Minister De Block wil Verolme helpen ABN Spaarbiljet 1969175. J Algemene Bank Nederland Dr. RANDALL'S REPUTATIE f.100.- groeit naar f.150.- 105 miljoen in waagschaal „Schoon schip" maken Brief Geschorst Motie-Nederhorst De interpellatie over Verolme Minister verantwoordelijk Verworpen BELGIE WIL TOELATING PEKING TOT DE V.N. Politiek met „de beide China's" Duitse wisselmarkten ook maandag gesloten in viif en een kwart jaar ONENIGHEID ONDER ISLAMITISCHE „VRIENDEN" IN RABAT Pakistan won: India buitengesloten I DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 26 september 1969 Het Duitse vraagstuk Verjonging Haags politiekorps Stroom deviezen In Goejarat meer dan 400 doden. Guerrillastrijd in Venezuela ZUIVERE HUID U bent welkom bij de Hoessein bleef weg Banket Onvoldoende Vier doden bij bankoverval in Amerika Overval op geldtransport in Londen Weer een Amerikaans vliegtuig gekaapt (Vervolg van pag. 1.) De heer Nederhorst merkte o.m. op dat het levensgevaarlijk kan zijn als je dit bedrijf zonder controle de beschikking geeft over overheidsgeld. „Deze scheepsbouwer heeft met weinig eigen geld maar met veel geld van de overheid zijn fantastische plannen kunnen vol voeren, hetgeen de gemeenschap in een aantal gevallen op zware verliezen is komen te staan". Spr. verweet minister De Block een volledig falen en constateer de dat de bewindsman op licht vaardige gronden en op basis van onvolledige informaties een be drag van 105 miljoen gulden aan gemeenschapsgeld in de waag schaal heeft geworpen. '„Wij zien in de heer De Block niet de man die de onderhande lingen met Verolme tot een goed einde kan brengen. Wij vrezen dat, als het puntje bij het paaltje komt, hij geen voet bij stuk zal houden. Wanneer de minister tot de kamer zegt: gij moet vertrou wen in mijn beleid hebben, dan kunnen wij dat vertrouwen niet opbrengen omdat de minister in het verleden dit vertrouwen niet heeft waar gemaakt". Zelfs indien de minister zijn beleid radikaal zou wijzigen en plotseling krachtig zou optreden, dan blijven er bij ons aarzelin gen, gezien de ervaringen in het verleden. De heer Nederhorst merkte samenvattend op, dat verande ringen in de personele sfeer, zo wel in het kabinet als bij Verol me en de Rijn/Scheldecombina- tie de lucht kunnen klaren. Hij noemde dit essentieel voor een „schoon schip" maken in de scheepsbouwwereld. Minister De Block deelde de tweede kamer mee zojuist een brief van de heer Verolme te hebben ontvangen in antwoord op het ministeriële schrijven van 23 september. De eerste indruk die de bewindsman uit dit schrij ven had gekregen, was positief, zo zei hij, de hoop uitsprekend dat de heer Verolme tot bezin ning zou komen en zou ingaan op de voorwaarden voor de hulp verlening. De afgevaardigde van D'66, mr. Imkamp, stelde voor de brief van minister De Block aan de heer Verolme en het antwoord van de scheepsbouwer aan de meister in de openbaarheid te brengen al vorens de discussie voort te zet ten. Drs. Den Uyl, de voorzitter van de p.v.d.a.-fraktie, deed een voorstel de bewindsman gelegen heid te geven zich nader te ver klaren over de inhoud van het schrijven van Verolme. „De zaak dreigt anders onder te gaan in een schemer van hele of halve geheime stukken", aldus drs. Den Uyl. Voordat de vergadering werd geschorst voor beraad van de commissie voor economische za ken, zei de minister dat de brief van Verolme perspektieven biedt voor het bereiken van de voor waarden, waarop een overeen komst kan worden bereikt. De heer Verolme had zich bereid verklaard het gevraagde onder zoek te doen plaats vinden, zodat de basis voor een overeenkomst aanwezig was. Dit onderzoek zou onder leiding moeten staan van de voorzitter van het college voor de scheepsbouw en de direkteur van de stichting Ned. Scheeps- bouwindustrie, resp. mr. B. W. Biesheuvel en prof. Langman. Bij de voortzetting van het debat noemde de heer Neder horst minister De Block „een slecht onderhandelaar, die zijn eisen voortijdig laat vallen" en die kredieten beschikbaar wil stellen zonder daarvoor een wa terdichte regeling te hebben ge troffen. Hij diende een motie in betref fende de regeling van de zeggen schap in en de eigendom van het concern. De heer Nederhorst wil aan de verlening van een over bruggingskrediet de voorwaarde verbinden, dat de staat met on middellijke ingang het recht ver- rijgt tot benoeming van een ge delegeerd commissaris, wiens handtekening noodzakelijk is om het concern te binden. De woordvoerders van D'66, p.s.p. en de groep-Aarden spra ken in wejnig lovende woorden over de zaak-Verolme. De heer Imkamp (D'66) noem de het een mistig debat, dat op één concern betrekking heeft. De moeilijkheden van de scheeps bouwsector als geheel worden er niet door opgelost. De radikaal drs. Janssen (gr.- Aarden) wilde het overgangs krediet verbonden zien aan de aanstelling van een regerings commissaris. Hij vroeg hoe de positie van de grote oliemaat schappijen moet worden gezien, aangezien zij de opdrachten tot de bouw van d» tankers hebben geplaatst. Achter minister De Block stel den zich de leden van s.g.p., v.v. d., c.h.u., g.p.v. en a.r.p. De heer Verlaan (boerenpartij) zegde andermaal het vertrouwen in minister De Block op. Het con cern zou z.i. niet in moeilijkheden zijn gekomen, als de staat in een vroegere periode sneller te hulp was gekomen. De heren H. van Rossum (s.g. p.). en Harmsen (groep-Harm- sen) maakten bezwaar tegen staatsdeelneming in het concern. De heer-A. de Goede (D'66) merkte op dat het te verlenen overbruggingskrediet van 25 mil joen „als sneeuw voor de zon" zal zijn verdwenen. Hij meende dat de heer Verolme „over en kele weken opnieuw hier staat". Drs. Den Uyl sprak zijn ver bazing er over uit dat de minis ter, die zelf heeft aangetoond over welke ontoelaatbare struk- tuur het concern beschikt, de staat voor 130 miljoen gulden verbindt. Daarbij heeft hij de eis tot aanwijzing van een gedele geerd regeringscommissaris la ten vallen. In feite zal, aldus drs. Den Uyl, de minister verant woordelijk zijn voor elke daad van Verolme. Minister De Block wilde niet toegeven aan de verlangens van de oppositie inzake de benoeming van een gedelegeerd commissa ris. „Wij weten immers niet wel ke verantwoordelijkheid deze commissaris op zich neemt. Laten wij eerst het onderzoek afwach ten, tijdens hetwelk geen grote investeringen kunnen worden gedaan zonder dat ik er in ben gekend. Geschiedt dit wel, dan zeg ik het krediet op", aldus de bewindsman, die de motie- Nederhorst meende te moeten ontraden. De kamer stemde als volgt over de motie: vóór stemden de p.v.d.a., p.s.p., groep-Aarden, c.p. n. en D'66; tegen waren de re geringspartijen en de groeperin gen boerenpartij, Harmsen, de heer Kronenburg (eenmansfrak- tie) en de frakties van s.g.p. en g.p.v. België heeft donderdag in de algemene vergadering der verenig de naties de gedachte van een „Aziatisch verdrag" geopperd, waartoe ook communistisch China zou moeten behoren om op deze wijze de stabiliteit in Azië te ver zekeren, als de oorlog in Vietnam voorbij zal zijn. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Pierre Harmei, stelde verder een verbod op de verkoop van wapens aan oorlog voerende landen voor en vroeg de secretaris-generaal, Oe Thant, deze kwestie tijdens de huidige zitting in studie te nemen. De minister gaf opnieuw de steun van zijn regering aan de toe lating van Peking tot de volkeren organisatie, maar hij handhaafde de mogelijkheid van een „politiek van de beide China's". Hij zei dat het royeren van een andere staat, die „wij erkennen en eerbiedigen", onjuist zou zijn. Hij bedoelde ken nelijk Formosa. heid is vereist en het zal onver mijdelijk zijn dat dit land perma nent lid van de veiligheidsraad wordt, aldus Harmei. België zal echter geen debat over de toela ting van Peking uitlokken, daar de vorige pogingen zonder succes zijn gebleven. De Belgische regering is van mening, dat het voor Europa tijd is geworden zich te organiseren door middel van regionale over eenkomsten om de spanning in dit werelddeel te verminderen, de be wapening in toom te houden, de economische en technologische sa menwerking te versterken en „na een kwart eeuw het Duitse en Ber- lijnse vraagstuk op te lossen". België gelooft, aldus Harmei, dat het in het belang van de vrede is continentaal China tot het hand vest toe te laten. Die aanwezig- In het gemeentelijk politiekorps van Den Haag manifesteert zich een verjonging als gevolg van de aanstelling van grote groepen jeug digen, zo staat te lezen in de toe lichting op de ontwerpbegroting 1970 van Den Haag. Deze ontwikkeling zal zich in de naaste toekomst in versterkte ma te voortzetten door het functioneel leeftijdsontslag voor een groot aantal personeelsleden. Het aantal agenten en hoofdagenten bedroeg op 1 'januari j.l. bij het Haagse korps 980, van wie er 314 jonger waren dan 30 jaar. Het tekort in deze rangen bedroeg toen 227 man. De woordvoerder van de West- duitse regering, Günther Diehl. heeft woensdagavond tijdens 'n televisie-interview verklaard, dat sedert het begin van deze week meer dan 2 miljard mark aan speculatief geld West-Duits- land was binnengestroomd en woensdag nog eens 1,4 miljard mark. Kringen die in nauw contact staan met het Westduitse minis terie van economische zaken, hebben opgemerkt dot een spoe dige revaluatie van de mark on waarschijnlijk is, zelfs al zou uit de uitslag van de zondag te hou den verkiezingen blijken, dat 'n regering kan worden gevormd waarin de S.D.P. een domine rende positie inneemt. Men acht het waarschijnlijk dat een der gelijke regering de maatregelen zal invoeren die onlangs door de minister van economische zaken, Karl Schiller (S.D.P.), zijn voorgesteld, nl. verdubbe ling van de bijzondere, vierpro- cent exportbelasting, bevorde ring van de invoer en belasting herziening. Deze kringen verwachten dat de Westduitse wisselmarkten ook maandag gesloten moeten blijven, tenzij maatregelen wor den genomen om de verwachte stroom deviezen te voorkomen. Woensdagavond is van offi ciële zijde in Wenen bekendge maakt dat op de wisselmarkt van de Oostenrijkse centrale bank vandaag geen transacties in marken zullen worden uitge voerd. Op de Italiaanse wisselmarkten zijn alle transacties in marken tot nader order stopgezet. De Belgische nationale bank deel de mee dat vandaag geen note ring zal worden vastgesteld. Ook op de Nederlandse wisselmarkt werd de officiële notering van de mark stopgezet. Meer dan 400 mensen hebben de dood gevonden bij de gevech ten tussen mohammedanen en hindoes in de staat Goejarat, zo deelde woensdagavond de Indi sche minister van binnenlandse zaken, Sjavan, in Nieuw Delhi mee. Hij was pas teruggekeerd van een bezoek aan Ahmedabad en andere steden in het bewuste gebied. Het was de eerste maal dat officieel werd toegegeven dat het dodencijfer zo hoog ligt. De afgelopen dagen zijn vier Venezolaanse soldaten en een officier gesneuveld, toen zij in hinderlagen vielen, gelegd door guerrillastrijders. Negen solda ten liepen verwondingen op. In linkse kringen is meegedeeld'dat er bij de guerrillastrijders 30 man waren onder aanvoering van Maximo Canales, die in het nieuws kwam tijdens het bewind van president Romulo Betan- court (19591964) door een Venezolaans vrachtschip te kapen en terreuraanvallen te ontketenen. Sterke troepeneen heden zijn naar het gebied in oost-Venezuela gezonden waar de jongste overvallen zijn ge pleegd. PUROL en PUROL-poeder dat is een samengestelde interest van 8% per jaar! de inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaar- plan, 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de finan ciële voordelen van het ABN spaarbiljet 1969/75 Een conflict over de deelneming van India aan de Islamitische top conferentie In Rabat heeft bijna tot een volslagen breuk tussen de aanwezige landen geleid. Donder dagmorgen vroeg waren nog wan hopige pogingen gaande om de conferentie, die eigenlijk woensdag al had moeten eindigen, te redden. Het zag ernaar uit, dat het con flict in het voordeel van Pakistan was beslist en dat India van ver dere deelneming was uitgesloten. Pakistan vond dat India niet op een islamitische conferentie thuis hoorde en vertegenwoordigd moest zijn door een afvaardiging van de mohammedaanse minderheid in plaats van door een regeringsdele gatie. door ADELINE MCELFRISH 14) Maar hij wist dat het er nooit van zou komen. "Hij kon zich niet eens meer herinneren, wanneer hij eeng zo zonder doel door de bossen had gezworven, of stille tjes bij een waterval had gezeten. Helen had altijd een heel pro gramma. Hij probeerde het vage gevoel van onrust, dat hem altijd be kroop als hij aan haar dacht, te stillen en pakte een kaart uit het rek. De kaart van Myron Clen- denning. Wat was er toch van daag met hem? Hij hield toch van Helen natuurlijk! Ze was goed en lief voor hem en zou hem later een grote steun zijn. Zoals ze er in berustte dat hij zich telkens weer ieder ziekte geval persoonlijk aantrok; zoals ze lachte om afspraken, die hij niet kon nakomen, zoals' ze even verontwaardigd was als hij wan neer die stommelingen van 't be stuur nog stommer waren dan anders. Aan de andere kant zou hij alles niet eens van hun stand punt moeten bekijken? Maar. Ja, dat was juist het erote di-o- bleem. Hij zag het gevaar waarom zij dan niet? Als hij er maar eens rucht baarheid aan mocht geven. Maar dat wilden ze niet hebben. Hij had het keer op keer geprobeerd, bijna er voor op zijn knieën ge legen. Woodbine was trots op zijn ziekenhuis; er waren slechts weinig kleine plaatsjes, die een ziekenhuis hadden, en daarvoor moest hij zijn overgrootvader dan maar weer dankbaar zijn. Hij wist. dat de inwoners graag een steentje zouden bijdragen, als hij de kans kreeg uiteen te zetten hoe gevaarlijk het zieken huis in geval van brand kon zijn. Het hoefde helemaal niet zo'n groot ziekenhuis te worden, als het maar verantwoord gebouwd was. Maar geen sprake van Met een zucht legde dokter Randall Clendennings kaart weer op zijn plaats, Myron had er nu eindelijk in berust, dat hij een hele poos het bed moest hou den en dat betekende al 'n grote vooruitgang. Voor zijn vrouw was het ook beter; ze werkte nu tijdelijk in de keuken van het ziekenhuis en kon elk vrij ogen- blikio bii Mvron doorbrengen. 's Morgens vroeg bracht ze een paar bedauwde bloemen voor hem mee, of een briefje van een van de kinderen, of een tekening van het nieuwe hondje dat. oor delend naar de ettelijke malen uitgewiste lijntjes, meer op een wild zwijn leek dan op wat an ders. Plotseling voelde dokter Ran dall zich beter dan hij de hele dag gedaan had; of dat nu kwam door de wetenschap dat Myron Clendenning vooruitging kon hij echter niet zeggen HOOFDSTUK V Ed Saylor en zijn vrouw Vivian even klein en blond als Helen groot en donker was, woonden op de heuvel, die afliep naar de rivier. Ze hadden een huis, dat letterlijk naar geld rook, zo duur, en Lee Randall wist hoe het de liefste wens van zijn verloofde was later ook een dergelijke woning' te betrekken. Misschien was tegen die tijd die prachtige, lange bungalow te koop welke men vanaf het terras bij de Saylors kon zien liggen. Lee zelf was best tevreden met de flat, die hij boven het oude koetshuis had laten maken, maar hij besefte toch ook dat ze later beslist een huis met een tuintje moesten hebben. Het was im mers voor kinderen niets gedaan, op het grasveld voor het zieken huis te moeten spelen. Maar aan de andere kant om daarginds te wonen Daar moest hij nog eens goed over nadenken. Voorzichtig par keerde hij het nieuwste model Ford nog niet eens helemaal afbetaald tussen de Buick van Hank O'Bryan en de Lincoln, die van Vi was. En daar stond de auto van de familie Smith „Ik geloof dat het een heel feest is," merkte hij op. „Dat is het ook." Helen glim lachte op die bepaalde manier welke ze reserveerde voor ge legenheden dat hij weer eens iets vergeten was. „Dat had ik je toch gezegd? En Emily O'Bryan, de zuster van Hank, is eregast; ze is voor een paar dagen uit New York over gekomen." „Zo?" Hij probeerde zich te herinneren wie die Emily ook weer was. „Is ze niet aan het toneel?" Helen knikte en voegde er aan toe. dat Emily pas had meege werkt aan een hele serie televi sie-uitzendingen. Lang kon ze niet in Woodbine blijven, want ze had al weer een contract voor een nieuwe serie. „Je weet toch nog wel, schat. vorige winter hebben we haar bij Vi en Ed nog op de TV ge zien." Hij kon het zich slechts vaagjes herinneren. Het interesseerde hem ook niet. Het enige, wat hem op het ogenblik interesseer de, was Jane Langley, die dezer dagen haar eerste kind zou krij gen. Enfin, het ziekenhuis wist, waar hij bereikbaar was. (Wordt vervolgd.) De Pakistaanse president Jahja Khan weigerde woensdag aan de zelfde tafel plaats te nemen als de Indiase delegatie en vond volgens welingelichte kringen steun bij Perzië, Jordanië en Turkije. KorJfig Hoessein bleef uit solidariteit ook weg. Daarentegen kozen Algerië en Egypte krachtig partij voor In dia en dreigden van de conferentie weg te lopen. Na langdurig beraad achter gesloten deuren deelde de Marokkaanse minister van buiten landse zaken, Laraki, mee dat In dia was „geadviseerd" verder de bijeenkomsten niet bij te wonen. Journalisten zagen hoe een deel van de Indiase delegatie laat op de avond de toegang to": de conferen tiezaal werd geweigerd. Na de urenlange onderhandelin gen begaven de delegaties zich naar het paleis in Rabat, waar ko ning Hassan van Marokko zijn gasten een banket aanbood, dat oorspronkelijk voor de vroege avond was vastgesteld maar nu pas tegen middernacht begon. De conferentie, oorspronkelijk belegd ter bespreking van de brand in de El Aksa-moskee te Jeruzalem en de status van de heilige stad, zal worden besloten met een verklaring, waarin de Is raëlische terugtrekking uit de be zette Arabische gebieden en her stel van de rechten der Palestijnen worden geëist. Maar vast staat dat de conferen tie door het ernstige conflict over de deelneming van India sterk aan betekenis heeft ingeboet. De islamitische topconferentie heeft donderdag met algemene stemmen een verklaring goedge keurd, waarin volledige steun wordt toegezegd aan het Palestijn se volk. Verder wordt op de grote mogendheden een beroep gedaan, ervoor zorg te dragen dat de Israë lische strijdkrachten spoedig uit de bezette Arabische gebieden wor den teruggetrokken. Dit is meege deeld door de woordvoerder van de conferentie. Algerije zou vol gens deze bron hebben verklaard, dat de passage over het midden oosten politiek onvoldoende i». Bij een bankoverval in de Amerikaanse stad Cïttófriiïatr Zijn woensdag Vier vrouwen gedood. De daders, drie mannen, hadden de slachtoffers twee bankem- ployees en twee vrouwelijke cliënten gedwongen de kluis- ruimte binnen te gaan waar ze met revolverschoten om 't leven werden gebracht. De bandieten gingen er in een auto vandoor. Hoeveel hun buit bedroeg, is niet bekend. Bij het station Kings Cross in Londen hebben enkele lieden, ge wapend met pistolen en geweren met afgezaagde loop, woensdag avond bij een overval een bedrag van circa 770.000 gulden buitge maakt. Het geld zat in metalen kisten, die juist in een gepant serde wagen van de firma „Secu rity Express" werden geladen. Een Boeing-727 van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij „National Airlines" is woensdag avond gedwongen naar Cuba te vliegen. Het vliegtuig was met 72 passagiers onderweg van Ne wark naar Miami. Ongeveer tegelijkertijd werd in Washington bekend dat de Amerikaanse regering op negen vliegvelden elektronische appa raten ter opsporing van wapens bij passagiers heeft laten beproe ven. Dit experiment, o.a. uitge voerd op de internationale Jucbl- havens van New York en Miami, wordt zo geslaagd geacht dat üe apparaten misschien vólgende maand definitief in gebruik zul len worden gesteld. Zé bestaan uit twee cilinders die een mag netisch veld scheppen, dat wordt onderbroken als iemand met een metalen voorwerp ze passeert. Een onderscheid tussen voor werpen kunnen ze niet maken, zodat ook bij iemand met een fototoesei het licht op rood springt. Deskundigen zeggen, dat alleen lieden die toch al een verdachte indruk maken, er in zo'n geval worden „uitgepikt". Ze geven toe dat het in de eerste plaats een afschrikkingsmiddel is, dat geen permanente oplossing biedt. Het toestel is donderdag in Miami teruggekeerd. Van de 72 passagiers zijn er drie in Havan na achtergebleven, n.l. de man die het vliegtuig heeft gekaapt en een vrouw en kind die bij hem waren. De Cubaanse regering had vorige week aangekondigd, dat alle vliegtuigkapers zouden worden teruggezonden naar het land waar zjj vandaan kwamen, tenzij zij om politiek asiel zoude» vragen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2