West-Duitsland gaat zondag naar de stembus Thon Due Thang (81) president Noord-Vietnam DERTIEN PARTIJEN IN DE STRIJD OM 496 BONDSDAGZETELS Stabiliteit van economie en valuta staat primair PREMIER VAN ISRAEL VOOR OFFICIEEL BEZOEK NAAR VER. STATEN Premier De Jong: „REGERING GESCHOKT DOOR TERREURDAAD IN DEN HAAG" Minister Schumann in de V.N.: BLIJVENDE REGELING VOOR HET MIDDEN-OOSTEN Begonnen als stoker in Frankrijk Groene kaart verdwijnt niet HET WEER DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1969 Splinterpartijen De deelstaten Twee computers Pompidou verleent gratie Luchtaanvallen Overgang Kosmos 301 gelanceerd Vandaag interpellatie over zaak-Verolme Nieuwe leider republikeinse partij Kardinaal Döpfner krijgt ultimatum uit Italië Rode vlag De belangrijkste Driemanschap Voor vier jaar TAMELIJK ZONNIG Weerbericht Hoogwater v.m. n.m. Zon- en Maanstanden ?ranK®rmg bi; abonnementIERNEUïEn Directeur-Hoofdredacteur: P. 3. van de Sande Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs* f 8.— per kwartaal; per maand ƒ2.70 Cosae nummer» 15 cent tneburfef 4 X B T W DE VRUE ZEEUW 25e Taargang No. 6077 Tu?ppfsfw N.V. v/h Fa. P. T. van rle Snrirle, Ternetizen Advertentieprijs: per mm 16 eenti mtitimufi per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau rem dit blad 50 eert verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot tun. 2 mn. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Ongeveer 38,5 miljoen Westduït- sers mogen a.s. zondag hun stem uitbrengen om de zesde bondsdag, het federale parlement, te kiezen. De verkiezingen worden be schouwd als de meest politieke sinds de stichting van de bonds republiek in 1949. Het overheer sende thema is daarbij de stabili teit van de economie en de valuta. Voorts zullen met argusogen de uitslagen worden gevolgd, die op de extreem-rechtse „Nationalde- mokratische Partei Deutschlands" (NPD) onder leiding van Adolf von Thadden betrekking hebben. De voornaamste concurrenten zijn Kurt Georg Kiesinger, bonds kanselier en leider van de christen democraten (CDU), en zijn minis ter van buitenlandse zaken Willy Brandt, die de sociaal-democrati sche partij (SPD) onder zich heeft. Vier jaar geleden kwamen de christen-democraten als duideliike overwinnaars te voorschijn. De CDU kreeg toen 38 procenf, ter wijl de nauw met haa- verwante Beierse CSU 9,6 procent verover de, zodat het christelijke blok met 47,6 uit de bus kwam tegenover de SPD 39,3 en de liberalen (FDP) 9,5 Daaruit resulteerde de volgende zetelverdeling in het 496 afgevaar digden tellende bondsDarlement: CDU/CSU 245; SPD 202; FDP 49. Iedere kiezer boven 21 jaar brengt een stem uit op de directe kandidaat van een partij in een van de 249 kiesdistricten en een tweede stem op de deelstaatlijst Daardoor is het mogelijk, dat de tweede stem aan een partij wordt gegeven, waartoe de rechtstreeks gekozen kandidaat niet behoort. De 496 zetels worden via een bepaald systeem over de partijen verdeeld. Deze methode houdt in, dat de helft van de bondsdagafgevaardig den rechtstreeks en de andere helft via de deelstaatlijsten in het parlement komt. In de bondsdag hebben bovendien 22 afgevaardig den uit West-Berlijn zitting. We gens de bijzondere status van hun stad hebben zij geen stemrecht. Zij worden door het huis van af gevaardigden, het Westberlijnse stadsparlement, aangewezen. Het Westduitse kiesstelsel kent een „Sperrklausel", die de bedoe ling heeft splinterpartijen te we ren. Elke aan de verkiezing deel nemende partij moet minstens vijf procent van het aantal in het ge hele land uitgebrachte stemmen krijgen of in minstens drie kies kringen een rechtstreekse zetel veroveren, wil zij een kans op een vertegenwoordiger in de bondsdag hebben. Dit jaar doen dertien partijen en politieke organisaties mee. Werkelijke kanshebbers oo één of meer zetels acht men slechts de op het ogenblik in de bondsdag vertegenwoordigde partijen en de NPD, die in 1965 met slechts 658.250 stemmen (twee procent) uit de bus kwam. Toen verscheen 86,9 procent van alle stemgerech tigden in het stemlokaal. De verdeling van de bondsdag zetels over de deelstaten was in 1965 als volgt: CDU/ SPD FDP Sleeswiik-Holstein Hamburg Nedersaksen Bremen Noordrijn-Westf. Hessen Rijnland-Palts Baden-Wtirttemb. Beieren Saarland Totaal De Duitse televisie- en radiozen ders beginnen om zes uur met het geven van uitslagen en ander ver- CSU 11 8 2 7 9 1 29 26 7 2 3 0 74 66 13 18 21 6 16 12 3 35 23 10 49 30 7 4 4 0 245 202 49 kiezingsnieuws. Zij streven emaar tussen 19 en 20 uur de door twee elektronische breinen berekende eindstand te geven. Het officiële eindresultaat valt pas na midder nacht te verwachten. De ene computer staat in Bad Godesberg bij Bonn, de andere in Diisseldorp. Men heeft een sys teem uitgewerkt, volgens hetwelk de computers slechts de uitslagen van 150 tot 250 van de in totaal 54.000 stemdistricten nodig hebben om een voorlopige prognose van de einduitslag te berekenen. Bij kleine marges tussen partijen krijgt het brein het moeilijk, aangezien rekening wordt gehouden met on nauwkeurigheden tot één procent. Dat niet blind kan worden geva ren op de techniek, bleek onlangs bij de parlementsverkiezingen in Noorwegen. De elektronische brei nen hielden tot het laatst vol dat de sociaaldemocraten een krappe zege zouden behalen, terwijl later bleek dat de burgerlijke partijen met de overwinning gingen strij ken. Behalve degenen die hun vaste standplaats in Bonn hebben, komen meer dan tweehonderd buitenland se journalisten naar deze stad om de verkiezingen te verslaan. Het oostblok stuurt vijftien journalis ten, onder wie vier Russen. De Nederlandse televisie zal uitvoerig aandacht aan de Duitse verkiezin gen besteden. President Pompidou heeft dins dag gratie verleend aan twee mannen die tot de dood door middel van de guillotine waren veroordeeld. Hun straf is gewij zigd in levenslange gevangenis straf. Het waren de enige ter dood veroordeelden in Frank rijk die op hun terechtstelling wachtten. Israëls premier, mevrouw Gol- daarover onderhandeld, maar dit da Meir, is woensdag naar de V.S. vertrokken voor een offi cieel bezoek. Zij zal met presi dent Nixon en regeringsleden spreken. De afgelopen dagen zou Israël de V.S. hebben gepolst over een lening van 750 miljoen tot een miljard dollar, af te los sen in vijf jaar. Verwacht wordt dat de Ame rikaanse regering haar tevens zal meedelen wat besloten is ten aanzien van de bouw van een ontziltingsinstallatie, die 40 mil joen dollar kost. Dit project was al door de regering-Johnson goedgekeurd en vermoedelijk komen de toegezegde gelden hiervoor op de begroting van het lopende jaar voor. Functionarissen van de Is raëlische schatkist zeiden voorts dat West-Duitsland enige maan den vroeger is met het betalen van zijn jaarlijkse lening. In 1962 was in principe tot deze lening besloten, die verdeeld is in jaarlijkse betalingen van 140 miljoen mark. Elk jaar wordt De regering is geschokt en ver ontwaardigd over de op 8 septem ber tegen de ambassade van Israël in Den Haag gerichte aanslag, die samenviel met overeenkomstige terreurdaden in andere Westeuro- pese hoofdsteden. De regering is van mening dat deze terreurdaad voor de verant woordelijkheid komt van de terro ristenorganisatie „Popular front for the liberation of Palestine", die ook openlijk de verantwoordelijk heid heeft opgeëist Minister-president P. J. S. de Jone, minister van algemene za- jaar heeft West-Duitsland zonder besprekingen dit bedrag contant overgemaakt. Uit Cairo wordt gemeld dat Frankrijk volgens het blad „AI Gomhouria" Egypte heeft ver zekerd gen mirage-straaljagers aan Israël te zullen verkopen. Intussen heeft de Egyptische re gering aan de Britse regering o«- helderinnr gevraagd over berich ten dat deze aan Israël tanks wil leveren. Woensdagochtend hebben Is raëlische vliegtuigen een aan val van twintig minuten gedaan op militaire doelen aan de golf van Suez. Een woordvoerder in Tel Aviv zei dat alle toestellen onbeschadigd op hun basis zijn teruggekeerd. De aanval was een vergelding voor de onophoude lijke Egyptische schendingen van het bestand. Verder hebben Israëlische straaljagers woensdag drie Ara bische guerriliabases in Jorda nië aangevallen ten zuiden van de Dbde Zee. De aanvallen duur den tien minuten. De Franse minister van buiten landse zaken, Maurice Schumann, heeft woensdag in de algemene vergadering van de verenigde na ties verklaard, dat het overleg van de grote vier de V.S., de S.U., Engeland en Frankrijk en hun gezamenlijke inspanning de enige manier vormen om te komen tot een billijke en blijvende regeling van de crisis in het midden-oosten. Wat Europa betreft zei de Fran se minister dat er vele verzoeken zijn binnengekomen voor het ge associeerde en ook voor het volle dige lidmaatschap van de EEG en dat Inwilliging van al deze verzoe ken zeer wenselijk zou zijn. Het was ook heel goed denkbaar dat de Europese gemeenschap, die vrij haar eigen toekomst kan bepalen, tot nauwere contacten zal komen met de landen van Oost-Europa, waardoor de benauwende kloof tussen belde delen van Europa, zij het geleidelijk, gedempt zal kun nen worden. Minister Schumann herinnerde er aan dat de EEG aan het einde is gekomen van zijn „overgangs fase". De voltooiing van de Euro pese gemeenschappelijke markt had niet alleen economische maar ook grote politieke betekenis. De nieuwe economische krant van Europa, aldus Schumann, moet dit werelddeel in staat stellen zijn eigen plaats in de wereld weer in te nemen en de beweging die de landen bij hun streven naar econo mische groei tot een zekere een heid heeft gebracht, zou ook kun nen leiden tot een gezamenlijk zoe ken naar de voorwaarden voor een nieuw politiek evenwicht. Woensdag is de Russische kunstmaan Kosmos 301 gelan ceerd, die het eertijds bekendge maakte Russische programma voor het ruimte-onderzoek moet voortzetten. De baan van de Kos mos 301 heeft een maximale af stand tot de aarde van 307 km en een minimale van 197 km. De in strumenten aan boord funktio- neren normaal. De tweede kamer heeft woens dagmiddag besloten de P.v.d.A.- afgevaardigde drs. Nederhorst hedenmorgen elf uur in de ge legenheid te stellen de minister van economische zaken, mr. L. de Block, te interpelleren over de zaak-Verolme. s De tweede kamer zal daarna de behandeling van de loonwet voltooien. Het voorstel om de interpel latie op vandaag te bepalen was afkomstig van de socialistische fractieleider drs. J. M. den Uyl. Senator Hugh Scott van Penn sylvania is gekozen tot leider van de republikeinen in de Ameri kaanse senaat. In die funktie volgt hij de onlangs overleden senator Everett N. Dirksen op. De republikeinen, in besloten zitting bijeen, kozen de 68-jarige Scott met 24 stemmen vóór en 19 tegen. Zijn voornaamste rivaal was de schoonzoon van de over leden senator Dirksen, de 43- jarige Howard H. Baker uit Ten nessee. Senator Scott vervulde sinds januari de funktie van as sistent-leider van de republi keinse minderheid in het Ameri kaanse hogerhuis. DEN HAAG: Hartelijk groette de heer Verolme de leden van de vaste kamercommissie voor eco nomische zaken met. wie hij een gesprek had over de moeilijk heden van de Verolme Scheeps werven N.V. ken, heeft dit meegedeeld in ant woord op vragen van het tweede kamerlid H. Koekoek. Dat „volks front", aldus premier De Jong, is niet aangesloten bij de overko-Joe lende organisatie van de Palestijn se verzetsbewegingen en wordt als zodanig niet door de Arabische landen waarmee Nederland diolo- matieke betrekkingen onderhoudt, erkend. Deze Arabische landen kunnen derhalve niet voor acties van die organisatie aansprakelijk worden gesteld. De heer Koekoek had gevraagd of de regering be reid was maatregelen te nemen „tegen dit soort door de Arabische staten georganiseerde en gesteun de wandaden en de ambassadeurs van de in Nederland vertegen woordigde Arabische staten tot „persona non grata" te verklaren". Intussen, zo deelt premier De Jong nog mee, heeft de regering maatregelen genomen teneinde verdere terroristische activiteiten te voorkomen. Ercole Cicerone, die voor de communistische partij zitting heeft in het Italiaanse parlement en afkomstig is uit L'Aquila, heeft van kardinaal Döpfner, aartsbis schop van München, geëist dat hij vóór vrijdag in het openbaar zijn beschuldiging tegen hem intrekt. Deze zou op 4 september hebben verklaard dat Cicerone in de oor logsjaren een moord heeft gepleegd en voor deze „oorlogsmisdaad" is veroordeeld. Het Italiaanse parlementslid zou de kardinaal hebben laten weten dat er een -anklacht tegen hem zal worden ingediend, als hij zijn beschuldiging niet vóór vrijdag in het openbaar intrekt. Cicerone is een van de Italianen die alles in het werk stellen om mgr. Defregser, hulpbisschop van München, veroordeeld te krijgen wegens d:ens aandeel in de execu tie in 1943 vr 7 Italiaanse gijze laars in hét dorp Filetto bij L'Aquila. De Noordvietnamese nationale vergadering heeft Thon Due Thang tot president van de demo cratische republiek Vietnam ge kozen, zo meldt het Russische persbureau „Tass" uit Hanoi. Ngoejen Liong Bang is tot vice- president gekozen, Thon Due Thang is 20 augustus 81 jaar geworden. Evenals Ho Tsji Minh wordt Due Thang door de bevolking aangesproken met „Bac" (oom), hetgeen Uitsluitend aan revolutionairen van het eer ste uur is voorbehouden. In 1910 ging hij in Frankrijk werken waar hij bij de mobilisa tie voor de eerste wereldoorlog werd opgeroepen als stoker. Na de wapenstilstand in november 1918 werd Thon Due Thang met een eenheid Franse troepen naar de Zwarte Zee gezonden om tegen de bolsjewieken te vech ten. Onder leiding van de officier technische dienst André Marty gingen de matrozen muiten en Thon Due Thang was de eerste die de rode vlag op zijn schip hees. Marty kreeg 20 jaar dwang arbeid maar Thon Due Thang werd in 1920 naar Indo-China teruggezonden. In 1929 werd hij opnieuw gearresteerd en tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tijdens de strijd tegen de Fran sen en na de onafhankelijkheid van Noord-Vietnam bekleedde Thon Due Thant verscheidene funkties in de partijtop en de re gering. Hij werd in 1888 geboren in de provincie Long Soeen. Buiten zijn formele funktie van president was Ho Tsji Minh ook president van het centrale comi té van de Noordvietnamese com munistische partjj. In deze funk tie is sedert Ho's dood niet voor zien, waardoor Le Doen, de eer ste partijsecretaris, de belang rijkste man blijfL Radio-Hanoi bevestigde later dat Due Thant met algemene stemmen (361) was gekozen. Ngoejen Loeong Bang, de vice- president, is in 1904 geboren als zoon van een leraar in Haiphong. Als gevolg van zijn politieke overtuiging werd hij verschei dene malen gearresteerd. In 1931 werd hü tot 20 jaar gevangenis straf veroordeeld maar hü ont vluchtte een jaar later. In 1933 werd hü opnieuw gearresteerd en tot levenslang veroordeeld. Tien jaar later ontsnapte hü op nieuw. Daarna bekleedde hü funkties in de partij en de re gering. Vóór 1957 was hij ambas sadeur van Noord-Vietnam in Moskou en Boedapest en in janu ari 1957 werd hij tot procureur- generaal van de democratische republiek (Noord)-Vietnam be noemd. Waarnemers zien in de verkie zing van de nieuwe president geen betekenis voor de toekom stige politiek van Hanoi. Van de kandidaten die Ho Tsji Minh konden opvolgen, is hij de man die het minst een politiek stem pel kan worden opgedrukt. In dezelfde kringen heeft men twee stellingen geponeerd die van invloed zijn geweest op de verkiezing: Het is mogelijk dat men naar een voorlopige oplossing heeft gestreefd, opdat de situatie rustig kan worden overzien en de sterkste persoonlijkheid de kans krijgt zijn rivalen te verslaan. Het kan ook zijn dat men naar een nieuw begrip van het presidentschap heeft gezocht. Een nationale „held" als Ho Tsji Minh is niet te vervan gen. Zijn opvolger zou nooit zo'n inspirerende bron voor het volk kunnen zijn. De werkelijke macht blijft in handen van een driemanschap en voorlopig zal men rekening moe ten houden met eerste partij secretaris Le Doean, met premier Pham Van Dong en met de op perbevelhebber van het leger generaal Vo Ngoeyen Giap. De president van Noord-Viet nam is opperbevelhebber van het leger en voorzitter van de raad voor de nationale verdediging. Dit is neergelegd in de wet van 31 december 1959. Deze wet geeft hem bovendien de bevoegd heid de premier, de leden van de regering en de vice-voorzitter van de raad voor de nationale verdediging te benoemen of te ontslaan. Hij wordt gekozen voor een termijn van vier jaar. Het bureau voorlichting schade- verzekeringbedrijf spreekt be richten tegen als zou de z.g. „groene kaart" in de landen van de E.E.G. worden afge schaft. Dit zou zijn meegedeeld: op een vraag, gesteld aan de: commissie van de Europese ge meenschappen. Het blijkt, al dus het bureau, dat het ant woord niet op de juiste wijze is weergegeven. De commissie heeft n.L op een vraag niet ge antwoord dat de groene kaart wordt afgeschaft, maar dat er naar wordt gestreefd de con trole van de groene kaart aan de grenzen binnen de gemeen schap op te heffen. De groene kaart blijft derhalve een on- misbaar dokument bij grens overschrijdend verkeer met motorrijtuigen, aldus het bu reau. Een hogedrukgebied, dat gfc»„. teren in een groot deel van Euro pa zonnig en warm weer veroor zaakte, trekt langzaam in ooste lijke richting weg. Een ander ge bied met hoge barometerstanden bevindt zich ten westen van Por tugal en breidt zich over de Golf van Biscaje noordoostwaarts uit. Over Frankrijk trekt inmid dels een storing naar België er» ons land, maar deze is niet aktief. Een front, dat in Schotland en Ierland plaatselijk meer dan 10 mm regen bracht, dringt lang zaam naar het oosten op. Het zal het weer vandaag bij ons dan ook niet direkt beïnvloeden. Verwacht wordt, dat het weer tamelijk zonnig zal zijn en vrij warm. Aangezien de luchtdruk- verschillen klein blijven, zal er bovendien maar weinig wind zijn. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Tamelijk zonnig Overwegend droog weer met opklaringen, maar plaatselijk ook mist. Weinig wind. Minimum temperaturen van 106 graden. DONDERDAG 25 SEPT Bres kens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.19 1.55 2.34 2.38 n.m. 1.30 2.06 2.45 2.49 VRIJDAG 26 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.59 2.35 3.14 3.18 2.05 2.41 3.20 3.24 ZON MAAN OP onder OP onder Sept. 25 06.30 18.32 18.19 05.48 26 06.32 18.30 18.31 07.19 27 06.34 18.27 18.43 08,37 28 06.35 18.25 18.58 10.00 29 06.37 18.23 19.17 11.22 30 06.39 18.20 19.44 12.41 t

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1