Minister De Block wil Yerolme helpen In Duitsland verwacht men nek-aan-nek race tussen CDU en SPD morgen een fijne schaal hachee President Nixon ontving mevr. Golda Meir Onderzoek Voorwaarden Opdrachten nieuwbouw De N.D.S.M. Nationaal bedrijf „Eikaars bloed" LIBERALEN HOUDEN ZICH VOORLOPIG IN HET MIDDEN Gezinsdrama bij Antwerpen Eén slachtoffer bij nieuwe onlusten in Londonderry HET WEER Voorlopig 25 miljoen onder dwingende voorwaarden P.v.d.A. zegt vertrouwen in bewindsman op f 8,— per kwartaal: oer maand ƒ3,70 Losse nummer* 15 cent Inclusief 4 X B.T.W. VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1969 25e Jaargang No. 6078 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Temeuzen Foam de Luxe „Kolonels'7 laten gevangenen vrij een goed stuk vlees hoort erbij heerlijk, verse rode kool met smullen maarl Niemandsland Adenauer Chinezen Vijftien gewonden hij busongeluk nabij Moerdsjkbrug Hereniging De „vredes besprekingen" in Parijs En de NPD? Mensensmokkel in Lyhëë MEER WIND Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden rranitenng By abonnementTERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur; P. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Redactie» en Administratieadres: Smldtwal Abonnementsprijs DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: Der mm 16 cent; minlmun per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adm bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot njn. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. Minister De Block van econo mische zaken is bereid het Verol- me-concern financiële hulp te verlenen, mits aan een aantal redelijke voorwaarden wordt vol daan. Hij acht het behoud van de werkgelegenheid bij de scheeps bouw in Amsterdam en Rotter dam van groot belang en de be windsman zal alles doen wat in zijn vermogen ligt om voortzet ting van scheepsbouw en repa ratie in deze havensteden, ook op de werven van het Verolme- concern, te bevorderen. De minister zei dit donderdag morgen in zijn beantwoording van de interpeilatievragen van drs. G. M. Nederhorst (p.v.d.a) over de moeilijkheden bij het Verolme-concern. In een brief aan Verolme heeft minister De Block zich onder een aantal voorwaarden bereid ver klaard het concern bij wijze van overbrugging medewerking te verlenen bij het tot stand komen van een rekening-courantkrediet van maximaal 25 miljoen onder garantie van de nationale inves teringsbank en contra-garantie van de staat. Het concern zal in de toekomst oehoefte hebben aan kapitaal voor het bedrijf ter versterking van de financiële positie. De vraag welke omvang deze hulp moet hebben en in welke vorm eij moet worden gegoten, kon de minister op dit ogenblik nog niet beantwoorden. Daartoe moet hij eerst beschikken over een inzicht in de financiële positie van het concern. Voorts is het noodzake lijk dat er op korte termijn een onderzoek wordt ingesteld naar de positie en de toekomst van het concern. Daaronder verstaat minister De Block: de door externe accountants onderschreven te verwachten resultaten van thans onder handen opdrachten en de be zettingsresultaten van het concern in de eerstkomende jaren; de personeelssituatie van het concern, alsmede de invloed daarvan op de rentabiliteit op langere termijn; de bedrijfsvoering binnen het concern; de problematiek rondom het thans in aanbouw zijnde nieuwbouw- en reparatiedok; de continuïteit van het con cern, in het bijzonder de as- pekten van de verbetering der vermogensverhoudingen; de wenselijke struktuur van de leiding van het concern en van de zeggenschap, zomede de wijze waarop het nodige inzicht ten aanzien van de jaarstukken moet worden ge realiseerd. Pas wanneer over de genoem de stukken kan worden beschikt en de resultaten van het onder zoek bekend zijn, hoopt minister De Block een verantwoord oor deel te kunnen geven over te verlenen hulp en over de voor waarden. In zijn brief van dinsdag j.l. heeft de minister aan Verolme meegedeeld het noodzakelijk te achten, dat het omschreven on derzoek wordt ingesteld en dat hij daarbij van de scheepsbouwer alle medewerking en openheid verwacht. „Ik heb een dringend beroep op hem gedaan alle mede werking te verlenen aan het be schikbaar komen van de gevraag de stukken. Van het gevolg geven hieraan heb ik mijn medewerking aan het verlenen van een over bruggingskrediet afhankelijk ge steld. Dit krediet zal te allen tijde Voorts zal als voorwaarde gel den dat de heer Verolme mij te voren zal moeten kennen in be langrijke investeringsbeslissin gen, in het doen van offertes en in het aanvaarden van opdrach ten in de nieuwbouwsektor", al dus de minister. In antwoord op de vraag van drs. Nederhorst, voor wiens in terpellatie van de zijde van het publiek grote belangstelling aan de dag werd gelegd, of de moei lijkheden bij Verolme uitsluitend zijn veroorzaakt door de op het moment yan de overname be staande opdrachten bij de N.D.S. M., zei mr. De Block: „De moei lijkheden zijn naar mijn inzicht niet uitsluitend ontstaan door de op het moment van de overname bestaande opdrachten (4 tankers) bij de N.D.S.M. Het staat vast, dat ook op de door de Verolme- direktie zelf aanvaarde opdrach ten verliezen worden geleden". Inzake de zeggenschap in het concern deelde de minister mee dat de heer Verolme voorzitter is van de raad van beheer van de moedermaatschappij. Feitelijk bekleedt hij de volledige zeggen schap. De maatschappij' bezit het gehele aandelenkapitaal van een aantal dochtermaatschappijen. Door de concernverhouding heeft de heer Verolme ook de volledige zeggenschap over die dochterondernemingen. De stich ting Verolme-trust heeft volgens de statuten tot doel het bevor deren van de continuïteit en de groei van het Verolme-concern. Tot het bereiken van dit doel zal de stichting niet-royeerbare cer tificaten op naam uitgeven tegen over door haar in eigendom ver kregen aandelen in de Verolme- beheermaatschappij. Drs. Nederhorst wees er bij de interpellatie op, dat het verlenen van steun aan het Verolme-con cern alleen kan op basis van wezenlijke voorwaarden ten aan zien van zeggenschap, beheer, eigendom en financiële duide lijkheid. De fouten uit het ver leden mogen niet worden her haald. Geen geld zonder beslis sende zeggenschap noemde de heer Nederhorst een doodnor male eis. Daarmee zou eén be scheiden stap op de weg naar een sanering van de scheepsbouw zijn gezet. De heer Nederhorst sprak als zijn mening uit dat wij in Neder land de richting uit moeten van eèn nationaal scheepsbouw- en reparatiebedrijf, ontstaan door de samenvoeging van Verolme en Rijn/Schelde. Indien de plannen van Hoogovens op de Maasvlakte werkelijkheid worden, zou een integratie met dit staalbedrijf in teressante perspektieven bieden. Spr. meent dat het publiek er recht op heeft te weten wat er is gebeurd. Zijns inziens is nood zakelijk dat zowel bij Verolme als bij Rijn/Schelde een aflos sing van de wacht plaats vindt en „dat er mensen rond de tafel komen te zitten, die minder zwaar belast door ervaringen in het verleden bereid zijn tot sa menwerking te komen". In dit verband wees het kamerlid er op dat het momenteel zo is, dat de oudere scheepsbouwers „eikaars bloed wel kunnen drinken". De interpellant noemde het niet nodig, zelfs niet wenselijk dat de heer Verolme op de dag van morgen verdwijnt. Indien hij bereid is medewerking te ver lenen aan de noodzakelijke sa' nering, kan het tijdstip van over dracht van zijn bevoegdheden in onderling overleg worden ge regeld, (Zie verder pag. 2.) OLGA gezond,verkwikkend slapen Het Griekse kolonelsbewind heeft woensdag de vrijlating be kendgemaakt van 52 politieke gevangenen die sinds de staats greep van april 1967 vast hebben gezeten. De gevangenen 42 mannen en 10 vrouwen zijn in vrijheid gesteld op aanbeve ling van een commissie van drie rechters die op last van de rege ring een onderzoek moet instel len naar alle rechtszaken, waar bij politieke gevangenen betrok ken zijn. Op het eiland Leros en ook elders zitten nog steeds 1-800 mensen gevangen die om poli tieke redenen zijn gearresteerd. Orfdanks alle opinie-onderzoe ken Is tot het eind van de leven digste campagne in de geschiede nis van de bondsrepubliek de uit slag van de verkiezingen voor de bondsdag een open vraag gebleven. Het is voor het eerst sinds de stichting van de bondsrepubliek Een 36-jarige inwoner van het plaatsje Niel hij Antwerpen wachtte woensdagavond een gru welijke thuiskomst. Hij trof op de zolder van zijn woning de lij ken aan" van zijn 34-jarige vrouw, zijn 12-jarige dochter en 9-jarig zoontje, hangend aan een balk. Uit een eerste onderzoek is ge bleken, dat de kinderen een ster ke dosis van een slaapmiddel was toegediend voor zij werden opge hangen. De moeder verkeerde reeds enige tijd in overspannen I toestand. Bij nieuwe omvaten in de Noordierse stad Londonderry is woensdagavond een dode geval len. Het slachtoffer was een 55- jarige man. Daarnaast vielen er ook gewonden onder do katho lieken en protestanten, die el kaar na een maand van betrek kelijke rust in een winkelcen trum te lijf gingen. In allerijl werden weer straat barricaden opgericht en een lei der van het katholieke volks deel, Paddy Doherthy, verklaar de: „Wij zijn weer terug waar we begonnen. De toestand is zeer gevaarlijk. Aan onze kant staan duizend man paraat". In de katholieke wijk Bogside verzamelden zich 's nachts grote menigten. Leden van de burger wacht trokken, met stokken ge wapend, door de straten en con troleerden voorbijgangers. De straatbarricaden waren net afgebroken na moeizame onder handelingen tussen katholieke leiders en de officieren van de Britse troepen, die na de bloe dige onlusten van augustus met de handhaving van de orde ziin belast. Volgens een ooggetuige begonnen de ongeregeldheden woensdagavond met een achter volging door katholieke jonge lui van een hekend aanhanger van de extremistische protes tantenleider dominee Paisley. Al spoedig stonden twee grote groepen tegenover elkaar, die elkaar met stenen en flessen be kogelden en winkelruiten in gooiden. Gewaoende Britse troe pen in gevechtstenue kwamen tussenbeide en schiepen een niemandsland van vijftig meter tussen de strijdende partijen. De spanning duurde tot diep in de nacht. waarschijnlijk, dat de twee par tijen, die sinds 1966 in de grote coalitie zijn verenigd de chris ten- en sociaal-democraten elkaar in stemmenaantal weinig zullen ontlopen. In elk geval verwacht fnen dat de SPD belangrijke successen zal boeken, die een voortzetting be tekenen van de opgaande lijn sinds de partij in 1959 in Bad Godesberg overschakelde van een klasse- naar een volkSDartij. Na tionalisatieplannen werden op zij gezet met de belofte dat de parti culiere produktiemiddelen zouden worden beschermd en gesteund. De nadruk kwam te liggen op vergroting van de welstand, waar bij het vrije initiatief als een „be langrijk element van de sociaal democratische politiek" werd er kend. De CDU van Kiesinger stelt in de voetstapoen van Adenauer haar ..Soziale Marktwirtschaft" hier tegenover, een kanitalisrisch svs- t»em van vrije onderneming waar bij, aldus de CDU/CSU, de nega tieve elementen door sociale maat regelen met behoud van een ster ke munt worden weggenomen. Bondskanselier Kiesinger is tij dens zijn verkiezingscampagne hierop herhaaldelijk terugge komen. De SPD en met na me de minister van economische zaken Karl Schiller verweet hij keer op keer een onevenw'chtig be leid en „gepruts aan de mark". Door zijn eigen ingriipen en ver zet tegen een „inflatoire" opwaar dering van de mark, zo verzekerde de bondskanselier, was de econo mische en muntstabiliteit bewaard gebleven. President Nixon heeft donder dag de Israëlische premier, mevr. Golda Meir, in het Witte Huis ontvangen. Nixon zei van mening te zijn, dat veel inspanning nodig zal zijn om de vraagstukken van het midden-oosten op te lossen. De president sprak de hoop uit, dat zijn besprekingen met mevr. Meir een bijdrage zouden leveren tot het hereiken van een oplos sing van de ingewikkelde mid- i denoostelijke situatie. Het berei ken van de vrede zou evenwel meer dan één of twee topconfe- renties vereisen.' De Israëlische premier zei ge troffen te zijn door de ontvangst op het Witte Huis. Deze ont vangst bevestigde, dat de hou ding der V.S. tegenover andere landen niet bepaald werd door hun grootte of rijkdom. Verwacht wordt, dat mevrouw Meir in de V. S. zal trachten meer militaire hulp van de V. S. los te krijgen, o.a. nog 100 straalvlieg tuigen. Washington heeft er vorig jaar in toegestemd 50 jachtbommen werpers van het type „phantom" EaAkan Israël te.verkaoen, In het De Israëlische minister-preside mevr. Golda Meir verblijft op hc ocenblik in de Verenigde Staten. Hier is zij gefotografeerd terwijl zij tijdens haar bezoek aan Phi ladelphia de beroemde „vrij hei dsklok" bekijkt. Rechts de Is raëlische minister van buiten landse zaken, Abba Eban en mid den de gouverneur van Pennsyl- vanië Raymond Shafer begin van deze maand is met de leverantie van deze toestellen een, -heein gemaakt, Een uit Saint Nicolas (Luik) af komstig autobusje met 22 inzitten den is gisteren omstreeks viif uur on de rijksweg 16 vlakbij- de Moer dijkbrug van de weg geraakt en in een sloot terechtgekomen. Vijf tien van de inzittenden liepen arm- en beenbreuken en snijwon- den on. Dertien van hen werden overgebracht naar twee zieken huizen in Dordrecht en de twee overigen, onder wie de bestuurder, naar een ziekenhuis in Breda. Voor geen van allen bestaat levensge vaar. Het busie was op de terugreis naar België. Op een gegeven ogen blik remde de ervoor rijdende tier- sonenauto, waarin de reisleider van het gezelschap was gezeten, af waarop de bestuurder van het busje eveneens vaart minderde. Achter het busje reed een truck met een dragline beladen opleg ger, waarvan de bestuurder te laat opmerkte dat ook hij zijn snelheid moest verminderen om niet op het busje te hotsen, stuurde hij zijn wagen naar de inhaalbaan. Hii kon echter niet voorkomen, dat hij- het busje raakte met het gevolg dat •Mt uit de koers raakte en in de -loot terecht kwam. Het ongeluk ■■eroorzaakte een langdurige strem- "img van het verkeer op de druk- '-e rijksweg. Het onderzoek naar de ware toedracht en de vaststelling van de identiteit van de gewonden le verden nogal wat moeilijkheden op, omdat passagiers, bestuurder en reisleider uitsluitend Frans spraken. De reisleider was door het gebeurde zo overstuur ge raakt, dat de politie hem verder .rijden met zijn personenwagen 'móest-beletten, Naast de successen on binnen lands gebied eist de CDU ook de rol van behoeder der veiligheid tegenover het oosten voor zich op. ..Sicher in die 70er Jahre" (veilig de jaren 70 in) was d» grote leus waarmee de CDU/CSU opnieuw aan het langste eind wil trekken. Tijdens zijn reis door stad en land illustreerde Kiesinger dit met krachtige beelden. Hij rieo het on heil op dat bijna een miljard- Chi nezen, uitgerust met kernwapens en alle middelen om deze te ver voeren, kunnen brengen. Het ge vaar van de kant der Sowjet-Unie is in feite even groot gebleven als toen zijn voorganger Adenauer de «center zwaaide. De SPD en Brandt, door sommigen „Moskou- hörig" genoemd, geven zich over aan illusies. De CDU daarentegen zal streven naar toenadering tot het oosten, in zoverre deze wordt beantwoord-, zonder capitulatie voor de eisen van de Sowjet-Unie. Over de Oder-Neisse grens kan slechts overeenstemming worden berp'kt in een vredesverdrag. Met deze opmerkingen lonkte de bondskanselier naar de kiezers, die geneigd zijn hun stem uit te brengen op de uiterst-rechtse NPD. Over de hereniging van Duits land zijn CDU en SPD het in hoofdzaak eens: praktische toena dering met afwijzing van geweld en een eventuele oplossing binnen een Europese regeling. In CDU- kringen in Bonn werd verzekerd dat het doel der hereniging zou worden opgegeven, als dit niet an ders dan door geweld zou kunnen worden verwezenlijkt. De vietkong heeft donderdag op de vredesbesprekingen in Pa rijs een beroep gedaan op de Verenigde Staten „een serieus antwoord te geven op het door haar voorgelegde tien punten omvattend vredesplan en af te zien van de „absurde eis" de Amerikaanse en Noordvietna- mese troepen wederzijds terug te trekken. Dinh Ba Thi, de chef van de viet- kongdelegatie in Parijs, om schreef het plan van president Nixon om nog eens 35.000 man uit Vietnam terug te trekken als een goed staaltje „komedie". Hij zag in deze maatregel niet meer dan een poging om de publieke opinie te beïnvloeden. Thi be schuldigde de Amerikanen er bo vendien van de oorlogshandelin gen nog verder te hebben opge voerd dan ten tijde van het pre sidentschap. van Johnson, De mate waarin de door Brandt verwezenlijkte „opening naar het oosten", hoewel in haar beperkte omvang nog opgeëist door Kiesin- ger, de stemmen van de 38,6 mil joen kiesgerechtigden, onder wie een meerderheid van 21,1 miljoen vrouwen, zal beïnvloeden, is voor een belangerijk deel medebepalend voor de uitslag. De SPD, die met de SDU de volledige werkgelegen heid op haar program heeft staan, heeft „wat minder luid getrom meld waar het ging om de „mitbe- st'mmung" (medezeggenschap van de werknemers in het bedrijfs leven), mogelijk om haar kansen op een kleine coalitie met de vrije democratische partij (FDP) niet te versoelen. Deze liberale partij moet niets hebben van de door de SPD ge dachte medezeggenschap, waarhij de vakhonden naast de industrie bazen de tweede macht zouden worden. De FDP is voor heide grote par tijen een mogelijke partner en wil dat ook zijn. Zij wenst zich bewust midden tussen hen oo te stellen. Grotere moeiiiikheden zullen zich kunnen voordoen in het geval de NPD de voor vertegenwoordi ging in de hondsdag vereiste vijf procent zou halen. Naarmate het succes van deze partij groter Is, wordt de herleving van de grote coalitie dwingender geacht, mede teeenover het buitenland. Dat de extreem-nationalistische NPD de bondsdag binnengaat is onzeker, maar toegegeven wordt dat een niet te benalen aantal NPD-kiezers niet voor de waarheid wil uitkomen. Adolf von Thadden, d;e temidden van het kabaal van ziin tegenstanders glimlachend en met rustige stem doorsnreekt, weet hoe hii in de hondsdag wil komen. Hii maakt van het optreden der demonstranten handig gebruik om zijn kiezersvolk op te winden en in de „stemming" te brengen. De Amerikaanse "ambassadeur in Tripoli heeft toegestemd in een verzoek van de Lybische autoriteiten om een douane- en immigratiecontrole te mogen in stellen op de Amerikaanse lucht machtbasis in Wheelus. Dit is donderdag meegedeeld door het Lybische persbureau. De regering had hierom gevraagd, nadat was ontdekt dat een Amerikaanse muziekleraar in een kist met muziekinstrumenten een lid van de Joodse gemeenschap per vlieg tuig naar Malta had gesmokkeld. Een krachtig gebied van hoge- luchtdruk bevindt zich thans bo ven het zeegebied tussen de Azo- ren en Portugal. Langs de noord flank van dit hogedruksysteem trekt een vrij actieve storing oost waarts naar Scotland en zal van daar waarschijnlijk koers zetten naar het noordelijk dee) van de Noordzee. Samenhangend hier mee wordt er voor vandaag bij ons meest matige, in de kustpro vincies later krachtige wind ver wacht uit richtingen tussen zuid west en west. In de aangevoerde lucht zullenperioden met zon voorkomen en blijft het op de meeste plaatsen droog. De tem peraturen zullen dezelfde waar den bereiken als donderdag of iets lager worden. medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot hedenavond. Meer wind Enkele zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Meest matige, in de kustprovincies later tot krachtig toenemende wind tussen zuidwest en west. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets lagere. VRIJDAG 26 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 1.59 2.05 T-erneuzen 2.35 2.41 Hansweert 3.14 3.20 Walsoorden 3.18 3.24 ZATERDAG 27 SEPT. v.m. n.m Bneskens 2,34 2.40 Terneuzen 3.10 3.16 Hansweert 3.49 3.55 Walsoorden 3.53 3.59 ZON op onder Sept. 26 06.32 18.30 27 06.34 18.27 MAAN op onder 18.31 18.43 07.13 08.37

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1