EEN WEEK VóóR DE WESTDUITSE VERKIEZINGEN Zware nederlaag verwacht voor N.P.D. Gratis bier voor Utrechtse hoofdagenten van politie Mag»! v" lil PRESIDENT NASSER VAN EGYPTE IN OKTOBER NAAR MOSKOU DE VWJE ZEEUW Autodief bedreigde politie met pistool Tom Okker verloor verrassend van Barth Anquetil stopt Handboogsport Explosief Graoaatwernende Jordaniër blijft gevangen „Operatie onderschepping" geen succes Gevangenis- bewakersstaking in Australië Bisschoopen Anti-Kiesinger Het ongeluk met het Mexicaanse lijntoestel T egenprestatie I -I - ff ClP 1 Égg Clementie gevraagd voor dr. Soebandrio De loonstrijd in West-Duitsland GVAV speelde gelijk Stam en Oudkerk wonnen in Zurich Dod«n bii rellen in India Perzische ex-generaal bij verstek ter dood veroordeeld Door het Ghor-kanaal stroomt weer water Defregger in ziekenhuis ^HBKöMsg 24 september 1809 Op de Parkweg in Voorburg is dinsdagmiddag omstreeks kwart voor drie de 24-jarige C. K. E., wiens woonplaats de politie niet bekend is, aangehouden, nadat hij de Voorburgse politieagent H. J. S'bers met een pistool bedreigd had. Agent Sibers had samen met hoofdagent W. Dijksterhuis tiidens een verkeerscontrole op het West einde in Voorburg de wagen, waar in E. reed, aangehouden. De man kon geen papieren tonen. De agen ten kregen vermoeden dat re te doen hadden met E., wiens opspo ring was verzocht omdat hij ervan verdacht wordt te hebben ingebro ken in diverse plaatsen in het land, g.m, in Utrecht en Almelo. Agent S;bers nam naast de bestuurder plaats, zijn collega achterin de RUtO. E. voldeed aanvankelijk aan het verzoek naar bet bureau te rijden, maar op de Parkweg vlakbii het polit'ebureau liet hii de wagen steeds langzamer rijden, griste waarschiinliik uit het oortiervakje een oistool. laadde dat en richt te on de naast hem zittende agent. Deze greep E. beet, waarbii het linkeroortier ooenvlooa. E. l'et z'eh naar huiten rollen en maakte zich uit de voeten, achtervolgd door agent Sibers. Nadat de agent twee waarschuwingsschoten had gelost, bleef E. staan, en gooide hii het pistool op bevei van de aeent weg. Hu' liet zich daarna zonder moei lijkheden naar het politiebureau brengen. Achteraf is gebleken, dat het pistool niet had kunnen afgaan, omdat de slede van het wapen bleef haken. De auto. waarin E. ward aangehouden, blijkt te zijn gestolen in Soest. E. wordt er, zoals gemeld, voorts van verdacht de afgelopen maanden te hebben ingebroken in een aantal plaatsen in het. land, waaronder Utrecht en Almelo. Duit«e dames omgekomen bïi verkeersongeval Dn het kruispunt Middenspeel- weg-Griendtveenseweg onder Horst is dinsdagmiddag een Duitse Dersonenauto door een voorrangs- fout in botsing gekomen met een bestelauto uit Belfeld (L.). De bot sing was zo hevig dat van de drie Inzittende bejaarde dames, afkom stig uit Krefeld, twee op slag dood waren, terwijl de derde dame zwaar gewond werd en op weg naar het ziekenhuis overleed. Een heer die naast de bestuurster in de personenauto zat bleef onge deerd. De bestuurder van de be stelauto liep slechts gering letsel np. De politie heeft de Identiteit van de slachtoffers nog niet be kendgemaakt, omdat de families nog niet ingelicht zijn. Beide voer tuigen werden-totaal vernield. De Nederlandse tennisprofes- jjional Tom Okker leed dinsdag jn Los Angeles een verrassend hederlaag tegen de niet geplaat ste Amerikaan Roy Barth. Het tvas een wedstrijd in de tweede ronde van het tenniskampioen schap van de zuidwest-Pacific. De Amerikaan versloeg Okker met de cijfers 64 en 61. Okker was als vijfde geplaatst. Barth doorbrak de service van de Nederlander in de achtste en de tiende game van de eerste set. In de tweede set nam Barth een voorsprong van 40. Een andere verrassing was de uitschakeling van de vroegere Wimbledonkampioen Roy Emer son, die met 36, 63 en 63 werd verslagen door de Brit Roger Taylor. Jacques Anquetil beëindigt aan het eind van dit jaar zijn wieier- carrière. De vijfvoudige Tour de France-winnaar zal voor 1970 geen nieuwe licentie aanvragen. „Ik was van plan tot mijn 34e te blijven rijden in wedstrijden. Ik heb er geen spijt van dat ik nog een paar jaar ben doorge gaan", aldus de 35-jarige Anque til, die nu één van de rijkste landeigenaren van Normandië is. SCHIETINGEN TE TERNEUZEN De handboogmaatschappij „De Westerschelde" organiseerde 2 schietingen. Uitslag le schieting: le hoog vogel: B. de Haan, Terneuzen; 2e hoogvogel: A. Roose, Axel; 3e hoogvogel: H. Wijffels, IJzendij- ke. Zij vogels: J. Caessens, Axel, en Th. Inghels, Koewacht. Kal len: A. van Hecke, Terneuzen, en J. Caessens, Axel. Uitslag 2e schieting: le hoog vogel: M. Herman, Zuiddorpe; P. van Esbroek, Sluiskil. Zijvogels: Eug. de Wit, St. Janstèen; J. Fop- ma, Sluiskil; Ph. Obrie, Zand straat;-O. Saey, Sas van Gent. Beide kallen: A. van Kouteren, Terneuzen. De stand van de puntenschie- ting voor 1969 om vijf geldprij zen is momenteel: 1. O. Saey te Sas van Gent, 12 pnt.; 2. H. Vel- leman te Terneuzen en Ed. Kaas te Zandstraat, beiden 9 pnt.; 3. G. Savoy te St. Jansteen en J. Dhert te Terneuzen. beiden 8 pnt. Een week vóór de parlements verkiezingen in West-Duitsland Is de uiterst rechtse nationaaldemo- cratlsche partij van Adolf von Thadden geconfronteerd met een vernietigende prognose. Volgens een onderzoek van de gezagheb bende opiniepeilster Elisabeth Noelle-Neumann zou de NPD slechts 2,8 pet van alle stemmen krijgen en daarmee in een „kans loze" positie liggen. Zo diep was de politieke baro meter voor de rechts-radicalen tot dusver nog niet gedaald. Kriigt mevrouw NoelleNeumann gelijk, dan sturen de nationaaldemocraten od een fiasco aan, waarvan ze zich slechts met de "rootste moeite zouden herstellen. De weg naar de bondsdag, gebonden aan de vijf- procentsgrens, zou dan in ieder geval geblokkeerd zijn. Intussen lijkt Von Thadden door te gaan met zijn verkiezingsbij eenkomsten in de open lucht on danks de heftige beroering, waar mee ze onveranderlijk gepaard gaan. Hoewel de NPD deze week in „explosieve" steden als Ham burg en München zalen heeft afge huurd, zou Von Thadden nog De Haagse rechtbank heeft op vordering van de officier van justitie de gevangenhouding ge last van de Jordaniër, die een mislukte aanslag op de Israëli sche ambassade in Den Haag on dernam. De Jordaniër, die zegt de 15- jarige Taysi All el-Atar uit Am man te zijn, werd op 8 september om 12 uur betrapt, toen hij een handgranaat in de richting van de ambassade wierp. Hij vertelde „soldaat" te zijn van het volks front voor de bevrijding van Pa lestina, dat zegt ook de aansla gen te hebben georganiseerd, die dezelfde dag in Bonn en Brussel op Israëlische gebouwen plaats vonden. De in Den Haag gegrepen Jor daniër werd op 12 september naar het huis van bewaring in Scheveningen overgebracht en voorgeleid aan de officier van justitie en de kinderrechter. De zaak zal door de kinderrechter worden behandeld. De Amerikaanse land-, zee- en luchtaktie tegen de smokkel in verdovende middelen aan de Mexicaans-Amerikaanse grens heeft tot nog toe weinig mari huana opgeleverd, maar wel stormen van protest van mensen, die de grens overschrijden. Woe dende Amerikaanse toeristen die het afgelopen weekeinde in Mexico hadden doorgebracht, werden bij hun terugkeer 6 uur of langer opgehouden door de douane. In „operatie onderschep ping" wordt elke auto die de 4.000 km lange grens over schrijdt, grondig doorzocht. De aktie heeft minder contrabande en verdovende middelen opge leverd dan in normale gevallen, als men aan de grensposten slechts af en toe een auto eruit „pikt". De douane meent dat in de lange rijen wachtende auto's smokkelaars voldoende tijd heb ben om zich van het belastende materiaal te ontdoen alvorens zij aan controle toe zijn. Meer dan 2.000 gedetineerden in drie gevangenissen van Nieuw- zuidwales zijn dinsdagnacht be waakt door onbetaalde vrijwil ligers en politie, ter vervanging van de organieke bewakers, die in staking zijn gegaan wegens het ontslag van een hunner collega's. Het ontslag was gegrond op wreedheden die door de man zouden zijn begaan. De staking was maandag be gonnen in de grootste gevangenis van de drie, Long Bay, en heeft zich de volgende dag uitgebreid tot de Paramata-gevangenis aan de rand van Sydney en, op 200 km van deze stad, de Bathurst- gevangenis. In Long Bay, waar 1.360 ge detineerden sinds de staking in hun cellen hebben moeten blij ven, liep de spanning hoog op. De gevangenen protesteerden tegen 't uitblijven van lichaams beweging en de dagelijkse werk zaamheden door tegen hun cel deuren te bonzen en te schreeu wen. Een woordvoerder van c' politie vreesde dat als deze t> stand voortduurt, vechtpart in de cellen zullen uitbreken steeds van plan zijn, de campagne vrijdagavond af te sluiten met een openluchtbijeenkomst in Neuren berg, de stad waar eens de nazi's hun grote bijeenkomsten hielden. Er zijn dan ongetwijfeld groot scheepse tegendemonstraties te verwachten. Het Westduitse episcopaat heeft met het oog op de verkiezingen de katholieken gewaarschuwd voor de gevaren van het rechtse en linkse extremisme en ze opgeroe pen slechts politici in de bondsdag te kiezen, die bereid zijn zich voor de gerechtigheid en voor de vrij heid van alle mensen in te zetten en de innerlijke en uitwendige vre de te verzekeren. De bisschopoen spraken aan het begin van hun iaarliikse conferentie in Fulda van een toenemende neiging tot ge welddaden ,.De Dolitieke stiil wordt steeds meer door oppervlak kige oordelen, verdachtmakine' en geweld gekenmerkt", zo ver klaarden ze. Een van de leiders van de „actie beweging van sociaaldemocrati sche kiezers", de schrijver Giinter Grass, heeft in Bonn tegenover de pers verklaard ervan overtuigd te zijn, dat de campagne van deze beweging vruchten zal afwerpen „Wij ziin het niét in alles eens met de leiders van de SPD en aarzelen niet dat te zeggen",, aldus Grass. Het hoofddoel van de beweging is een einde te maken aan de „per soonsverheerlijking". die ten aan zien van kanselier Kiesinger wordt bedreven en aan de overheersende rol van de christendemocratische partij. Dp de foto zien we redders die 1 een van de slachtoffers hebben geborgen, door het moerassige land waden met hun droeve last. Het ongeluk met een Boeing- 727, die zondag bij een landing op de internationale luchthaven van Mexico-stad neerstortte, heeft volgens de jongste gegevens aan 47 van de 118 inzittenden het leven gekost. Het toestel, eigen dom van „Mexicana Airlines", kwam uit Chicago met voorna melijk Amerikaanse passagiers, van wie er 70 verwondingen op liepen. De twee Utrechtse hoofdagen ten, die wegens misdragingen vorige week buitén funktie wer den gesteld, blijken van dran- kenverwerkende bedrijven in de Domstad twee kratten hier zon der betaling te hebben aangeno men. Eén van de hoofdagenten verijdelde voorts ambtshande lingen door kennisgevingen van een overtreding te verwijderen, zo is uit een onderzoek van de rijksrecherche gebleken. Bovendien is 'n derde Utrecht se hoofdagent zaterdag op heter daad betrapt bij een winkeldief stal. Alle drie lopen de kans uit de politiedienst te worden ont slagen. Ze waren sinds 1960 in Utrechtse politiedienst. Hoofdcommissaris D. M. Ver- kerke deelde mede dat twee 33- jarige hoofdagenten van de sur veillancedienst onafhankelijk van elkaar twee kratten bier accep teerden. De ene hoofdagent deed dat terwijl hij in funktie was. Hij vroeg bij een drankenverwer- kend bedrijf om de kratten en vervoerde ze in een dienstauto. De tweede hoofdagent accep teerde twee kratten. Als tegen prestatie meende hij voor de eigenaar van de groothandel „iets te moeten regelen". Deze had twee kennisgevingen van een parkeerovertreding op de voor ruit van bedrijfsauto's gevon den. De hoofdagent nam de ken nisgevingen mee en zou er wel voor zorgen dat geen proces verbaal zou worden opgemaakt. Uti het onderzoek is gebleken, dat de bedrijven geen pogingen tot omkoping hebben gedaan. L1NZ: De zilversmid Klaus Pech- stein uit Linz gaat een monster zwemtocht maken van 1224 km. Hij wil de Rijn afzwemmen van Zwitserland tot Rotterdam in 21 etappes, waarvan de langsten 100 km lang zijn (Mainz-Koblenz en Koblenz-Keulen)Ach ja, ieder heeft zo zijn eigen opvattingen over een „Rijnreisje" WÈt- twË -• SiM - H President Soeharto van Indo nesië bestudeert momenteel een verzoek om clementie van de vroegere minister van buiten landse zaken dr. Soebandrio. Dit heeft een woordvoerder van het gerechtshof in Djakarta dinsdag meegedeeld. Soebandrio is twee jaar geleden door een militair hof ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in de „communisti sche" staatsgreep van 1965. De woordvoerder maakte ook bekend dat Soeharto drie aan vragen voor clementie van de communistische leiders Sjam, Soepardjo en Soemarsono reeds had verworpen en dat deze man nen ter dood zullen worden ge bracht. Ondanks een bemidde lingspoging van Russische zijde werden vorig jaar reeds drie communistische leiders gefusil leerd. Andere personen die bij de staatsgreep van 1965 betrokken waren, zoals de vroegere lucht- maarschalk Omar Dhani en de vroegere gouverneur van de cen trale bank Moeda Dalam, hebben enige tijd geleden ook aanvragen voor clementie ingediend. Over deze aanvragen is tot nu toe nog niets bekend. De Westduitse regering heeft dinsdag minister van binnen landse zaken Ernst Benda ge machtigd vrijdag onderhandelin gen te beginnen met de vertegen woordigers van de vakorganisa ties over de loon- en salariseisen van het 1,2 miljoen man tellende overheidspersoneel. Een besluit hierover zal echter niet worden genomen vóór de bondsdagver kiezingen die op 28 september worden gehouden. De huidige caolitieregering van christen democraten en socialisten die na de verkiezingen de lopende zaken zal afhandelen, zal op 1 oktober bijeenkomen om de eisen van de vakbonden nader te bestuderen. Woordvoerders van de vakbon den hebben zich inmiddels al sceptisch uitgelaten over deze gang van zaken. Zij spraken van een „niet erg verstandige hou ding die ook niet van veel poli tieke zin getuigt" en „van een besluit, dat de groeiende wrevel van het overheidspersoneel niet zal wegnemen". Achtduizend toeschouwers za gen een GVAV dat voor de rust nog goed tegenstand bood tegen Rotweiss Oberhausen, maar na de hervatting door de Westduitsers in de verdediging werd gedrukt. Het was aan het uitstekende werk van Koeman en Van Leeuwen te danken, dat de Groningers in de tweede helft geen doelpunten meer behoefden toe te staan. Cees Stam (bij de amateurs) en Jaap Oudkerk (bij de professio nals) hebben dinsdagavond een stayersco'urse gewonnen op de Oer- likon-baan in Zurich. Stam legde de 33.333 kilometer achter gangmaker Stakenburg af in 28 minuten 1 seconde. Wereldkampioen Bertus Boom werd tweede. De Zwitser Candid Grab derde. Bij de professionals legde wereld kampioen Oudkerk de 50 kilometer 'f in 42 minuten en 39 seconden. Belgen Proost en Verschueren Jen tweede en derde. Het bezoek dat president Nasser deze week aan de Sowjet-Unie zou hebben gebracht, zal nu in de loop van de maand oktober tot stand komen. Dit is van diplomatieke Arabische zijde in Moskou verno- Het Egyptische staatshoofd had het bezoek van eind september af gezegd even vóór de bekendma king, dat het hoofd van de Egypti sche generale staf was vervangen en Aii Sabri, een van de leiders van de eenheidspartij in Egypte, gedeeltelijk buiten spel was gezet Aan het uitstel van Nassers be zoek aan de Sowjet-Unie zouden drie redenen ten grondslag liggen: a) Omdat president Nasser niet wilde deelnemen aan de islami tische conferentie in Rabat, d'e hij niet beheerst zou hebben en waarvan hij het aantal deelne mers niet voldoende vond, zou het moeilijk voor hem zijn ge weest zich tezelfdertijd naar de Sowjet-Unie te begeven; In de Indiase stad Imphal zijn twee mensen door de politie dood geschoten en vier gewond, toen een demonstratie tiidens een open bare bijeenkomst in een rel ont aardde. Op de bijeenkomst werd "esproken door premier Indira Gandhi, die op het ogenblik een rei maakt door de noord-oostelijke grensstaten. De politie heeft traangas ge bruikt om de demonstranten te verspreiden. Wat het doel van de betovers was is niet bekend. Imohal is de hoofdstad van de noordoostelijke staat Manipoer, die aan Birma grenst. Tn een van de districten van Manipoer, Naga Hills, bestaat een nationalistische stroming, die de vorming van een afzonderlijke staat. Naga voor staat. De Perzische ex-generaal Tey- moer Bachtiari, voormalig hoofd van de staatsveiligheidsdienst, is bij verstek door een krijgsraad in Teheran ter dood veroordeeld, zo hebben Perzische bladen maan dag gemeld. De ex-generaal ver blijft sinds 1963 in het buiten land. Bachtiari werd officieel be schuldigd van machtsmisbruik. Hij zou zich in zijn funktie heb ben verrijkt en talrijke gevange nen bij hun verhoor hebben laten martelen. Hij was in 1953 één van de mannen die de sjah weer op de troon bracht na het bewind van premier Mossadeg. Volgens Perzische bladen zou de ex-generaal na enige tijd in Zwitserland te hebben gewoond in Irak tegenstanders van de sjah om zich hebben verzameld. Van de regering in Bagdad zou hij een diplomatiek paspoort hebben gekregen. Vorig jaar mei kwam hij in opspraak, toen hij in Bei roet werd aangehouden, omdat hij twee jachtgeweren in.zijn be zit had. Hij werd daarvoor eerst tot drie en in hoger beroep tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Toen Libanon zijn uitlevering aan Perzië weigerde, verbrak dit land in april de di plomatieke betrekkingen met Li banon. b) De Israëlische aanvallen op punten langs de golf van Suez en hun gevolgen zouden voor Nasser een gelegenheid zijn om alleen de dialoog met Moskou te hervatten met uitschakeling van Ali Sabri, die zich hoe lan ger hoe meer als gespreksge noot van de Russen begon te ontpoppen (na een lange stille reis door de Sowjet-Unie in juni en juli); c) Het Egyptische staatshoofd heeft er de voorkeur aan ge geven in Cairo in plaats van in de Sowjet-Unie de terugkeer in Moskou af te wachten van de Russische minister van buiten landse zaken Gromyko en het resultaat van diens besprekin gen in New York over het mid den-oosten. Sinds maandag stroomt weer water door het Ghor-bevloei- ingskanaal in Jordanië, dat deze zomer tweemaal zwaar door Is raëlische luchtaanvallen is be schadigd. Dit is een gevolg van een besluit van Israël de her stelwerkzaamheden ongemoeid te laten. Door het kanaal tap pen de Jordaniërs water van de Jordaan af om er hun land bouwgebieden ten zuidwesten van het meer van .Tiberias mee te bevloeien. Het besluit van Israël zou volgens de Israëlische pers het resultaat zijn van Amerikaanse bemiddeling. Jordanië zou daar bij de garantie hebben gegeven, dat het Jordaandal voortaan niet meer zal worden gebruikt als uitvalsbasis voor aanvallen van Arabische saboteurs op Israëlische nederzettingen en militaire posten. De bombarde menten op de werken van het Ghor-kanaal waren een repre saille van Israël wegens de toe nemende activiteit van Pales tijnse commando's in dit gebied. De Münchense hulpbisschop Matthias Defregger, die het bevel tot het doodschieten tijdens de oorlog van 17 Italianen in het dorp Filetto heeft doorgegeven, ligt sinds maandag in een zie kenhuis. De procureur-generaal van de Westduitse deelstaat Hessen, Horst Gauf, had in het afgelopen weekeinde het openbaar mi- niste in Frankfort opdracht ge geven, het in het begin van dit jaar gestaakte vooronderzoek tegen Defregger te hervatten en aan München over te dragen. Van de zijde van het aartsbisdom in München is verklaard, dat De fregger tot de afsluiting van het nieuwe vooronderzoek geen bis schoppelijke funkties meer zal uitoefenen en zich slechts met zaken, die het beheer van het diocees betreffen, zal bezig hou den. Defregger was op 7 juli met verlof gegaan en oefende zijn bisschoppelijk ambt niet meer uit, nadat tegen hem klachten in verband met de gebeurtenissen in Filetto waren ingediend. Volgens de advocate van De fregger is er geen oorzakelijk verband tussen het verblijf van Defregger in hte ziekenhuisen het heropende vooronderzoek tegen hem. Defregger, die sinds maandag in een ziekenhuis in München ligt, zal, naar zijn advocate zegt, een grondig onderzoek onder gaan en wellicht pas over twee weken uit het ziekenhuis ontsla gen worden. Voor dit onderzoe was reeds lang geleden een spraak gemaakt. 4

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 7