is op het Unityplein in de protestantse wijk Shankill met mitrailleurs gescho ten. Omstreeks half drie in de ochtend was de rust grotendeels weergekeerd. In sommige zijstra ten waren de k- lïeke bewoners bezig nieuwe barrikades op te richten. BONN: Na zijn stem uitgebracht te hebben, wandelt Willy Brandt met zijn vrouw terug naar huis en passeert een verkiezingsbiljet van de C.D.U. met een glim lachende Kiezinger. (Tekst op het biljet: Op de kanselier komt het aan.) Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag 't gebouw van het Westduitse vak verbond D.G.B. in Mainz bescho ten. De politie stelt een onder zoek in naar de aard van de schoten, die waarschijnlijk uit pistolen afkomstig zijn. De scha de aan de ramen van de voor deur werd maandagmorgen door werksters ontdekt. Enige weken geleden was al een molotov cocktail naar de woning van de huismeester gegooid. De D.G.B. in Rijnland-Palts heeft zich tij dens de verkiezingsstrijd hevig tegen de N.P.D. gekeerd. De PTT is dit weekeinde begon nen met het nieuwe systeem van centrale zondagavond buslichtin gen, het vervoeren van de post met het zogenaamde maandag- ochtendnet en de centrale distribu tie vanuit Den Bosch. De heer B. T. Harmsen, hoofdinspecteur van de posterijen, deelde vanmorgen op een persconferentie in Utrecht mee, dat verreweg het grootste deel van de naar schatting 2,5 mil joen poststukken op tijd op zijn bestemming is gearriveerd. De treinenloop ondervond van morgen nog enige moeilijkheden doordat het rangeren in Tilburg niet helemaal vlekkeloos verliep, maar de vertragingen die daar door ontstonden beperkten zich tot maximaal 40 minuten. Dat niet alle poststukken deze eerste keer de maandagochtend-bestelling heb ben gehaald, is niet zo erg, aange zien het één bestellingssysteem nog maar in ongeveer tien procent van het land is doorgevoerd, zodat de vertraagde post meestal toch nog in de tweede bestelling te recht komt. Invoering van het één bestel lingssysteem, dat in april 1971 in het hele land zal zijn gerealiseerd, maakte een nieuwe opzet voor de nacht van zondag op maandag noodzakelijk teneinde te voor komen, dat weekendpost pas op dinsdag bij de geadresseerden ad- riveert (er rijden 's zondags en zaterdags namelijk geen nacht posttreinen). Het nieuwe systeem impli ceert. dat overal in het land de brievenbussen 's zondagavonds na 23.00 uur worden gelicht van uit centrale punten en niet van uit de plaatselijke postkantoren. Dat gebeurt niet alleen door P.T.T.'-ers, maar ook door par ticulieren. taxichauffeurs bij voorbeeld, die zijn beëdigd voor deze taak en voor wie ook de geheimhoudingsplicht geldt. De post wordt tussen 1.00 en 5.00 uur 's morgens verwerkt. Na vijven vertrekken uit Leeuwar den, Groningen Maastricht, Roosendaal, Enschede en Haar lem de treinen met de post uit de verschillende regio's naar Den Bosch. In totaal zestig mensen zorgen voor de selectie van de post in de treinen, zodat de post zakken na aankomst in Den Bosch direkt kunnen worden overgeladen op de treinen die de post naar hun bestemming bren gen. Die treinen arriveren in de loop van de ochtend (bijvoor beeld 10.30 uur in Leeuwarden), zodat de geadresseerden hun post althans daar waar het één bestellingssysteem al bestaat pas na twaalven kunnen ver wachten. Maar ze kunnen er dan ook zeker van zijn, dat ze alle poststukken die de vorige avond voor elf uur in de brievenbus zijn gestopt ontvangen. Den Bosch en niet Utrecht is als centraal knooppunt uitver koren, omdat de posttreinen in Utrecht 's maandags midden in de ochtendspits van 't reizigers- vervoer terecht zouden komen. Invoering van het systeem van centrale buslichtingen had onder meer tot gevolg, dat enkele hon derden postkantoren hun bin- nenbus moesten dichtmetselen en vervangen door een buiten bus (een „uitpandige" bus om in P.T.T.-termen te spreken) om dat de bussen niet meer door personeel van het postkantoor zelf worden gelicht. Een ander gevolg is, dat aanduidingen als „stad" of „en ville" op een enve loppe taboe zijn geworden, aan gezien de post regionaal en niet meer plaatselijk wordt ver zamelt! en geselecteerd. De P.T.T. is ook meer afhankelijk gewor den van de weersomstandig heden, nu de auto's die bij de buslichtingen zijn ingeschakeld, grotere afstanden moeten afleg gen: gladde wegen bijvoorbeeld zullen het risico van vertragin gen groter maken. De heer Harmsen zei vanmor gen nog, dat het één bestellings systeem tot dusver niet veel klachten heeft opgeleverd, ter wijl ook 't aantal aanvragen om postbussen over het algemeen, beneden de verwachtingen is ge bleven. Het één-bestellingssys teem betekent onder meer dat mensen die hun middagblad vroeger door dg P.T.T. thuisbe zorgd kregen, nu eventueel zelf naar het postkantoor moeten om het af te halen of moeten wach ten tot de volgende dag. Slechts 'n klein percentage van de dag bladlezers is echter „postabon- nee". Het gaat daarbij vaak om wat men bij de P.T.T. „heimwee- lezers" noemt, mensen die ver huisd zijn maar die toch hun vroegere plaatselijke krant wil len blijven lezen. De P.T.T. heeft met de vereniging De Neder landse dagbladpers afgesproken, dat de dagbladen in gebieden waar het één-bestellingssysteem zal worden ingevoerd, minstens drie maanden van te voren op de hoogte worden gesteld, zodat zij eventuele wijzigingen in de be zorging en/of verzending kun nen voorbereiden. DEZELFDE TEMPERATUREN Een diepe depressie die het af gelopen weekeinde van Schot land naar de Noorse westkust trok veroorzaakte op het noorde lijke deel van de Noordzee een zware storm. Een frontensysteem dat bij deze depressie behoort passeerde in de nacht van zondag op maandag een groot deel van van ons land en bracht hierbij op vele plaatsen regen. Achter dit front wordt met een noordweste lijke wind onstabiele lucht aan gevoerd waarin zich enkele buien kunnen ontwikkelen. Morgen zullen de winden meer westelijk worden. Er zal dan een gebroken bewolking zijn waarbij de mid- dagtemperaturen tot ongeveer dezelfde waarden zullen oplopen als maandag. van het K. N. M. I., geldig tot dinsdagavond. Westelijke wind. Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige westelijke wind, ongeveer dezelfde tempe raturen als maandag. DINSDAG 30 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.15 4.27 4.51 5.03 5.30 5.42 5.34 5.46 WOENSDAGT 1 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n m. 4.52 5.06 5.28 5.42 6.07 6.21 6.11 6.25 ZON op onder Sept. 29 06.37 18.23 19.17 30 06.39 18.20 19.44 MAAN op onder 11.22 12.41 C V

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1