ARAM - DEHEER DER SLANGEN POLITIE IR CHICAGO SLAAGS MET „HIPPIES" Tijdens proces tegen acht „oproerlingen" (ER BESTAL STAK ZAAK IN iND j de brandweer Vandaag wordt beslist over Dubcek en Smrkovsky GRIEKENLAND KAN GEEN LID BLIJVEN VAN DE RAAD VAN EUROPA TSJECH0SL0WAAKS CENTRALE PARTIJC0MITE IN PLENAIRE ZITTING BIJEEN BANKETBAKKER BESTAL WERKGEVER EN STAK ZAAK IN BRAND Daarna hielp hij de brandweer DE VRIJE ZEEUW 5 Aansteker importeurs voor acht mille opgelicht Liiiinu niüttn Grens gesloten Emigratie Smrkovsky neemt ontslag Paspoorten ingetrokken Herroepen ABN opent kantoor in Argentinië Chrysanten! Zeeën van kleur. Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. Ware aard Geisoleerd Onverant woordelijk Zware straf te wachten Brandschade 22.000 Ambtenaar zette overval op touw met twee vrouwen Amro-bank verhoogt rentevergoeding Vrijdag 26 september 1969 Met de arrestatie van de 35- jarige ambtenaar J. J. H. heeft de Haagse politie een overval op gelost, waarbij twee vrouwen met eqn luchtdrukpistool in de aan slag meer dan 6.000 afnamen van twee oudere mannen. De ambtenaar, een vriend van de mannen, deed er nog een schepje op door de volgende ochtend de mannen nog eens 2.000 afhan dig te maken. Op 1 augustus was de ambte naar 's avonds bij de beide man nen, die samenwonen in de Haag se schilderswijk. Er verschenen twee vrouwen in lange broeken, met zonnebrillen op, terwijl de een een vechtpet en de ander een alpinopet op had. Zij zeiden door negers te zijn gestuurd en 500 te moeten heb ben. De oudere mannen, een beetje in paniek, haalden het huishoudkastje te voorschijn, waar maar 200 tot 300 in zat. Dat was niet genoeg, vonden de dames. De ambtenaar suggereerde de mannen het geldkistje te pakken. Toen dit was geopend, griste een van de dames er 6.000 uit. De andere dag kwam de ambtenaar terug. Hij zei door negers te zijn belaagd en nog 2.500 te moeten hebben. Hij suggereerde, dat het geld van de spaarbank moest worden gehaald. De mannen konden die dag niet meer dan ƒ2.000 opnemen. Woensdag arresteerde de po litie de ambtenaar en de twee vrouwen: een 16-jarige zonder beroep en de 27-jarige H. M. H. De ambtenaar ontkent de ƒ2.000 in eigen zak te hebben gestoken. De vrouwen hebben bekend van het geld een reisje naar Frank rijk te hebben gemaakt en alles te hebben uitgegeven. Zij hebben voorts verklaard, dat de ambte naar het plan tot beroving had berafamd. Wegens oplichting van twee aanstekerimporteurs in Amster dam zijn aangehouden de 27- jarige kok F. S. en de 19-jarige receptionist H. van D. De 40- jarige koopman P. K. ging we gens heling de cel in. Eerstgenoemd tweetal wist de afgelopen dagen bij de import firma S. onder valse voorwend sels 78 aanstekers met een ver koopwaarde van 8.000 los te krijgen. Zij haalden de aan stekers af, nadat zij op naam van een bekende sigarenwinkelier telefonisch een bestelling hadden gedaan, daarbij gebruikmakend van diens codenummer dat hen toevallig bekend was. Een 60-tal was verkocht voor 500 in cafés. De politie heeft het merendeel van de buit kunnen achterhalen. een kwartiertje. In die tijd for ceerde hij een bureau en een kastje boven de winkel en nam 800 weg. In de kelder stak hij een voorraad papier van 7.000 in brand. 0«k een kast met hout stak hij aan. Terug in de boetiek werd hem gevraagd wat fris drankjes te gaan halen. IKj zag onderweg, dat de brandweer was gearriveerd. De banketbakker waarschuwde zijn patroon en hielp de brandweer het vuur blussen. De brand veroorzaakte een schade van meer dan 22.000. onderbrak deze werkzaamheden In Praag werd donderdag onder strenge veiligheidsmaatregelen de voltallige vergadering van het cen trale comité van de communisti sche partij geopend. Het belang rijkste punt was de toekomst van Dubcek en Smrkovsky. Het presidium van de partij, waarvan bekend is dat het over deze kwestie ernstig is verdeeld, kwam woensdag voor de laatste maal bijeen om een rapport te vol tooien over „de huidige situatie in de partij". Radio-Praag maakte be kend, dat het centrale comité van de afdeling Praag inmiddels een aantal leden heeft geroyeerd. On der hen bevinden zich de bekende Bohumil Simon, tot voor kort al gemeen-secretaris. Men gelooft, dat de plenaire zitting niet langer dan tot van daag (vrijdag) zal duren, maar dat de resultaten pas zaterdag of zon dag bekent) zullen worden. De commissie voor de pers beslist wanneer en in welke mate de be sluiten aan de openbaarheid zullen worden prijsgegeven. Aan de grensovergangen tussen Beieren en Tsjecho-Slowakije is het „ijzeren gordijn" weer neerge laten. Sedert woensdag worden studenten en journalisten uit de westerse landen niet meer toege laten. Ook zij die een uitnodiging kon den tonen, mochten de grens niet passeren. Een der eersten die door de nieuwe maatregel werd getrof fen, was een student uit Neder land, die bij de grenspost Ross- haupt werd teruggestuurd. Het blad van de communistische partij, Rude Pravo, beschuldigde donderdag de voormalige minister van binnenlandse zaken, generaal Josef Pavel, verantwoordelijk te zijn voor de uitgifte van duizen den valse paspoorten en andere persoonlijke documenten aan voor aanstaande hervormingsgezinde politici. Onder hen is volgens het blad parlementsvoorzitter Josef Smrkovsky, die voor zijn gehele gezin om vervalste identiteitskaar ten had verzocht. Ook de voorzitter van de natio nale raad, Cestmir Cisar, het voor malige lid van het partijpresidium Josef Spacek en andere functio narissen werden door Rude Pravo in dit verband genoemd. Aan deze actie is volgens het blad ook meegedaan door een vroegere medewerker van het par- lements-secretariaat, Vilem Kahan, die met zijn vrouw naar Zuid-Sla- vië is gevlucht. Het ziet er naar uit, dat Kahan daar als „kwartier maker" moest fungeren voor enke le persoonlijkheden, aan wie het denkbeeld van emigratie niet zo vreemd was, aldus het blad. Oud-parlementsvoorzitter Josef Smrkovsky heeft de Tsjechoslo- waakse volksvertegenwoordiging een brief gezonden, waarin hij zegt af te treden als voorzitter van de volkskamer, de eerste ka mer van de federale vergadering (het parlement). De reden van zijn stap zou zijn. dat Smrkovsky dan het recht heeft zijn besluit in het parlement toe te lichten. Zijn uiteenzetting moet dan worden opgenomen in de han delingen, die niet geheim zijn, zo als kan voorkomen bij debatten in het centrale comité. Van verscheidene hervormings gezinde schrijvers en intellectuelen in Tsjecho-Slowakije zijn in de af gelopen dagen de paspoorten inge trokken. Onder hen bevinden zich Ludvik Vaculik, auteur van het .manifest van 2000 woorden", Jiri Hanzelka, Jan Prochazka, Vaclav Havel en Javel Machonine. Deze laatste is ook uit het centrale co mité van Praag gezet. Het presidium van de partij van Praag heeft alle resoluties, beslis singen, brieven en verklaringen van het vroegere partijbestuur, die in de eerste helft van dit jaar zijn opgesteld, herroepen. De documen ten worden in tegenspraak met de huidige toestand van de partij be schouwd. „Deze documenten oefe nen nog steeds een rampzalige in vloed uit op de activiteit van de partij in Praag". BLIKVANGER De bouw van het petro-chemi- sche complex van „Gulf" in Europoort vordert gestaag. Deze week werd het hoogste punt be reikt, toen de grote schoorsteen werd voltooid. Met zijn. 165 m is deze blikvanger het hoogste bouwwerk in het Europoort/Bot- lekgebied. Het petrochemische complex ver rijst naast het terrein van de Gulf-raffinaderij en het Gulf Research Laboratorium in Euro poort. Het omvat een naftakra- ker, een cumeenfabriek en een styreenfabriek. De naftakraker, die tot de grootste van Europa gaat oehoren, zal als belangrijk ste produkten ethyleen, propy leen, gemengde C-4 en aromati sche destilaten leveren. Verwacht wordt dat de bouw van het complex begin volgend jaar is gerealiseerd, waarna het medio 1970 in bedrijf zal worden ge steld, De raad van bestuur van de Algemene Bank Nederland deelt mee, dat op 27 september door de Hollandsche Bank-Unie een eigen bankkantoor zal worden, geopend té Bahia Blanca (Argentinië). Deze vestiging is de eerste bui ten de hoofdstad Buenos Aires, waar de bank reeds over acht kantoren beschikt. Bahia Blanca is de tweede haven van Argen tinië. Meer dan 50 pet van de Ar gentijnse export van tarwe en fruit wordt via Bahia Blanca ver scheept. Het aantal inwoners be draagt rond 200.000. „Het is duidelijker dan ooit recht op vertegenwoordiging in dat Griekenland niet langer vol- deraadtot de datum waarop in i dat land een democratisch parle mentair regiem funktioneert. doet aan de voorwaarden voor het lidmaatschap van de raad van Europa. De leden van de as semblee behoren daarom al hun invloed bij hun regeringen aan te wenden om te bereiken, dat in overeenstemming met hun eigen verplichtingen de commissie van ministers op zijn laatst in decem ber een definitief besluit neemt inzake de Griekse kwestie. Wanneer tegen die tijd de Griekse regering zich niet vrij willig uit de raad heeft terugge trokken, kan de commissie van ministers alleen maar besluiten Griekenland te schorsen uit zijn Neem vaker een bloemetje meel Dit staat in een rapport aan de Europese assemblee, dat is opge steld door de Nederlandse afge vaardigde M. van der Stoel. Het rapport zal donderdag 2 oktober door de raad van Europa worden behandeld. In het rapport wordt de ont wikkeling van de toestand sinds januari van dit jaar ontleed. Het beschrijft onder meer „de ware aard van het regime", „de groei ende invloed van het leger op verscheidene sektoren van het openbare leven", „de regerings- propaganda en de voorlichting van het volk", „onderdrukkings maatregelen", „groeiend verzet tegen het regiem", „de economi sche toestand" en „de internatio nale positie van het regime". Van der Stoel komt tot de slot som dat „sinds januari 1969 Grie kenland zich niet heeft ontwik keld in de richting van een demo cratie. Zowel in Griekenland als in internationale zaken schijnt het regiem steeds meer geïso leerd te raken. Het schijnt een politiek te voeren die neerkomt op het zich ten koste van alles vastklampen aan de macht". Voorts beschrijft Van der Stoel in een tweede rapport de ontwik kelingen op juridisch gebied in Griekenland. Het heeft in hoofd- zsfek betrekking op de rechtspro cedures na het ontslag van een aantal rechters in 1968 en de daaruit voortvloeiende botsing tussen regering en staatsraad. In Chicago zijn woensdag voor het gebouw van het federale ge rechtshof hippie-demonstranten slaags geraakt met de politie, terwijl binnen een proces begon tegen acht leiders van anti-rege- ringsgroepen. Deze worden be schuldigd van een samenzwering die tot doei had een oproer te ontketenen op de democratische conventie van vorig jaar in Chi cago. Bij de onlusten vielen acht ge wonden en werden elf arresta ties verricht. De politie, die niet stenen en flessen werd bekogeld en versterkingen liet aanrukken, veegde het plein voor 't gerechts gebouw schoon. Groepen jonge lui gooiden in een naburige straat winkelruiten in. Voor het gerechtsgebouw had den zich bij het begin van het proces meer dan tweeduizend hippies en studenten verzameld. Met een drie meter lang papie ren model van een „gouden" varken drukten zij hun afschuw uit voor politie en autoriteiten. Verder voerden ze een guerrilla stuk op, hielden ze via luidspre kers protestredes en trachtten een dozijn als heksen verklede meisjes „boze geesten" op te roepen. Tijdens de rechtszitting deelde een der advocaten mee dat hij oud-president Johnson en de burgemeester van Chicago, Ri chard Daley, had laten dagvaar den voor maandag. De rechter kan echter beslissen dat ze niet persoonlijk hoeven te verschij nen. De president van het hof vaar digde op zijn beurt arrestatie bevelen uit tegen vier advocaten die verstek hadden laten gaan. Hun afwezigheid was volgens hem „zo ongelofelijk onverant woordelijk en in strijd met hun ambt dat men het niet voor mo gelijk zou houden als men niet van hun eerdere optreden wist." Het proces zal enkele maanden duren. De acht beklaagden zijn David Dellinger (53), militant pacifist en directeur van het tijdschrift „Liberation"; Abbie Hofman (32), leider van de „Yippies" (partij van de internationale jeugd); Rennard Davis (29), hoofd van het nationale mobili satiecomité tegen de oorlog in Vietnam; Thomas Hayden, een van de oprichters van de bewe ging „studenten voor een demo cratische maatschappij"; Bobby Seale (32), nationaal voorzitter van de zwarte-panterpartij John Froines (30), docent schei kunde aan de universiteit van Oregon; Jerry Rubin (31), orga nisator van talrijke anti-oorlogs betogingen in 1967 te Berkeley, en Lee Weiner (29) sociologisch CHICAGO: Als protest tegen het proces tegen de acht protestlei ders gedurende de nationale democratische conventie verleden jaar, blinddoekten jongelui het standbeeld van Lincoln met een b.h. terwijl de Amerikaanse vlag met een zwarte doek werd om floerst. medewerker van de „North Wes- tern"-universiteit. Op grond van een wet uit 1968 kunnen personen die zich van de ene straat naar de andere be geven om oproer te ontketenen, veroordeeld worden tot tien jaar gevangenisstraf en 20.000 dollar boete. De acht beklaagden heb ben als voornaamste advocaat William Kunstier, die ai talrijke ncgeractivisten heeft verdedigd. De 19-jarige banketbakker B. R. C. uit Den Haag is ontmaskerd als de man, die zijn werkgever meerdere keren bestal, de zaak in brand stak en vervolgens de brandweer een handje hielp bij het blussen. Bovendien was C. een van de hoofddaders in een reeks inbraken. Met de 19-jarige autospuiter A. van K. en de 20- jarige kassenbouwer A. C. E. vormde de bakker het leidende trio van een groep jongemannen, die assisteerden als er kraakjes moesten worden gezet. Vijf „meelopers" werden na verhoor heengestuurd. Alleen in Den Haag had de groep 25 inbraken gepleegd en vier keer goederen gestolen uit tenten op een kampeerterrein. De totale buit bedoeg 7,300 aan geld en goederen. Verder werd ingebroken in Wateringen, Monster, Naaldwijk, 's-Gravenzande, De Lier, Wasse naar en Noordwijk. Voorkeur hadden de jongemannen voor kaas, geluidsapparatuur, drank en sigaretten. De reeks arrestaties startte vorige week in Wateringen. Een burger betrapte twee inbrekers en slaagde er in na een vecht partij een van hen te pakken en aan de politie uit te leveren. De zelfde nacht werd de tweede man, de bakker, van zijn bed ge licht. Hij bekende ook de auto van een broer van zijn patroon te hebben weggenomen en er 600 km mee te hebben gereden. In april brak hij bij zijn werkgever in en nam 2.600 mee. In augus tus liet hij na sluitingstijd de achterdeur van de bakkerij open. In een boetiek in de buurt was hii later aan het schilderen en 13) „Zou jij die snuiter herken nen. als je hem eens weerzag?" vraagt Aram, als hij 'n half uur later, in de grote zaal van Bar ranca, de schampwond aan zijn arm laat verbinden. Presto haalt gemelijk de schouders op. „Het was 'donker tussen de bomen, ik kon het gezicht van die struikrover niet goed onder scheiden. „Hm," zegt Aram peinzend, „ik kan me vergissen, maar ik verwed er mijn zwaard om, dat dat heerschap geen struikrover is. Dat slag werkt meestal niet alleen en bovendien doen ze momenteel betere zaken, met het uitplunderen van onvoorzichtige kooplui. Nee, Presto, hier zit meer achterik vraag me al leen af, wat dan wel.Inmid; dels heeft de sluipschutter de stad bereikt. De meeste tenten op de jaarmarkt zijn reeds geslo ten, maar als hij voor de tent van El-Kazar uit het zadel springt, wordt het voorhang haastig terzijde geschoven en gluurt de fakir naar buiten. Met twee sprongen is de schutter in de tent. Driftig grijpt hij de oosterling beet en snauwt: „Het is mislukt! Mijn pijl miste Aram op een haar! Maar jullie gaan morgen niet naar het kas teel. begrepen, of het wordt je laatste gang!!" Met ingang van 1 oktober heeft de Amsterdam-Rotterdambank (Amro-bank) op een aantal van haar spaarrekeningen de rente vergoeding verhoogd. De spaar- renten luiden dan als volgt: Amro-spaarboekje of Amro- spaarrekening 4V2 pet (was 4 pet); Amro-spaarrekeningen met terugbetaling 3 resp. 6 maanden na oplegging: 5 pet (was 4Vs pet) en 5% pet (was 5 pet). De rentevergoeding op de spaarrekeningen met terugbeta ling 12 maanden na opzegging resp. 24 maanden na bijschrijving blijven 6 pet resp. 7 pet. Op 23 september verhoogde de Algemene Bank Nederland de rentevergoeding 'met dezelfde percentages.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5