Premier De Jong en minister Roolvink rammelen met portefeuilles In Londonderry blijft het onrustig N.Y.Y. trekt zich terug uit overleg MUL Nachtelijke kamerzitting vol spanning LOONWET AANGENOMEN MET 82 TEGEN 59 STEMMEN „Komedie' Roolvink won VOOR GEBAK Amendement Te grote bevoegdheden RADIO DE KOCK Overval op Raiffeisenbank Abcoude Tweede Amerikaanse „vergissing" binnen acht dagen STAATSGREEP IN BOLIVIA President door militaire junta afgezet HET WEER Kleine SMIDT'S saucijzebroodjes BANKETBAKKERIJ C.N.V.onoverkomelijke bezwaren tegen loonwet de N.V. DE HOOP TERNEUZEN Dubcek wil geen schuld bekennen Banketbakkerij Werknemers belangen NKV kan loonwet moeilijk verteren Amsterdamse Turk met hasjiesj in Antwerpen Gasverwarming De grote „massa" Nieuwe regering Apollo-8 in Amsterdam Bomontploffing in Jeruzalem Franse burgemeester „gevangen" VEEL BEWOLKING Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankeriag fey abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. 9. van de Sande Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Redactie- en AdmlnistraHe-adree: Smldswa Abonnemenlaprtja i fSj— per kwartaal; per maand 72,70 Losse nummers 15 cent Inclusief 4 X B.T.W. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1969 25e Jaargang No. 6079 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijsper mm 16 cent; minimam per advertentie ƒ2,40, exclusief 4X B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit Mad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot am. 2 uur. Voor bet gecomb. maandag/dlnsdag-nummer tot iO uur voormiddag. rTr |pj HriM r Hü De minister zei de houding van i Minister Roolvink debatteert niet Bij de behandeling van de wet op de loonvorming heeft minister Roolvink van sociale zaken don derdagavond verklaard, dat het fel omstreden artikel 8 in het wets ontwerp essentieel was voor het kabinet. Zo dit door de kamer er uit zou worden verwijderd, zóu dit politieke gevolgen hebben voor het gehele kabinet. Minister-president De Jong deel de de kamer mee dat het verdwij nen van dit artikel uit het wetsont werp voor het gehele kabinet on aanvaardbaar zou zijn. Premier De Jong merkte op in antwoord op vragen van oppositie- eider Den Uyl naar de tweede ka mer te zijn gekomen om klare wijn te schenken. Hij zei dat bij het verdwijnen van het acntste artikel jen moeilijke situatie zou ontstaan. De mogelijkheid van een vrucht baar overleg tussen kabinet en jarlement zou daardoor kunnen worden verbroken. Het kabinet, zo deelde de pre mier mee, was niet bereid het ont- verp van wet in te trekken. Naar iet oordeel van de bewindsman bleven dan over de mogelijkheden van aftreden van het kabinet en van kamerontbinding. parlement. Een deel van de kamer was van oordeel, dat de minister zichzelf daarmee te grote bevoegd heden geeft. Bij de debatten werd van de zijde van de PvdA en de PSP aan gedrongen op intrekking van het ontwerp. Minister Roolvink wees dit van de hand. Tegen artikel elf werden be zwaren ingebracht van de zijde van de ARP-fractie en door een groot deel van de KVP-fractie. De PvdA-fractie had opgemerkt dat aanvaarding van het wetsont werp een verzwakking van het ka binet zou betekenen. de vakbeweging te betreuren. Hij sprak de wens uit dat het NW zich nog eens zal bezinnen. Alleen in dringende noodzaak zal gebruik worden gemaakt van artikel acht. Drs. Den Uyl drong aan op schorsing van het debat voor nader beraad. Dit voorstel van orde werd verworpen. De fractievoorzitter van D '66, mr. Van Mierlo, sprak van een ongelooflijke komedie en zei geen prijs te stellen op een con tinuering van de vertoning, Het omstreden artikel acht werd met 81 tegen 61 stemmen aan vaard. Tegen stemden de PvdA, D '66, de PSP, de CPN, de groep- Aarden, de BP en vijf leden van de KVP, te weten Kleisterlee, Herm- sen, Van Schaik, Weijters en mej. Kok. Het gewijzigde amendement- Van der Ploeg was aanvaard met opgewonden kamerleden over zijn wet op de loonvorming. de stemmen van KVP, ARP, WD, CHU, SGP, GPV en D '66. De kamer heeft tenslotte vrij dagochtend vroeg de loonwet met 82 tegen 59 stemmen goedgekeurd. Tegen het wetsontwerp spraken zich uit de fracties van de PvdA, D '66, PSP, CPN. de groep-Aarden en de Boerenpartij. Van de KVP-fractie stemden tegen het ontwerp de afgevaardig den Hermsen, Kleisterlee, Van Schaik en Weijters. Ook voor naar Stationsweg 4 Alexander Dubcek heeft vrijdag de voltallige vergadering van het centrale comité van de Tsjecho- slowaakse communistische partij toegesproken, maar hij heeft geen schuld willen bekennen en niet willen toegeven, dat hij politieke fouten heeft gemaakt. Dit Is mee gedeeld in welingelichte kringen te Praag. is het adres Nieuwediepstraat 1 Tcr-euzen In de Noordierse stad London derry, waar woensdag bij onlusten een dode en verscheidene gewon den vielen, moesten Britse troepen donderdagavond weer tussenbeide komen om te verhinderen, dat groepen jonge katholieken een pro testantse wijk binnendrongen. De betogers bekogelden politieauto's met stenen. De Britse soldaten leg den een kordon tussen de katholie ken en de politie, die de katholie ke wijk Bogside sinds de bloedige onlusten van vorige maand niet meer binnen mag. Op aandringen van leiders van de burgerwacht en priesters verspreidde de menigte zich tenslotte. De regering van Ulster heeft donderdag een nieuw ministerie ingesteld voor de betrekkingen tussen de geloofsgroepen. Tot hoofd daarvan is benoemd het unionistisch parlementslid Robert Simpson, een 46-jarige arts, die daarop onmiddellijk uit de fana- tiek-protestantse oranje-orde trad om naar hij zei zijn taak in „abso lute onpartijdigheid" te kunnen vervullen. Warme fWrir.80 TERNEUZEN Minister Roolvink deelde mee iat het kabinet zwaar tilde aan -irt. 8 waarin het ingrijpen van de -peering in afzonderlijke arbeids contracten wordt geregeld. Als de severing vindt dat de loonkosten- ■"tiising in de c.a.o. te ver zou gaan, kan zij die collectieve ar beidsovereenkomst onverbindend verklaren. Van de zijde der kamer kwam weer kritiek od art. 8. waarop de KVP-afgevaardigde C. van der Ploeg een nieuw amendement had ingediend. Dit amendement was mede ondertekend door afgevaar digden van de andere regerings- Dartiien. Hierin werd voorgesteld dat de minister bij te grote loon stijgingen zou moeten proberen de verbetering van de arbeidsvoor waarden om te zetten in bezits vormende maatregelen of pen sioenvoorzieningen. Daarnaast werd ernstige kritiek geleverd op het elfde artikel van et wetsontwerp. In dit artikel rijgt de regering de bevoegdheid dreiging van ernstige versto ng van de economie in te grijpen i de loonvorming zonder vooraf- gaand.overleg met bedrijfsleven en Het N.V.V. zal met onmiddel lijke ingang niet meer deelne men aan het overleg in de so ciaal-economische raad en de stichting van de arbeid. Daar mee geeft deze vakcentrale uit voering aan het verleden week reeds aangekondigde voorne men. Voorzitter Kloos noemde een 1 week geleden de thans aange nomen wet op de loonvorming „de knevelwet van Roolvink". De consequentie van het be sluit was dat de N.V.V.-ver- tegenwoordiger in de werk groep van de S.E.R., die vrijdag begon met de samenstelling van het halfjaarlijkse rapport, zijn overlegwerkzaamheden meteen staakte. Het christelijk nationaal vak verbond heeft „onoverkomelij ke bezwaren" tegen artikel acht van de loonwet, maar dit houdt niet in dat het alle medewer king zal stopzetten. Wel acht het C.N.V. nader overleg gewenst. het t '•'i Noordstraat 107 ie.J HI50 ;6 XEKNEUZEN Het C.N.V. blijft gekant tegen de bedoeling van de regering om met behulp van dit artikel 8 de loonwet te gebruiken voor beteugeling van de prijzen, ter wijl elke ingreep slechts kan leiden tot bevoordeling van de werkgevers en tot nadeel van de werknemers. Het verbond meent niettemin rekening te moeten houden met het feit dat de loonpolitiek in het vervolg, wanneer de wet ook door de eerste kamer wordt aan vaard, krachtens de bepalingen van de nieuwe wet zal worden gevoerd. Het gevaar kan ontstaan dat grote werknemersbelangen in de knel raken. Dit kan het geval zijn bij de totstandkoming van bindende loonregelingen. Zolang medewerking van de vakbewe ging voor dergelijke regelingen onmisbaar is, acht het C.N.V. het niet verantwoord medewerking te weigeren, aangezien daardoor de belangen van grote groepen werknemers zouden worden ge schaad". In een voorlopig commentaar verklaart het Nederlands katho liek vakverbond, dat de even tuele consequenties van het „on aanvaardbaar" dat deze vakcen trale tegen de loonwet heeft uit gesproken, ter beoordeling aan de beleidsinstanties zullen wor den voorgelegd. Het N.K.V. overweegt nadrukkelijk, of het onder de werkingssfeer van deze wet volgend jaar nog verant woordelijkheid kan dragen voor een loonpolitiek, w a gr bij zoveel verantwoordelijkheid op de schouders van de partners wordt gelegd, „Het kabinet moet zich dat heel goed realiseren", ver klaarde een woordvoerder van 't N.K.V, „Wij zijn door deze be slissing in een moeilijke positie komen te verkeren, hetgeen in het licht van onze reactie op het dreigement van de heer Kloos niet anders dan begrijpelijk is", aldus de woordvoerder. Gisteravond is een overval ge pleegd op het kantoor van de Raiffeisenbank in Abcoude. Vol gens de eerste berichten werd de overval gepleegd door twee zwaar bewapende mannen, die er met een bedrag van 40.000 gulden vandoor zouden zijn gegaan. In een auto, die zij in Loenersloot voor een an dere zouden hebben verwisseld. Alle wegen in de omgeving zijn af gezet. De overval speelde zich af enke le minuten voor negen uur vrijdag avond, toen het kantoor van de Raiffeisenbank voor het publiek was opengesteld. Twee gemaskerde en met een pistool gewapende mannen dron gen het kantoorlokaal binnen en eisten van de kassier, de heer W. Roodenburg, „de poen". Deze overhandigden hen wat geld, dat de overvallers in een weekendtas stopten. Tevreden waren zij daar niet mee, want zij dwongen ver volgens de aanwezige kantoorem ployé mevrouw Lom geld uit de kluis te halen. Deze gaf hieraan ge volg. Deze buit ligt volgens schat ting in de buurt van een halve ton. De daders namen hierna over haast de vlucht in een witte Citroën-auto, die na de nummers de kentekenletters DP droeg. De jacht op de overvallers heeft tot dusverre geen resultaat opge leverd. Veertien Vietnamese burgers zijn om het leven gekomen en vijf werden gewond, toen Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen een groep Vietnamese burgers in de omgeving van Tam Ky, de hoofd stad van de noordelijke provincie Quang Tin, met machinegeweer vuur bestookten. Dit is vrijdag meegedeeld door een Amerikaan se militaire woordvoerder in Saigon. Dit is de tweede Amerikaanse „vergissing" binnen acht dagen. Óp 17 september werden zeven burgers gedood en 17 gewond bij een aanval door Amerikaanse hefschroefvliegtuigen. Volgens de woordvoerder heeft het tweede incident dinsdag plaatsgevonden. De Amerikaan se piloten zagen 'n groep Vietna mese burgers, die evenals de vietcong zwart-groene kleding droegen, aan voor vijandelijke militairen. Een Zuidvietnamees legercon- vooi is donderdag in een hinder laag van de vietcong gereden. Vier soldaten werden hierbij ge dood en vijf gewond. De overval vond plaats bij de belangrijke Vung-Tauweg, die als een van de veiligste wegen in Zuid-Viet- nam werd beschouwd. De Noordierse minister van bin nenlandse zaken, Robert Porter, heeft het vorige maand uitgevaar-' digde verbod op het houden van optochten en openluchtbijeenkom sten tot het eind, van het jaar ver lengd. Dit betekent dat de mars naar het parlement, die dominee Paisley dinsdag a.s. met zijn volge lingen wilde houden, niet kan door- gaan. De 26-jarige in Amsterdam wonende Turk Y. N. is donder dag in Antwerpen aangehouden wegens handel in verdovende middelen. De Belgische politie trof bij een autocontrole in de portieren van zijn wagen vier kg hasjiesj aan. De Belgische minister van jus titie, Vranckx. heeft deze week op een conferentie van jeugdlei ders aangekondigd, dat de be straffing van verkoop en ver bruik van verdovende middelen zal worden verscherpt. Hij be toogde dat ook in België steeds meer jongeren worden aange tast. Er zijn gevallen van hande laars, die zelfs nabij scholen aan kinderen proberen marihuana sigaretten te verkopen. EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN De president van Bolivia, Luis Adolfo Siles Salinas, is vrijdag door een militaire junta afgezet. Dit is meegedeeld door het geza menlijke opperbevel van de strijd krachten. De militaire junta van drie man, die wordt geleid door generaal Alfredo Ovando Candia, heeft een nieuwe revolutionaire regering gevormd. Een aantal leden van de oppo sitie is gearresteerd. In het land heerst overal rust, aldus een offi cieel communiqué. Generaal Ovando Candia, de machtigste man bij de Boliviaanse strijdkrachten, bleef als mogelijke hij niet „de grote massa's" verte genwoordigde. Generaal Alfredo Avando. de leider van de militaire junta die de macht heeft overgenomen, heeft onmiddellijk een nieuwe revolutio naire regering van veertien burgers en militairen gevormd. Het is nog niet bekend of de minister van buitenlandse zaken, Gustavo Medeiros Querejazu, zijn functie heeft behouden. Hij bevindt zich op het ogenblik in New York, waar hij de Boliviaanse delegatie naar de algemene vergadering van de V.N. leidt. De minister van cultuur en voor lichting, Alberto Beiley Gittierez, heeft meegedeeld, dat de afgezette president Luis Siles Salinas het land niet heeft verlaten, maar dat hij' zich in Santa Cruz in Oost SirijaKraCIlLCll, Uicci 013 nivgwijiw lil uaiica lil nieuwe politieke leider van het Bolivia bevindt. Hij zou niet zijn land sinds de dood van ex-presi dent René Barrientos Ortuno steeds op de achtergrond. Barrientos Ortuno, die na de militaire staatsgreep van 1964 pre sident was geworden, kwam op 27 april j.l. bij een ongeluk met een helikopter in de Verenigde Staten om het leven. Enige dagen nadat Siles Alinas het presidentschaD had overgeno gearresteerd. Vrijdag is de zes t»n wegende ruimtecapsule Apollo-8 in Amster dam gearriveerd als een van de belangrijkste inzendingen voor de HCOlucmöWi«y nuu UTVI^VWV j men, werd hij geconfronteerd met internationale ruimtevaart-ten- de leiders van de machtige confe- toonstelling „maanvaart 1969", die c'eratie van Boliviaanse boeren van 9 oktober af in de RAI wordt (Cans), die hem waarschuwden dat gehouden. Twee mensen werden vrijdag morgen gewond, toen bij een Jus- station in de wijk Kiryat Yovel in Jeruzalem een explosieve lading ontplofte. De bushalte bevindt zich vlakbij een bankgebouw in de be tere woonwijk van West-Jeruza- Iem. De politie heeft onmiddellijk de straat waarin de ontploffing zich voordeed, afgezet. Twaalf verdach ten werden gearresteerd. Later werd hekend dat een man bij de ontploffing was gedood en een vrouw ernstig gewond. Het aantal gearresteerde verdachten was inmiddels opgelopen tot 15. Militante winkeliers hebben vrijdag in het Zuidfranse stad je La Tour du Pin de burge meester gevangen gehouden tij dens een korte demonstratie voor het gemeentehuis. De bur gemeester, Raymond Jacquet, zat opgesloten in een auto ter wijl enkele duizenden personen demonstreerden voor invoering van sociale hervormingen en wijziging van het belastingstel sel voor de kleinere midden standers. Donderdagavond had den enkele leden van de mili tante organisatie van winke liers in het naburige Montalieu twee politie-inspecteurs ont voerd. De ontvoeringen volgden na dat de leider van de organisatie had gewaarschuwd dat geen en kele Franse minister of hoge autoriteit veilig zou zijn, als twee gearresteerde leden van de organisatie niet werden vrijge laten. Een rug van hogeluchtdruk strekte zich vrijdag uit over het zuiden van west-Europa. Het was daar dan ook rustig weer waarbij op vele plaatsen de zon scheen. Minder rustig was het in het noordwestelijke deel van Europa. Daar waaide aan de noordflank van het hogedrukgebied een ma tige tot krachtige westelijke wind waarin enkele frontensyste men meegevoerd werden. Eén van die fronten passeerde vrijdagmorgen ons land hetgeen op enkele plaatsen wat lichte re gen tot gevolg hsd. Aktiever is het systeem dat zich vrijdagmid dag van midden-Ierland via de Noordzee naar zuid-Zweden uit strekte. Boven Schotland bracht dit plaatselijk 1 2mm regen. Verwacht wordt dat deze sto ring zich vandaag boven ons land zal bevinden. Er zal dan ool( veel bewolkink zijn waaruit tijdelijk regen kan vallen. Er blijft veel wind waarbij de middagtempera- turen iets lager zullen zijn dan vrijdag. medegedeeld door het K.N.MJ., geldig tot hedenavond. Lagere temperaturen Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige aan de kust tijdelijk harde wind tussen west en zuidwest. Iets lagere middag- temperaturen. ZATERDAG 27 SEPT. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.34 3.10 3.49 3.53 n.m. 2.40 3.16 3.55 3.59 ZONDAG 28 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.08 3.44 4.23 4.27 n.m. 3.14 3.50 4.29 4.33 MAANDAG 29 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.40 4.16 4.55 4.59 n.m. 3.50 4.26 5.05 5.09 ZON MAAN op Sept. 27 06.34 28 06.35 29 06.37 30 06.39 onder Op onder 18.27 18.43 08.37 18.25 18.58 10.00 18.23 19.17 11.22 18.20 19.44 12.41 J

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1